Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Nederlandsche sleepboot „Hoek van Holland" en een bagger machine vergaan. Chamberlain over de blokkade. Russen sloopten monument ter eere van Duitschland. Mijnontploffing te Westkapelle. Plan voor nog nauwere samen werking iusscben Frankrijk en Engeland. Dorus Rijkers en de zijnen in het licht der beschaving Oplaag 6800 ex. Boot van dienst Engeland— Noorwegen door vliegtuigen aangevallen. STADSNIEUWS Vlissingen IDïndsor VJissingsehe Courant 78ste JAARGANG NUMMER 81 VRIJDAG 5 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week o£ 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prrjs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSE HE DAGBLADPERS" VEERTIEN OPVARENDEN GERED. Volgens uit Stockholm ontvangen be richt heeft de Duitsche veerboot „Preus- sen" Donderdagavond de bemanning, be staande uit elf leden, gered van een Neder landsche sleepboot en drie opvarenden van een Nederlandsche baggermachine, welke op weg waren van LTmuiden naar Malmoe. De Nederlandsche schepen gaven nood seinen. Zij waren uit de route geraakt en tengevolge van de ijsomstandigheden in een Duitsch mijnenveld terecht gekomen. Wij vernemen, dat hèt hier baggermate- rieel betreft van de N.V. Adr. Volker's Mij. tot het uitvoeren van openbare wer ken te Sliedrecht. Ongeveer veertien dagen geleden is de sleepboot „Hoek van Holland" van deze maatschappij met drie op eigen kracht va rende baggermachines, de „Noordzee", de „Adam" en de „Maasmond" van IJmuiden naar Malmoe vertrokken. In verband met de weersomstandigheden lagen de schepen tot eergisteren in Sassintz. Vandaar zijn zij eergisteren vertrokken. De directie van de maatschappij heeft nog geen enkel be richt ontvangen, zoodat men niet weet, of er twee schepen verloren zijn gegaan of dat zij nog geborgen konden worden. Ook omtrent de andere schepen heeft men nog niets vernomen. „DE LEKKEN EN ACHTERDEURTJES ZULLEN GEDICHT WORDEN". Chamberlain heeft gisteren voor den Centralen Raad der Conservatieve partij een rede gehouden waarin hij o.m. de blok kade ter sprake bracht. In de jongste zeven maanden, aldus de eerste minister zijn „de gevoelens te onzen gunste onder de neutrale landen toegeno men. Er ligt al het verschil van de we reld, en de neutralen weten dat tus- schen hetgeen wij gedaan hebben waar door levens noch eigendommen zijn ver nield en dat brute, ongevoelige ge- meene optreden van den kant der Duit- schers, aldus Chamberlain die neutrale schepen zonder waarschuwing tot zinken hebben gebracht en de bemanningen, wel licht voor heele dagen, hebben blootge steld aan de gevaren van de zee en de stormen. Een feit is, dat heden ten dage Duitschland geen werkelijken vriend in de wereld heeft, ofschoon er velen mogen zijn en er zijn er velen die nog over- heerscht worden door vrees voor zijn mi litaire macht. Ofschoon wjj nooit zoo laag zullen zinken, dat wij den neutralen letsel of verliezen zouden toebrengen, ofschoon wij er naar streven alle egels in acht te nemen, kan niet verwacht worden, dat wij Duitschland zouden toestaan voor onbe- paalden tijd profijt te trekken van onze nauwgezetheid en hulp en steun te trek ken uit de neutralen, die niet vrij zjjn in hun handelen en die in hun hart weten, wat zij ook mogen zeggen, dat onze over winning vrijheid voor hen beteekent, ter wijl onze nederlaag hen tot slavernij zou doemen. In het verleden is de blokkade het machtigste wapen geweest, dat dit land ooit ter hand heeft genomen, en he den ten dage is het niet minder doeltref fend dart het placht te zijn. Juist het feit, dat wij pogen consideratie te hebben met de rechten en belangen der neutralen, be teekent, dat wij tot zekere hoogte belem merd worden in onze operaties en dat er lekken en achterdeurtjes blijven. Gij kunt van mij aannemen, dat deze lekkep en achterdeurtjes, de een na de ander, ge dicht zullen worden en dat bij het voort duren van den oorlog dat wurgende effect van de blokkade meer en meer het levens bloed van onzen vijand zal aftappen". De Italiaansche „Telegrafo" meldt, dat de Russen te Hangoe het monument ter eere van Duitschland hebben gesloopt. Dit monument herinnerde aan de ontscheping der troepen van Von der Goeltz, die in 1918 de Finnen tegen Rusland bijstonden. De „Telegrafo" schrijft: „De Duitsch-Rus- sische betrekkingen kunnen zeer wel uit