UIT DEN OMTREK Middelburg. Goes Nieuwe burgemeester benoemd. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen Breshens IJzendijke Oostburg Schoondijke Zuidzande BINNENLAND BUITENLAND LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS Jaarvergadering Ring Middelburg Geref. Jongelingsvereenigingen. In de Geref. Kerk te Arnemuiden werd Vrijdagavond een jaarvergadering gehou den van den ring Middelburg van Jonge lingsvereenigingen op Geref. grondslag. Nadat de secretaris van den ring deze bijeenkomst geopend had, hield dr. N. J. Hommes, Geref. predikant te Middelburg, een referaat over „Arbeid en Rust". P. Lindenbergh overleden. Vannacht is te Wemeldinge op 88-jarigen leeftijd overleden de heer P. Lindenbergh. De thans overledene was jarenlang lid van den gemeenteraad en wethouder van Wemeldinge, voorzitter van de Coöp. Room boterfabriek „Het hart", lid van het hoofd bestuur der Zeeuwsche Landbouw Mij., lid van het bestuur der Zuid-Bevelandsche wa terleiding Mij., van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent en van de Ned. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, voorzit ter van de plaatselijke landbouwvereeni- ging, lid van het Classicaal Bestuur der Ned. Herv. Gemeente, enz. De overledene was de liberale beginselen toegedaan. De heer Lindenbergh is steeds het Zuid- Bevelandsche costuum trouw gebleven. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vreemd. Zaterdagmiddag kwam een stadgenoot .door de Langedelft, toen plotseling een andere man van de overzijde van de straat kwam en hem een paar klappen of stompen op zijn hoofd en in zijn gelaat toebracht. Een derde persoon greep den aanvaller beet, duwde hem een winkel binnen en zorgde dat hij daar bleef totdat de aange vallene zijn weg had kunnen vervolgen. Een en ander verwekte op het drukke middaguur nogal consternatie. Bij Kon. Besluit van 6 April is met ïn- gang van 1 Mei 1940 benoemd tot burge meester der gemeente Goes: mr. W. C. ten Kate, met toekenning van gelijtijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Ambt Vollenhove en Stad Vollenhove. Landstormavond. Voor de B.V.L.-afdeelingen te Goes e.o. werd Vrijdagavond een druk bezochte landstormavond georganiseerd. Paard op hol. Terwijl Zaterdagmiddag een luitenant op het strand aan het paardreden was, verschrok zijn paard zoodanig van een toeschietenden hond, dat het zeer schichtig en onrustig werd. De berijder was gedwongen af te stij gen teneinde het paard tot kalmte te brengen. Terwijl hij daarna wilde opstij gen, sloeg het paard echter op hol. Het rende via de Zandstraten de Dorps straat in, waar het door een sergeant werd opgevangen. Ongelukken kwamen niet voor, hoewel het aan publieke belang stelling niet ontbrak. Loop der bevolking. Gevestigd J. de Vos en gezin van Schoondijke L. de Bie van Groede M. Dhondt en gezin van ZuidzandeP. van Opdorp van HoofdplaatR. GeQssens van Wat.-Oudeman Th. Boone en gezin van Grauw E. van Roo van Groede C. Ver sprille van St. Kruis. Vertrokken: C. van Gilst naar Co- lijnsplaatH. Driessens naar Kats M. Martens naar Oostburg E. Vermeire naar OostburgF. Barentsen naar Biervliet Corn., en Cath. Quaak naar Valberg E, de Kreijger naar St. Kruis J. Hubregtse naar Biervliet (IJ.C.). Burgemeester Erasmus' loopbaan. Zooals gemeld is aan den heer P. Eras mus op zijn verzoek, met ingang van 20 April a.s., eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Oostburg. Burgemeester Erasmus stamt af uit een oude boerenfamilie, welke eertijds onder de gemeente Cadzand het boerenbedrijf uit oefende; ook de heer Erasmus