Breskensche Courant Windsor Huis voor Enqelsche Heerenkleeding ■iiiriiiriiiriiiriiiriiiriiiriiii-iiir Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Tragedie der misverstanden. Duitsche lucht aanvallen op Britsch convooi bij Scapa Flow. Paul Reynaud kabinets-formateur. JUIST U JUIST U, JUIST U ENGELSCHE COSTUUMS Nieuwe Russische eischen aan Finland 't KLEINTJE De post gaat in twee dagen naar Amerika curlcmsscn won len 78ste JAARGANG NUMMER 69 DONDERDAG 21 MAART 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287- Eigen kantoren teBreskens, Dorpsstraat, TeL 21 Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' kort commentaar. Zelfs in de nuchtere, zakelijke, politiek schijnt de wensch nog maar al te dikwijls de vader der gedachte te zijn. Wij schreven reeds eerder over plannen voor een Noordsch defensief verbond (tusschen Finland, Noorwegen en Zweden). Gisteren brachten wij het Russische bericht, dat de Sovjets tegen zulk een verbond bezwaar maakten; o.i. terecht, daar artikel 3 van het vredes verdrag zulk een verbond niet verdraagt. Finland heeft zich de bepalingen van dit vredesverdrag nu eenmaal laten welgeval len dus zal het niet kunnen ontkomen aan de gevolgen daarvan. Het heeft geen zin, voor dit nuchtere feit de oogen te willen sluiten. Toch schijnt men dit in de betrokken landen te doen. Officieuze kringen in Hel- singfors zeggen, dat het Noordsche ver bond zuiver defensief zou zijn en niet ge richt tegen eenig land. De Finsche minis ter van buitenlandsche zaken heeft daar in een interview nog aan toegevoegd, dat het verbond slechts tot doel heeft de neutrali teit der Noordsche staten, tegen een aan val te beschermen. De Zweedsche minister van buitenland sche zaken doet of hij heel naïef is en merkt op „dat het Tass-bericht, volgens hetwelk Sovjet-Rusland een eventueel ver bond in strijd acht met het vredesverdrag, op een misverstand moet berusten daar dit niet anders dan een uitsluitend defensief karakter zou kunnen hebben". Intusschen zegt een Havas-berieht uit Stockholm, dat men er daar met nadruk op wijst, dat het hoofddoel van het bond genootschap is Finland te verdedigen. Dit zal wel zoo zijn ongetwijfeld wordt echter ook gedacht aan verdediging der zelfstandigheid van de beide andere staten die zich eveneens bedreigd gaan voelen. Maar tegen wie moeten deze landen zich verdedigen? Tegen wie anders dan tegen Sovjet-Rusland? Neen, het Tass-bericht is niet uit een misverstand of verkeerden uitleg van den tekst van het vredesverdrag geboren. De Russen weten heel goed wat zij doen. Wij wezen daar reeds eerder op en hebben een andere houding dan die thans door de Sov jets wordt ingenomen, niet verwacht. Een ander misverstand is het geloof in sommige kringen, dat dit Russisch-Finsche „vredes"verdrag een streep zou zetten on der de Russische verlangens in Westelijke richting. Ook hier schreven wij reeds eerder over. En het schijnt dat de feiten onze bange vermoedens helaas komen bevesti gen. Elders op deze pagina vindt de lezer een bericht, dat er op wijst, dat de Russi sche eischen aan Finland wederom ver zwaard zijn en dat de definitieve Fin sche Oostgrens westelijker komt te liggen dan werd verwacht. Als dit bevestigd wordt, behoeft het geen verwondering te wekken. Het is het logi sche gevolg van de geweld-politiek die in een belangrijk deel derwereld thans als het hoogste goed schijnt te gelden. Voor wie macht gelijk is aan recht, spreekt het vanzelf, dat Rusland thans van dc gelegen heid gebruik maakt (na het reeds eerder in Polen te hebben gedaan). De Finsche troepen zijn uitgeput en op den terugtocht. De Russen bezetten de ontruimde stellin gen. De uitzending van het geallieerde expeditie-leger is afgelast. Zweden heeft Finland zooveel materiaal geleverd, dat het zelf aan belangrijke artikelen zoo als brandstof, in den vorm van petroleum en steenkolen gebrek begint te krijgen. Rusland heeft dus een goede kans. En wg vreezen dat het deze niet ongebruikt zal laten voorbijgaan. Zij die geloofden in het definitieve ka rakter van het RussischFinsche vredes verdrag, zijn de dupe geworden van een reeks tragische misverstanden. Het Fin sche drama is naar onze meening nog niet ten