Breskensche Courant STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de r"N Non-Interventie Zen'oons'ellêiïg Kunsthandel D'kuy Twee Brifsdie en een Duitsch vliegtuig boven Rottum. SOVJET-RUSLAND BLUFT NEUTRAAL. Voor direct geringe vooruitzichten op vrede. De oorlog ter zee woedt voort. Vlissingen eLeurlen'sscw en VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 76 ZATERDAG 30 MAART 1940 t-Doiineuientsprys: 1/ ct. pei wees oi 2.2U pe- «wartaal. Franco per post 12.50 Afzonderlijk* jj uimmers 5 ct Voor bet buitenland neme men eer abonnement op bet postkantoor zijner gemeente ^dvertentieprys: Van 1- -5 regels 1 1 25. tedere •egel meer 25 cent Bij abonnement speciale Ij orijs Kleine advertenties van l -5 regelt k 50 cent. tedere regel meer 10 cent (max 10 J '■egels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling fj Uitgave; r irnta U VAN vftt.or. Jr., tiuie.au* 8 VValstr. 58 60, Iel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 I Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraa* Tel.21 j Dost- wnWesf-Konhurg. Kanaalstraat 45. Vei 8? J AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C IT E I T S W A A R D E. INGESTELD D O O R D E - V E R E E N I G I N G ..DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" KORT COMMENTAAR. EEN VEELZEGGEND WOORD. CT herinnert zich de uitdrukking „Non interventie" nog? Als U even terugdenkt aan den Spaanschen burger-oorlog toen ieder er den mond over vol had, weet U wat deze uitdrukking wil zeggen. Althans: wat de officiëele beteekenis is want de werkelijkheid zag er wel wat anders uit. Officiëel vochten twee groepen Span jaarden tegen elkaar. Zonen van één volk namen de wapens tegen elkaar op om te strijden voor hetgeen zij een bloedigen strijd waard achtten de toekomst van land en volk. En de groote mogendheden besloten tot non-interventie. Zij zouden niet tusschen beide komen en er werden allerlei gewich tige overeenkomsten gesloten en plechtige verklaringen afgelegd, dat men den Span jaarden hun twisten onderling zou laten beslechten, Intusschen weet ieder dat de werke lijkheid er wel een beetje anders heeft uit gezien. Groote aantallen vrijwilligers van velerlei landen streden op Spaanschen bo dem. En niet alleen vrijwilligers ook ge regelde troepen, met de nieuwste wapenen waarover hun staat beschikte. Spanje was prachtig oefen-materiaal voor den oorlog dien verschillende mogend heden toen reeds in het verschiet zagen Rusland was van de partij Duitschiand en Italië lieten zich evenmin onbetuigd. De jongste publicaties van de Italiaan- sche pers werpen een scherp licht op de werkelijke beteekenis dezer zoogenaamde non-interventie-politiek. De Italiaansche luchtmacht viert een verjaardag en tevens herdenkt men het feit, dat een Spaansch Italiaansche luchtvaartovereenkomst is tot stand gekomen. Dit alles is aanleiding geworden tot het publiceeren van een over zicht van de prestaties der Italiaansche luchtmacht in den Spaanschen oorlog. Volgens dit overzicht hebben 5699 leden der luchtmacht en 312 civiele manschappen aan den veldtocht deelgenomen. Er zijn 11.6 millioen kilogram bommen geworpen en meer dan een millioen schoten gelost. De Italiaansche vliegers hebben 266 lucht gevechten gevoerd, 5318 bombardementen ondernomen en 2170 verkenningsvluchten gemaakt. Zij hebben 224 vijandelijke sche pen getroffen en 903 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. De Italiaansche lucht macht verloor 86 vliegtuigen. 