Woo TIJDSOMSTANDIGHEDEN BEÏNVLOEDEN DE MODE KNIPPATRONEN jotat Bloemverzorging in April SPREEWALDERIN ais flesschenomhulsel „Zoekt de zonzij" Invloed van het kinder aantal op de ontwikkeling Dinsdag Donderdag Voorloop LANDBOUW Woensdag 2 onroerend Zaterdag 23 JONGSTE 1 t De shows, die in de laatste week van Ja nuari door de Haute Couture zijn gehouden, hebben bewezen, dat de ontwerpers in velerlei opzicht geïnspireerd zijn geworden door het militaire element, dat thans domineert. Over het algemeen valt een versobering waar te nemen, althans ten op zichte van de japonnen, die men dagelijks draagt, ook de namid dagjurken zijn vrij eenvoudig gehouden', hetgeen evenwel niet gezegd kan worden van de avondkleeding. Een belangrijk accessoire, dat zelfs, indien het niet met zorg gekozen is, in staat is den to taalindruk volkomen te doen 'mislukken, toont zich weer zeer pretenti eus, n.l. de hoed. De nieuwe collecties geven vele uitzonder lijke modellen te zien, waarvan men zich soms afvraagt, of het den ontwerper inderdaad ernst geweest is er den naam van „hoed" aan te geven. Het gaat met deze moderne hoofdbe dekkingen evenals met andere buitenissighe den, die de mode soms decreteert; zy kunnen slechts door enkelen gedragen worden. Vanzelfsprekend zijn er evenwel ook verschillende meer gematigde modellen. De meeste huizen brengen weer wijde rokken, die soms zeer kort zijn en uit vele baantjes bestaan, terwijl aan plooien en plissé's een groote kans gegeven wordt. De garneerin gen zijn inderdaad veelzijdig te noemen en juist op dit gebied vindt men er vele, die een sterk militairen inslag hebben. We noe men o.a. de epaulettes cordelièrës, goudga lon en goudborduursel, koperen knoopen, sterretjes, vlaggetjes en nog veel meer dé tails, die men op de militaire uniformen aantreft. Tailleurs en fantasiecostumes zullen, zoo als te verwachten was, weer een groote plaats in het modebeeld innemen, terwijl voor mantels twee modellen domineeren en wel de getailleerde met één of twee rijen knoopen, die we als redingote kenneri en de losse, wijde meer sportieve modellen, de swaggers. Evenals aan verschillende japon nen valt waar te nemen wordt de ruimte aan mantels bij voorkeur aan de rugzijde aangebracht, soms door gedeeltelijk opge stikte plooien, maar ook door klokkende banen. Zelfs de avondmantels doen aan dit grillig modespel mee, zooals men op gaande schets kan zien. bij- bovenaan) Een andere zak vindt men iets lager aangegeven, we zouden het een soort jagerstasch willen noemen, die zoowel met een lange band om den schouder gedragen als aan de rugzijde van den costumemantel opgestikt wordt (rechts). Tenslotte noemen wij als „Dritte im Bun- de", het model onderaan met overslag en knoop, dat op den mantel of in tweevoud aan een smalle ceintuur bevestigd wordt. Uit practische overwegingen heeft men dergelijke zakken zeker niet aangebracht, want niemand, die de slanke lijn aanhangt, zal eraan denken ze inderdaad als berg plaats van zakdoek en toiletbenoodigdhe- den te gebruiken. Afgescheiden nog van 't feit, dat men niet de minste controle kan uitoefenen op aan de rugzijde aangebrachte zakken. Trouwens, zoolang de mode zich nog be ijvert om ons zoo'n keur van handtass.chen te brengen als reeds sedert jaren het geval behoeft de berging van allerlei details ons geenszins hoofdbrekens te kosten. G. C. M.S. Wanneer voor de kamerplanten in April de ergste tijd voorbij is, dan krijgen de cactea het meestal te kwaad, indien geen zorgende handen hen zooveel mogelijk hiertegen trachten te behoeden. In dezen tijd krijgen vele cactea, zelfs al zijn zij tot dusverre gezond geweest, zwar te vlekken of gaan er minder fraai uitzien, vooral is dit het geval met de zuilvormige soorten. Wanneer de plant week aanvoelt of in een natte substantie dreigt te veranderen, dan is alle hulp tevergeefs, omdat de cac- teazwam zijn vernielend werk heeft ver richt. Dergelijke zieke planten kan men gerust wegdoen en de plaats, waar zij ge staan hebben, grondig schoonmaken, om te voorkomen, dat ook andere cactea worden aangetast Grondig nazien der andere plan ten is noodzakelijk en verdachte exempla ren worden tijdelijk apart gezet. Anders staat het met de vlekken, die een bruinachtige kleur hebben en er