einde ook de Scandinavische landen zullen dit in afzienbaren tijd onder- Vinden. Het D.N.B. meldt: „9 oorlogs- en koopvaardijschepen gezonken; twee koopvaardijschepen zwaar bescha digd; één vliegtuig neergeschoten." Londen zegt: „Britsche oorlogs schepen of vliegtuigen geen scha de geleden. Drie neutrale schepen beschadigd." Woensdag tegen den avond werd ter hoogte van Scapa Flow een door kruisers en torpedojagers krachtig beschermd Britsch convooi door Duitsche vliegers met succes aangevallen en verspreid. Negen oorlogs- en koopvaardijschepen met een tonnage van circa 42.000 ton werden tot zinken gebracht. Twee koop vaardijschepen met een totale tonnage van circa 11.000 ton werden zwaar beschadigd, een vijandelijk vliegtuig werd in den lucht- strijd neergeschoten. Op een na keerden de Duitsche vlieg tuigen alle behouden terug, aldus een D.N.B. bericht. Een communique van de Britsche admi raliteit meldt evenwel: Woensdagavond hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi aan de Schotsche kust. De escorteerende oorlogsschepen heb ben de vijandelijke vliegtuigen onder vutir genomen. Patrouilles van het luchtwapen van de vloot en van het kustcommando zijn actief geweest. Op een keer hebben twee vliegtui gen van de vloot tien Heinkel toestellen aangevallen en verspreid. De vfjand be weert, dat verscheiden schepen of tot zin ken zijn gebracht of ernstige schade heb ben opgeloopen. Een feit is, dat de Britsche oorlogs schepen of vliegtuigen geen schade hebben geleden en dat er ook geen slachtoffers zijn. Twee neutrale schepen evenwel heb ben geringe schade opgeloopen. Later werd officieel te Londen mede gedeeld, datde schepen van het convooi, welke beschadigd werden de Noorsche schepen „Svinta" en „Tora Elise" en het Zweedsche schip „Utklippen" zijn. De „Svinta" is door de bemanning verlaten, deze bemanning is aan boord van een ander Noorsch schip gegaan. Een der aanvallende Heinkelvliegtuigen werd door de luchtdoelartillerie bescha digd en andere werden door Britsche vlieg tuigen getroffen. Vandaag zou het nieuwe ministerie worden gevormd. Paul Reynaud is gisteren belast met de vorming eener nieuwe Fransche regeering. De kabinetsformateur heeft Woensdag avond besprekingen gevoerd met Louis Rollin, Georges Mandel, Lamoureux en Queille. Hij zou deze besprekingen hedenochtend voortzetten en vervolgens zou hij den pre sident van de republiek op de hoogte stel len van de resultaten. Het ministerie zou vanmiddag worden gevormd en zal zich Vrijdag aan de Kamer voorstellen. Daladier niet in het nieuwe kabinet? Daladier heeft in een vergadering van de radicaal-socialistische fractie medegedeeld, dat hij het aanbod tot reconstructies van het kabinet, dat de president der repu bliek hem had gedaan, had afgewezen om trouw te blijven aan de parlementaire traditie. Men verneemt, dat Paul Reynaud zal trachten een kabinet van nationale eenheid te vormen, dat zich zal uitstrekken van mannen van links, zooals Blum, tot de rechterzijde. In politieke kringen, die in nauwe be trekking tot Daladier staan, verklaart men, dat de afgetreden minister-president niet bereid is in Reynauds kabinet zitting te nemen, zelfs niet als minister van oorlog. Voorloopige ministerlgst. Om 1 uur hedenmiddag was het nieuwe kabinet practisch samengesteld. Afgezien van wijzigingen, die zich op het laatste ©ogenblik nog altijd in de verdeeling der portefeuilles zouden kunnen voordoen, zou het kabinet er als volgt uitzien: Ministerpresident en Buitenlandsche Za ken: Reynaud; Landsverdediging: Daladier; ondervoorzitter van den ministerraad en minister van staat: Chautemps; Marine: Campinchi; Luchtvaart: Laurent Eynac; Bewapening: Dautry; Justitie: Serol; Fi nanciën: Lamoureux; Binnenlandsche Za ken: Henri Roy; Handel: Louis Rollin; Koloniën: Mandel; Nationale opvoeding: Sarraut of Delbos; Landbouw: Qeuille; Blokkade: Monnet; Openbare werken: De Monzie; Arbeid: Pomaret; P.T.T.: Fevrier; Inlichtingen: Frossard; KoopvaardijRio; Volksgezondheid: Pernod; Pensioenen: Ri viere of Taurines. Onderstaatssecretarissenministerpresi dium: Raymond Vidal; Buitenlandsche Za ken: Champetier de Ribes; Binnenlandsche Zaken: Jacquinot; Oorlog: Hippolyte Doucs; Financiën: Laniel; Geëvacueerd Elzas- Lotharingen: Schuman; Marine: Blancho; Arbeid: Albertin. zoeken wij U die tot op heden Uw kleeding in de groote steden of in het buitenland kocht, omdat U in deze omgeving niet kon slagen. die dus weet dat HEERENKLEEDING en CONFECTIE niet synoniem zijn; dat daar nog wel een beetje verschil tusschen zit. die een goed costuum weet te waardeeren. Aan U kunnen wij eer behalen Wij komen thans weer met een prachtcollectie voor iedere figuur. WALSTRAAT 63. TELEFOON 455. De Moskousche correspondent van het Zweedsche blad Stockholms Tidningen schrijft .volgens Reuter, dat de Russen hun eischen aan Finland verzwaard hebben. In de eerste bijeenkomst tusschen de Sovjet-, autoriteiten en de Finsche delegatie die voor de ratificatie van het vredes verdrag te Moskou vertoeft, hebben, de Russen het volgens den correspondent dui delijk gemaakt, dat de grenzen, welke zij hadden voorgesteld, op sommige plaatsen westelijker zouden liggen dan verwacht werd. De Finnen zien wel in, zoo voegt de correspondent er nog aan toe, dat zij niets anders kunnen doen dan de eischen der Sovjets inwilligen. Dezelfde correspondent meldt, dat .men verwacht, dat Molotov tijdens de Paasch- dagen een bezoek aan Berlijn zal brengen. s s Naar de Moskousche correspondent van Aftonbladet meldt, zijn er nog steeds ge ruchten in omloop, dat de Sovjets van Noorwegen en Zweden gunstige transito voorwaarden zullen verlangen, en moge lijk in beide landen vrijhavens. DISTRIBUTIEBON 15. Naar wij vernemen zal gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Maart a.s. tot en met Donderdag 11 April a.s. de met „vijftien" genummerde bon der rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een kilo gram suiker. U/INK€LB£DI£NDE SI SS Legt een hechten band tusschen zakenman en klant I ^ot_5_jegels_50_cenL Jedere_regeljTieerJIO_ct. Derde plaatsing gratis. PER K.L.M. NAAR rJSSABON EN VANDAAR VERDER MET DEN CLIPPER-LUCHTDIENST. Zondagbestelling in de groote steden wordt afgeschaft. Gisteren heeft de directeur-generaal van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, dr. ir. M. H. Damme in een persbijeenkomst ten kantore van. het hoofd bestuur der p.t.t. eenige mededeelingen ge daan over zijn bedrijf. Het eerste punt, dat de heer Damme aanroerde, was de afschaffing van de Zondagbestelling te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage (met Scheve- ningen) en Utrecht met ingang van 21 April a.s. Een op een willekeurig gekozen Zondag gehouden, telling bracht aan het licht, dat de bestelde binnenlandsche correspondentie (5933 stuks) nog niet 1 pro mille bedroeg van hetgeen gedurende een week (zes werkdagen pl. 1 Zondag) in deze steden ontvangen wordt (6.320.176) en mag dus met recht onbeduidend worden genoemd. Daarbij komt, dat deze geringe hoeveel heid post naar vernouding zeer veel ar beid noodzakelijk maakt. In totaal zijn 302 bestellers hiermede tezamen 589 uur bezig. De zondagsbestelling zal daarom met ingang van 21 April a.s. geheel wor den opgeheven. Aangezien afhaalgelegenheid, in verband met de groote afstanden in de steden, op verschillende plaatsen zou moeten worden gegeven en hiervan in plaats van vermin dering, uitbreiding van den Zondagsdienst het gevolg zou zijn, werd hiervan afge zien. Het ligt in de bedoeling, op de ove rige kantoren de afhaalgelegenheid op Zondag te beperken tot die plaatsen, waar de groote dagbladen per post worden uitgereikt. Op deze wgze zal men op het platteland 's Zondags zyn courant niet behoeven te missen. Voor de afzenders, die er bijzonder be lang bij hebben, dat hun correspondentie op Zondag den geadresseerde bereikt, blijft dit bereikbaar door verzending als „expres- se"-stuk, waarvoor, zooals bekend, het recht van f 0.10 verschuldigd is. moeilijkheden in het nachtpostvervoer. Het tweede punt, dat de heer Damme op deze bijeenkomst behandelde betrof de moeilijkheden in het nachtpostvervoer. Afgezien van de door koude en sneeuw veroorzaakten vertragingen, welke thans wel achter den rug zijn, doen zich, wat het postvervoer betreft, sedert het uit breken van den oorlog, meer blijvende oor zaken van storing gevoelen. De spoorwegen hebben, tengevolge van den