Breskensclie Courant I urg Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Bloedige luchtgevechten aan de Noorsche kust. indel vnen plijl, 5en 1delen ekamer Electra g I mdel L Britsche luchtaanvallen brachten groote schade op de vliegvelden van Stavanger. De krijgsverrichtingen in Noorwegen. De Zweden zijn niet gerust. Noorsche koning aan den dood ontsnapt. Evenwichtige neutraliteitspolitiek Het grensincident bij Venïo. §el>eHrlew'ssew koot deai gtog De nieuwe Engelsche mijnveïden. Verklaring van Minister Van Khffens voor de Italiaansche pers. Ylissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 88 ZATERDAG 13 APRIL 1940 r •Vbonnementsprijs: 1/ ct. pet weeK oi 2.20 pei tcwartaai Franco pei post 12 50 Afzonder ijkt aummérs 5 ct. Voor tiet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner gemeente vertentieprjs: Van 1-5 regels 1125, iedere '-egel meer 25 cent Bj abonnement speciale prjs Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max It regels! uerde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave; t irma 1?V AN V tiMiü. Jr., Bureaus Watetr. 58-60. lel. 10 12 ijnen», Giro No. 66281 Eigen kantoren fce: Breskens. Dorpsstraat, rel. 21 'lost. ho West-Souburg. Kanaalstraat 15. Tel 35 - AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINQ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" GROOTE VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN. DE ENGELSCHE VLIEGERS ZOCHTEN NAAR DE DUITSCHE VLOOT. t «wtuwnimwimaiii idres voor ndel Telef. 85. i „MOOR". ilgers, Wasch- jzers, Gloei* ichtingsorna- sn Fornuizen, n, Spiralen, varen, Roek- g in de betere S «gaten prijs. O ilfpondszak- pond Koffie M STRAAT 30. 'namenten g en i 3 Artikelen O.-Sonbnrg. it-Souburg. j LES- en SNEN. iejassen, j garantie. •uimiiMtiMi! De marine-medewerker van de „Stockholm Txdningen" schat de ver liezen van de Duitsclie transportsche pen naar Noorwegen op 25 tot 80 schepen met een totaal tonnage van 70.000 tot 80.000 ton. De correspon dent voegt hieraan toe, dat het verlies aan menschen en materieel niet kan worden geschat, doch aangezien elk schip minstens 200 man vervoerde, moeten ongeveer 5000 man Noorwegen niet hebben bereikt. Velen van hen zullen verdronken zjn. Aangezien de wind naar het land gericht was, heeft men van de kust vele Ijken zien drijven, ook heeft men groote olievlekken op zee gezien. De wind. is thans gedraaid en de lichamen drjven naar zee. De Britsche vloot-concentratie. Het Zweedsche blad „Allehanda" bericht, dat een sterke concentratie van Britsche oorlogsbodems is waargenomen bij Namsos in de Folsenfjord, 75 mijl ten noorden van Drontheim. De strijdmacht bestaat uit twee slagschepen, vier kruisers, vier tor pedojagers en een groot aantal vliegtuigen, twee torpedojagers zijn de haven van Namsos binnengevaren. Duitsche oorlogsschepen zijn niet ge zien. BRITSCHE EN DUITSCHE VERLIEZEN BIJ LUCHTGEVECHTEN. Aanvallen op Duitsche schepen. Het Britsche ministerie van luchtv. deelt mede, dat Vrijdag sterke afdeelingen Brit sche bommenwerpers de Deensche en Noorsche wateren hebben afgezocht naar Duitsche vlooteenheden, welke naar hun basis terugkeerden. Zooals reeds is medegedeeld is een af- deeling bommenwerpers de Kristiansand- fjord binnengedrongen en heeft hier Duit sche oorlogsschepen aangevallen. De vlieg tuigen stieten op krachtigen tegenstand. Een andere afdeeling ontmoette bij Sta- vanger een sterk escadrille vijandelijke jachtvliegtuigen. In een hevig gevecht werden vier Messerschmidt-toestellen omlaag ge schoten en vermoedelijk zijn nog twee verloren gegaan. De eigen verliezen bedroegen acht vliegtuigen, terwijl twee anderen op de thuisreis op zee moesten dalen. Britsche vliegtuigen zijn de fjord van