Breskensche Courant NEDERLAND IS PARAAT. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de DE STRIJD IN NOORWEGEN. 22 oorlogsschepen op den bodem der zee. Zeeslag bij Drontbeim. Britsche troepen bij Narvik geland. Koning van Noorwegen en prins Olaf moeten door boscb vluchten. Duitsche vliegtuigen vallen Britsche zeestrijdkrachten aan. Volgens Berlijn is er geen olficieele oorlogstoestand. Zweden brengt mijnversperringen aan. §cl»curlcw«§scw van «let Jog Voor Paraplu e's naar Corïas Geschutvuur buiten Oostende. K.L.M.-toestelIen in Scandinavië. Vlfssingsche Courant 78steJAARGANG NUMMER 87 VRIJDAG 12 APRIL 1940 "N -vDonnemen tspry sLi ct. pei weeB ol «.20 pej Kwartaal Franco per post 12 50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het öuitenland neme men eer» abonnement op bet postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van L- -5 regels t i-25. tedere r-egeJ meer 25 cent Bjj abonnement speciale prjjs Kleine advertenties van t—regels 50 cent. tedere regel meer 10 cent I max IC '•egels 1 irerde plaatsing gratis Vooruitbetaling uitgave; firma t.V AN ttt. VELDE Ji.,Bureau» Watstr. 68-60. TeL 10 (2 lijnenGiro No. 66281 Éigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, Tel.21 Dost en West-Sou burg. Kanaalstraat 15 Tel 3P Tegenstand wordt steeds grooter. DUITSCHE EN BRITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Uit Elverum wordt gemeld, dat het Noorsche telegraafagentschap mededeelt, dat de mobilisatie der Noorsche troepen in het geheele land stelselmatig wordt voort gezet. De militaire leiding organiseert de verdediging des lands naar mate de sol daten zich melden. De Duitsche troepen, die geprobeerd hebben naar Elverum op te rukken, werden bij' Eidsvold terugge slagen. De Noorsche generale staf heeft de verdediging van de geheele provincie Oestlandet georganiseerd. De Duitsche op- marsch is daar tot staan gebracht. Te Bergen is de Noorsche verdediging georganiseerd en er is réden te gelooven, dat de Duitsche troepen niet verder zullen kunnen oprukken. Een overeenkomstige toestand bestaat te Troudelag. Woensdag avond hebben de vestingwerken bij de Os lo-fjord te Bolaerne nog tegenstand gebo den. De operaties der Duitsche troepen bij Elverum, welke onder bevel stonden van den luchtvaartattaché van het Duitsche gezantschap te Oslo beoogden blijkbaar het Noorsche parlement te verrassen. De commandant der Duitsche troepen werd gedood. De Duitsche verliezen zijn waar schijnlijk zwaar. Aan Noorsche zijde waren slechts enkele gewonden. Gevechten ten westen van Kongs- vinger. Reizigers uit Noorwegen hebben mede gedeeld, dat-Elverum Donderdag verschei dene keeren is gebombardeerd. Twee per sonen zouden zijn. gedood en een twintigtal gewond. Een groot aantal huizen zou in brand zijn geraakt. Op verscheidene punten ten westen van Kongsvirïgeiy alsmede nabij Eidsvold zou den gevechten zijn geleverd, doch de Duit- schers zijn vermoedelijk deze stad nog niet uit het noorden binnengerukt. Uit het ge bied ten westen van het Mjoesenmeer zijn den geheel en dag berichten over gevechten ontvangen. Evenals in den veldtocht in Polen pogen de Duitschers de mobilisatie te voor komen door bliksemsnelle aanvallen op verschillende punten en tot nu toe hebben deze aanvallen volgens Reuter wel eenig succes gehad. Het blykt, dat de Duitschers zeer goed ingelicht zijn over de opslag plaatsen van wapens en uitrusting. Twee munitiefabrieken zijn gebombardeerd. De Noren hebben bruggen vernield. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap te Char- lottenberg meldt, dat de Noren verscheiden bruggen hebben vernield, en de spoorlijn van Oslo naar Charlottenberg hebben op geblazen. Halden en Frderikssten gebom bardeerd. Halden en Frderikssten zijn volgens Havas gisteren gebombardeerd, doch de Noorsche vlag wappert nog steeds in Frderikssten. In den loop van den dag heeft men ver scheiden malen gezien, dat Duitsche bom menwerpers zich naar het binnenland van Noorwegen begaven. Van de Zweedsche grens heeft men boven verscheiden plaatsen in Noorwegen rook wolken waargenomen. Ook heeft men ge schutvuur gehoord. Ter hoogte van de Zweedsche kust wer den twee Duitsche troepen transportsche pen waargenomen. Duitschers melden overwinning by Hamar, Volgens het D.N.B. zijn bij den aanval der Duitsche troepen op Hamar in den nacht van 9 op 10 April de Noorsche meer derheid ten spijt, verscheidene Noorsche bataljons met 80 officieren ontwapend. Vijfhonderd geweren en vier stukken ge schut werden buitgemaakt. Een Britsche luchtaanval op Drontheim is gisteren afgeslagen. Een Britsche aanval op het vlieg veld van Sta van "or. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Donderdagavond twee aan vallen zijn gedaan door de Britsche lucht macht op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitschers is bezet. Een van de Britsche vliegtuigen is niet teruggekeerd. In de eerste aanval werd het vliegveld krachtig door bombardementsvliegtuigen aangevallen. De luchtmacht werd met he vig vuur van de luchtdoelartillerie begroet, doch zy wist haar bommen nauwkeurig te plaatsen en behalve, andere schade, ge raakte een bezinereservoir in brand. Bij den tweeden aanval openden laag- vliegende toestellen mitrailleurvuur op een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, welke op het vliegveld stonden opgesteld.. De Britsche waarnemers hebben gezien, dat veel schade is aangericht. Volgens Reuter heeft een Britsche vlie ger een aanval op een Noorsch vliegveld een Heinkel-toestel vernield en drie ma chines beschadigd. Op de terugreis be schadigde hij een Junkervliegtuig. Het Britsche toestel, dat op een hoogte van 30 meter over het vliegveld had gevloden, was door 30 ontplofbare kogels getroffen, het landingsgestel was defect, doch de bestuurder kon veilig dalen. De Duitsche strijdmacht in Noor wegen. De sterkte van de Duitsche strijdmacht in het Zuiden van Noorwegen wordt vol gens Reuter op het oogenblik op 20.000 man geschat. Men weet het evenwel niet nauwkeurig. 18 DUITSCHE EN 4 ENGELSCHE. Reynaud over de zeegevechten. In zijn rede voor de Fransche kanier heefo de premier Reynaud gisteren ten aanzien van de zeegevechten by de Noor sche kust verklaard: „De Fransche vloot heeft geen enkel verlies geleden. De Brit sche vloot verloor vier torpedojagers. De Dnitsche marine heeft vier kruisers, die een tiende deel van de vloot vertegen woordigen, een duikboot, een jager en 12 troepentransportschepen verloren. In totaal liggen 22 schepen, 4 Engelsclie en 18 Duit sche, op den bodem der zee." „Een strategische fout." Reynaud bracht hulde aan het volk, de regeering en den koning va.n Noorwegen, die besloten hebben te vechfen. De Fran sche regeering zal alle mededeelingen over den strijd, die thans gevoerd wordt, pu- bliceeren goed of slecht. Hoewel de be richten thans sehaarseh zijn, omdat de schepen niet van de radio-installatie ge bruik kunnen maken, kan nie.i toch reeds een oordeel vellen over de door Duitsch- land ondernomen operaties: een tactisch succes in den aanvang, doch een onmete lijke strategische fout. Nooit in de ge schiedenis is een operatie, ondernomen met een beslissende minderheid ter zee, niet met een nederlaag geëindigd. De overlevenden van de „Gurkha". Men verneemt, dat, op 14 na, alle op varenden van den Britschen torpedoboot- jager „Gurkha", die, na