Breskensche Courant Vereniging voor Beroepskeuze EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Een leider met organisatorische gaven is noodig. Nieuwe overeenkomst met Engeland. Onbewaakte overweg eischt twee dooden. Geallieerde legers waren bij het uitbreken van den oorlog niet geheel gereed. Italiaansch tijdschrift over de verscherping der blokkade. Setneurtewissen van Jen Jag STADSNIEUWS Vlissin,"en VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 82 ZATERDAG 6 APRIL 1940 ■ibonnementsprys: IV ct. pei ween ot 1 8.8U pc Kwartaal. Franco pet post f 2 50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor ftet.buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1- 5 regels 11 25, tedere regel meet 85 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent max 10 regelsl Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma liV Alt Ut Vtl.Ut Jr., Bureaus Walstr. 58-60. Tel. 10 (8 lijnen). Giro No. 66887 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, Tet.81 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 45. Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR Dl VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' DE VLISS1NGSCHE BRANDWEER. Het corps wil zijn ondercommandant benoemd zien. Het is niet onze gewoonte, commen taar te wijden aan den inhoud onzer advertentie-kolommen. Niet dat deze niet belangwekkend zou zijn het te gendeel is waar en als wij anders be weerden, kregen wij het met onze leze ressen aan den stok. Maar meestal ge ven de advertenties hier nu eenmaal geen aanleiding toe. Anders is het gesteld met de annonce die Donderdag in ons blad verscheen en waarin Burgemeester en Wethou ders van Vlissingen sollicitanten op roepen naar de betrekking van com mandant der gemeentelijke Vrijwillige Brandweer. a Er is bij dit brandweer-corps zoo het een en ander voorgevallen, dat ons in 1936 aanleiding gaf tot een reeks hoofdartikelen. Dat wij sinds 1936 niet meer over brandweer-aangelegenheden hebben geschreven, vindt waarlijk niet zijn oorzaak in de omstandigheid dat daar geen aanleiding toe zou zijn geweest. Het tegendeel is waar maar dan zou den wij den vinger op zeer pijnlijke plekken hebben moeten leggen zonder uitzicht op onmiddellijk resultaat. Bo vendien is de brandweer een instituut dat het best gedijdt wanneer er zoo weinig mogelijk publieke ruchtbaarheid omheen wordt geweven. Dit alles tesa- men heeft ons bewogen tot zwijgen, hetgeen intusschen allerminst wil zeg gen. dat wij het onderwerp uit het oog verloren. EEN WAARSCHUWEND WOORD. Nu de tegenwoordige commandant zijn ontslag heeft ingediend en een nieuwe functionaris zijn plaats moet innemen, lijkt ons het oogenblik geko men voor het laten hooren van een waarschuwend woord. Over den achtergrond van deze ont slag-aanvrage zou heel veel te zeggen zijn. Wij doen dit niet, hoewel belang wekkende bijzonderheden in ons bezit zijn. Met deze publiciteit zouden wij de Vlissingsche gemeenschap, die slechts belang heeft bij een goed functionee- rend brandweer-apparaat, echter geen dienst bewijzen. Volstaan wij daarom in dit verband met het volgende De vertrekkende brandweer commandant was niet de juiste man op de juiste plaats. Wij vree zen (maar hopen ons te vergis sen), dat het gemeentebestuur een benoeming overweegt, die een her haling tengevolge zou hebben van veel narigheid in de jongste 10 jaar brandweer-geschiedenis. In het belang van de brandweer, in het belang van de stad Vlissingen, moet dit voorkomen worden. WAT DE BRANDWEER NOODIG HEEFT is niet in de eerste plaats een technicus op motorgebied, maar een leider, een organisator, een