Breskensche Courant STADSNIEUWS Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de V» S Geen opklaring aan den vredeshemel. De besprekingen op deri Brenner. Drie ton voor het Finsche Roode Kruis. Zomertijd gaat in op 19 Mei. Nederlandsch m.s. „Hinde" op de rotsen geloopen. VREDESPLAN VAN HITLER? De oorlog ter zee maakt slachtoffers. Ingrijpende wijzigingen in de Finsche regeering verwacht. EERSTE BLAD curlsn>ssen van 1«3 Vlissingen VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 67 DINSDAG 19 MAART 1940 •\ponnementspr\js: 17 ct. per week ot f 2.2U pei Kwartaal. Franco per post 12.50. Afzonderlijk* nummers 5 ct. Voor het DUitenland neme men een abonnement op het postkantooi zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1 -5 regels t 1 25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van i -5 regeie 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruit betaling Uitgave: I irma t.VAN üfcVELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, Tel.21 Dost- en West-Souturg. Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREÈNIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' KORT COMMENTAAR. Mussolini en Hitier hebben op den Bren ner een ontmoeting gehad. Het officiëele communiqué dat hieromtrent is aangekon digd, ligt nog niet voor ons op het mo ment dat wij dit artikel schrijven; wij we ten dus niet of het vaag en weinig zeg gend zal zijn zooals wij eigenlijk ver wachten, dan wel of er meer concrete din gen in zullen worden vermeld. Even weinig als wij, weten onze collega's elders in de wereld. Toch kan men reeds vandaag in tal van landen persbeschouwingen lezen waarin precies wordt verteld wat Hitier van plan is welke voorstellen hij Musso lini heeft voorgelegd of de beide staats lieden daarover al dan niét tot overeen stemming zijn gekomen, enz. Erg aardig natuurlijk. Maar het zijn gissingen en niets meer. Mussolini en Hitler hebben over hun voornemens niets verteld zeker niet aan journalisten. En hetgeen men hun dus toe schrijft, herüst op geen enkele soliede basis. In strijd met de van alle kanten geuite veronderstelling, dat een nieuw vredesplan het onderwerp der besprekingen was, is de reactie in officiëele Romeinsche krin gen, waar men volgens Reuter gisteren po sitief verklaarde, dat de ontmoeting on afhankelijk is van eenigerlei bijzondere om standigheden van min of meer recenten datum en dat zij slechts tot doel had, den algemeenen toestand te bestudeeren. President Roosevelt heeft zich herhaal delijk geuit in een zin die niet anders kan worden verstaan, dan dat Amerika sym pathiseert met de Engelsch-Fransche op vattingen over hetgeen een aanvaardbaren vrede kan worden genoemd. Niettemin heeft Sumner Welles zijn terugkeer uit gesteld om de resultaten van de ontmoe ting tusschen Hitler en Mussolini aan Roo sevelt te kunnen voorleggen. 9 f De meest uiteenlóopende geruchten over het aan Hitier toegeschreven plan voor een „vredes-offensief" doen de ronde. Twee le zingen die groote overeenkomst vertoönen, vindt men elders op deze pagina. De New-York Times weet hier nog bij te vertellen, dat Von Ribbentrop den Paus Hitiers vredesvoorstellen heeft overhandigd en dat hij dit eveneens aan Sumner Welles heeft gedaan. Hier zou aan zijn toege voegd, dat in het voorjaar een groot offen sief zou worden ontketend, wanneer het streven naar den vrede faalt., Een vredes aanbod met een stok achter de deur dus. Intusschen ziet het er momenteel voor vredesvoorstellen, welken inhoud zij ook mogen hebben, niet bepaald gunstig uit. Sumner Welles is officiëel wel niet naar Europa gekomen om de mogelijkheid tot vrede te onderzoeken, maar intusschen is wel komen vast te staan, dat de mogend heden van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt om hun standpunten nog eens nauwkeurig te formuleeren. Daarom is een hoofdartikel in de „Daily Telegraph" veel zeggend, waarin o.m. staat „Welke wijzi gingen Hitier ook mag hebben aange bracht in zijn fantasie van oorlogsdoel einden, er is geen wijziging in die van de geallieerden". Belangrijker nog is hetgeen wij heden morgen lazen in de „Nouvelles de France", een semi-officiëele geallieerde uitgave die hier te lande wordt verspreid. Daarin staat o.a. „Sumner Welles heeft er zich in Parijs en Londen van kunnen overtuigen, dat er voor Frankrijk en Engeland geen sprake kan zijn van het neerleggen der