Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 1 Britsche bommenwerper boven ons land neergeschoten. Noorwegen interneert Duitsche duikboot. Griekenland krijgt een „Metaxas"-linie. Anno 1940., Nieuws van het schepenkerkhof. Bijzondere vergunning voor grensoverschrij ding noodig? Geallieerden gaan politiediensten verrichten. Verschillende lucht gevechten geleverd. Strafverzwaring voor spionnage. De Finsche troepen in nieuwe stellingen. Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 74 DONDERDAG 28 MAART lfMO ADonneuientsprgs: lv ct. pei ween 01 2.20 pt <wartaal. Franco per post t 2.50 Afzonderlijkt ïummers 5 ct. Voor tiet buitenland neme men eer - abonnement op tiet postkantoor zijner gemeente •\dvertentiepr\js: Van 1 -5 'egels t 1 25. iedere •egel meer 25 cent Bg abonnement specialf prijs Kleine advertenties van 1 5 regen 50 cent. iedereregel meer 10 cent max IC regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling (Jltgave: fririna fr V Al\ life. VM.i»r- -li., Bureau* Walstr. 58 60, Tel. IU (2 lijnen). Giro No. 66287 Ëigen Kantoren te: Breskeus, Dorpsstraat rel.21 Oost- en West-Snühure. Kanaalstraat »5. Tel 8.' AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDEKLANDSCHE DAGBL ADPERS' DE MACHINE VERBRAND. EEN INZITTENDE IS GEDOOD. De regeerïngspersdienst meldt Hedenochtend vroeg Is een Britsche bom menwerper, welke zich in westelijke rich ting over ons land bewoog, boven Pernis bg Rotterdam door het vuur van een Neder- landschen jager getroffen. Het toestel is in de nabijheid van Pernis geland. Vier der inzittenden verlieten het toestel. Een hun ner is licht gewond. Een vijfde inzittende is, naar later bleek, uit het toestel ge sprongen en dood gevallen. Het toestel is verbrand. De overlevenden worden ge ïnterneerd. RELAAS VAN HET GEBEURDE. Nader verneemt men uit Rotterdam: Vanochtend omstreeks half zes werd op het vliegveld Waalhaven alarm gemaakt, dat een vreemd vliegtuig in de nabijheid van Pernis vloog. Onmiddellijk stegen twee Nederlandsche jachtvliegtuigen op, om te trachten het vreemde vliegtuig tot landen te dwingen. Boven Pernis werd inderdaad het vreemde toestel ontdekt. De Neder landsche piloten gaven, naar wij later ver namen, het bevel tot landen. Aan dit be vel werd echter niet voldaan. Integendeel Het vreemde toestel trachtte, door op groote hoogte te vliegen, te ontsnappen. Toestel gedurende een kwartier achtervolgd. Maar de Nederlandsche jagers gaven geen kans en gedurende een kwartier werd het toestel toen op groote hoogte achter volgd. In Pernis hadden verschillende inwoners het vliegtuiggeronk gehoord. Maar veel was er van het gevecht niet te zien, om dat de vliegtuigen boven de wolken bleven. Wel hoorde men aan het nu eens sterker wordende en dan weer afnemende motor geronk, dat de toestellen regelmatig op trokken en dan weer duikvluchten maak ten. Nu en dan kwamen zij even uit de wolken te voorschijn en dan kon men waarnemen, dat de Nederlandsche jagers probeerden het vreemde vliegtuig tusschen zich in te krijgen. Dit gelukte ten slotte en toen vloog een Nederlandsche jager voor het vreemde toestel, terwgl de twee de jager er achter vloog en met zijn ma chinegeweer vuurde. Plotseling zag men uit de wolken een vliegtuig omlaag komen, waarvan het middelste gedeelte in brand was geraakt. Toestel in brand geschoten. Het bleek het vreemde toestel te zjjn, dat door de Nederlandsche jagers in brand was geschoten. Het brandende toestel had den wind achter zich, waardoor de vlammen zich uitbreidden naar de cabine. De piloot kreeg een steekvlam langs het gelaat en hierna zag men het toestel draaien. Met den wind recht voor ging het toe stel, waarvan nu de staart fel brand de, omlaag, op zoek naar een landings terrein. Tot groote bewondering van de Neder landsche vliegers en van allen, die het zagen, gelukte het den piloot met het brandende toestel een normale landing te maken in een weiland langs