FERIK TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant BINNENLAND Iedere radioluisteraar moet zijn steentje gaan bijdragen. MARINE EN LEGER Rechtszaken een WEK UW LEVER-GALOP dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Dlsndag 9 April 1940 - No, 84 PRINSES JULIANA. H.K.H. Prinses Juliana heeft heden de gewone wekelrjksche vergadering van het dagelgksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. ALS WETSONTWERP TOT VERPLICHTE RADIOBIJDRAGE WORDT AANGENOMEN. Thans is ingediend een ontwerp van wet, houdende aanvulling en wijziging van de telegraaf- en telefoonwet en aanvulling van de radio-omroep-zender-wet 1935. Het wetsontwerp bedoelt den wettelijken grondslag te leggen voor een regeling, waarvan de grondslagen zullen zijn 1. Aan den Nederlandschen luisteraar wordt de wettelijke verplichting opge legd van een jaarlijksche bijdrage tot instandhouding en verderen uitbouw van den Nederlandschen radio-omroep. Van deze verplichting kan de luister aar zich kwijten a. door betaling van een bedrag, hetwelk de minister zou wenschen te stellen op 5.aan de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A., alsmede aan den V.P.R.O. b. door betaling van een eenigszins hooger bedrag, bijv. van 6.ingeval een luisteraar niet aan een der ge noemde organisaties wenscht b\j te dragen. Ter zake van de genoemde be dragen wyst de minister er nog ten overvloede op, dat tot verhooging daarvan alleen zou mogen worden overgegaan, indien de geldelijke om standigheden, waarin het Nederland sche omroepstelsel zoude gaan ver- keeren, zich in die mate zouden wijzi gen, dat daarin een noodzaak tot ver hooging zoude zijn gelegen, 2. Aan ieder der genoemde omroepver- eenigingen wordt op den grondslag van de aan die organisaties in het zendtrjdenbe- sluit toegewezen taak gewaarborgd het totaal bedrag, hetwelk ieder van haar over het jaar 1938 aan vrijwillige bijdragen van de luisteraars ontving. 3. De omroepvereenigingen moeten gel delijk in staat gesteld worden de nieuwe taken, welke haar in de toekomst wachten (de programma-verzórging der werelduit zendingen, der uitzendingen naar de over- zeesche gebiedsdeelen en te zijner tijd der televisie-uitzendingen) te vervullen, als mede de nog steeds stijgende kosten van de thans reeds door haar verzorgde uitzen dingen te bestrijden. Uit de binnenkomende gelden zullen aan de organisaties de voor het verrichten van deze werkzaamheden benoodigde bedragen worden te goed ge daan. Op deze wijze zal worden bereikt, dat aan den Nederlandschen omroep alle gelden zullen toevloeien, die hij voor de uitoefening van zijn taak in de toekomst behoeft. 4. Daarnaast moet worden gedacht aan de zeer belangrijke kosten, gemoeid met den bouw en de exploitatie dar omroep- zenders, voor zoover die niet" krachtens den bouw en de exploitatie der omroep organisaties moeten worden gedragen. De voorgestelde wijziging van de radio- omroep zenderwet 1935 beoogt aan de in schakeling van de Nozema een wettelijke basis te geven. Het is niet onmogelijk, dat de regeling ln den aanvang een zekeren terugslag zal hebben op het aantal aangeslotenen op de radiodistributie. Hoewel aangenomen mag worden, dat deze terugslag geleidelik zal kunnen worden opgevangen, omdat de radio voor de Nederlandsche bevolking een onontbeerlijk goed geworden is, zouden, indien inderdaad zou blijken, dat er radio centrales zijn, wier levensvatbaarheid ten gevolge van het invoeren der nieuwe rege ling gevaar zou kunnen loopen, hoewel haar bestaan op zich zelf technisch en economisch verantwoord is, maatregelen genomen kunnen worden om het dergelij- ken bedrijven mogelijk te maken zich aan den nieuwen toestand aan te passen en hen over het doode punt heen te helpen. Voorts zal het door de radiodistribuanten krach tens artikel 37, 1ste lid, bedoeld bedrag, dat door hen ter beschikking wordt ge steld voor de bevordering van de belangen van den Nederlandschen omroep worden herzien. DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Rust