Breskensdhe Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de V. WEEST OP UW HOEDE! Opnieuw Duitsche luchtaanval op Scapa Flow. Italië blijft buiten den oorlog. Een ernstig Nederlandsch vertoog te Berlijn. DE POSITIE DER NEUTRALEN. Ontploffing in Schotsche munitie fabriek. Minder vlot verloop van de Finsch-Russische onderhandelingen. Geallieerden zullen economischen oorlog voortzetten tot het uiterste. ty'Kiwt.céjeii/dl.r AUTO Of MOTOR TER OVERNAME „EEN KLEINTE" ^cl>eurle«nssct» wan ten lag Nieuwe wending in Leidschendamsche moordzaak 78ste JAARGANG NUMMER 79 WOENSDAG 3 APRIL 1940 VJissingsche Courant Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2 50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma VAN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21 r Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 15, Tel. 35 KORT COMMENTAAR. Het is met den oorlog tusschen Enge land en Frankrijk eenerzijds en Duitsch- land anderzijds een merkwaardig ge val. En wanneer op zee niet zooveel gruwelijks geschiedde waarvan ook de neu tralen het slachtoffer worden, zou men er eens gezellig over aan het babbelen kun nen slaan. Er s c h ij n t immers niet veel te gebeuren. De tegenstanders houden elkaar aan de Fransche Oostgrens en Duitsche Westgrens in evenwicht door de machtige versterkingen die daar liggen. Groote gevechten zijn tot dusver uitgeble ven. Of ze ooit zullen komen, kan geen mensch vertellen. Zeer waarschijnlijk lijkt het niet, daar een aanval op Maginot- of Siegfried-linie (èls hij kan slagen) alleen succes kan hebben ten koste van zulke enorme offers aan mensehenmateriaal, dat geen bevelhebber hiertoe licht zal beslui ten. Zoolang de strijd zich dus niet uitbreidt tot andere mogendheden, is het begrijpe- lyk, dat de oorlog vooral op economisch terrein wordt gevoerd. Dit is de oorzaak dat men voornamelijk berichten leest over gevechten in de lucht en ter zee, terwijl op het vasteland betrekkelijk weinig van beteekenis voorvalt. Het doel van den strijd ter zee en in de lucht (voor zoover die zich boven zee afspeelt) kan worden samengevat in één woord scheepvaart. De scheepvaart vervoert de voor de strij dende partijen onmisbare materialen en wie verhinderen wil, dat zijn vijand de.be- noodigde grondstoffen ontvangt, zal 3zijn scheepvaart dus pogen te verhinderen en te vernietigen. Tot zoover is alles theoretisch in orde. De practijk heeft echter reeds geleerd, dat de werkelijkheid zich van de theorie niet veel aantrekt. Er zijn reeds tal van neutrale schepen naar den kelder gegaan. Schepen dus van staten die met den oor log niets uitstaande hebben; ook vaartui gen waarvan vast staat, dat zij niet wer den gebruikt om contrabande te vervoeren en tersluiks een der strijdenden te. helpen. Nederland heeft, met vele andere neutra len, reeds een zwaren tol moeten betalen en velen onzer zeevaarders hebben hun plichtsbetrachting met den dood moeten bekoopen. Wij vreezen, dat de gruwelijke werke lijkheid in de naaste toekomst nog erger gaat worden; dat de oorlog ter zee op nog meedoogenloozer wijze zal worden gevoerd dan tot dusver toch reeds het geval was! Engeland is namelijk vastbesloten den economischen oorlog scherper te gaan voe ren en het wapen van de macht ter zee intensiever te gaan gebruiken met het doel Duitschlands economische mogelijk heden uit te putten. En van Duitsche zijde is reeds op de jongste rede van Chamber lain gereageerd met de mededeeling dat Duitschland elke nieuwe actie even prompt en nadrukkelijk zal beantwoorden. Er staan ook economische neutrale be langen op het spelook Nederlandsche. Chamberlain heeft namelijk gisteren ge zegd dat de neutrale buren van Duitsch land moeten inzien, dat Engeland er niet in kan toestemmen voor hen de producten uit bronnen in het Britsche rijk