Br@$k@nsche Courant i GESLAAGDE LUCHTDOOP VAN DE S 20. Woningbouwvereeraging „Goed Wonen" viert feest. A Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Nadere bijzonderheden over het slagkruiser plan. Vreeselijk avontuur van de „Protinus". EERSTE BLAD 9 cLcwrlcmsscn van len yiissingsclie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 77 MAANDAG 1 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max.^ 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F.VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 Hjnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 - Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe verkeersmachine voor het eerst de lucht in. ONDER GBOOTE SPANNING DER KIJKERS STEEG DE MACHINE OP. „ALLES O.K. SLOT", ZEI EEN DER DESKUNDIGEN. De Vlissingers hebben Zaterdagmid dag de S 20 voor de eerste maal zien vliegen. Zwaar motorgeronk, vry on- gewoon verschijnsel op den in de lacht gewoonlijk stillen Zaterdagmiddag, trok. veler aandacht. Omhoogkijkend zag men een sierlik gevormde ma chine met groote snelheid het lucht ruim klieven. De S 20, de nieuwe ver keersmachine, tevens les-toestel van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" had voor de eerste maal de aarde verlaten. Reeds korten tijd later steeg het toe stel andermaal op, ditmaal voor een vlucht van langere duur. Op het vliegveld werd men door de tuchten voor een verrassing gesteld. Het \eer was de laatste dagen niet gunstig, raar het werd plotseling wat beter en ten werd besloten de kans te wagen. De goote deuren van de vliegtuigloods waar 6 nieuwe machine stond, gingen open, de f20 werd naar buiten gerold en de motor sjeg aan, om warm te draaien. Intusschen vrschenen verschillende gewaarschuwde fclangstellenden onder wie natuurlijk in de erste plaats de Schelde-directie, de heeren i: Wesseling en A. Smit, de constructeur ór machine de heer T. E. Slot, ingenieurs, hdrijfsleiders en mecano's van „De Schel- e" en veel militaire vliegers. De invlieger van De Schelde, de heer J. 'h. Reintjes nam met een mecano in het ieuwe toestel plaats en rolde het naar het md van het groote vliegveld. Daar werd e machine met de neus in den straffen *ind gedraaid. Fel ronkte de zware motor a even later vloog de S 20 laag over het rid om op het andere eind gekomen, te Inden, te keeren en een en ander te her alen. De machine heeft op deze wijze drie sprongen" gemaakt. En toen had invlieger Reintjes blijk baar zooveel vertrouwen gekregen in het nieuwe toestel, dat hy besloot het „hooger op te zoeken". De mecanó kon de machine verlaten, maar ook hem was de proef zoo goed bevallen, dat hy er de voorkeur aan gaf, te blijven waar hij was en de eerste grootere vlucht mee te maken Onder geweldige spanning bij de kijkers naakte de S 20 voor de vierde maal een lanloop en ditmaal bleef de machine niet dak boven het veld, maar steeg voor- sichtig tot 60 meter hoogte om in een vijde boog rond het vliegveld te cirkelen. Constructeur Slot volgde, evenals trouwens Jle aanwezigen, met een in spanning ver tild gezicht de eerste vlucht van zijn .'eesteskind. Ongetwijfeld vertrouwde hij lp zijn berekeningen en die 'zijner mede werkers. Maar een eerste vlucht van een lieuw proto-type orengt toch altijd risico's In kan verrassingen opleveren die dan meestal van onaangenamen aard zyn. Men iton op het vliegveld dan ook bijna de spreekwoordelijke speld hooren vallen, toen het sierlijk gelijnde toestel voor het eerst den aardbodem verliet. De spanning bleef. Tot een der aanwezige vliegers, een oude rot in het vak, zei „Nou, 't is O.K., Slot". Pas toen veranderde er iets op de strakke gezichten. En toen bleek Slot weer te kunnen lachen. Invlieger Reintjes liet de machine na de landing tot voor de aanwezigen rollen en toen hij uitstapte regende het van alle zijden gelukwenschen die natuurlijk ook in ruime mate aan de Schelde-directie en den constructeur ten deel vielen. Intus schen had men in de omgeving gemerkt, dat er op het vliegveld iets byzonders gaande was. Van alle kanten kwamen de belangstellenden opdagen. En zij kregen waar voor hun geld Er werd benzine W1NK£LB£DI£NDG Ja het spijt mij wèl, meneer Zoo U zietik