THEE iTObmrim Spori ICTORIA C JU L Kruisende i r ivegen 1 TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant BINNENLAND SfOOMWASSCHERIJ Uit Zeeuwsch-Vlaanderen Cadzand Oostburg Sluis GEMENGD NIEUWS Hereniging voor Beroepskeuze ToenUw vader trouwde - BUITENLAND .Agenda dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Zaterdag 23 Maart 1940 - No. 71 de nederlandsche ambulance in stockholm aangekomen., De Nederlandsche ambulance voor Fin land is gistermorgen in Stockholm aange komen en heeft reeds des middags haar i-eis naar Helsingfors per boot voortgezet. De leider der ambulance, dr. Meihuizen, en twee leden van het personeel, waren reeds Woensdag in Stockholm aangekomen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Koninklijke familie ter kerke. H. M. de Koningin heeft Vrijdagochtend onder het gehoor van ds. M. M. den Hertog de godsdienstoefening in de Wilhelmina- Helene Ajèllo te Cosenza bloed gezweet en kerk te Den Haag bijgewoond en geduren de dezen dienst deel genomen aan het Heilig Avondmaal. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteravond onder gehoor van ds. E. H. Blaauwendraad den kerk dienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk in Baarn. Gedurende dezen dienst heeft het Prinselijk paar deelgenomen aan het H. Avondmaal. Bij de Ned. Herv. gemeente te Sluiskil is tot hulpprediker benoemd de heer Ph. R. Faber, theol. cand. te Sloten (Z.H.) 50 jaar priester. In verband met het feit dat de emeritus deken P. G. W. van der Aa, vroeger pas toor te Vlissingen, op Goeden Vrijdag den dag herdacht, waarop hij voor 50 jaar tot priester werd gewijd, komt in de Schelde klok van heden een aan hem gericht ar tikeltje voor. Hierin wordt erop gewezen, dat de oud-parochianen in dankbare her innering dit feest meevieren. De helft van dit priesterleven werd in Vlissingen door gebracht. Voorts laat de schrijver de ver schillende priesterfeesten die pastoor Van der Aa hier mocht vieren, de revue pas- seeren. Op den tweeden Paaschdag wordt een Hoogmis tot intentie van den oud-pastoor opgedragen. Wonderlijk verschijnsel in Italië. Voor de derde maal op den Goeden Vrij dag heeft de Italiaansche kloosterzuster waren de wonden van Jezus aan haar te herkennen, aldus Havas. Het verschijnsel, dat zich heeft afgespeeld in de aanwezig heid van een beperkt aantal geestelijken en doctoren, duurde verscheidene uren en was, evenals de beide vorige jaren, duide lijk waarneembaar. SCHEEPV AARTBERICHTEN de „phobos" een engelsche haven binnengesleept. Het tankschip „Phobos" van de N.v. Nederlandsch-Indische Tankstoomboot Mij., dat Woensdagmorgen bij de Britsche zuid oostkust op een mijn is geloopen, waarbij zeven personen het leven hebben gelaten, is Vrijdag door sleepbooten een Britsche haven binnengebracht. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de „Phobos" zou zinken en de bemanning be gaf zich aan land. Ondanks de ernstige schade, welke het schip had opgeloopen, bleef het drijven. Reddingsploegen en dui kers begaven zich met sleepbooten naar de plaats waar het schip voor anker lag en gingen aan boord. Later keerde ook de bemanning naar de „Phobos" terug. Omdat aan boord van het tankschip slechts één zeewaardige boot was overge bleven de andere waren door de explo sie vernield werd een reddingsboot op gedragen een oogje in het zeil te houden. Deze reddingsboot keerde gisteravond, na vierentwintig uur in de buurt te zijn ge bleven in de haven terug. De zee in de omgeving van het tankschip was bedekt niet een dikke laag olie, welke uit een twintig tot dertig voet groot gat aan stuurboord stroomde. Het overtrof alle ver wachtingen, dat de „Phobos" drijvende bleef. Het was slechts te danken aan de krachtsinspanningen van de .leden van de reddingsploegen en van de duikers, die dag' en nacht aan de pompen bleven en het schip inmiddels herstelden, dat het gelukt is de „Phobos" in veilige haven te brengen. Nederland, let op uw saeck. Door de zorg der plaatselijke afdeeling van den Bijzonder Vrij willigen Land storm werd jl. Donderdagavond in het gymnastieklokaal der o.l.