Kristiansand binnengedrongen en hebben er twee Duitsche schepen aangevallen. Men kent niet den omvang van de den vijand toegebrachte schade. De strijd in het Kattegat. Thans zijn te Londen verdere bijzonder heden over de aanvallen van de Engelsche luchtstrijdkrachten op de vijandelijke scheepvaart in het Kattegat en in de Groote en Kleine Belt ontvangen. Zij brachten een munitieschip tot ontploffing en vielen bovendien acht tot tien schepen aan, die in de nauwe wateren van de Groote Belt voeren. Voorts werd een voor radenschip van 5000 ton naar men gelooft beschadigd. Ook werden bomaanvallen ge richt op een Duitsche watervliegtuigbasis aan de Baltische kust. Het munitieschip maakte deel uit van een formatie van acht groote, grijsgeschilderde schepen, die men met groote snelheid zag opstoomen door de Groote Belt in noordelijke richting. Een treffer werd geplaatst op het munitie schip, dat met zoo'n geweld in de lucht vloog, dat het aanvallende vliegtuig schudde. Verder noordelijk in de Oostzee werd een andere formatie van vijandelijke schepen, die in kiellinie voeren, aangeval len en zwaar gebombardeerd. In het don ker konden de resultaten echter niet wor den waargenomen. Volgens Havas zouden Britsche oorlogs schepen gisteren in de Oslo-fjord een Duitsch. convooi, dat op weg naar Noor wegen was, hebben aangevallen. Een groot vrachtschip, dat vermoedelijk troepen ver voerde, zonk ter hoogte van Stromstandt. Een tweede schip, geladen met munitie, zou bij Marstrand gezonken zijn. De geheel ontruimde stad Halden is Donderdag hevig gebombardeerd door Duitsche vliegtuigen, die ook duizenden vlugschriften uitwierpen. In gezaghebbende kringen te Londen werd verklaard, dat gisteren geen gevecht van grooten omvang in het Kattegat is gevoerd. De berichten, die de ronde heb ben gedaan, en zekereverwijzingen naar ontploffingen kunnen hun oorzaak vinden in het gebruik van dieptebommen. Er is weinig twijfel aan, of Duitsche eenheden zijn aan het zoeken geweest naar duik- booten, die in dat gebied zouden hebben kunnen zijn. Wrak van patrouillevaartuig gevonden. Uit Stromstandet wordt aan het Zweed sche Telegraafagentschap gemeld, dat men nabij Faerder een patrouillevaartuig, de „Pol 3", heeft gevonden, dat zonder be manning ronddreef. Het schip was ernstig door granaten beschadigd en men denkt, dat het slag heeft geleverd met de Duit- schers, waarbij de uit achttien koppen be staande bemanning om het leven is geko men. De „Gneisenan" gezonken? Volgens een officieel Noorsch commu niqué, dat naar Reuter meldt door den zender te Stockholm verspreid is, is het Duitsche slagschip „Gneisenau" in de Oslo fjord gezonken. TAL VAN DUITSCHE MACHINES VERNIELD. Volgens een gisteravond te Londen ontvangen bericht heeft de Britsche luchtmacht Donderdagavond op de vliegvelden te Stavanger belangrijke schade aangericht. Tairjjke Duitsche gevechts- en bombardementsvliegtui gen werden door machinegeweervuur vernield en vele leden van den staf en het personeel van de luchtmacht ge dood. De aanvallen zijn ondernomen door Wellington-bombardementstoestellen, die door gevechtstoesteilen begeleid werden. De gevechtsmachines kwamen het eerst boven Stavanger aan zij doken boven het vliegveld en vielen bij verrassing aan. Vóór de luchtafweer in werking kon tre den, regende het kogels op het veld, de vliegtuigen en de loodsen. Drie Junker bommenwerpers werden ernstig bescha digd naar schatting werden 20 man van het Duitsche luchtmachtpersoneel gedood of gewond. Toen deze aanval eindigde, brak een hevig vuur van luchtdoelgeschut en machinegeweren los. doch de Britsche ma chines wisten te ontkomen. Een verwoed luchtgevecht. Een half uur later kwamen de Welling tontoestellen uit