Breskensche Courant STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de HULP VOOR DE MIJ. „ZEELAND". Frankrijk en Engeland onderhandelen alleen samen. Vreemd vliegtuig bij Amsterdam onder vuur genomen. ,0NZE KLEINTJES" De wederopbouw van Finland. Zeeslag te verwachten? De luchtmacht in actie. Vlissimen Set eur (en essen Vlissingsche Coy rani 78ste JAARGANG NUMMER 75 VRIJDAG 29 MAART 1940 iDonneinentspry sli ct. per weeK ot t 2.20 pt. «wartaal. Franco per post 1 2.50 Afzonderlijk* rummers 5 ct. Voor net buitenland neme men eer abonnement op net postkantoor zijner gemeente \dvertentieprys: Van 1 5 -egels 1 1 25. iedere •egel meer 25 cent Bij abonnement speciale orijs. Kleine advertenties van 1 -5 regelt 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max 10 regels) Derde plaatsing gratis VoMimthetaimg Uitgave: nrma fr VAN nr. vim-i»*1. -li., tsureau» Walstr. 58 60. Tel. 10 (2 lynen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat Tel. 21 (lost- en West-Souhurg. Kanaalstraat *5, Tel Hf DE REGEERING WIL HET BEDRIJF STEUNEN. Wachtgeldregeling zal tot SI December 1940 worden verlengd. Bij de Tweede Kamer ls een tweetal wetsontwerpen ingediend, waarby voor de ministers van Waterstaat en Fi nanciën machtiging wordt gevraagd namens het ryk over te gaan tot het verstrekken van een rentedragende hypothecaire geldleening tot een be drag van 66.813 aan de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" te Vlis- singen alsmede tot het verder deelne men in het aandeelenkapitaal dier ven nootschap tot een bedrag van 550.000. De begrooting van het verkeersfonds voor 1910 zal daardoor met 616.813 worden verhoogd. De „Zeeland" moet blijven bestaan. In de memorie van toelichting zegt de regeering o.m., dat de toestand thans zoo is, dat de dienst der „Zeeland" onder de huidige omstandigheden geen economische beteekenis meer heeft. Intusschen is de regeering van oordeel, dat deze nationale scheepvaartverbinding met Engeland, welke van ouds een belang rijken schakel vormt in het internationaal spoorweg- en postverkeer van, naar en door Nederland en welke door de maat schappij „Zeeland" gedurende meer dan 60 jaren is onderhouden, bij terugkeer van meer normale tijden moet kunnen worden hervat. Instandhouding van de „Zeeland"; uitstekend geoutilleerd als zy is met haar nieuwe juist in dienst ge stelde motorschepen, welke geheel aan de verwachtingen, ook wat besparing van exploitatiekosten betreft, hebben voldaan, is naar de meening van de regeering, met het oog op de ontwikkeling van het vreem delingenverkeer en van het vervoer in het algemeen, een nieuw offer van 's rfcjks schatkist waard. Door ontslag van een groot deel van het personeel en een versobering tot het uiter ste zou de maatschappij, ook zonder hulp van Staatswege, haar bestaan weliswaar nog een korten tijd hebben kunnen rekken, maar haar verdwijning zou dan toch wel niet achterwege hebben kunnen blijven en van een hervatting van den dienst dadelijk na den oorlog zou in elk geval geen spra ke hebben kunnen zijn. De schepen moeten bedrijfsklaar zyn. Bovendien mag het niet uitgesloten worden geacht, dat zich ook tydens den oorlog omstandigheden voordoen, die een hervatting van den dienst wenschelijk doen zijn. Hierbij wordt herinnerd aan vervoer van vluchtelingen en krijgsgevangenen, zooals ook in den oorlog van 1914 tot 1918 is voorgekomen, waarvoor het in bedryfs- klaren toestand voorhanden zijn van voor passagiersvervoer ingerichte schepen ge- wenscht zou kunnen zijn. Anderzijds ont veinst de regeering zich niet, dat een lan- geren duur van den oorlog het tydstip zaJ kunnen aanbreken, waarop men zich zal moeten afvragen of het intact houden van de „Zeeland" het daartoe te brengen offer nog wel rechtvaardigt. Voorshands lykt het gewenscht, uit te gaan van een her vatting in de naaste toekomst van den dienst, waarvoor het van belang is, het