Breskensche Courant ikaas PP« alstr. 78 Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Nieuwe Fransche regeering gevormd. De Britsch-Nederland- sche handelskwesties. Japan zal afstand doen van concessies in China. Zes Deensche schepen verloren gegaan. Kaiïio dankt voor den buïtenlandschsn steun aan Finland. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pol Sprutol. Bij a Ie Drogisten Extra steun voor de garnalenvisscherij. De toestand van den landbouw en de veehouderij niet rooskleurig. I Dat zit 'm in de dijk. Wij verkoo- i beste kwaliteit. genomen) laag. son 502 ent men het SOORD ;dkoop. 3RTEERING. Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 70 VRIJDAG 22 MAART 1940 s Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke .j nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een ij abonnement Op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 .-egels f 1.25, iedere !j regel meer 25 cent. Bij 'abonnement speciale jj prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F.VAM DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 iynen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' PAUL REYNAUD GESLAAGD. Gistermiddag om kwart voor vier is de Fransche kabinetsformateur Paul Reynaud met zijn medewerkers naar het Elysee ge gaan om de nieuwe ministers aan den president der republiek, Lebrun, voor te stellen. De ministerlijst, die gisteren reeds gepu bliceerd werd, is juist, met uitzondering van de volgende posten: Het ministerie van nationale opvoeding komt aan SazTaufc, terwijl Julien minister van P.T.T. blijft. Marcel Heraud komt aan openbare gezondheid, Riviere krijgt de portefeuille van pensioenen, Thellier wordt minister van landbouw. Wat de onderstaatssecretarissen betreft, zijn de volgende wijzigingen in de oor spronkelijke lijst bekend geworden: Minister-presidium: Champertierde Rebes; vice-ministerpresidiumSchuman; marine: La Cour Grandmaison; bewaking: Menie; Blanchot: handel en nijverheid Amaury de la Grange; koopvaardij Pi- nelli; inlichtingen: Fevrier; nationale huis houding Hachette; landsverdediging en oorlog: Ducos. Gisterochtend zou een kabinetsraad en daarna een ministerraad gehouden worden. Vanmiddag te 15 uur zou de regeering zich aan de Kamer voorstellen. Het nieuwe kabinet telt evenveel leden als het oorlogskabinet van Clemenceau, doch er zijn twee nieuwigheden. Er is in de eerste plaats een oorlogs comité, bestaande uit den minister-presi dent, den plaatsvervangenden minister president en 'de minister van defensie, Koloniën, Financiën en Blokkade. Dit comité zal driemaal per week onder voorzitterschap van Reynaud vergaderen. Verder is er een interministerieele econo mische raad, bestaande uit den minister van Financiën en de ministers, wier taak van economischen aard is. Deze raad ver gadert ten minste eens per week onder leiding van den premier. De nieuwe regeering heeft in Frank rijk een goede pers. Het eerste kabinet-Reynaud is door de Fransche pers buitengewoon gunstig ont vangen, temeer daar Daladier zijn gewe zen minister van Financiën terzijde blijft staan en het oorlogsprogramma van Frankrijk, ondanks de wisseling van mini sterie, hetzelfde blijft. OVEREENKOMST BEREIKT. Het Britsche ministerie voor den econo mischen oorlog deelt mede „De besprekingen, die sedert eenigen tijd tusschen Britsche en Nederlandsche vertegenwoordigers te Londen zijn gevoerd over handeïskwesties, voortvloeiende uit den oorlogstoestand, zijn thans met succes bekroond Gisteren is een overeenkomst geparafeerd. Er is een gemengde commis sie ingesteld, die te Londen of te 's-Gra- venhage zal bijeenkomen ter bespreking van alle vraagstukken, die bij de nakoming der overeenkomst kunnen rijzen". (Bij informatie te bevoegder plaatse in Nederland vernamen wij, dat inderdaad Donderdag de parafeering van een rege ling inzake den aanvoer van goederen van overzee werd verwacht). In antwoord op verscheidene interpel laties in de commissie van het Japansche Lagerhuis heeft generaal-majoor Akiro Moeto van het ministerie van Oorlog ver klaard, dat Japan voornemens is, van zijn concessies in China afstand te doen, en dat het verwacht, dat andere landen dit voor beeld zullen volgen. Waaronder drie van één reederij. DRIE SCHEPEN GETORPEDEERD VIJF EN ZESTIG DENEN MOETEN OMGEKOMEN ZIJN. De Deensche koopvaardijvloot heeft de laatste dagen weer