den Vonde- lingenweg. Daar kwam het toestel ten slotte neer. De Nederlandsche jachttoestellen waren teruggevlogen naar Waalhaven om rap port uit te brengen. Het gevecht was ook opgemerkt door een groep militairen, die van een oefening terugkeerden. Onder lei ding van een luitenant spoedde men zich naar de plaats, waar het toestel was neer gekomen. De machine brandde als een fak kel. Men trof vier van de vijf inzittenden, die zich uit het brandende wrak hadden weten te redden, op de plaats van het on geluk aan. Het waren de bestuurder, die van Fransche nationaliteit is, en drie En- gelschen. Twee van hen waren licht ge wond: de piloot tengevolge van de vlam men en een der Engelschen, die een mi trailleurschot had gekregen. De vgfde in zittende was uit het toestel gesprongen en op slag gedood. Het lijk werd op eeni- gen afstand van het wrax gevonden. De mannen van de zoeklichtafdeeling hebben de vier vreemde militairen mee genomen naar Pernis, waar zij in een café gelegenheid kregen, zich wat van de belevenissen te herstellen. Hier werd om een dokter getelefoneerd en de mannen kwamen met koffie en cognac weer op hun verhaal. Zg waren nog diep onder den indruk van het gebeurde, vooral tenge volge van het verlies van een hunner mak kers. Toen de luitenant, die hun tot daling had gedwongen, in het café verscheen om kennis te maken met de buitenlandsche vliegers, was men spoedig in een gesprek gewikkeld en bleek er van eenige rancune geen sprake. Nederlandsche luitenant vloog In zgn pyama Na het alarm op Waalhaven was de luitenant direct uit zijn kooi gesprongen. Onder zijn dik leeren vliegerspak droeg hij dan ook niets dan een pyama, daar hij geen tgd had gehad zich te kleeden. Intusschen behandelde de geneesheer de twee gewonden, waarbij bleek, dat geen van beide ernstig gekwetst waren. De Fransche piloot had wat brandwonden aan het gelaat, en de andere gewonde, een Schot, was door een kogel in het zitvlak getroffen. Het projectiel was dwars door het vlieg tuig gegaan en via den stoel achter in het toestel in 's mans lichaam terechtgekomen. Inmiddels arriveerden van Waalhaven per auto eenige officieren, die de vier vreemde vliegers meenamen naar de inter- neeringsautoriteiten, die over een verdere verblijfplaats zullen beslissen. Bg het wrak van het geheel uitgebrande toestel werd een militaire wacht geplaatst, zoodat niemand gelegenheid kreeg het toe stel te naderen. Het stoffelijk overschot van den omge komen vlieger is in beslag genomen. De- Noorsche autoriteiten hebben de Duitsche duikboot U 21 geïnterneerd, die op een rots nabg Mandal aan den grond geloopen was. Het schip werd geïnterneerd in weerwil van het verzoek der Duitsche legatie om vrijlating, daar de Noorsche autoriteiten vaststelden, dat de duikboot niet de Noor sche territoriale wateren was binnengeva ren in verband met de weersomstandighe den of door slecht weer veroorzaakte scha de, doch omdat bg de navigatie een fout was gemaakt. HET LEGER WORDT GEREORGANISEERD. De Grieksche bladen publiceeren bijzon derheden over het door de regeering Me taxas verrichte werk voor de reorganisatie van het leger en .de verzekering van de landsverdediging. Sedert het dienstjaar 1936'37 zijn in het geheel 6.616 millioen buitengewone credieten verstrekt voor de herbewapening. Van den zomer 1936 af zijn werkzaam heden ondernomen aan de inrichting van een permanente versterkingslinie, de „Me- taxas-linie", welke 3.000 permanente wer ken van gewapend beton omvat. Vóór Augustus 1936 heeft Griekenland slechts vier stuks luchtdoelgeschut gehad, thans heeft het er 200. Hetzelfde is het geval met militaire vliegtuigen, de kazerneering en het werk der organisatie van het leger. ZEEROOVERS IN ACTIE. Japansche oorlogsschepen hebben, naar het Japansche telegraafagent- schap gisteren meldde, kunnen ver hoeden, dat hët vrachtschip „San Antonio" van de Transatlantic Steamship Company (Panama) door