Breskensche Courant PASCHEN. Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de f Britsch vliegtuig nabij Lobith neergestort. Na Paschen regeeriimgs- wijziging in Finland Molotof naar Berlijn. Twee spoorweg ongelukken in Joego slavië op één dag. De nieuwe Fransche regeering ontmoet veel tegenstand. Geruchten over Duitsche eischen aan Roemenië. EERSTE BLAD 9el>eurUn»»sc« unn Jen Jng A. VAN LIERE, Een geweldig militair vliegtuig. de Ocwwvi (fmgt... VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 71 ZATERDAG 23 MAART 1940 -iLbonnementsprys: 17 ct. pex week oi 2.20 pe* Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderiijke dummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. V AM DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat Tel.21 Oos^enVVest-Souhi^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DEVEREE NI GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' De geest overwint. In het verhaal, dat de evangelist Marcus ons geeft (XVI 17) over de opstanding van Jezus, trof ons bij herlezing de pieuze gedachte van de vrouwen, die waren uitge trokken om specerijen te koopen en dan het lichaam van Christus wilden gaan balse men. Hoe menschelijk Ze wilden de her innering aan den Meester levendig houden door het doode lichaam te bescher men tegen bederf ze wilden Hem bewaren in zijn zooals ze meenden verganke lijkheid. Precies zóó hebben de oude Egyptenaren gedaan ten aanzien van hun groote koninT gen. Ook na dezer afsterven werden hun lichamen gebalsemd, in doeken gewikkeld, in het edelste metaal omsloten, in niet te vertillen steenen sarcophagen gelegd, afge sloten in ontoegankelijke zalen, welke ten slotte werden om- en overstapeld met blok ken bergsteen in pyramidevorm, soms en kele honderden meters hoog. Daarmee was de meest mogelijke men- schelijke zorg besteed aan de onverganke lijkheid van den grooten koning, die aldus meende men tot in de eeuwigheids jaren der wereld zou blijven leven. Wat is er van die bedoeling terechtgeko men? Nu en dan hervinden we in Egypte de stoffelijke resten van zoo'n wereldgroote, een uitgedroogde mummie, welke als een bezienswaardigheid naar een of ander mu seum wordt overgebracht. De eene mummie laat zich nauwelijks van de andere onder scheiden we kennen de namen van som mige der afgestorvenen en soms weten wij uit de becijfering van enkele papyrus-rollen iets van hun familiebetrekkingen, van hun rijkdom of van. een wapenfeit, welks histo rische beteekenis we niet meer vermogen te achterhalen. Een mummie is een mummie. De beteekenis van den dood is niet het sterven van het lichaam, maar het ver scheiden van den geest. Al wie zorg hebber- besteed aan de conserveering van het lichaam van een overledene en verzuimden om zich nabij te houden aan diens geest, komen na verloop van tijd tot het inzicht, dat ze niets van waarde hebben be houden. De geest van de groote pharao's der Egyptenaren zou thans nog voor het Egyp tische volk levendig kunnen zijn geweest en tot op heden de daadkracht van het nage slacht hebben kunnen beïnvloeden, als de gedachten, welke die koningen bij hun be stuur hebben geleid, waren bewaard, vast gehouden en overgeleverd van geslacht op geslacht. De vrouwen, die Jezus liefhadden, wisten niet beter dan wat de oude Egyptenaren wisten, ze wilden iets gaan doen, wat echt lief en menschelijk was, maar nutteloos tegenover den dood. Aan het open graf heeft de Meester hen geleerd, wat het beteekent, over dezen dood te zegevieren. De dood is slechts te overwinnen door het leven. En het leven is het voortbestaan van den geest. De opstanding van Jezus was de over winning in volmaaktheid. Zóó kunnen wtf, menschen, niet triomfeeren, maar wij heb ben door de genade van den hemelschen Vader ons deel in die overwinning ontvan gen. Jezus heeft ons den onsterfelijken geest hergeven en dezen verbonden aan zijn geest, den geest zijner overwinning. Dezen geest kunnen wij sterken en levendig hou den door het geloof, het geloof in God en in alles, wat deze aan goeds in den geest der menschen heeft gewrocht. „Gij zoekt Jezus?" zoo sprak de engel, die waakte aan het open graf, tegen de vrouwen, die met haar balsem waren geko men. „Ziet, Hij is herrezen. Hij gaat u vóór naar Galilea, gelijk Hij u gezegd heeft." Wij moeten niet stilstaan bij het lgden, noch bij den dood, maar voortgaan op den weg van het geloof. We moeten ons herin neren, wat de geest van God de geest van een volk, van een vader, een moeder, een vriend, de geest van een wijs mensch ons gezegd heeft en vóórtgaan op den goeden weg, welke ons werd gewezen. Dan is er geen dood, maar duurt het leven voort. In onzen tijd worden wonden geslagen, menschen en volkeren worden met vernie tiging bedreigd. Balsem kan verzachtend werken op wat getroffen werd en ziek is hij kan wellicht ook voor eenigen tijd de resten conserveeren van wat omkwam. Maar de geest kan door geen geweldenaar w-orden gedood. De geest van geslagenen en verdrukten, van geofferden, vindt altijd een open graf, waaruit hij kan opstaan. Deze geest zal worden hervonden en levendig ge houden door hen, die gelooven en zich wil len herinneren wat ééns door dien geest ge- zegt en voorzegd werd. Deze geest zal ons vóórgaan, uit de ver schrikking van lijden en beproeving, van den dood naar de zegepraal, welke is voor behouden aan alles wat goed is en recht vaardig. Md. NA LUCHTGEVECHT BOVEN DUITSCH GRONDGEBIED. De Regeeringspersdienst meldt Vrijdag omtrent het middaguur is bo ven Duitsch gebied in de buurt van de Nederlandsche grens een gevecht gele verd tusschen een Britsch vliegtuig en een of meer Duitsche vliegtuigen. Het Britsche toestel heeft blijkbaar ge tracht een noodlanding te maken en is neergekomen in een stuk geïnun deerd land op Nederlandsch gebied bij Kruisdijk. Het toestel is diep in den grond gedrongen. Hierdoor, zoo mede door den waterstand, wordt de berging bemoeilijkt. Aangenomen moet worden, dat de inzittenden zyn omge komen, althans is niet gebleken, dat zij zich met valschermen hebben gered. Een Duitsche mededeeling. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over dit luchtgevecht „Vrijdagmiddag te 12.40 uur is tijdens een op groote hoogte gevoerd luchtgevecht bij Kleef in Rijnland een Britsch vliegtuig neergeschoten. Het toestel viel aan de overzijde van den Rijn op Nederlandsch grondgebied en is geheel verbrand. Twee inzittenden trachtten zich door middel van hun valschermen te redden. De parachute van een hunner weigerde, zoo dat hij op Duitsch gebied een doodelijken val maakte. De andere, wiens parachute zich wel opende, dreef door den wind naar Nederlandsch territoir af. Het vliegtuig was uit het westen in Duitschland doorge drongen. Het had getracht aan de Duitsche jagers te ontkomen door naar Neder landsch gebied te vluchten". (Te bevoegder plaatse is niets bekend van een vlieger, die met zijn parachute on gedeerd op Nederlandsch territoir gedaalc 20u zijn. Red.). Wat ooggetuigen van het gebeurde vertellen. Gistermiddag is boven de gemeente Her wen en Aerdt, bij Lobith, eenige kilometers van de NederlandschDuitsche grens, bo ven Nederlandsch gebied een langdurig en zeer hevig luchtgevecht gevoerd tusschen Duitsche en Engelsche vliegtuigen, zoo meldt het Handelsblad. Reeds omstreeks kwart over elf gister morgen hadden de bewoners van het grens gebied het motorgeronk van verscheidene vliegtuigen gehoord het werd even later gevolgd door het knetteren van mitrailleur- vuur. Met behulp van kijkers zocht men het luchtruim, dat gedeeltelijk bewolkt was, af, maar men kon geen spoor van vliegtuigen ontdekken. Naar de rich ting van het geluid te oordeelen werd het