was tot vóór zijn benoeming als burgemeester in dit bedrijf werkzaam. Zijn grootvader, va der en broeder zijn allen burgemeester der gemeente Cadzand geweest. In April 1922 werd hij, als opvolger van wijlen burgemeester Gratama, als zoodanig te Oostburg benoemd, wel ambt hij dus 16 jaar heeft vervuld. Hij is bijna 30 jaar dijkgraaf van de watering Cadzand, en ongeveer 20 jaar voorzitter van het waterschap der sluis aan de Wielingen. Van Juli 1913 af, dus bijna 27 jaar, is hij lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor de liberale staats partij. Verder is hij nog ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het ligt in de bedoeling een officieele afscheidsvergadering te houden. Loop der bevolking. Gevestigd: P. van Vlierberghe van SluisF. Tazelaar van OostburgR. S. Steijaert van Breskens. Vertrokken: J. C. de Vos naar IJzendijke; F. M. van Kerkvoort naar Groede; E. de Paepe naar Oostburg. Het a.s. muziekconcours te Groede. Aan het concours van den bond van mu- ziehvereenigingen in westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, te houden op 14 Juli a.s. te Groede, zullen acht vereenigingen in de volgende af deelingen deelnemen: 3e af deeling fanfare: Retranchement, Nieuwvliet. Ie af deeling fanfare: Groede, Breskens, IJzendijke, Biervliet, Aardenburg. Ie af deeling harmonie: Schoondijke, Zuid zande. Sup. af deeling fanfare: Oostburg. De verplichte nummers zijn dc volgende: 3e afdeeling fanfare: Thalossa, Ouver ture van J. Preckher. la afdeeling fanfare: Les Frissons, Scè nes de Ballet van G. Gadenne. Ie afdeeling harmonie: Fête au Trianon, fant. suite van Fr. Popy. Sup. afdeeling fanfare: „Czardas" van Alb. Rossow. SMOKKELHANDEL VAN BELGIË NAAR NEDERLAND. Klacht uit de grensstreek. Uit Vlaanderen en van de Zeeuwsch- Vlaamsche grens komen klachten over het schaarsch worden van levensmiddelen, vooral van suiker en koffie, ten gevolge van den steeds toenemenden smokkelhan del naar Nederland, meldt het Handelsblad uit Brussel. Men meldt bijv. uit Gent, dat heele vrachtautoladingen naar de grens dorpen gebracht, dan over de tallooze winkeltjes langs de grens verdeeld en ten slotte via de smokkelwegen en door de bosschen naar Nederland vervoerd worden. Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap.. Tijdens het Zaterdag te Amsterdam ge houden noenmaal van het Kon. Neder landsch Aardrijkskundig Genootschap, deelde minister dr. G. Bolkestein mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd den leider der expeditie inzake de exploratie van gedeelten van Nieuw-Guinea, den heer C. C. F. M. Ie Roux te benoemen tot Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en den luitenant ter zee 2e klas se J. H. J. Nepveu tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. 125-JARIG BESTAAN DER MILITAIRE WILLEMSORDE. Op 30 April zal het 125 jaar geleden zijn, dat Koning Willem I de wet ondertee- kende, krachtens welke de militaire Wil lemsorde in het leven werd geroepen. Aan de herdenking wordt een bijzondere luister verleend door het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard het beschermheerschap heeft aanvaard. De herdenking wordt den 29sten April ingezet doordat H.M. de Koningin, als Grootmeesteresse der Orde, de ridders zal ontvangen en toespreken, en wel des na middags om 4 uur. Daarna biedt het her denkingscomité aan de ridders en eenige genoodigden in hotel Wittebrug te 's-Gra- venhage een gemeenschappelijke maaitijd aan. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het voorne men te kennen gegeven om daarbij mede aan te zitten. Het leggen van mijnen In de Noorsche wateren. NIET TEGEN DE NEUTRALEN GERICHT. Van de meest gezaghebbende zijde ver neemt Reuter, dat de Engelsche operaties van het mynenleggen in de Noorsche wa teren vanmorgen bij het aanbreken van den dag ten uitvoer zjjn gelegd. De ope raties werden gemeenschappelijk verricht door de Engelsche en Fransche vloten en zijn tegen Duitschland gericht, niet tegen de neutralen. Men verwacht, dat het ver voer van ijzererts tusschen Narvik en Duitsche havens ernstig belemmerd, zoo niet geheel stopgezet zal worden. Er ver luidt echter, dat de operatie ook tegen vervoer van andere goederen is gericht, En geland heeft inlichtingen gekregen, volgens welke Duitsche schepen de Britsche con- trabandecontróle ontweken door te glippen door de Noorsche territoriale wateren en dat Duitsche aanvallers ook heimelijk naar volle zee kwamen langs denzelfden weg. Men hoopt, dat de operaties van vandaag dit alles zullen verhinderen. In gezaghebbende kringen te Londen wordt er de nadruk op gelegd, dat de actie der geallieerden evenzeer in het voor deel is van de neutralen zelve als van Groot Brittannië en Frankrijk. Terwijl aan gevoerd kan worden, dat de geallieerde actie van vandaag een technisch inbreuk op de neutraliteit vormt, wordt in het licht gesteld, dat de regels der neutraliteit steeds hebben berust op hun geldigheid en dat, wanneer een partij ze hardnekkig overtreedt, nauwelijks geëischt kan wor den, dat zij voor de andere partij gestreng zullen worden toegepast. Opgemerkt wordt, dat Duitschland alle regels van den inter nationalen oorlog, die verbroken kunnen worden, verbroken heeft, met uitzondering van den eenen, die heden door de gealli eerden is aangevat en die werd niet ge schonden omdat het Duitschland paste dat niet te doen. Er bestaat aan den kant der geallieerden geen voornemen om het gebied van den oorlog uit te breiden, maar gezegd mag worden, dat zij scherp zouden reageeren op iedere actie, die Duitschland zou kunnen ondernemen tegen Scandinavië. Noorwegen door optreden der geallieerden verrast. De Britsche en de Fransche gezant te Oslo hebben vanochtend om 6 uur een be zoek aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken gebracht en nota's aan de Noorsche regeering overhandigd. Volgens berichten in dc pers is Noor wegen niet van te voren gewaarschuwd en is evenmin tot de Noorsche regeering het verzoek gericht, dat Noorwegen zelf mijnen zou leggen. Het optreden der gealli eerden is plotseling geschied. ENGELAND GAAT THANS DUITSCHE LANDKAART VERSPREIDEN. De Britsche autoriteiten hebben besloten, uitgebreide publiciteit to geven aan de be kende kaart met het Duitsche expansie plan, welke in 1938, ten tijde van de actie der Sudeten-Duitschers, bij een huiszoe king in het bureau van generaal Henlein is gevonden. De publicatie zal geschieden in den vorm van 300.000 gekleurde aan plakbiljetten, welke op de muren, zoowel op straat als in clubs, scheepvaartbureaux, fabrieken, hotels, enz. zullen worden aan gebracht. Het opschrift op de biljetten zal luiden: „De oorlogsdoeleinden der nazi's". Naar men zich zal herinneren, waren op deze kaart, waaraan de Fransche pers in September 1939 reeds uitgebreide publici teit heeft gegeven, de achtereenvolgende etappes van de Duitsche expansie aange geven. TROEPENCONCENTRATIES IN DUITSCHE OOSTZEEHAVENS. Reuter verneemt uit Parijs dat de Duit- schers hun troepenconcentraties in de Duit sche Oostzeehavens hebben vergroot. De laatste vier maanden zijn in deze havens oefeningen gehouden in het in- en ontsche pen van