zware slagen gekregen. Niet minder dan zés schepen met een ton nage van 9000 bruto reg. ton zijn verloren gegaan. Hiervan moeten er drie door een Duitsche duikboot getorpedeerd zijn, ter wijl de drie andere ook „tengevolge van den oorlog" ten onder gegaan zyn. Hierbij zijn vijf Denen omgekomen terwijl er zes tig vermist worden, waarvan aangenomen moet worden, dat ook zij den dood in de golven hebben gevonden. I-Iet Deensche motorschip „Algier" in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getorpedeerd en binnen drie mi nuten gezonken. Vier leden der bemanning en een vrouwelijke passagier hebben het leven verloren. De „Algier', een schip van 1654 ton, werd, naar Reuter nader meldt, zonder waarschuwing getorpedeerd. Twintig ge redden negentien leden der bemanning en een vrouw die in zee hadden moeten springen, zijn Donderdag in een haven aan de noordkust van Engeland aan wal ge bracht. Zij waren door een te Aberdeen thuisbehoorende treiler, „Manx King", op gepikt, nadat zij tien uur in een redding boot doornat en in barre koude, hadden rondgedreven. Een der overlevenden moest in het zie kenhuis worden opgenomen. De „Algier" was te middernacht getor pedeerd. Leden der bemanning hebben verklaard, dat. na den aanval drie reddingbooten en twee vlotten waren neergelaten, doch alle, op een na, vielen te water. Kapitein Larsen gelastte toen alle op varenden in zee te springen. Op vijf perso nen na hebben allen dit gedaan. Dé vijf anderen, waarbij de hoofdmachinist en 2 oliemannen, zijn met het schip onderge gaan. Gisteren zijn voorts negen leden der be manning van het Deensche stoomschip „Minsk" (1229 ton) dat Dinsdagavond aan de noordoostkust van Schotland is gezon ken,. door een Britsch oorlogsschip in een Schotsche haven aan wal gebracht. Vroe ger op den dag had het oorlogsschip hen opgepikt, nadat zij 36 uur in een bootje hadden rondgezwalkt. Vijf leden der bemanning moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Elf leden der bemanning worden vermist. Men gelooft, aldus Reuter dat de „Minsk" door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Er deed zich een ont ploffing voor, waarna, het schip in onge veer drie minuten is gezonken. Het Deensche schip „Viking" van de Aabenraa-reederij is Woensdag tengevol ge van den oorlog gezonken, zoo meldt het Deensche telegraafschap. Het schip was op weg van Denemarken naar een Britsche haven om steenkool te halen. Drie opvarenden werden in Schot land aan land gebracht, de overige veer tien leden van de bemanning worden ver mist. Onder de vermisten bevinden zich alle officieren. Het stoomschip „Bothal" (2126 ton) uit Kopenhagen, van de Deensche Steenkolen- maatschappij, is Woensdagochtend 20 Maart ten gevolge van den oorlog aan de noordoostkust van Schotland verloren ge gaan en gezonken. Vijf en twintig opvarenden werden door een Engelsche reddingboot aan land ge bracht,. de overige vijftien man, o.w. alle officieren, worden vermist. Volgens heden te Kopenhagen ontvangen berichten is thans ook het s.s. „Charkow", evenals de „Minsk" en de „Algier" van dezelfde Koperrhaagsche reederij, het slachtoffer van de oorlogsactiviteit ge worden. De geheele bemanning van de „Charkow", twintig man, wordt vermist. Voorts is volgens Reuter het Deensche s.s. „Christianborg" (1929 ton) door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Britsch schip door Duitsche vlieg tuigen bestookt. Het 5439 ton metende Britsche s.s. „Barnhill" dat ongewapend was en niet in convooi voer, is Woensdagavond in het Kanaal door een Duitsch vliegtuig ge bombardeerd. Er werden drie bommen ge worpen, waarvan één direct trof. Vier op varenden werden gedood, een vijfde is later aan zijn verwondingen bezweken. Er onstond brand aan boord, doch de op varenden konden het vuur blusschen. Het schip is thans in veiligheid. Brand aan boord van Engelsch schip. De opvarenden van het Britsche s.s. „Albonic" groot 2700 ton hebben Woens dagavond bij aankomst in een haven van Wales verklaard, dat Dinsdag in de ma chinekamer een brand was uitgebroken, die aan brandbommen wordt toegeschre ven. De vlammen dwongen de bemanning in de booten te gaan. Na twee uur rond- gzwalkt te hebben, werden de schipbreu kelingen door een Èngelsch tankschip op gepikt, dat hen weer op een reddingboot overbracht. De „Albonic" is een haven in- gesleept. DUitsch schip getorpedeerd. Het 