Sport L Kruisende r loegen TWEEDE BLAD VLISSINGSCHE COURANT Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Purol houdt de handen zacht en mooi NEDERLAND-LUXEMBURG 4-5 waarin opgenomen de Breskensche Courant MAANDAG 1 APRIL 1940 —NUMMER 77. ook tijdens de schoonmaaK. 1 ube 45 ct.. doos 6U-3U ct., bit Apolh. en Drog sten. Algemeene vergadering. Spoorwegen organiseeren De provinciale Vereeniging voor Vreem delingenverkeer hield Zaterdagmiddag haar algemeene vergadering in de bovenzaal van de Vergenoeging te Middelburg onder voorzitterschap van den heer mr. J, Moo lenburgh, die de aanwezigen welkom heet te en er op wees, dat men samen kwam onder zeer bijzondere omstandigheden. Het is onbekend wat de dag van morgen bren gen zal. Maar toch is er alle reden om het V.V.V. werk ten volle te ontplooien. Men meent, dat meer dan ooit binnenlandsche vreemdelingen kunnen worden verwacht. Er zou dan met recht een goed seizoen kunnen komen en men zal gaan inzien, dat ook Nederland heel goed te bereizen is. Bovendien zal dan meer bekendheid aan eigen land worden gegeven. Jaarverslag. Hierna bracht de secretaris, de heer G. Houtekamer, het jaarverslag over 1939 uit. Spr. wees er o.a. op, dat in gewone omstan- - digheden door Nederlanders in het buiten land 40.000.000 wordt besteed, terwijl de buitenlanders in Nederland ten hoogste 10.000.000 uitgeven. Als thans de land- genooten bijv. slechts 25 van de uit gaven voor het buitenland gaan besteden, in eigen contreien, dan zou het Vreemde- lingenverkeer reeds op peil blijven. Het ledental der prov. vereeniging bleef gelijk en bestaat uit de 20 plaatselijke V.V.V.'s in Zeeland. Wat de financiën betreft kan worden medegedeeld, dat de ontvangsten bedroe gen 818.30 en de uitgaven 1024.69, al- zoo een nadeelig slot van 206.39. Over de propaganda- en andere werk zaamheden deelde de secretaris o.a. mede, dat de foldertjes „Naar en door Zeeland" het dit jaar ook weer goed deden, en dit meer als leidraad dan als stempelboekje. Van meerdere zijden mocht het bestuur een compliment incasseeren voor het ge mak, dat de toeristen er van gehad heb ben. In deze boekjes was een ruimte gere serveerd voor op- of aanmerkingen, welke de bezitters meenden te moeten maken van gedane ervaringen tijdens het Zeelandbe- zoek. Hiervan is door verscheidene personen gebruik gemaakt. Spr. las naast vele lof tuitingen verschillende antwoorden met op en aanmerkingen voor. Opmerkingen wer den o.a. gemaakt over verschillende min der goede wegen, over het niet vermeld zijn van toegangsprijzen tot het Stadhuis en de Abdijgebouwen te Middelburg, het gebedel te Middelburg en te Sluis en de hooge prijzen der booten en andere ver keersmiddelen e.d. Het bestuur stelde deze zakelijke critiek op prijs. Het kan er zijn voordeel mee doen. Veel folders zijn aangevraagd en ook de Reisgids voor Zeeland werd op hoogen prijs gesteld. Beide oplagen zijn verbruikt. Ook de ter beschikking gestelde folders en gidsen van de plaatselijke V.V.V.'s zijn na aanvrage alle verzonden. De tochten naar de bloeiende boomgaarden waren een succes en getracht is om voor de geheele provincie een zgn. toeristenkaart beschik baar te stellen. Hiervoor is een bespreking gevoerd met de verkeersorganisaties, die daarvoor in aanmerking kwamen. Om technische redenen kon het plan niet door gaan. De secretaris had gelegenheid een tweetal causerieën te houden over Zeeland in de studio van de Phohi te Hilversum. Op die wijze kon de provincie onder de aandacht worden gebracht van landgenoo- ten, die nu korter of langer tijd in ons land verblijven zullen. Er zou nog meer kunnen worden