Breskensche Courant TE 5EL Schoonmaak STADSNIEUWS EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK L ".der. lurgscbe Stoomvaar! Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De Zeeuwen voelen niet veel voor varen Mussolini confereert met Teleki. Diplomatieke breuk tusschen Frankrijk en Rusland. sT^Mijnhardije Ongerustheid over het Nederlandsche motor schip „Saba". De „Ark Royal" in een thuishaven terug gekeerd. De ondergang der Deensche schepen. Boliviaansche militairen aan het muiten geslagen. Vlissin«en §cl>gMrlcwi«scw m»n Jen Jog iereen g heeft, sterke gebit, ens die <er, dat iSS ai7-091 Schilder- en Jiten uitvoeren, es doet W. DE U. Adres Iijging der leer- kkers nu nog Lange Leren 37.50, Motor- la m. kap 2.95, 2.753.25, Beenkappen otorbrillen, Le- eenpijpen, enz. ind. 9, Tel. 634. ij. Voor trek en te bekomen Coll., Hendrik- n. er- en Behang- agst mogelijke tinlichtingen bij )EREN, Schil- itraat 16. VJVlidd.' v.Rotf. I'm. uur|vm. uur 9 9 IrtterdamMid- ngekeerd. rlasse 2.25 f 3.50 Enkele 35 Retour 2e vervoer van r billijlc, tterdam: Erven et 86, Tel. 22727 BUYTENHEK, I 3521. [DERS, TeL.153. 30 VEN DE letourbiljetten <1 Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 73 WOENSDAG 27 MAART 1940 -vbonnementsprqs: 17 ct. per week oi 1 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50 Afzonderlijk* nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeü abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 .-egels t 1.25, iedere regeJ meei 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max.. LO regels) Derde ptaat.smg gratis Vooruitbetaling Uitgave: firma tV AN DE V bJllie. -Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoreD te: Breskens, Dorpsstraat TeL21 - Oost- «n WesUSouhurg, Kanaalstraat 45, Tel. - AAKGESLOTEN BIJ HET JUREAÜ VOOH PUBLICITEITSWAA.RDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" KORT COMMENTAAR. De lezer die van bovenstaand opschrift kennis neemt, zal ons misschien willen vragen of wij met de warme Paaschdagen een zonnesteek hebben opgeloopen. Tot dusver hebben wij immers niet beter ge weten of de Zeeuwen zijn zeevaarders bij uitnemendheid Maar sinds wij dezer da gen de Heldersche Courant lazen, hebben wij het tegendeel geleerd. Genoemd blad bevatte van de hand van een Haagschen correspondent een inter view met den kolonel J. P. Remijnse, hoofd van het Centraal Bureau voor aanneming van Marinepersoneel. Het gesprek ging over de werving van Nederlandsch Marine personeel en, wanneer de medewerker de mededeelingen van kolonel Remijnse juist heeft weergegeven, zou deze in verband met het betrekkelijk geringe percentage sollicitanten uit deze provincie hebben ge zegd „dat Zeeland, in vroeger eeuwen hèt land van de zeevaarders, thans nagenoeg geheel bestaat uit een landbouwende be volking die weinig voor het zeevaren voelt. Daar vandaan de geringe percenta- De fout kan bij ons schuilen. Maar wij meenen toch nogal enkele Zeeuwsche na men te hebben ontmoet bij de vele scheeps rampen die den laatsten tijd in onze ko lommen aandacht eischen Dat is toch wel een afdoend bewijs voor het feit, dat de stelling van kolonel Remijnse ietwat aan vechtbaar is. Het is mogelijk, dat er in verhouding tot andere provincies niet zoo veel Zeeuwsche sollicitanten naar posten bij de Marine zijn. Maar de conclusie die men uit dit feit in den Haag schijnt te hebben getrokken, is er toch wel geheel naast. Er bestaat ook nog zooiets als een belangrijke Nederlandsche koopvaardijvloot en