4947 ton metende Duitsche stoom schip „Hedderheim" is gisteravond om kwart over elf op 57.47 noorderbreedte en 10.58 O.br. getorpedeerd, aldus meldt het Deensche telegraafschap. De loodskotter van Skagen heeft de uit 36 leden bestaande bemanning, die zich in twee bóóten bevond, aan boord geno men. De hoofdmachinist van de „Hedder heim" is echter aan boord van de duik boot genomen. Een communiqué van de Britsche admi raliteit meldt hieromtrent Gisteravond heeft een onzer düikbooten het Duitsche stoomschip „Hedderheim" (4947 ton) op 8 mijl'van de Deensche kust ppgevangen. Zij heeft gemeld, dat de be manning in veiligheid is en dat zij het schip tot zinken heeft" gebracht. KalLo, de president van ijmiand, heeft gisteren tijdens een ontvangst van de bui- tenlandsche pers het woord gevoerd en zijn dank betuigd aan allen die Finland hebben geholpen in zijn beproeving. Hij zei „Wij werden aangemoedigd door de sympathie, welke wij overal hebben ondervonden. In eenige gevallen ging deze sympathie uit boven aan particulieren te stellen grenzen, daar, zooals wij weten, de Westelijke mo gendheden bereid waren, indien de om standigheden gunstig zouden zijn geweest, ons een meer actieven steun te verleenen dan anderen. Het is'mijn dankbare taak de vrijwilligers uit de verschillende landen dank te zeggen, die geïnspireerd door het vrijheids-ideaal naar voren traden om te vechten. Mijn dank is in het bijzonder ge richt aan de Zweedsche vrijwilligers, die de eerste waren om zich naar dit land te spoeden". Kallio bracht hulde aan het werk der correspondenten in Finland, die, naar hij zei, de waarheid hadden verzonden, zooals zij deze aantroffen en het nieuws voor zich zelf lieten spreken. De president voegde hieraan toe Wij zijn der openbare mee ning op de wereld dankbaar. Als een on zichtbaar leger heeft zij overal de kleine natie gesteund, welke voor haar onafhan kelijkheid vocht". Het verdrag met Rusland. Naar te Helsingfors verluidt zijn bij de uitwisseling der ratificatie-oorkonden van het vredesverdrag te Moskou ook de prin- cipieele kwesties van een FinschRussisch handelsverdrag besproken, aldus het D.N. B. De bijzonderheden van een dergelijk ver drag zullen worden voorbehouden aan een speciale commissie, welke zich eerlang naar Moskou zal begeven. Als belangrijkste punt zal van Russische zijde de bespoediging van den aanleg van den spoorweg van Kantalahti naar Kemi- jaervi aan de orde worden gesteld. Voor een voltooiing van den spoorweg nog voor het einde van dit jaar is van Russische zijde ver gaande hulp toegezegd. De nieuwe collecties KERKO en FABLO OVERHEMDEN ontvingen wij deze week. Al onze Hemden met de beroemde „Tru- benys" of semi-soft boorden. Overhemden 2.95-3.50- 3.90-4.50 tot 7.90 Heerenmodehuis Watstraat 32 ALS TEGEMOETKOMING IN DE Z.G. VASTE KOSTEN. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten, voor éénmaal een extra steun bedrag uit te keeren aan garnalenvis- schers, die het vorige jaar de garnalen- vischerij hebben uitgeoefend. Deze steun is bedoeld als een tegemoetkoming in de zg. vasté kosten,' welke op de bedrijven van de visschers rusten, eventueel voor aan schaffing van het no.odige bedrijfsmate- riaal, of voor het weder in bedrijf brengen van hun vaartuigen. Deze bijzondere steun zal onder bepaal de voorwaarden aan de garnalen visschers worden verleend aan elk vaartuig, waar mede in 1939 aan de consumptiegarnalen- visscherij is deelgenomen, en zal bedragen 50 of25 per vaartuig, al naar mate van de intensiteit, waarmede in het vorig jaar aan de garnalenvisscherij is deelge nomen. Verdere bijzonderheden worden per pu blicatie elders in ons blad bekend ge maakt. Dit nummer bestaa' uit 4 bladen §ci>cnrlc«i»ssc«» ei an sten d. lag De oorlog ter zee maakt weer vele slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) Paul Reynaud heeft een nieuwe Fran sche regeering gevormd. (Pag. 1, eerste blad) Japan doet afstand van concessies in China. (Pag. 1, eerste blad) IS DIT BOORDEKNOOPJE OMBAT HET ZIT IN EEN OVERHEMD VAN Nieuwe Voor;aars>co<<ectie van f 2.95 tot t 6.75 WENSCHEN EN BEZWAREN WORDEN GEUIT. Het dagelijksch bestuur van de Z.L.M. vergadert. Maandag jl. kwam het dagelijksch be stuur der Zèeuwsche Landbouw-Maat- schappij te Goes bijeen onder leiding van den heer mr. P. Dieleman, algemeen voor zitter der Z.L.M. Het dagelijksch