wapenen voor een dusdanigen vrede. Hij heeft zich kunnen overtuigen van den vasten wil der geallieerden den oorlog voort te zetten, ten einde materieele ga ranties te verkrijgen voor een rechtvaardi gen en duurzamen vrede". „De geallieerden zullen oorlog voereri, zoolang niet de be dreiging welke op de Europeesche vol keren drukt verwijderd is, zoolang niet vaststaat, dat gedaan' onrecht hersteld zal worden". Wij hebben al eens eerder uiteengezet, dat men deze houding der geallieerden zóó moet verstaan, dat zij willen strijden tot de huidige Duitsche leiding is verdwenen. Aan den vredeshemel zien wij dus nog geen opklaring. bovendien kan de uitzending der nederlandsche ambulance worden bekostigd. Naar wij vernemen, kon in de af geloo pen weken als resultaat der door de Finsch-Nederlandsche Vereeniging met medewerking van het Nederlandsche Roo de Kruis gehouden inzameling in totaal een bedrag van drie ton ter beschikking van het Finsche toode Kruis worden ge steld, terwijl bovendien de uitzending der Nederlandsche Roode Kruis-ambulance naar Finlandkan worden bekostigd. In Italiaansche kringen in Rome vorm de het onderhoud op den Brenner gister avond practisch het; eenige onderwerp van gesprek en het volledig ontbreken van gezaghebbende aanwijzingen over de doel stellingen en resultaten der bespreking, liet' den weg open voor alle mogelijke gis singen. De meeste politieke waarnemers zien volgens Reuter een verband tusschen het onderhoud en de. wijziging van het vertrekplan van Sumner Welles. Zij den ken, dat het duidelijke Amerikaansche .verlangen naar een vredesoffensief Mus solini er toe geleid kan hebben dit oogen- blik te kiezen voor een intieme gedachten- wisseling met zijn spilgenoot en dat het laatste .onderhoud, dat Mussolini heden met'Sumner Welles zal hebben een beslis- senden invloed zal hebben op Welles' rap port aan Roosevelt. Een waarnemer oppert het denkbeeld, dat de beide staatslieden bijeen kwamen om een concreet plan voor te bereiden voor de vorming van een DuitschRus sischItaliaansch Balkanblok, dat volgens dezen waarnemer niet gericht zou zijn te gen eenige andere mogendheid, maar slechts den vorm van een blok zou hebben voor de handhaving van den vrede in Oost- Europa en het Donaubekken, met een economische voorkeur voor de twee spil- mogendheden. Onder de niet bevestigende gissingen, die gisteravond in Rome de ronde deden, was deze, dat Daladier vandaag of mor gen een ontmoeting zou kunnen hebben met Mussolini. Uit Parijs kwam echter nog denzelfden avond een gezaghebbende tegenspraak van deze gissing, waarbij er op gewezen werd, dat Daladier zich nog in Parijs bevond en dat hij vandaag het woord zou voeren tijdens de debatten in de Kamer. Beide staatshoofden teruggekeerd. Mussolini is Maandagavond om kwart voor twaalf te Rome aangekomen in ge zelschap vanCiano en de leden van zijn gevolg, alsmede den Duitschen ambassa deur te Rome, Von Mackensen. Hoewel de aankomst een volkomen par ticulier karakter droeg en tot geen enkele bijzondere ontvangst aanleiding gaf, had den verscheiden leden der regeering zich naar het station begeven om den Duce te verwelkomen. Een talrijke menigte heeft hem ondanks het nachtelijk uur een stormachtige ovatie gebracht. Hitier heeft op den terugweg van den Brenner de reis onderbroken te München, vanwaar hij naar Berlijn zou doorgaan. Personen, behoorende tot het gevolg van den Führer, verklaren, dat de samenkomst met den Duce, waarover Hitier zeer te vreden is, volkomen in het kader der Duitsch-Italiaansche betrekkingen past en voor zekere kringen in het buitenland in het geheel geen aanleiding kan zijn om sensationeele gebeurtenissen te vernach ten. De Italiaansche bladen vermelden, dat de speciale trein van Mussolini telefonisch met Rome en andere Europeesche hoofd steden verbonden werd, zoodra hij op den Brenner was aangekomen. Bij Kon. besluit van 9 Maart 1940 is bepaald, dat de vervroeging van één uur van den wettelijken tijd dit jaar zal aanvangen den 19en Mei en zal eindigen den 6en October. bemanning bracht een nacht op de rotsen door. Het Nederlandsche motorschip „Hinde", groot 352 ton, toebehoorende aan de ree- derij C. G. J. van der Berge te Nijmegen is in den nacht van Zondag op Maandag, toen het van Milford in het Iersche graaf schap Donegal met een lading aardappelen op weg was naar Liverpool op de rotsen nabij