oostelijke richting boven bet vliegveld. Z j lieten zware bommen vallen. Onverwijld werd een hevig doch onnauwkeurig vuur op hen geopend. De toestellen keerden terug en openden een machinegeweervuur op de vijandelijke mi trailleurposten, de luchtdoelbatterijen, de loodsen en de op het veld staande toestel len. Er werd aanzienlijke schade aange richt, terwijl een groote brand uitbrak. Daarna verschenen vele Duitsche vliegtui gen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij slechts één Britsch toestel verlo ren ging. WEINIG VERANDERING IN DEN TOESTAND. Een speciale correspondent van Havas meldt De gevechten tusschen de Noorsche en de Duitsche troepen worden volgens be richten uit Noorwegen voortgezet. De internationale brigade in Finland, die zich te Lapua bevond, zou op weg naar Noorwegen zijn. Bij bestaat uit ongeveer 1500 man, behoorende tot 22 verschillende nationaliteiten. De Hongaarsche en Engel sche eenheden overheerschen echter. De brigade is volkomen geoefend. Uit Charlottenburg wordt aan het Zweedsche telegraafagentschap gemeld, dat de stad Kongsvinger nog niet blootge-, steld is aan een luchtaanval. Gistermorgen is drie maal alarm gemaakt. Telkens ver schenen verscheidene Duitsche vliegtuigen, zonder echter bommen neer te werpen. De gevechten der troepen dragen tot dusverre het karakter van een guerrilla. De Duit- schers maken gebruik van kleine afdeelin gen van ongeveer 30 man, die goed gewa pend zijn met automatische geweren. De streek wordt geheel gecontroleerd door de Noren, aldus dit bericht. De frontlinie schijnt zich uit te strekken van Mjoessa tot Eidsvold, welke stad in handen der Noren is. De mobilisatie wordt normaal voort gezet. De positie der Duitschers. Het D.N.B. meldt dat het Duitsche luchtwapen het oprukken der van Oslo landinwaarts vooruitgeschoven troepen verzekert. De afzonderlijke inzet van het Duitsche luchtwapen tot breking van den Noorschen tegenstand is in de Britsche radio voorgesteld alsof niet-militaire doe len werden gebombardeerd. De onwaarheid van een dergelijke bewering blijkt reeds uit een bericht van Havas, waarin wordt gezegd, dat het Duitsche luchtwapen het hoofdkwartier van de strijdende Noorsche groepen heeft aangevallen. Waar, volgens de opgave van den berichtendienst van den vijand om dergelijke brandpunten wordt gestreden, kan geen sprake meer zijn van open plaatsen en niet-militaire doelen. Het Duitsche luchtwapen houdt onvoorwaarde lijk vast aan zijn beginsel slechts dan en daar in den strijd in te grijpen, waar een gewapende tegenstand moet worden ge broken. Gisteravond werd te Londen vernomen, dat de Duitsche afdeelingen in Noorwegen thans versterkingen per vliegtuig ontvan gen van het bezettingsleger in Denemar ken.- Noorsch legerbericht. Radio-Stockholm heeft het legerbericht van den Noorschen generalen staf gepubli ceerd. Hierin wordt gezegd De Duitschers hebben Oslo en de onmid dellijke omgeving bezet. De Noorsche troepen hebben de ïjn ten noorden en noord-oosten van Oslo bezet. Bovendien hebben de Duitsche troepen Ghristiansand, Stavanger, Bergen, Drontheim en twee andere kustplaatsen in het zuiden van Noorwegen bezet, de rest van het zuideljk deel des lands is nog in Noorsche handen. Behalve Narvik, dat door de Duitschers is bezet, is het geheele Noorden van Noor wegen door de Noorsche troepen bezet. De jongste pogingen van de Duitschers om met gemotoriseerde afdeelingen van Nar vik uit op te rukken, zijn verijdeld. Het Zweedsche blad „Allehanda" deelt mede, dat de Noren pogen een 'ijzeren ring rond Oslo te leggen en een boog te vormen van Elverum (120 KM. ten oosten van Oslo) naar Moss (64 KM. ten zuiden van Oslo). Alle wegen naar het westen zijn versperd om tanks