meestal eenigszins rimpelig uitzien. Heeft men een gezonde zuilvormige cactus, dan wordt de kop er afgesneden, die men eenige dagen op een schaduwrijk plekje laat drogen in een verwarmde kamer. De aarde, waarin dit bovendeel daarna geplaatst wordt, moet zeer poreus zijn, waarom het noodig is er een derde zand aan toe te voegen. De plant moet omhoog blijven staan en dit werkt men in de hand door er enkele dunne stok jes omheen, niet tegen aan te plaatsen. Nu wordt de cactus op een lichte, niet zonni ge plaats gezet en slechts spaarzaam bego ten, langs den rand van den pol. Zoodra men ziet, dat zich nieuwe stekeltjes vor men of dat de plant in omvang toeneemt, is dit een bewijs, dat zich nieuwe wortels gevormd hebben. Wanneer men iemand een flesch eau- de cologne, haarwater of wat ook ten geschen ke geeft, is het bijzonder aardig, wanneer men deze met behulp van wit crêpe papier en vloei, ook wat bedrukt papier aankleedt als Spreewalderin of in een andere dracht. De verschillende voorbeelden geven te zien hoe eenvoudig zooieïs in zijn werk gaat. Eerst wordt begonnen met de flesch met een smalle reep papier te omwikkelen. Af b, 1 geeft aan hoe de vorm voor hoofd en armen van dun metaaldraad gebogen en met smalle reepjes papier gevoerd wordt (2). Men buigt de draad om den hals van de flesch en knipt daarna een paar pof mouwen, die men met garen aan onder- en BLOUSE EN ROK. Succespatroon VKK 2045. Prijs f 0.40. Deze blouse kan met succes van vyella gemaakt worden en is een modern over hemd. De aansluitende kraag vervangt de vroe gere modellen, die met revers en rechte kraag open en gesloten gedragen konden worden. Een model, dat gemaakt is van zwart caraeul met pas, bovengedeelte mouwen en reepen langs de voorzijde van goudbor duursel, op rood laken. Ongetwijfeld een zeer aparte combinatie, die evenwel eenigs zins overdadig werkt en niet bij iedere ro be du soir gedragen kan worden. Op de Amerikaansche badplaatsen zijn roode wol len avondmantels zeer in trek, die zoowel driekwart als lang gedragen worden en een garneering van bont, doch meer nog van goudborduuxsel te zien geven. Een nieuw detail brengen de zakken, die lang niet altijd zoo bescheiden van vorm zijn, als men zou kunnen verwachten. Men ziet soms twee zakken naast elkander „genre blaasbalg", die op de rugzijde op taillehoogte van een costume worden aan gebracht en van hetzelfde materiaal wor den gemaakt. Onwillekeurig vroegen we ons bij het zien van dit nieuwe detail af, of de bedoeling bij den ontwerper heeft voorgezeten een zeer discrete herhaling van de que^e de Paris te geven (zie schets VKK 2045 De blousemouwen rechte manchetje waarin 2 knoopsgaten gemaakt worden e met dubbele knoopen sluiten. Om het mid del smalle ceintuur met eenvoudige gesp. De rok, die van een donkere stof of tweed gemaakt wordt, bestaat uit twee banen, waarvan de achterkant figuurnaadjes krijgt. Patronen in de maten 40 t.m. 46. SCHOOLJURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon VKK 1978. Prijs f 0.40. Bestaande uit donkere rok met opgestik te plooi in voorbaan, die pijn. 30 cm. van den met de hand ingewerkte zoom uit springt. Om het middel een ceintuur van dezelfde stof met knoopsluiting. Gladde bovenkant omwikkelt (zie fig. 3). Het lijfje wordt van gekleurd crêpe-papier gemaakt, waarover men dun vloei legt en tevens twee gekleurde reepen, die de borstdoek voorstellen. Men kan het lijfje naar verkie zing met een weinig watten opvullen. De rok wordt van rood of blauw crêpe papier gemaakt en is eveneens met een stevxgen draad vastgehouden (afb. 4) De lengte moet precies gemeten worden, opdat de flesch niet te zien komt. Het schort bestaat uit fijn geplooid vloei papier, waartoe men aan den onderkant een open randje geknipt heeft, terwijl een gevouwen band blouse en rok scheidt, (afb. 5). Voor de hoofddoek kiest men bij voor keur bedrukt papier of kleurt wat motief jes op wit papier. Het vierkant wordt tot driehoek gevouwen en om het hoofd ge legd, waarna men het papier aan den ach terkant vastspeldt. Gezicht met verf bij werken. Het geheel ziet er alleraardigst uit en verhoogt den indruk, die van het geschenk verkregen wordt, terwijl het maken van de pop een aardig werk is, dat zeer gauw vlot. 197fl