Breskensche Courant EERSTE BL Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Een geknecht Finland beteekent een bedreiging voor de Scandinavische rijken. Van een defensief verbond niet veel te verwachten. Finnen willen Finnen blijven. Zouden de geall'eerden door Noorwegen en Zweden zijn getrokken FINSCHE PERS IS OVER DEN NIET TE SPREKEN VREDE". ff Uittocht uit de afgestane gebieden aangevangen. Oplaag 6800 e 15 De Vlissingsche spionnage-affaire. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 64 VRIJDAG 15 MAART 1940 Abonnementsprijs: XV ct. pei week ot 2.2U per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderiijkt fc nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD |j abonnement op het postkantooi zyner gemeente .1 Advertentieprijs: Van 1 5 regels t 1 25, iedere 't regel meer 25 cent. Bg abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 -5 regeis 50 cent, iedere regel meei 10 cent imax. 10 •egels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Oitgave: i irma I. V AN Ot VELDE Jr.,Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Ëigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Souturg, Kanaalstraat 45, Tel. 85J .lUIIIllllUUlMljlJilMIHIir Verbittering en machtelooze woede onder het Zweedsche volk. Ongelooflijk is de beroering, onder het Zweedsche volk te weeg gebracht door de bijlegging van het conflict tusschen Fin land en Rusland. Men steekt zijn veront waardiging over de zware eischen van de Sovjet-republiek niet onder stoelen of banken. Stockholm is in rep en roer. Geheel Zwe den is in rep en roer. Buiten bemerkt men dat niet zoo, want de Zweed is niet de monstratief. Maar wien men ook ontmoet en met wien men spreekt en waarover zou het gesprek anders kunnen loopen dan over den zgn. vrede? bij iedereen treft men dezelfde verbitterde stemming aan. Natuurlijk wist men reeds lang, dat er iets in die richting gaande was maar dat dit het einde zou zijn, dat ten slotte toch nog onverwacht komt neen, dat had men niet verwacht. In alle gesprekken straalt de onverzoenlijke haat door tegen Rusland, den aartsvijand van Zweden, den tegen stander, met wien Zweden het reeds zoo herhaalde malen aan den stok heeft gehad. En de machtelooze woede. Want men be seft zeer goed, dat de Scandinavische rij ken in de onmogelijkheid verkeerden, meer te doen, dan zij gedaan hebben voor Fin land. Men mócht het niet laten aankomen op inmenging in den oorlog. GEEN ONWIL, MAAR ONMACHT. Men is het er over eens, dat Zweden niet kon voldoen aan Finlands verzoek, om het gewapenderhand bijstand te ver- leenen. En toch zou men het over het al gemeen graag gezien hebben. Er ligt een zekere tweeslachtigheid in deze houding van het Zweedsche volk, een strijd tus schen hart. en verstand. Zoo ook ten aan zien van de regeering, over welker hou ding veleri zich scherp uitlaten. Doch spreek geen kwaad van den grijzen koning, die tenslotte toch niets anders heeft ge daan, dan zijn goedkeuring hechten aan het beleid van diezelfde regeering.... Dit is het dualisme van de Scandnavische ziel. In den grond is dit alles, zooals wij reeds zeiden, niets meer of minder dan een uitvloeisel van de machtelooze woede, die de Zweedsche natie bezielt. Zij had de Finnen willen helpen met goed en bloed, maar zij moest haars ondanks erkènnen, dat het te eenenmale onmogelijk was, tot de uiterste consequenties te gaan. En dat zit lederen Zweed dwars. NIET GEHEEL EN AL BROE DERLIEFDE EN ALTRUÏSME. Bovendien wij wezen er reeds vroeger op wordt deze geestesgesteldheid nu niet" in alle opzichten ingegeven door een gevoel van broederliefde en altruïsme, al geven deze eigenschappen wel den zuiveren grondtoon aan. Er zijn ook andere gronden voor aan