Breskensche Courant PALMZONDAG. EERSTE BLAD STADSNIEUWS Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de r Finsche parlement heeft het vredesverdag van Moskou geratificeerd. Torpedoboot iager te water gelaten Vlissingen VJissingsclie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 65 ZATERDAG 16 MAART 1940 Abonnementsprijs: IV ct. pei week oi t 2.2U pe» Kwartaal. Franco per post 2 50. Aizondenijkt nummers 5 ct. Voor het DUitenland neme men eeD abonnement .op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1 -ö regels t l 25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 -5 regeis 50 cent, iedere regel meer L0 cent tmax. 10 •egels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: firma fc. VAJN DL VELDE jr., Bureaux Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET .BUREAU VOORPUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DEVEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS- DE GOEDE WEEK VAN HET LIJDEN. Het lijden en het onrecht maken den mensch vaak boos en opstandig. We er varen dat in onze dagen maar al te duide lijk. We gruwen van heel dien afschuwe- lrjken oorlog, hoe en waar deze ook woedt. We walgen van een wereld, welke zich christelijk en beschaafd heet, en waarin de een' den ander zoekt te dooden om te heerschen of zijn heerschappij te hand haven. Wij toornen en ballen de vuisten over het onrecht en het lijden, dat groote vechters in de wereld ons neutrale buitenstaanders, aandoen. We worden opstandig jegens God, omdat Hij het toe laat, dat zoovelen onzer met moordtuig worden verscheurd of aan kou, honger, ellende en dood worden prijsgegeven in open bootjes op onmetelijke oceanen. Het is goed, dat er telken jare weer een Kerstmis, Paschen en Pinksteren zijn om ons nader te brengen tot den geest van het geloof en ons te doen herinneren, dat alle vreugde nog geen zegen is en alle lijden nog geen kwaad. Toen Jezus enkele dagen vóór zijn lij den de vreugde der wereld ervoer en be sefte, wat deze waard was, heeft hij in zijn binnenste wellicht méér geleden dan toen hij, geschimpt en gehoond, van Pon tius naar Pilatus werd geleid en tenslotte zijn kruisgang moest gaan. De vreugde der wereld beleefde Jezus, bèon hij als de koning der joden werd binnengehaald in Jeruralem, toegejuicht door de massa, welke met palmen wuifde en hem „Hosanna" toe- galmde. Op dat oogenblik wist Jezus, dat hij omgeven was van lafheid en verraad, welke schuilden in de harten van wie hem eerden. Maar toen hij zijn lijden onderging, wist Jezus, dat de Vader bij hem was met diens oneindige liefde. En zelf voelde Jezus zich groot en sterk door zijn offerbereidheid, d.i. de voorwaarde ter overwinning. De dagen, waarop wij het lijden en de offerdood van Jezus herdenken, worden de Goede- of Stille Vveek geheeten. Inderdaad hoort naar goede christelijke levensopvatting het lijden ons stil te ma ken en onderworpen, niet stom. Ook Jezus verdedigde zijn rechten tegenover degenen, die hem belaagden. Jezus pro testeerde, waar dat pas gaf, maar haat en verachting bleve hem verre. Hij bad voor zijn vijanden en beval zijn volge lingen, dat ze het zwaard, waarmee ze hem wilden verdedigen dat geldt al thans voor Petrus in de scheede zouden steken. Jezus is geenszins tegen krachtdadig verzet tegen onrecht en beleediging. Daar van getuigen de gelijkenissen, welke spre ken van de wijzen, waarop goede en zorg zame familiehoofden, have en levens van zich en de hunnen verdedigden tegen roo- vers en andere overweldigers. Elders lezen wij in de Schrift, hoe Jezus met karwats slagen de sjacheraars uit den tempel ver dreef, die er het Huis Gods vervulden van hun geest van aardsch gewin. Nooit tevoren had Jezus Petrus berispt, omdat hij het zwaard droeg. Pas toen de apostel dit trok, toen verzet nutteloos was tegen de overmacht, gelastte Jezus geen verzet te plegen. De Vader zou dit niet willen zegenen en versterken, omdat het ondergaan van de beproeving en het lijden door Jezus, zijn zoon het oogmerk was der Voorzienigheid. Het lijden was goed en zou vruchtbaar Wezen, het zou strekken tot de ver lossing der menschheid en tot overwinning van den geest Gods over de verwaat'nen, die dezen in de menschheid van den zoon poogden te vernietigen. Gods wegen zijn wonderbaar. Als wij terugdenken in de geschiedenis der wereld, stuiten wij télkens op de verhalen van rampspoed en oorlog, van lijden en ver