op Zon- en feestdagen. By de Tweede Kamer is een ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen, ingediend- Er wordt voorgesteld, het eerste lid van artikel 35 der Arbeidswet 1919 in dien zin te wijzigen, dat de bakkersarbeid op de in dat artikel genoemde feestdagen wordt verboden. Alleen wanneer de tweede Kerst dag op Dinsdag of op Zaterdag valt, zal het verbod van arbeid op den tweeden feestdag niet te handhaven zijn en zal dus een uitzondering gemaakt moeten worden. Evenals thans reeds op het verbod van bakkersarbeid op Zondag, worden ook op het verbod van bakkersarbeid op de ge noemde feestdagen voor het hoofd of den bestuurder enkele uitzonderingen gemaakt, terwijl tevens in bepaalde gevallen het verrichten van banketbakkerswerkzaam- heden op deze feestdagen mogelijk wordt gemaakt. De meerderheid in het georganiseerde bedrijf acht het voorts gewenscht, het aan- vangsuur op Zaterdag en op de daarmede overeenkomende dagen op 3 uur des voormiddags vast te stellen. De minister meent, dat inwilliging van dezen wensch geboden wordt door het be drijfsbelang. In het wetsontwerp wordt daarom wijziging van de desbetreffende bepalingen der arbeidswet voorgesteld. In de practgk is voorts gebleken, dat verscheidene Joodsche bakkers van hun lidmaatschap van een Israëlietisch kerkge nootschap gebruik maken om den niet- Israëlietischen bakkers op Zondag een on- gewenschte concurrentie aan te doen. Om bedoelde concurrentie onmogelijk te maken, is het gewenscht de bepalingen van artikel 36 uitsluitend te doen gelden voor die broodbakkerijen, voor welke zij in het leven zijn geroepen, nl. de broodbakkerijen, die niet alleen behooren tot een onderne ming, waarvan het hoofd of bestuurder tot een Israëlietisch kerkgenootschap behoort, maar waarin bovendien de broodbereiding onder rabbinaal toezicht of onder rabbinale contróle plaats vindt. DE ARCHITECT J. F. STAAL OVERLEDEN. Aan de gevolgen van een maagoperatie is in de ziekenverpleging te Amsterdam op 61-jarigen leeftijd overleden de bekende architect J. F. Staal, schepper o.a. van de nieuwe beurs aan de Coolsingel te Rotter dam, welk bouwwerk thans zgn voltooiing nadert. EEN HALVE TON VOOR FINLAND. De Finsch-Nederlandsche Vereeniging heeft 50.000 ter be.schikking gesteld van het Finsch relief comité tot leniging van den nood van Finlands burgerbevolking. DREIGEND CONFLICT IN DE METAAL-INDUSTRIE. De rijksbemiddelaar mr. Verschuur heeft de partgen, betrokken bij het dreigend conflict in de metaalindustrie, bijeengeroe pen tot een bespreking in het departement van sociale zaken op Vrijdag a.s. NEDERLAND EN DE OORLOG. Italiaansch oordeel over Nederlands positie Alle Italiaansche bladen publiceeren een vrg uitvoerig artikel over Nederland van den correspondent voor Noord-West-Euro pa van het agentschap Stefani. Het be wuste artikel, zoo meldt de Romeinsche correspondent van het Vad., is in het al gemeen zeer gunstig en men kan van Nederlandsch standpunt de verspreiding ervan slechts toejuichen. Zoo zegt de cor respondent dat Nederland vastbesloten is tot het bewaren van een positieve neutra liteit en dat, onverschillig welke buiten- landsche macht, die zou willen probeeren de Nederlandsche neutraliteit te schenden, een vastbesloten weermacht tegenover zich zal vinden en een volk dat gereed staat om de onafhankelijkheid van het land tot het alleruiterste te verdedigen. De corres pondent meent voorts dat veel van de sym pathie die men in Nederland in 1914 voor Engeland koesterde, thans verdwenen is en dat men getuige is van een nationale wedergeboorte van het land. Het Neder landsche volk is thans uitsluitend Neder landsch gezind en heeft geen uitgesproken sympathieën voor welke ook van de strij dende partyen. Thans wordt ook en daarmede wordt een vroeger bericht, dat de ronde deed in de Italiaansche pers, op gelukkige wijze gecorrigeerd medege deeld dat er geen geschreven verdrag be staat tusschen Nederland en België, doch dat de beide landen het eens zgn over de groote