Breskensclie Courant Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de De strijd in alle hevigheid ontbrand. Twee zeeslagen woeden aan de Noorsche kust Noorsche regeering heeft besloten den strijd voort te zetten. Luchtaanval op Schot land en Scapa Flow. De Noren bieden krachtigen tegenstand. De positie van België. Britten op Noorschen bodem geland. Selneurieiiïssew «inw Jen «lag RUSLAND IS ONTDAAN OVER DE BEZETTING VAN NARVIK DOOR DE DUITSCHERS. FRANKRIJK HOUDT REKENING MET MOGELIJKHEID VAN AAN- VAL AAN WESTELIJK FRONT. Noren slaan aanval lende Duitschers terug. Hambro over de eerste uren van den Duitschen aanval. YJisnngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 86 DONDERDAG 11 APRII 1940 tooiuiemeiitöprys; ii et. pet- vveex oi £.20 pej^^ wartaal Franco per post t 2 5ü Afzonderlijke aummersöct. Voor tiet buitenland neme men een abonnement op net postkantooi zynei gemeente Advertentieprijs: Van 1 -ö regels t 1.25, tedere regel meer 25 cent Bi) abonnement speciale prys Kleine advertenties van L5 regels 50 cent, iedere regel meer LU cent max LI regelsI Tierde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: iruia v AJV v bldit Ji., Bureau* VValstr. 58-60. Tel. 10 (2 lynen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, rel. 21 ^fW8fr «n West-Sou hu rg. Kanaa lstraat 15. Tel 8^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dultschers schijnen zware verliezen te hebben geleden. Het Zweedsch telegraafagentschap meld- de gisteravond Het schflnt, dat sedert verscheiden uren twee zeeslagen worden geleverd de eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten noorden van Gothenburg, de andere aan de monding van de Oslo-fjord. Bij Pa ter Noster werd een tiental groote Duit- sche transportschepen, welke door eenhe den van de Duitsche vloot werden ge ëscorteerd, door Britsche oorlogsbodems aangevallen. Twee transportschepen zou den tot zinken zijn gebracht, de andere waarschijnlijk verspreid. Men hoort een hevig kanonvuur. Verscheiden vliegtuigen hébben aan den strijd deelgenomen, vis- schersbooten worden gereed gehouden om de overlevenden te redden. Aan de monding van de Oslo-fjord werd een Duitsche torpedojager, welke vanoch tend vroeg aan den grond was geloopen, door Britsche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken gebracht. De bemanning werd door andere schepen gered. Bij het bombardement van Horten werd een Duit sche torpedojager door den Noorschen snel len mijnenlegger „Olav Tryggvason" tot zinken gebracht. Bij den strijd voor het fort Oscarsborg werden Duitsche schepen met een totalen inhoud van 40.000 ton tot zinken gebracht. In tegenspraak met vroegere berichten wordt gemeld, dat de vlootbasis Horten niet in brand werd geschoten. Bij het bom bardement zijn acht slachtoffers gevallen. Het Duitsche stoomschip An tares" (4000 ton) is gisteravond voor de west kust van Zweden gezonken. Te Lysekil zijn 34 overlevenden aan land gebracht. De geredden, waarvan er-verscheidene gewond waren, verklaarden, dat de „An- tares", die als transportschip dienst deed, op een mijn is geloopen. Het totale aantal soldaten, dat zich aan boord bevond, is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 160 geschat Onder de geredden bevinden zich verscheidene cavalerie- en vlieger-officieren. De gered den zijn onder militaire bewaking ge plaatst. Uit Lysekil wordt gemeld, dat ter hoog te van Halloe, aan de Westkust van Zwe den, een schip van onbekende nationaliteit getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Men- gelooft, dari alle opvarenden om het