beschik baar te stellenEn dan denkt U na tuurlijk dat daar op zou volgen: „...wan neer deze op de een of andere wyze naar Duitschland worden doorgeleverd." Dat zou logisch zijn. Maar zoo is de werkelijkheid niet! Chamberlain voegde hieraan toe „tenzij de neutralen in ruil den waarborg geven, dat zij hun toekomstigen handel met Duitschland zullen beperken". Wij aarzelen niet, dit machtsmisbruik van Engelsche zijde te noemen. De neu trale en dus ook de Nederlandsche handel met Engeland, zoowel als met Duitschland. heeft niet ten doel een der strijdende partijen te steunen, maar te voorzien in eigen behoeften. Wil Engeland zekere pro ducten niet meer aan neutrale afnemers leveren, dan moet het dat zelf weten. Maar Engeland heeft allerminst het recht, zich te mengen in Nederlandsche binnen- landsche aangelegenheden. En hiertoe be hoort toch ongetwijfeld de vraag of, en in welke mate, ons land handel zal dry ven met Duitschland. Dit wordt bepaald door Nederlandsche behoeften. En het is machtsmisbruik wanneer Engeland dé leverantie van Britsche artikelen afhan kelijk wil stellen van beperking van den Nederlandschen handel met Duitschland. Mocht worden aangetoond, dat Neder land Britsche waren misbruikt door hen aan Duitschland in handen te spelen, dan zou een en ander begrijpelijk zijn en wy zouden het zelfs biliyken. Maar hier is geen sprake van. Wij worden er van En gelsche zijde ook niet van beschuldigd. Dus is er niet het minste motief, waarom een neutraal land als het onze, wijziging zou brengen in zyn economische betrek kingen met Duitschland, alleen omdat En geland dat blijkt te willen. Wij vertrouwen, dat onze regeering zal beseffen, dat toe geven aan deze eisch, een neutralen staat niet past. TEGENSTRIJDIGE MEDEDEELINGEN OMTRENT DE RESULTATEN. Officieel wordt uit Londen medege deeld: Duitsche vliegtuigen hebben Dins dag by het vallen van den avond een aanval gedaan op Scapa Flow. Zij werden verdreven door het vuur der schepen en batteryen. Er werden bom men uitgeworpen, waarvan een op den oever is neergekomen. Geen enkel schip werd getroffen of beschadigd. Men gelooft, dat een der Duitsche vliegtuigen is omlaag geschoten. Het luchtalarm duurde drie kwartier. Een krachtig vuur van de luchtdoelartil lerie werd gehoord, gevolgd door het ge luid van ontploffende bommen. Vervolgens stegen Britsche gevechtsvliegtuigen op en blijkbaar trokken de aanvallers zich hierop haastig terug. Naar het geluid van de mo toren .te oordeelen, moet een groot aantal toestellen in de lucht zijn geweest, aldus Reuter. Een ooggetuige heeft een vliegtuig van den vijand in zee zien stoften, een ander heeft vijf of zes bommen in zee zien val len. De Duitsche lezing. Het D.N.B. meldt omtrent deze aanval dat volgens ontvangen draadlooze mede- deelingen verscheidene Britsche oorlogs bodems met bommen van groot kaliber zyn aangevallen. Eenige schepen hebben voltreffers gekregen, andere oorlogsbo dems. werden door bommen, welke in de onmiddellijke nabijheid ontploften, zwaar beschadigd. Een schip maakte slagzij, van een ander stegen dikke rookwolken om hoog en was een vuurgloed te zien. Tijdens den aanval, die Duitsche vlieg tuigen gisteravond op Scapa Flow hebben ondernomen, zijn volgens Reuter, twee burgers door granaatsplinters gewond. Menschen op den wal hebben verklaard, dat zij minstens vier vliegtuigen hebben gezien, die hun bommen uitwierpen en daarna zoo snel mogelijk wegvlogen. De „Critica Fascista", die onder leiding van den Italiaanschen minister van onder- wys, Bottai, staat, schrijft, dat het stand punt van Italië ten aanzien van het Euro- peesche conflict onveranderd blijft. Zelfs na de samenkomst op den Brenner, aldus het blad, blijft Italië krachtig vasthouden aan zyn positie van niet-oorlogvoerende. Sedertdien heeft zich geen enkel