man uit één stuk die met menschen kan om gaan, die de groote lijnen kan uitstip pelen en die doorkneed is in brand weer-techniek. In hun advertentie vragen B. en W. een commandant die liefst technische ervaring op motorengebied heeft. Wij zouden het College dringend in over weging willen geven, vóór alles te let ten op de persoonlijkheid van den solli citant en pas in de laatste plaats op zijn technische ervaring Een leider ziet heusch wel kans, er voor te zorgen dat zijn corps de benoo- digde technische krachten krijgtdit is trouwens reeds het geval. De Vlissing sche brandweer heeft als commandant geen technicus noodig die van brand blusschen niets weet, die vreemd staat tegenover het corps en zijn eigenaar digheden en die dus onherroepelijk moet vervallen in de fouten van den huidigen functionaris, hoe goed deze het misschien bedoeld moge hebben. De Vlissingsche brandweer is een vrijwilligers-corps. De geldelijke ver goeding die de leden ontvangen, kan gevoeglijk buiten beschouwing blijven. Die heeft al heel weinig om het lijf en dat is niet erg, want de mannen doen hun werk uit sportiviteit. Daarom heb ben zij een commandant noodig, die dat inziet en waardeert. Geen man. die zich hoog boven de doodgewone brand- wachts verheven voeltzóó hoog, dat hij zelfs wist te bereiken dat de brandmeesters uit de brandweerver- eeniging traden, omdat hun lidmaat schap toch eigenlijk geen pas gaf 1 Die houding kan een commandant aanne men (en dan nóg is zij misplaatst) in een beroeps-brandweer, waar de leden hun werk doen omdat zij er van leven moeten in het raam der Vlissingsche verhoudingen is zoo iets echter ten eenenmale er naast. De Vlissingsche Vrijwillige Brand weer heeft intern moeilijke jaren ach ter den rug, al heeft de buitenwacht daar niet veel van te merken gekregen. De brandmeesters, die toch tot het commando behooren, waren het in tal van belangrijke 'aangelegenheden met de leiding van den commandant niet eens. Maar zij hebben hem toch altijd de hand boven het hoofd gehouden en naar buiten de brandweer als een een heid getoond. Prachtig en een eere- saluut waard. Maar zooiets wreekt zich en kan niet blijven duren. Daarom moet de brand weer nu eens een tijdje tot innerlijke rust kunnen komen, onder leiding van een man die het vertrouwen geniet van corpsleden en -staf. Die man is in de rijen van het brandweercorps te vinden In den persoon van den ondercomman dant De brandmeesters zijn van de wenschelijkheid van diens be noeming zóó overtuigd, dat zij zich schriftelijk tot B. en W. hebben gewend, met verzoek hèm en geen ander commandant te maken. Een verzoek dat wij bij dezen onder steunen. En waar wij aan toevoe gen, dat inwilliging noodzakelijk isin het belang van het corps èn van de gemeente. Iedere andere benoeming is in dit stadium van de zaak beslist fout. De leeftijd van den ondercomman dant zou, in het algemeen sprekend, als een bezwaar kunnen worden be schouwd. Maar de man in kwestie heeft een vitaliteit die wij hem benijden en waarvan wij slechts hopen haar zelf te mogen bezitten als wij op zijn leeftijd zijn gekomen. Zonder eenigen twijfel is de ondercommandant in staat het commando op de juiste wijze te behar tigen. En hij heeft, op een positieve vraag onzerzijds, toegezegd, in de komende jaren te zullen uitzien naar een jongere kracht die zijn taak kan overnemen als deze hem te zwaar wordt. De belangen der ge meenschap gaan bij den betrok kene boven alles ook boven de eer van zijn commandants-functie. Als dat oogenblik dus aanbreekt, zal hij naar onze vaste overtuiging niet aarzelen, zich dan terug te trekken. Vóór dien zal hij