gedaan als de vereeniging wat ruimer bij kas was. De ervaring is, dat de toeristen het op prgs stellen, dat door slechts op één knop te drukken de geheele provincie zich voor hen ontsluit. Zeer gewenscht ware het, dat meerdere V.V.V.'s wat meer tempo er in hielden. Iedere maand wordt een vergadering ge houden van vertegenwoordigers der Pro vinciale Vereeniging, waardoor een lande lijk contact ontstaat en verstevigd wordt, en daardoor kon het bestuur zijn mede werking verleenen aan een groote lande- Dit jaar geen boottochten, trips naar onze provincie. lijke propaganda, waarbij Zeeland vanzelf sprekend ingeschakeld werd. Het jaarverslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd. Nadat de voorzitter mej. Kuntze, de ver tegenwoordigster van de Nederl. Spoorwe gen, had verwelkomd, bracht de penning meester, de heer J. A. Eekhout, de reke ning over 1939 uit, waarvan de cijfers reeds gemeld zijn. De rekening werd goed gekeurd, evenals de begrooting 1940 met een eindcijfer van 760, waarbij rekening is gehouden met het vervallen van de Zeeland-subsidie. Benoeming eere-voorzitter. De voorzitter stelde voor het eere-voor- zitterschap aan te bieden aan den Com missaris der Koningin. Het bestuur wacht te met dit voor te stellen tot dat alle V.V.V.'s in Zeeland zich hadden aange sloten. Dit is nu het geval. De Commis saris heeft steeds groot belang gesteld in het werk der vereeniging en dit reeds bij de oprichting getoond. Ook in andere pro vincies is de Commissaris eere-voorzitter. De vergadering véreenigde zich bij ac clamatie met dit voorstel. Bestuursverkiezingen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. J. Moolenburgh te Middelburg; Jac. Duerinnck te Hontenisse; A. de Vrieze te Terneuzen, Joh. Bergmeyer te Renesse en N. Priester te Vlissingen en gekozen in de vacature dr. B. Vaandrager, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer J. de Jonge te Domburg. Dr. Vaandrager werd dank gebracht voor wat hij voor de Provinciale Vereeni ging heeft gedaan. De heer Haasdonk had gedacht, dat ook Zuid- en Noord-Beveland een candidaat hadden kunnen stellen, daar de heer Hou tekamer daaruit vertrekken zal naar Mid delburg. De voorzitter en de secretaris wezen er op, dat alleen de V.V.V.'s, uit wier midden een bestuurslid aftreedt, een aanbeveling van twee personen kunnen doen en dat dit ook te zijner tijd met Zuid-Beveland het geval zal zijn. Of de heer Houtekamer, dien de heer Haasdonk ook gaarne wilde behouden, dan nog secretaris zal kunnen blijven, zal nader onder het oog worden gezien. Propaganda. Aan de orde was vervolgens de regeling van de propaganda voor 1940. De voorzitter deelde mede, dat tot spyt van het bestuur de extra-boot vaarten van de Prov. Stoombootdien sten niet zullen kunnen plaats hebben in verband met te weinig beschikbare booten. De besprekingen toonden aan, dat in het tochtenboek voor geheel Nederland en ook in andere algemeene uitgaven, voor Zee land en voor de verschillende plaatselijke V.V.V.'s in onze provincie ruimte beschik baar wordt gesteld. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over de vraag of men van wege de Provinciale Vereeniging weder folders zal uitgeven, gezien den toestand der financiën. De heer mr. Dumon Tak meende, dat men beter eerst het tekort kan inloopen, nu toch geen vreemdelingen van over de grenzen verwacht kunnen worden. Men kan beter reserve maken, tegen dat dit weer wel het geval is. De secretaris wees er op, dat op de poststempels propaganda zal worden ge maakt voor reizen in eigen land, doch zal dit ook door een film geschieden. De heer Pilaar meende dat men wel