feit voorgedaan, dat tot wyziging van politiek, in de richting van oorlog of vrede, zou kun nen manen. Wy doen al het mogelijke om den oorlog binnen zijn onvermijdelijke grenzen te hou den, zooals het geval was voor Abessinië. Spanje en München .tërwyl wij natuurlijk rekening houden met onze belangen. Dat is alles. De non-belligerentie van Italië is volkomen vereenigbaar met de verdragen en de bepalingen van het Italiaansch Duitsch bondgenootschap. MET BETREKKING TOT DE VLEEGTUIGAANVALLEN OP NEDERLANDSCHE VISCKTREILERS. De Regeeringspersdienst meldt: Met betrekking tot de vliegtuigaan- vallen op Nederlandsche vischtreilers, ri.l. de „Protinus", de „Vikingbank" IJm. 183 en de „L S. Groen" IJm. 130, heeft Harer Majesteit's gezant te Berlijn opdracht ge kregen een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten waarin tegen deze'be schietingen met den meesten nadruk op gekomen wordt, met name tegën de vol strekt ontoelaatbare gewelddaad jegens de „Protinus". Het officieeJe onderzoek naar den b\j daglicht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd dat terwyl de treiler van talrijke duidelijke Nederlandsche nationaliteitskenmerken was voorzien, onder meer ook aan de boven zijde met de kleuren van de Nederlandsche vlag was beschilderd, een Duitsch vlieg tuig het heeft gebombardeerd en beschoten, als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aanstonds zyn gedood, het vaar tuig tot zinken is gebracht en van de in de sloep redding zoekende opvarenden twee door uitputting zyn gestorven. De Nederlandsche regeering verzoekt maatregelen tegen de schuldigen en be houdt zich een eisch tot schadevergoeding DE NEUTRALITEITSR EGELS BUITEN WERKING? De Times publiceert een brief van Lord MacMillan, die voor sir John Reith minis ter van voorlichting was, met den inhoud waarvan het blad in een hoofdartikel ver klaart in te stemmen. MacMillan die een bekende autoriteit op rechtskundig gebied is, betoogt, dat het lot der neutralen evenzeer van het resultaat van den oorlog afhangt dat 'van de oor logvoerenden zelf en dat, daar dus de over wegingen, die geleid hebben tot het op stellen van de neutraliteitsregels in het onderhavige geval niet aanwezig zijn, deze regels zelf niet toegepast kunnen worden of althans niet juist zijn. MacMillan besluitHet gaat wellicht te ver, te zeggen, dat de omstandigheden van dezen oorlog de neutraliteitsregels buiten wérking stellen, doch wanneer de zaak, waarvoor wy vechten, evenzeer de zaak der neutralen is als de onze, schijnt het al thans niet onredelijk te vragen, dat zij aan deze regels een welwillende en niet strikte uitlegging geven. DRIE DOODEN EN VIJF GEWONDEN. Gisteravond heeft zich in een Schotsche munitiefabriek een ontploffing voorgedaan, waarbjj drie menschen om het leven ge komen en vijf gewond zyn. De gewonden zijn in een ziekenhuis op genomen. Na de explosie brak brand uit, zoodat van steden in de buurt snelle hulp gevraagd werd. Ruiten van winkels en huizen in de omgeving werden vernield. De toegangen tot de fabriek werden onder militaire bewaking gesteld. Het geluid van de ontploffing werd tot op een afstand van 10 mijl gehoord en de ruiten in de stad, welke twee kilometer van de fabriek ligt, rinkelden. De ontploffing geschiedde juist toen de nachtploeg naar het werk kwam. De aarde schokte onder de voeten van de werklui en groote stukken metaal vlogen de lucht in. Het schijnt, dat het hoofdgebouw wei nig schade heeft opgeloopen. Er wordt een gerechtelijk onderzoek in gesteld en er zijn onverwijld maatregelen genomen voor een spoedige hervatting van het bedrijf. PAASmiVI EN VOIONMAA NOG TE MOSKOU. De beide Finsche onderhandelaars, Paasl- kivi en Voionmaa bevinden zich nog steeds te Moskou en in Finsche kringen te Hel- singfors maakt men volgens Havas hieruit