175 Italiaan sche vliegers sneuvelden en 192 werden gewond. s Men lette vooral op het veelzeggende woordje „vijandelijke" in bovenstaand over zicht. Als ergens uit zou moeten blijken dat verschillende mogendheden, waaronder Italië, in den Spaanschen ,.burger"-oorlog wel degelijk partij zijn geweest, dan blijkt het wel uit dit verraderlijke woordje. Ove rigens is dit bewijs vrij overbodig. Wij we ten hoe de werkelijkheid er in Spanje heeft uitgezien. van werken van Elizabeth Bol-Smit ie Middelburg, van 30 Maart tot 14 April BAOHU'SSTRAAT 15. PROTESTEN TE LONDEN EN BERLIJN UITGEBRACHT. De Regeeringspersdienst meldt: Donderdagmiddag om kwart voor twee zijn boven het eiland Rotturr. twee Brit- sche militaire vliegtuigen waargenomen. Zij zijn van den grond af beschoten en hebben zich daarop in westelijke richting verwijderd. Dienzelfden middag is op het eiland een Duitsch landvliegtuig van het Junkertype 8 L.H.K. waar genomen, dat zich in noord oostelijke richting heeft verwijderd. Protes ten zijn respectievelijk te Londen en Ber lijn uitgebracht. Molotof bespreekt de internationale positie van zijn land. RUSLAND KAN GEEN DEFENSIEF VERBOND DULDEN. De voorzitter van den raad van Volkscommissarissen en volkscommis saris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Molotof, heeft gister avond, volgens Reuter, in een rede voering tot het Sovjet parlement o.a. gezegd: Wy moeten onze neutraliteits politiek handhaven en ons onthouden van deelneming aan den oorlog tus schen de groote mogendheden". Molotof was begonnen met te zeggen, dat er in de afgeloopen vijf maanden veel voorbeelden zijn geweest van een Fransch- Britsche vijandigheid jegens de Sovjet- Unie. De verwachtingen der Engelsche en Fransche machthebbers de Sovjet-Unie te gebruiken in den oorlog tegen Duitsch iand, zijn niet in vervulling gegaan. De houding van Groot-Brittannië. Molotof vervolgde „Groot-Brittannië heeft geweigerd reeds lang gegeven Sov jet-Russische opdrachten uit te voeren en deze vijandelijke houding is ten slotte ge culmineerd in de in beslag neming van twee Russische schepen. De Britsche re geering heeft getracht deze daden te rechtvaardigen door aan te voeren, dat de goederen voor Duitschiand bestemd wa ren". De Finsche oorlog. Sprekende over den Finschen oorlog zei Molotof„Wij streden niet slechts tegen Finsche troepen, doch tegen de gecombi neerde strijdkrachten van de imperialisten van een aantal landen, met inbegrip van Groot-Brittannië en Frankrijk". Na melding te hebben gemaakt van de voorbereidingen voor de zending door de geallieerden van 100.000 man ter hulpver leening aan de Finnen, betoogde Molotof, dat een vijfde deel van de Zweedsche luchtmacht ter beschikking van Finland was geplaatst. Hij voegde hieraan toe „Militaire hulp voor Finland kwam niet alleen van de geallieerden, doch ook van zekere andere imperialisti sche landen, met inbegrip van Italië en zelfs van de Vereenigde Staten". Molotof vervolgde „Ondanks al deze inspanningen hebben de kracht en vastbe radenheid van het roode leger den oorlog omgezet in een roemrijke overwinning. Naar schatting bedraagt het aantal dooden aan Finsche zijde niet minder dan 60.000 en het aantal gewonden niet minder dan 250.000. De werkelijke reden voor hulp aan Fin land van de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk is, dat Finland gèreed was als basis voor militaire operaties tegen de Sovjet-Unie. Het Scandinavische defensieve verbond. Overgaande tot een bespreking van het vredesverdrag zei Molotof, dat Sovjet- Rusland de macht had geheel Finland te bezetten, doch dat „wy van deze macht geen gebruik hebben gemaakt zooals iedere andere groote mogendheid zou heb ben gedaan doch dat wij ons tot een minimum hebben bepaald. Wr| moeten ons schrap zetten tegen alle pogingen het zoo juist gesloten vredesverdrag te schenden Dergelijke pogingen zijn door Finland en ook door Noorwegen en Zweden gedaan onder het voorwendsel van een militair defensief bondgenootschap. Het is niet moeilijk te begrijpen, dat deze pogingen gericht zyn tegen de Sov jet-Unie en ingegeven zijn door een ver langen naar wraak. Een deelneming van Noorwegen en Zweden aan een bondgenootschap met Finland zou een afzien van hun tra- ditioneele neutraliteitspolitiek behelzen en het begin zyn van een nieuwe bui tenlandsche politiek, waaruit de Sov- - jet-Unie slechts duidelijk conclusies zou kunnen trekken. De geruchten, dat de