personeel aan het bedrijf te binden. De wachtgeldregeling. Hiertoe is een voorloopig tot 31 Maart 1940 geldende wachtgeldregeling in het le ven geroepen voor het niet in dienst ge houden personeel. De minister van Sociale Zaken heeft een subsidie van 60 in de uitkeeringen, die op grond van deze wachtgeldregeling worden gedaan, ver leend. Indien de voorgestelde regeling tot stand komt, ligt het in de bedoeling het daar heen te leiden, dat de wachtgeldregeling voorshands tot 31 December 1940 wordt verlengd. De kosten kunnen voor het jaar 1940 worden begroot op 631.813. Daarin zyn opgenomen de belooning voor het in dienst gehouden personeel en de ten laste der maatschappij blyvende kosten der wacht geldregeling. Ook is bij de vaststelling van voormeld bedrag rekening gehouden met de rente en de aflossing op de obligatie- leening ad 2,000.000, waarvoor de twee nieuwe schepen hypothecair zyn verbon den. Reeds in de eerste vier maanden van den oorlog, heeft de maatschappij aanmer kelijk op haar bedrijfskapitaal ingeteerd, zoodat het twijfelachtig mag heeten, of dit straks voldoende zal zijn, indien het be drijf weer op gang wordt gebracht. Niet temin zou de regeering den te verleenen financieelen steun voorloopig willen beper ken t.ot een tegemoetkoming in de voor rekening der maatschappij komende kosten voor het jaar 1940. Zij zou voor dat jaar een bedrag van 616.813 voor gemeld doel willen uittrekken. Hoe wordt gesteund. Wat den vorm betreft, waarin deze steun ware te verleenen, dient het voor aflossing op de hypothecaire obli- gatieleening te oestemmen gedeelte afzonderlijk te worden bezien. Per 1 Februari 1940 is op deze leening een bedrag van 66.813 afgelost. Dit ge deelte van den steun zal als 4 pet. rentedragend voorschot worden ver strekt, terwijl tot zekerheid van de terugbetaling daarvan aan den Staat een tweede hypotheek op een der nieuwe schepen zal moeten worden verleend, zoodat voor dit gedeelte de vordering van den Staat als het ware in de plaats van de uitgelote obliga ties treedt. De overige gelden tot een maximum bedrag van 550.000, zou de regee ring als aandeelenkapitaal willen ver strekken. De toekomst onzeker. By het overleg met de directie der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is ge heel opengebleven de vraag, hoe bij voort during van den huidigen oorlogstoestand na 1940 ware te handelen. Noch het feit dat, noch de vorm en de mate waarin over 1940 steun is verleend, mag geacht wor den iets te bepalen omtrent de vraag of, en, zoo ja, op welke wijze in volgende jaren steun zou kunnen worden toegezegd. Zulks geldt derhalve ook voor het opne men van de volgens de leeningsvoorwaar- den jaarlijks verschuldigde aflossing op de hypothecaire obligatieleening in de ver strekking van financieelen steun van rijks wege. OVER WAPENSTILSTAND OF VREDESVERDRAG. Geallieerde hooge raad van oorlog te Londen byeen. Officieel meldt Reuter uit Londen „Te Londen is gisteren de zesde bijeen komst van den oppersten raad van oorlog gehouden. De raad vergaderde'des morgens en kwam in den middag opnieuw bijeen. Engeland was vertegenwoordigd door Chamberlain, Halifax, Churchill, Oliver Stanley en sir Kingsley Wood, die waren vergezeld van sir Alexander Cadogan, sir Cyrill Newall, sir Dudley Pound en sir Ed mund Ironside. Frankrijk was vertegen woordigd door Reynaud, Campinchi en Laurent Eynac, die waren vergezeld van Corbin, Alexis Leger, generaal Gamelin, admiraal Darlan, generaal Vuillemin en generaal Koeltz. Daladier heeft de bijeenkomst niet kun nen bywonen omdat het voeteuvel, dat hy eenigen tyd geleden heeft opgeloopen, nog niet geheel hersteld is. Chamberlain zei zich te verheugen, dat hy Reynaud op deze bijeenkomst voor het eerst als minister-president kon begroeten. De opperste raad van oorlog besprak de ontwikkeling in de strategische situatie sedert de vorige vergadering en nam be