op, dat de onderhandelingen niet zoo vlot. ve/loopen als men verwachtte. Te Helsing- fors worden geen nadere inlichtingen ver strekt omtrent de punten, welke vertraging zouden veroorzaken en men bepaalt zich ertoe te ontkennen, dat de Russen nieuwe eischen zouden hebben gesteld, zooals in het buitenland luidde. In welingelichte kringen te Helsingfors wordt vernomen, dat sommige economische vraagstukken niet gemakkelijk kunnen worden opgelost, doch een bevestiging is hiervan niet te verkrygen. ENGELAND KAN DE NEUTRALEN GEEN PRODUCTEN MEER LEVEREN TENZIJ ZU GARANDEEREN DAT DE HANDEL MET DUITSCHLAND WORDT BEPERKT. Na het vragenuurtje heeft de Engelsche minister-president gistermiddag in het. La gerhuis een verklaring afgelegd over den oorlogstoestand. In de diplomatenloges hadden dé ambassadeurs van België, Polen, Egypte, de U.S.S.R. en de gezanten van Noorwegen, Zuid-Slavië, Nederland en Let land plaats genomen om de verklaring van den premier te beluisteren. In deze rede zei hij o.m. Het beeld, dat de huidige toestand den geallieerden biedt, is dat van een Duitsch land, dat zijn éigen uitleg plaatst op de verplichtingen der neutralen en dit ge paard doet gaan van bedreigingen met verschrikkelijke consequenties, die vooi hen het gevolg zouden kunnen zyn van een in gebreke blijven om te voldoen aan de Duitsche eischen. Dit probleem, dat door Duitschland op geworpen is, van een dubbelen standaard van neutraliteit, is een probleem, dat wij en de neutralen thans onder oogen moeten zien. De politiek der geallieerden is be paald door een scrupuleus rekening hou den met de neutrale rechten, terwijl Duitschland niet geaarzeld heeft neutraal eigendom te vernietigen en onderdanen van neutrale staten te vermoorden, waar dit zijn politiek paste. Duitschland heeft geen scrupules ge voeld om te dreigen met een inval in neutrale landen, teneinde hen te ver hinderen stappen te doen om hun na buren bij te staan tegen agressie of hun eigen belangen te beschermen. Wanneer wij, aldus de premier, den oorlog tot een einde willen brengen met zoo min mogelijk vernieling en ontwrichting van onze gemeenschap pelijke, geestelijke en materieele be schaving, dan moeten wy Duitsch land afsnyden van de materialen, die het meest essentieel zyn voor de voort zetting van zijn agressieve politiek. De geallieerden zyn derhalve vast be sloten den economischen oorlog voort te zetten tot het uiterste van hun ver mogen. Iedere hulp, die de neutralen Duitschland zouden kannen geven, zou, wanneer zij ver genoeg werd doorge voerd, hen tenslotte verantwoordelijk kunnen stellen voor het afzichtelijke lot, dat den vorigen slachtoffers van de Duitsche politiek is ten deel geval len. Sprekende over den Britschen han del met de neutrale naburen van Duitschland zei Chamberlain, dat zij moeten inzien, dat Engeland er niet in kan toestemmen voor hen de produc ten beschikbaar te stellen uit bronnen in het Britsche rijk, tenzy de neutra len in ruil de waarborg geven, dat zy hun toekomstigen handel met Duitsch land zullen beperken. In dit verband sprak de premier over de handelsovereenkomsten, die reeds met neutrale landen zijn gesloten. De geallieerden zijn vastbesloten het ge bruik van het wapen der macht ter zee te intensif ieeren. Britsche oorlogsschepen heb ben. reeds zekere practische stappen ge daan om tusschenbeide te komen in de onbelemmerde doorvaart van Duitsche vrachtschepen uit Scandinavië. Deze ope raties worden uitgevoerd dicht bij de Duit sche vlootbases, hetgeen wederom aan toont hoe hol het Duitsche gepoch is, dat de controle over de Noordzee in Duitsche handen is overgegaan. in de Vlisslngsche- Breskensche Courant kost slechts 50 cent voor 5 regels. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De geallieerden gaan den i.,conomi- schen oorlog verscherpen. (Pag. 1, eerste blad) Wederom een Duitsche luchtaanval op Scapa Flow. (Pag. 1, eerste blad) Ontploffing in Schotsche munitie fabriek eischt dooden en gewonden. (Pag. 1, eerste blad) De mogelijkheid van een nieuwe wen ding in de Leidschendamsche moord zaak is niet uitgesloten. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK BV ENT I EEL LAATSTE BERICHTEN ER ZOU TOCH EEN „ARIE" IN HET SPEL ZIJN. Vlak voor de uitspraak in de zaak te gen den 29-jarigen R. A., die Dinsdag door de Haagsche rechtbank wegens moord op den veehouder Van der Horst tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, is er een gerucht opgedoken, hetwelk be trekking zou hebben op een eventueelen mede-dader. Dit gerucht is ter kennis van den procu reur-generaal gebracht, die zooals van zelf spreekt in een dergelijke ernstige zaak een grondig onderzoek instelt naar de waarde, welke aan dit gerucht moet worden toegekend. Inmiddels heeft de of ficier van justitie geen aanleiding gevon den, opschorting van de uitspraak van de rechtbank te vragen. Daar verdachte's verdediger, mr. R. Kokosky, hooger be roep heeft aangeteekend, kunnen even- tueele nieuwe aanwijzingen in deze zaak nog bij de behandeling voor het Haagsche Gerechtshof naar voren worden gebracht. Naar wij vernamen, heeft zich een nieuwe getuige, een rywielhandelaar uit Oegstgeest, bij de politie aange meld, die mededeelingen heeft gedaan, die kunnen wijzen op het be staan van een mede-dader, een zeke ren „Arie", zooals verdachte hem steeds heeft genoemd. Verdachte immers heeft van den aan vang af volgehouden, dat hij wel bij den roofmoord aanwezig is geweest, maar dat die gepleegd is door zijn tijdelijken com pagnon in den misdaad, zekeren „Arie". Van dezen „Arie", wiens bestaan door nie mand deugdelijk kon worden bevestigd, wist verdachte noch den achternaam, noch de woonplaats. Wel kon hij een signale ment geven. Politie en justitie stelden al les in het werk om den geheimzirtnigen „Arie", die volgens verklaringen van den thans veroordeelden verdachte, hoofddader zou zyn, op te sporen. Het gelukte niet. Meer en meer stelden rechter-commissaris en O.M. zich op het standpunt, dat ver dachte de eenige dader was en dat „Arie" een figuur was, ontsproten aan de fantasie van den verdachte. Gezien de uitspraak, die de rechtbank gisteren gaf, deelde dit college deze meening volledig. Veertien dagen geleden las de rijwiel handelaar uit Oegstgeest de uitvoerige verslagen van de terechtzitting in de bla den. Hij werd getroffen door een verkla ring van verdachte „Ik had op dien 27en October een afspraak gemaakt met „Arie" om hem te twee uur 's middags bij het viaduct te Oegstgeest te ontmoeten. Terstond herinnerde de rijwielhande laar zich, dat dien middag te ongeveer half twee een jeugdige militair in zijn werkplaats was gekomen met een zonderling verzoek „Ik heb geen ver lof, maar ik wil graag vandaag naar huis. Help my en laat mij me hier ver- kleeden. Ik heb mijn burgerplunje bij me". De rywielhandelaar had geen bezwaar, het viel hem echter op, dat de man ze nuwachtig was, maar hij schreef dit toe aan het feit, dat de militair er tusschen uit kneep en bang was gesnapt te zullen worden. Tegen half zeven was hij nog zenuwachtiger dan 's middags, terugge komen om zich weer in uniform te steken. De rijwielhandelaar had eerst hoewel hij de houding van den man verdacht vond geen aandacht aan deze geschiedenis ge schonken, noch deze in verband gebracht met de Leidschendamsche moordzaak. An ders werd dit echter toen hij las over de afspraak bij het viaduct te Oegstgeest, een plaats, die dicht bij zijn woning is ge legen. Twaalf dagen geleden wendde de Oegst- geester zich tot de politie in zijn woon plaats. Tot zijn verwondering hoorde hy

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1