leven gekomen zrjn. Uit Halloe en Smoegen komen berichten binnen, dat vanochtend om drie uur ka nonvuur werd gehoord, dat in hevigheid scheen toe te nemen. De „Gneisenau" tot zinken gebracht? De voorzitter van de Noorsche Storthing Hambro heeft medegedeeld, dat 't Noorsche oorlogsschip „Olav Trygvason" ter hoogte van Horten een groot Duitsch oorlogs schip, waarschijnlijk de „Gneisenau" en twee kleinere schepen tot zinken heeft ge bracht Twee Noorsche duikbooten zijn ge zonken. De „Olav Trygsavon" heeft na een ver woed gevecht 400 man aan land gezet, die naar Oslo zijn opgemarcheerd. Britsche vloot door mynversper- ringen gedrongen? Volgens nog niet bevestigde berichten uit Stockholm heeft de Britsche vloot door de mrjnversperringen van het Skagerrak kunnen heendringen, aldus Havas. Vier Duitsche kruisers zouden tot zinken zjjn gebracht, alsmede twee of drie groote Duitsche troepentransportschepen. Twee van deze vaartuigen zouden z(jn aangekomen in de Zweedsche haven Marm- strandt. Een van deze schepen zou zwaar beschadigd zyn. De Duitsche vaartuigen en de soldaten die zich aan boord bevin den, zouden moeten worden geïnterneerd. Voorts wordt nader uit Lysekil gemeld, dat het schip, dat noodseinen heeft uitge zonden aan de westkust van Zweden, een Duitsch troepentransportschip zou zfln. Alle opvarenden zouden zijn omgekomen. Visschers uit de omgeving van Goéte- borg hebben volgens Havas, medegedeeld, dat vele lijken in zee dry ven. Bevestigd wordt, dat de Noren den 5400 ton metenden Duitschen kruiser „Emden" tot zinken hebben gebracht. Wat Zweedsche visschers zagen. Volgens mededeelingen van de visschers op de westkust van Zweden, zjjn minstens vier Duitsche troepentransportschepen aan dat kustgebied tot zinken gebracht. Vol gens andere getuigen zouden het er zelfs vyf zijn, zonder mee te rekenen de mail boot van 10.000 ton, die troepen aan boord had, en die de wijk genomen heeft in de Zweedsche haven Marmstrandt. Een der Duitsche schepen zonk onmid dellijk in de diepte weg. De andere vaar tuigen zonken langzamer, zoodat een deel der bemanning kon gered worden. Volgens de visschers zyn deze Duitsche verliezen toe te schrijven aan de actie van duikbooten en vliegbooten der geallieer den. Britsche luchtaanval op Duitsche oorlogsschepen. Omtrent den gisteren ondernomen Brit- schen luchtaanval op Duitsche oorlogssche pen meldt Reuter nader, dat deze aanval gedaan door elkander aflossende groepen vliegtuigen, die snel op elkaar volgden. De aanval werd uitgevoerd door een sterke strijdmacht van lange afstands bommenwerpers, terwijl oorlogsschepen een hevig luchtafweervuur onderhielden. De in afdeelingen in linie vliegende toe stellen ondernamen een reeks bomaanval len, met als voornaamste doelwit twee groote kruisers en twee destroyers, die voor anker lagen op de reede van Bergen. Bij het schemerige licht was het moeilijk de resultaten van den aanval nauwkeurig waar te nemen. Er werd echter gezien, dat een zware bom een rechtstreeksche treffer plaatste op het achterdeel van een groote kruiser der Koeln-klasse. Men gelooft, dat andere oorlogsschepen beschadigd zijn. Duitsche luchtmacht tegen Britsche vloot. Verkenningsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen hebben gisteren volgens het D.N.B. op de Noordzee wederom Britsche zeestrydkrachten ontdekt. Terstond daarop stegen formaties gevechtstoestellen op te gen dezen tegenstander. Woensdag in de late middaguren vielen de Duitsche vliegtuigen op verscheidene plaatsen in het noorden van de Noordzee aan. Duitsche mededeeling over Britsche verliezen. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt "bekend Op 10 April hebben Engelsche zeestrijdkrachten by het aanbre ken vari den dag geprobeerd Narvik bin nen te dringen. De aanval Werd door de daar liggende eenheden van de vloot met zware bescha digingen en verliezen voor de Engelschen afgeslagen. Drie Britsche torpedojagers werden vernietigd. De Britsche admirali teit geeft toe, dat verder nog een torpedo jager zwaar is beschadigd en buiten ge vecht is gesteld. Op 8 April is bij een andere gelegenheid reeds een Britsche torpedojager tot zinken gebracht. KONING HAAKON VERWERPT DUITSCH VOORSTEL NIEUWE REGEERING TE VORMEN. Het Noorsche telegraafagentschap be richt uit Elverum, dat koning Haakon en de Noorsche regeering een voorstel van den Duitschen gezant Braeuer, inzake de vor ming van een nieuwe Noorsche regeering onder voorzitterschap van Quisling, hebben verworpen. Koning Haakon van Noorwegen zal, vol gens Reuter, vandaag een proclamatie uit vaardigen, waarin hij zal verklaren, dat de Noorsche regeering besloten heeft z(jde aan zyde met de geallieerden te strijden en niet voor Duitschland te capituleeren. Het besluit van Noorwegen, tegenstand te bieden, zal worden bevestigd door een rede van den voorzitter van de storthing, Hambro, voor de Zweedsche radio. DUITSCHERS MET GROOTE VERLIEZEN AFGESLAGEN. De Britsche admiraliteit en het ministe rie van luchtvaart hebben een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Woensdagavond vijandelijke vliegtuigen een reeks aanvallen hebben gedaan op Noord-Schotland. Twee vijandelijke bom bardementsvliegtuigen werden neerge schoten, toen zij een aanval deden op een convooi in de Firth of Moray, vermoedelyk is nog een derde toestel verloren gegaan. Later werd Scapa Flow door een sterke macht aangevallen. Kirkwall werd met bommen en mitrailleur vuur aangevallen, doch het eenige resultaat was, dat een man licht werd gewond, schepen of andere eigendommen werden niet getroffen. Brit sche gevechtsvliegtuigen stegen op. Drie vijandelijke toestellen werden door de lucht doelartillerie omlaag gehaald en een vierde werd door een Britsche jager neergescho ten. Vermoedelyk zijn nog twee tpesteller neergeschoten. Zy wérden door mitrailleur- vuur zwaar beschadigd en het is niet waarschynlyk, dat zjj hun basis konden bereiken. Een der leden van de bemanning van een neergeschoten vliegtuig wist nog op t(jd met zijn parachute omiaag te sprin gen. Hy werd door een Britschen torpedo jager opgepikt. DUITSCHE BOMMENWERPERS VERRICHTEN HUN VERNIETIGEND WERK. Reuter verklaart, dat de Noorsche kust- batterijen in de Oslo-fjord gisteravond nog steeds in actie waren. Om kwart voor zes werd door het radio station van Oslo, dat onder Duitsche con trole staat, aan de batterijen bevel ge geven het vuren te staken. Gezegd werct dat dat bevel afkomstig was van den Noorschen commandant te Oslo. Volgens de „Goeteborgs Handelsoch Sjoefartstidnung" heeft het Duitsche s.s. „Curityba" gisterochtend in de Oslo-fjord noodseinen uitgezonden. Het zou door de kustbatterijen te Nyviken gebombardeerd zijn. Te Oslo schijnt thans alles rustig te zyn. De stad is Dinsdagmiddag na gevechten in de buitenwijken door verscheidene hon derden Duitschers bezet. Er deden zich geen incident voor. Te Drammen moet een klein Diiiisch detachement liggen. Geduren de een bombardement van het fort Oscars- borg bjj Droebak brak op verscheidene plaatsen brand uit. Eenige personen wer den door granaatscherven gewond. Steden gebombardeerd. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren Drammen, Droebeck en Oscarsborg in de Oslo-fjord, welke blijkbaar nog steeds in Noorsche handen zyn, gebombardeerd. Naar gemeld wordt, woeden er branden, een aantal burgers werd gewond. Een uit Oslo in Zweden teruggekeerde reiziger heeft medegedeeld, dat vliegtuigen vanochtend vroeg 'hét civiele vliegveld van Oslo hebben gebombardeerd. Nadere bijzonderheden over de eerste gevechten. De stad Arendal zou zijn bezet door landingstroepen van een oorlogsschip, dat bij het uitloopen in elf-, bijheid van Tro- moesund is gezonken na een ontploffing, welke werd veroorzaakt door een mijn of een torpedo. Volgens een bericht uit Sundsvall heeft een Zweed, die tijdens de Duitsche bezetting te Narvik vertoefde, verteld, dat de Noor sche douanebeambten, die Maandagavond ter hoogte van Narvik een groot Duitsch schip wilden inspecteeren, door de Duit schers werden vastgehouden, hetgeen ver klaart, waarom men te Narvik niet wist, dat er reeds Duitsche troepen waren. Dinsdag bleek, dat men inderdaad met een troepentransportschip te doen had. Dinsdagochtend te r uur loste een Noorsch pantserschip een waarschuwings schot, toen twee Duitsche torpedobooten voor Narvik verschenen. De Duitschers antwoordden met het torpedeeren van het Noorsche schip en voeren de haven binnen, waar het panterschip „Eidsvold" lag. Ook deze Noorsche bodem werd getorpedeerd. Even later kwamen de eerste Duitsche detachementen aan land. Alle openbare gebouwen werden zonder tegenstand be zet, doch het is niet bekend, of in de om geving van de stad gevochten is. Stavanger werd Dinsdag te 13 uur bezet na een gevecht tusschen Duitsche en Noor sche schepen, waarbij aan beide zijden ver scheidene dooden vielen. De Noorsche tor pedoboot „Aegir" bracht een Duitschen bodem tot zinken, doch werd daarop zelf gebombardeerd, zoodat zy zonk. Eenige opvarenden werden gedood of gewond. Het bombardement op het militaire vliegveld Kjeller heeft in een opslagplaats van ben zine en in talrijke gebouwen brand ver oorzaakt. Volgens berichten in de bla-den te Stock holm zijn bij de bezetting van Oslo, welke door 400 Duitschers werd ten uitvoer ge legd twaalf Noren gedood. Verklaard wordt, dat Drontheim zonder stryd werd genomen. Vier kruisers, aan boord waarvan zich vliegtuigen bevonden, hebben troepen aan land gezet, die voor het meerendeel uit Tsjechen en Oosten rijkers bestaan. Deze troepen leggen, naar gemeld wordt, een vriendschappelijke houding aan den dag jegens de bevolking. Het garnizoen van het marinestation van Warnes heeft zich teruggetrokken, doch later heeft het de brug bij Meraker, op twaalf mijlen ten oosten van Drontheim op de Duitschers heroverd. Gemeld wordt, dat te Warnes een Duitsch vliegtuig werd omlaag geschoten. HET LAND IS EN BLIJFT ZELFSTANDIG. In politieke kringen te Brussel heeft men niet nagelaten commentaar te leveren op de gisteren van geallieerde zflde aan het adres der neutralen herhaalde suggestie, een beroep voor preventieven bijstand te doen op Frankrijk en Groot-Brittannië'. Dergelijke suggesties, aldus zegt men, kunnen België welks standpunt door de regeering by herhaling is uiteengezet en door de tegenwoordige oorlogvoerenden wordt erkend en bovendien steunt op eer krachtig leger, dat waakzaam is en vast besloten met hardnekkigheid het nationale grondgebied te verdedigen, geen belang inboezemen. België heeft plechtig verklaard voorne mens te zyn in het huidig conflict neutraal te blijven. Van het oogenblik af, dat het een beroep zou doen op een vreemde mo gendheid, zou het dit standpunt prijsgeven en zich door eigen toedoen in den oorlog storten. De gedragslijn dér Belgische regeering is niet gewijzigd eh zal niet gewijzigd worden. BERGEN EN TRONDHEIM ZOUDEN HEROVERD ZIJN. De voorzitter van de Noorsche Storting, Hambro, heeft in Stockholm medegedeeld, dat hij een bericht van den commandant van Bergen'heeft ontvangen, waarin werd gezegd, dat de stad thans in Britsche han den is. Zweden, die uit Noorwegen naar hun land zyn teruggekeerd zouden, naar ver luidt, hebben medegedeeld dat de Engel schen ook Drontheim hebben heroverd. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt deze berichten echter tegen. Van officieele En gelsche zijde werd nog geen bevestiging ontvangen. Geallieerde troepen te Tromsö. Volgens te Londen uit Stockholm ont vangen berichten zouden te Tromsö, in het uiterste noorden van Noorwegen, ge allieerde troepen aan land zijn gezet. Volgens New Yorksche dagblad- en radio-berichten, ontvangen uit doorgaans betrouwba're neutrale bron, heeft een Brit sche flotielje den toegang tot de Narvik- fjord geforceerd en zijn de Britsche sche pen begonnen, mariniers te ontschepen. Naar Reuter uit Stockholm meldt heeft radio Tromsö gisteravond draadloos de Britsche vloot om hulp verzocht aange zien twee Duitsche oorlogsbodems troepen aan land zetten te Aalesund. Britschè oorlogsschepen in de Oslo-fjord. Een particuliere correspondent van het Zxveedseh telegraafagentschap te Chariot- tenberg deelde gisteren mede, dat de be woners van Oslo te kwart voor twaalf op dracht kregen de stad te verlaten, aan gezien zich Britsche oorlogsbodems in de Óslo-fjord bevonden, die dreigden de stad te bombardeeren, wanneer de stad zich niet vóór 13 uur zou hebben overgegeven. Het schijnt, dat het bevel is gegeven door de Noorsche militaire autoriteiten. De correspondent bericht verder, dat de evacuatie in haast werd uitgevoerd, waar bij zich aangrijpende tooneelen afspeelden. Men deelde zelfs mede, dat^ de Britsche oorlógsschepen reeds in den ochtend de fjord binnen waren gevaren. Luchtaanval op Schotland en Scapa Flow. (Pag. 1, eerste blad) Twee zeeslagen aan de Noorsche kust. (Pag. 1, eerste blad) Noorsche regeering heeft besloten den stryd voort te zetten. (Pag. 1, eerste blad) Geallieerden op Noorschen bodem ge land. (Pag. 1, eerste blad) ZIE verdek even k eel LAATSTE BEKK HTEN Aanzienlijke troepenconcentraties. De Russische Vloot onder sto< m. Volgens door de Zweedsche bladen ont vangen berichten zouden Russische leidende- kringen ontdaan zijn over de bezetting van Narvik door de Duitschers. Duitschland zou gemeend hebben Moskou niet te moeten verwittigen. Moskou evenwel beschouwt het noorden van Noorwegen als een Russische belangenzóne. Overigens zouden Duitsche kringen van meening zyn, dat Rusland in Finland vol doende voordeelen heeft verkregen om op dat gebied geen aanspraken meer te heb ben. Het is symptomatisch, aldus Havas, dat de ambassadeur van Duitschland te Moskou met Molotof een onderhoud van vier uur heeft gehad. Volgens Aftonbladet zouden in Noord- Rusland, ondanks het besluit der Sovjet- Unie neutraal te blijven, aanzienlijke troe penconcentraties plaats vinden. De Russi sche vloot voor het Poolgebied zou onder stoom liggen. Bevoegde Fransche militaire kringen verklaarden hedenochtend ten aanzien van den militairen toestand „De gebeurtenis sen in Noord-Europa mogen ons niet het front tusschen Moezel en Rijn doen verge ten. Dit front kan iederen dag in vuur en vlam geraken en op verschillende punten hebben wij toebereidselen waargenomen, die een aanval zouden kunnen doen voor spellen". Overigens heeft zich de laatste 24 uur