sluiten over het beleid. In het licht van de resultaten, tot stand gebracht door de in Dec. door sir John Simon en Paul Reynaud geteekende overeenkomst, en in het ver langen, de strekking dezer overeenkomst uit te breiden tot alle terreinen, die op de belangen en de veiligheid der beide landen betrekking hebben, hebben beide regeerin gen de volgende verklaring goedgekeurd De regeering der Fransche republiek en de regeering van het Vereenigd Ko ninkrijk en Noord-Ierland verplichten zich wederkeerig gedurende den tegen- woordigen oorlog niet over een wapen stilstand of vredesverdrag te onder handelen en geen wapenstilstand of vredesverdrag te sluiten, tenzy by we- derzijdsch goedvinden. Zy verplichten zich geen vredesvoorwaarden te be spreken, voor zy het volledig zyn eens geworden over de voorwaarden, die noodig zyn om beiden landen een wer- kelyken en bly venden waarborg voor hun veiligheid te verschaffen. Tenslotte verplichten zy zich na het slui ten van den vrede op elk terrein gemeen schappelijk te blijven handelen, zoolang dat noodig mag zijn voor de verzekering van de veiligheid van beide landen en voor het met andere landen opbouwen van een internationale orde, die de vrijheid der vol ken, de eerbiediging van het recht en de handhaving van den vrede in Europa waar borgt". HET TOESTEL IS VERMOEDELIJK GERAAKT. De Regeeringspersdienst meldt Donderdagmorgen vroeg werd bij Naar- den een uit het Noorden komend vliegtuig van onbekend gebleven nationaliteit gesig naleerd. Naar aanleiding daarvan steeg een patrouille jachtvliegtuigen op. Eenigen tijd later is dit zelfde vliegtuig bij de grenr van Amsterdam van den grond af onder vuur genomen. By deze beschieting werd het vliegtuig vermoedelijk geraakt. Het verloor althans 3 4Ó0 M. hoogte en maakte onzekere bewegingen. Het vlieg tuig verwyderde zich daarop in Westelijke richting buiten ons rechtsgebied, HET BIJ PERNIS NEERGEHAALDE ENGELSCHE VLIEGTUIG. In het relaas van het bij Pernis tot dalen dwingen van den Britschen bommenwerper werd gisteren gemeld, dat de inzittenden vier Engelschen en een Fransche bestuur der waren. Dit is naar het A.N.P. later be richt, niet juist. Alle inzittenden waren van Britsehe nationaliteit. Mededeeling van het Britsehe ministerie van luchtvaart. Het Britsehe ministerie van luchtvaart deelde gisteren mede Een onzer toestellen wordt vermist. Vernomen wordt, dat het neergeschoten is door Nederlandsche vliegtuigen. Naar aanleiding van berichten, dat de Britsehe vliegers wier toestel tot dalen werd gedwongen, het Nederlandsche vuur zouden hebben beantwoord, verneemt de luchtvaartméde werker van Reuter in offi- cieele Engelsche kringen, dat de Britsehe bommenwerpers zeer nadrukkelijke in structies hebben, dat zij bh hei onopzette lijk vliegen boven neutr -u. grondgebied, indien aangevallen, het vuur van neutrale gevechtsvliegtuigen niet mogen beant woorden. UUU/ElUt£.~ ,,'t Kleintje" is een makelaar, 't Brengt van alles voor elkaar. Tot 5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 ct. Derde plaatsing gratis. Inzake de wederopbouwplannen der nieuwe Finsche regeering heeft Tanner, die thans minister voor de Volksverzorging is, tegenover de Zweedsche pers o.m. ver klaard, dat het opbouwprogram radicale maatregelen behelst tot oplossing van de problemen, Behalve een heffing voor een maal op de vermogens, vooral van degenen, die niet direct door den oorlog te lijden hebben gehad, denkt men aan een nieuwe agrarische hervorming, teneinde den vluchtelingen zoo mogelyk nog tegen den zomer land te verschaffen. De minister gaf uitdrukking aan zyn vrees, dat bin nenkort een krachtiger rantsoeneering van levensmiddelen zal moeten worden inge voerd ter verzekering van de volksvoeding. Duizenden Zweedsche arbeiders naar Finland. Krachtens de beslissing van maarschalk Mannerheim zal het Zweedsche vrijwil ligerskorps in Finland ontbonden