lijnen eener gemeenschappelijke po litiek, welke gebaseerd is op de neutra liteit en op de verdediging daarvan. Het artikel bericht dan verder over de zeer groote werkzaamheden der laatste zes maanden, waarmede onze weermacht ge heel op peil werd gebracht. Het schenden der neutraliteit van Nederland zou voor onverschillig welk leger thans een alles behalve gemakkelijke taak zijn. Na eenige bijzonderheden te hebben ge geven over het systeem der kazematten en over de recente versterking van de waterlinie, komt er een alinea die met de waarheid in strijd is en die waarschijnlijk teruggaat op een niet goed begrepen mede- deeling van Nederlandsche zijde. De correspondent schrijft nl.* De Neder landsche regeering heeft er voor gezorgd, dat in het geval dat Nederland onverhoopt en tegen zijn wil bii het conflict betrokken zou worden, de onafhankelijkheid van Ned. Indië onder de hoog* bescherming zal worden geplaatst van een groote mogend heid die noch Engeland, noch Duitschland zal zijn." Wij vermoeden dat. de corres pondent, toen hij deze onjuiste woorden neerschreef, aan de Ver. Staten zal hebben gedacht, doch voor menig lezer hier in Italië zal het wel den indruk maken dat daarmede opItalië wordt gezinspeeld. Het artikel eindigt dan met de opmer king, dat in Nederland in het algemeen kalmte en vertrouwen heerschen, wijl de bevolking weet dat schending der Neder landsche neutraliteit voor de aanvallers een slechte zaak zóu zijn.' Er volgen dan nog eenige bijzonderheden over de maatrege len inzake verdediging tegen luchtaanval len en over het in veiligheid brengen der kunstschatten. De geruchten die de Brit- sche propaganda van tijd tot tijd ver spreidt over Duitsche plannen om Neder land aan te vallen, maken op de openbare meening in Nederland weinig indruk meër, nu men dienaangaande weet waar men aan toe is. Zoo eindigt het als informatie even nuttige als volledige artikel. Beëediging van zee-officieren te Den Helder. Gistermiddag zijn in het Ankerpark te Den Helder de nieuw benoemde officieren der Koninklijke marine beëedigd. Van hen zgn 34 voor den zeedienst en 15 voor den marinestoomvaartdienst bestemd. Deze plechtigheid, die het vorig jaar door de ingetreden mobilisatie met stille trom was geschied, had thans plaats in tegenwoor digheid van tal van officieren van land- en zeemacht en zeer velé genoodigden, onder wie de familieleden van de te beëedigen officieren. In het stralende zonlicht bood dit militair schouwspel door het vele goud en zilver vanhet groot-tenue een schitte renden aanblik. Onder commando van dén kapitein-luite nant ter zee W. H. Tetenburg, comman dant van het vliegkamp De Kooy, aan wien als adjudant was toegevoegd de ka pitein der mariniers, P. J. van der Ende, stonden aangetreden een compagnie adel borsten met het vaandel van het korps en voorts drie compagnieën matrozen resp. van de „Schorpioen", de „Van Speijk" en den onderzeedienst. De stafmuziek, onder leiding van kapelmeester L. H. F. Leisti- kow, luisterde de plechtigheid op. De commandant der marine, de schout bg nacht H. Jolles, in wiens gevolg zich bevonden de chef van den staf der marine, kapitein ter zee J. G. van den Berg, ka pitein van den generalen staf I. J. Uyter- schout en luitenant ter zee le klasse B. J. Velderman, adjudant, werd met de eerste maten van het „Wien Neerlands Bloed" verwelkomd. Nadat de commandant van het Konink- lijk Instituut, kapitein C. J. baron van Asbeck en kapitein ter zee J. W. G. van Hengel, als oudste der aanwezende officie ren gevolg hadden gegeven aan de uitnoo- diging zich bg het gevolg van den marine commandant aan te sluiten, volgde de in spectie der gewapende troepen, terwijl de stafmuziek een vroolijken marsch speelde. Nadat vervolgens aan het ingetreden vaandel van het korp- adelborsten de ge- bruikelgke eerbewijzen waren gebracht, heette schout bg nacht J.. Jolles, de nieuw benoemde officieren, ouders, voogden en verdere genoodigden welkom. „Voor velen uwer, aldus spr., is het een zeer bijzon