bestuur besloot het landbouw-comité te verzoeken bij de re geering aan te dringen op het spoedige bekend maken van de prijzen van de landbouwproducten, oogst 1940. Naar aanleiding van een tot het dage lijksch bestuur gericht verzoek werd aan het landbouwcomité medegedeeld, welke prijzen naar de meening van het dage lijksch bestuur voor peulvruchten dienen te worden vastgesteld om een voldoenden uitzaai te verkrijgen en een redelijke be looning voor den landbouw. Een der zusterorganisaties heeft de vraag gesteld of het met mogelijk is om voor de werkpaarden in het landbouwbedrijf, welke in korten tijd zeer veel werk zullen- moeten verrichten een hoogere toewijzing aan krachtvoer te verkrijgen. Besloten werd dit verzoek te steunen. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van een der aangesloten organi saties werd besloten aan te dringen op het vaststellen van een hoogeren richtprijs voor rogge. Medegedeeld werd dat voor partijen vlas, welke van de gemiddelde kwaliteit afwij ken restitutie van exportheffing kan wor den verkregen. Daartoe dient een monster der betreffende partij aan de Akkerbouw- centrale te 's-Gravenhage te worden in gezonden, waarna deze instelling bepaalt of en zoo ja, hoeveel restitutie zal worden verleend. Bij den verkoop van dergelijke partijen vlas kan dan bij de prijsbepaling hiermede rekening worden gehouden. Een der aangesloten organisaties heeft den wensch te kennen gegeven, dat land bouwers, die van hun teeltrecht van karwij voor 1941 geen gebruik wenschen te ma ken, hun rechten overdragen aan den re- geeringscommissaris voor de bodempro ductie, opdat de hierdoor vrijkomende op pervlakte kan worden toegewezen aan pro ductiecommissarissen in de specifieke karwijgebieden. Het dagelijksch bestuur heeft zich op het standpunt gesteld, dat hiertegen geen bezwaar bestaat, indien dit provinciaal wordt geregeld. Blijkens mededeeling in de dagbladen is van 18 Maart af de gelegenheid open gesteld tot het laten denatureeren van aardappelen behoorende tot de a-rubriek met uitzondering van de soorten Zeeuw- sche blauwe, Zeeuwsche bonté, roode star en enkele andere. De denaturatievergoeding is vastgesteld op 1.50 per 100 kg. Daar de voorraad exportaardappelen zoodanig groot is, dat een prijsdaling moet worden gevreesd, besloot het dagelijksch bestuur stappen te doen teneinde de de naturatievergoeding voor deze rubriek, ivelke thans 0.50 per 100 kg. bedraagt, verhoogd te krijgen. Voor de aftredende leden van het be stuur der L. C.O., de heeren J. S. de Regt te Kats en H. C. v. d. Zande te Nieuwer- kerk werd de volgende aanbeveling in dub beltal ingediend. 1. J. S. de Regt en M. W, van Arent- hals, beiden te Kats. 2. H. C. v. d. Zande en C. J. van Wes ten, beiden te Nieuwerkerk. De nood in de veehouderij. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de zeer moeilijke omstandighe den, waarin de veehouderij thans verkeert. Met instemming werd kennis genomen van de voorstellen, welke te dezer zake door het bestuur van de Friesche Mij. van Land- öouw bij het landbouwcomité zijn inge diend. Alhoewel het dagelijksch bestuur met voldoening kennis nam van de maat- regèlen, welke de regeering heeft getrof fen, was het niettemin van oordeel, dat deze maatrégélen niet toereikend zullen zijn m den nood in de veehoudersbedrijven voldoende te lenigen, zoodat krachtig dient te worden gestreefd naar de uit voering der voorstelling in Friesland. Behoudens een kleine wijziging werd het ontwerp-reglement voor dv, merriekeurin gen met premieplan goedgekeurd en zal de eerstvolgende vergadering van het hoofd bestuur ter vaststelling worden voorge legd. Omdat de merriekeuringen, die van 715 Juni plaats vinden, vóór de eerst volgende hoofdbestuursvergadering worden gehouden, zal aan Gedeputeerde Staten worden gevraagd het door het dagelijksch bestuur goedgekeurde reglement voorloo- pig voor 1940 te willen goedkeuren. Het dagelijksch bestuur heeft een schrij ven gericht tot het college van Gedepu teerde Staten, waarin verzocht wordt het reglement, op de wegen en voetpaden in Zeeland te willen herzien. Volgens de be staande bepalingen is het berijden der provinciale wegen by dooiweer met vracht auto's niet aan een maximum gewicht gebonden, terwijl boerenwagens op lucht banden, die veel langzamer rijden en dien-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1