Uit Zeeuwsch-Vlaanderen Frïco-meh& op AcoqJL, UIT DEN OMTREK f e&tt i 'AKtfthJbftq. vütkjMxdtfeit NOOTJES Breskens Oost- en West-Souburg Biervliet Sluis Oostburg Naar wij vernemen, hebben zich Zondag middag twee inwoners van 's-Gravezande, de heeren Rijpma en Klop, aan het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage vervoegd om daar het door hen gevonden kievitsei te overhandigen. Dit is ten paleize in ont vangst genomen en naar Soestdrjk, waar H.M. de Koningin momenteel vertoeft, opgezonden. Zaterdag is te Amsterdam op 68-jarigen leeftijd overleden Max Adolf Carré, zoon van den oprichter van het circus Carré. De overledene was eenigen tijd directeur van Carré. Bij het veertig jarig bestaan van het circus trad hij voor het laatst op in een van zijn bekende paardendressuurnum- mers. Den acteur Louis Gimberg, die een be kend ruiter is, is Zaterdagmiddag in de duinen bij Wassenaar een ongeval over komen. Terwijl hij te paard zat is hem door het paard van een hem passeerenden ruiter een trap tegen zijn scheenbeen ge geven. Hij heeft Meyendel nog te paard kunnen bereiken en is, na behandeling in het zie kenhuis Brovono huiswaarts gekeerd. De loonen in de Belgische metaal industrie zullen met ingang van 15 April, overeenkomstig een met de paritaire com missie uit de metaalindustrie bereikte overeenkomst, met 5 pet, worden ver hoogd. Een Duitsch radiobericht meldt volgens Reuter, dat groote gebieden bij de Oder overstroomd zijn, doordat de dijk bij Nie- derbrutzen Zondag bezweken is. Alle bin nen het bereik zijnde krachten werden ter stond gemobiliseerd voor de hulpverlee ning. Het gevaar is bezworen. Het bedrag voor elk der Nobel-prijzen in 1940 zal 138.570 Zweedsche kronen groot zijn. In de bergen van Freiburg zijn vier touristen uit het kanton Freiburg bij het afdalen van de Dent de Lys neergestort. Drie hunner kwamen om het leven, nl. een 60-jarige geestelijke, een 14-jarige knaap en een 18-jarig meisje. Boven den krater van de Etna heeft men gisteren een roodachtig schijnsel ge zien. Dit is mogelijk een teeken van nieuwe activiteit van den vulkaan. 9 9 O De vroegere Bulgaarsche ministerpresi dent Dimitri Stanciov, is Zondag in den leeftijd van 75 jaar overleden. De Deensche minister-president Stau- ning, die in verband met een hartaandoe- ning eenige weken rust had genomen, heeft zijn bezigheden hervat. De Italiaansche arbeiders en kantoor bedienden zullen volgens Reuter 10 tot 15 loon- of salarisverhooging ontvan gen. Men beschouwt deze maatregel als eenwelkom Paaschgeschenk. Het Engelsche ministerie voor de le vensmiddelenvoorziening deelt mede, dat de Britsche regeering den geheelen thee- oogst van Britsch-Indië en van Ceylon heeft gekocht en dat geen Java-thee of de gewone soorten Chineesche thee meer zul len worden ingevoerd. Zaterdagmiddag zijn vierhonderd Deen sche vrijwilligers uit Finland te Kopenha gen teruggekeerd. De mannen, die nog de Finsche uniformen droegen, vertelden, dat zij juist gereed waren om naar het front te vertrekken, toen de vrede werd geslo ten. Er zijn nog ongeveer zeshonderd Denen in Finland gebleven, om daar dienst te blijven doen. 9 De vrijzinnig Democratische jongeren or ganisatie hield met de paaschdagen haar centrale kaderconferentie dit maal in het Woodbrookershuis te Bentveld. 