tegen te houden en de ring wordt geleidelijk gesloten. Van het oude fort Kongsvinger, halver wege tusschen Elverum en Moss, wappert nog de Noorsche vlag, 18 KM. westelijk hiervan wordt gestreden. De Duitschers vallen aan met gemechaniseerde eenheden, ondersteund door de luchtmacht, doch de Noren bieden hardnekkig tegenstand. De mobilisatie in Noorwegen verloopt snel en duizenden jonge mannen nemen dienst. Uit Charlottenburg wordt gemeld, dat de Noorsche autoriteiten den. commandant van het voormalige fort Kongsvinger, ge- neraal-majoor Hoch NiV'sen, hebben afge zet, omdat hij de bevelen van Quisling had uitgevoerd en de mobilisatie zou hebben gesaboteerd. OP HET ERGSTE VOORBEREID. De toestand Zuid-Zweden wordt naar Havas meldt, nog steeds be schouwd als uiterst critiek. Plaatse lijke kringen aarzelen niet te ver klaren, dat men ieder oogenblik van den dag geljktjdige ontschepingen kan verwachten op verscheidene punten van de Scandinavische kust, uit zee en uit de lucht. De Fransche en En gelsche consulaten in Gotenborg en Malmö bereiden de evacuatie van de Fransche en Engelsche onderdanen voor. Men meent te weten, dat gisteroch tend reeds Duitsche escadrilles over Zweedsch gebied hebben gevlogen, toen te Gotenburg luchtalarm werd gegeven. Aan de Zweedsche kust zijn alle maatre gelen genomen om op alles voorbereid te zijn. In snel tempo worden vrouwen en kinderen uit alle steden in Skane, vooral Gotenburg, Malmö en Helsingborg, naar elders gebracht door treinen en auto's. Met koortsachtige haast werkt men aan den bouw van schuilplaatsen. Van 17 uur des avonds zullen alle steden in Zweden verduisterd zjn. De Zweedsche autoriteiten hebben vol gens de van kracht zijnde regels een on derzoek ingesteld aan boord van 18 Duit sche koopvaardij schepen, die zich in de haven van Gotenborg bevonden. De haven autoriteiten verklaren voldaan te zijn over de controle. Men verneemt, dat de vuurtorens aan de westkust, tusschen Haalloe en Tistlarna gisteravond gedoofd zouden worden. Te Malmö en Gotenburg werden verduiste- rings- en luchtbeschermingsoefeningen ge houden. Ook rondom de haven van Malmö zijn maatregelen genomen. Een Zweed, die met de Noorsche ko- ninkljke familie en de Noorsche regeering heeft gereisd, toen deze Oslo verlieten, heeft volgens Havas medegedeeld, dat de koninklijke trein bij Lillenstroem door Duitsche vliegtuigen werd beschoten. Een mitrailleurkogel viel tusschen den koning en een der leden van het gevolg, graaf Webel, neer. De koning heeft den kogel als aandenken gehouden. Het onder Duitsche contróle werkende omroepstation van Oslo heeft in een uit zending, die naar Reuter meldt in New Tork gehoord is, gisteren een beroep ge daan op de Noorsche bevolking om der strijd te staken. De radio waarschuwde dat ieder, die niet met de Duitschers mede werkt, zal wórden doodgeschoten. HET TWEEDE ORANJEBOEK VERSCHENEN, Een trouwe weerspiegeling van de evenwichtige Nederlandsche neutraliteitspolitiek wordt ge leverd door het zoo juist ver schenen tweede Oranjeboek, waarin het departement van Buitenlandsche Zaken de voor naamste aangelegenheden, in de periode NovemberApril behan delt. voor zoover zj voor open baarmaking geschikt waren'heeft vervat, ,Een groot deel van dit nieuwe Oranjeboek, dat, dikker dan het voorgaande, 53 folio-pagina bevat, wordt ingenomen door. de gedach- tenwissëling onzer diplomatieke ver tegenwoordigers met belligerente re geeringen over gevallen, waarin on zerzijds tegen rechtsschending moest worden geprotesteerd. Dat de Neder landsche regeering naar beide zijden voor' de handhaving der neutraliteit is opgekomen, Dijkt overal uit het Oranjeboek, waarin zoowel een aan tal gevallen is opgenomen, waarin Nederland