achterbaan. Verschillende blouses en jum pers kunnen bij deze rok gedragen worden Het eenvoudige model, dat hier is weerge geven heeft een opgestikt split met boven en onderbeleg, dat evenals het omliggende boord cm. van den kant wordt doorge stikt. Kuime mouwen met rechte manchet; moopsluiting. Bij deze sportieve blouses orden zelfstrikkers gedragen. Patronen voor meisjes van 1012 jaar. Besteladres: Het Practisch Modeblad >stbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be 'elling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Er zijn menschen, die meenen, dat zij ware pechvogels zijn, wien alles tegen loopt in het leven. Zij zien steeds de scha duwzijde van alle dingen en vergeten, dat de zon voor alle menschen schijnt, die haar willen zien. Wellicht zullen de pessimisten hierop antwoorden, dat alleen zij, die het „goed" hebben, de zonzijde leeren kennen. Men schen, die over veel tijd en geld beschik ken, waardoor zij him leven mooier kun nen maken! Geld en rijkdom brengen geen geluk, wel echter de gave om het goede on der alle omstandigheden naar voren te kun nen brengen. Het geluk gevoelen komt niet van bui tenaf, doch moet van binnen uitgedragen worden, men moet het beleven. Menschen, die geld genoeg hebben om alle genoegens na te jagen en al hun lusten bot te vieren, zullen zich tenslotte onbevredigd gevoelen en de zonzijde van het leven aan zich voor bij zien gaan. Ook de huisvrouw moet niet steeds op de schaduwzijde van de dingen blijven sta ren, doch voor haar geldt het zeker: „Zoekt de zonzij!" Haar leven bestaat uit een aaneenschake ling van groote en. kleine zorgen en plich ten, die alle uitgevoerd moeten worden, wil het groote raderwerk der huishouding met de oneindig vele radertjes, die in elkander grijpen, niet ophouden te werken. Véél is er dat eentonig is en iederen dag terug komt, doch aangezien er geen twee dagen aan elkander gelijk zijn, beteekent het toch immers, dat ook hier nog afwisseling ge boden wordt, indien men ze slechts zien wil. Oogenschijnlyk ondervindt een huis vrouw vaak weinig waardeering van haar huisgenooten en wordt het gewoon gevon den, dat alles „als op wieletjes" loopt. Doet het dan niet goed, wanneer de man zich na volbrachten arbeid neervlijt en ver klaart, dat nergens zoo'n sfeer van rust is dan „thuis" en deze zoo weldadig op hem inwerkt na een dag van ingespannen ar beid. Is dit geen zonnestraal, die het gemoed !er huisvrouw verwarmt? Evenals iedere medaille een keerzijde heeft, zoo brengt het leven zon en scha duw, doch waarom is het noodig, ons oog steeds op den somberen kant gericht te houden? Wanneer wij ons openstellen voor kleine vreugden, die het leven biedt en die zoo vaak aan ons voorbijgaan, omdat we „zien de" blind zijn, dan zouden wy ons zooveel gelukkiger voelen en de schaduw meer aan ons voorbij kunnen laten gaan. Wie genieten wil van de ware levens vreugde, zoeke de zonzijde! Aanleg en karaktereigenschappen van een mensch zijn geen toeval, doch een kwestie van erfelijkheid. Hetzelfde geldt ook voor den lichaamsbouw, den verstan delijken aanleg en bijzondere gaven. In sommige families heeft men van ge slacht op geslacht b.v. predikanten, dokto ren, chemici, staatslieden, philosofen en om niet te vergeten schilders, musici enz. Mo zart, Weber, Beethoven, Brahms, Schubert, Liszt behooren allen tot families, die bui tengewoon muzikaal waren. Bijzonder op vallend is de erfelijkheid van de begaafd heid in de familie Bach, die in vijf genera ties niet minder dan veertien vooraanstaan de musici telde. De vraag rijst wel eens, of de tegenwoor dige tijd minder groote mannen voort brengt. Niet-tegenstaande de groote voor uitgang op verschillend gebied en de man nen van beteekenis, die ook onze tijd heeft, kan men toch niet ontkennen, dat men slechts weinig uitgesproken genieën aan treft. Wellicht is de oorzaak ook te vinden in het feit, dat het aantal kinderen van geestelijk uitblinkende ouders, dikwijls veel kleiner is dan in vroeger tijden en de mo gelijkheid om gröote talenten op hen over te brengen, vermindert. De vader van Johann Sebastian Bach had acht kinderen, waarvan Johann de jongste was en niet minder dan 19 kinderen had. Mozart was de zevende en Wagner de negende, Handel de tiende zoon