9 9 9 Uit Leningrad wordt gemeld, dat de ge regelde spoorverbinding Leningrad-Viipuri over Terijoki en Kuovisto geopend is. Bin nenkort zal de dienst op de trajecten Viipuri-Serdopol en Leningrad-Kexholm worden geopend. Maandag is volgens Reuter een ambte naar van het Britsche ministerie van Fi nanciën te Rome aangekomen om handels besprekingen te voeren met de Italiaansche autoriteiten. In Mexicaansch Cuatotolapan, in den staat Vera Cruz, hebben zich relletjes voor gedaan. Hoewel de oorzaak slechts in plaatselijke rivaliteiten was gelegen, vielen er toch twintig dooden en dertig gewonden. Of De Nieuw-Zeelandsche premier, die reeds eenigen tijd ziek is, was gisteren veel zwakker. Zijn toestand geeft reden tot er- stige bezorgdheid. Van de politie vernamen wij nog, dat ook op de oude begraafplaats baldadigheden werden geconstateerd. Er bleken daar gla zen vazen stukgegooid te zijn. Of dit alles nu komt doordat de jeugd na den langen winter het voorjaar in het hoofd is geslagen, of dat de kinderen door de oorlogsberichten verwilderd raken, we ten wij niet, doch het is zeker noodig, dat onderwijzers en ouders zich meer tot taak stellen hun medewerking te verleenen, op dat aan de baldadigheid paal en perk wordt gesteld. Variété in het Concertgebouw. Onder auspiciën van Theo Bouwmeester gaf een klein, doch select gezelschap op len Paaschdag voor een stampvolle Concertge bouwzaal een avond van vroolijke kunst, welke, zooals van te voren kon worden aan genomen, een volkomen succes is geworden. De bekende radio-artisten Bob Scholte en Renée van Eist behoorden immers tot de medewerkenden en dan is een mooi, bij het publiek gewild programma bij voorbaat ver zekerd. Bob heeft dan ook niet alleen in zijn „Hiep, hiep hoera voor 't garnizoen" zijn beste, linker beentje vóórgezet en de ge- heele zaal doen mee-marcheeren en -zingen, doch ook in zijn overige liedjes als „Vrien dinnetje", „Little sir Echo", „Auf Wieder- sehen mein Liebling", een typische pot pourri enz. blijk gegeven een microfoon zanger bij uitnemendheid te zijn, die tevens opperbest de kunst verstaat door een ge zellig en geestig babbeltje het publiek aan zijn lippen te doen hangen, tot daadwerke lijke medewerking te verplichten en de stemming hoogtij te doen vieren. Daartoe heeft ook zijn vrouwelijke even knie Renée van der Eist in ruime mate het hare bijgedragen. Ook zij vertolkte met welluidende stem, pakkende voordracht en „instemming" van de aanwezigen een keur van liedjes uit een internationaal repertoire, waarvan we speciaal vermelden het actu- eele, rake „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet", de „Penny-serenade', de prachtige Italiaan sche visschers-serenade „Marechiare" van F. Paoli Tosti, „Sarie-Marais" en „Ik hou van Holland". Daar Roland Wagter door ongesteldheid verhinderd was, verscheen de eveneens alom bekende all-round kunstenaar Rodi Roeters ten tooneele. De altijd vroolijke conferen cier-goochelaar-teekenaar oogstte met zijn raadselachtige experimenten, waarin hij ook het publiek liet deelen, evenals met zijn ver bluffende „lijntrekkerij", weer vele lauwe ren. De afwezigheid van Wagter bracht ook verdere programma-wijziging met zich. De schetsen werden door andere vervangen, waaronder een driehoeks-geval, waarin ook Theo Bouwmeester een rol vervulde. Het publiek heeft zich kostelijk geamu seerd en de artisten hadden daverende toe juichingen in ontvangst te nemen. Een extra woord van lof zij tot slot nog gebracht aan het huisorkest onder Corns, van Beers, dat zich knap van zijn begelei- dingstaak en entracte kweet. Wij vernamen, dat de zaal op Paasch- Maandag