troepen. PRINS AXEL NAAR DUITSCHLAND. Prins Axel van Denemarken, die presi dent is van de Oost-Aziatische maatschap pij en lid van de Deensche handelsdelegatie naar Engeland, is vandaag van Kopenha gen naar Duitschland vertrokken. NANKING BEVEELT STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN. De regeering Wang Tsjing Wei heeft tot alle troepen in geheel China het bevel ge richt de vijandelijkheden tot nader order terstond te staken. Tevens heeft de mili taire commissie instructie ontvangen de re geering op de hoogte te houden van de na leving van dit bevel tot wapenstilstand door de Chineesche troepen. Bevoegde waarne mers wijzen er op, dat de Chineesche troe pen die aan het bevel gehoor geven en de vijandelijkheden staken, zullen worden op genomen in het nationale verdedigingsleger van de regeering van Nanking. HOEVEEL VLIEGTUIGEN KAN AMERIKA LEVEREN? gewicht, dat voor rekening van eiken arbei der komt, en ten slotte over hoeveel ruimte deze laatste moet kunnen beschikken, om zijn werk goed te kunnen, doen. Volgens de berekeningen van dezen zegsman zou Ame rika in 1939 met de midden in het jaar voorhanden inrichtingen en werkkrachten niet meer dan 7440 „gemiddelde" vliegtui gen (dus lichte en zwaardere door elkaar) af hebben kunnen leveren, alsmede 8710 „gemiddelde" vliegtuigmotoren doch al léén, wanneer het geheele personeel uit vak lieden bestond en men over 10 meer ruimte had kunnen beschikken. Zelfs wan neer men bij deze cijfers in het geheel geen rekening houdt met de behoeften van Ame rika zelf, dus een oogenblik aanneemt, dat al dit materiaal had kunnen worden afge leverd aan Europeesche koopers, dan nog blijft men ver beneden het reusachtige aan tal, dat Engeland en Frankrijk verwachten, uit Amerika te kunnen betrekken. In het kort samengevat zouden dus medio 1939 de gezamenlijke Amerikaansche vliegtuigbe- drijven slechts in staat zijn geweest, per maand 108 vliegtuigen en 56 motoren extra aan Europa te leveren en dit zou tot medio 1941 zoo zijn gebleven, indien de toestand onveranderd was gebleven. Met uitbreiding zijn reusachtige kapitalen gemoeid. Dit zijn natuurlijk geen cijfers, waarop men zich heden ten dage nog kan baseeren, want dank zij den oorlog is de productie reeds belangrijk gestegen. Doch de wereld oorlog heeft de Amerikaansche industrie een dure les geleerd een omvangrijke pro ductievermeerdering zou een uitbreiding van het bedrijfskapitaal vorderen, die in de honderdtallen millioenen dollars zou loopen. En het vereischt geen betoog, dat een der gelijk kapitaal niet zoo gemakkelijk te vin den is, gezien de groote risico's aan de on derneming verbonden. Wanneer de demo cratische mogendheden, die gebrek hebben aan vliegmachines, de zaak zelf mede wil den helpen financieren, dan zouden zij naar raming 25 moeten bijdragen. Daarbij komt nog, zooals wij reeds in den aanvang opmerkten, dat een aanmerkelijke leverter mijn wordt bedongen door de fabrieken. Van bekende typen kunnen eerst na zes maan den 25 vliegtuigen per maand en per fabriek worden geleverd voor nieuwe typen duurt het 10 tot 14 maanden, voordat ze geregeld kunnen plaats vinden. Van massa-levering op korten termijn schijnt derhalve weinig sprake te kunnen zijn. Schouwsche zweefvliegclub opgericht. Dezer dagen is te Zierikzee de Schouw sche zweefvliegclub „De Schouwsche Vo gel" opgericht met aanvankelijk 27 werken de leden en een 14-tal militairen die als introducees tijdelijk aan het werk deelne men. dat H. reeds vaker diefstallen heeft ge pleegd. Zoo liet hij brandstoffen van het rijk naar zijn woning brengc i, en verkocht goederen, waarover hij het beheer had; Als medeplichtige is gisteren aangehou den en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld de werkman J. R. Nj uit Roden, die zich eveneens ten nadeel© van het rijk prikkeldraad, telegraafdraad en gaas toeëigende. Verder is aangehou den de soldaat W., thans in garnizoen te Bergen (N.