Rathlin-Island geloopen en zwaar be schadigd. De bemanning, bestaande uit zeven kop pen, van wie zes Nederlanders, kapitein J. H. van Oosten inbegrepen, wist zich aan de laagste rotswanden vast te klampen en bracht daar den nacht door. Maandag ochtend klom men langs een voetpad naar den top van de rots. Alle mannen zijn in veiligheid. De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat Hitier vol gens Vaticaansche kringen een vredes plan heeft ingediend, dat aan den Paus en Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat naar men gelooft, de reis naar den Brenner ten. doel had, dit plan te bespreken. Het plan omvat de volgende punten Ontwapening te land, ter zee en in de lucht. Terugkeer naar het viermogendheden- pact tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland, die een Europeesch direc torium zouden vormen, dat in de plaats zou moeten komen van den Volkenbond. De mogelijkheid van een kruistocht te gen het bolsjewisme. Erkenning van de vrijheid van gods dienst. Emigratie der Joden van Duitschland naar Palestina, Oost-Afrika en Madagas car. Teruggave van de Duitsche koloniën in twintig jaar. Vorming van een hieuw onafhankelijk Po len met grenzen, welke door een interna tionale commissie zijn vastgesteld. Oplossing van alle minderhedenvraag stukken door landverhuizing op groote schaal. Vorming door de Tsjechen, Slowaken en Magyaren van een drievoudigen staat, ver bonden met Duitschland. Oostenrijk blijft deel uitmaken van het Duitsche rijk. Vorming van een Donau-Statenbond, omvattende Duitschland, Italië, Bohemèn, Slowakije, Hongarije, Roemenië. Geen wijziging in den status quo op den Balkan. Vrij douaneverkeer voor Italië in Dji- boeti en herziening van den status der Italianen in Tunis. Vrij verkeer door het Suez-kanaal voor alle mogendheden. Ook de „New York Times" publiceert aan Hitier toegeschreven vredesvoorstel len. De punten komen avereen met die, welke de Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" opsomt. Ten aanzien van den terugkeer tot het vier mogend- hedenpact wordt er echter aan toegevoegd: dat het de bedoeling zou zijn, Europa in invloedssferen te verdeelen en een anti- bolsjewistische politiek te gaan voeren met het doel Rusland, zoo noodig met wa pengeweld, van het communisme te be vrijden. Voorts wordt als een der punten opgenoemd, absolute vrijheid van handel en toegang tot de grondstoffen, alsmede nauw contact met de Vereenigde Staten voor economische samenwerking en verge makkelijking van de Duitsche en Italiaan sche emigratie. Een ander punt is terugga ve binnen twintig jaar van de Duitsche koloniën of een gelijkwaardige koloniale compensatie, of minstens bescherming van de Duitsche emigratie naar vastgestelde gebieden in Afrika. italiaansch steenkoolschip aan engelsche kust vergaan. Het Italiaansche steenkoolschip „Tyna Primo", groot 4853 ton, is gisteren in tweeën gebroken, tengevolge van een ont ploffing buiten de zuidoostkust van Enge land. Een matroos verdronk. De overige leden der bemanning, die uit 36 koppen be stond, zijn aan land gekomen in een ha venstad aan de zuidoostkust, zeven hunner zijn licht gewond. deensch vaartuig door vliegtuigen aangevallen. Een van de vischvangst op de Noordzee teruggekeerd Deensch vaartuig heeft ge rapporteerd dat het ten westen van Jut land herhaalde malen door twee vlieg tuigen is aangevallen. Zonder waarschu wing beschoten de vliegers het vaartuig met hun machinegeweren en toen het den vischvangst staakte en noordwaarts trok, werd het door de vliegers een uur lang achtervolgd, waarbij verscheidene bommen werden uitgeworpen, die hun doel misten. Het schip is wel door verscheidene kogels geraakt, maar de bemanning bleef onge deerd. Later werd gemeld dat ook drie Deen- sche visschersvaartuigen, die gisteravond te Esbjerg zijn aangekomen, naar de be manning verklaarde, nabij Doggersbank zijn aangevallen door Duitsche vlietuigen, die met machinegeweren schoten en bom men wierpen. De scheepjes werden ge troffen, doch de visschers zelf bleven on gedeerd. fransch schip op een mijn geloopen. Het Fransche s.s. „Capitaine Augustin" (3137 ton) is voor de oostkust van Enge land op een mijn geloopen en gezonken Twee leden der bemanning zijn gedood. De overigen zijn in Engeland aan land ge bracht. Het Staatsbedrijf der posterijen zal een serie van drie briefkaarten uitge ven ten