voor driekwart was gevuld. Fantasie. In de Standaard van Zaterdag jl. kwam een bericht voor, dat de Vlissingsche cor respondent van dit blad „uit goede bron" had vernomen, dat het Nederlandsche tankschip „Phobos", dat nabij Engeland op een mijn liep, bij „de Schelde" gerepareerd zou worden. De werf zou reeds haar re paratie dok in gereedheid hebben gebracht. De „Schelde"-staf heeft echter zelf met verwondering van dit bericht kennis ge nomen en deelt ons met de meeste beslist heid mede, dat dit van allen grond ont bloot is. Vergadering gemeenteraad. A.s. Vrijdag 29 Maart, des nam. te 2 uur, komt de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen ter behandeling van onder staande agenda I. Mededeelingen. EC. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. 1. Van een commissie van deskundigen voor de herschatting van de gronden der gemeente. 2. Van een lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. De aanbeveling luidt 1. de heer K. van Everdingen 2. de heer ir. G. de Regt. 3. Van een voordracht voor de benoe ming van een commissaris der N.V. Haven van Vlissingen. De aanbeveling luidt 1. de heer C. A. van Woelderen, aftre dend 2. de heer A. Rorije. TV. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van voorschotten aan de Wo- ningbouwvereeniging „St. Willibrord" tot een bedrag van 270.000 en den verkoop van bouwterrein ten behoeve van den bouw van 67 woningen en kantoortje. 2. Idem tot den aanleg van een gedeelte der Anjelierenlaan op vol profiel en tot het overnemen in eigendom van strooken grond. 3. Idem tot het verlengen van de huur voor 1 jaar van een voetbalveld aan de vereeniging „De Zeeuwen", voor 500. 4. Idem tot het weder verhuren van het ijsbaan-terrein aan de vereeniging „IJsclub Vlissingen", voorloopig voor een jaar, voor 150. 5. Idem tot het gewijzigd vaststellen van een verordening op de heffing en invorde ring van kade- en liggeld voor de Voor haven en Engelsche kade. 6. Idem betreffende de uitbreiding van het leerplan der „De Ruyterschool" met een cursus in „handelsbescherming". 7. Idem tot het goedkeuren van een ge wijzigde begrooting van het Gasthuis en van het Eurger Weeshuis voor 1939. 8. Idem tot het vaststellen van een wij- ziging der gemeentebegrooting voor 1939 en idem voor 1940 van een wijziging der begrooting van het bedrijf van den Reini gingsdienst. 9. Idem tot het vaststellen van staten van ontheffingen wegens schoolgeld, dienst 1938/39. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 18 tot 23 Maart werden bij het badhuis 899 baden genomen en wel 599 door heeren, 150 door dames en 46 door kinderen en 104 door militairen. De kwestie raadslid-hoofd van den lucht beschermingsdienst. Zooals bekend heeft de Kroon in het geval Oudelande uitgemaakt, dat het raadslidmaatschap niet vereenigbaar is met de functie van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Inmiddels heeft deze kwestie te Oude lande een eenigszins eigenaardige oplos sing gekregen. De betrokken persoon, de heer C. Douw is n.l. doordat zjn opvolger als raadslid heeft bedankt, weer als lid van den gemeenteraad benoemd verklaard, ter wijl hij nu tot hoofd van den luchtbescher mingsdienst is benoemd krachtens art. 12 der luchtbeschermingswet. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Wij ontvingen het tweede deel van den catalogus van den historisch-topografi- schen atlas van bovengenoemd genoot schap. Dit deel bevat de door dr. W. S. Unger beschreven topografische prenten en teekeningen. EEN NOODLOTTIG MISVERSTAND. Op auto, die op sommatie niet stopte, geschoten. Een inzittende getroffen. In den nacht van Zaterdag op Zondag naderde een auto, bestuurd door den heer Dieleman uit Wieringermeer en waarin mede was gezeten de heer R. de Milliano uit Oostburg, uit de richting Axel, de wachtpost Pyramide. De aldaar dienstdoende militairen som meerden de bestuurder te stoppen, door met roode lantaarns heen en weer te zwaaien. Oogenschijnlijk voldeed de be stuurder van de auto aan deze sommatie, althans de auto verminderde vaart, doch reed niettemin de post voorbij. Nadat ook op het haltgeroep niet werd gestopt, werd op den auto geschoten. Het gevolg was, dat de heer de Milliano door een kogel in zijn heup werd getroffen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Naar wij heden vernamen, was zijn toe stand bevredigend. Het geheele geval moet aan betreu renswaardig misverstand zijn te wijten. Blijkbaar is de bestuurder van meening geweest, dat h$j ter plaatse minder hard moest rijden, waarom hij vaart vermin derde. Het onderzoek duurt voort. Wederom geschoten? Naar wij nog vernemen, moet ook in den afgeloopen nacht op den weg Oostburg- Aardenburg nabij café „de Liter" op een auto, die aan de sommatie tot stoppen niet voldeed, zijn geschoten. Hierbij moet niemand getroffen zijn. Van dit laatste bericht konden wij ech ter geen bevestiging krijgen. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk dat men beter doet om bij de eerste sommatie onmiddellijk te stoppen. Uitkeeringen gemeentefonds. In de Staatscourant werden de bereke ningen van de uitkeering uit het gemeen tefonds gedurende het uitkeeringsfonds tijdvak 19381939 gepubliceerd. Aan Vlissingen werd toegekend 87.054, Middelburg 70.873, Aardenburg 186.24, Biervliet 254.82, Breskens 394.74, Cad- zand 1708.02, Eede 157.32, Groede 1286.88, Hoofdplaat 1050.66, St. Kruis 42.96, Nieuwvliet f 419.64, Oostburg 1054.74, Retranchement 99.84, Schoon- dijke 1257.84, Sluis 2052.78, Waterland kerkje 612.84, IJzendijke 615.30, Zuid- zande 1213.50. De Zeeuwsche badplaatsen in den a.s. zomer. In aansluiting op een vroeger bericht, dat de militaire autoriteiten voornemens waren het vreemdelingenverkeer in den aanstaanden zomer in Zeeland zoo min mo gelijk aan banden te leggen, kunnen wij thans mededeelen, aldus de N.R.Ct., dat het badleven aan de kust van Walcheren nor maal voortgang zal kunnen vinden. Prac- tisch wordt het geheele strand voor baden vrijgegeven. Ook de duinen worden ter be schikking van de toeristen gesteld. Alleen enkele duinen, die in de onmiddellijke na bijheid der militaire versterkingen liggen, zullen verboden terrein zijn. In de nabijheid der militaire versterkingen zal ook niet JAARVERGADERING CHR. HIST. KIES VEREENIGING. Voorzitter Bolomey neemt afscheid. Zaterdag jl. hield de Chr. Hist, kiesver- eeniging alhier haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. J. Bolomey, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mr. baron Van der Feltz uit Middelburg, lid der centrale propaganda-commissie. Hier na ging hij voor in gebed en las daarna voor Mattheus 5 112. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter het uitbreken van den oorlog en de zeer vele moeilijkheden die daaruit ook voor ons land voortvloeien. De regeering doet al het mogelijke om aan de vele vraagstukken het hoofd te bieden en hij achtte het onder deze omstandigheden een groot voorrecht dat aan het hoofd staat een man als minister De Geer. Zich dan tot het gebeuren in eigen vereeniging in het afgeloopen jaar bepalende, wijdde spreker eenige waardeerende woorden aan de na gedachtenis van het overleden bestuurslid den heer Wesdorp. Van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1940 was het ledental vrijwel stationnair geble ven. Het verkiezingsfonds geeft gunstige resultaten en spr. hoopte dat de leden, on danks de moeilijke tijdsomstandigheden, dit fonds zullen blijven gedenken, om even tueel ook weer bij de voorbereiding van de in 1941 te houden Tweede Kamerverkiezin gen over de noodige middelen te kunnen beschikken. Tenslotte wees hij nog op het feit dat de Chr. Hist. Unie bij de verkie zingen voor de Provinciale Staten en voor den gemeenteraad in stemmenaantal is vooruitgegaan. De secretaris las daarna de notulen, wel ke onveranderd werden vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf een batig saldo van 25.90 te zien, waarvoor hem, na contróle door de heeren Meeusen en Verschelling, décharge werd verleend. De voorzitter zeg de den heer Lijk dank voor het door hem gevoerde beheer. Voor een afvaardiging naar de algemee- ne vergadering der Christ. Hist. Unie te gefotografeerd mogen worden. Hoewel voor de kust van Zeeuwsch Vlaanderen een en ander nog niet definitief geregeld is, staat reeds zoo goed als vast, dat ook daar practisch geen belemmeringen van militai ren aard het badseizoen zullen verstoren. Hetzelfde kan echter niet gezegd worden voor Schouwen-Duiveland. Vermoedelijk zal de kust op dit eiland op verschillende plaatsen afgesloten blijven. Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingmerk bij Jung, Banker- straat 24, Vlissingengroene vulpen bij Hendriks, Marnixplein 36 mondharmonica De Deckerstraat 22 portemonnaie met in houd, Kanaalstraat 88 boven. Nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen. Zaterdagmiddag werd in café „de Zwaan" de 18e nationale tentoonstelling ge organiseerd door de Souburgsche Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging „Samenwer king bevordert Welvaart", geopend. De voorzitter, de heer J. Montfoort, sprak een welkomstwoord en bracht dank aan allen die hebben medegewerkt om deze tentoon stelling tot stand te brengen, waarna spr. de aanwezigen uitnoodigde de tentoongestelde dieren te bezichtigen. Er waren 231 inzen dingen. Keurmeesters waren de heeren W. P. T. Baron van Pallandt voor de konijnen en Jos. Boshouwers voor het pluimvee. Van de inzenders behaalden de volgende personen uit Zeeland een prijs Konijnen Jan van Oosten, Nieuwdorp, 2e pr. C. Kleinepier, Middelburg, 2e pr. P. J. de Visser, Terneuzen, 1 le pr. en 1 2e pr. C. Th. Logeman, 2 le pr. en 1 eerepr. P. de Jonge, Hoek, 2e pr.; T. Dierikx, Oost burg, 2e pr. F. H. Schuit, 4 le pr. en 6 eerepr. W. F. Wouters, le pr. en 2 eerepr. P. Baljeu, 2 le pr., 2 2e pr. en 1 eerepr. A. Louwers, Middelburg, le en 2e pr. H. P. Janse, Middelburg, le pr. en eerepr. Jan Reynierse, Biggekerke, le pr. J. Montfoort, 3 -e pr., 5 2e pr. en3 eerepr. M. Dierings Mz., Cadzand, 1 e pr. S. Taillie, Groede, 2 le pr. A. A. Clement, Middelburg, 2 le pr.; M. van Weel, Middelburg, le pr.D. W. F. Kayzer, Hoek, le pr. P. Blaakman, Schoondijke, le pr. L. A. v. Houten, Mid delburg, le pr. L. Duvekot, 2 le pr., 1 2e pr. en 1 eerepr. H. Moelaart., Schoondijke, le pr. J. J. Leenhouts, Schoondijke, 2e pr. R. de Lang, le pr. A. M. Broere, le, 2 2e, 3e en