zich genoopt heeft ge zien zich tegen handelingen van ge allieerde zjde te keeren, als geval len Zjn vermeld, waarin dit tegen optreden van Duitsche zijde is ge schied. Naar uit den inhoud der gewissel de nota's blijkt, heeft de regeering ieder geval gewogen op zijn eigen beteekenis. Zoo is dan ook in de formuleering van de verschillende protesten rekening gehouden met den ernst van de betrokken inbreuk op onze rechten. De vorm en be woordingen van elke nota is telkens, afgewogen naar den aard der ge pleegde handeling. Verdere bijzonderheden kan men elders in ons blad aantreffen. -J WAT DE REGEERING IN DIT VERBAND HEEFT GEDAAN. De Duitsche regeering geeft geen antwoord. Uit het zoojuist verschenen Oranjeboek blijkt dat de Nederlandsche regeenng het grensincident bij Venlo als een bijzonder oelangrjk incident beschouwt. Tenemde dit incident tot klaarheid te brengen heeft de. regeering dan ook alle mogelijKe middelen, welke het inteimationale recht biedt, naar voren gebracht, 'hetgeen bl jkt uit het vol gende: „Medio October ontving de chef van den inlichtingendienst van den generalen stal de mededeeling van den Britschen gezant- schaps-secretaris en chef van het Britsche paspoorten contröle-bureau te 's -Graven- hage, majoor Stevens, dat Britsche orga nen in verbinding stonden met hoogge plaatste officieren van het Duitsche leger, en dat majoor Stevens uit Londen op dracht had ontvangen om met deze officie ren besprekingen te voeren, om te onder zoeken of een basis zou kunnen worden gevonden voor mogelijke vredesonderhan delingen. Tot staving van zjn mededeelin- gen toonde majoor Stevens zijn instructie. Aangezien het niet mogeljk was de be sprekingen in Duitschland of Engeland te voeren, wilde men deze gaarne doen plaats hebben op neutraal gebied, bj voorkeur niet te ver van de Duitsche grens. Majoor Stevens deelde mede, dat naast hem ka pitein Payne Best voor het voeren van de besprekingen was aangewezen. Gevraagd werd om maatregelen té nemen, opdat de betrokken vreemdelingen in het grensge bied niet onnoodig zouden worden lastig gevallen door de politie- en militaire auto riteiten. De chef van den inlichtingendienst heeft ter voldoening aan dit verzoek en om op de hoogte te komen van hetgeen zou worden besproken, een Nederlandschen officier, den eersten luitenant Klop, aange wezen om deze besprekingen bj te wonen, en hem opdracht gegeven er voor te waken, dat geen daden in strijd met de Neder landsche neutraliteit zouden worden ver richt. Een tweetal bjeenkomsten heeft vóór het incident bj Venlo, op Neder- landsch gebied plaats gehad, Hoe de overval geschiedde Op 9 November kwam een personenauto, waarin, naar met groote waarschjnljkheid mag worden aangenomen, gezeten waren majoor Stevens en kapitein Payne Best, benevens luitenant Klop en de Nederland sche chauffeur Lemmens, uit de richting Venlo aan bij het café Backus, gelegen op Nederlandsch grondgebied op geringen afstand van de Duitsche grens. Daar aangekomen werden genoemde personen overvallen door een aantal lieden die, beschikkend over een auto, die voor het Duitsche douanekantoor stond te wach ten, de Nederlandsche grens hadden over schreden en het vuur op hen openden. Een persoon, klaarbljkeljk luitenant Klop, is ïeergeschoten, terwjl de overige personen met geweld over de Duitsche grens zjn ge voerd. De gewonde of doode werd eveneens Felle luchtgevechten aan de Noorsche kust. (Pag. 1, eerste blad) Het tweede Oranjeboek is verschenen. (Pag. 1, eerste blad) Britsche luchtaanvallen op Noorsche vliegvelden. (Pag. 1, eerste blad) Nog steeds strijd in Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) De geallieerden zullen zooveel mogeljk Deensche schepen in beslag