fol ders moet uitgeven. De voorzitter zei, dat men een voorbeeld kan nemen aan Cadzand dat een tweede bijdrage van 10 gaf, wat met de gelijk opgaande subsidie van de provincie 20 beteekent. De heer Dumon Tak wilde andere V.V. V.'s opwekken ook meer dan de gewone contributie bij te dragen. De voorzitter wilde dit niet dwingend doen geschieden. Het resultaat van de besprekingen was, dat het bestuur vrijheid van handelen kreeg. Het zal trachten nog een middel te vinden om tot uitgave te kunnen over gaan. De V.V.V.'s kunnen in volle vrijheid over het gehoorde onderling overwegen. De voorzitter zei, dat met de bewe gingsvrijheid op het strand nog al zal mede vallen, doch de heeren Le Nobel en Van der Harst wezen er op, dat afzetting enz. volgens de voorschriften van de mi litaire overheid, duur zal zgn en dat is een groote schaduwzijde aan het vrijge ven van het strand. Hierna deed de voorzitter mededeeling van een schrijven van den heer De Waal, directeur van de A.N.V.V.V., met een rap port over een door hem aan het Holland Huis te Brussel gebracht bezoek. De heer De Waal wijst er op, dat het huis wel in het centrum van Brussel ligt, maar slechts door een soort viaduct is te bereiken. De inrichting is ook van dien aard, dat de directeur van meening is, dat men over de propagandistische waarde van het Huis niet al te- groote verwachtingen moet koesteren. Uit mededeelingen van de heeren Dumon Tak en Adriaanse, bleek, dat Middelburg al doende is om in samenwerking tusschen gemeente en V.V.V. en wellicht nog andere gemeenten op Walcheren, een maquette in het huis te doen plaatsen. Nu zal men een afschrift van het rap port aan alle V.V.V.'s doen toekomen. Men is gewaarschuwd en kan eerst de zaak nog nader overwegen. De voorzitter wees er op, dat het rapport alleen de zienswijze van den heer De Waal bevat. De heer Baan uit Hulst wees er op, dat bij de verleden jaar gehouden rondritten met de Z.-V.. tram in Hulst twee uur op onthoud was toegezegd, zoodat de toeris ten alles in de oude plaats zouden kun nen bezien. Nu werd het oponthoud 20 minuten of hoogstens een half uur. Dus alleen tgd voor iets te gebruiken, maar niet om het mooie in oogenschouw te ne men. Hij hoopte dat dit anders zou zijn als die tochten doorgaan. Ook vroeg deze spreker of er geen stappen kunnen worden gedaan om collectieve paspoorten ver krijgbaar gesteld te krijgen voor gezel schappen, die België willen bezoeken. De voorzitter meende, dat het laatste niet op den weg dezer vereeniging ligt, I doch wat het eerste betreft zal met de op merking zoo mogelijk rekening worden ge houden. Trips naar Zeeland. Mej. H. Kuntze, de propagandaleidster van de Nederlandsche Spoorwegen, maak te van deze gelegenheid gebruik om te vermelden, dat de N.S. voor de maanden Juli en Augustus een viertal trips naar Zeeland zullen organiseeren, waarvan twee naar Zeeuwsch-Vlaanderen, met boottoch ten op .de Schelde, die altijd bijzonder in den smaak vallen. De eerste tocht gaat naar Goes, dan per tram naar Hoedekenskerke, per boot naar Neuzen en vervolgens met bussen over Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Axel, en zoo terug naar Neuzen, waar dan weer een boot ligt voor Vlissingen Van laatstge noemde plaats, keert Kjen dan per trein, huiswaarts. De tweede trip gaat naar Sluis en het strand van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze reis gaat per trein tot Vlissingen, per boot naar Breskens en dan met bussen over Oostburg, Sluis, Retranchement, Cadzand naar Breskens en weer per boot naar Vlis singen en per trein huiswaarts. De derde trip gaat weer per trein tot Goes, dan