het aantal Zeeuwen en in Zeeland ge vestigde personen van elders dat ter koop vaardij vaart, is niet van eenige doch van zeer groote beteekenis. Het zal wel waar zijn, dat de landbou wende bevolking weinig voor zeevaren ge voelt. Maar dat is toch niet hetzelfde als wat met dit interview wordt gesuggereerd, nl. dat er nog maar weinig zeevarende Zeeuwen zijn. Het tegendeel is waar. En het is alleen maar droevig, dat de vele scheepsrampen van den laatsten tijd hiervoor het bewijs hebben moeten leveren. Er varen talrijke Zeeuwen op alle zeeën. Ook bij de Marine.' Dat hebben de ongelukken met enkele marine-vaartuigen eveneens geleerd; deze hebben verschillende Zeeuwsche gezinnen in diepen rouw gedompeld. Het is dus best mogelijk dat het per centage Zeeuwen dat naar een plaats bij de Marine solliciteert, betrekkelijk gering isde cijfers van het Centraal Bureau nemen wy te dien aanzien zonder meer voor waar aan. Maar dit wil allerminst zeggen, dat het aantal zeevarende Zeeuwen tegenwoordig niets meer om het lijf heeft; zooals in bedoeld artikel toch wordt ge zegd. VASTBESLOTEN DEN VREDE IN HET DONAÜBEKKEN EN OP DEN BALKAN TE BEWAREN. De Duce heeft gisteren in tegenwoordig heid van graaf Ciano den Hongaarschen minister-president graaf Teleki ontvangen en met hem bijna twee uur geconfereerd. Tfldens het hartelijke gesprek is volgens Stefani een voorstel naar voren gekomen, later op elk gebied de samenwerking te verdiepen tusschen de beide landen op de basis van het vriendschapsverdrag, dat eerlang dertien jaar zal bestaan en door de gebeurtenissen werd gewaarmerkt. Deze vriendschap, aldus Stefani, past volkomen bij de thans tusschen Duitsch- land en Italië en Duitschland en Hongarije bestaande betrekkingen, evenals bij die, welke bestaan tusschen Italië en Zuid Slavië. De beide regeeringen zijn vastbesloten, vooral onder de tegenwoordige omstandig heden haar acties te coördineeren om den vrede in het Donaubekken en op den Bal kan te bewaren. SOVJET-AMBASSADEUR UIT PARIJS TERUGGEROEPEN. EEN GELUKWENSCH-TELEGRAM DE OORZAAK. Op 19 Maart jl. heeft de Fransche zaak gelastigde te Moskou, Payart, den Russi- schen volkscommissarie voor buitenland- sche zaken, Molotof, medegedeeld, dat de Fransche regeering het telegram, dat door den ambassadeur van de Sovjet-Unie te Parijs, Soerits, is onderteekend en aange boden ter verzending naar Stalin te Mos kou ter gelegenheid van het sluiten van den vrede tusschen de Sovjet-Unie en Fin land, beschouwt als een zich mengen in het binnenlandsch politieke leven van Frank rijk door den ambassadeur, zoo meldt het Russische telegraafagentschap Tass. Overeenkomstig de verklaring van Soe rits acht de Fransche regeering zekere uit drukkingen in het telegram, nl. „dank zij de wijsheid van de Sovjetregeering en ons dappere roode leger, hebben de plannen van de Britsch-Fransche oorlogshitsers, die gepoogd hebben der. oorlogsfakkel in Noordoost Europa te ontsteken, schipbreuk geleden. De woorden ,*plannen van de Britsch-Fransche oorlogshitsers" zijn in de bijgevoegde copie van het telegram onder streept. Ook de zinsnede „De Sovjet-Unie blijft een onwrikbaar bolwerk waartegen de duistere plannen van de vijanden van het socialisme en van het werkende volk ook in de toekomst te pletter zullen slaan". Hier zijn de woorden „duistere plannen van de vijanden van het socialisme" onder streept. De Fransche regeering verklaart, dat door dit telegram, dat door den censor is tegengehouden, Soerits niet langer zal worden