door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd te zyn zonk, gered werden. Zij zijn gisteren in een haven van Noord-Schotland aan land ge zet. De bemanning van de „Gurkha" -is blij ven vuren tot het water over het dek spoelde. Zeventig gevangen genomen Duitschers werden onder sterke bewaking aan land gebracht. Geruchten omtrent de „Duinkerken" en de „Foch" tegengesproken. De Fransche marine verklaart, dat een bericht van de Duitsche radio, waarin werd medegedeeld, dat de „Duinkerken" en de kruiser „Foch" op de Noordzee tot zinken zouden zijn gebracht, volkomen on gegrond is. Volgens „Jaemtlands Tidning" heeft radio Aalesund gistermiddag om vijf urn- medegedeeld, dat op de reede van Dront heim slag werd geleverd tusschen Engel- sche en Duitsche oorlogsschepen. Engel- sche vliegtuigen hebben Duitsche oorlogs schepen en vliegtuigen in de fjord van Drontheim aangevallen. Niet de „Blücher", doch de „Gneisenau" in den grond ge- joord De marine-medewerker van de „Times" achi: het niet uitgesloten, dat niet de kruiser „Blücher" doch het slagschip „Gneisenau" in de Oslo-fjord tot zinken is gebracht. Het is niet twijfelachtig, dat een groote Duitsche oorlogsbodem in de Oslo-fjord tot zinken is gebracht en hon derden menschen moeten hiervan getuige zyn geweest vandaar dat het verlies door de Duitschers wordt toegegeven. De Noorsche kustartiilerie, die Oslo be schermt, omdat twee 11 duims-kanonnen. Een slechts licht gepantserde kruiser met 8 duims-kanonnen schijnt nauwelijks in aanmerking te komen om met zulk een fort den strijd aan te binden. Een ver standige commandant zou ongetwijfeld een linieschip gebruiken. Dit wettigt de ver onderstelling, dat het in de Oslo-fjord ge zonken schip in werkelijkheid de „Gneise nau" is geweest, waarvan het silhouet veel lijkt op dat van de „Blücher", de „Schamhorst", Duitschlands eenige andere linieschip, was op dat tijdstip in een ge vecht gewikkeld met de „Renown". Twee Britsche jagers tot zinken gebracht In den nacht van 10 op 11 April zijn vol gens het D.N.B. in de westfjord bij Narvik opnieuw twee Britsche torpedobootjager?- tot zinken gebracht. Het aantal bij Narvik vernielde Britsche jagers is daarmede tot zes gestegen, aldus dit bericht. OOK DUITSCHERS OP NOORSCHEN BODEM AAN LAND GEKOMEN. Naar volgens Reuter in welingelichte Noorsche kringen te Stockholm wordt ver nomen, zouden de Britsche troepen even ten Zuiden van Narvik een landing hebben uit gevoerd en zouden zij thans trachten zich te vereenigen met de Noorsche troepen. In dezelfde kringen verluidt, dat naby Bergen de Noren en Engelschen in nauw contact met elkaar zijn. Ook nieuwe Duitsche landingen. Het D.N.B. meldt dat te Oslo, Bergen en Stavanger in den loop van gisteren ook nieuwe sterke Duitsche troepenafdeelingen aan land zyn gezet. In de bezette Noorsche kustplaatsen zijn thans de kustbatterijen voor het grootste deel door Duitsche troepen bemand en ge reed voor den afweer van vijandelijke aan vallen. In Oslo en Christiansand heeft men daarbij ook gebruik gemaakt van de be manning der gezonken kruisers „Blücher" en „Karlsruhe". VOOR AANVALLENDE VLIEGTUIGEN. De koning van Noorwegen, prins Olaf en minister-president Nygaarsvold zijn in veiligheid. Het plaatsje Nyvergsund, waai de generale staf zich had gevestigd, is door Duitsche bommenwerpers vernield. De ko ning, prins Olaf en de minister-president zaten juist aan het diner, toen zes Duitsche bommenwerpers verschonen en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bombardement duur de een uur en de vliegers schoten ook met de mitrailleurs, aldus Havas. De drie genoemde autoriteiten vluchtten in een