Breskensche Courant Steradënt STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De oorlog ter zee maakt nieuwe slachtoffers. Engeland jaagt op de Duitsche koopvaardij vloot. - Hangö aan de Russen overgedragen. Chineezen melden successen. IJmuider treiler vergaan. Vreemde vliegtuigen boven ons land. Een magnetische storm woedde in ons land. Vlissinqen VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 72 DINSDAG 26 MAART 1940 *Donnementsprijs: 17 ct. pei week ot 2.20 pej Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke aummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zrjner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere '•egel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 ■•egels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma if.VAN üb VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 !ynen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 AAMGES L OTEN BIJ HET BUREAU V O O R PUB LIC I TEITSWAARDE, INGES TE L D DOOR DE VEIEENIGI N G „D E NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ENGELAND STELT LICHTSCHEPEN ZONDER BEMANNING IN DIENST. Weer een Deensch schip vergaan. Vernomen wordt, dat alle opvarenden van het Deensche stoomschip „Christians- borg", 3270 ton, dat Woensdag op de Noordzee door een Duitsche duikboot is ge torpedeerd, Zaterdag in een Schotsche ha ven aan land zijn gebracht, met uitzonde ring van een Noorschen matroos, die ver mist wordt. Zes overlevenden van de Deensche stoomschepen „Viking" en „Bothal", die de vorige week tot zinken zijn gebracht, zijn gisteren per trein uit het noorden aange komen in een havenstad in Oost-Schotland. Een overlevende van de „Bothal" vertelde, dat toen zijn schip getorpedeerd werd, geen tijd was gegeven om in de booten te gaan. „Wij moesten maar zien hoe wij ons redden. Sommigen onzer waren zoo gelukkig, dat zij bij wrakhout neerkwa men, toen wij in zee sprongen en daarvan maakten wij een soort vlot. Ik lag onge veer 20 uur in het water voor ik werd ge red. Ik stond op het punt het op te ge ven'.'. NOORSCHE SCHEPEN DOOR VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. De reederij van het Nöorsche stoomschip „Torta Elise" bevestigdt, dat drie opvaren den van het schip, toen het Woensdag door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen, gedood zijn. Een opvarende werd zwaar en twee anderen werden licht gewond. Het schip werd slechts licht beschadigd. Het droeg duidelijke nationaliteitskenmerken, die de laagvliegende toestellen hebben moeten zien. De opvarenden van het Noorsche stoom schip „Einar Lindoe" dat Zaterdag te Haugesund is aangekomen, hebben mede gedeeld, dat het schip Woensdag is aange vallen door acht Duitsche vliegtuigen, welke zes bommen uitwierpen, die echter geen schade aanrichtten. Er verscheen een oorlogsschip, dat het vuur op de vliegtuigen opende, waarna er een getroffen werd en naar het scheen neerstortte. Het Noorsche schip „Fanefjell" is Maan dag na een moeilijke reis over de Noord zee in een Noorsche haven aangekomen. Ook dit schip is vierkeer door militaire vliegtuigen aangevallen, die bommen rond om het vaartuig wierpen. Een keer is een torpedo op enkele meters afstand voorbij het schip geschoten en ook is het door vliegtuigen met mitrailleurs bestookt. BRITSCHE TREILER OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat de treiler „Loch Assiter" voor de kust van Noord-Schotland op een mijn is geloopen en gezonken. De uit dertien personen bestaande bemanning werd door een anderen treiler in een Schotsche haven aan land gebracht, nadat zij vijftien uur in een open boot hadden rondgedreven. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen, een was ernstig gewond, de andere leden aan een zenuwschokof hadden lichte kwetsuren. De „Loch Assiter" was een treiler van 210 ton en gebouwd in 1910. Reddingboot te Nieuwpoort binnengesleept. Vrijdagavond is in de haven van Nieuw poort (België) een visschersboot binnen gekomen, welke een reddingboot op sleep touw had. Deze reddingboot was voorzien van een koperen plaat, waarop stond ge graveerd Diamond Building Cardiff 710. Zij was op de Noordzee aangetroffen. Engeland legt lichtschepen zonder bemanning. Naar Havas meldt heeft Engeland een nieuw model lichtschepen, die gedurende twee' maanden automatisch verlicht wor den, in dienst gesteld. Zij lijken zoozeer op de lichtschepen, die buiten de Engelsche kust ongewapend lagen en aangevallen werden, dat zij door velen worden aange zien voor de eigenlijke lichtschepen. Het eenige belangrijke verschil is, dat de nieu we modellen in het geheel geen bemanning aan boord hebben, omdat zij automatisch functionneeren. In feite zijn het groote boeien, welker afmetingen ongeveer de helft zijn van de lichtschepen, die thans 'worden binnengehaald. DE „EbMUND HUGO STINNES" GETORPEDEERD. Het Duitsche stoomschip „Edmund Hugo Stinnes" uit Hamburg is Zaterdagnacht op de Noordzee, buiten Thorsminde aan de westkust van Jutland, door een Engelsche duikboot getorpedeerd, zoo meldt het Deensche Telegraafagentschap. De beman ning is in de reddingbooten aan land ge komen. Twee gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. De gezagvoerder was aan boord gehouden van de duikboot. Nader wordt gemeld, dat de „Edmund Hugo Stinnes" eerst Zondagmiddag te 2. uur is gezonken. Des ochtends is nog een aantal leden van de bemanning met een visschersvaartuig naar het schip gegaan om hun eigendommen te halen. De beman ning bestond uit 21 personen. Het schip was op weg naar een Deen sche haven met een lading cokes. Het wrak ligt ongeveer 3 zeemijlen uit de kust en is gevaarlijk voor de scheepvaart. Diiitsch schip gestrand. Naar Reuter uit Kopenhagen meldt, heeft het 5000 ton metende Duitsche stoomschip. „Ostpreussen" drie of vier da gen bij Skagen gekruist. Het had de waarschuwing gekregen, dat het niet ver der noordwaarts moest varen in verband met de aanwezigheid van een Britsch oor logsschip. De kapitein kreeg order zich naar Esbjerg te begeven. Hij voer in die richting, doch bij Hirtshals is zijn schip Zondagmiddag aan den grond geloopen. De „Ostpreussen" vervoerde 4000 ton steen kolen naar een Scandinavische haven. De kapitein van de „Ostpreussen" heeft de hulp van een bergingsvaartuig inge roepen. Bij het schip bevindt zich een Deensche torpedoboot. Duitsch schip in Noorsche wateren aangehouden. Het Noorsche ministerie van marine heeft Zondag volgens Reuter medegedeeld, dat een Duitsch rachtsehip door een Noorschen torpedojager door de Noorsche wateren werd geëscorteerd bij Hustad Viken in het westen des lands. Een Brit sche torpedojager vroeg den naam van het Duitsche schip, doch de Noorsche torpe doboot verkreeg, dat de Britsche oorlogs bodem zich uit de Noorsche wateren te rugtrok. De Noorsche legatie te Londen heeft op dracht gekregen te protesteeren. Vrijdag heeft een Britsche torpedojager gepoogd een Duitsch schip aan te houden binnen de Noorsche wateren bij Obrestad in het zuidwesten van Noorwegen. Dit geval wordt thans door de Noorsche autoriteiten onderzocht. UW TANDARTS ZEGT Gebruik vëbii;hei-^^é{iijksch'' onderhoud van Uw kunstgébit In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Sovjets