worden. Niettemin hebben vele vrywilligers mede gedeeld, dat zij wenschen te blyven om aan het opbouwwerk deel te nemen. Gisteren zyn 1000 Zweedsche arbeiders te Helsingfors aangekomen om de Finnen te helpen in hun wederopbouwwerk. In de komende dagen worden nog 5000 an deren verwacht. GERUCHTEN OVER VERTREK VAN OORLOGSSCHEPEN UIT WILHELMSHAVEN. Een „onbevestigd bericht" dat Duitsche oorlogsschepen uit Wilhelmshaven zijn op- gestoomd of opstoomen om den strijd aan te binden tegen Britsehe zeestrijdkrachten, velke belast zijn met de controle op de contrabande, is gisteravond door den om roeper van radio Roma verspreid. Hij zeide, dat Duitsche koopvaardysche pen in de noordelijke wateren opdracht hebben gekregen een toevlucht 'te zoeken in de dichtstbijzynde haven. TWEE DUITSCHE TOESTELLEN VERLOREN. Een Britsch Hudson verkenningsvlieg tuig heeft gisteren tijdens een normale patrouille vlucht boven de Noordzee op 160 mijlen uit de kust strijd geleverd met twee Duitsche toestellen; het Engelsche vlieg tuig is behouden op zijn basis terugge keerd. Het was door twintig kogels door boord, terwijl uit een der motordeelen olie liep. Gedurende het gevecht werd een der leden der bemanning van een der Duitsche toestellen, naar men gezien heeft, getrof fen. De man viel voorover. Aan het einde van het gevecht steeg rook op uit dezelfde Duitsche machine. Kort na twaalf uur gistermiddag is een Duitsch toestel, dat de noordoostkust van Schotland naderde door gevechtstoestellen van de R.A.F. neergehaald. Britsch convooi door Duitsch vliegtuig aangevallen. Kort na middernacht heeft de Britsehe admiraliteit medegedeeld, dat een vijande lijk vliegtuig gisteren een Britsch konvooi op de Noordzee heeft aangevallen en vyf bommen heeft uitgeworpen, welke geen schade hebben aangericht. Het D.N.B. meldt over dezen aanval: In den avond van 28 Maart hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen onder slechte weersomstandigheden een Britsch convooi in de nabijheid van de Shetlandeilanden aangevallen. Bovendien is in het Kanaal een Franschen torpedobootjager aangeval len. Het convooi werd uit elkaar gedreven en verscheidene schepen werden door bom men getroffen. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd naar hun basis terug. Gedurende den dag hebben Duitsche vliegtuigen meer uitgebreide verkennings vluchten gemaakt boven de Noordzee, En geland en Franlcryk. Niettegenstaande krachtigen afweer brachten de vliegtuigen, die wederom naar de Shetlandeilanden en de Orkaden waren, waardevolle berichten mede. Twee vliegtuigen zyn niet terugge keerd. Nieuw-Zeelandsche vliegers boven Duitschland. Bommenwerpers van het Nieuw Zeeland- sche eskader der koninklijke luchtstrijd krachten hebben Woensdagavond voor den eersten keer boven Duitschland gevlogen. Alle zijn behouden teruggekeerd. BRITANNIA MET PINKSTEREN WEER OPEN Er bestaat alle kans op. Personeel wordt dezer dagen aangenomen. Het vlot niet erg met de onderhandelin gen inzake „Britannia". Dat wil zeggen het is vrywel in kannen en kruiken dat het bekende hotel met de Pinksterdagen zaï worden heropend, maar officieel en op pa pier is de zaak nog altijd niet voor elkaar. De mobilisatie is aanleiding geworden dat de onderhandelingen veel langer hebben geduurd dan gehoopt werd, aangezien be trokkenen onder de wapenen zijn en met altyd even gemakkelyk bereikt konden worden. Dientengevolge zijn maanden ver streken zonder dat men veel verder kwam. En door dezelfde oorzaak is van herope ning gedurende het winterseizoen tot dus ver ook niets kunnen komen. Men herinnert zich, dat Britannia inder tijd (aan het eind van het vorige zomersei zoen) werd gesloten, aangezien de Maat schappij „Zeeland" die sindsdien zelf m groote moeilijkheden is geraakt beslo ten had zich voortaan uitsluitend aan scheepvaartaangelegenheden te wyden en de hotel-exploitatie te laten schieten. De