-school alhier de film: „Nederland, let op uw saeck!" ver toond. enEen 60-tal belangstellenden, w.o. eenige personen uit Retranchement, was aanwe zig. De burgemeester opende met eenige woorden de bijeenkomst, waarna een eerste luitenant in een toespraak doel en streven van den B.V.L. uiteen zette. Hierna kwam in groote verscheidenheid een reeks beelden op het witte doek. Door een ietwat te geringe stroom- sterkte, bleef de begeleidende muziek nu en dan wat in gebrel j, hetgeen volstrekt niets afdeed aan den uitstekenden indruk, die de film op allen maakte. Nadat het laatste plaatje verdwenen was en het licht opnieuw brandde, dankte de luitenant den operateur voor zijn moeite en het publiek voor de aandacht. Hij wek te op de geleden van den B.V.L. te ver sterken; hij deelde mede, dat hem bekend was gemaakt, dat de Cadzandsche af deeling nog niet de beschikking heeft over een vaandel, een onmisbaar voorwerp bij een demonstratie en wekte op om, als er vandaag of morgen een beroep gedaan mocht worden op de offervaardigheid der ingezetenen om in die leemte te voorzien, de portemonnaie toch niet gesloten te hou den. Met het zingen van het eerste couplet van ons volkslied werd deze filmvertooning besloten. Als een welkome verrassing werd ten slotte een kleurenfilm vertoond met onder werp: Curagao, eveneens een "mooie film, die duidelijk liet zien, dat ook in West- Indië heel wat natuurschoon is te bewon deren. Met een paar woorden sloot de burge meester de vergadering. Jaarvergadering „Vies" Onder leiding van haar voorzitter-direc teur, den heer B. P. de Ridder hield de accordeon- en mondharmonicavereeniging „Vios,, alhier j.l. Donderdagavond in het. café van den heer S. Masclee haar ge wone jaarvergadering in aanwezigheid van een 40-tal donateurs' en werkende leden. Van deze vereeniging is een groot aan tal leden gemobiliseerd, zoodat de weke- lijksche repetities gedurende eenige maan den niet gehouden konden worden. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat over 1939 de ontvangsten f 268.49 beliepen, de uitgaven f 52.74, zoo dat een batig saldo van f 215.75 aan wezig is. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren A. Aalbregtse en D. Plog werden als zoodanig herkozen. De vraag van eenige in deze gemeente gelegen militairen om zoolang hun ver blijf alhier duurt, als werkend lid tot „Vios" te mogen toetreden, werd beves tigend beantwoord, zoodat de repetitie's, te beginnen op a.s. Donderdag, weder zul len aanvangen, waarbij 18 militairen de door de mobilisatie gedunde gelederen zul len aanvullen, wat voor deze menschen on getwijfeld een even nuttige als aangename tijdpasseering zal zijn. Ziekenkas „Onderling Hulpbetoon". De ziekenkas „Onderling Hulpbetoon" te Oostburg hield Vrijdagavond in het café van den heer Ph. de Vuijst haar al- gemeene vergadering. De waarnemend voorzitter, de heer Iz. van Hout Mzn., opende deze vergadering «Itc LM IN u» TELEFOON. 637 MIDDELBURG He.t adres voor beter werlc en verzocht de aanwezigen zich een oogen- blik van hun zitplaats te willen verheffen, ter eering van de nagedachtenis van den voorzitter, wijlen den heer P. de Hullu Hzn. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 687.12, de uit gaven 649.33, alzoo een goed slot van 37.79. Het totale kapitaal bedroeg 5096.55. Over het afgeloopen jaar werd bijna 550.uitgekeerd. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer P. de Hullu, gekozen de heer A. T. Simpelaar. In de daarna gehouden be stuursvergadering werd de heer Simpelaar tot voorzitter gekozen. Overplaatsing marechausee. De wachtmeester der Koninklijke mare chaussee, brigade Sluis, de heer S. A. Lergner, is met ingang van 26 dezer als instructeur der Koninklijke marechaussee naar Apeldoorn overgeplaatst. Vaarzen gesmokkeld. Twee personen aan de grens van Water vliet A. L. en C. L., met nog twee anderen uit Bassevelde werden beticht vaarzen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België te heb ben gesmokkeld. Allen werden door de Gentsche rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en het gezamen lijk betalen van een boete ten bedrage van 265.000 frank. KOP 3AL Beslissingswedstrijd uitgesteld. Dé beslissingswedstrijd om het kampioen schap van afdeeling III van den Z.K.B., welke hedenmiddag