Hangö formeel overge nomen van de Finsche autoriteiten. Van dat oogenblik af zijn alle verbindingen tusschen Hangö en de rest van Finland verbroken. De geheele bevolking heeft de stad verlaten. Op verlangen van de Sovjet-Russische bezettingscommissie is volgens het D.N.B. het personeel van de electriciteitscentrale en waterleiding in dienst gebleven, gehol pen door een Finsch verbindingsofficier. Slechts weinig Russische troepen zijn per vliegtuig te Hangö aangekomen om de stad over te nemen. Zij hebben de open bare gebouwen bezet. Met de bezetting van Hangö, de Kare- lische landengte en andere gebieden is thans aan alle territoriale voorwaarden van het vredesverdrag voldaan. De terugtocht van de Russische troepen uit het noorden van Finland is Maandag begonnen en duurt ononderbroken voort. De troepen worden te Petsamo geconcen treerd, waar zij wachten om naar het oosten te worden verscheept. GROOTE SLAG GELEVERD. Berichten van het Chineesche veldleger melden, dat Chineesche troepen Zondag Lingsjan hebben bezet, gelegen bij de be langrijke stad Nanning, welke door de Japanneezen worden bezet gehouden. De bezetting van Lingsjan geschiedde na een grooten slag, waarbij aan de zijde van de Japanneezen, naar de Chineezen beweren, 5000 dooden en gewonden zijn ge vallen. De Chineezen beweren, dat de poging der Japanneezen de bedreiging op hun verbin dingen tusschen Nanning en.Yamsjau af te wenden, mislukt is. Volgens berichten van het Chineesche veldleger trekken de Japansche strijd krachten zich thans na tien dagen strijd in de bergen ten oosten van den grooten weg van Nanning naar Yamsjau in westelijke richting op dien weg terug. Sterke Chineesche eenheden probeeren de linie, waarop de japanneezen willen terugtrekken, te blokkeeren. ACHT VAN DE ELF OPVARENDEN DOOR BRITSCHEN OORLOGSBODEM OPGEPIKT. By de N.V. Visseherymaatschappy „De Daad" is bericht ingekomen, dat de IJmuider treiler „Protinus", IJm. 85, welke op 18 Maart van IJmuiden ter visscherij was vertrokken, door onop gehelderde oorzaak is gezonken. Bijzonder heden ontbreken nog. Een Britsch oorlogsschip trof een deel der bemanning, dat zich in veilig heid had weten te brengen, dryvende op een vlot aan. Het waren acht opvarenden en deze zijn door het oorlogsschip in een haven aan de oostkust van Engeland binnen gebracht. De bemanning bestond uit elf koppen, zoodat nog drie personen worden vermist. De „Protinus" is in 1900 gebouwd en heeft een bruto-inhoud van 210 ton. Het is oorspronkelijk een Engelseh schip. Zestien jaar geleden werd het naar Nederland ver kocht. Schipper is Klaas Wijker uit Eg- mond aan Zee. HET TELEFOON- EN TELEGTtAAF- VERKEER ONDERVOND STORINGEN. Naar aanleiding van de berichten over magnetische storingen, welke zich Zondag en maandag in vele deelen van de wereld hebben voorgedaan, heeft het A.N.P. zich tot dr. J. Veldkamp, den leider van het magnetische station van het Koninklijk Nederlandsch meteorlogicch instituut te Witteveen in Drente, gewend met de vraag, of ook in ons land deze storing opgetreden is. Dit is inderdaad het geval geweest. Toen de heer Veldkamp Maandagochtend de fotografische papierstrook, waarop de waarnemingen worden geregistreerd, ont wikkelde, bleek, dat Zondag ook in Neder land een magnetische storm met groote j kracht heeft gewoed. Deze storm was Zondagmiddag om twee uur begonnen en had tusschen vier uur en des avonds zeven uur zijn hoogtepunt bereikt. Ook Zondagavond om negen uur was de storing zeer sterk. Toen het diagram Maandagochtend om negen uur om te worden ontwikkeld van het