heb niets meer. t Kleintje" in het Vlissingsch blad, Bracht mij klanten, meer dan zat Tot 5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 ct. Derde plaatsing gratis. bygeladen. Even later steeg de S 20 voor de tweede maal op. Dit keer werd een vlucht van ongeveer 10 minuten gemaakt. Reintjes steeg tot 300 meter hoogte en maakte een vlucht boven Vlissingen waar het luide geronk van den motor aller aan dacht trok, zoodat zeer velen deze eerste grootere vlucht van het nieuwste Neder- landsche verkeersvliegtuig hebben gade geslagen. De machine van zoo ongewoon type, maakt in de lucht met zijn open staart en slank model een uitstekenden indruk en bereikte een groote snelheid, terwijl het. bochtenwerk volmaakt zeker werd verricht. Invlieger Reintjes en con structeur Slot verklaarden na de tweede landing dan ook, in ieder opzicht volmaakt tevreden te zijn. „Het is een mooie, ge hoorzame kist en ook technisch is alles in orde", zei de heer Reintjes. Een oordeel waar de ontwerpers tevreden mee kunnen sijn. Het zal wel niet meer zoo heel lang duren, of de S 20 zal worden onderworpen aan de proeven die voor het verkrijgen van de luchtvaardigheids-documenten ge bruikelijk zijn. Nederland neemt niet deel aan de Olympische spelen te Helsingfors. De jaarlyksche vergadering van het Ne- Iandsch Olympisch Comité heeft Zaterdag middag te Amsterdam een belangrijk be sluit genomen Nederland zal in geen geval deelnemen aan de Olympische Spelen, welke dit jaar voor Helsingfors zijn vastgesteld en die, on danks het feit, dat er oorlog werd gevoerd en ook Finland zelf in een oorlog was ge wikkeld. nog niet door het organisatie comité zijn afgelast. Men acht het niet verantwoord thans een ploeg jonge menschen geruimen tijd uit te zenden, ver weg van eigen land en boven dien, het karakter van de Olympische Spe len moet zijn een \*erbroederingsfeest, een feest van de sport, een feest van de jeugd der geheele wereld. En dit is in dezen tijd toch zeker niet wel mogelijk. De opbrengst van den olympischen dag, welke 23 Juni a.s. te Amsterdam wordt ge houden, is geheel bestemd voor het O. en O.-werk. De spelen worden afgelast. Volgens de tot heden verzamelde infor maties wordt te Helsingfors aangenomen, dat de Olympische Spelen geen doorgang zullen vinden. In verband met den oorlog hebben reeds 17 landen, waaronder Neder land, medegedeeld, dat zij niet aan de spe len kunnen deelnemen. Niettemin is men in Finland algemeen van meening, dat indien de toestand het toelaat men de or ganisatie der spelen van de 12e Olympiade aan Helsingfors zal overlaten. By den Indischen Volksraad is, zooals gemeld het ontwerp tot versterking van de maritieme verdediging van Neder- landsch-Indië (het zgn. slagkruiserplan) ingediend. Ten aanzien van de slagkruisers wordt gerekend op een werkelijken bouwtijd van vier jaar (tot den aanvang van de proef tochten). De schepen zullen met een onderling tijdsverschil van vijf maanden gereed ko men. De eerste slagkruiser zal op 1 Mei 1944 gereed zyn voor het maken van proeftoch ten, terwijl de in dienst stelling daarvan is bepaald op 1 December 1944. Een der onderzeebootjagers zal zoo spoedig mogelijk worden gebouwd, ten einde deze in Nedei'landsch-Indië te be proeven, alvorens tot den bouw van de volgende over te gaan. Voor de noodzakelijke werken aan de vlootbasis Soerabaja wordt een bedrag van 25.000.000 Uitgetrokken en ten be hoeve van verdedigingswerken een bedrag van 15.000.000. De slagschepen krijgen een artillerie bewapening van 9 kanons van 28 cm., een gordelpantser van 225 m.m., een drietal pantserdekken van tezamen 130 m.m., terwijl de maximumsnelheid 33 mijl zal zijn. De jaarlijksche exploitatie-uitgaven voor het geheele vlootplan (dus inclusief het overige materieel en de vlootbasis) bedra gen 16.500.000. Voor het dienstjaar 1940 wordt in ver band met het geheele vlootplan 43.100.000 aangevraagd, zijnde 38.100.000 voor aan bouw, enz. en 5.00.0000 voor kapitaals verstrekking aan Nederlandsch-Indië ten behoeve van le uitbreiding en verbetering en verdediging van de vlootbasis Soera- baja. DEN DUITSCH VLIEGTUIG BRACHT TREILER TOT ZINKEN. KAPITEIN EN MATROOS WERDEN BIJ AANVAT. GEDOOD TWEE ANDEREN BEZWEKEN VAN UITPUTTING IN DE ROEIBOOT. A.chfc Nederlandsclie zeelieden, de overlevenden van de uit twaalf koppen bestaan hebbende bemanning van den Nederlandschen treiler „Protinus", die door een Duitsch vliegtuig tot zinken werd gebracht, liggen thans in een ziekenhuis in een havenstad aan de Schotsche Oostkust. Zes dagen hebben de mannen volgens Reuter op de Noordzee rondgedobberd in een open boot, zonder voedsel, zonder water, tot zy eindelijk werden opgepikt door een Engelsche duikbooteenheid. Een der schipbreukelingen, de tweede machinist Bertus Glazemaker, heeft in een onderhoud verklaard, dat de opvarenden van de „Protinus''^ toen het Duitsche vlieg tuig verscheen, in de meening verkeerden, dat het een geallieerd toetsel was. Zij wuif den het toestel toe. Dit werd beantwoord met een regen van bommen. Een bom trof de brug en doodde den kapitein en een ma troos. Het vliegtuig maakte toen een duik vlucht en richtte mitrailleurvuur op het schip, terwijl de bemanning naar de red dingboot snelde. Hierbij werd niemand ge troffen. Helaas was de reddingboot niet van provisie voorzien en was het drink water brak. De schipbreukelingen hadden vree- sel'jk te lijden, zoo erg, dat een hun ner op Goeden Vrydag en een tweede op Paschen bezweek. De hoop op red ding begon reeds te wijken, toen op den tweeden Paaschd ig een Britsche duikboot in zicht kw>m. Deze duik boot hield, zoolang het licht was, con tact met hen en toen de nacht was aangebroken, nam zy hen aan boord. De duikboot zette haar patrouille nog vier dagen voort, alvorens zij de ge redden aan land bracht. Tydens deze patrouille dook zy nog eenmaal onder om aan de aandacht van een Duitsch vliegtuig te ontsnappen. Nog twee IJmuIder treilers met bommen bestookt. SCHEPEN NIET GERAAKT. De schipper van den Zaterdagmiddag te IJmuiden aangekomen treiler „Viking- bank" IJm. 183 rapporteerde, dat zijn schip Donderdagmiddag jl. om vyf uur door Duitsche vliegtuigen is gebombar deerd. Een eskader van zes Duitsche bom menwerpers vloog over het schip. Drie ma chines zetten hun reis voort. De andere drie onderbraken hun tocht en wierpen in totaal vijf bommen naar de LJm. 183. Geen der bommen raakten echter het schip. Alle leden van de bemanning zijn veilig. De IJm. 183 zette onn Idellijk na het gebeur de koers naar IJmuiden. Hier zal nader worden onderzocht of het bombardement inderdaad geen schade aan het schip heeft toegebracht. Tevens rapporteerde de schipper van de „Vikingbank", dat hij bericht had ontvan gen van den schipper van de „J. S. Groen", IJm. 130, dat ook dit schip door Duitsche vliegtuigen was aangevallen, eveneens zon der schade op te loopen. De 352 bruto ton metende stoomtreiler „Vikingbank" behoort toe aan de Nationa le Stoomvisscherij te IJmuiden. De „J. S Groen" meet 195 bruto ton en behoort toe aan de stoomvisscherij „Eendracht". Te Oostende wordt volgens Havas by geruchte vernomen, dat een Belgische trei ler, die vischte op de Noordzee, eveneens met mitrailleurs is beschoten door een vliegtuig. Twee torpedobootjagers openden het vuur op het toestel, waardoor het ge dwongen was te vertrekken. Monument op het Ravesteynpleln onthuld. Drukbezochte receptie. Zaterdag was het een groote dag voor de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" Niet alleen werd het feit herdacht dat de vereeniging twintig jaar geleden aanving met haar arbeid in het belang der volks huisvesting, doch het gereed komen van het nieuwe woningcomplex waarmee het destijds ontworpen plan is voltooid, vorm de mede een reden tot feestvieren. Monument onthuld. De feestelijkheden zyn des middags be gonnen met het onthullen van een monu ment op het Ravesteinplein. Een groot aantal autoritei een enz. was bij deze plechtigheid tegenwoordig. Wij merkten o.m. op burgemeester van Woelderen, de wethouders W. P. Edelman, A. Rorye en J. L. Verhagen, den oud-wethouder van openbare werken, den heer W. Anker, den secretaris van den Nationalen Woningraad, den heer J. Bommer, den inspecteur voor de Volksgezondheid jhr. J. Ranitz, ver schillende gemeenteraadsleden, den archi tect der vereeniging, den heer M. Vrijen- hoek, den