Uit Zeeuwscfi-Vlaanderen DE Gewichtig! TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant Gemeentebestuur Vllssmgen BINNENLAND Iadzand Oosthuro Sluis LUCHTVAART ZEDENVERWILDERING IN BELGIE. dagblad voor Zeelandwaarin opgenomen de Breskensche Courant Woensdag 10 April 1940 - No, 85 ALGEMEEN RAPVERBOD. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis de navolgende bekend making van den Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie „De Regeeringscommissaris voor de. Bo demproductie vestigt de aandacht van be langhebbenden op het bepaalde in artikel 7 der Bodemproductiebeschikking 1939, op genomen in de Nederlandsche Staatscou rant van 8 en 9 December 1939, No. 241, op grond van welke bepaling bosschen en andere houtopstanden slechts mogen wor den geveld of gerooid krachtens vergun ning. Deze behoort te worden aangevraagd bij den Productiecommissai-is voor den bosch- bouw en de houtteelt, adres Bureau Staats- boschbeheer, Museumlaan 2, te Utrecht. Het verdient aanbeveling, ter bevordering van een spoedige afdoening bij het aanvra gen van een dergelijke vergunning gebruik te maken van een daartoe bestemd for mulier. dat op een desbetreffend, tot den Productiecommissaris voornoemd gericht verzoek kosteloos zal worden toegezonden ©n dat bovendien kan worden verkregen ten kantore van de houtvesters en van de boschwachters bij het Staatsboschbèheer.' In het bgzonder wordt er op gewezen, dat niet alleen voor algeheele velling, doch ook voor dunning van bosschen vergunning noodig is, terwijl alle houtopstanden dus ook wegbeplantingen, rijen, groepen of alleenstaande boomen en hakhout onder de beschikking vallen. Velling of rooiing zonder vergunning wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden". Vlissingen, 10 April 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. PRINSES JULIANA BIJ DE HUTSPOTCLUB. Onder de talrijke vereenigingen, die Den Haag rijk is, bestaat sinds eenigen tijd een Hutspotclub. Deze club wordt gevormd door werkende vrouwen uit alle beroepen, die eens per maand aan een maaltijd sa menkomen. Tijdens dezen maaltijd houdt dan een van de leden een praatje over haar eigen beroep. Dezer dagen werd een dergelijke bijeen komst gehouden in Hotel Pomona. Me juffrouw Van Leeuwen Boomkamp sprak over de opleiding van een „airhostess", een „modern" beroep bij uitstek. Prinses Ju liana heeft, volgens het Vad., aan dezen maaltijd mede aangezeten. MINISTERRAAD BIJEEN. De ministerraad is gisteravond te half tien op het departement van algemeene zaken bijeen gekomen. POSTVERVOER TIJDENS DEN GEWIJZIGDEN TREINENLOOP. Niet op normale wyze. Nu de gewone treinen niet loopen, kan het binnenlandsch postvervoer niet op de normale wijze plaats vinden. In de uitgevallen diensten wordt, voor zooveel mogelijk, door het gebruik van post auto's voorzien, ook wat de nachtdiensten betreft. NIET MOGELIJK MET DENEMARKEN EN NOORWEGEN TE TELEFONEEREN. De telefonische verbinding met Kopen hagen en Oslo is verbroken. Het is dus thans niet mogelijk met Denemarken en Noorwegen te telefoneeren. De verbinding met Stockholm werkt normaal. Het tele foonverkeer met Zweden vindt dus op de gewone wijze plaats, alleen dient in ver band met de vele gespreksaanvragen, met vertraging te worden gerekend. Daar ook de directe telegrafische ver bindingen met Denemarken verbroken zijn, geschiedt verzending van telegrammen hierheen via Duitschland en op risico van den afzender. De telegrafische verbinding met Noorwegen is nog in functie, tele grammen hierheen worden echter ook- al leen op risico van den afzender verzonden. Het telegrafisch verkeer met Zweden func- tionneert geheel normaaL JAARVERGADERING VAN DE VEREENIGING „PROJUVENTUTE" TE AMSTERDAM. De vereeniging „Pro Juventute" te Am sterdam heeft gisteravond in het Parkhotel te Amsterdam haar jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein. Het jaarverslag 1939 geeft een duidelijk beeld van de groote moeilijkheden, waar mede de vereeniging, vooral na het uitbre ken van den oorlog, te kampen heeft. Naast moreelen steun heeft