met een omweg per bus naar Katsche Veer, per boot naar Zierikzee om daar, evenals bij de tweede eerstgenoemde tript met Hulst en Sluis het geval zal zgn, deze stad rustig te bekijken. Des middags weer per boot terug naar Katsche Veer en van daar naar Goes. De vierde trip is de reeds bekende trip naar Walcheren op de Donderdagen in die maanden. Spr. deelde mede, dat dit alle trips voor weekdagen zijn. De tript op Zondag naar de bloeiende bongerds van Zuid-Beveland staan ook weer op het programma en deze tochten slagen vooral zoo goed, om dat V.V.V. voor gidsen zorgt. Dit gaf de heer Haasdonk aanleiding er nag eens op te wijzen, dat men bg keuze van de gidsen goed moet uitkijken. Ver leden jaar waren er nog wel, die niet ge heel vertrouwd waren met dezen arbeid. Thans zullen allen, die er voor in aanmer king komen, goed worden geïnstrueerd. Mej. Kuntze wekte nog op als men voor uit weet, dat er iets gaat gebeuren, wat voor extra bezoek aanleiding kan zgn, haar daarvan kennis te geven, evenals van eventueele wenschen en opmerkingen over de voorgenomen tript. Haar corresponden tie-adres is Station Breda. Met dank voor allen sloot hierop mr. Moolenburgh de vergadering. VOETBAL BEN TELEURSTELLENDE WEDSTRIJD. Zwak spel aan beide zijden. Het Nederlandsch elftal heeft Zondag middag in het Feyenoordstadion voor de eerste maal in de geschiedenis het onder spit moeten delven tegen het vertegen woordigend elftal van het Groot-hertog dom Luxemburg. Nadat de Luxemburgers met rust reeds 32 hadden voorgestaan en dezen voorsprong tot 42 wisten te vergrooten, bleven zij tenslotte met 54 in de meer derheid. Een teleurgesteld legioen toe schouwers, dat naar schatting 25.000 hoofden telde, verliet na afloop het sta dion. Teleurgesteld, omdat onze nationale ploeg met uitzondering van het laatste kwartier, volkomen faalde en voor de tweede maal binnen veertien dagen be vestigde, dat de glorietijd van ons Neder landsch elftal voorbij is. De eerste aanvallen worden ondernomen op het Luxemburgsche doel. Het resultaat is een corner, welke niets oplevert. Direct daarop schiet Lenstra, die den bal na een voorzet van Draeger goed heeft opgevan gen, rakelings over de lat. Aan de andere zijde mist Drok na aardig solospel te scherp. Het schot, dat dezen aanval bezegelt, springt van den paal in het veld terug. Dat was pech. Dan zijn het de Luxemburgers, die op verkenning uitgaan. Nederlandsche aanvallen, waarin onze twee vleugelspelers Draeger en Bergman een zeer werkzaam aandeel hebben, wordt voorloopig voorgezet, echter zonder het gewenschte resultaat. Verder dan het ne men van enkele corners komt het niet. Nederland neemt de leiding. In de tiende minuut is het resultaat van één onzer aanvallen beter. Weer eens heeft Draeger den bal voor het Luxem burgsche doel geplaatst. Hij wordt nu goed overgenomen door Lenstra, die onberispe lijk inschiet. De bal verdwijnt in den rechterbenedenhoek van het Luxemburg sche doel (10). Gelijk. Reeds in de zestiende minuut zijn de partijen op gelijken voet. Na een voorzet van zijn collega aan den anderen kant is de linksbuiten Kemp snel naar binnen ge- loopen. Met den rechtervoet plaatst hij den bal in den rechterbenedenhoek van het Nederlandsche do.el en hoewel Van Male is uitgevallen kan de Feyenoorder den met veel effect ingeschoten bal niet bemach tigen (1—1). Luxemburg neemt een voorsprong. De Luxemburgers zijn de eersten, die deze slappe periode te boven komen. Na- circa twintig minuten door zij een serie aardige aanvallen. In de 21ste minuut ont staat een worsteling voor het Nederland sche doel. Eerst heeft Van Male een vruch- telooze