directeur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf, den heer D. L. H. van Raalte, den directeur van de Gasfabriek, den heer J. J. van der Jagt, verschillende ambtenaren van gemeentewerken, be stuursleden van de woningbouwvereenigin- gen „Gemeenschappelijk Belang" en „St. Willibrord". Nadat allen zich rond het te onthullen monument hadden verzameld er was ook vry veel publieke belangstelling nam de voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer A. Rorye het woord, die het een groot voorrecht noemde dat zoovelen aan den oproep aanwezig te willen zijn, gehoor hadden gegeven. De vraag of dit jubileum feestelijk gevierd diende te wor den, meende spr. bevestigend te moeten beantwoorden, gezien hetgeen in de afge- loopen 20 jaren bereikt is. Met toenemen- den trots aanschouwen de bewoners het woningcomplex dat thans gereed geko men is. Hierna memoreerde spr. het totstand komen van de jubileumcommissie voor het aanbieden van een aandenken en gewaagde hier met dankbaarheid van de belangelooze medewerking van den architect Vrijenhoek en de moeilijkheden die zich hadden voor gedaan tengevolge van het uitbreken van de mobilisatie. De begrooting werd over schreden, doch door de hulp van de bewo ners, stille bewonderaars van „Goed Wo nen" en van leveranciers is het toch moge lijk geweest het monument uit te voeren, zooals men dat zich gedacht had. Vervolgens bracht spreker dank aan den architect, den aannemer Vader, die het plan heeft uitgewerkt en den dienst van gemeentewerken die" in een kort tijdsbe stek het plaveisel en de plantsoenen in orde heeft gebracht. Zich tot den voorzit ter richtend, zei spr. dat men dit monu ment moet zien als een stille hulde aan de initiatiefnemers voor de oprichting van „Goed Wonen", als blijk van erkentelijk heid jegens architect en bestuur, als dank betuiging van de leden en als een aanspo ring op den ingeslagen weg voort te gaan. Er wordt veel gesproken over geestelijke herbewapening. Spr. noemde ook het wer ken voor een goede volkshuisvesting een stuk geestelijke herbewapening. Men moet blijven streven naar een zoo goed moge- lyke woning. Voorts bracht spr. den bur gemeester als vechter voor een goede volkshuisvesting, dank voor hetgeen hij in den loop der jaren heeft gedaan en hoopte dat hij ook in de enkele jaren dat hij nog burgemeester dezer gemeente zal zijn, erin zal slagen den woningbouw op nog hooger plan te brengen dan hij is. Tenslotte sprak spreker de hoop uit dat dit monument ook voor hem een mijlpaal zal zijn, waarna hij den burgemeester verzocht het monument te willen onthullen. De burgemeester spreekt. Alvorens deze hieraan voldeed, stelde hij er prijs op het bestuur van „Goed Wonen" geluk te wenschen. Spr. heeft de geheele geschiedenis der vereeniging van naby meegemaakt en noemde het een verstan dige daad van de S.D.A.P.-raadsfractie destijds de moeilijke taak voor goede wo ningen te zorgen, aan dit bestuur over te laten. Voorts richtte spreker eenige waardeerende woorden tot de verschillende bestuursleden en den architect en wees op de vele medewerking die men steeds ge had heeft van het gemeentebestuur en den raad. Als de oude Vlissingers nagaan hoe het er voor twintig jaar uitzag op de plaats waar thans de woningen zyn ver rezen, is er alle aanleiding voor blijdschap en dankbaarheid. Moge dit monument een mylpaal, doch geen eindpaal zijn. Er is nog groote woningnood. Spr. hoopte van harte dat nog meer gebouwd zal worden en eindigde met den wensch dat het het bestuur gegeven moge zijn tot in lengte van dagen aan den arbeid voor de gemeen schap op bekwame en getrouwe wijze te kunnen medewerken. Hierna verrichtte de burgemeester de onthulling en werd het fraaie monument dat door een doek aan het oog onttrokken was, zichtbaar. Het is een smaakvol mo nument waarvan het voetstuk uit bak steen is opgetrokken, het lichaam uit r len zuursteen, met daarop een stuk zandsteen en een massief koperen lan taarn. Rondom waren enkele fraaie bloe men geplant. Nadat vervolgens architect Vrijenhoek de oorkonde, waarin melding wordt gemaakt van de aanbieding van dit monument, had voorgelezen, werd dit stuk in een looden koker gedaan, waarna