Chineesche zeeroovers werd ge plunderd. Volgens mededeelingen van den kapitein was het schip aan den grond geloopen, toen op hetzelfde oogenblik vjjf of zes Chineesche jonken verschenen en met zwaarden en hellebaarden bewapende roovers aan dek klommen. Juist toen de kapitein zijn schip reeds wilde over geven, doken in de verte Japansche oorlogsschepen op, waarop de zee schuimers hals over kop de vlucht namen. De Japansche oorlogssche pen trachten het schip weer vlot te brengen. VROUWEN EN KINDEREN ZWALKTEN OP ZEE ROND. Woensdag zijn in een haven aan de Noordoostkust van Schotland 42 geredden van het Noorsche stoomschip „Cometa" w.o. drie vrouwen en twee kinderen, waar van één zuigeling, aan land gebracht Eenige geredden hebben verklaard, dat zij 17 uur hadden rondgezwalkt eer zij werden opgepikt. Britsch stoomschip over tjjd Het Britsche stoomschip „Castlemoor" groot 6574 ton, is thans zoo zeer over tijd, dat het verloren geacht moet worden. Men heeft echter de hoop op behoud der uit 42 koppen bestaande bemanning nog niet opgegeven. Duitsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht op de Noord zee een Duitsch patrouillevaartuig tot zin ken heeft gebracht. Dit bericht wordt echter door het D.N.B. tegengesproken. De aangevallen patrouille vaartuigen hebben alleen eenige bommen in het water zien vallen en de door Duit sche jachtvliegtuigen aangevallen Engel- sche bommenwerpers na het neerschieten van een Bristol-Blenheimmachine naar huis terug zien keeren. De „Altmark" te Kiel aangekomen. Het Duitsche stoomschip „Altmark" dat op 16 Februari in de Joessing-fjord door een Engelsch oorlogsschip geënterd werd, is naar het D.N.B. meldt, gisteren in de haven van Kiel aangekomen. De torpedeering van de „Edmund Hugo Stinnes". De Deensche raad voor de scheepvaart heeft gisteren te Lemvig het torpedeeren van het Duitsche schip „Edmund Hugo Stinnes" in den nacht van 23 op 24 Maart behandeld. De Deensche raad be handelt ook de aangelegenheden van bui tenlandsche schepen, wanneer schipbreu kelingen onmiddellijk naar Denemarken komen en de eigenaars van de schepen dit verlangen. De stuurman van de „Edmund Hugo Stinnes" verklaarde volgens het Deensch Telegraafagentschap, dat het Britsche oorlogsschip eerst een waarschuwings schot heeft gelost en hierna met scherp heeft geschoten, waardoor twee opvaren den werden gewond. Het schip draaide daarop bij. De kapitein liet alles klaar maken om het schip tot zinken te brengen, doch het oorlogsschip vuurde een torpedo af welke het schip tot zinken bracht. De Britten verlangden, dat de kapitein zou worden uitgeleverd en hij werd aan boord van den onderzeeër genomen. De stuurman verklaarde verder, dat het schip twee zeemglen van de kust is ge torpedeerd. De ligging van het wrak zal door een Deensch inspectieschip worden bepaald, wanneer het weer gunstig is. Deensche scheepvaart door mijnen belemmerd. Nadat de vaart over de Belt door het werk van krachtige ijsbrekers weer moge lijk was geworden, doen zich nu nieuwe moeilijkheden voor, doordat talrgke mgnen van de velden ten zuiden van de Belt ten gevolge van den wind losgeslagen en in het vaarwater geraakt zijn. IJsbrekers en vliegtuigen patrouilleeren, doch hun arbeid wordt door het gs bemoeilijkt. De staat s- spoorwegen hebben het verkeer over de Belt voorloopig gestaakt. OOK VOOR HOUDERS VAN PASPOORTEN. Het heeft sedert het uitbreken van den oorlog de aandacht der bevoegde autori teiten getrokken, dat er Nederlanders zijn in de grensstreek, doch ook wel elders in het land woonachtig die talrgke bui tenlandsche reizen, veelal van korten duur. maken. Het is gebleken, dat er menschen zgn, die veelvuldig de grens overschrijden, soms voor een verblijf van slechts enkele uren, in een naburig land. Redenen van staatsbelang maakten het noodzakelijk, in het kader van de bestrij ding van voor de veiligheid des lands ge vaarlijke handelingen, ook tegen kennelijk