nemen. (ScheepvaarLberichten) over de Duitsche grens gesleept. Het ge heele voorval speelde zich in zoo korten tjd af. dathet voor de grenswacht, die zich ter plaatse niet in de onmiddelljke na- bjheid van de grens bevond, niet mogeljk is geweest tijdig in te grijpen. PROTEST TE BERLIJN. „Aangezien degenen, die den overval pleegden, In burger gekleed waren, was er aanvankeljk geen aanleiding de Duitsche regeering aansprakeljk te stellen. Wel is onmiddelljk aan de Duitsche regeering verzocht een onder zoek in te stellen. Toen evenwel in een Duitsch perscommuniqué werd mede gedeeld, dat deoverval was geschied door Duitsche organen, is tegen het Duitsche optreden dienzelfden dag ernstig bezwaar gemaakt en ophelde ring verzocht. Van Duitsche zijde werd op deze stappen, niettegenstaande daarop lierhaaldeljk werd teruggeko men, niet geantwoord. Daarop heeft het Nederlandsche gezantschap te Ber lijn op 25 Januari aan de Duitsche re geering doen weten, dat het voor de Nederlandsche regeering onmogeljk was deze zaak te laten rusten. Zij stelde aan de Duitsche regeering voor, de be oordeeling van het gebeurde aan de NederlandschDuitsclie grens bj Venlo te onderwerpen aan een in gemeen overleg aan te wijzen instantie hetzj een NederlandschDnltsche commissie ad hoe, de permanente conciliatie-com- missie die tusschen beide landen be staat, of een arbitrale instantie, dan wel een internationale rechterijke in stantie, daarbj de keuze tusschen de ovengenoemde instanties aan de Duit sche regeering overlatende. Ook op dit voorstel heeft de Duitsche regeering on danks eenige malen herhaald rappel nog niets laten hooren." De mededeeling van de Britsche admi raliteit wordt in Londen aldus uitgelegd, dat zj beteekent, dat mjnen gelegd zjn over een. aanzienlijk gebied in Skagerrak en Kattegat, evenals op de Noordzee van een punt nabij de Nederlandsche kust tot aaii de Noorsche kust. De westelijkste gren van het betrokken gebied strekt zich uit over 420 mijl naar het noorden van een punt buiten de Nedeiiandsche kust nabij Schilling (Waarschijnlijk wordt Terschelling bedoeld. Red.) tot 60 mijl ten zuidwesten van Bergen. Vervolgens loopt het oosteljk over de geheele Noordzee tot aan de Deensche kust en omvat ook het Skagei-rak. Het zuidelijkste deel omvat het Brit sche mjnveld buiten Nederland en de naburige kusten, waardoor iedere uit gang uit Sylt en de Duitsche Bocht wordt gedekt. Opgemerkt moet worden, dat het nieuwe mjnveld nergens komt binnen de Zweedsche of Nederlandsche territoriale wateren, er is zorg voor gedragen een vaargeul open te laten ter breedte van 20 mijl voor de neutrale scheepvaart van de Zweedsche kust. Dit kanaal loopt on geveer door het middan van het nieuwe mjnveld. De Nederlandsche minister van Buiten- landsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft den correspondent te Den Haag van het Italiaansche persbureau Stefani een interview toegestaan, waarin hij o.a. ver klaarde, dat de Nederlandsche regeering, die, wat de buitenlandsche politiek be treft, den steun der geheele natie geniet, onder de tegenwoordige ernstige omstan digheden kalm de gedragslijn blijft volgen, die zj bj het aan het bewind komen heeft uitgestippeld. Deze houding wordt niet alleen geken merkt door den wensch, buiten het con flict te bij ven en nauwgezet de neutrali teit in acht te nemen, doch ook door den onwrikbaren wil, met de wapens iederen aanval op het land, vanwaar deze ook komt, af te slaan. Sedert September j.l., aldus mr. Van Kleffens, is niets nagelaten om de ver dediging des lands zoo goed mogeljk t« verzekeren. Nederland zal zich, als het wordt aangevallen, met de meeste energie teweer stellen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1