gevecht geleverd boven Duitsch gebied. Het geluid verplaatste zich snel het nam te gen twaalf uur in kracht toe. Kort voor het middaguur nam men op zeer groote hoogte een vliegtuig waar, dat in groote cirkels nu eens boven Neder landsch, dan weer boven Duitsch gebied vloog. Het motorgeronk nam toe en er verschenen meer vliegtuigen. Sommigen beweren in totaal zes vlieg tuigen te hebben waargenomen, anderen gaan in hun schatting tot veertien stuks. Zekerheid omtrent het aantal heeft men echter niet. De hoogte, waarop de vliegtui gen zich bewogen, wisselde sterk, daar zij beurtelings boven elkaar trachtten te ko men en dekking zochten in het tamelijk geringe wolkendek. Toen de vliegtuigen op een hoogte van ongeveer 5000 meter waren gekomen, kon den de bewoners van de Betuwe en de Lij mers, die zich bij duizenden op de dijken hadden opgesteld, getuige zijn van een he vig luchtgevecht, van adembeklemmende spanning. Het zware mitrailleurvuur over stemde het geronk van de motoren, nu eens werden vliegtuigen achtervolgd, dan weer zag men ze terugkeeren en zich met duikvluchten op hun tegenstanders wer pen, waarbij zij onder voortdurend vuren rakelings langs elkander scheerden. Het gevecht had ongeveer een half uur geduurd, toen een groot vliegtuig, dat zich op aanzienlijke hoogte be vond, plotseling in een vrille geraakte en byna loodrecht met ontstellende snelheid viel. Het kwam op de uiter waarden van de Oude Waal onder de gemeente Herwen en Aerdt met een oorverdoovenden slag neer. Door den hoogen stand van de rivier stond de uiterwaard diep onder water. Toen het vliegtuig op het watervlak neer kwam, verhief zich een enorme water- en rookzuil, uit welk laatste verschijnsel men meent te moeten opmaken, dat het toestel in brand was geschoten. Het vliegtuig verdween onmiddellijk voor het grootste deel onder water en was niet meer bereikbaar, zoodat het onmoge lijk was aan eventueel overlevenden hulp te bieden. Na dit schokkende voorval duurde het gevecht nog ongeveer een half uur door. waarna de vliegtuigen in de wolken ver dwenen en, blijkens het afnemend motor geronk, zich verwijderden. Op den dijk in de omgeving van het ge vallen vliegtuig verzamelde zich een enor me menigte. Van heinde en verre kwamen de bewoners van de Lijmers en de Betuwe toesnellen, om een blik op het wrak te slaan. Slechts een geheel verbogen metaal massa steekt nog boven water uit. De Ne derlandsche militaire autoriteiten namen spoedig maatregelen om het terrein af te zetten, het werd aan iedèr verboden zich in de nabijheid op te houden ook op de rivier werden maatregelen genomen om te voorkomen, dat men zich met vaartuigen naar het gevallen vliegtuig begaf. De Rijn was over een grooten afstand afgezet. Nadat de militaire autorite:' een eer ste onderzoek hadden ingesi. waarbij ook verscheidene perspnen nat.run waar nemingen werden ondervraagd, werd be sloten pogingen in het werk te stellen om het wrak te bergen. Daarmede werd tegen den avond een begin gemaakt, waarbij per soneel, vaartuigen en bergingsmateriaal van de scheepswerf „Vahalis" te Gendt assisteerden. By het invallen van de duisternis was men er nog niet in geslaagd het wrak te lichten. Het is buiten twijfel, dat de inzit tenden van het vliegtuig allen om het le ven zijn gekomen. Kort voor het invallen van de duisternis vlogen drie Duitsche vliegtuigen over de plaats, waar het vliegtuig was neergeval len. Zij cirkelden er op tamelijk geringe hoogte over heen en verdwenen daarna over de grens. Omstreeks kwart voor zeven gisteravond werd weder motorgeronk ge hoord, naar het geluid te oordeelen van verscheidene vliegtuigen, die zich in de richting van Duitschland begaven. Volgens Hufvudstadsbladet is na Pa schen een reorganisatie derFinsche re geering te verwachten, aldus het D.N.B. Behalve de minister van Defensie, de