de «9 Nederland niet naar de Olympische spelen van dit jaar. (Pag. 1, eerste blod) Geslaagde luchtdoop van de S 20. (Stadsnieuws) Nederlandsche treiler tot zinken ge bracht. Verschillende opvarenden om gekomen. (Pag. 1, eerste bla)d De Vierdaagsche gaat toch grooten- deels door. (Sportnieuws) ZIE VERDEK EVENTI'KEL LAATSTE BERICHTEN burgemeester deze metselde op kundige wijze ih- Vervolgens nam de voorzitter der ver eeniging, de heer A. C. van de Velde het woord, die namens het bestuur de dank baarheid uitsprak voor de aanbieding van dit monument dat de saamhoorigheid tus- schen bewoners en bestuur weergeeft. Voorts bracht hij hulde aan de commissie en den ontwerper. Het monument zal ze ker een mijlpaal zijn. Verder wees spr. er op dat, hoewel de S.D.A.P.-fractie steeds voor woningbouw op de bres staat, de bur gemeester toch zeker als aanvoerder ge noemd mag worden. De burgemeester nam hierop het monu ment in behee en onderhoud van de ge meente over. Hij wees hierbij nog op het verschil tusschen twintig jaar geleden en thans t.en aanzien van de gezondheid der kinderen. Vroeger zag men in de arbei derswijken bleekneusjes, doch thans ge zonde kinderen.. Dit is wel de grootste be looning van het werk. Spr. wekte de kin deren echter op goed voor het monument te zorgen. Wanneer spr. vreemdelingen den vooruitgang van onze gemeente wil too- nen, is altijd een van de punten die hij uit kiest „Goed Wonen". Hij hoopte dat het monument steeds getuigenis zal blijven afleggen van de energie en de bekwaam heid van het bestuur. Hiermede behoorde deze plechtigheid tot het verleden. Receptie in hotel „Oosterhuis". Tegen vieren verzamelden zich de reeds genoemde heeren met het bestuur der ver eeniging in het hotel „Oosterhuis", waar een receptie werd gehouden. Voorts kwa men daar nog verschillende andere heeren hun gelukwenschen aanbieden o.m. de ge meentesecretaris, de heer F. Bisschop, no taris J. C. Paap als bestuurslid van de Vereeniging tot verbetering der volkshuis vesting, verschillende doktoren, de heer J. Slooves, directeur P.Z.E.M., de heer N. F. Hartland, administrateur van Sociale Za ken, bestuursleden van de S.D.A.P. en den Vlissingschen Bestuurdersbond. Verschil lende heeren hadden bericht van verhinde ring gezonden, terwijl ook velen schrifte lijke felicitaties deden toekomen. Nadat de dames en heeren plaats had den genomen temidden van de vele bloem stukken die men ter gelegenheid van het jubileum had ontvangen, nam de voorzit ter, de heer A. C. van de Velde het woord om allen welkom te heeten en een her denkingsrede uit te spreken. Herdenkingsrede van den voorzitter. Spr. begon met te wijzen op den tijd waarin wij thans leven. De lust om een jubileum te vieren komt wellicht juist, aldus spr. door het groote contrast, hetwelk de vereeniging belichaamt met de krachten welke momenteel over de wereld vaardig zijn. De laatsten zijn niets anders dan af brekend, terwijl de vereeniging juist het tegendeel beoogt. Het eenige doel is de verbetering en volmaking der volkshuis vesting, met welk doel de harmonische op bouw van het gezin samengaat. Spr. ging hierna uitvoerig het ontstaan en den op bouw der vereeniging en haar woning complex na, waarbij hij wees op de groote medewerking van het gemeentebestuur on der leiding van burgemeester van Woel deren, waarvoor hij dank bracht. Momen teel heeft de vereeniging 443 woningen, een winkel, een badhuis en een fietsen bergplaats in exploitatie. Het aantal ge gadigden schommelt rond de 150, voorts zijn er ruim 300 gezinnen buiten de stad die hier hun inkomen verdienen, waarbij nog gerekend moeten worden ruim 600 die in Middelburg wonen, zoodat spr. dit een minder goed te noemen toestand vond. Er is daarom volgens spr. reden te over om, wanneer de omstandigheden zulks veroor- oven, nog minstens een 500-tal woningen te bouwen. De vraag of de bouwvereeni- gingen bereid en in staat zijn aan de ver betering der volkshuisvesting hun daad werkelijke medewerking te verleenen, be antwoordde spreker bevestigend. Alleen deze vereenigingen zyn volgens spr. in staat de arbeiderswoningen zonder finan-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1