Burgemeester en Wethouders waardevol advies kunnen geven ten aanzien van de figuur die na hem het commando zal voeren. En het gemeentebestuur zal wijs doen. dit ad vies ter harte te nemen. Dan zal de Vlissingsche brandweer weer een be kwamen commandant krijgen die de achting van staf en personeel geniet zooals dit ook het geval is, wanneer nü besloten wordt tot benoeming van den tegenwoordigen onder-commandant IN- EN UITVOERVERBODEN AFGEKONDIGD. Uitvoer naar belligerenten blyft voor groote reeks goederen mogeljjk. In verband met de onderhandelingen van de Nederlandsche delegatie te Londen, welke geleid hebben-tot oen regeling met Groot-Brittannië voornamelijk betreffende den aanvoer van goederen over zee, bevat te de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag een ministerieele beschikking, in werking tredende op 8 April, waarin een regeling gegeven wordt van-den-invoer-van goederen via de A.N.I.C. en een bij Konink lijk besluit vastgestelde lijst van artikelen, waarvan de invoer zonder vergunning van 8 Anril af zal zijn verboden. Beide maat regelen tezamen, 'welke voornamelijk ver tragingen in den aanvoer beoogen te voor komen, scheppen den volgenden toestand Van overzee mogen de op de lijst ge plaatste goederen slechts worden inge voerd na verkregen vergunning van de A.N.I.C., waarvoor aanvraa°formulieren bij de Kamers van Kooohandel verkriig- baar zijn. Voor deze goederen is bovendien vergunning tot adresseering aan de A.N. I.C. vereischt. Voor over de landsgrenzen ingevoerde goederen, welke op de lijst voorkomen, kunnen de Kamers van Koophandel, zon der nadere formaliteiten, indien de con- sentgelden betaald zijn, namens de A.N.I.C. overgaan tot uitreiking van de invoerver gunningen, inclusief de machtiging tot adresseering aan de A.N.I.C. Als retributie is aan de A.N.I.C. een pro-mille van de invoerwaarde met een minimum-waarde van 25 cent, verschul digd. De niet op de Ijjst geplaatste goederen zijn vrije goederen. Een ander Koninklijk besluit, gebaseerd op de uitvoerverboden we 1914, bevat een herziening van de bestaande uitvoerverbo den, aangevuld met een aantal nieuwe. De in de uitvoerverbodenwet 1914 voorziene dispensatie-mogelijkheid bljjft van kracht, doch zal, behalve van de binnenlandsche behoeftenvoorziening, ook afhankelijk zijn van de ter zake met de Britsche vegeering getroffen afspraken in verband met den aanvoer dier goederen. Deze afspraken houden voor een groote reeks van goederen de mogelijkheid open van uitvoer naar de belligerenten, welke uitvoer aan een voor alle belligerenten gelijkelijk geldende limi- te (een percentage van een normaal bassis- jaar) is gebonden. Beteekenis van het arrangement. Het arrangement moet eigenlijk worden beschouwd als de consolidatie van de situ atie, zooals deze gedurende de onderhan delingen is geregeld en is erop gericht de moeilijkheden en bezwaren voor beide par tijen voortspruitende 'uit den oorlog zoo veel mogelijk te verminderen. Dit geldt voor wat Nederland betreft vooral de wijze waarop de aanvoer is ge regeld. De thans getroffen regeling is erop gericht dezen zoo ongestoord mogelijk te doen verloopen en het oponthoud van de schepen zooveel mogelijk te bekorten door een vergemakkelijking van het onderzoek op contrabande. Het behoeft geen betoog, dat een zooda nige regeling niet kan werken zonder dat van Nederlandsche zijde maatregelen wor den getroffen, die belichaamd zijn in eèn tweetal Koninklijke: besluiten, welke In de Staatscourant van gisteravond zijn ver schenen. Door deze maatregelen ontvangen de importeurs en de scheepvaart waarborgen, dat goederen op deze