stekend zijn, wij willen daaraan niet twij felen, doch het gebaar der Russen, die on middellijk na hun aankomst het monu ment ter herdenking van de Duitsche ex peditie sloopten, is waarlijk niet beminne lijk." VEEL RUITEN MOESTEN HET ONTGELDEN. Vanochtend is even ten Zuiden van West kapelle een myn ontploft. Door den Wes terstorm en den lagen waterstand is de mijn tegen een paalhoofd gedreven, waar door verscheidene palen werden stukge slagen. Aan de huizen in de omgeving van den dijk is veel schade toegebracht. Ramen en dakpannen moesten het ontgelden ter wijl stukken metaal in het dorp terecht kwamen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Toen hedenmorgen de mare tot ons kwam dat de hevige slag, die op bijna ge heel Walcheren in den vroegen morgen ge hoord werd, afkomstig was van het sprin gen van een mijn aan den zeedijk te West kapelle, gingen onze gedachten terug naar November 1914, toen een mijn op den dijk sprong en zes menschen het leven lieten. Toen hebben wij reizen gemaakt met de tram om dit lugubere gebeuren te ver slaan. En nu namen wij de moderne taxi om ons persoonlijk op de hoogte te stellen van wat zich aan den dijk en in het dorp had afgespeeld, gelukkig thans zonder persoonlijke ongelukken. Wij mochten, een en ander voorzoover niet reeds opgeruimd, in oogenschouw nemen in gezelschap van den burgemeester van Westkapelle, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die ons ook zeer welwillend inlichtte over het gebeur de van hedenmorgen. Volgens zijn mede- deelingen en die van een der bewoners die hedenmorgen om ongeveer zes uur op den dijk was, zag men de mijn waarvan de nationaliteit nog nader zal moeten worden vastgesteld, eenigen tijd voor de kust drij ven en eerst later kwam zij tot bij het paalhoofd, juist voor het dorp waar de hoofdweg op den dijk komt. Te kwart voor zeven kreeg de kantonnementscomman- dant bericht dat de mijn bij het hoofd lag en een militaire afzetting was ingesteld. Even later, het was ongeveer vijf voor zeven, kwam het gevaarlijke voorwerp tegen het paalhoofd aan en sloeg uit el kaar. Van het hoofd zijn slechts betrekke lijk weinig palen vernield en aan den dijk, waarvan de mijn nog vrij ver af lag, is geen schade toegebracht. Anders was het gesteld met de woningen en andere gebou wen in dit deel der gemeente. In sommige daarvan en o.a. het Polderhuis waren alle of bijna alle ruiten stuk. Van vele daken, o.a. van de loods waarin de materialen van den Polder zijn opgeslagen, waren veel dakpannen veschoven. De ruiten waren niet alleen vlak bij den dijk stuk, maar op vrij grooten afstand daarvan was dit ook het geval, mede doordat de stukken van de mijn her- en derwaarts geslingerd wa ren. Het was typisch dat de luchtdruk zich blijkbaar in stroomen verplaatste, want terwijl aan een huis niets was te zien, was het daarnaast staande bijna zonder ruiten. Mede in verband met den dreigenden regen is men met man en macht aan het werk gegaan om de pannen op de daken te her- leggen of te vernieuwen en alom de ruiten te herstellen. Nog voor den middag waren de gevolgen van de directe schade grooten- deels onzichtbaar geworden. De vraag blijft natuurlijk of het schudden der muren niet in de toekomst minder aangename gevolgen zal hebben. Om niet-Westkappelaars eenig denk beeld te geven van wat wij over de lucht- stroomingen schreven, zij nog vermeld dat terwijl het Polderhuis veel ruiten stuk had, het vlak bij staande café „Het Kasteel van Batavia" geen schade had bekomen. EEN PERMANENT BONDGENOOTSCHAP. Naar de speciale diplomatieke redac teur van de Daily Mail verklaart, stellen Fransche en Britsche deskundigen op het oogenblik een plan op, dat beoogt tusschen Engeland en Frankrijk een permanent bondgenootschap te scheppen, welker macht zoo groot zou zijn dat het iederen eventueelen aanvaller zou afschrikken. Te Londen en te Parijs hebben minis- terieele commissies het plan tot in alle bijzonderheden grondig bestudeerd. Haar bedoeling zou zijn, de nauwst mogelijke samenwerking tusschen de geallieerden, welke feitelijk zou neer komen op samensmelting der beide landen in een enkele militaire en eco nomische mogendheid, niet alleen tij dens den oorlog, doch ook daarna. Dit plan wordt in sommige gezagheb bende kringen zoo geestdriftig ontvangen, dat er zelfs sprake is van het instellen van een Fransch-Britseh