Breskensche Courant DE GEBEURTENISSEN IN SCANDINAVIË EERSTE BLAD elburgsche v. Stoomvaart K Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Zeeslag bij Narvik. Britsche en Duitsche verliezen. Twee Duitsche kruisers gezonken. Duitschland heeft alle belangrijke punten in Noorwegen bezet. Denemarkens eenige wensch is„vrede". Zweden blijft afzijdig. Ja De positie van Nederland en België. Zal Amerika neutraal blijven ai R- EN 15 meter op bos, as- en Kapstokha- t., Behanghaken nbreekbare Schil- ct. per M., prima •n 59, 69 ct., Trap- 17, 20 ct., koper, n, Raamgrepen 7, apen 17. 39, 59 ct. Groenewoud 55. nsdag) EXTRA oud goud, zilver, s, boeren-goud, gitten. VULLING, roentehandelaren. ladering heden- uur, gebouw Pa cer de Heer P. E. over Waarom rganiseerd? Alle :n welkom 1 Uw Schilder- en laten uitvoeren, ties doet W. DE k°or U. Adres euwing van de dienst tot nadere mgeveer 3 \ve- RottcrdamMid- omgekeerd. klasse f 2.25 t 3.50 Enkele 1.35 Rstoui 2e iet vervoer van eer blll(jU. lotterdam: Erven diet 86, Tel 22727 BUYTENHEK, 1 3521 NDEKS, Tel 153. BOVEN DE 83 retourbiljetten ïrkt. Vlissi ngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 8S WOENSDAG 10 APRIL 1940 -ujonnementsprgs: 1/ ct. pei weeK ol t 3.20 pe- - «wartaal Franco pei post 12 50 Afzonderlgkt nummers 5 ct Voor Pet buitenland neme men een abonnement op Pet postkantooi zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1- -6 regels 1125. iedere regel meei 25 cent Si) abonnement speciale prtjs Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent. iedere regel meei L0 cent (max. 10 regels! Derde -plaatsing gratie V'»»»njithPtaiing Uitgave; b trma I1V AN ae- V El.iic. -Jt., Bureau* Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, rel.21 Oost- en West-Sonhnrg. Kanaalstraat t5. Tel 35 V» NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' De Britsche admiraliteit deelt mede, dat vandaag bij het aan breken van den dag tijdens ope raties ter hoogte van Narvik het Britsche oorlogssch'p „Hunter" gezonken en het Britsche oor logsschip „Hardy" aan den grond geioopen is. De verliezen van den vijand zijn nog niet met zekerheid be kend, doch volgens een onbeves tigd bericht uit Stockholm is een Duitsche kruiser tot zinken ge bracht. Een Britsche duikboot heeft gisteravond in de zu'd-Noorsche wateren een vijandelijken kruiser getorpedeerd en men gelooft, dat de kruiser is gezonken. Voorts hebben bommenwerpers van de geallieerde luchtmacht gisteravond ter hoogte van Bergen een vijandelrjken kruiser aangevallen, waarbij zij een treffer plaat sten, terwijl .bommenwerpers van de vloot vanochtend ter hoogte van Bergen een vijandelijken kruiser hebben aangevallen en deze driemaal troffen. Omtrent het gevecht bij Narvik wordt nog nader gemeld dat het Britsche torpe dojagers waren, die de vijandelijke strijd krachten-, aanvielen. De Engelschen stuitten hierbij,.op krachtigen tegenstand. De „Hun- ter" werd tot zinken gebracht en de „Har- dy" liep aan den grond. De overige schepen trokken zich terug. De „Hunter" was een torpedojager van 1340 ton en de bemanning bestond normaal uit 175 man. De flottieiieleider „Hardy". is een schin van 1455 ton dat ook een beman ning heeft van 175 man. Over het aantal slachtoffers op de schepen zijn nog geen bijzonderheden bekend. (De „Hunter" is tijdens den Snaanschen burgeroorlog bij Malaga on een mijn geioo pen en daarbij ernstig beschadigd. Het schip wist met moeite Gibraltar te berei ken, waar het is hersteld.) DUITSCHE VLIEGERAANVAL OP BRITSCHE VLOOT. On grond van ontvangen rapporten van verkenners zijn Dinsdagmiddag sterke een heden van het Duitsche luchtwapèn uit De nemarken en Noorwegen opgestegen, aldus een mededeeling van het opperbevel der Duitsche weermacht. In het noordelijk deel van de. Noordzee werden vijandelijke slag schepen, zware en lichte kruisers, zoomede torpedojagers gesignaleerd. Volgens tót nu' toe ontvangen radiobe richten is als eerste gedeeltelijk resultaat vast te stellen, dat door bommen van zwaar kaliber werden getroffen twee slagsche pen elk door drie voltrefferstwee zware kruisers, eveneens door zwaré voltreffers een schip ligt met zware slagzij, een ander staat in brand. Groóte olievlekken bedekken het zee oppervlak over een groot gebied. De Britsche admiraliteit deeltechter in een communiqué officieel mede dat deze Dujtsche bewering omtrent Engelsche ver liezen, niet juist is. De waarheid is, dat geen slagschip is beschadigd, doch dat twee kruisers zeer lichte schade door scherven hebben opgeloopen. Duitsche kruiser tot zinken gebracht? Havas vernam te Parijs, dat in de Oslo- fjórd een Duitsche kruiser tot zinken was gebracht. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldde dat een Duitsche kruiser ernstig is beschadigd. Radio-Rome meldt beschadiging van Duitschen torpedojager. Radio-Rome meldt, dat volgens een uit Stockholm ontvangen bericht een Duitsche torpedojager ernstigbeschadigd de haven van Stockholm is binnengeloopen. Noren hebben Duitschen jager tot zinken gebracht. Volgens de laatste te Stockholm ontvan gen berichten, hebben de Noorsche kustbat- terijen te Droebank in de Oslo-fjord een Dultsch oorlogsschip, waarschijnlijk een tor- pedobootjager, tot zinken gebracht. Doitsch stoomschip getorpedeerd. Uit Lysekill wordt aan het Zweedsche Telegraafagentschap gemeld, dat het Duit sche stoomschip „Amasis" (9000 ton) gis termiddag ter hoogte van dë westkust van Zweden werd getorpedeerd. De bemanning werd door loodskotters uit Lysekill gered. De „Amasis" was met een lading steen kolen van Stettin, op weg naar Oslo. DE „BLiiCHER" EN DE „KARLSRUHE". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt o.m. bekend De marine heeft haar gestelde taak ten uitvoer gelegd. Deze bestond er in de ge- heele operatie te beveiligen tegen de vele malen sterkere Britsche en Fransche zee- strijdkrachten en de transporten met alle krachten mogelijk te maken. De landing der Duitsche troepen is op alle plaatsen van Oslo tot Narvik gelukt, een in de historie van den zee-oorlog tot dusver unieke prestatie. Bij het binnenloopen in de havens werd door de marine aanvankelijke tegenstand gebroken. Voor Oslo brachten onze scheepskanonnen de zwaarste kust- batterijen tot zwijgen. Bij het bedwingen van een 28 cm. bat tery kreeg de kruiser „Blücher" zware be schadigingen. Hij liep bij verder opdringen op een door de Noren gelegde versperring en ging door verscheidene ontploffende mijnen verloren. De kruiser „Karlsruhe" werd na het overwinnen van even sterken tegenstand in Kristiansand, nadat hij de landing der troepen beveiligd had, zwaar beschadigd en zonk. De bemanningen van beide schepen zgn voor het grootste deel gered en aan land gebracht. De zee-opera ties zyn nog aan den gang. Eerst na het einde daarvan zullen ook de door de Duitsche marine aan de En gelsche en Fransche - zeestrijdkrachten toe gebrachte verliezen en beschadigingen in vollen omvang kunnen worden overzien. De door Engeland voorgenomen bezetting van belangrijke steunpunten moest onmid dellijk in aansluiting op het leggen der mijnversperringen- in de Noorsche territo riale wateren geschieden. De Duitsche actie is deze actie nauwelijks tien uur voor geweest. De tot dit doe) bestemde en door verkenners opgespoorde Britsche zeestrijd krachten en transportschepen zijn gisteren in de late middaguren door het Duitsche luchtwapèn aangevallen -en vernietigend verslagen. Bijna alle vijandelijke oorlogsschepen kregen voltreffers van zwaar kaliber. In het bijzonder werden getroffen vier slag schepen elk door twee of drie bommen, twee slagkruisers elk door een bom, twee zware kruisers door twee, resp. een bom. Een zware kruiser vloog door een inslaan- den bom in brand, twee transportschepen werden elk met één bom bestookt. Groepen jachtvliegtuigen beveiligden de operaties door bewaking van de westelijke kusten van Denemarken en Noorwegen evenals de binnenzijde van de Duitsche Bocht. Een Engelsche vliegboot van het type Sunderland werd neergehaald. De verdere bezetting van Noorwegen gaat snel en volgens het vastgestelde plan ver der. NIEUWE NOORSCHE REGEERING GEVORAID. Onder leiding van een nationaal-sociallst Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Dinsdag bevonden zich aan het einde van den dag alle militair belangrijke steunpunten in Noorwegen vast in Duit sche handen. In het bijzonder zyn o.m. Narvik, Drontheim, Bergen, Stavanger, Christiansand en Oslo door sterke strijd krachten bezet. Daar waar eenigszms sterke tegenstand werd geboden, zooals te Oslo en Christiansand, is hij gebroken. De küstversterkingen, welke voor een gedeel te in nauwe samenwerking door oorlogs marine en luchtwapèn met stoottroepen van het leger werden genomen, zgn ter afweer van vijandelijke aanvallen evenzoo gereed als sterke deelen van het lucht wapèn. De bezetting van Oslo. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat de Duitsche troepen gisteren te 15 uur de buitenwijken van Oslo bereikten en de strategische punten in de stad bezet heb ben. De commissaris van politie in Oslo heeft volgens het D.N.B. in overeenstem ming met den Duitschen bevelhebber be kend gemaakt „De aangevangen evacua tie moet onmiddellijk gestaakt worden. Allen keeren naar hun woningen terug en hervatten hun gewone werkzaamheden. Zij, die reeds de stad verlaten hebben, werden hiermede opgeroepen terug te keeren.De ze verordening werd gegeven met het oog op de nieuwe omstandigheden". Duitsche vliegtuigen hebben den gehee- len dag boven Óslo gevlogen het Noor sche afweergeschut kwam in actie. Er schijnen echter geen bommen geworpen te zgn. Een Duitsch vliegtuig en een of twee Noorsche toestellen zijn neergehaald. De Duitsche transportschepen zetten op twee plaatsen aan de westkust van de Oslofjord troepen aan land Vallo werd te zes uur. Tonsberg te tien uur bezet. Gemeld wordt,, dat nog gisteravond het geschut van Oscarbord, dat den geheelen dag in actie is geweest tegen de Duit schers, gehoord werd. Volgens het te Ostersund verschijnende dagblad Jaemtslands Tidning is de bezet ting van Trondheim gisterochtend om vijf uur begonnen. Zij duurde tot zeven uur. De Duitschers hebben geen enkelen tegen stand ontmoet. Vier Duitsche kruisers lig gen ter reeds ten anker. Ongeveer 12.000 Duitschers moeten in de hotels en scholen der stad ondergebracht zijn. Zij schijnen voor een verblijf van langen duur te zijn uitgerust. De stad is verduisterd en de schoolkinderen en zieken zgn geëvacueerd. Uit Moss (een stad van 9000 inwoners in Zuid-Noorwegen) wordt aan het Zweed sche telegraafagentschap gemeld, dat de Duitschers er gisterochtend tweehonderd man hebben ontscheept. Twee Duitsche torpedojagers zijn tot gistermiddag in de haven van Moss geble ven. Ten Noorden van Moss werden 2000 man ontscheept. Zij rukten op naar Oslo. Om vgf uur gistermiddag hebben verschei dene vliegtuigen, naar men gelooft, ook eenige Engelsche toestellen, boven Moss gevlogen. Het zou tot een luchtgevecht zijn gekomen. Tenminste zes Duitsche vliegtui gen hebben gisterochtend te acht uur een aanval gedaan op het vliegveld te Kjillar, dat, naar gemeld wordt, volkomen ver woest is. De in "de nabijheid liggende stad Lillestrom heeft echter geen schade ge leden. Natlonaai-socialistische regeering ingesteld. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Om half negen Dinsdagavond heeft Vid- kun Quisling voor den Noorschen omroep de proclamatie voorgelezen van een nieu we Noorsche regeering aan het Noorsche volk. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regeering, verwijst in de eerste plaats naar de schen ding der Noorsche neutraliteit door Enge land, welke uit de legging van mijnvelden e.d. heeft bestaan. De proclamatie verwijst voorts naar de „niets zeggende protesten" der voormalige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „nationa le concentratie" het bewind overgenomen om de belangen van Noorwegen op dit oogenblik waar te nemen. De regeering van Nygaardsvold is afgetreden en door een nationale regeering vervangen. In de verklaring worden alle Noren aan gespoord de handen ineen te slaan om den toestand het hoofd te bieden. Quislirig zei, dat verdere tegenstand ge lijk te stellen is met de misdadige vernie tiging van waarden. Tenslotte volgde een oproep aan de weermacht de nationale regeering te gehoorzamen. De nienwe regeering. De leider der nieuwe regeering, Vidkun Quisling, heeft tegelijkertijd de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich geno