ongewenschte uitstapjes over de grens te kunnen optreden. Daarom overweegt de regeering, naar de Tel. verneemt, de mogelijkheid van invoe ring van een voor den verderen duur van den oorlog geldende regeling, volgens wel ke Nederlanders, die een reis naar het bui tenland willen maken, naast een geldig paspoort in het bezit zullen moeten zijn van een bijzondere vergunning, om met het oog op die reis het land te verlaten. IN DE NOORSCHE TERRITORIALE WATEREN. Het Fransche blad „Temps" meldde gis teren, dat in gezaghebbende kringen te Pargs wordt verklaard, dat op grond van de systematische schending der Noorsche territoriale wateren sedert het begin der vijandelijkheden door Duitsche schepen, de geallieerden zich van nu af gerechtigd achten het privilege der neutraliteit dezer wateren niet meer te respecteeren. Later verzocht Havas bovenstaand be richt in te trekken en het persbureau voegde daaraan toe, dat bedoeld bericht een toespeling maakt op het mogelijke be sluit van een bijeenkomst, welke nog niet was gehouden. Later meldde Havas nog: Bij navraag is gebleken, dat geen enkele verklaring in dien zin is afgelegd. Het Fransche standpunt is, evenals het Britsche sedert de zaak met de „Altmark" niet veranderd. Te Parijs, zoowel als te Londen, is men van meening, dat het ondraaglijk is, dat de neutraliteit der territoriale wateren van een dergelijk land in feite voortdurend ge schonden wordt door een wederrechtelijk gebruik, dat Duitsche schepen ervan ma ken en dat de geallieerden derhalve be sloten zijn zelf den politiedienst ter hand te nemen. De passiviteit van zekere neu trale regeering heeft de beteekenis van neutraliteit verdraaid en dc actie der ge allieerden beperkt er zich toe het. aldus in gevaar gebracht evenwicht te herstel len. Ongerustheid in Scandinavië over plannen der geallieerden. De bladen in Stockholm publiceeren in grooten opmaak de aan de geallieerden toegeschreven plannen, het Duitsche erts- vervoer door de Noorsche wateren te ver hinderen. Zg geven uiting aan hun be zorgdheid over de mogelijke gevolgen hier van voor de Scandinavische neutraliteit en over de mogelijkheid van Duitsche tegen maatregelen. Naar verluidt gebruiken de Duitschers thans kleine vrachtvaarders met een ge ringen diepgang, die dichter langs de Noorsche kust kunnen varen en aldus aan aanhouding ontkomen. De speciale correspondent van „Tidnin- gen" meldt uit Narvik, dat in deze haven groote drukte heerscht en dat er op volle kracht wordt gewerkt. Hij voegt hieraan toe, dat buiten de territoriale wateren van Narvik verscheidene Britsche oorlogs schepen zgn gezien. De correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de Engelsche vliegtuigen Dinsdag bo ven Fransch gebied tenminste vijf Duit sche toestellen hebben neergeschoten. Men gelooft, dat twee andere vliegtuigen even eens zijn neergehaald. Een Britsch ge vechtsvliegtuig van het type Hurricane ging verloren. Het hoofdkwartier van de Engelsche luchtmacht in Frankrijk heeft Woensdag een communique uitgegeven, waarin ge meld wordt: „Een formatie, bestaande uit zeven vij andelijke verkenningsvliegtuigen, die be schermd werd door gevechtstoestellen, is opgevangen en aangevallen door een ge vechtspatrouille der R.A.F. Er werden luchtgevechten geleverd. Onze toestellen hebben de vijandelijke formatie uteenge- dreven en gedwongen haar verkenning op te geven. Een van onze patrouilles heeft een formatie ontmoet van negen vijande lijke gevechtstoestellen. Tijdens het daarop ontstane gevecht werd gezien, hoe twee vijandelijke toestellen brandend omlaag stortten. Een onzer gevechtsmachines werd neergeschoten; de piloot kon met zijn val scherm dalen". Van Duitsche zgde wordt vastgesteld, dat de beweringen over het neerschieten van minstens 5 Duitsche vliegtuigen ge heel uit de lucht gegrepen zijn. Op grond van vaststellingen door bevoegde instan ties heeft het Duitsche luchtwapen de laatstedagen geen