behoeve van het Algemeen Steuncomité 1939. Een der brief kaarten. de regeering zou aftreden. De censuur in Finland werkt nog zeer streng. Toch wordt naar Havas uit Stockholm meldt uit uitstekende bron te Helsingfors vernomen, dat de Finsche regeering bij den president der republiek haar ontslag zal indienen, zoodra de ra tificatie-oorkonden van het Russisch-Fin- sche verdrag zullen zijn uitgewisseld. Rito Ryti zal zijn werkzaamheden her vatten als president van de staatsbank, waar men zijn diensten meer dan ooit noo dig zou hebben. Minister van handel Vaino Kohlainen zal ook zijn vroegere bezigheden als direc teur van het Elso-consortium hervatten- Dit concern zou door den gebiedsafstand aan de Sovjet-Unie een groot aantal zijner ondernemingen verliezen. Tanner zou er evenmin aan denken op nieuw een portefeuille te aanvaarden, ter wijl Elias Erkko, de vroegere minister van buitenlandsche zaken en gezant van Fin land te Stockholm er over zou denken hoofdredacteur van de Helsinvin Sanomaf te worden. 80.000 oorlogsinvaliden. De vroegere Finsche premier Kajander die te Stockholm is aangekomen om de hulpverleening aan Finland te organisee- ren, heeft verklaard, dat het aantal oor logsinvaliden in Finland meer dan 30.000 bedraagt. Dit nummer bestaat uit 'l bladen. Ingrijpende wijzigingen in de Finsche regeering verwacht. (Pag. 1, eerste blad) In Rotterdam is meer dan 1 millioen Kg. hooi verbrand het vuur met 30 stralen bedwongen. (Gemengd nieuws) Het Nederlandsch motorschip „Hinde" is op de rotsen geloopen. (Pag. 1, eerste blad) zie verdek eventueel laatste berk hte1v Geen mensch blijft zonder naam Geen koopman zonder faams Zoolanc; zijn advertentie Maar in de krant blijft staan! Buitenmuur onder electrischen stroom. Gisteravond werd de politie gewaar schuwd, dat een buitenmuur van een per ceel in den Koudenhoek vermoedelijk on der electrischen stroom stond. In het per ceel was kort te voren electrisch licht aan gelegd. Bij dooving van het licht was geen stroom op den muur meer te constateeren. De politie heeft direct de P.Z.E.M. ge waarschuwd. Onrust in een café. Gisteravond laat werd politieassistentie ingeroepen in een café aan het Bellamy- park. Er bleek een ruitje te zijn gebroken. Aanwezige matrozen, eenigszins onder drankinvloed verkeerend, hebben gezamen lijk de schade betaald, die volgens hen bij ongeluk was ontstaan. Aanrijding. Een vrachtauto komende van den Nieu- wendijk, geraakte gistermorgen op den hoek Bellamypark-Nieuwendijk in botsing met een auto van de gemeentereiniging Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Beide auto's bekwamen schade. Vermoedelijk heeft een der bestuurders geen behoorlijken voorrang verleend, ter wijl de andere onvoorzichtig zou hebben gereden. De politie die als bemiddelaarster telefonisch was opgeroepen, onderzoekt nader of de regelen van het verkeer be hoorlijk zijn nageleefd. PROPAGANDA-FEESTVERGADERING COÖPERATIEVE VROUWENCLUB. Opvoering revue „Doe er aan mee". Ieder jaar organiseert de Coöperatieve Vrouwenclub een propaganda-vergadering en steeds weet de club met iets nieuws, iets aantrekkelijks naar voren te komen. Zoo was ook gisteravond weer een feestelijke bijeenkomst belegd in de groote zaal van 'het Concertgebouw, die tot de laatste plaats bezet was. Een bijeenkomst, welke buitengewoon goed geslaagd mag heeten, waaraan de opvoering van de revue „Doe er aan mee" zeer veel heeft bijgedragen. In haar openingswoord heeft de presi dente, mevr. Van Oorschot, haar blijdschap uitgesproken over de groote opkomst. Zij verwelkomde in het bijzonder het bestuur en de leden van de zusteiwereeniging „Vooruit" uit Middelburg, de spreekster, mej. Bos uit Den Haag, propagandiste van den Centralen Bond van Verbruiks coöperaties in Nederland, en het bestuur van de Coöp. „De Broederband" uit Vlis- singen. Nadat een zangkoor eenige liederen ten gehoore had gebracht, hebben een tweetal leden eenige verzen gedeclameerd. Vooral de gedichten „Mattenvlechten" en „Ik wou" werden keurig voorgedragen. Vervolgens heeft mej. Bos een propaganda-rede uitgesproken. Mej. Bos begon met te wijzen op een Gezondere reizende tentoonstelling, welke in Amerika groot opzien maakte en die georganiseerd was door de Amerikaansche regeering. De tentoonstelling bestond hoofdzakelijk uit foto's, welke genomen

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1