tusschen V.K.V. (Veere) en Wemeldinge op het terrein van T.O.G.O. te Goes zou worden gespéeld, is voorloopig tot 30 Maart a.s. uitgesteld. AUTO VAN PRINS BERNHARD STRANDDE. Bij een bezoek dat Prins Bernhard dezer dagen namens H. M. de Koningin aan een geïnundeerd gebied gebracht heeft, is Z. N.H. op koude en natte obstakels gestuit. En toch was het resultaat er van, dat er dien avond twee zielsgelukkige militairen waren. In twee auto's reden Prins Bernhard met zijn adjudant en generaal-majoor v. d. Bent door het onder water staande gebied,'over een dijk, die eveneens onder de oppervlakte verdwenen was, vertelt de Msb. Het was moeilijk rijden voor de chauf feurs, maar toch ging alles goed, tot plot seling de uitlaat van den voorsten wagen dien van generaal v. d. Bent, onder water kwam. De auto pruttelde en sloeg af. Om den wagen weer aan den gang te brengen, probeerde de chauffeur van Prins Bern hard de voor hem staande auto op te du wen, doch het eenige resultaat was, dat de bumpers in elkaar grepen en nu beide auto's voor- noch achteruit konden. De Prins, generaal-majoor v. d. Bent en luitenant-kolonel Phaff stapten uit en wandelden dwars door het water naar de te bezichtigen werken, welke waadpartij den Prins de opmerking ontlokte, dat hij zijn fototoestel niet bij zich had. Terwijl het hooge gezelschap de verde digingswerken in oogenschouw nam, pro beerden de chauffeurs en de ordonnans van den generaal, een korporaal van den motor- dienst de wagens los te werken en wee. op gang te krijgen. Plet gelukte en toen ck Prins, die het geval van den vroolijke. kant bekeek, terugkwam, was het weri afgeloopen. Prins Bernhard was vol lo. en op een aardige wijze beloonde hij de militairen, toen de wagens aan het Paleis Soestdijk teruggekomen waren. De Prins kwam met Prinses Beatrix voor het raam en de jongens keken him oogen uit. Even later kwam ook Prinses Juliana even kijken. Maar voor den ordonnans van den ge neraal was de zaak hiermee nog niet uit. Het was den Prins ter oore gekomen, dat het polshorloge van den korporaal bij het „reddingswerk" verdronken was. Den vol genden avond kwam Prins Bernhard hem persoonlijk een nieuw klokje brengen. dokter verdacht van diefstal van geld uit de handtaschjes van patiënten. Naar het Utr. Nwsbl. verneemt, is bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den Utrechtschen geneesheer J. D. K., die er van verdacht wordt gelden te hebben ont vreemd, welke aan zijn patiënten toebe hoorden. Dit geld zou dan zijn weggenomen o.a. uit handtaschjes van damespatiënten, die op het spreekuur van den dokter wa ren gekomen, teneinde medisch advies in te winnen. K. zou o.m. een geldsbedrag hebben ont vreemd ten nadeele van een patiënte, die later tot de ontdekking kwam, dat,zij geld vermiste. Bij onderzoek bleek, dat de pa tiënte het geld niet thuis had laten liggen, zoodat zij bij de politie aangifte deed op vermoeden van diefstal. De politie heeft toen K. een verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat deze geneesheer het feit had gepleegd. Uit het verdere justitieele onderzoek kwam vast te staan, dat K. in zijn vorige standplaats zich eveneens aan dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt. K. zou daar meermalen gelden hebben ontvreemd, die aan zijn patiënten toebehoorden. De dokter heeft in verband met een en ander zijn praktijk neergelegd. bekend roover en drie vrouwen aangehouden. Vannacht hield de politie in de Voet boogstraat te Amsterdam een bezoeker van een verdacht perceel in deze straat aan, omdat het maar al te vaak gebeurd is, dat bezoekers het slachtoffer van de bewoners van dit huis waren geworden. Inderdaad miste de man honderd gulden uit zijn portefeuille. In verband hiermede heeft de politie den bekenden beroover van P., als verdacht van deze berooving, aangehouden. Later zijn nog drie vrouwen uit dit huis, verdacht van medeplichtigheid, naar het politie bureau overgebracht. hotel coomans verdwijnt. Het bekende hotel, café en restaurant Coomans te Rotterdam zal op 1 April ge sloten worden. Daarmee verdwijnt een établissement, dat eenige generaties lang een belangrijke rol gespeeld heeft in het openbare leven van de