verwachting dat de „Zeeland" by het in dienst komen van de nieuwe mailschepen, de handen vol zou krijgen, was hier niet vreemd aan. Inderdaad werden de nieuwe Dit nummer bestaa' uit 4 bladen wan «fl- «3 Wetsontwerpen voor hulp aan de My. Zeeland ingediend. (Pag. 1, eerste blad) Vreemd vliegtuig bij Amsterdam on der vuur genomen. (Pag. 1, eerste blad) Britannia wordt vermoedelijk met Pinksteren heropend. (Stadsnieuws Vlissingen) Vlissingsche gemeenteraad beliandelt nieuw woningbouw-voorstel. (Stadsnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN schepen een geweldig succes maar men weet hoe de oorlog een spaak in het wiel heeft gestoken Om op „Britannia" terug te komen wij schreven reeds in Augustus van het vorige jaar, dat met een combinatie van belang hebbenden principiële overeenstemming was bereikt voor de verdere exploitatie. De mobilisatie-moeilykheden waar wy hierbo ven reeds op doelden, zyn oorzaak gewor den dat de zaak sleepende bleef. Het ge- heele personeel werd ontslagen en „Britan nia" ging dicht en is tot dusver gesloten gebleven. Voor de volle 100 staat nog niet vast dat hierin verandering zal komen. Maar de waarschijnlijkheid is toch zóó groot, dat wij durven public eer en dat met de a.s. Pinksterdagen „Britannia" wel een geheel ander beeld zal vertoonen dan momenteel het geval is.. Niet meer een verlaten groot gebouw met gesloten toegangen, maar een hotel met veel vertier waar de gasten de ouderwetsche stemming oproepen die voor stadgenoot en vreemdeling aan den naam „Britannia" onverbrekelyk verbonden is. Jaarvergadering afd. Vlissingen. Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De afdeeling Vlissinge? van bovenge noemde vereeniging hield gisteravond in het C.J.M.V.-gebouw haar jaarvergadering. Van hun belangstelling gaven tevens blijk de afgevaardigden van de zusterafdeelin- gen uit Middelburg en Goes, benevens van den Chr. Besturenbond te de^.er plaatse. De voorzitter, de heer Ph. Woltering wees in zijn openingswoord op de sombere tijdsomstandigheden en sprak de hoop uit dat Nederland voor de oorlogsranip ge spaard mag blyven, zoodat ondanks vele moeilijkheden, ongestoord gearbeid kan worden aan den uitbouw der Christelijke vakbeweging. Het ledental der /ereeniging was in het afgeloopen jaar nogal aan schommelingen onderhevig, doordat verschillende leden zich elders gingen vestigen. Het ledental bedraagt thans 88. De secretaris, de heer J. Ligteringen bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin een klacht geuit werd over het slechte vergadering bezoek. Spr. hoopte dat allen het komende jaar hun krachten zullen inspannen om de afdeeling tot groo teren bloei te brengen, temeer daar onge veer 20% der leden gemobiliseerd is. De pogingen om te komen tot oprichting van een jeugdclub zijn mislukt. In een bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van me,, S. Blaauw. Vervolgens heeft het hoofdbestuurslid de heer Z. Bras Jr. een opwekkende rede uit gesproken. Hierin wees spreker op de tot standkoming van een groote reeks sociale wetten. Ter verbetering van de positie van den bedienae. Voor dezen zegen van de Christelyke vakbeweging kunnen de on georganiseerden hun oogen '-niet sluiten, aldus spr. Vele vragen roepen nog om een oplossing. Spreker wekte allen op krach tigen steun te géven aan de afdeeling, zoodat zij niet alleen in ledental, maar ook innerlijk sterk wordt. Na dit meer officieele gedeelte bleef men nog eenige uurtjes in gezellig samen zijn bijeen. Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardiger Naar wy vernemen worden pogingen in het werk gesteld om ook in onze provincie ie Komen tot de oprichting van afdeelin- gen van bovengenoemde vereeniging, kort weg genaamd A.V.O. Zoo zijn zoowel hier ter stede als te Goes consultatie-bureaux geopend, alhier by den heer N. F. Hart-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1