-H.) die eveneens betrokken is bij deze diefstallen. Zij zijn ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. Tegen eenige helers in deze zaak is pro ces verbaal opgemaakt. DE VERMISTE PATROUILLE TERUG. De militaire patrouille, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag door de duis ternis in de nabijheid van Swalmen over de Duitsche grens geraakte, is in haar gar nizoen teruggekeerd, meld de Msb. De militairen waren door Duitsche grens posten aangehouden en naar Brüggen ge leid, waar ze in een barak onder bewa king werden gesteld. Nadat een onder zoek was ingesteld, waarbij de vergissing was gebleken, zijn de Nederlanders naar de grens geleid. EEN MISLUKTE SABOTAGEPOGING Tegen de scheepvaart op de Donau. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een uitvoerig bericht, volgens hetwelk de Engelsche Secret Service een grootsch op gezette sabotagepoging zou hebben onder nomen, teneinde met behulp van door snelle Engelsche booten begeleide sleep- schepen en sleepbooten en een gechar-' terd Grieksch schip, aan boord waarvan zich vele wapens, munitie en springstof fen bevonden, de Donau voor het scheep vaartverkeer naar Duitschland op bepaal de plaatsen onbruikbaar te maken. Daar bij zou misbruik gemaakt zijn van diplo matieke rechten en inbreuk zijn gepleegd op de neutraliteit der Zuidoosteuropeesche staten. Roemeensche contröleorganen zou den op grond van bekend geworden bij zonderheden de verdachte schepen in Gi- urgiu hebben aangehouden en doorzocht. Alleen op één schip reeds zouden ruim 400 verzegelde en als transitogoederen ge declareerde kisten groote hoeveelheden springstoffen zijn ontdekt, terwijl de vaar tuigen zouden zijn gebleken te zijn inge richt als oorlogsschepen, bewapend met machinegeweren en snelvuurgeschut. DENEMARKEN ZIET DE VUILNISEMMERS NA. Denemarken moet op de kleintjes pas sen. Op elk gebied past men spaarzaam heid toe: op gas, electriciteit, suiker, kof fie, thee, kolen en thans heeft men die spaarzaamheid uitgebreid tot de vuilnis emmers. Tot dusverre vormden deze het „arbeidsveld" van voddenrapers en derge lijke lieden, doch nu de statistiek heeft uitgerekend, dat er jaarlijks voor ongeveer vier millioen kronen naar de vuilnisbelt gaat, zijn de voddenrapers om te zeggen van staatswege gemobiliseerd. Vandaag of morgen zal men misschien nog van een dictator der voddenrapers in Kopenhagen spreken Lompen, blikken bussen, flssschen. kranten, pakpapier en karton, oude kranten en lompen verhuisden tot dusverre naar den vuilnisbak. Thans echter gaat dat er vooraf alles is uitgehaald, wat dat er vooraf alles is uitgehaald, wat nog nog op een of andere manier bruikbaar is. De prijzen van ingevoerde artikelen worden steeds hooger, het leven wordt met den dag duurder; en zoo is men er toe gekomen, om alle vuilnisemmers aan een nauwkeurige inspectie te onderwerpen. Geen stukje metaal, geen propje papier, geen afgekloven beentje mag meer ver loren gaan. Bovendien heeft men nog dit voordeel, dat een aanzienlijk bedrag wordt bespaard op de kosten van het vervoer van stadsvuil, nu er een zoo belangrijk percentage aan wordt onttrokken, dat vroe ger in zee werd gestort, zonder dat iemand zich er om bekommerde, welke een waarde dit vuil nog vertegenwoordigde. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 8 April, 14.45 uur, (officieel) Londen 6.73% Berlijn 75.60 Parijs 3.8'. Brussel 32.14Zwitserland 42.24% New York 1.88 7/16. MARKTBERICHTEN VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal 1826 stuks 723 vette runderen, 165 vette kalveren, 47 nuchtere kalveren, 300 schapen en lammeren, 590 varkens, 1 bok. Prijzen per KG.Vette koeien 7486, 5872, 4656 ct.vette ossen 7482, 60 72, 4858 ct. vette kalveren 130145, 115120, 90100 ct. varkens (levend ge wicht) 61, 60, 59 ct. schapen 62, 55, 40 ct.; lammeren 65, 58, 50 ct. Prijzen per stuk Schapen 39, 29, 20 lammeren 29, 21, 14r. OverzichtVette koeien en ossen iets minder aanvoer, handel kalm, prijzen als vorige week, prima koe tot 90 ct., prima os 86 ct. vette kalveren iets korter aan voer, handel matig, prijzen onveranderd schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel zeer traag, prijzen iets lager varkens iets kleiner aanvoer, handel rede lijk, prijzen als vorige week. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche eigenheimers 2.302.70 Zeeuwsche eigenheimers 22.30: Zeeuw sche bonte 2.502.90 Zeeuwsche blau we 2.50—2.90 bintjes 2—2.30 Be velanders 2.10—2.30 Red star 2.50 2.75. VLASMARKT ROTTERDAM. Aanvoer 9050 KG. blauw, schoon 0.90 1.15, 500 KG. wit Zeeuwsch 0.90 1.15, 9350 KG. Hollandscl: geel 0.90 f 1.15, 1900 KG. Dauwroot 0.800.90, alles per KG. De markt was flauw gestemd. De koop lust was beperkt. De prijzen waren lager. Een gedeelte bleef onverkocht. Van massa-productie voorloopig geen sprake. Voor de opheffing van het wapen embargo heeft men den mond vol ge had van de enorme aantallen vlieg tuigen, welke Amerika aan Europa zou kunnen leverendoch eenige twijfel, of men zich daarbij niet meer door optimisme dan door de werke lijkheid heeft laten leiden, is op zijn plaats. Wij hebben de laatste maanden hooren schermen met geweldige aantallen vliegma chines, welke vooral Engeland en Frankrijk volgens de bekende betaal-en-haal-clausule uit de V. S. zouden kunnen betrekken. Men sprak van. opdrachten tot een bedrag van zoo fabelachtige hoogte, dat daarmede een luchtvloot zou kunnen worden bekostigd van 25.000 30.000 toestellen. Voorloopig is daarvan nog niet veel te bekennen. Wel is waar zijn enkele opdrachten geplaatst en ook ten deele reeds uitgevoerddoch deze staan niet in verhouding tot de in uitzicht gestelde. In den eersten roes heeft men zich verheugd over de reusachtige vlucht, welke de Amerikaansche vliegtuig-industrie zou nemen, dank zij orders van zoo ongekenden omvang. Later echter is de Amerikaan, die over het algemeen zeer nuchter is aange legd, gaan rekenen met het gevolg, dat men zich thans afvraagtIs het wel moge lijk, zooveel vliegtuigen binnen betrekkelijk korten tijd te bouwen Wat de statistieken er van zeggen. Daarop is men de statistieken gaan raad plegen, zooals het een goed Amerikaan be taamt en deze hebben tot merkwaardige uitkomsten geleid. In de eerste plaats kwam men tot de ontdekking, dat de levertijden veel langer z\jn, dan oorspronkelijk werd aangenomen. Buitendien is er aan de fabri cage op groote schaal een financieel risico verbonden, waarmede terdege rekening dient te worden gehouden. Een dergelijk kunst matig opvoeren van de productie door bui tenlandsche opdrachten in verband met den oorlog zou ongetwijfeld tot een zelfde eco nomische crisis in de Vereenigde Staten lei den als in 1920. Het raadplegen van de statistiek heeft tal van merkwaardige bij zonderheden aan het licht gebracht over