het misdeelde kind ook financieelen steun, welke voor een belang rijk deel door particuliere bijeengebracht moet worden, noodig. Over het algemeen zijn de resultaten be reikt met kinderen, welke onder toezicht van de vereeniging staan, gunstig. Tot slot van de vergadering hield mr. F. W. Bolk een lezing over het onderwerp „Opmerkingen over de criminaliteit van de Nederlandsche jeugd, mede in verband met den buitenlandschen oorlog." PERSVRIJHEID EN VRIJHEID DER PERS. Onze Grondwet waarborgt het beginsel der persvrijheid elke Neuerlander staat net daarom vrij om zijn meenmg, voor zoo ver deze althans niet is gericht tegen de in onze strafwetgeving geregelde maat schappelijke orde, door middel van het gedrukte woord tot uiting te brengen. Maar al is er persvrijheid, daarom is de pers man, de journalist, nog geenszins vrij in zijn arbeid. Wat dé wet hem toestaat, veroorlooft hem daarom de eigenaar van de krant nog niet, of „de partij" niet, of de lezer niet. Met de krant bemoeien zich duizenderlei instanties en er is wellicht niemand, die zóózeer moet strijden voor het behoud van een restje vrijheid, waar van hij er zoo véél behoeft, als de jour nalist. De journalistenorganisaties kampen er permanent voor. Sedert jaren hebben ze tevergeefs gepoogd om de redactie van de krant los te maken van den invloed der directie. Wat een conflicten zijn er niet ontstaan, doordat een hoofdredacteur zich niet wilde schikken naar de inzichten van b.v. een raad van commissarissen! Vooral in de soc.-democratische pers is de afhan kelijkheid van een ideëel beroep van de macht van het kapitaal altijd scherp ge laakt. Ik moet zeggen, dat ik dit afwijzende standpunt van de soc.-democratische pers derhalve volkomen deel en dat ik ook meermalen warm ben geloopen bij de verdediging er van, maar tóch, als je wat ouder bent gewordenNatuurlijk, de journalist heeft recht op zijn vrijheid, maar daarnaast heeft ook de eigenaar van de krant het recht om te eischen, dat an deren, nog wU menschen, die in zijn dienst zijn, zijn zaak, zijn bestaan, door het be trachten van de noodige voorzichtigheid, zullen ontzien. Als het om behoud gaat, kruipt het bloed, waar het niet gaan kan. Dezer dagen bestaat het soc.-democra tische dagblad „Het Volk" 40 jaren en te dier gelegenheid verscheen het gebruike lijke feestnummer, waarin vele lezenswaar dige bijdragen voorkomen. Met bijzondere belangstelling las ik eenige „losse her inneringen" van J. J. de Roode. Hij voert den lezer terug tot de dagen van Augustus 1914. De oorlog was uitgebroken en Vlie gen had een artikel geschreven, waarin h|j de vraag aan de orde ^telde, of het niet beter zou zijn als Nederland partij zou kiezen voor de geallieerden, want als de Duitschers den oorlog mochten winnen, dan zou het met onze eigen vrijheid zijn gedaan. Daar had hij de poppen aan het dansen. Het staat vast, dat meer dan 90 procent van de partijgenooten het met hem eens was, maar jó,, men- schuwde ook toen de consequenties van z'n overtuiging, pre cies als nu. Hoe het zij, het regende pro testen uit partijkringen. In een spoedver gadering van het partijbestuur werd aan Vliegen de politieke leiding van de krant ontnomen en Troelstra werd zijn opvolger. Troelstra aanvaardde zijn taak, waarvan de Roode het volgende verhaalt: H|j had het zwaar te verantwoorden. Het stormde in de Partij over zijn verkla ring, dat de nationale geschillen tegenover het internationale gevaar hadden te zwij gen. Hij kreeg brieven vol van de bitterste verwijten van allerlei mannen en vrouwen, van wie hij het niet had verwacht. Er was een brief van Rugge, die hem sterk hin derde, en hij ging aan de tafel zitten om Rugge in de krant eens precies te zeggen, waar het op stond. De tafel schudde onder zijn hartstochtelijk schrijven toen hij klaar was, stond hij op, opgelucht. Hij gaf mij de vellen en zei „Lees dat eens", en ik begreep, dat hij verwachtte, dat ik er geestdriftig over zou zijn. Mijn conclusie viel hem koud op 't lijf. „Als je de Partij kapot wilt maken", zei ik, „moet je dat in de krant zetten." Hij