Sovjets eenige aanspraken zouden hebben doen gelden op havens in Zweden en Noorwegen zijn niet waard te worden tegenge sproken". De betrekkingen met Turkije, Iran en Roemenië. „Onze betrekkingen met Turkije en Iran zijn bepaald door niet aanvalsverdra gen en wij zijn vastbesloten onze ver plichtingen na te komen. „Wij hebben geen niet-aanvalspact met Roemenië. Dit is te verklaren uit het be staan van een niet geregeld geschil over Bessarabië, welks inbezitneming door Roe menië nimmer door de Soyjet-Unie werd erkend, hoewel wij nimmer de kwestie hebben opgeworpen het door oorlog terug te krijgen. Dus is er geen enkele basis voor eenige verslechtering van de Sovjet-Roemeensche betrekkingen". Het Verre Oosten en Voor-Azië. Japan moet er zich van bewust zyn, dat de Sovjet-Unie geen enkele schen ding harer belangen zal dulden. Slechts indien dat wordt begrepen, kunnen onze betrekkingen met Japan op bevredigende wijze tot ontwikke ling komen. In Syrië en het naburige Oosten bestaat een wantrouwen over de activiteit der oostelijke legers van de westelijke mogend heden onder leiding van generaal Wey- gand. Wij moeten waakzaam zijn tegen over alle pogingen deze "oepen te gebrui ken voor jegens de Sovjet-Unie vijandige bedoelingen. Hun moet duidelijk zijn, dat het gevaarlijk is met vuur te spelen. De betrekkingen met de Ver eenigde Staten. Molotof zeide ten slotte Onze betrek kingen met de Vereenigde Staten zijn in den laatsten tijd niet verbeterd. Tevens zijn zij niet slechter geworden, tenzij wij het zgn. moreele embargo tegen de Sovjet- Unie in beschouwing nemen, dat, nu de vrede met Finland is gesloten, ontbloot is van iedere beteekenis. Wij moeten onze neutraliteitspositie handhaven en afzien van deelneming aan den oorlog tusschen de groote mogend heden. Deze politiek dient niet alleen de belangen der Sovjet-Unie, doch oefent ook een beperkenden invloed op pogingen den oorlog in Europa te doen ontbranden en verspreiden". Stalin, Worosjilof, Litwinof waren aan wezig, evenals de Duitsche ambassadeur, Von der Schulenburg. President Roosevelt heeft Vrijdag volgens Reuter verklaard, dat er voor direct geringe vooruitzichten z\jn op een stabielen vrede in Europa, doch dat de door Sumner Welles verkregen inlichtingen van waarde zullen zijn, wanneer de tyd zal komen een vrede te vestigen. „Welles heeft geen vredesvoorstellen uit eenige bron ontvangen, noch mij terugge bracht", zei Roosevelt. De president herhaalde, dat Welles noch gemachtigd was verplichtingen aan te gaan of dat gedaan had, waardoor de Ver. Staten zouden worden gebonden, noch dat Welles de bevoegdheid had voorstellen namens de regeering der Vereenigde Sta ten aan te bieden of zulks gedaan had. De door Welles verkregen inlichtingen zouden vSor de regeering der Vereenigde Staten van het grootste belang zijn bij haar bui tenlandsche betrekkingen. Roosevelt vervolgde, dat al hetgeen door de regeeringen van Italië, Duitschiand, Groot Brittannië en Frankrijk aan Welles was medegedeeld door de regeering der Vereenigde Staten als volkomen vertrou welijk zou worden beschouwd. De president sprak van de mogelijkheid, dat „in zekere gevallen" het bezoek van Welles zou kunnen bijdragen tot een beter begrip en vriendschappelijker betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de lan den, welke hij had bezocht. De missie, aldus voegde de president hieraan toe, had door persoonlijk contact en besprekingen een „verheldering" ge bracht in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de Europeesche naties. NOORWEGEN VERLOOR REEDS 59 SCHEPEN. Schotsche treiler aangevallen. De treiler „Princess Royal" uit Aber deen is Donderdagavond bij de Scnotsche noordoostkust door acht Duitsche bombar dementsvliegtuigen aangevallen. De treiler werd met machinegeweervuur bestookt en twee bommen vielen bij den. voorsteven. De treiler kon een haven bereiken, doch het voorschip lag diep in het water. Twee opvarenden waren licht