poging gedaan een schot van Fel ler onschadelijk te maken. De bal komt terecht bij Libar, die hard inschiet. Het leder wordt nu tegengehouden door De Vroet, die op de doellijn is gevallen. Ten slotte is het de Luxemburgsche links buiten Mengel, die aan de martelende onzekerheid een einde maakt en pro- fiteerende van de algemeene verwarring in het verlaten doel schiet (12). Weer gelijk. Lang duurt de Luxemburgsche voor sprong ditmaal niet. In de 24ste minuut is de stand weer gelijk. Uit een vrijen schop weet Drok den bal in het doel te depo- neeren (22). In de 41ste minuut, wanneer Slot om onverklaarbare redenen staat te treuzelen, weet Mengel hem tenslotte den bal te ontfutselen om daarna zonder pardon in te schieten (23). Met dezen stand eindigt enkele minuten later de eerste helft. De tweede helft begint met een serie Nederlandsche aanvallen. De afwerking laat echter te wenschen over. Het aanvalsspel is niet vlot, alles is even onzeker. De goede wil moge on getwijfeld aanwezig zijn, maar de vechtlust en de andere factoren, die het Nederland sche elftal reeds zoo dikwijls met onweer staanbare kracht naar de overwinning voerden, ontbreken. Herhaalde malen krijgen onze aanvallers prachtige scoringskansen. Zij gaan onbe nut voorbij, de voorhoede is machteloos en de andere linies hebben zelve moeite om het hoofd boven water te houden. Luxemburg vergroot den voorsprong. Veertien minuten zijn er in tweede helft gespeeld, wanneer de Luxemburgsche mid- voor uit een voorzet van Everad met een kopbal Van Male passeert en daarmede den voorsprong vergroot tot 42. 3—4. Tien minuten later heeft Drok succes, wannneer hij een door Bergman hoog voor het doel geplaatste corner uitstekend op vangt en den bal direct en onhoudbaar in het Luxemburgsche doel schiet. (34). De Luxemburgsche veste wordt van nu af aan voortdurend bestormd. De achter hoede der gasten moet parmanent worden geassisteerd door de middenlinie. Op deze wijze weet men de steeds aanvallende Ne derlanders van het lijf te houden. Weer een Luxemburgsch doelpunt. Meer succes hebben de voorhoedespelers onzer tegenstanders. Weer weten zij van een fout in onze verdediging te profi- teeren. Het gebeurt in de 33ste minuut van de tweede helft, wanneer onze achter hoedespelers bij een aanval der Luxem burgers blijven staan en Everad uit een aangegeven bal van Mengel, die met Fel ler van plaats heeft verwisseld, feilloos inschiet (35). 4—5. Drie minuten later brengt Bergman den stand op 45. Er zijn dan nog tien minuten te spelen. De onzen zetten alles op alles, de ploeg speelt nu veel beter, het enthousiasme, de begeesterende vechtlust en de ontembare wilskracht zijn plotseling over haar geko men, doch het is te laat. De Luxemburgers hebben zich met volle energie op de ver dediging van een niet-verwachte overwin ning geconcentreerd met de wetenschap, dat er nog maar enkele minuten zijn te spelen, geven zij aan die verdediging al de krachten, die zij nog bezitten. En het ge lukt; wanneer tenslotte het eindsignaal wordt gefloten, hebben zij met 54 ge wonnen en er is niemand is het stadion, die den hard-werkenden Luxemburgers de ze voor hen zoo glorieuze overwinning misgunt, al had het Nederlandsche hart zoo graag gehad, dat het resultaat anders was geweest. Uitslagen van Zondag 31 Maart. Afdeeling I. V.S.V.—'t Gooi 2—2 K.F.C.Stormvogels 2—3 Afdeeling III. EnschedeTubantia 3—4 A.G.O.V.V.—Heracles 3—0 QuickGo Ahead 1—3 WageningenEnschedesche Boys 3—2 HengeloN.E.C. 2—2 Afdeeling IV. N.O.A.D.N.A.C. 3—1 M.V.V.Willem H 2—1 P.S.V.