Maasstad en daar mee verdwijnt tevens het hotel met de grootste accomodatie, waarover Rotterdam beschikte. VONKEN UIT EEN HAARD VEROOR ZAKEN BEGIN VAN BRAND. Waarschijnlijk doordat vonken uit een brandenden haard zijn gevallen, brak gis teravond brand uit in een voorkamer op de eerste etage van een perceel aan de Wa genstraat te 's-Gravenhage. De bran was het vuur spoedig meester ,al ko worden voorkomen, dat de voorkame heel uitbrandde. Aangrenzende vertio.i- ken en een bakkerij, welke gelijkvloers is gevestigd, kregen belangrijke waterschade. a I h er Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting Dinsdag a.s. 7.30- 9 uur in hel Kantoor Gem. Arbeidsbeurs, Hendrik straat 12. Inlichtingen kosteloos Bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. Die jonggehuwden begrijpen de zorgen van het leven meestal niet zoo. Maar als hun vader of zelfs grootvader al bij de Victoria waren, dan herinneren ze zich nog best, welk een opluchting er in het huis gezin was toen ik Vader het geld kwam uitkeeren- Dat kwam altijd heel erg van pas, soms zelfs heeft de uitkeermg het nieuwe huwelijk pas mogelijk ge maakt. Die dit thuis ervaren hebben, sluiten dan ook heel verstandig meestal op den trouwdag zelf een spaarverzekering net als Vader - dan hèb je later tets en dan is je vrouw in ieder geval verzorgd. Vraag eens inlichtingen omtrent de Spaarverzekering. N.V. VERZEKERINGSBANK KEIZERSGR. 126-128 - AMSTERDAM TELEFOON 44960 DE SCHRIJVER BELGISCH MINISTER? Volgens geruchten, die geloofwaardig schijnen te zijn, zou Sap als minister van economische zaken worden opgevolgd door den Vlaamsch-katholieken afgevaardigde De Schrijver, die reeds eerder minister is geweest. VAN PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN, VERGADERINGEN, ENZ. „Alhambra"-Theater. Van Vrijdag 22 t/m Donderdag 28 Maart „La Bete Humaine" en „De Mikado". „Luxor"-Theater. Van Vrijdag 22 tun Dinsdag 26 Maart „De race met den dood" en „Wat leven we toch geluk kig". -nu_a 24 en Maandag 25 Maart. Variété programma, Concertgebouw. Aanvang 8.15 uur. De weersverwacnong van hedenmorgen 7.20 uur: Vlissingen: Den Helder: Weer: lichte regen betrokken Wind: matig W.Z.W. zwak Z. Temperatuur: 6 gr. 7 gr. Min. hedenacht: 5 gr. 6 gr. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrok ken met eenigen regen, later wellicht op klarend, weinig verandering in tempera tuur, zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind. feuilleton Onopvallend verliet hij de kamer. Zijn tegenwoordigheid zou nu slechts hinderlijk zijn. Hij kon zich maar al te goed voor stellen, hoe zg zich aan de gerechten te goed zou doen. Honger het was een woord, waarvan de beteekenis tot dusver Voor hem verborgen was gebleven. Hij had gedacht het te kunnen afdoen met fooien en weldaden en door van tijd tot tijd eens een paar snuisterijen te koopen, die hij zelf toch ook wel aardig vond en waardooi hij a.h.w. een muur tusschen zichzelf en dit woord had opgetrokken. Maar nu was het hem plotseling zeer nagekomen en tot een ontzettend levend begrip geworden. In zijn slaapkamer zat hij dicht bij de deur; hoorde het klokkend geluid, waar mee de thee in het glas werd gegoten en het rinkelen van mes en vork. Het gaf hem een gevoel van rust en tevredenheid. Sinds Annegreet hem door den dood was ontnomen, had hij deze innerlijke voldoe ning niet meer gekend. Eindelijk werd het stil in de andere karper en even later naderden zachte voet stappen zijn deur. „Wilt u niet komen?" hoorde hij haar vragen. In haar stem was geen spoor van trots meer te bekennen. Zij scheen alle gereser veerdheid te hebben afgelegd. Er lag iets van een blos op haar wangen en haar oogen met de donkere schaduwen daaron der, stonden helderder. Een vluchtige blik overtuigde hem, dat zij alles had opgegeten. Op de schotels was geen stukje meer over. Vermoedde zij, wat er in hem omging? Zij kreeg een kleur en sloeg verlegen haar oogen neer. „Sinds dagen hebben we niets anders in huis gehad dan een beetje meel," bekende ze met iets van schaamte en daarop vroeg ze haperend: „Wat denkt u eigenlijk wel van me?" „Dat u wel zeer ongelukkig moet zijn, als het zoover met u kon komen!" Zonder op zijn