schrok. „Meen je dat?" vroeg hij. Ik meende het. Hij las het nog es hij vroeg „Meen je het werke lijk?" ik meende het werkelijk. Hij nam De lezer en zijn krant. de vellen en met een ruk waren zij ver scheurd en in de pruliemand gesmeten. Let nu op hier zei de Roode niet aan Troelstra, dat het niet juist (niet waar) was, wat hij had geschreven nóg laat h|j het in het midden, Of hij het met het betoog van den schrijver van het artikel eens was of niet. Hij bracht slechts z|jn vrees tot uiting, dat. de Partij er door zou worden geschaad. DéArom behoorde het artikel niet te verscljynen. Ik veroordeel het standpunt niet, maar voor mij maakt het geen practisch ver schil, of het 't belang, van een zakelijke onderneming dan wél het belang van een partij is, hetwelk den journalist beknot in z|jn vrijheid in dit geval was het belang van de partij evenzeer een w e r k g e- versbelang. Ik kan me begrijpên, dat Troelstra zijn artikel verscheurde ën de snippers in de prullemand wierp. Mén moet niet ten be hoeve van zijn persoonlijke visie op de waarheid, alles doldriftig onderstboven willen stormen, wat door anderen -tot be langrijk materieel of ideëel bezit werd op gebouwd. Wanneer het om dergelijke waarden gaat, wil dé journalist zich wel eenige zelfbeperking opleggen. Dat Troel stra tenslotte de hoofdredactie niet bleef voeren, iL volgens de Roode dan ook niet enkel te verklaren uit de houding (aarze ling) van het partijbestuur, zooals wel werd beweerd, maar ook omdat „de balsturigheid; van een aantal par tijgenooten hem alle geestdrift voor zijn werk bedierf". Inderdaad, het is de lezer, welke de ergste aanslagen pleegt op de vrije meeningsuiting van den journalist. D.w.z. de lezer e i s c h t van zijn krant, dat deze hem en anderen onverholen de waar heid zal vóórzetten, in krachtige bewoor dingen, welke niet zijn mis te verstaan. Hij eischt dat, omdat hij' van zijn krant ver wacht, dat deze tot uiting zal brengen, wat hij denkt. Dat kan in 9 van de 10 ge vallen goed gaan, maar op een keer bevat de krant een artikel, waarmee de iezèr vandaag die, een anderen keer een andere lezer het niet eens is. Dan is zijn dag bedorven en „de krant" krijgt een boozen brief of eén bedankje of een bedreiging daarmee. In eiken mensch, althans in eiken abonné van de krant, schuilt iets van de natuur eens dwingelands en het z|jn de vorenge noemde reacties van de lezers, welke me- nigen journalist allé igeestdrift voor z|jn werk benemen. Niet dat men zich die complimentjes persoonlijk aantrekt, maar ze beïnvloeden je en maken je werk minder waarachtig. Terwijl je schrijft, denk je onwillekeurig aan het materieele belang van. de krant, dat zoo willekeurig behandeld wordt dooi den duizendkoppigen lezerskring. Die zich zelf heel vé:l te kort dóet. Een krant kan pittige artikelen en beschouwin gen bevatten, waarin een. persoonlijke zienswijze klaar en duidelijk tot uitdruk king wordt gebracht en gemotiveerd. Dan moet de lezer verwerkten, dat hij het meermalen met den schrijver niet eens zal kunnen zijn. Is dat erg? Verrijkt men zich dan niet met de kennisname van een tegengestelde zienswijze,,, Een krant kan er óók naar streven en de lezers kunnen dit streven bevorderen dat ze slechts artikelen, overzichten en bijdragen inhoudt, waarvan alle scherpe kantjes tevoren zijn afgeslepen en waaruit geen andere overtuiging spreekt dan dat het kan regenen, maar ook droog kan zijn in de natuur van aarde, van menschen en van dingen. En dat het kan vriezen of dooien. Eer dat men mij tot zulke journalistiek heeft bewogen, zeg ik „L.S." (Li. lectoribus salutem, heil den lezers En ik ga kippen fokken. M.d. in het voorjaar: de inwendige organen, oloed en darmen zui veren, VERSTOPPING. overtollig vet. aambeien, 'heumatische pijnen doen verdwijnen, slakken en giftsto*fen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur net Dr. Schteffer's Stotwisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. flacon t 1.0S, Dubbele flacon I 1.75 bi| apothekers en vakdrogisten HET AUTO-ONGELUK TE SLUISKIL. L|jken van belde vermiste