registreertoe-, stel werd genomen, duurde de storing nog voort. Hoe de magnetische toestand Maan dag is geweest, zou pas hedenochtend kun nen blijken, wanneer de diagrammen van het vorige etmaal' ontwikkeld werden. Steekproeven hebben evenwel aangetoond, dat het magnetisme ook in den loop van Maandag gestoord was, zij het niet zoo hevig als den vorigen dag. Sedert de in gebruikneming van het magnetisch station te Witteveen, nu anderhalf jaar geleden, is nog nooit zoo een ernstige magnetische storing als thans opgeteekend. In Januari 1938, toen de waarnemingen nog in De Bilt geschiedden, heeft zich eveneens een ernstige, magnetische storing voorgedaan, welke naar men zich nog zal herinneren, gepaard ging met een sterk noorderlicht. Telegraaf verkeer gestoord. Naar wij verder vernemen was Zondag het telegraafverkeer op de korte golf tus schen Nederland en Amerika tengevolge van den magnetischen storm gestoord. Men heeft de verbinding op de lange golf, welke echter niet zoo goed was als normaal, kun nen onderhouden. Maandag was het ver keer met Amerika op de korte golf het grootste deel van den dag weer mogelijk, hoewel de kwal. te wenschen over liet. In loop van den avond werd deze echter zoo slecht, dat wederom op de lange golf moest worden overgegaan. Met Indië heeft men Zondag gedurende een klein uur geen verbinding gehad. Ook het radio-telefoon- verkeer heeft invloed van de storing on dervonden. Ook in Amerika storingen. In vrijwel het geheele gebied der Ver- eenigde Staten zijn telefoon- en telegraaf verbindingen Zondag gedurende vijf uur ernstig belemmerd door buitengewoon sterke electrische storingen, die door de geleerden aan het verschijnsel van zonne vlekken worden toegeschreven. De storin gen begonnen des ochtends te 11.53 uur G.M.T. De telefoonverbindingen over lan gen afstand en de telegraaftoestellen wer den buitn werking gesteld, waardoor een millioen Paaschtelegrammen aanzienlijk vertraagd werden. Sedert menschenheugenis heeft zich een „electrische wervelwind" van deze kracht niet voorgedaan. De sterkte wordt geschat op 400 volt. Ook op Nieuw Zeeland heeft zich Maan dag een magnetische storm voorgedaan, nadat Zondagavond een aurora australis (hetzelfde verschijnsel, dat op het noorde lijk halfrond noorderlicht genoemd wordt) verschenen was. De magnetische storm veroorzaakte storing in de ontvangst van verre zeldstatiöns. De regeeringspersdienst meldt Zondagavond en Zondagnacht zijn boven het noorden van ons land eenige vreemde vliegtuigen gesignaleerd. In verband met de duisternis kon de nationaliteit niet worden vastgesteld. De vliegtuigen bewogen -zich zoowel in westelijke als in oostelijke richting. Zij zyn op verschillende plaatsen onder vuur genomen. Drukke Paaschdagen brachten veel leven in de brouwery. Twee prachtige Paaschdagen liggen ach ter ons. Na den Poolwinter en het slechte weder dat wij in de afgeloopen weken had den, zijn wij tijdens de feestdagen op prach tig lenteweer vergast. Vooral Maandag scheen een heerlijk voorjaarszonnetje, zoo dat velen niettegenstaande het nog vroeg in het jaar is, er op uitgetrokken zijn om te genieten van het ontluikende groen en de frissche voorjaarslucht. Duizenden fietsen zijn weer van de zol ders gehaald, zoodat vooral in de middag uren een gezellige drukte op de buitenwe gen heerschte. Ook onze gemeente heeft veel bezoek ge had. Vele Middelburgers en dorpsbewoners uit overig Walcheren en Zuid-Beveland zijn naar Vlissingen getogen, zoodat het op onze boulevards voor den tijd van het jaar bui tengewoon druk was. Natuurlijk trok als gevolg