opmerking in te gaan, ging zij aan tafel zitten, haar hoofd wat gebogen, haar handen in haar schoot ge vouwen. Wat had zij slanke, goed gevorm de vingers, al was het hun dan wel aan te zien, dat zij ruw wrk gewend waren. „Rookt u?" „Graag!" Zij nam een sigaret en genoot zichtbaar van de eerste trekjes. Eschberg legde ztfn koker voor haar op tafel. „Zoo, en nu moet ik u nogmaals vrien delijk verzoeken mij te vertellen, wat u kunt" „Ik weet niet, waar ik beginnen moet. Het is zoo veel en zoo verschrikkelijk. En het verschrikkelijkste is wel, dat wij hier bij u zijn binnen gedrongen, Alexei en ik." „Laten wij dan maar bij het verschrik kelijkste beginnen, dan hebben wij dat het eerst achter ons. Hoe kwam u er toe om juistbg mij in te breken wilde hij zeggen, maar hij verbeterde het snel:" bij mij te komen? Dacht u hier zulke schatten te zullen vinden?" Wederom kleurde een donkere blos haar wangen. „Maar daarom was het immers niet." „Nee? Waarom dan wel?" Zij wees zwijgend naar het heiligenfi- guurtje op het schrijfbureau. Verbaasd staarde hij haar aan. ,,Wat? Wilde u dat komen halen? Maar u hebt het toch zelf gezien, dat die man het mij verkocht. Hij behoorde toch bg u heeft hij u het geld dan niet gegeven?" „O ja, maar thuis heeft hij het mij weer afgenomen." „Zoo, dus u wilde het beeldje hebben om het nog eens te kunnen verkoopen?" Zij wrong wanhopig haar handen. „Neen, neen, niet om het te verkoopen." „Maar waarom hebt u er dan eerst af stand van gedaan?" „Omdat hij Alexei en mij daartoe dwong." „Wie is „hij"? Die man op de markt?" „Ja. Hg heet Pjotr en was koetsier op het landgoed van mijn ouders." „En heeft die man u nu in zijn macht? Hoe komt dat?" „Dat is een heele geschiedenis het zou u gauw vervelen, als ik u dat alles moest vertellen." „Dat gelooft u toch zeker zelf niet." Hg keek haar ernstig en eenigszins dwingend aan. Aarzelend begon ze: „Welnu, het was bij het uitbreken van de revolutie. U weet, wat er toen allemaal gebeurd is. Mijn ouders werden, als dui zenden anderen, vermoord. Ik was destijds pas tien jaar, maar ik zal het nooit ver geten Haar lippen trilden en zij scheen een oogenblik niet in staat verder te spreken Eschberg legde zijn hand op de hare. „Denkt u daar niet meer aan", zei hij hartelijk. „Laten we die smartelijke her inneringen laten rusten Zij schudde het hoofd. „Het verleden is noodig im U het heden te doen begrijpen. Ons huis werd in brand gestoken. Een 'der bedienden wist mij te redden „En uw broer?" Zij knikte bevestigend. „De oude Luk ja, onze bediende, nam ons mee. Half Rusland zijn wij doorgevlucht. De bijzonderheden zal ik u besparen; ik weet ze ook allemaal niet meer. Wel is het mij bijgebleven, dat Lukja er steeds in slaagde een uitweg te vinden. Hij had geld en sieraden van mijn ouders meege nomen en zoo bereikten wij tenslotte Moskou. Een poosje ging het vrij goed, tot op een kwaden dag plotseling Pjotr voor ons stond. Hg wist, dat Lukja nog verscheidene sieraden had en verloor ons geen minuut uit het oog. Hij dreigde met aangifte bij de Sovjet autoriteiten, want Lukja had ook nog valsche papieren van ons en van dien dag af waren wij geheel aan Pjotr overgeleverd. Toen Lukja stierf, was alles uit. Pjotr werd onze heer en meester. Hij nam de juweelen en het geld, waar Lukja steeds zoo zuinig mogelijk mee was omgegaan en verkocht dat zoogenaamd voor ons, maar wg zagen er bitter weinig van. Wij leefden onder el lendige omstandigheden, maar wij leefden tenminste. Probeerden wij ons van Pjotr te ontdoen en ons zelfstandig te maken, dan dreigde hij steeds met aangifte bij de politie en openbaarmaking van onze ware identiteit. Wat dat beteekend zou hebben, behoef ik u niet te vertellen; in iéder ge val zou ik dan stellig nu niet hier heb ben gezeten. En zoo zoo is het al die jaren doorgegaan. Het laatste, wat wij be zaten, was dat oude heiligenoeeldje. Pjotr zou het zeker allang lebben verkocht, maar wij hadden het zorgvuldig verstopt. Alles kon hij ons afnemen, alleen dat niet!" besloot zij hartstochtelijk. „U kunt dat natuurlijk niet begrijpen, nietwaar?" „Nee, inderdaad, dat begrijp ik niet goed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5