de tegenwoordige en de toekomstige leverings capaciteit van de Amerikaansche vliegtuig industrie. Men heeft beweerd, dat deze in staat zou zijn, per jaar 15.000 vliegtuigen kant en klaar af te leveren. In letterlijke zin is dat dan ook inderdaad waardoch daarb\j dient in het oog te worden gehouden dat in dit getal ook zijn oegrepen de lich tere machines en di.e, welke voor particulier gebruik zijn bestemd. Uit den aard der zaak is het heel iets anders, zulk een licht vlieg tuig te bouwen, dan een, dat voor oorlogs doeleinden is bestemd. In het afgeioopen jaar zouden slechts 7440 vliegtuigen gebouwd kunnen zQn. Een bekend vliegtuigbouwer heeft zich eveneens aan het rekenen gezet, om vast te stellen, hoe hoog de productiewaarde moet worden aangeslagen per hoofd der bij den vliegtuigbouw werkzame arbeiders, hoe groot het gemiddelde gewicht van een vlieg tuig is en hoe groot dienovereenkomstig het TWEE BELGEN TE CALLANTSOOG AANGEHOUDEN. Zij zouden foto's hebben gemaakt van verdedigingswerken. Zondagmiddag zijn te Callantsoog twee Belgen aangehouden, die zich op verdachte wijze ophielden in de nabijheid van verde digingswerken in de duinen. Zij zouden hiervan foto's gemaakt hebben. De beide mannen zijn voor verhoor op transport ge steld naar Den Helder. In den auto, waar mede zij gekomen waren, bevond zich een voorwerp, dat geleek op een apparaat voor het uitzenden van lichtkogels. Het is door de militaire autoriteiten in beslag geno men. Belgen weer op vrije voeten. De beide Belgen zijn gisteravond weer op vrije voeten gesteld. Het waren twee Belgische handelsreizigers. RECIDIVIST OP HEETERDAAD BIJ INBRAAK BETRAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Oosterparkbuurt te Amsterdam een 32-jarige los-werkman aangehouden. HQ was bezig met het verbreken van de etage-deur van de eerste verdieping in de Blasiusstraat 63, toen hij werd gestoord door de bovenbewoners. De man nam de vlucht, doch werd achtervolgd door de be woners. Ook het publiek op de straat nam deel aan de achtervolging, waarbij zich al spoedig twee agenten van politie aan sloten. Doch pas nadat een der agenten een schot in de lucht had gelost, gaf de vluchteling zich over. Men bleek een goe de vangst te hebben gedaan: de man was reeds twee maal terzake van inbraak ver oordeeld. Hij had de inbreekwerktuigen bij zich. De man is opgesloten en zal dezer dagen voor den Officier van Justitie wor den geleid. JEUGDIGE DIEVENBENDE AANGE HOUDEN. De Amsterdamsche politie heeft een zestal jongetjes van tien tot veertien jaar aangehouden die de Paaschvacantie niet beter wisten te besteden dan voor een groot aantal diefstallen. Zoo hebben zij zich twee maal toegang verschaft tot een kantoorlokaaltje in de Deymanstraat, waar zij kantoorbehoeften hebben weggenomen. Uit een school hebben zjj spaarzegels ge stolen, in een voetbalkeet op het terrein van Zeeburgia waren medailles en horlo ges de buit en tensiotte namen zij nog in de R.K. kerk aan de Ceintuurbaan, de tramremise aan den Amsteldijk en een loods op het terrein van le Ooster gasfa briek voorwerpen weg. Een hoeveelheid chocolade uit een consumptietent ,op het Parkschouwburgterrein was voor de heer tjes de bekroning. DE DIEFSTAL VAN MILITAIRE GOEDEREN TE GRONINGEN. Nieuwe arrestaties verricht. Zooals onlangs gemeld, is de rijkswerk man H., die zich op het ^azerneterrein te Groningen schuldig maakte aan diefstal van een groote partij prikkeldraad, aan gehouden. Het onderzo ïk heeft uitgewe zen, dat dit geval niet alleen staat, maar

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3