enkel vliegtuig verlo ren, aldus het D.N3. Luchtgevecht in de Duitsche bocht Duitsche verkenners hebben volgens het D.N.B. boven de Noordzee Britsche vlieg tuigen ontmoet, die probeerden de Duitsch t bocht binnen te dringen. Een Britsch vliegtuig van het Bristol- Blenheim type werd door Duitsche jagers omlaaggeschoten. De Duitsche verken ningsvliegtuigen zgn voltallig terugge keerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. §el»eMrlei«isscw wan ten lag Britsche bommenwerper boven ons land neergeschoten een inzittende gedood. (Pag. 1, eerste blad) Weer verschillende schepen tot zinken gebracht. (Pag. 1, ©erste blad) Actie ingezet voor doodstraf bg spion- nage. (Pag. 1, eerste blad) „Goed Wonen" gaat jubileeren. (Stadsnieuws Vlissingen) Griekenland gaat intensief bewapenen. (Pag. 1, eerste blad) ZIE verder eventueel LAATSTE BEltH H'IEN. ACTIE VOOR DOODSTRAF INGEZET. Er heeft zich, naar wij vernemen, als reactie van de openbare meening op de oehandeiing van verschillende strafproces sen van den laatsten tgd op het gebied v{e# spionnage en aanverwante misdrijven, ei ,L voorloopig comité gevormd, hetwelk naar een aanmerkelijke en, nu doeltreffend ue strafverzwaring voor soortgelijke de licten streeft. Van de zijde van het comité wordt ons omtrent de drijfveeren der oprichters me degedeeld: Weliswaar heeft de minister van Justitie in de Eerste Kamer toegezegd strafver zwaring (ten opzichte van art. 102) voor spionnage te zullen overwegen, doch van eenig voornemen van dezen bewindsman te bevorderen, dat de mogelijkheid worde geopend, dat in deze tijden in zeer ernstige gevallen ook de doodstraf zou kunnen worden opgelegd, alsmede om strafver zwaring op ruimer schaal voor te stellen voor verschillende andere artikelen, waar de veiligheid van den staat evenzeer in net geding is, mocht niet blijken. Misschien is het begrijpelijk dat de mi nister, al dadelijk in den aanvang, ervoor terugdeinst de eenmaal afgeschaite dood straf opnieuw in het wetboek van straf recht in te voeren, en evenzeer, dat er wellicht bezwaren zouden kunnen rijzen tegen een partieele herzieningvan ons strafwetboek, welks systeem geen ge- improviseerde wijzigmgen verdraagt. Aan deze bedenkingen ware tegemoet te komen door een aanvulling van de wet op den staat van oorlog en beleg, waarbij net maximum van straffen, bij verschil lende artikelen van het wetboek van straf recht bedreigd, aanzienlijk wordt verhoogd, indien de feiten „in tijd van oorlog" (als bedoeld bij art. 87 van het wetboek van strafrecht) wordt gepleegd. De voorgestelde wijziging betreft der halve zware lands- en volksverraderlijke delicten, welke in de huidige gevaarvolle tijdsomstandigheden worden gepleegd ten nadeele van de algemeene belangen van den staat, alsmede ten persoonlijken ge- vare van onze landgenooten ter zee en te land. De ernst van deze misdrgven, bezien in het licht van onzen tgd en onze interna tionale situatie, zal het criterium behooren te zijn voor de mate, waarin le. de maxi mum-straf aanzienlijk wordt verhoogd, 2e. de nieuwe straf, nl. de doodstraf wordt bedreigd. Een adres aan de Kroon, gesteund door de namen van Nederlanders uit alle ge ledingen van ons volk, acht het voorloopig comité de meest doeltreffende vorm te zijn, om ter bevoegde instantie te doen blijken, wat ten deze in onze Nederlandsche natie leeft. De hiertoe benoodigde schriftelijke be tuigingen van adhaesie zullen worden ver zameld door prof. dr. H. Blok, Willem de Zwijgerlaan 18, Oegstgeest. Achter de gewijzigde staatsgrenzen heb ben de Finsche troepen volgens het D.N.B. lieu we stellingen betrokken. Het ministerie van Binnenlandsche Za- cen heeft het betreden van het gebied in :westie verboden. Buitenlanders mogen er slechts met speciale politievergunning bin nenkomen. Voor de doorreis over Tornea en Hapa- randa naar Zweden gelden bgzondere be palingen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1