gewond. Britsch convoo! aangevallen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat vijandelijke vliegtuigen Vrijdag opnieuw geprobeerd hebben Britsche convooien op de Noordzee aan te vallen. In het eerste geval geschiedde de aanval door een enkel vliegtuig, in het tweede geval werden twee bommen uitgeworpen. Het is niet bekend hoeveel vliegtuigen daarbij betrokken wa ren. Beide bommen zijn in zee terechtge komen zonder schade aan te richten. In beide gevallen werd de vijand verdreven zonder schade tekunnen aanrichten. Kort nadat voor de oostkust van Enge land het geluid van ontploffende bommen en het geratel van mitrailleurs was ge hoord, stegen Britsche gevechtsvliegtuigen op en vlogen naar zee. Ook een redding boot voer uit. Engelsche kruiser getroffen? Het D.N.B. meldt over deze aanvallen: Ook op 29 Maart hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen niettegenstaande moei lijke weersomstandigheden, hun verken ningsvluchten boven de Noordzee voort gezet. In de avonduren stieten de vlieg tuigen op een convooi, dat werd aange vallen. De kustartillerie en het scheeps geschut openden een levendig vuur. Een der begeleidende kruisers werd door ver scheidene bommen getroffen en een koop vaardijschip, dat in het convooi voer, werd tot zinken gebracht. Tengevolge van het slechte zicht «on het resultaat van andere aanvallen niet worden vastgesteld. Een vliegtuig wordt vermist. Noorwegen verloor reeds 59 schepen; 402 zeelieden omgekomen. Tot dusverre zijn tengevolge van den oorlog 59 Noorsche schepen met een to talen inhoud van 204.000 ton d.w. ver loren gegaan, terwijl 402 Noorsche zee lieden zijn omgekomen. Het onafhankelijke Noorsche blad Jour nal of Shipping and Commerce schrijft, dat Noorwegen volgens de vaste regels de doorvaart niet kan verbieden door Noor sche territoriale wateren door belligerente en neutrale koopvaardijschepen. Dit recht van doorvaart biedt den westelijken mo gendheden ongetwijfeld meer voordeel dan Duitschiand onder de huidige omstandig heden." Overzicht van den gemeenteraad. De hoofdschotel van het Vrijdagsche raadsmenu werd, zooals te verwachten was, gevormd door het woningbouw-voorstel. Het is er mét glans doorgekomen (alleen de v.d. fractie stemde tegen) met uit zondering van den heer Korteweg (bij\wien zijn fractiegenoot de heer de Wilde zich stilzwijgend aansloot) waren alle raads leden het er over eens, dat deze woning bouw niet alleen noodzakelijk is, maar te weinig moet worden geacht. De meeste leden bleken de meening te zijn toegedaan, dat de 130 woningen van het oorspronke lijke plan zonder risico hadden kunnen worden gebouwd. De critiek uit veler mond aan het adres van den Rijksinspecteur voor de Volksgezondheid, was lang niet malsch. Wethouder Rorije had met de ver dediging een vrij gemakkelijke taak, daai het aantal tegenstanders miniem was en vrijwel alle sprekers het standpunt van B. en W. bleken te deelen. Het is opvallend, dat de woningen thans, ondanks de dooi den inspecteur gewenschte „vereenvoudi ging", duurder komen. De wethouder ver wacht een toenemenden woningnood en waarschuwde tegen herhaling van den toestand van 1918, toen het tekort zoo groot was, dat gebouwd móest worden onder allesbehalve ideale omstandigheden. De wethouder hoopte, dat de resultaten van de nog te houden enquête den Rijks inspecteur zullen overtuigen, dat ook de overige woningen van het oorspronkelijke plan er moeten komen. Maar in de huidige omstandigheden kost wachten geld. Het trok de aandacht dat de waarnemend wet houder Verhagen die de vorige maal tegen het groote plan stemde, gisteren het voor stel van B. en W. met zijn stem steunde Voor de overige punten der agenda kun nen wij gevoeglijk naar het uitvoerige ver slag in de courant van gisteren verwijzen Wij stippen er slechts uit aan, dat de vis- schers wat worden tegemoet g^'-omen in hun moeilijke levensomstandigheden, door Dit nummer bestaat uit 3 bladen a Rusland verklaart neutraal te zullen blyven. (Pag. 1, eerste blad) Nieuwe slachtoffers van den oorlog ter zee. (Pag. 1» eerste blad) De missie van Sumner Welles heeft geen uitzicht op een na bijen vrede. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERIC HTEN verlaging van het havengeld. Bij de rond vraag deelde de burgemeester nog mede, dat volgende week Zaterdag de nieuwste boulevard-doortrekking in gebruik zal worden genomen. Voor Vlissingen, met het zomerseizoen en de vermoedelijke herope ning van Britannia in zicht, ongetwijfeld een verheugende mededeeling. De touristen zullen straks hun hart kunnen ophalen en de tot een geheel vereenigde bouievards vormen een dankbaar reclame-object voor de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het Twintigste Raadslid. HET VIADUCT OM DEN GEVANGENTOREN. Zaterdag 6 April officieel» opening. Reeds lang en dikwijls is gesproken en geschreven over de verkeersobstakels die verhinderden dat het snelverkeer zonder onderbreking- over alle drie de boulevards lean rijden. Dank zij de activiteit van het gemeentebestuur zal volgende week deze iang gekoesterde wensch echter werkelijk heid worden. Reeds vorig jaar kon de dam over het Haventje van Meijei worden opengesteld, doch toen moesten automobilisten nog bij den Gevangentoren rechtsomkeert maken. In het najaar van 1939 is men daarop be gonnen met het afbreken van een stuk van de Bomvrije kazerne en den bouw van een viaduct achter om len toren. Na eeni ge vertraging tengevolge an de vorst is men thans met dit werk vrijwel gereed ge komen. Volgende week Zaterdag, des mid dags om drie uur, zal de weg met eenig ceremonieel voor het snelverkeer worden vrijgegeven. Hiertoe zal met auto's in file naar den Gevangentoren worden gereden, waar de burgemeester een korte toespraak zal hou den en zijn echtgenoote het lint zal door knippen. Hierna wordt over de boulevards naar hotel Oosterhuis gereden, waar een thee zal worden aangeboden. Verschillende Autoriteiten worden uitge- noodigd deze plechtigheid te willen bijwo- Verschillende stadgenooten zullen heb ben opgemerkt, dat men intusschen ook is begonnen met -e werkzaamheden die verband houden met de verbreeding van den Boulevard Bankert tusschen Naere- bout en de zeevaartschool. Men is daar thans bezig met het storten van het be- noodigde zand. R.-K. Staatsparty, afdeeling Vlissingen. Bovengenoemde afdeeling kwam giste ren in jaarvergadering bijeen in het Con certgebouw, onder leiding van den heer C. J. N. de Graaff. De opkomst was niet groot. Na voorlezing der notulen, bracht de secretaresse, mej. H. Meijer de jaarversla gen 1938 en 1939 uit. Het ledental bleef stabiel. De werkzaamheden hadden hoofd zakelijk betrekking op de twee verkiezin gen, resp. voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Hebben wij onze zetel in de Staten moeten afstaan aan Zierikzee, aan den anderen kant was de uitslag der raadsverkiezing voor ons een succes door van 2 op 3 zetels te komen, aldus het ver slag. De secretaresse bracht dank aan allen, die de zaak der partij hebben be hartigd. Betreurd werd, dat de jongeren zich nog niet ten volle geven. De penningmeester, de heer M. Ratel band, bracht de financieele verslagen uit van de afdeelingskas en het verkiezings fonds. De voorzitter bracht aan beide function- narissen dank voor hun verslagen, welke werden goedgekeurd. Tot leden der kascontrole werden be noemd de heeren A. M. de Bont en F. Del- nad. Een ingekomen schrijven van het kring- bestuur, betreffende contributieverhooging, werd door den voorzitter breedvoerig toe- relicht. De groei der partij en de werking ✓an het partijbureau, dat nog steeds uit- oreidt, brengt nu eenmaal meerdere kosten mede. Het was noodig, dat de kringbe- sturen hun afdracht aan het partijbestuur verhoogden. In Zeeland is die verhooging aangenomen, doch dat moet men weer ver halen op de plaatselijke afdeelingen. Spr.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1