dere dag, waarop vijftig nieuwbenoemde officieren hnn intrede zullen doen in het officieren-korps, dat een korps is van eeuwenoude traditie en waarvan de leden nauw aan elkaar hangen, elkander zoeken en steunen, hetgeen spr. ook van de nieuwe officieren verwacht." De woorden citeerend, door Tromp bg den slag bg Duins gesproken, spoorde spr. de officieren aan tot eensgezindheid, vooral in dezen tgd, nu een wereldoorlog is losge- brpken. Of gij geroepen zgt, daaraan deel te nemen, aldus spr., dat weet de goede God, doch dit geeft aan deze gebeurtenis een bijzondere wijding. Hen wijzende op de beteekenis van den af te leggen eed, spoorde spreker de nieuw benoemde officieren aan, steeds de steun pilaren te zijn van den troon onzer Konin gin, het symbool, waar heel het Neder landsche volk om samengroept en overal, waar haar vlag waait, haar gezag te schra gen. Voorts vraagt de eed handhaving van de wet, waarmede ook bedoeld wordt de wet ten van de toekomst. Tenslotte spoorde spr. hen ook aan, steeds te bedenken, dat, als zg bevelen geven, zij dit doen aan menschen, waarom het bevel moet be rusten op iets tastbaars en noodzakelijks, in welk geval steeds opvolging der bevelen moet worden geëischt. Spr. ging hierna tot de eeds-afname over, nadat aan het korpsvaandel onder de toonen van het Wil helmus de groet was gebracht. Nadat het Wilhelmus gespeeld was, wenschte de marine-commandant de be- eedigde officieren van harte geit'" met hun opname in het korps der officieren, hen aJle goeds toewenschend op hun verdere loopbaan. Tenslotte defileerden de gewapende troe pen voor den marine-commandant en de beëedigde officieren, waarna met de staf muziek een rondgang door de stad werd gemaakt. Officiersbeëediging bg het corps mariniers. Gistermiddag zyn op het Schuttersveld te Rotterdam de adelborsten A. F. van Velsen, E. H. J. Menger en F. Jonkman door den chef van het corps mariniers commandant van de maritieme middelen te Rotterdam, kolonel H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe, beëedigd tot tweede lui tenant der mariniers. Vergoeding voor gemobiliseerde Zelfstandige Vrijgezellen. Op de vragen van den heer Van Sleen betreffende het toekennen van vergoeding aan gemobiliseerde zelfstandige vrijgezel len heeft de minister van Defensie ge antwoord: dat een regeling tot stand is gebracht, welke beoogt deze moeilgkhe- den tot op zekere hoogte op te heffen. Deze regeling, welke den naam draagt van „Regeling vergoeding ongehuwden" (ver kort: R.V.O.L.), is vastgesteld onder dag- teekening van 1 April 1940. De ongehuwden, die kostwinner voor an deren zijn, en ongehuwden, die alleen voor zichzelf hebben te zorgen, kunnen niet op één lijn worden gesteld wat het recht op vergoeding betreft. Reserve-majoor tot 1000 boete veroor deeld, wegens het niet gehoorzamen aan het bevel van een schildwacht. Op 22 November v n het vorige jaar reed een reserve-majoor te paard over het Noordzee-strand en stuitte daarbg op een gegeven oogenblik op een schildwacht, die hem staande hield en het wachtwoord vroeg. De majoor, die tot een ander regi ment behoorde, kon dit niet geven, waarop de schildwacht hem mededeelde, dat hg niet verder mocht rgden. Na eenig gepraat evenwel had de reser ve-majoor den schildwacht overreed hem toch door te laten, waarop de schildwacht het geval direct aan zgn wachtmeester rapporteerde. Dit had tot gevolg dat deze zaak voor het hoog militair gerechtshof gebracht werd, welks college heden in eersten en eenigen aanleg sententie wees. Het hof veroordeelde den reserve-majoor, die inmiddels eervol uit den dienst is ont slagen, tot een geldboete van 1000 subs, een maand hechtenis wegens opzettelgke ongehoorzaamheid, gepleegd in tgd van oorlog. De advocaat-fiscaal had dezelfde straf geëischt. Oneerlijke militairen. Het hoog militair gerechtshof deed he den uitspraak in een aantal gevallen van diefstal door militairen gepleegd. De gewoon-dienstplichtige korporaal J. C. J. de V., die in een winkel een aantal en veloppen