slachtoffers gevonden. Over het auto-ongeluk, dat zich gister middag onder Sluiskil heeft voorgedaan, waarbij drie personen zijn verdronken, ver nemen w|j nog, dat in den laten middag de lijken van den 37-jarigen heer A. Verschel ling, die deel uitmaakte van een commissie, welke een onderzoek instelt naar de schade veroorzaakt door de schadelijke gassen, af komstig van de fabriek Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil en van den ongeveer 50-jarigen landbouwer J. van de Ree uit Zaamslag, uit het kanaal zijn opge haald. Men vermoedt, dat de bestuurder onwel geworden is, want bij het onderzoek van de uit het water gehaalde auto bleek deze ge heel intact te zjjn. De eenige getuige van het ongeluk is een soldaat, die op wacht stond. Hij had de auto voorbij hooren rijden en daarna niets meer vernomen. Toen h|j op onderzoek uitging, zag hij den wagen in het water. Den heer den Hamer, die het eerst op den kant werd gebracht, verleende hij de eerste hulp. Omdat dit slachtoffer nog teekenen van leven gaf, paste hij kunstma tige ademhaling toe, echter zonder succes. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is de auto uit het water gehaald. DE VLASINDUSTRIE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De toenemende bloei in de Zeeuwsch- Vlaamsche vlasindustrie roept herinnerin gen wakker aan de eerste jaren, die na den oorlog van 19141918 volgden, den zgn. gouden tijd voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Honderden hebben hier toen van ge profiteerd in deze streek en zoowel werk gevers als werknemers, ging het langen tijd voor den wind. Hierna is een periode van verval gevolgd de vlasnijverheid leed een kwijnend bestaan en geraakte steeds meer op den achtergrond als bron van in komsten voor deze streek, aldus de N.R.C De laatste jaren evenwel is het langza merhand weer beter geworden, met het beeld van de gouden jaren na den vorigen oorlog voor oogen, werkte men weer in opwaartsche lijn en zoo heeft deze oude Zeeuwsch-Vlaamsche industrie zich thans weer uit de misère opgewerkt en hoewel nog lang niet kan gesproken worden van een bloeiperiode als destijds, toch zit er weer toekomst in het vlas voor deze streek en dit is allerwegen duidelijk waar te nemen. Velen hebben de vlasbewerking weer ter hand genomen, de grootere bedreven schaffen nieuwe machines aan en daar aan het hoofd hiervan mannen met jarenlange praktyk en routine staan, kan men veilig aannemen, dat de vlassersbedr|jven betere tijden tegemoet gaan. Niet alleen in de fabrieken zelf, doch ook in het Zeeuwsch- Vlaamsche polderland is dit waar te ne men. Er heerscht alom bedrijvigheid in den aanvoer, het vervoer en het spreiden en keeren van het vlas, het zgn. buitenwerk, waarbij honderden jongens en meisjes werkgelegenheid vinden. Zoowel in het centrum als in de grensstreek liggen de weilanden bedekt met vlas en als straks het vee naar buiten moet, zal er zeker op vele plaatsen geruimd moeten worden. Z|j, die werk zoeken. By de Regionale Arbeidsbeurs te Oost burg stonden Maandag in totaal 102 werk zoekenden ingeschreven, dat is 2 minder dan vorige week. Oostburg 11 landarbeiders, 2 bouwvakar beiders Schoondyke 14 landarbeiders Re- tranchement 14 landarbeiders Breskens 12 visschers, 4 ongeschoolde arbeiders, 8 land arbeiders, 2 transportarbeiders Biervliet 18 landarbeiders, 2 bouwvakarbeiders Groede 10 landarbeiders Hoofdplaat 5 landarbeiders Sint Kruis, Nieuwvliet, Wa terlandskerkje. M|jn aangespoeld. In den nacht Van Maandag op Dinsdag is tusschen de haven van Cadzand en het Strandhotel een Nederlandsche mijn aange spoeld. Het gevaarlijke projectiel werd di rect onder bewaking gesteld. In den loop van den dag is de mijn ge demonteerd. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMIN G. Slecht bezochte ledenvergadering. De afdeeling Oostburg van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescherming hield Dinsdagavond in het café van den heer De Vuijst haar ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, opende deze vergadering, heette allen wel kom en sprak zijn spijt uit over het feit dar deze vergadering niet beter bezocht was. Spreker gaf een kort overzicht van hetgeen de afdeeling in het afgeloopen halfjaar in het belang van de burgers gedaan had, en sprak de hoop uit dat ieder inwoner van Oostburg zich zal aansluiten. In plaats van den heer C. Fourdraln, die als bestuurslid had bedankt, werd de heer R. de Milliano gekozen. Verder werd besloten de contributie, die thans 25 cent bedraagt, te verhoogen tot minimum 40 cent per lid. Er werd besloten om binnenkort een film- vertooning te houden op het gebied dei luchtbescherming. Een arend waargenomen. Deze week hebben verschillende personen op groote hoogte boven onze gemeente een arend zien vliegen, iets wat hier sporadisch voorkomt. Men vermoedt dat het een zee arend geweest is. R.K. plechtigheid. Zondag had alhier de aanneming voor de K.J.M. en Zonnekinderen plaats. Na de kerkelijke plechtigheid 's middags vertrok men in optocht naar het jeugdge» bouw aan de Hoogstraat, 's Avonds werd hier een gezelligen avond, afgewisseld door muziek, zang en voordracht gegeven. Als sprekers voerden het woord pastoor Dierix en mej. Raaymakers. Hongaarsch militair vliegtuig op huis gestort. Gisterochtend is in de gemeente LJkecske een Hongaarsch militair vliegtuig op een huis terecht gekomen. Het vliegtuig en het huis zijn in brand geraakt. De bemanning van het vliegtuig, drie koppen, en de be woners van het huis zijn gedood. Er is een onderzoek ingesteld. beste, winkel biedt nog niet zoo'n uit gebreide keu*, tegen de laagste prttaen, al* onze .Kleine Advertenties", die ook voor IJ open staan om allerlei artike len van de hand te doen, Uw diensten aan te bie den, huizen of gemeubi leerde kamers te ver huren. enz. Gebrek aan onderwijskrachten maakt de kinderen tot straatslijpers. Prof. Daels dringt aan op beteugeling van slechte zeden en drankmisbruik in het leger. Een medewerker schrijft ons uit Brussel: Niet alleen op economisch, maar ook op zedelijk gebied doen zich nu reeds de gevolgen gevoelen van de mobilisatie. In tal van kleine gemeenten doet zich het feit voor, dat in sommige scholen een of meer klassen gesloten moesten worden, omdat de onderwijzers onder de wapens werden geroepen en door geen andere leerkrachten vervangen konden worden. Ook hoofden van scholen lieten in hun on derwijsinrichting een plaats open die niet kon worden bezet en het gevolg is, dat in menig dorp, vooral van het Vlaamsche land, de jeugd eenvoudig naar huis werd gestuurd in afwachting van betere toe standen. Niet alleen, dat die kinderen niets meer leeren en ten achter raken wat hun geestelijke ontwikkeling betreft, maar ze loopen langs de wegen en vallen ten prooi aan zedenverwildering. Op dit gevaar werd door de Vlaamsch- nationalisten bij de bespreking over de landsverdediging in den Senaat gewezen. De vraag werd gesteld of, naast de vaders van drie kinderen, ook niet schoolhoofden en gespecialiseerde onderwijzers zouden kunnen worden gedemobiliseerd, omdat in tal van scholen de leerlingen onderricht worden door uitermate onvoldoend ge schoolde leerkrachten. De toestand op vele scholen is onhoudbaar. Plaatsvervangende onderwijzers kunnen eerst dan door den Staat worden bezoldigd, wanneer zij voor een klas staan van meer dan 25 leerlingen. Het gevolg is dat in vele scholen klassen samengevoegd worden om aldus een aan tal van soms 40 of 50 en meer leerlingen te bereiken, zoodat jonge, onervaren on derwijzers vaak de situatie niet aan kunnen en het onderwijs ontredderd wordt. Dit geldt maar alleen voor de lagere scholen, want de leerkrachten van het middelbaar en technisch onderwijs worden wél uit den militairen dienst ontslagen, zoodat met recht gezegd mag worden, dat het volks kind de dupe is van dezen betreurenswaar- digen toestand. Een wonde plek in het Belgische leger. Dat er in het Belgische leger op zede lijk geoied la&Kbare toescanuen bestaan, m tegenstelling met de zeuelyke tucht welke onder de Neuerlandscne troepen valt waar te nemen, is de laatste dagen duide lijk aan het licht getreden. Niemand