wijze behandeld, zon der moeilijkheden de Britsche controlepos ten zullen knnnen passeeren. DE UITVOER. Het tweede Koninklijk besluit regelt den uitvoer, zooals deze van Nederlandsche zjjde is vastgesteld op grond van het met de Britsche regeering gepleegde overleg. Het uitgangspunt is tweeledig lo. Voor een aantal producten, waaron der voornamelijk die vallen, welke overzee plegen te worden aangevoerd, zal geen dis pensatie worden verleend voor den uitvoer naar een der belligerenten, welke het ook zij. Daarnaast zal voor een groote reeks van goederen wel een uitvoermogeijjkheid naar de belligerenten mogelijk zijn, zij het dat deze aan een voor alle belligerenten gelijkelijk geldende limiet is gebonden. De ze regeling is relatief gunstig te achten voor onze landbouw-, veeteelt- en tuin bouwproducten, die een niet onbelangrijke uitvoermogelijkheid naar de belligerenten behouden. 2o. Als beginsel valt de handel met neu trale landen buiten het arrangement, met uitzondering van een aantal landen in Europa, waarheen de uitvoer op dezelfde wijze zal worden gecontroleerd als ten aan zien van de belligerenten zal geschieden. Voor alle landen zal evenwel dispensatie moeten worden aangevraagd voor de uit voerverboden,. die immers een algemeen karakterdragen.De niet-Europeesche lan den vallen allen buiten het arrangement. ERNSTIG ONGELUK TE OSS. Gisteravond omstreeks half negen is op den onbewaakten overweg in de Kort- foortstraat te Oss een ernstig ongeluk ge beurd, dat den 26-jarigen Eksters uit Nistelrode en den 24-jarigen Verhoeve uit Nuland het leven heeft gekost. Eksters bestuurde een vrachtwagen van de firma Van der Oort uit Heesch. Ver hoeve zat bg hem in de cabine. Bij het passeeren van den overweg werd de vracht auto gegrepen door den trein uit 's-Her- togenbosch, welke om 20.29 uur te Oss moet stoppen. De auto werd in een langs de spoorlijn loopenden sloot geworpen en totaal vernield. Beide inzittenden waren vrijwel op slag dood. OPMERKELIJKE VERKLARING VAN GENERAAL IRONSIDE. De chef van den Britschen generalen staf, generaal Ironside, heeft gisteren op het ministerie van oorlog vertegenwoordi gers der wereldpers ontvangen. Hij zeide onder meer „De ge allieerden mogen er zeer dankbaar vooi zjjn, dat zij zeven maanden tijd hebben gekregen om hun le gers te vervolmaken. Ik beef bij de ge dachte, aan wat ge beurd zou kunnen zijn, indien de Duit- schers ons in net be gin, toen wij vrijwel in het geheel geen le ger hadden, hadden aangevallen. Pas se dert veertien dagen "kan men zeggen, dat wij de moeilijkheden werkelijk te boven zjjn gekomen. Maar thans zijn wij volledig voorbereid op alles, wat kan komen. Men moet niet vergeten, dat de meeste van onze jongemannen geen militaire oefe ning hadden gehad, zoodat zij moesten worden opgeleid in veel korteren tijd dan den normalen termijn van zes maanden. Het groote Duitsche leger, dat tegen over ons staat, is een prachtige machine, doch het bezit geen mannen, die aan den vorigen oorlog hebben deelgenomen in een rang boven dien van kapitein, terwijl wij en de Franschen groote reserves aan erva- len leiders uit den wereldoorlog hebben. Er kan genie in het Duitsche leger zijn, maar men twijfelt er aan. Ik ken de meeste Duitsche commandanten persoonlijk en ik ben er van overtuigd, dat zij zich ongerust moeten gevoelen, indien zij het bevel tot oprukken zouden krijgen. Zes maanden geleden zouden zij misschien geslaagd zijn, doch thans niet". aih er Maak by het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting Dinsdag a.s. 7.309 uur In het Kantoor Gem. Arbeidsbeurs, Hendrik straat 12. Inlichtingen