en de Balladen-componist Loewe het twaalfde kind, terwijl Frans Schubert als dertiende het levenslicht zag. Men beweert wel eens, dat het vierde kind meestal het meest begaafd is in een gezin, doch dit kan geenszins aan de hand van theorieën of wetten bevestigd worden. Wel is het opvallend, dat in gezinnen, die cultureel en sociaal op eenzelfde peil staan, de kinderen dooreengenomen verstandiger en tevens van opgewekter humeur zijn dan in gezinnen met één of twee kinderen, waar zij meest droomerig zijn, zichzelf niet kunnen concentreeren en veel minder ge makkelijk in den omgang zijn. Deze laat- sten zijn vaak lastig, ontevreden, kenmer ken zich door een bijzondere onrust, verval len van het eene uiterste in het andere en zijn onevenwichtig. Kinderen uit groote gezinnen voeden el kander op, wijzen elkander soms hard op fouten en gebreken en leggen meer lust tot werken aan den dag, omdat het voor beeld stimuleerend werkt. Opvallend is dikwijls, dat de oudste van een groot gezin zich niet alleen verant woordelijk gevoelt tegenover de jongere kinderen, doch ook zedelijk overwicht op hen heeft. Samenvattend komen wij aldus tot de conclusie, dat kinderen uit zeer kleine ge zinnen vaak minder lust tot werken aan den dag leggen en zich dikwijls tot minder krachtige persoonlijkheden ontwikkelen, omdat er te veel aandacht aan hen wordt besteed door overbezorgde ouders. Bij groo te gezinnen daarentegen bestaat grootere mogelijkheid, dat de kinderen zich tot krachtige persoonlijkheden ontwikkelen, die in de toekomst iets zullen beteekenen, zoowel door de gaven van geest als van gemoed. WARME MUTSEN VAN STOFRESTEN. Nog nimmer heeft onze lappendoos zoo zeer de belangstelling gehad als thans. We vinden er telkenmale weer stofresten in, die op practische wijze verwerkt kunnen worden. Meestal zullen we al die kleine lapjes reeds jarenlang bewaard hebben, want zoolang er nog kleeren van dezelfde stof gedragen worden, verwerken we ze niet voor andere doeleinden. Tot lang in het voorjaar doet een koude gure wind zich menigmaal voelen en dan zijn de kap jes, die onze schets te zien geeft zoo bui tengewoon geschikt om door schoolgaande meisjes gedragen te worden, omdat ze de ooren bedekken. Heeft men lapjes effen stof, dan kan men deze met kleurige moe zen bewerken en brengt de omtrek op de stof met behulp van een geldstukje en een fijngepunt stukje kleurkrijt, hetgeen ook op het middelste mutsje met het practische schouderstuk ,dat in het midden voor sluit, is gedaan. Links geeft het puntmutsje een versie ring van dubbele kruisjes te zien, de zg. koninginnesteek, terwijl rechts een twee kleurig mutsje is, dat b.v. van fluweel ge maakt kan worden met geruite of effen stof aan de voorzijde. WENKEN. Roode tegels, die aangeslagen zijn onder Jen invloed van het weer en door schrob ben hun mooie kleur niet herkrijgen, be- handele men met geest van zout. Oppassen voor spetten op kleeren of handen. Notaris H. VA] is voornemens voor Mej. Wei BERG—DEUNI a. nam. 1.3C geld publiek te fienburg, aan manstraat 13 kabinet, secret; toebehooren, t, Chel met toet matten, klok, sc doofpot, keulsc kisten, trap, gekierd- en a, keukengerief, ej b. onmiddelli van in het cat Meijer, aan de burg in één zitt koopen, het tnet SCHUUR hooren te Aar Beeckmanstraa pachtsrechten omliggenden gr kad. sectie C nol Aanvaarden betaling koopsc Huis te bevr; Deuninck, Wesfl Notaris Mr. te Groede zal o om 5 uur, ten heer Curator i van den heer P, Groede, in de Kruisdijk te Gri koopen, tegen een electromotol met wals vaatj lak, vernis, pij omber, puimsti poriënvuiler, ah sen, een bascula Notaris j. W bericht, dat d van den van dhr. MAR.| Zuidzande, zal Notaris J. M bericht, dat de door hem Zaten gebracht voor d ELIS. KARELS, SEEUW, in bod Peroeel 1WE Veerhoekpolder Sectie B, nr 120, op I Perc. 2. VROUl in de Ned. Herv. nr 53 op Perc. 3. VROUY in de Ned. Herv.' nr. 109 op De herveiling 'des nam. 7 uur dhr. de Vuijst, 1 Gevraagd, ten k MELLE's Confec Breskens, Sollicitaties uitsh aan de Directie. •IIIIMIIMIWIIIWIIIIM •immwiiiimwi Huzarens Appelflap Reuzen-T Amandelt Amandelf Slagroom Mocca-pt Slagroom Saucijzen enz. enz. •IIIIMMiMIIIIWIIMII •llimilWIIIIMIMIMII

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 10