eerepr. A. P. Dingemanse, St. Lau rens, 1 le, 3 2e een 1 eerepr. P. Blaakman, Breskens, le en eerepr. J. de Fijter, Ter- neuzen, le pr. C. Vermeulen, St. Laurens, 2 le en 2e pr. W. de Jonge, Veere, 2 2e pr.; D. Dey, Hoek, le en 3 eerepr. A. Joosse, 2 le pr. B. Gerressen, le pr. J. Roose, St. Laurens, 3 le pr. H. Otterloo, hoek, 2e pr. C. M. Verwijs, St. Philipsland, 2e pr.F. Kolijn, Terneuzen, le pr. Bekroningen pluimvee J. Montfoort, le, 2e en 2 eerepr. R. de Lang, 3 2e pr. N. C. But, eerepr. J. J. Antheunisse, Middelburg, 33e pr. A. M. Broere, 3e pr. F. H. Schuyt, 2e en 2 eerepr. A. M. Broere, 3e pr. J. Vos, 2 le en eerepr. L. Duvekot, 3e pr. Mej. Schuit, 2e pr. G. Joosse, le en 2 2e pr. J. Minderhoud, 2 le en eerepr. E. v. d, Rhoer, le, 2e en eerepr.C. Vermeulen, St. Laurens, le en 2 eerepr. A. Joosse, le, 2e en eerepr. W. Kerkhove, le pr. A. A. Crucq, 2e pr. Amsterdam, kon niemand der aanwezigen zich beschikbaar stellen. Hierna moest de verkiezing plaats heb ben van twee bestuursleden. Eén vacature wegens het bedanken van den voorzitter, die, na 3 jaar zijn functie vervuld te heb ben, de gemeente verlaat en 1 vacature wegens overlijden. Gekozen werden de hee ren H. A. Petermeijer en M Verschelling. De voorzitter bracht nog ter sprake een van het hoofdbestuur ontvangen propagan- dablaadje voor de werving van nieuwe le den, waarna mr. baron Van der Feltz het woord verkreeg om hierop nog eens extra den nadruk te leggen. Hiermede aan het einde der agenda ge komen zijnde sprak de secretaris, de heer Verduijn, namens de vereeniging den scheidenden voorzitter toe en bracht hem dank voor het zeer vele en goede door hem verricht, waarop de voorzitter een dank woord sprak. Hierna sloot de secretaris de vergadering met dankgebed. In de daarna gehouden bestuursvergade ring werd tot voorzitter gekozen de heer I. Verduijn en tot secretaris de heer H. A. Petermeijer. Tjjdelijke wijkverpleegster. In verband met afwezigheid van zuster Rosier is in haar plaats als wijkverpleegster voor het Groene Kruis aangesteld, zuster W. Bezembinder uit Groningen. Ontslag vakonderwijzeres. Mej. A. Broere heeft ontslag gevraagd als vakonderwijzeres in nuttige handwerken aan de O.L. School te Driewegen in ver band met haar aanstelling als leerlingver pleegster in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Nog slechts 2 leerkrachten aan de O.L. School. Zaterdag is het verzoek van B. en W., gericht tot den minister van onderwijs, tot het behouden van 3 leerkrachten aan de O.L. School A alhier, wegens een zeer ge ring tekort aan leerlingen, afgewezen. Het geen dus zeggen wil, dat met ingang van 1 April nog slechts 2 leerkrachten het on derwijs aan deze school moeten geven. Benoeming directeur Excelsior. In de plaats van den heer J. Anthonisse, wien ontslag werd verleend, is als directeur van het kinderkoor „Excelsior" benoemd de heer H. Willemsen, onderwijzer te Driewe gen. Voordracht ambtenaar bouw- en woning toezicht en gemeente-opzichter. De door Burg. en Weth. opgemaakte voordracht voor een ambtenaar belast met het bouw- en woningtoezicht luidt1. I. J. de Groote te Groede, 2. P. de Bruyne te Retranchementvoor gemeente-opzichter 1. H. F. Bogaard Jaczn. te Sluis, 2. P. de Bruyne te Retranchement. Vriendschappelijke voetbalwedstrijd. Zondag werd alhier een vriendschappelij ke voetbalwedstrijd gespeeeld tusschenhet le elftal van Sluis en een elftal van het R. K. vluchtelingenoord. De wedstrijd ein digde met