min der dan prof. dr. Daeis heeit op deze wonde plek den vinger gelégd, tijaens een uruk bezochte protest oetoogmg van zeden- adel in het Beursgebouw te Gent. Hij neeit er op gewezen hoe ook in den oorlog 19141918 de gevaren voor zedelijk ver val onder de soldaten dreigden en hoe het vooral de officieren waren, die een 6lecht voorbeeld gaven aan de minderen. Toen hebben de Vlaamsche frontleiders een voorbeeld van zedelijke tucht daartegen over gesteld. De leider van de IJzer-bede- vaarten heeft andermaal appel gedaan tot zedelijk weerbaarheid van zijn volk en van het leger. Daels heeft er op gewezen hoe in den vorigen wereldoorlog Vlaamsche mannen van de daad, zooals Renaat de Rudder, den edelen durf hadden, de zede lijke misdadigheid bij het groot hoofdkwar tier aan te klagen. Zulks bracht hem in de gevangenis. Acht dagen later werd h|j er door zijn jongens in triomf uitgehaald. Prof. Daels wees er op hoe toen het Vlaam sche soldatenblad „Ons Vaderland" her haaldelijk verboden werd, maar „La Vie Parisienne" werd tot in de eerste linies verspreid. Par|js, zoo zeide hij, was toen voor de Fransche soldaten verboden, maar voor de Belgische in verlof toegelaten. Het publieke huis van Auvours was vermeld op de dagorder van het Belgische leger. Is er iets veranderd in 1940? vroeg prof, Daels tijdens zijn betoog. Het Vlaamsche huis „Elkerlyc" te Gent is verboden voor militairen; het studentenhuis „MacLeod" te Gent eveneens, maar de huizen van ontucht niet. Daartegen weet de overheid geen maatregelen. Ontucht en alcohol moeten worden bestreden. Nimmer nog heeft mén het aangedurfd, aldus de professor, in te grijpen tegen de schandelijke tafereelen langs de Holland- sche grens; aan Hollandsche zijde te Maas tricht moest de politie een bijzondere zedenbrigade samenstellen voor toezicht op het grensverkeer. Hier werd vastgesteld, dat in een kleine gemeente in één nacht 700 militairen zich naar huizen van verdachte zeden hadden begeven. De Hollandsche overheid grijpt in, zoo betoogde hij, om te beletten dat het kwaad naar Nederland overwaait, doch in België doet men niets om het zedel|jk verval te weren. Hij hekelde verder de omstandigheid dat niets gedaan wordt tegen de zg. plaatsings kantoren die vrouwelijk personeel leveren aan allerhande koffiehuizen van verdacht allooi. Dat men in de meeste dagbladen met vaderlandslievende pretenties aan kondigingen vindt, die argelooze meisjes naar dit soort inrichtingen lokken. Om politieke redenen, aldus de geleerde spre ker, worden dagbladen thans gemakkelijk verboden, maar deze schanddaden mogen ongehinderd voortgezet worden, waardoor de Vlaamsche vrouwelijke jeugd bedreigd wordt. Hij wees er op, dat in Brussel gan- sche straten bezet zijn door de exploitatie van het zedenbederf, waar het materiaal b|jna hoofdzakelijk bestaat uit Vlaamsche meisjes. De professor staafde z|jn betoog met cijfers en verdere aanduidingen. H|j wees er op, dat niets gedaan wordt om te ijveren tegen het misbruik van alcohol. Niet zoozeer in de cantine, maar ook in de officiersmess wordt buitensporig veel ge dronken en daar komt ontucht uit voort, Prof. Daels deed een hartstochtelijk be roep op allen, vooral op de Vlaamsche militairen, om de zedelijke waarde van het volk hoog te houden en tegen een ieder, gelijk van welken rang, een menschwaar- dige houding aan te nemen. „Hier valt niet te knikken of te buigen," zoo zeide hij, „geen uitvluchten wegens zg. beleefd heid, geen laksche onverschilligheid. Wij staan voor de onverbidde14jke keuze: in de vuilnis te vergaan of er boven te staan. Met slagvaardigheid zult gij den strijd voeren tegen al wat Moeder "Vlaan deren dat z|jn nu eens inderdaad onze vrouwen naar de keel en de ziel grijpt," Dat het er inderdaad met de goede zeden niet rooskleurig voorstaat, bewijst de in stelling van een parlementaire commissie, ^e tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de betreurenswaardige toe standen, waarvan op vele plaatsen jonge meisjes het slachtoffer zijn geworden.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5