parlement voor het bespreken van belangrijke vraagstukken, waarbij de beide landen betrokken zrjn. Uit dit denkbeeld van een samensmelting zou tenslotte, een soort federaal stelsel kunnen ontstaan, waarbij zich andere lan den, die prijs stéllen op orde en vrede in de internationale betrekkingen, zouden kunnen aansluiten. STEUNT HET „HELDEN DER ZEE-FONDS" Een dichterlijk woord een passend gedicht Ik zeg u het valt mij in dezen zoo licht. De held op het water de held van de zee een redder van menschen die telt toch nog mee De man van den eenvoud het zwijgende woord, dat krachtiger klinkt dan 't woord dat men hoort de man van karakter en adel van geest, die nimmer den dood, ook voor anderen, vreest de kerel van staal en 't hart van een kind, die slechts in zijn ,,daad" zijn bevrediging vindt Zoo'n man inspireert toch wel ieder's gemoed en die lijdt gebrek aan geld en aan goed „Beschaving", die leert ons „stelt open uw hart, voor hem die gebukt gaat door zorgen en smart". Zij leert ons verfoeien de daad van geweld doch doet niet vergeten, den moed van den held. Nu staat daar de redder de man van 't gevaar de „kerel", de held van het edel gebaar, de man, die nooit „vroeg", maar zijn leven steeds „gaf" vergeten, verarmoed, aan den rand van het graf. Zijn weduw zijn wees zijn kostbaarst bezit (waarvoor ieder man toch God's hoede afbidt) zij missen hun vader zijn steun van voorheen en staan, als hij sneeft, in het leven alleen. Zij staan op een eiland, omringd en bedreigd, door al wat den mensch ten ondergang neigt. Geen geld, doch een toekomst, die hopeloos schijnt een afgrond waarin al hun geest ook verdwijnt „Een roemrijk verleden" en dan toch zoo'n lot dat mag en dat moet niet dat kan niet bij God Gij moeders gij vaders, als'hoofd van 't gezin toe denkt u den toestand van dezen mensch in. Gij lid van een volk, dat meegevoel kent wiens glorie en steun gij in dezen tijd bent Gij broeders en zusters gij mannen der zee gij allen, gij doet, naar uw krachten, toch mee 't Zij centen rijksdaalders LAAT KLINKEN UW MUNT - het is toch „den held van de zee" wel gegund Geen offer te groot voor 't recht van den man, die zijn medemensch redt zoo vaak hij maar kan. Ha-Vee-Wee. AANVAL 8 MAAL HERHAALD. Volgens het dagblad „Dagen" is het s.s. „Mira", dat een geregelden post- en pas- sagiersdienst onderhoudt tusschen Enge land en Noorwegen, Woensdag door Duit sche vliegtuigen aangevallen. Hoewel de bommen geen doel troffen, werden twee leden der bemanning gewond. De toeétel- len ondernamen den aanval acht maal, waarna zij door een Britschen torepodo- jager verdreven werden. Een machine werd zoo ernstig getroffen, dat zij een noodlanding op zee moest verrichten, waarbij het toestel vernield werd. Een an der vliegtuig verdween in oostelijke rich ting en volgens de beschrijving der opva renden van de „Mira", moet dit hetzelfde toestel geweest zijn dat, zooals gemeld, aan de Noorsche autoriteiten verzocht heeft te landen wegens opgeloopen schade. Het vliegtuig landde daarop nabij Stavan- ger, waar het door de bemanning in brand gestoken werd. De Duitsche vliegers wer den geïnterneerd. Toen de „Mira" werd aangevallen, bevonden zich bijna honderd personen aan boord. CHR. GYMNASTIEKVEREENIGING „ORANJE NASSAU". Geslaagde uitvoering in het Concertgebouw. Voor een flink bezette zaal gaf de Chr. Gymnastiekvereeniging „Oranje Nassau" gisteren haar tweede uitvoering sedert de oprichting in December 1937. Na het zingen van „Wilt heden nu tre den", sprak mej. H. E. Lagaay een wel komstwoord, inzonderheid tot de besturen van zustervereenigingen. Zij wees er ver der op, dat het afgeloopen jaar door mo bilisatie en de algemeene inzinking op sportgebied voor deze vereeniging ook niet zonder moeilijkheden is gebleven. Voorts deed zij een opwekking hooren donateur of lid te worden. Herinnerend aan de woorden van wethouder Edelman, uit gesproken op de eerste uitvoering, hoopte spr., dat men thans de vorderingen van de „baby" zou zien. Dit laatste is zeer zeker het geval ge weest. In het uit 17 nummers bestaande programma hebben allen, van de kleine hummels tot de dames en heeren toe, hun beste beentje voorgezet. Onberispelijk wa ren verschillende oefeningen echter niet. Men zal goed doen nog meer de aandacht te wijden aan gelijkheid van uitvoering, hetgeen niet bij elke oefening het geval