volging, welke den ondergang geleken te beteekenen van wat edel en goed was. Maar achteraf bleken vele van die bezoe kingen als louteringen te hebben gewérkt en daardoor tot glorie en overwinning te hebben gevoerd. Aan welke wreede ver volgingen heeft het kleine groepje der eerste christenen niet blootgestaan en wat is er niét gegroeid uit het zaad de zer martelaren? Onrecht en lijden mogen ons niet op standig maken. Wij zullen ze als God dat wil, kunnen terugdringen, indien wij pns manhaftig weren. En als zulks niet in overeenstemming is met de bedoelin gen der Voorzienigheid, dan zullen wij het lijden naar het voorbeeld van Jezus als een zegen hebben te aanvaarden en te ondergaan, geloovende, dat het ons is op gelegd fer loutering. Onrecht en lijden kunnen dienen om een volk te sterken. Door onafgebroken vreug de en welvaart kan een volk ten onder gaan. Wat een deugd is er onder ons niet gewekt door de beproevingen van den laasten tijd?! Van welke een dapperheid en offerzin getuigt het gedrag der zee varenden, die ondanks de steeds toene mende gevaren hun plicht tegenover gezin en vaderland blijven vervullen! Met hoe veel trots is niet herinnerd aan de een voudige bereidheid van enkele mannen der O' 11 om het offer van hun leven te bren- Het Finsche parlement heeft giste ren het Russisch-Finsche verdrag met 145 tegen 3 stemmen goedgekeurd. De noodzakelijke meerderheid van vijf zesden is dus ruimschoots overschre den. Dit besluit werd genomen na een debat dat 21/2 uur heeft geduurd. De commissie van buitenlandsche zaken had verklaard, dat het onder de bestaande omstandigheden noodzakelijk was de goed keuring aan te bevelen van de te Moskou onderteekende voorwaarden. Minister-president Ryti zei „Finland verkeert evenals de geheele westersche be schaving nog steeds in' het grootste ge vaar en niemand kan zeggen, wat de dag van morgen zal brengen. Wij gelooven, dat wij, door den vrede te kiezen, voor het oogenblik op de beste wijze hebben gehan deld. Ryti zei, dat niet nu- geallieerde hulp was gevraagd, omdat dat zeer zeker zou beteekenen, dat Finland in den grooten oorlog werd betrokken, waarvan het tooneel dan van het wes telijk front naar Scandinavië zóu wor den verplaatst. Bovendien was de aankomst van hulp troepen onzeker wegens de weigering van Zweden en Noorwegen den troepen door tocht te verleenen Inderdaad werd de hulp te laat aangeboden om van eenig nut te zijn. Slechts de toekomst sou bewijzen of Finland juist of verstandig had gehan deld. Ryti besloot: Met het zwaard in de eene en de ploeg in de andere hand zonder ver bittering jegens iemand zullen wij ons nu spoeden naar het werk van den weder opbouw. het herstel van den door den oor log geslagen wonden^ de handhaving en ontwikkeling van onze* geestelijke en mate- rieele cultuur en van onze sociale struc tuur, welke gebaseerd is op het beginsel van het recht". Naar Havas meldt, zal de president van Finland over twee of drie dagen overgaan tot de onderteekening der ratificatieoor konde. Finsche soldaten zijn uitgeput. De uitputting der troepen, die zonder respijt en zonder slaap gevochten hebben rond Viipuri en op de Karelische landeng te maakt den last der bezorgdheid van het Finsche opperbevel nog zwaarder. Velen dezer soldaten zijn volstrekt niet in staat om de zeven kilometer per dag af te leggen, welke vereischt zijn door het te Moskou gesloten verdrag voor den 'terug tocht naar de nieuwe grenslijn. Een officier, die teruggekeerd is van de Karelische landengte, vertelde een spe- cialen correspondent van Reuter, dat de manschappen in zoo'n staat van uitputting en vermoeidheid verkeeren, dat velen hun ner het physiek onmogelijk vinden om den vereischten afstand af te leggen. Ook gaf hij een beschrijving van de droeve ontdek king van 100 Finnen, die waren gaan rus ten om van hun uitputting te bekomen, en die doodgevroren waren. Intusschen gaat de evacuatie door de inwoners van het afgestane gebied voort. Ofschoon niemand gedwongen wordt te vertrekken, heeft slechts 1 pet. van de be volking in de zuidelijke districten, die aan Rusland komen, verkozen in hun woningen te blijven en onder Sovjet-bewind over te gaan. I'hm iwoM dit mi.. PÊNSION &EVRAA6D PLAATST EEN KLEINTJE Tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Derde plaatsing gratis. gen ter redding van hun mede-opvaren den. Het lijden en de beproeving zijn geeselen voor de