—B.V.V. 3—2 RoermondEindhoven 1—2 VlissingenWalcheren 4—0 ZeelandiaR.C.S. 3—2 BiervlietTerneuzen 2 3—2 Corn. BoysSluiskil 1—1 AardenburgBreskens 24 SchoondijkeLJzendijke 2—3 Middelburg 2Zeelandia 2 1—0 Afdeeling V. VelocitasG.V.A.V. 1—3 VeendamAchilles 5—3 H.S.C.Be Quick 5—0 LeeuwardenSneek 1—2 VlissingenWalcheren 40. De vrij talrijke bezoekers zijn Zondag getuige geweest van een weinig fraaie par tij voetbal die werd vertoond in de plaatse lijke ontmoeting tusschen Vlissingen en Walcheren. De bezoekers verschenen met twee invallers, terwijl Matthijssen voor het eerst de plaats onder de lat innam. Vlissin gen verscheen met een aantal spelers uit het tweede elftal, o.a. Peters, Marijs, Cats en v. d. Velde. Deze spelers waren hun plaats echter ten volle waard, vooral de vleugelspelers Margs en v. d. Velde speel den een snelle en handige partij voetbal. Het Walcheren-elftal liet weinig fraais zien. De verdediging verrichtte goed werk, doch in de voorhoede ondervond Aerssens, de beste van het elftal, weinig steun, waar door productiviteit uitbleef. Matthrjssen maakte, speciaal voor de rust, een weinig betrouwbaren indruk. Zijn uitloopen en ook zgn wegwerken was vaak te onoordeelkun dig. In de tweede helft toonde hg meer zelf vertrouwen en wist hij eemge malen op fraaie wijze redding te brengen. Met een beetje minder bravour, zal deze speler zijn plaats wel waardig worden. In de eerste helft had de thuisclub het voordeel van den vrij straffen wind, waar- PECJELLETON „Rook je tegenwoordig weer een ander merk?" vroeg ze, nog voor ze de sigaret had aangestoken. „Er hangt hier zoo'n eigenaardige lucht Robert voelde, hoe het bloed hem naar het hoofd steeg Gelukkig bemerkte Daisy hat niet. Haar gedachten waren alweer bg iets anders. „Zalig, kaviaar!" Ze wees naar een schotel op de ontbijttafel." Daar kon je me wel eens een broodje van klaar ma ken; we zijn den geheelen nacht door gereisd en ik heb nog niet eens behoorlijk ontbeten ik wou het eigenlgk met jou doen." Zij liet zich in denzelfden stoel vallen, waarop Lisaweta nog slechts enkele mi nuten geleden had gezeten en zocht in haar taschje naar een sigaretenpijpje. Plotseling bleef haar blik verbaasd op iets rusten. Robert was niet meer in staat in te grijpen. Over de armleuning van den stoel lag een grijs-rose zijden doekje, Lisaweta's sjaal. „Ach!" Daisy nam de sjaal tusschen haar vingertoppen en hield haar in de hoogte. Een oogqnblik keken zij elkaar in de oogen, maar voor Robert scheen dit moment een eeuwigheid te duren. Hij voelde, hoe hg opnieuw van kleur ver schoot. „Ik, ik heb ik wilde het voor jou," stamelde hij. Daisy lachte schamper. „Hoe attent! Je vermoedde zeker, dat ik zou komen?" In onbeheerschte drift scheurde zg het zijden weefsel doormidden. „Kapot!" zei ze, met overslaande stem. „Ik geloof, mgn waarde, dat ook tusschen ons beiden weldra zeer veel kapot zal zijn!" „DaisyHij deed een schuchtere poging om haar terug te nouden, maar zg schudde zijn hand van haar arm af. „Laat me los!" „Maar Daisy, zou je mij tenminste niet even willen aanhooren?" Zg was de kamer al uit. Robert bleef een paar minuten besluite loos staan, niet in staat zijn gedachten te verzamelen. Daisy's plotselinge verscho ning kon zgn plannen met Lisaweta vol komen in de war sturen. Haar uitbarsting van woede had dat reeds bewezen. Hg probeerde zich met alle geweld tot kalmte te dwingen. Daisy's verontwaardi ging was natuurlijk niet geheel en al ge motiveerd. De omstandigheden en zijn houding gaven haar reden voor de veron derstelling, dat hij zich niet had gedragen, zooals een verloofd man betaamde. Stom, zooals hg zich daar had aangesteld. Maar hoe zou zij het opnemen, als hij haar