was. Verder moet men ook meer op klei nigheden letten. Bij de vrije oefeningen meisjes waren er bijv. verschillenden die het rood-wit-blauwe lint met het blauw boven droegen. Overigéns kan „Oranje Nassau" op een geslaagde uitvoering terugzien. Dat het gebodene in den smaak viel bij het tal rijke publiek, bleek wel uit het herhaalde lijke applaus, waarmee de uitvoerenden werden beloond. Het programma. Na het openingswoord lieten twee tam boers zich hooren, terwijl een vaandelgroet werd gebracht. De in het zwart en wit gekleede jongens en meisjes stonden op het met de driekleur versierde tooneel op gesteld, hetgeen een aardigen aanblik op leverde. Als eersten kwamen hierna de kleine meisjes met lenigheidsoefeningen voor het voetlicht. Door aankleeding en uitvoering is dit een mooi nummertje ge worden. Kranig marcheerend kwamen vervolgens de kleine jongens op voor de vrije oefe ningen. Een volgenden keer nog regel matiger werken, jongens! Afgesproken? Een leuke stand vormde het slot van hun optreden. De groote jongens voerden daarop enkele brugoefeningen uit en gaven hierbij goede staaltjes van hun kunnen te zien. Ook deze knapen vergastten het publiek op een stand. Een buitengewoon geslaagd nummertje vormde „Wintersport". Het was een aardig gezicht de meisjes in hun ijstruien en met ware Sonja Henie-allures over den „ijs vloer" te zien zwéven. Van geheel ander genre was hetgeen de jongens vervolgens demonstreerden, nl. ver springen. Hier bewezen zij heel wat mans te zijn. Met groot enthousiasme wier pen de knapen zich in den strijd, want den kampioenen wachtte een lekkere reep Dit nummer bestaat uit 12 bladz. «CTBl gjlBOT gHgSfjg Frankrijk en Engeland schijnen nog nauwer te willen samenwerken. (Pag. 1, eerste blad) De sleepboot „Hoek van Holland" ver gaan met een baggermachine. (Pag. 1, eerste blad) Mijnontploffing richt schade aan te Westkapelle. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het wordt meer en meer duidelijk dat onze kleeding klaar voor elk figuur bij een ieder voldoet. Huis voor Eng. Heerenkleeding Walstraat 63 - Telefoon 455 chocolade. Wie zou daar zijn best niet voor doen De vrije oefeningen van de heeren toon den, dat de vereeniging enkele goede tur ners telt. Veel te loven gaf het brugwerk van de dames. De vrije oefeningen van de meisjes, getooid met rood-wit-blauwe lin ten en voorzien van dito vlaggen mochten er eveneens zijn. De vrije oefeningen door de jongens uitgevoerd, waren vrij goed, alleen moet alles wat gelijker geschieden. Het -nummer, nl. „ochtendgymnastiek", van een aantal bijzonder lenige meisjes, sloeg danig in en verwekte groote hila riteit. Na de pauze werd begonnen met oefe ningen aan het laag rek door de heeren. Vooral de leider, de 'heer G. de Pagter, liet hier goede gymnastiek zien. In het programma, dat den toeschouwers veel afwisseling bood, volgde hierop een klompendans van de meisjes. De „boer tjes" en „boerinnetjes" hebben het er mooi afgebracht. De grootere meisjes leverden goeden prestaties aan brug en brachten verder een fraaien stand. Een „fijn" num mertje vormden de rhythmische oefeningen van de dames. De meisjes voerden vervolgens een Ti- roler-rei uit. Veel werk was hier gemaakt van de costuumpjes. De jeugdige execu tanten die een kleurrijk schouwspel boden, hadden evenals de anderen, terecht een dankbaar applausje in ontvangst te ne men. Met vrije oefeningen van de dames en met springoefeningen door de heeren, waarbij het aan bravourstukjes niet ont brak, werd het programma besloten. Mej. Lagaay bracht tenslotte dank aan den pianist, den heer F. van der Maden, die op, keurige wijze de begeleiding ver zorgde en met zijn spel tijdens de ver schillende nummers veel te genieten gaf. Verder hadden de leider, de heer D. J. Jansen en de leidster van de meisjes, mej. J. van Noorden bloemen in ontvangst te nemen, terwijl den heer G. de Pagter, die de oefeningen van de jongens leidt, een rookertje werd aangeboden. Met het staande zingen van het zevende couplet van het Wilhelmus werd deze geslaagde uitvoering beloten. Collecte „Dorus Rijkers". In verband met de collecte voor het „Dorus Rijkers"-fonds zal morgenmiddag wederom een reddingboot door de straten van Vlissingen rijden, bemand met leer lingen van de Zeevaartschool gekleed in oliegoed en zuidwesters.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1