een 30 overwinning voor F.C. Sluis. Verkoopingen. Ten overstaan van notaris J. Mijs en ten verzoeke van de erven mej. Elis. Kareis, wed. J. J. Risseeuw, vonden enkele verkoo pingen plaats. Een perceel weiland, groot 2.21.60 H.A., gelegen aan den Veerhoekpolder werd verkocht aan de familie I. J. Risseeuw Maat te Oostburg voor 6000. Een vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. kerk, werd verkocht aan de familie I. J. RisseeuwMaat te Oostburg voor 50 en een vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. kerk werd verkocht aan den heer Iz. Boi- din te Oostburg, voor 17. Uitstapje naar België. Beide Paaschdagen hebben vele Neder landers een uitstapje naar België gemaakt. Van Belgische zijde was men op vele plaat sen erg tegemoetkomend en kon men zon der paspoort België binnenkomen. SCHEEPV AARTBERICHTEN DE „FRIESLAND" WEER THUIS. Het schip ernstiger beschadigd dan men aanvankelijk dacht. Het s.s. „Friesland" van de reederij Kop- pe te Amsterdam, dat in Januari jl. op het IJselmeer, tijdens een poging om door het 40 centimeter dikke ijs een weg tusschen Amsterdam en Kampen te banen, zonk, is gelicht en naar de hoofdstad gesleept. De schade valt niet mede, integendeel, zij is ernstiger dan men aanvankelijk dacht. De zijwanden van het schip vertoonen op talrijke plaatsen groote gaten, waarvan sommige grooter dan een vierkante meter. Vandaag zouden deskundige^ een onder zoek instellen naar de schade, opdat ten aanzien van de reparatie een beslissing kan worden genomen. Twee overlevenden van de „Sliedrecht" onderscheiden. Bij Kon. besluit is toegekend de De Ruytermedaille (eereteeken voor schippers, stuurlieden en verdere leden der beman ning van koopvaardij- en visschersschepen en andere personen, die zich door verdien stelijke daden voor de Nederlandsche scheepvaart hebben onderscheiden) in zil ver aan P. Brons, destijds eerste stuurman aan boord van het motortankschip „Slie drecht" van de N.V. Maatschappij motor schip „Sliedrecht" te Rotterdam in brons aan J. Bal, destijds matroos aan boord van het stoomschip „Simon Bolivar" van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam. HET VERLOREN GAAN VAN DE „IDA". Oorzaak onbekend. De Raad voor de Scheepvaart stelde Za terdagmorgen een onderzoek in naar het verlorengaan van het m.s. „Ida", welk schip op 26 Februari aan de westkust van Enge land is gezonken, na op een zich onder wa ter bevindend voorwerp te hebben gestoten. Na korten tijd zonk het schip met de boeg naar. voren. President: „Wat denkt u nu zelf?" Kapitein: „Ik weet werkelijk niet wat ik moet denken. Ondiep water was uit gesloten. Van een ontploffing is evenmin sprake geweest." President: „Hebt u na de aanvaring olie op het water gezien?" Kapitein: „Neen, ik kan waarlijk niet zeggen of ik een duikboot heb geramd. Andere leden van den Raad vroegen den kapitein nog uitvoerig over d: soort van aanvaring. Deze heeft nog nooit een aan varing meegemaakt, zoodat hij ook geen verschil heeft kunnen voelen. Het voor werp, waarop de „Ida" is geloopen gaf evenwel mee.. De Raad voor de Scheepvaart zal later uitspraak doen. STOOMVAARTLIJNEN „Indrapoera" (uitr.) 25 Mrt. te Singapore „Kedoe" (uitr.) 25 Maai't te Batavia „Kertosono" 23 Maart van Sabang „Kota Baroe" 22 Maart van New Orleans naar New York „Kota Tjandi" (thuisr.) 23 Mrt. v. Batavia „Sibajak" 23 Maart van Port Said „Sitoebondo" .(Uitr.) p. 21 Maart Ferim

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2