en prentbriefkaarten heeft weg genomen, toen de winkelierster zich even verwijderd had, werd veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en verlaging tot den stand van soldaat. Vgf gewoon-dienstplichtige soldaten voorts, hebben van de gelegenheid, dat zg in de keuken werkzaamheden moesten ver richten, misbruik gemaakt om een aantal levensmiddelen van het rgk weg te nemen, zooals pakjes margarine, suiker, koffie- boonen, koffiesiroop, e.d. Zg werden allen tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Verder werd de gewoon-dienstplichtige soldaat A. van O. tot een maand gevange nisstraf veroordeeld, omdat hg met een militairen auto, waarmee hg benzine op rekening van het rgk getankt heeft, een plezierritje heeft gemaakt. SUIKER GEKOCHT ZONDER BON. Koopster en verkoopster veroordeeld. Voor den Utrechtschen politierechter had zich gistermiddag een ingezetene van Zeist te verantwoorden, die zich schuldig had gemaakt aan het koopen van suiker zonder bon, een overtreding, welke in de zen tijd op verschillende plaatsen reeds werd gesignaleerd, waarbij diverse proces- senverbaal werden opgemaakt. Voor de eerste maal kreeg de Utrechtsche politie rechter een dergelijke wetsovertreedster te berechten. De juffrouw gaf de feiten eerlgk toe. In totaal had zg vgf pond suiker gekocht zon der de daarvoor vereischte bon in te leve ren. De officier van justitie eischte een geldboete van twintig gulden, subs, tien dagen hechtenis. De juffrouw slaakte hier bij den uitroep, dat een dergelgke eisch voor een overtreding zooals zij begaan had toch wel wat te hoog was. De officier deel de deze meening niet, want hg voegde haar toe, dat voor een dergelgke overtreding een maximum straf van vier jaar kon worden geëischt. De politierechter veroordeelde de vrouw tot een geldboete van 25, subs. 15 dagen hechtenis. De winkelierster, die de suiker zonder bon had afgeleverd, werd tot dezelfde strat veroordeeld. Tegen haar luidde de eisch 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Geneesheer, op weg naar een ernstige patiënt, voldeed niet aan een stopteeken. Voor de Haagsche rechtbank stond 26 Maart terecht de arts W. M. van H., die op 20 October van het vorige jaar, wijzend op het aesculaap-embleem, met zgn auto was doorgereden, toen een motoragent een tee- ken had gegeven om te stoppen voor con trole op de motorrgtuigbelasting. Ter zit ting bleek, dat de arts telefonisch was V b Een n f gemakkelijke schoen elegante schoen een schoen die gemakkelijk is én elegant* Zóó'n schoen wilt U natuurlijk heb* ben; mooi, sterk en volmaakt van pasvorm. Een schoen, die steun geeft aan Uw voet en Uw tred veerkrachtig maakt. Kijk daarom even naar de zool, of het Cowboy merk er op staat» SCHOENEN opgeroepen door een zgner patiënten, een 52-jarige pensionhoudster, die een ernstige hartkwaal heeft. Verd. verklaarde steeds te stoppen, tenzg hg haast heeft om een zij ner patiënten te bezoeken. Naar de meening van den verdediger, mr. Kan, was hier sprake van een con flict van rechtsplichten, waarbg de admi nistratieve plicht moet wijken voor den plicht om een rechtsbelang van de eerste orde te behartigen. De officier van justitie had een geldboete van 30 gulden, subs. 15 dagen hechtenis geëischt. Heden heeft de rechtbank uit spraak gedaan en den arts conform den eisch veroordeeld. en u zult s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft voelt u opgeblazen, u raakt verstopt- Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen U moet CARTER'S LEVER-PIL- LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te deen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. „DE HOOGE VUURSCHE" WORDT NIET IERBOUWD. Het kasteel „De Hooge Vuursche" aan den Soestdg- kerstraatweg tus schen Hilversum en Baarn, dat vorig jaar als hotel werd ingericht en daar na door brand werd vernield, zal niet worden her bouwd. Een kijkje in de ruïne, met wat eens de trot- sche toren van het kasteel was.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5