aan dit front, wat de infanterieoperaties betreft, niets voorgedaan, dat de moeite van het vermelden waard is. In de lucht was de activiteit als gevolg van de slechte weersomstandigheden zeer gering. BLOEDIGE GEVECHTEN BIJ ELVERUM. De Noorsche troepen zijn, nadat zy van den eersten schok als gevolg van de Duit sche actie waren hersteld, ten noorden van Oslo geconcentreerd, waar zij hevig tegen stand bieden. De Noorsche troepen hebben zich bij Elverum op ongeveer tachtig km. ten noorden van Oslo ingegraven. Zij bieden hardnekkig tegenstand aan de Duitsche pogingen hun linie te doorbreken. De gevechten zouden volgens Aften- bladet zeer bloedig zijn geweest. Alle aan vallen zyn afgeslagen. Er zouden Duitsche gevechtsvliegtuigen aan hebben deelgeno men. De Noren zouden Duitsche eenheden volkomen vernietigd hebben. De Duitschers zouden honderden dooden te betreuren heb ben. De Duitsche troepen zouden verster kingen ontvangen, die met gerequireerde auto's en autobussen onder escorte van vliegtuigen zouden worden aangevoerd. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraaf-agentschap te Char- lottenburg meldt, dat laat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een gemotori seerde Duitsche afdeeling ter sterkte van ongeveer 200 man ten z.w. van Elverum, door een Noorsche afdeeling, welke gerin ger in aantal was, tot staan gebracht en verslagen werd. Tydens het gevecht, dat een half uur duurde, werd de comman dant van het Duitsche detachement ge dood. Aan Noorsche zijde telde men slechts twee gewonden. Het Noorsche detachement bestond uit officieren van de krijgsschool te Elverum en een twintigtal minderen. Woensdagavond laat werd te Eidsvold een gevecht op groote schaal geleverd. Hamar door de Noren heroverd? Naar Dagens Nyheter meldt, zijn de No ren erin geslaagd Hamar op de Duitschers te heroveren. De voorzitter van de Noorsche Storthing, Hambro, is gisteravond te Stockholm aan gekomen. Hij verklaarde dat de Storthing hem ter beschikking van de Noorsche re geering had gesteld voor werkzaamheden buiten de Noorsche grenzen, zoolang dit noodig geacht zou kunnen worden. Vervolgens gaf Hambro een uiteenzetting van de gebeurtenissen in Noorwegen der laatste dagen. Hij vertelde o.a., dat de speciale trein, die den koning met. den kroonprins en de leden van regeering en parlement van Oslo naar Hamar vervoerde, te Lillestroem aankwam juist toen het nabij deze stad gelegen vliegveld Kjeller ge bombardeerd werd. De reizigers zochten een toevlucht in het station en na afloop van het bombardement zetten zij de reis voort. Van de 150 leden van de Storthing hebben er 145 de vergadering te Hamar bijgewoond. Daar uit de binnenkomende berichten bleek dat de Duitschers van plan waren, zich. van. de regeering en de Storting te Hamar meester te ma! en, werd besloten, den zetel der regeering naar Elverum over te bren gen. Er werd order gegeven, troepen te con- centreeren om de wegen tusschen Hamar en Elverum te blokkeeren. Op den weg naar Hamar bevonden zich geen troepen, doch. slechts een kleine post van 15 man, die den strijd aanbond.met .de 100 man sterke Duitsche voorhoede en deze den weg versperden tot de meesten. der moedige Noren gedood waren. Hambro voegde hier nog aan toe, dat de goudvoorraad der N orsche nationale bank uit Oslo is overgebracht naar plaatsen, wel ke men veilig acht Geen Duitsche oorlogsschepen in Oslo. Ten aanzien van de militaire operaties deelde Hambro mede, dat de Duitsche oor logsschepen er niet in geslaagd zijn tót Oslo

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1