nu eens de waarheid vertelde? Als hg haar deelgenoote maakte van Lisaweta's lot? Zou dan alles nog niet goed kunnen wor den? Als hij er nu eens in slaagde Daisy's medelijden op te wekken en zich van haar hulp te verzekeren? Dan zou hij ook zgn aanstaanden schoonvader in het complot kunnen betrekken. Zijn schoonvader en hij zouden voor Lisawata meer kunnen berei ken dan hij alleen. Er moest een poging in die richting worden gedaan. Hij moest Daisy haar vergissing onder het oog bren gen en trachten haar tot zgn bondgenoote te maken. Hij haastte zich naar haar toe, nadat hij telefonisch naar het nummer van haar kamers had geinformeerd. Zij lagen op de zelfde verdieping, bijna schuin tegenover de zijne. Hij aarzelde een seconde, voor hfl bij haar aanklopte. Op haar „binnen" opende hg de deur. Daisy zat met een, van woede en tranen verwrongen gezicht, aan tafel. Zij keek hem niet aan. Haar handen speelden ner veus met de sluiting van haar taschje. Maar zij wees hem tenminste niet bot weg afzij duldde zelfs, dat hij tegen over haar plaats nam. Als zij hem nu maar wilde aanhooren, was er al veel ge wonnen. „Daisy",begon hij, „ik heb mij zoo even dwaas aangesteld. Ik had je direct de waarheid moeten zeggen". „Je geeft het dus toe stoof zij op. Hg schudde het hoofd. „Daisy, de zaak is heel anders dan jij denkt. Luister nu eens kalm naar me". en „Kalm naar je luisteren, als je mij een of ander liefdesavontuur met een ander vertelt'" Haar schelle stem verried nog steeds de hevige opwinding, waaraan zij ten prooi was. „Er is geen sprake van een ander, hoogsten van een avontuur zei hij, op dien energieken toon, welke gewoonlijk nog wel eens indruk op Daisy placht te maken. „Het betreft hier een jonge vrouw, kind van een Oostenrijksche moeder, die door de omstandigheden hier te lande aan den rand van den afgrond is gebracht. En voor deze vrouw wilde ik ook jouw hulp inroepen, Daisy, jouw hulp en die van je vader". Zg staarde hem met groote oogen aan. Het scheen niet tot haar door te dringen, wat hij eigenlgk bedoelde. Hij begreep on middellijk, dat hij van dit oogenblik van zwijgzaamheid gebruik moest maken om zijn pleidooi te vervolgen. Als hg er niet in slaagde door een uitvoerige beschrijving van Lisaweta's lot al haar bezwaren en naar grenzenloos wantrouwen weg te ne men, zou alles tevergeefs zijn. En zoo deed hg dan een beroep op haar hulpvaardigheid en haar naastenliefde. Hij vertelde haar van Lisaweta's jeugd en hg voelde daarbij zelfs, hoe zeer de ontzet tende belevenissen van deze jonge Russi sche vrouw hem ter harte gingen. Alles gaf hg weer, zooals het hem zelf was meedegedeeld, van den tragischen dood van Lisaweta's ouders af tot hun eerste ontmoeting op de markt toe. Hier bleef hij steken. Hoe hij Lisaweta persoonlijk had leeren kennen, dat kon hij Daisy na tuurlijk niét vertellen. En het bewustzijn slechts de halve waarheid te hebben op gebiecht, ontnam tenslotte aan zijn woorden toch die eerlijke overtuiging en de suggestieve kracht, welke noodig zou den zijn geweest om Daisy's toch reeds zoo weinig meevoelend hart te vermurwen. Merkwaardigerwijze hoorde ze hem tot het eind toe aan, zonder hem ook maar één maal in de rede te vallen. Maar on der haar vorschenden blik voelde hij zich steeds onzekerder worden. En nog ®por hg zgn relaas besloot met de woordenfl^Daisy, help mij te voorkomen, dat deze jonge vrouw ten onder gaat, bedenk eens een oogenblik, hoe het een vrouw als deze Lisaweta von Bernekamp te moede meet zijn", wist hij, dat het hem niet gelukt was haar medelijden op te wekken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5