mobilisatie-toestand noch hun normale vervoerscapaciteit, nog onbeperkte zelfbe schikking, militaire noodzaak kan steeds tot incidenteele wijzigingen in den treinen loop uwiiigeu. Beu uiivcxmijdeujK gevoig van een en ander is, dat nachtpost- en an dere treinen dikwijls met vertraging aan komen. Hiervan ondervindt het postver keer noodzakelijkerwijs de ge\ olgen. Vooral voor ver gelegen bestemmin gen, als b.v. in Zeeland wordt de aan komst der correspondentie hierdoor meermalen gevoelig vertraagd. Hoewel van bedrijfswege het mogelijke gedaan wordt, om 's avonds geposte en met de nachtposttreinen vervoerde corres pondentie overal in Nederland steeds 's morgens in de eerste bestelling op te nemen, is dit thans niet altijd overal verzekerd en kan het dit niet zijn, zoo lang de tegenwoordige abnormale toestan den voortduren. Hierna sprak de heer Damme over de vertragingen in het overzeesch postver voer. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. [og Met ingang van 2 April gaat de post in 2 dagen naar Amerika. (Pag. 1, eerste blad) Dnitsche luchtaanvallen op Britsch convooi. (Pag. 1, eerste blad) Nieuwe Russische eischen aan Fin land? (Pag. 1, eerste blad) Paul Reynaud is belast met de vor ming eener nieuwe Fransche regee ring. (Pag. 1, eerste blad) In twee dagen van Nederland naar Amerika. Met ingang van 2 April a.s. wordt Nederland rechtstreeks bij den Clipper- luchtdienst tusschen Baltimore en Lis sabon aangesloten. lederen Dinsdag en Zaterdag 8 uur vertrekt voortaan een K.L.M. vliegtuig van Schiphol naar Lissabon, dat daar te 17 uur aankomt. De post wordt daar in een vliegmachi ne van den Clipperdienst ingeladen, vertr kt den vo.gci-den morgen, dus des Woensdags en des Zondags te 8 uur 30 naar Baltimore en komt daar des Donderdags en Maandags te 13 uur aan. Het vertrek uit Baltimore vindt des Zaterdags en Woensdags te 7 uur 30 plaats, aankomst te Lissabon des Zondags en Donderdags te 16 uur, ver trek per K. L. M.-vliegtuig des Maan dags en Vrijdags te 7 uur, aankomst te Schiphol denzelfden avond te 16 uur 35. De luchtpostcorrespondentie be reikt derhalve voortaan van Nederland de Vereenigde Staten, en omgekeerd in twee dagen. De telegrambrieven. Teneinde den aan censuur .och onzeker heid of vertraging blootgestelden radioweg tusschen Nederland, de overzeesche gewes ten en neutrale landen zooveel mogelijk voor iedereen open te stellen, heeft het staatsbedrijf een nieu/.speciaal op dezen oorlogstijd ingesteld verkeersmiddel inge voerd, de telegrambrieven. Telegrambrieven naar Nederlandsch-In- dië bereiken hun oestemming juist even snel, als een luchtpostbrief in normale tijden, in zes dagen. Tusschen Nederland en Batavia-centrum geschiedt de over brenging per radio, overigens per post. De kosten konden, in verband met de ver traagde overbrenging, zeer laag worden gesteld. Zij bedragen, tot 100 woorden slechts vijf cent per woord (daarboven 3 cent per woord) met een minimum van f 2.50 voor 50 woorden, waarbij nog 25 cent voor de postale behandeling komt. Ook naar Surinam2 en Curacao kunnen telegrambrieven worden verzonden. Twcfsóe» *v6IjE Een nieuwe ^onecue van 2.25 tot 8.50. De automatiseering van den telefoon dienst in 1940. Bij een bespreking van de automatisee ring van den telefoondienst stelde de heer Damme voorop, dat men hierbij veel last ondervindt (evenals trouwens bij andere takken van dit bedrijf) van ae mobilisatie, die instrumentmakers, teekenaars en inge nieurs onder de wapens riep. Toch gaat men voort met het automatiseeren van de verbindingen en gelukkig heeft men tot nu toe aan aanvoer van materialen niet ontbroken. Naar verwacht wordt zullen in den loop van dit jaar o.m. de koppeling tusschen de districten RotterdamUtrecht en Goes v.v. (doch niet van Rotterdam stad) in dienst worden gesteld. Het aantal geautomatiseerde telefoon netten bedraagt thans 37% en zal einde 1940 45% bearagen van het totaal. Daar d® groote netten het eerst geautomatiseerd zijn is het aantal geautomatiseerde tele- foonabonné's belangrijk hooger, n.l. (op 1 Januari 1940) c.a. 69% van het totaal. Telt men de gemeentelijke netten mede, dan wordt dit bijna 80%.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1