men. Majoor R. VVosslow is benoemd tot minister van landsverdedigingGulbrand Lunde tot minister van sociale zaken, Jonas Lie tot minister van justitie en pro fessor Ernst Skanske tot minister van arbeid. Wie Is Vidkun Quisling? De leider der te Oslo nieuw gevormde Noorsche regeering, Vidkun Quisling, heeft na den oorlog als secretaris bèhoord tot de expeditie van Nansen naar Rusland. In 1932 werd hg minister van landsver dediging. Later trad hg evenwel uit de re geering en richtte hg de beweging „Nasjo- nal Samling" op. (Deze partij, de „Nasjo- nal Samling" (partij der nationale een heid) was gevormd naar het model van de Duitsche nationaal socialistische partg. In het Storting., dat honderdvijftig leden telt, was zij niet vertegenwoordigd). Amerikaansch bericht over expeditie- leger tegengesproken. Buiten de verwijzingen naar het Engel sche voornemen tot huipverleening aan Noorwegen is er te Londen geen bevesti ging van de berichten over een expeditie- leger. Het Amerikaansehe bericht, als zou een Britsch leger op weg naar Noorwegen zijn, is, naar men te Londen gelooft, een uit vloeisel van een onjuist Duitsch bericht. Tweede Duitsche oproep tot de Noorsche regeering. De Duitsche gezant te Oslo, dr. Braeuer, heeft volgens het D.N.B. de Noorsche pers ontvangen en haar mededeeling gedaan van een nieuwen oproep, dien hg gister ochtend tot de Noorsche regeering heeft gericht. De tekst luidde „Met herhaling van den oproep van vanochtend wil ik er de Noorsche regeering met allen ernst nog maals op wijzen, dat Noorsche tegenstand tegen de door ons begonnen actie volkomeD waardeloos is en slechts tot een grootste verergering van den toestand voor Noor wegen kan leiden. Ik herhaal, dat Duitsch land niet het oogmerk heeft door zijn maatregelen de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van het koninkrijk Noorwegen thans of in de toe komst aan te tasten". Duitsche soldaten vermomd als touristen en zeelieden? Officieel wordt te Parijs medegedeeld, dat de bezetting van sommige Noorsche havens is geschied door Duitschers die zich reeds daar bevonden vermomd ofwel als touristen of als leden der bemanningen van Duitsche koopvaardijschepen, welke in de haven lagen. Men gelooft dientenge volge, dat de troepen welke zich op die punten bevindei. niet sterk in aantal zijn. De Deensche radio-omroep heeft volgens Reuter gisteravond medegedeeld, dat de Duitsche troepen hun aankoopen in Dene marken zullen betalen met certificaten van de „Reichskredit Kasse" in plaats van met contant geld. Verder worden beperkingen voor den aankoop van benzine, levensmiddelen en andere producten door het Deensche pu bliek aangekondigd. Het verkeer op een aantal spoorlijnen is tot nader order ge staakt. De veerdiensten tusschen Dene marken en Zweden en over de Groote Belt zijn stopgezet. De Ryksdag bjjeen. In een vergadering van den Deenschen rijksdag heeft minister-president Stauning goede zonen van Denemarken, die gister ochtend htm leven hebben gelaten, te be treuren. De eenige wensch van Denemar ken is vrede. Vervolgens kondigde de minister-president aan, dat een regeering op breeder basis zal worden gevormd. De partijen hebben htm toestemming verleend en de onderhandelingen zijn thans gaande. De voorzitter van den rijksdag heeft ge zegd, dat het volk zonder twijfel de nood zakelijkheid zal inzien van de houding van de regeering, zooals deze is vastgelegd in de proclamatie van den koning, terwijl de regeering zich van haar verantwoordelijk heid bewust zal zijn. Het gaat alleen om Denemarken en om niets anders. Deensch oorlogsschip te Helsingborg. Uit Helsingborg wordt aan het Zweed sche telegraafagentschap gemeld, dat het Deensche oorlogsschip „Freja" om half twee Dinsdagmiddag in de haven van Hel singborg is aangekomen. Denemarken verduisterd. Radio-Kopenhagen deelt mede, dat de Deensche minister van Binnenlandsche Za ken met ingang van Dinsdag en tot nader order de volledige verduistering van het geheele land bevolen heeft. DOCH HET BEHOUDT ZICH DE VRIJ HEID VOOR ALLE NOODIGE MAAT REGELEN TE NEMEN VOOR HAND HAVING EN VERDEDIGING DER NEUTRALITEIT. De Zweedsche minister-président Hans- son