lafhartigen, maar ze sterken de sterken. Zij maken groot en krachtig; ze louteren en verlossen. Als God zijn zegen wil verleenen. Md. De „Isaac Sweers" van stapel geloopen. Plechtigheid op de Schelde-werf. Het is den laatsten tijd bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" druk met de tewater latingen. Wederom verzamelde zich heden morgen een schare genoodigden in het ruime kantoorgebouw, om eenigen tijd later in autobussen naar de marine-werf op het zgn. Eiland te worden gebracht. Ditmaal gold de plechtigheid den torpedo- bootjager „Isaac Sweers", die aar: /ankelijk reeds in Januari van stapel had zullen loopen. Men beeft daa~ toen van af gezien met bet oog op de buitengewoon ongun stige weersomstandigheden die het werken in de open lucht niet aantrekkelijk maak ten. Het oorlogs'vaartuig lag veil'g beschut onder de overkapping van de groote he1 ling-loods, zoodat men er de voorkeur aan gaf, het schip op de helling zoover mogo lijk te voltooien. De ketels, machines enz. werden er daar in aangebracht, zoodat deze torpedobootjager heel wat verder is gevorderd dan met de meeste schepen het geval is, wanneer zij hun element opzoe ken. WIE FR WAREN. De dooplechtigheid vond ditmaal plaats in tegenwoordigheid van den Commandant in Zeeland schout bij nacht H. J. van der Stad met diens adjudant; hec hoofd van de afdeeling Materieel Zeemacht schout bij nacht L. A. C. M. Door man; den chef van den Staf Zee macht in het commando Zeeland den di recteur van het Nederlandsch Loodswezen in het 6e district den commandant van den Mijnendienst den commandant van Hr. Ms. wachtschip „Noc.u-Brabant"; den kantonnementscommandant te Vlissingen; den commandant van het bataljon'Marine troepen het hoofd van het bureau Stoom vaartdienst in het commando Zeeland, lui tenant ter zee le klasse H. J. F. K. van den Arend, belast met het nautisch toe zicht op den bouw van de thans in Vlis singen en Rotterdam in aanbouw zijnde torpedobootjagers, wiens echtgenoote mevr. J. L. C. van den Arend-Keers, de doopplechtigheid verrichtte den districts commandant der Koninklijke Marechaus see; den aangewezen commandant van de O 22 ir. A. A. Gaasterland van het bu reau scheepsbouw departement van defen sie, ir. W. F. Pot, den chef van het bu reau electriciteit van genoemd departe ment en voorts verschillende Marine-offi cieren. Van burgerlijke zijde dienen genoemd te worden mr. Jan Smit, gedelegeerd com missaris van de N.V. Kon. Mij. „De Schel de"; de commissaris dezer maatschap pij de heer J. D. Brand de directie en staf van de werf, de directeuren van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappijen; mevr. C. C. van Woelderen- Sprenger, echtgenoote van den burge meester van Vlissingen, die zelf wegens ongesteldheid verhinderd was aanwezig-te zijn. Vele genoodigden waren vergezeld van hun dames, zoodat een vrij om vangrijk gezelschap het belangwekkende schouwspel, dat altijd blijft boeien hoé dikwijls men een tewaterlating ook bij woont, gade sloeg. HET SCHIP draagt den naam van een Nederlandschen vlag-officier uit de 17e eeuw, het roem rijkste tijdperk van onze vaderlandsche ge schiedenis en wel van Isaac Sweers. Wij hebben enkele weken geleden verschillende bijzonderheden uit de loopbaan van dezen vlag-officier gepubliceerd, icaac Sweers die eerst notaris was, bracht het na veel wederwaardigheden tot vice-admiraal en sneuvelde 21 Augustus 1673 bij Kijkduin; zijn stoffelijk overschot is in de Amster- damsche Oude Kerk begraven. De „Isaac Sweers" maakt deel uit van een serie van 4 torpedobootjagers, waarvan twee bij De Schelde worden gebouwd en twee bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Het vaartuig dat bij De Schelde nog op de helling staat, is de „Philips van Almonde" de schepen die in Rotterdam worden gebouwd, zijn de „Tjerk Hiddes" en de „Gerard Callenburgh". De „Isaac Sweers" is 106.30 Meter lang, 10.30 Meter breed, heeft een holte van 6.17 Meter en krijgt een snelheid van 36 zeemijlen, welke verkregen wordt met be hulp van twee stel stoomturbines die eveneens bij „De Schelde" zijn gebouwd. In het inwendige heeft hout afgedaan. Deze reeks torpedobootjagers is bedui dend grooter dan de schepen van de vorige serie. Om een hoogere snelheid te verkrij gen, heeft men naar middelen gezocht die tot belangrijke gewichtsbesparing op den romp konden leiden. Hierin is men inder daad geslaagd, door op ruime