mi nister van Onderwijs, de minister van Voedselvoorziening en de minister van Handel, zou ook Paasikivi, die deel uit maakte van de Finsche delegatie in Mos kou, zich uit de regeeringszaken willen terugtrekken. Naar verluidt zou de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Tanner, in het nieuwe kabinet de portefeuille van Financiën krijgen, welke hij ook vroeger gehad heeft. D overgave van Hangö aan de Sovjets. De termijn voor de overgave van Hangö aan de Sovjets als pachtgebied liep gis teren af. Meer dan twintig vrachtauto's en autobussen uit Stockholm hebben in den termijn van 10 dagen de opruiming van het schiereiland bevorderd. In de straten be wogen zich rijen auto's en menschen die zich westwaarts begaven. De ontruiming geschiedde volkomen ordelijk. De radio-omroep te Rome meldt, aldus Reuter, dat de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, van daag te Berlijn zou aankomen met een talrijken diplomatieken en militairen staf. Hij zal twee dagen in de Duitsche hoofd stad blijven. ORIËNTEXPRESS REED OP GOEDERENTREIN. Vrijdagmorgen zijn in Kroatië twee nieu we spoorwegongelukken gebeurd. Bij Iwa- nitsjgrad reed de uit Belgrado komende Oriëntexpress op een rangeerenden goede rentrein, daar de machinist in den mist voorbij het stopsignaal gereden was. De beide locomotieven vielen omver. Zes goe derenwagons werden vernield. De dienst- wagon van den Oriëntexpress werd zwaar beschadigd. Tal van personen liepen lichte verwondingen op. Onder de passagiers ont stond een paniek. Bij de botsing was ook de langs de spoorlijn loopende telefoonlijn BelgradoAgram met haar internationale verbindingen vernield. De Oriëntexpress kwam met acht uur vertraging in Agram Het andere ongeluk gebeurde bijna op dezelfde plek, waarop jl. Zondag bij Zaluka een boemeltrein in een rivier werd geslin gerd. Een geheele rotswand is thans weer over een lengte van 50 meter op de spoor lijn neergekomen. Gelukkig kwam het ge steente neer, voordat de trein, die juist om een hoek kwam, de plek passeerde. De ma chinist kon den trein niet meer tot stil stand brengen ,doch gelukkig werd de ma chine geremd door het puin en gesteente. Eenige wagons ontspoorden. Tien personen werden licht gewond. MOTIE VAN VERTROUWEN AANGENOMEN. De Fransche Kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen in de ïegeering aan genomen met 268 tegen 156 stemmen en 11a onthoudingen. Blijft het kabinet aan? Het resultaat der stemming beteekende een ernstige tegenslag voor de nieuwe re geering. Na 't eerste enthousiasme over de spoedige oplossing der crisis en de vorming van een regeering op breedere basis hoorde men echter in de politieke kringen uitin gen van ontevredenheid. Vele radicaal socialisten waren niet ingenomen met de wijzigingen in het kabinet, terwijl de rech terzijde zeer ontstemd was over de op neming van socialisten. Alleen de soci alisten waren zeer voldaan. Na een bijeenkomst op het Departement van Financiën verklaarden de ministers echter, dat zij in functie bleven. Frossard, de minister van Voorlichting heeft na den kabinetsraad, de pers gister avond het volgende communique voorge lezen: „De kabinetsraad heeft den toe stand, die uit de stemming in de kamer voortkwam, bestudeerd. Alle ministers zegden den minister-president hun loyale medewerking toe. Onder deze omstandig heden was de chef der regeering van mee ning, wat het in den emstigen tegenwoor- digen toestand de plicht van het kabinet, dau in de kamer de absolute meerderheid van stemmen had gekregen, was op zijn post te blijven. Het oorlogscomité zal Za terdag bijeen komen." De kabinetsraad duurde anderhalf uur. De ministers deelden den journalisten me de, cat ue geruchten over een aftreden van sommigen hunner ongegrond waren, dat ieder misverstand uit den weg was ge ruimd en dat in het