kosteloos Dit nummer bestaat uit 2 bladen ERNSTIG GEVAAR VOOR UITBREIDING VAN HET CONFLICT. Vólkomen openlijk moet verklaard wor den, dat het FranschBritsche plan tot verscherping der blokkade uiterst gevaar lijk is, aldus verklaart het tijdschrift „Re- lazioni Internazionali". Dit plan levert een ernstig gevaar op voor uitbreiding van het Britsch-Fransch-Duitsche conflict. Indien namelijk de blokkade zou leiden tot schen ding der territoriale wateren van landen, die buiten het conflict staan, spreekt het vanzelf, dat steeds meer het gevaar te duchten is van reacties en verwikkelingen. Verder kan het voornemen van Londen alles op te koopen en een aanzienlijke prijsstijging te bewerkstelligen, den poli üeken druk, die van buiten af op alle landen wordt uitgeoefend, uitermate doen toenemen. Via maatregelen van economi- schen aard zou men zoodoende komen tot politieke chantage. Doch politieke chan tage zou een reactie met de wapeneD niet kunnen doen uitblijven. De Vlissingsche brandweer. (Hoofdartikel) Nieuwe handelsovereenkomst met En geland. (Pag. 1, eerste blad) Ongeluk op onbewaakten overweg eischt 2 dooden. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN „Alhambra"-theater. Alhambra brengt deze week een pro gramma waarin muziek en dans een groo te rol spelen. Het journaal herinnert ons natuurlijk aan den oorlog met beelden van een neergeschoten bommenwerper, Austra lische troepen onderweg naar Engeland en manoeuvres in de woestijn waarbij tanks en kameelen beide een belangrijke taak vervullen. My lucky star. geeft Sonja Henie, de bekende schaatsen- rijdster, gelegenheid haar kunnen op de gladde ijzers te demonstreeren. De zoon van den directeur van het groote waren huis waar zij werkt, is tegen den zin van papa getrouwd, heeft aeswege daverende ruzie en neemt de beenen langs de brand trap. Onderweg ziet hij op de ijsbaan van de zaak een meisje rijden. Het blijkt een der paksters te zijn en zoonlief (George Cabot Jr., Cesar Romero) weet daar een prachtige reclame-truc uit te maken. Hij haalt zijn vader over, Kristina Nielson (Sonja Henie) naar een universiteit waar veel aan wintersport wordt gedaan te stu ren om te studeeren en.., tegelijk zoo dik wijls mogelijk per dag in nieuwe kleeding te verschijnen met de opdracht, te vertel len dat die van Cabot komt. De reclame slaagt, maar Kristina raakt in moeilijk heden aangezien de vrouw van Cabot Jr., wie het slechts om geld te doen is, in de pers schandaal maakt, zoodat Kristina de universiteit moet verlaten. Natuurlijk komt alles op zijn pootjes terecht en de oplos sing is verbazend aardig gevonden. Het universiteits-carnavalsfeest wordt in het warenhuis gehouden, gecombineerd met een mode-show waarvan de dames zullen genie ten. Er komen heel wat goede rijders en rijdsters op het jjs, maar Sonja Henie is natuurlek de beste. Het is ongelooflik wat zij presteert en wie van schaatsenrijden en gratie houdt, kan op het witte doek iets heel moois zien. Het gsballet is eenvoudig sprookjesachtig en er komt ook inderdaad een sprookje in voor. Entourage en muziek passen prachtig in het geheel. Dit is geen film met een star en veel bjjrollen van tweeden rang ook de overige rollen wor den uitstekend vervuld en wij noemen in dit verband Larry Taylor (Richard Gree ne) en den ouden heer Cabot (George Bar- bier). Ook kan men genieten van de grap pige vondsten van een komisch danspaar. WINKELJUFFROUW/ Is er iets van uw verlangen ,,'t Kleintje" zal het voor U vangen. Tot 5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 ct. Derde plaatsing gratis.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1