auto, enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen den auto te bestoken. De inzittenden moesten den auto verlaten en door het bosch te voet verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een gewonde verbonden. Hierdoor kwam hij eenigen tijd later dan den koning en zoo is vermoedelijk een gerucht ontstaan, dat hy vermist zou zijn. Reuter meldt, dat de Duitschers op dracht zouden hebben gekregen zich tot eiken prijs meester te maken van den per soon van Koning Haakon, maar dat zij. volgens een bericht uit Stockholm, in dien opzet faalden. VLIEGKAMPSCHIP GETROFFEN Donderdagavond hebben Duitsche vlieg tuigen volgens het D.N.B. Britsche zee strijdkrachten op 200 Km. ten N.W. van Drontheim met succes aangevallen. Een Engelsch vliegkampschip werd door een bom van zwaar kaliber op vernietigende wyze getroffen. Voorts werd een Britsche kruiser door twee bommen getroffen. Reuter meldt dat een Britsch verken ningsvliegtuig boven de Noordzee een Duitsche Dornier-vliegboot heeft neerge schoten. Het Duitsche toestel stortte in zee. Naar aanleiding van een verklaring van Hambro, volgens wien er oorlogstoestand tusschen Duitschland en Noorwegen be staat, wordt te Berlijn geconstateerd, dat naar Duitsche opvatting de facto noch de jure er een officieele oorlogstoestand is. Tot dusverre is er geen verklaring van de Noorsche regeering, dat zy zich als in oorlog met Duitschland beschouwt. Het Duitsche standpunt is onveranderd dat van het Duitsche memorandum. Noorwegen ziet de zaak anders. In zijn gisteren uitgesproken radiorede heeft de Noorsche minister van Buiten- landsche Zaken, Koht, o.m. verklaard: Wij zijn in oorlog met Duitschland en bijge volg zijn wij de bondgenoot van alle lan den, die met Duitschland in oorlog zijn. Ten einde de handhaving der Zweedsche neutraliteit te vergemakkelijken, zijn in de Zweedsche territoriale wateren tusschen 57 gr. 15 min. Nb. en 58 gr. 25 min. Nb. mijnen gelegd. Volgens een telegram uit Gothenburg aan Aftonbladet heeft een Zweedsch oor logsschip aan een Duitsch troepentrans portschip van 10.000 ton, dat Woensdag de haven Marsstrand was binnengeloopen. bevel gegeven te vertrekken. Het Duitsche schip zou aan dit bevel gevolg hebben ge geven. Regeering zorgt niet alleen voor ultwencnge doch ook voor Inwendige veiligheid. Geen geruchten verbreiden Officieus verluidt Verrassende gebeurtenissen als die der laatste dagen veroorzaken begrijpe lijkerwijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reacties. De centrale lig ging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren, in tweeërlei vorm het gerucht, geboren uit verklaarbare, maar vaak ondoordachte pogingen tot het door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het gerucht, met kwaadwillige bedoeling en zelfs zonder feitelijken grondslag door onvaderlandslievende elemen ten rondgestrooid. Dergelijke geruchten vinden dan veelal in den vorm van posi tieve berichten hun weg naar de wereldpers. Wie dit bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleerbare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruchten helpt verspreiden, mede verantwoordelijk wordt voor buitenlandsche berichten over ons land, welke onder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grooten ernst gewaarschuwd tegen het helpen verbreiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is, gesprek ken achterwege te laten over onderwerpen van militair belang, die door onbeken den kunnen worden opgevangen, kan, naar de ervaring leert, niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor de Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belang moet zijn, is, op te merken, dat de regeering ten volle waakzaam is en zonder verwijl de maatregelen neemt, noodig om de grootst mogelijke veiligheid van ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaatregelen moeten toepassen en het kan zich, gegeven deze ligging, niet de weelde veroorloven om welk risico ook te nemen. Hiervan is onze regeering ten volle doordrongen en zij handelt daarnaar. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veiligheid, maar de Inwendige veiligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen welke zij dienaangaande neemt en heeft voorbereid. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de bevolking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedigingsmaatregeler aar buiten en naar binnen reden voor ongerustheid te zien. Uit zulke maatregele immers blijkt dat al'es g^ '^an wordt om ons land zoo krachtig mogelijk te maken. Dit nummer bestaat uit 9 bladen Britsche troepen naby Narvik geland. Ook zyn nieuwe Dnitsche troepen aan wal gebracht. (Pag. 1, eerste blad) Volgens Reynaud zijn bij de Jongste zeegevechten 4 Engelsche en 18 Duitsche schepen verloren gegaan. (Pag. 1, eerste blad) Een gunstig jaarverslag van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". (Stadsnieuws) Het is mogelyk dat een K.L.M.-machi- ne in Noorwegen is vernield. (Pag. 1, eerste blad) Graansilo in Amersfoort ingestort een doode. (Gemengd nieuws) Koning van Noorwegen door Dnitsche vliegtuigen aangevallen, maar onge deerd. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENT!'KEL LAATSTE BERK H'IEN In Transparant en Zijde. Mooie 16 baans Schotsche ruilen f 3.50 bportparapuie's met foudraal 3.95 SCHIP Bit» DE WANDELAAR TOT ZINKEN GEBRACHT? Vannacht is te Oostende levendig kanon vuur gehoord, dat scheen te komen uit de richting van het vuurschip Wandelaar aan den ingang van de Schelde, aldus Belga. Een Belgisch patrouilleveertuig begaf zich derwaarts. Het meldde, dat het door allerlei wrakstukken voer, die afkomstig leken van een schip dat kortgeleden tot zinken was gebracht. De opgevischte wrakstukken zijn alle bevuild door stook olie. Men heeft er niet uit kunnen opma ken wat de identiteit was van het schip. Niemand is opgepikt. Het onderzoek dat is ingesteld om spo ren te vinden van het schip, dat Donder dagmiddag buiten Nieuwpoort op een mijn üep en de lucht in vloog, is zonder resul taat gebleven. D.C.-3 BIJ BOMBARDEMENT VERLOREN GEGAAN? By de K.L.M. is gisteren bericht ont vangen, dat de Dougias-machines ..Uil" (gezagvoerder Sillevis) en „Mees" (gezag voerder Geyssendorffer) m den loop van den middag van Malmö naar Stockholm zouden worden overgevlogen. Voorts is officieel bericht ontvangen, dat de bemanning van het K.L.M.-vliegtuig „Kemphaan", dat zich op het moment van den Duitschen inval in Noorwegen te Oslo bevond, veilig is. De bemanning bestaat uit Evert van Dijk, gezagvoerder, Kj. Suttorp, marco nist, P. J. Jung, boordwerktuigkundige en C. Meyer, steward. Omtrent het lot van de machine zelf, een D.C. S-toestel, maakt het door de K.L.M. ontvangen telegram geen melding. De mo gelijkheid bestaat derhalve, dat het toe stel beschadigd of misschien zelfs ver nietigd is by het bombardement van de Oslosche luchthaven Fomebo. Deze bestaat uit een aantal tusschen de rotsen in ver schillende richtingen uitgehakte en ge- egaliseerde startbanen, die vry gemakke lijk vernield kunnen worden, temeer, waar het vliegveld eerst door de Duitschers en later ook door de Britsche luchtmacht schijnt te zijn gebombardeerd. Ook de hangarruimte op Fomebo is be- I Terkt, zoodat de K.L.M.-machines, die des iachts op Fomebo overblijven, gewoonlijk ouiten blijven staan.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1