bijzonder een volledi ge en oprechte samenwerking met de ra ti icaal-socialistische partij verzekerd was. Volgens kringen die in nauw contact staan met de Duitsche legatie te Boeka rest, zou Duitschland aldus Reuter aan Roemenië een nota hebben voorgelegd, welke bijna gelijkstaat met een ultimatum. Nader verneemt dit Engelsche pers bureau, dat de Duitsche nota is overhan digd door den handelsexpert Clodius, wiens periodieke bezoexen aan Boekarest werden uitgelegd als een teeken van toenemenden Duitschen druk op Roemenië. De Duitsche regeering geeft, naar men verneemt, in de nota te kennen, dat zij „de voortdurende veranderingen" in de bepalingen voor den Roemeenschen buiten- landschen handel en de behandeling der buitenlandsche valuta's niet kan toelaten. De nota oefent felle critiek op het eenige weken geleden ingevoerde handelssysteem en doet een scherpen aanval op Christu, die de vorige maand tot minister van bui- tenlandschen handel benoemd is. Tegenspraak. Naar het Roemeensche telegraafagent- scliap echter meldt, spreekt men in offi- cieele Roemeensche kringen het bericht tegen. In dezelfde kringen merkt men op, dat de chef der Duitsche delegatie, Clodius. nog geen onderhoud met den Roemeen schen minister van Handel heeft gehad. Ook de gezant van Roemenië te 's-Gra- venhage deelde ons mede, dat hij van zijn regeering te Boekarest bericht heeft ontvangen, dat aldaar geen Duitsch ulti matum of nota, welke, wat inhoud be treft, den vorm van een ultimatum heeft, aan de Roemeensche regeering is over handigd. De Duitsche verlangens. De Duitsche verlangens zouden volgens Havas in vijf punten kunnen worden sa mengevat: 1. Verhooging van de koopkracht der rijksmark door revaluatie ten opzichte van de lei. 2. Verlaging der uitvoerrechten op Roe meensche producten. 3. Verlaging van de prijzen der voor Duitschland bestemde Roemeensche pro ducten. 4. Invoeging van Bohemen en Moravië bij het Duitsch-Roemeensche clearing- systeem. 5. Levering van brandstof voor Duit sche vaartuigen op de Donau, buiten de voor Duitschland gereserveerde hoeveel heid Roemeensche petroleum. Volgens mededeelingen van bevoegde kringen zou Duitschland nauwelijks de helft van de voor dat land gereserveerde hoeveelheid petroleum hebben kunnen in voeren door het dichtvriezen van den Do nau.. De geallieerden zouden in dien tijd naast hun eigen deel ook het door Duitsch land overgelatene hebben verkregen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe Fransche regeering ontmoet veel tegenstand. (Pag. 1, eerste blad) Twee trein-ongelukken in Joego-Slavië. (Pag. 1, eerste blad) Britsch vliegtuig bij Lobith neerge stort. (Pag. 1, eerste blad) Na Paschen wordt in Finland een regeeringswijziging verwacht. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. 99Q IN VERBAND MET HET PAASCH- FEEST ZAL DE „VLISSINGSCHE COU RANT" MAANDAG A.S. NIET VER SCHIJNEN. ©OG D99 GEVESTIGD Tailor. Huis v. Eng. Heerenkl. WINDSOR Walstraat 63 Telefoon 455 ACTIE-RADIUS VAN 10.000 K.M. De militaire autoriteiten van Amerika hebben volgens Havas medegedeeld, dat op het oogenblik in de Douglasfabrieken het grootste militaire vliegtuig ter wereld in aanbouw is. Het is een viermotorig toe stel van 70 ton, dat naar Europa en terug kan vliegen zonder een tusschenlanding te maken. Dezen zomev zullen proeven wor den genomen. De vleugelwijdte bedraagt 210 voet, het toestel kan een bommen- last van 28 ton medevoeren en heeft mo toren tot een totaal van 6000 pk. De actie radius zal tienduizend kilometer bedragen, de snelheid meer dan 200 mijl. De beman ning zal uit tien koppen bestaan. ..WIJ D£ KIND£RU//3G£N 't Kleinste „Kleintje" in de krant, Brengt U geld in iedere hand Tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Derde plaatsing gratis. IBE&jII

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1