schaal ge bruik te maken van het electrisch las- schen. Bovendien heeft men voor de toe komst afgedaan met hout als materiaal voor het inwendige van het schip. In plaats hiervan is het lichtmetaal gekomen, dat tegenwoordig ook zulk een gewichtige rol vervult bij den vliegtuigbouw. Dit lichtmetaal weegt weer belang „-ijk minder dan het „lichtstaal" dat korten tijd tei vervanging van hout werd toegepast. Het kan niet branden en vertoont geen splin terwerking belangrijke voordeelen boven hout, waar dan nog de groote gewichts besparing bij komt. Niet alleen de beschie ting, ook het meubilair aan boord van dezen torpedobootjager is van lichtmetaal vervaardigd. EEN VERGELIJKING. De schepen worden tegenwoordig steeds grooter. Ook met oorlogsvaartuigen is dit het geval. Een vergelijking is mogelijk, aangezien ook de eerste torpedobootjagers op de werf van „De Schelde" werden ge bouwd, terwijl tal van overeenkomstige ge gevens ten aanzien van de nieuwste sche pen kort geleden werden gepubliceerd. .00 eerste torpedobootjagers waren de „Wolf" en de „Fret" en kwamen in 1911 gereed. Wij geven de overeenkomstige ge gevens van de nieuwste torpedobootjagers tusschen haakjes ter vergelijking Lengte 70 Meter (106.30 M.breedte: 6V2 M. (10.30 M.); diepgang 1.90 M. (3.20 M.) en een waterverplaatsing van 483 ton (1628 t.). De bemanning bedroeg in 1911 80 koppen en thans 150. Voor hun tijd waren de „Wolf" en de „Fret" snelle schepèn met hun proeftochtsnelheid van 30.37 mijl per uur, tegen 36 zeemijl thans. DE BEWAPENING. De bewapening van de „Isaac Sweers" bestaat uit 5 kanonnen van 12 cM., 4 mi trailleurs van 40 mM., 4 mitrailleurs van 12.7 mM., 8 torpedolanceerbuizen in twee stellen van vier, 2 bommenwerpers, 1 lan- ceergoot voor dieptebommen. De jager wordt voorts met een watervliegtuig uitge- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. §cl>curtcii'sscw van len I09 Het Finsche parlement heeft het vre desverdrag geratificeerd. (Pag. 1, eerste blad) De „Isaac Sweers" te water gelaten. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. rust dat tusschen de beide schoorsteenen een plaats krijgt, terwijl het achterdek dusdanig is ingericht, dat het schip een aantal mijnen kan meemoeren. De eerste torpedobootjagers moesten het doen met 2 torpedokanonnen van 45 cM. (thans 53 cM.), 4 kanonnen van 7.5 cM. en 4 mitrailleurs. Niet alleen munt de „Isaac Sweers" als oorlogsschip uit door snelheid en bewape ning, ook de inrichting van zijn vuurlei ding is iets zeer bijzonders men heeft er de modernste opvattingen en nieuwste vin dingen in verwerkt. De overdekte marine-hellingen van „De Schelde" zijn nu leeg na de tewaterlating /an de „Isaac Sweers" waarvan wij in ons /olgend nummer nog enkele bijzonderheden hopen te vertellen. Nog maar luttele maanden geleden lagen er twee onderzee booten en een torpedobootjager op hun sta pelloop te wachten. Buiten, op de helling die men bezig is eveneens te overkappen, wacht nog de „Philips van Almonde", de laatste torpedobootjager van deze reeks, op de tewaterlating. Heeft ook deze binnen kort de helling verlaten, dan ligt de groote kostbare marinewerf leeg. Zullen er bin nen afzienbaren tijd weer nieuwe opdrach ten uitgevoerd mogen worden? Het is voor de werkgelegenheid in Zeeland te hopen. De zusterschepen van de „Isaac Sweers" worden in Rotterdam te wa ter gelaten. Glij dend de „Gerard Callenburgh" op de hellingde „Tjerk Hiddes". Paaschwydingssamenkomst. Dinsdag a.s. wordt in de Groote Kerk des avonds om 8.15 uur een Paaschwij- dingssamenkomst gehouden, waar de Ned. Hevr. predikanten J. J. Hietkamp en Ds. J. Vossers zullen spreken over het onder werp „Christus' lijden". De Chr. zangvereeniging „Hoop op Ze gen" zal haar medewerking verleenen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Gouden priesterfeest pastoor Van der Aa. Vrijdag 22 Maart a.s. hoopt de H, Eerw. heer P. G. W. van der Aa, emeritus deken en pastoor te Heemstede, vroeger te Vlis singen, thans verblijvend in Huize St. Ba- vo, den dag te herdenken, waarop hg vóór 50 jaar de H. Priesterwijding mocht ont vangen. De viering van dit zeldzaam jubileum is, in verband njet den Goeden Vrijdag verschoven naar Maandag 25 Maart, 2en Paaschdag. Op dezen dag zal ook in de Onze Lieve Vrouwekerk alhier een H. Mis tot intentie van den oud-pastoor worden opgedragen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1