van den toestand waarin wij thans leven, ook de buitenhaven met de marine schepen enz. zeer de aandacht van de bui- tenmenschen. Als gevolg van den uittocht hadden ook de verschillende verkeersmiddelen de han den vol. De tram VlissingenMiddelburg reed in de middaguren geregeld met vier wag'ens, die in de richting Vlissingen geheel bezet waren, terwijl dit rond zes uur na tuurlijk in tegenovergestelde richting het geval was. Op eersten Paaschdag werden in totaal 4122 personen vervoerd tegen 3912 in 1939. Gisteren was het nog drukker. Toen maakten 6280 personen van dit vervoermid del gebruik, tegen 6175 in het vorig jaar. Daar op het platteland ook den derden Paaschdag wordt gevierd, zal het vervoer vandaag eveneens wel grooter zijn dan op andere dagen. Jammer is echter, dat het weer thans niet zoo mooi meer is. De busdiensten van de Stoomtram Wal cheren hebben ook goede zaken gemaakt. Van Vlissingen en Middelburg uit hebben geregeld achter de gewone dienstbussen extra wagens gereden om den stroom men- schen die een uitstapje naar Domburg wil den maken, te kunnen verwerken. Vooral des middags waren de auto's eivol. Vandaag had men het weer bijzonder druk met het vervoer van de militairen die van verlof terugkeerden en hen die thans naar huis konden gaan om van enkele dagen verlof te profiteeren. Voor dit doel moesten niet min der dan acht extrabussen rijden. Tenslotte hadden ook de Spoorwegen een niet geringe menschenmassa te vervoeren. Zaterdagmiddag begon de groote uittocht vanuit Vlissingen. Niet minder dan 1200 personen hebben toen van den trein gebruik gemaakt om zich naar elders te begeven. Een vrijwel even groot aantal is echter de Paaschdagen in onze gemeente komen door brengen, hetgeen ongetwijfeld iedereen zal geconstateerd hebben bij het zien van de vele „oude" gezichten. Maandagavond is het bij den terugkeer en het vertrek van de vacantiegangers nog enkele uurtjes „aan pakken" geweest voor het stationpersoneel. Voor het vervoer van een aantal militairen, de zgn. depotverlofgangers, is gisteravond een voortrein van den trein van 20.50 uur ingelegd. De vertrekkende treinen verlieten op tijd het Vlissingsche station, doch de aankomen de waren gisteravond aanmerkelijk over tijd. De vertraging varieerde van twintig tot 70 minuten, hetgeen bij een massavervoer als op dergelijke dagen wel niet te voorko- VRIJ ENTRÉE IN EEN SPEELTUIN. De jeugd maakt er een dankbaar gebruik van. Een speeltuin heeft voor de jeugd steeds groote aantrekkelijkheid, te meer wanneer er geen eigenaar is, die je om een dubbeltje komt vragen of met de vraag lastig valt „welke consumptie je wenscht te gebrui ken". Zoo'n gelegenheid doet zich niet alle dag voor, maar als er één is, staat men verbaasd hoe spoedig de jeugd zoo iets ontdekt heeft. Een speeltuin, waar het jonge goed thans heer en meester is, is het voormalig café en woonhuis van den speeltuin „Boschweg' nabij het vliegveld. Deze tuin met bijoehoo- rend gebouw zullen in verband met de uit breiding van hét vliegveld moeten verdwij nen. De bewoners zijn inmiddels vertrok ken, zoodat alles nu onbeheerd staat. De jeugd benut deze unieke gelegenheid om zonder betaling naar hartelust te spe len en gratis van alle speelwerktuigen in Dit nummer bestaat uit 2 bladen. §el>eMrlen»sse«» vnn Icn lag Een magnetische storm verstoorde het telefoon- en telegraafverkeer. (Pag. 1, eerste blad). Hangö is aan de Russen overgedragen- (Pag. 1, eerste blad) De Chineezen melden successen. (Pag. 1, eerste blad) Steeds nieuwe slachtoffers van den oorlog ter zee. (Pag. 1, eerste blad) Moordaanslagen op vrouw te Rotter dam en op een meisje te Zutphen. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN den tuin te profiteeren. Vooral met de Paaschdagen was het bezeek buitenge woon druk en tientallen jongens en meis jes hadden bezit genomen van draaimolen, schommel, rekstok, wip enz. Wij zagen zelfs een knaap, die er zijn blauwe overal voor aangetrokken had, om zijn Zondag- sche pakje niet bederven. Daar de woning niet afgesloten is, was het ook binnenshuis feest. Jeugdige „avon turiers" hebben het gebouw tot in alle hoe ken en gaten doorzocht en het lawaai dat naar buiten doordrong bewees dat men het brst naar zlijn ziïi gehad. Een speeltuin zonder betaling, een huis dat leeg staat, wat wil je nog meer! Aanryding tusschen auto en tram. Vanmorgen omstreeks half elf is een auto komende van den Singelweg nabij den Wa tertoren tegen een uit de richting Leeuwen- trap komende tram opgereden. De auto werd hierbij aan de voorzijde beschadigd. Paasch,, vrede". Zaterdagnacht bleek een echtpaar in de Van Dishoeckstraat oneenigheid te hebben, met als gevolg dat de vrouw op bloote voeten de straat werd opgestuurd. Door tusschenkomst van de politie is de vrouw weer toegang in de echtelijke woning ver schaft. Eenige uren daarna, in den vroe gen Zondagmorgen, moest de politie nog maals bemiddeling verleenen, daar de vrouw opnieuw het huis was uitgejaagd. Ook in gezinnen in de Verkuyl Quak- kelaarstraat en op de Groote Markt, waar familieruzies den boventoon voerden, werd bemiddeling der politie ingeroepen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie een marinematroos naar het bureau overgebracht, daar hij op den Nieuwendijk de orde verstoorde, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde. Hij wilde met eenige burgers vechten en wei gerde op aanmaning van een politieagent en een onderofficier door te loopen. Een oploop van een zeventigtal menschen was het resultaat. In den nacht van Maandag op Dinsdag- vond de politie op den Nieuwendijk een man met bloedend gelaat op straat liggen. Na eenigszins overeind te zijn geholpen, bleek hij in vergaanden staat van dronken schap te verkeeren, waarom hij ter ont nuchtering naar het bureau werd gebracht. Hij begon zich echter daartegen te ver zetten, zoodat een paar militairen de po litie assitentie hebben moeten verleenen. Vanmorgen bij zijn verhoor verklaarde de man zich niets meer van het voorgevallene te herinneren. Wel wist hij dat hij gister avond een tiental glazen bier had gedron ken, waarna hij nog op borrels jenever was getracteerd, hetgeen naar hy zelf aan nam, hem totaal zijn gevoel van rede en zijn bewustzijn had doen verliezen. MEER DAN ERGELIJKE BALDADIGHEID. Jongen sticht brand in brievenbus. Gistermiddag constateerde men, dat een brievenbus in de Bonedijkestraat in brand stond, althans dat er rook uitkwam. Oogenblikkelijk is de bus gelicht. Hierbij bleek dat zich daarin inderdaad vuur be vond, waardoor een 25-tal brieven zeer ernstig beschadigd werd. Reeds gistermid dag had de recherche den veroorzaker van dit ernstige feit, een 13-jarigen jongen, opgespoord. Deze heeft bekend brandende lucifers in de brievenbus te hebben ge gooid. Nu'wij het toch over ergelijke baldadig heid hebben, moet het ons van het hart dat de jeugd den laatsten tijd de perken te buiten gaat. Als men in onze plant soenen rondloopt, ziet men de kinderen met armen vol wilgenkatjes, terwijl men aan de boomen ziet, dat de takken gewoon afgerukt zijn. Gooien met steenen en an dere voorwerpen is schering en inslag.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1