beschouwd als „persona grata0 door de Fransche regeering. De Fransche regeering geeft het verlangen te kennen, dat Soerits door de regeering van de Sovjet-Unie te ruggeroepen zal worden. In verband hiermede heeft de assistent volkscommissaris voor buitenlandsche za ken op 26 Maart Payart het volgende ant woord van de Sovjet-Unie overhandigd „Ten eerste De regeering van de Sov jet-Unie acht geen redelijke gronden aan wezig voor de Fransche regeering om den Sovjet-Russischen ambassadeur Soerits niet langer als „persona grata" te beschou wen, wegens het telegram, dat door Soerits is onderteekend en aangeboden voor door zending naar Moskou, in welk telegram zelfs geen melding is gemaakt van de Fransche regeering. Ten tweede Aangezien evenwel de Fransche regeering formeel de kwestie stelt ten aanzien van Soerits, deelt de re geering van de Sovjet-Unie mede, dat Soe rits is ontheven van zijn plichten als am bassadeur van de Sovjet-Unie in Frank rijk". In diplomatieke kringen te Moskou is men van meening, dat de terugroeping van den Sovjet-Russischen ambassadeur in Pa rijs, Soeritz, niet tot een verdere spanning der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk behoeft te leiden. Moskou zou volgens D.N.B. met de terug roeping van Soeritz reeds rekening ge houden hebben, omdat Frankrijk reeds sinds maanden in de Sovjet-Unie slechts vertegenwoordigd is door een zaakgelas tigde, en de ambassadeur Naggiar sinds geruimen tijd met verlof is. vlucht direct voor' De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Naar wij vernemen, bestaat er in scheep vaartkringen ongerustheid over het Neder landsche motorkustvaartuig „Saba", dat ruim een week geleden hier te lande ver wacht werd. Sinds het vertrek uit een bui tenlandsche haven heeft men niets meer van het schij vernomen. De bemanning bestaat uit zeven koppen. Kapitein is de heer Acda. Dit is hetzelfde schip, dat op 3 Maart jl. aan de oostkust van Engeland door een vliegtuig beschoten werd, waarbij het vrij ernstige schade opliep. De „Saba", welke 397 brutoton meet en in 1939 is gebouwd, behoort toe aan den heer J. Roorda te Voorburg. VIJANDELIJKE TORPEDO- EN BOMAANVALLEN MISTEN HUN DOEL. Het Britsche vliegtuigmoederschip „Ark Royal" is volgens Reuter na een kruistocht van vijf maanden in een thuishaven terug gekeerd. Gedurende zijn reis heeft het schip met zijn vliegtuigen een oppervlakte van vijf millioen vierkante mijl verkend en heeft eèn aanzienlijke rol gespeeld inhet aanhouden van drie groote Duitsche koop vaarders nl. de „Uhlenfels", „Watussi" en „Adolf Woermann". De vliegtuigen hebben verscheidene duikbooten aangevallen. Een vijandelijke duikboot heeft twee torpedo's afgeschoten op het schip, doch het niet geraakt. De duikboot is daarna door de begeleidende torpedojagers tot zinken gebracht en een aantal opvarenden van de duikboot werd gered. Een andere keer heeft een vijandelijk vliegtuig een bom van 1000 kilo geworpen, doch deze kwam op ongeveer 15 voet van den boeg in zee terecht, waardoor het vliegkampschip slechts licht werd bescha digd. Het schip is thans teruggekeerd om zijn voorraden aan te vullen en de bemanning en vliegers een vacantie te geven. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. EEN NIEUW Z.G. GEHEDI WAPEN GEBRUIKT? Vijf opvarenden van het Deensche s.s. „Britta", dat Maandag op. den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht is, zijn giste ren in Engeland aan land gebracht. De dertien andere leden van de bemanning zijn verdronken. In een haven aan de Schotsche oostkust zijn 20 mannen van het Deensche s.s. „Algier" aangekomen. Van dit schip zijn vijf opvarenden om het leven gekomen. Bij het tot zinken brengen van het Deen sche schip „Minsk" zijn tenslotte 13 men- schen omgekomen en 9 gered. De geredden van deze booten hebben verteld, dat zij twee ontploffingen hebben waargenomen by den ondergang van hun schepen, zoodat de vraag rijst, of hier wel licht gebruik is gemaakt van een nieuw z.g. geheim wapen. Een gedempte ontplof fing werd door een luidere explosie ge volgd. Deensche zeelieden eischen begelei ding door vischkotters. Vertegenwoordigers der Deensche orga nisaties van stumTieden, machinisten, sto kers, radiotelegrafisten en andere zee lieden hebben verlangd, dat de regeering zoo snel mogelijk besluit tot het doen be geleiden van op de Noordzee varende schepen door vischkotters, hetgeen reeds eerder geëischt was. Voorzoover dit niet geschiedt, moeten de organisaties haar leden aanraden niet te varen. DE REGEERING IS DEN TOESTAND ECHTER MEESTER. Een groep jonge Boliviaansche officieren heeft gisteren een opstandige beweging in het regiment carabiniers ontketend, doch de regeering is den toestand meester. De bevolking heeft voor het regeeringspaleis een betooging van trouw aan president Quintanilla georganiseerd. Toespraak van president Quintanilla. President Quintanilla heeft het woord gevoerd tot een voor zijn paleis verzamelde menigte en verklaard, dat de bevolking de regeering en het leger en ook zijn chef van den generalen staf steunt. Naar Havas uit Buenos Aires meldt, is gistermiddag om 1 uur tien te La Paz de staat van beleg afgekondigd voor het ge- heele land. De opstand bedwongen. De voorloopig regeering deelt mede, dat de opstand, welke in het regiment kari- biniers was uitgebroken, teneinde de bij eenkomst van het parlement, die ongunstig voor het leger werd geacht, te voorkomen, volkomen is mislukt, dank zij de loyaliteit .van alle garnizoenen, de reactie van het volk en de krachtige houding van den chef van den generalen staf, Antenor Ichazo, die de orde zonder bloedvergieten heeft hersteld. GERUCHTEN OVER NIEUW SCHELDE- DROOGDOK. De Directie ontkent de juistheid. Onder het opschrift „Belangrijke uit breiding Mij. „De Schelde", bevatte De Standaard dezer dagen een bericht van den volgenden inhoud: „Naar wjj vernemen, heeft de directie van de bekende scheeps- bouwwerf „De Schelde" besloten, op het z.g. Eiland een groot nieuw dok, metende ca. 250 M. lang en 37 M. breed, te doen aan leggen en daarbij tevens scheepsbouwlood- sen op te trekken. Aangenomen wordt, dat deze uitbreiding verband houdt met belangrijke opdrachten van Defensie". Wij hebben naar aanleiding van het bovenstaande bij de Schelde-directie infor maties ingewonnen; deze heeft ons echter gemachtigd de juistheid van een en ander absoluut tegen te spreken. Nog eens de baldadigheid van de jeugd. Naar aanleiding van ons bericht over de ergerlijke baldadigheden van de jeugd, meldt een belangstellen lezer ons nog de volgende voorvallen Veertien dagen geleden hebben eenige jongens op het werk aan een in aanbouw zijnd winkelpand, 's avonds circa half zes de waterkraan opengezet, zoodat toen de werklieden den anderen morgen half acht op het werk kwamen, de geheele boel blank stond. Het water had tijdens den nacht over het werk gestroomd, zoodat de schade voor den aannemer op 10 water verbruik kwam, terwijl bovendien drie menschen eenige uren moesten werken om een en ander weer behoorlijk voor elkaar te krijgen. Meermalen komt het ook voor, dat jon gens in het portiek van een Vlissingschen winkel tegen de deur van de bovenwoning en de étalage urineeren, met het gevolg dat de gang en de etalage bevuild worden. Vaak gebeurt het ook, dat zij de aardig heid hebben, met veel geschreeuw en Ja- waai de winkeldeur open te gooien, of rotte voorwerpen in den winkel te smijten. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden volgens de jongste opgave als werkzoekenden inge schreven Mannen2 letterzetters, 1 boekbinder, 5 metselaars, 7 opperlieden, 8 schilders, 14 timmerlieden, 1 opzichter, 1 houtbewerker, 1 mandenmaker, 1 meubelmaker, 1 stof feerder, 3 kleermakers, 4 schoenmakers, 20 metaalbewerkers, 4 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 sigarenmaker, 3 slagers, 1 tuin man, 4 magazijnbedienden, 4 reizigers, agenten, 2 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 12 kellners, 18 loopers, 3 portiers, 55 trans portarbeiders, 22 kantoorbedienden, 41 va rensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen enz.) en 80 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 3 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 1 dienstbode, 3 werksters, 2 onderwijzeressen. Totaal 337 ingeschrevenen (vorige week 355), waarvan 153 m zorg, t.w. 75 in de werkverschaffing, 26 in de plantsoenen, 10 crisissteuntrekkers en 42 gesteunden van- ge Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 18 werkzoe kenden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een heeren rijwiel; een damesrijwiel; bruin lederen portemonnaie met inhoud; blauwe kinder wantjes; lederen damestasch met inhoud; en dat inlichtingen zijn te bekomen om trent: bruine heerenhandschoen (glacé) bij Provoost, Nieuwstraat 41 boven; paar grijze kinderhandschoenen bij Lippens, A- cacialaan 11; kinderschopje bij de Nooyer, Sottegemstraat 76; bril met hoornen mon tuur bij A. van Eenennaam, Hobeinstraat 32 roode kinderportemonnaie met inhoud bij Lako, Paul Krugerstraat 23 rijwielbe- lastingmerk bij A. Jansen, Dijkstraat 93 rechter heeren handschoen bij van Hoeij- donck, patates-frites kraam Paul Kru gerstraat; blikken armbandje bij C. Roos, Scheldestraat 5; vulpen bij W. A. de Groo te, hotel van Heijl, Stationsstraat 34 te Middelburg; rijwielbelastingmerk bij J. Sanderse, Oude Station 4; glacé hand schoen bij Bostelaar, Kasteelstraat 94 bos sleutels bij L. van Ham, Kolvenier- straat 19; bruine rechter kinderwant bij de Konink, Hellebardierstraat 2; tompouce bij Bakker, Groenewoud 55; lederen dames- portemonnaie met inhoud bij Timmerman, Walstraat 58; bijbeltje bij C. de Jonge, Vrouwestraat 30; linker bruine dames handschoen bij C. Wests trate, Breewater- straat 16 bankbiljet bij N. van Eekelen. Marinestraat 8; blauw kinderhandschoen tje met bontrand bij J. J. Vader, Leliën laan 27; rijwielbelastingmerk by N. Ver hage, Spoorstraat 14 te Oost en West Sou burg; linker wildlederen heerenhandschoen bij J. de Lege, Badhuisstraat 104 beneden; bruin kinderhandschoentje bij J. Theune, Gravenstraat 10; gebreid linker kinder wantje bij K. W. A. v, d. Ven, Vlaming- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Diplomatieke breuk tusschen Frank rijk en Sovjet-Rusland. (Pag. 1, eerste blad) Nederlandsch motorschip „Saba" ver mist. (Pag. 1, eerste blad) Muitery in het Boliviaansche leger. (Pag. 1, eerste blad) Er zijn weer verschillende schepen ver gaan. (Scheepvaartnieuws) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN straat 23; roode kindermantelband bij O. Soolsma, Dokkade 53; gevlekte draad- harige foxterriër bij H. van der Bend, Coosje Buskenstraat 17; bruin lederen portemonnaie met inhoud bij Ds. Vossers, Badhuistraat 48; zilveren ketting zonder slot bij M. Glerum, Boul. de Ruijter 6; paar blauwe gewerkte dameshandschoenen bij Cornelisse, A. Dekenstraat 63; tompouce en blauw kindertaschje bij kantoor P.Z. E.M., Koningsweg; doublé damespolshor loge bij Boone, Verkuijl Quakkelaarstraat 41; blauw kindertaschje met inhoud bij C. Lipkens, Acacialaan 11; kinder-regen cape bij van der Linde, Zeilmarkt 14. Een herdenkingsdag voor mr. P. Dieleman. Heden is het 40 jaar geleden, dat mr. P. Dieleman voor de eerste maal gekozen werd tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland en wel in het toenmalige kiesdis trict Middelburg bij een herstemming met wijlen den heer H. P. Bouwmeester. In 1905 kozen de Staten hem tot lid van Ged. Staten, doch bij de periodieke verkiezingen van 1907 hebben de Walcher- sche kiezers zijn mandaat als Statenlid niet hernieuwd en was na 2 jaar dus ook een einde aan zijn Gedeputeerde lidmaat schap gekomen. In 1910 was er een vaca ture in het toenmalige district Hulst en bij verkiezing van een opvolger kwam op 29 April mr. Dieleman in herstemming met H. R. W. Kramer (r.k.). Op 29 April had de herstemming plaats en werd mr. Diele man gekozen en sedert 30 jaar is hij bij ieder aftreden weer herkozen. In Ged. Sta ten keerde hij in 1911 terug, doch in 1913 by de groote linksche overwinning, moest hy deze plaats weer afstaan. In 1916 kozen de Staten hem weer tot lid van Ged. Sta ten. Totaal is mr. Dieleman dus tot nu toe 37 jaar lid van de Prov. Staten en onge veer 28 jaar lid van Ged. Staten. Hoofd distributiebedrijf. De heer J. G. Versluijs te Middelburg is benoemd tot hoofd van het distributiebe drijf kring Sint Laurens, omvattende alle gemeenten op Walcheren met uitzondering van Middelburg en Vlissingen. BONDSDAGEN JONGELINGSVEREENIGINGEN. Op Tweeden Paaschdag werden in onze provincie twee bondsdagen van jongelings- vereenigingen gehouden. Her Nederlandsch Jongelingsverbond kwam te Terneuzen bijeen en de Neder landsche bond van Jongelingsvereenigin- gen op Geref. gronslag, afd. Zeeland, te Middelburg. In Terneuzen werd de bondsdag, die door enkele honderden uit alle deelen der pro vincie werd bijgewoond, geopend met een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk. Na een openingswoord, hield de voor zitter de heer K. L. W. van der Maden, volgens de Z. een toespraak over „De meeste van deze", naar aanleiding van 1 Cor. 13. Nadat het Ned. Herv. Kerk koor van Terneuzen enkele nummers ten gehoore had gebracht, brachten de secre taris en de secretaris der provinciale jon genswerkcommissie hun jaarverslagen uit. De heer C. Duvekot Lzn. gaf een verant woording van de financiën. 's Middags werden bijeenkomsten ge houden in „Emmanuël" en in het Concert gebouw, waar gymnastiekuitvoeringen, de clamatie en de opvoering van een leeken- spel plaats vonden. In de Ned. Herv. Kerk werd de avond vergadering gehouden. Daar - sprak dr. L. J. Cazemier, Ned. Herv. predikant te Terneuzen over het onderwerp „Levens vreugde" en de heer M. C. Fallen tin, se cretaris van het N.J.V., :ver „Christus Overwinnaar". De Geref. Bondsdag. De ochtendby eenkomst van de jaarverga dering der afdeeling Zeeland van den Ned. bond van Jongelingsvereenigingen op Ge-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1