heeft verklaard, dat de Duitsche re geering bij de Zweedsche een stap heeft ondernomen, waarbg zg uitdrukking heeft gegeven aan den wensch,. dat Zweden een strikte neutraliteit zal in acht nemen. De Zweedsche regeering heeft geant woord, dat zg van zins is de reeds her haalde malen gedurende den oorlog ge proclameerde neutraliteitspolitiek te hand haven en dat zij zich de volledige vrgheid voorbehoudt alle maatregelen te nemen, welke zij noodig oordeelt voor de hand having en verdediging dezer neutraliteit. Beide Kamers van het Zweedsche parlement in geheime zitting bijeen. De beide kamers van den Zweedschen rijksdag zijn gisteravond in geheime ver gadering bijeengekomen. De commandant der Zweedsche marine spreekt het gerucht, als zouden de Duit schers bij de Zweedsche havens aan de westkust mijnen hebben gelegd, tegen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen van 9 Duitschland neeft belangrgke pontes in Noorwegen bezet. (Pag. 1, eerste blad) Strjjd ter zee naby Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) Zweden blgft nentraaL (Pag. 1, eerste blad) Een officieele Britsche verklaring over de positie van Nederland en België. (Pag. I, eerste blad? Het spoorwegverkeer is beperkt. (Pag. 2, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERIC HTEN EEN Oif'FlOlËEI<E ENGELSCHE VERKLARING. In een gisteravond te Londen uitgegeven officiëele verklaring wordt gezegd„In Duitsche kringen wordt geopperd, dat Groot-Brittannië een inval in Neder- 1 a n d of België overweegt en dat Duitsch land gerechtigd zoo zyn een dergeiyke, actie vóór te zyn. Na de moedwillige invasie in Denemar ken en Noorwegen door Dnitschland is de directe conclnsie, waartoe de meeste men» schen geneigd zonden zgn te komen, dat Duitschland, zooals gewoonlgk, den grond slag voorbereidt voor een nieuwen aanval op eenig ander neutraal land. Iedere suggesie, dat Groot-Brlttannië of Frankryk een aanval op Nederland of België overweegt, is zoo fantastisch, dat niemand bniten Duitschland er ook maar een oogenblik door zal worden misleid'C OOK DE HOUDING VAN JAPAN NIET ZEKER. President Roosevelt heeft gisteren in een persconferentie, op de vraag of hy van mea ning was, dat de Duitsche inval in Scandi navië den oorlog dichter by de Ver. Staten had gebracht, geantwoord, dat de gebeurte nissen der laatste 48 nor er ongetwijfeld toe zullen leiden, dat een groot aantal Ameri kanen zal denken over de mogelijkheden van oorlog. Hg voegde hieraan toe, dat het voor het Amerikaansehe volk een goed ding zou zgn meer te denken over de mogeiyk- heden van het Europeesche conflict dan zy de laatste zes maanden hebben gedaan. 3 S 9 Minister Cordell Huil heeft in een pers conferentie verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten haar neutraliteitspoli tiek voortzet en voorbereidingen treft voor de toepassing der neutraliteitswet op het gebied, waarover de militaire operaties zich hebben uitgebreid. De regeering volgt de gebeurtenissen van zeer dicht bij en tracht de beteekenis daarvan geleidelgk vast te stellen. JAPAN EN DE GEBEURTENISSEN IN EUROF A. In hun commentaren op de gebeurtenissen in Scandinavië, betreuren de Japansche bla den, dat het internationale recht en de in ternationale verplichtingen tot vodjes pa pier zijr geworden. De Asahi schrijftJa pan, als neutrale itaat, moet de Duitsche invasie van neutrale landen afkeuren, als ook het leggen van mgnen door de geal lieerden in de wateren van Noorwegen. De Nitsji Nitsji schrijft dat Engeland, Frank rijk en Duitschland, als wolven of tijgers de neutralen onder druk zetten, en hun onafhankelijkheid en belangen belagen. De Kokoemin Sjimboen schrijft, dat niemand kan zeggen, of het Europeesche conflict zich niet zal uitbreiden tot het verre oosten, wegens de gemelde uitbreiding der Britsch- Fransche blokkade tegen Duitschland tot den Stillen Oceaan. Wgzende op de mogelijkheid dat de Ver eenigde Staten aan den Europeeschen oorlog gaan deelnemen, vreest het blad, dat Japan in dat geval wel eens genoodzaakt zou kun nen worden zyn politiek van buiten den oorlog te blgven te moeten prysgeven.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1