te wijzen, die in de richting van welbegrepen eigenbelang gaan. Zweden is er zich maar al te goed van bewust, dat een door Rusland geknecht Finland voor Zweden (en Noorwegen!) beteekent het verlies van een borstwering van onschat bare waarde. Dit blijkt ook duidelijk uit den ondertoon, welke reeds thans in de openbare meening valt te beluisteren. Onze indruk is, dat men er hier van overtuigd is, dat deze „vrede" slechts het voorspel vormt voor de totale Russificatie van Fin land, welke vroeger of later zal moeten volgen, tenzij het verdere verloop van den oorlog tusschen de Westersche mogend heden en Duitschland een belangrijke wij ziging mocht brengen in de komende ge beurtenissen, welke wijziging ook van in vloed zou kunnen zijn op de toekomstige gedragslijn van de Sovjet-republiek. ZWEDEN MOET ZICH VOOR BEREIDEN. De gedachten van het Zweedsche volk concentreeren zich op dit ééne het land moet zich voorbereiden op alle eventuali teiten, welke uit den huidigen toestand kunnen voortvloeien. M.a.w., het moet krachtig werken aan z'n verdedigingen. Dit is de tendenz van de meeste gesprekken. Door de nederlaag van Finland een eer volle nederlaag, maar met dat al een ge voelige nederlaag wordt de veiligheid van Zweden in niet onbelangrijke mate in gevaar gebracht. Het is de stem van het eigenbelang, welke zich laat hooren en die steeds luider zal worden. In dit opzicht althans bestaat er geen verschil tusschen de openbare meening en de regeering. welke laatste met de grootste energie laat werken aan het moderniseeren en op peil brengen van de verdedigingswerken, vooral in het noorden. En daarbij verliest men ook allerminst uit het oog, dat het bezit van Hangö een voortdurende, duistere Rus sische bedreiging vormt voor Zweden, dat in het Zuiden veel minder paraat is, dan in het noorden. Hiermede is een nieuwe zorg gerchapen voor de landsverdediging. EEN DEFENSIEF VERBOND Finland, Noorwegen en Zweden overwe gen thans het sluiten van een defensief Verbond. De Noorsche en Zweedsche re geeringen hebben reeds medegedeeld, de mogelijkheid te willen bestüdeeren. 'En Reuter berichtte ons hedenmorgen uit Moskou, dat de Sovjets tegen het tot stand komen van een zuiver defensief verbond tusschen genoemde landen geen bezwaar zou hebben. Een speciaal tegen de Sovjet- Unie gerichte combinatie zou echter on- vereenigbaar met het Finsch-Russische vredesverdrag worden geacht. Naar onze meening, zal dit defensieve verbond er niet komen. Of het zal dus danig vage bepalingen bevatten, dat het in de practijk niets om het lijf heeft. Tegen wien zouden de Scandinavische landen een defensief verbond moeten sluiten wanneer het niet tegen Rusland is? Daarom zijn wij er van overtuigd, dat Rusland Finland in een nabije toekomst zal herinneren aan artikel 3 van het vre desverdrag, waarin immers o.m. staat dat de verdragsluitende partijen zich verplich ten geen bondgenootschappen te sluiten of deel te nemen aan coalities die zich tegen een der verdragsluitende partijen richten. Het defensief verbond tusschen Finland, Noorwegen en Zweden zal als het tot stand komt een toekomstige belemme ring voor de te verwachten verdere Rus sische verlangens worden. Dus zullen de Sovjets ongetwijfeld pogen, de tot stand koming van zulk een verdrag te beletten. Hiertoe kunnen zij Finland dwingen, krach tens artikel 3 van het zoo juist gesloten, maar nog niet geratificeerde vredesver drag MASSA-VERHUIZING UIT DE AFGESTANE GEBIEDEN. Bijna een zesde van Finlands totale be volking zal een nieuwe woonplaats moeten vinden. Volgens schattingen die men te Stockholm hoort, zijn in totaal ongeveer 400.000 Finnen op weg naar hun nieuwe woonplaatsen. Te Wiborg hebben de laatste drie dagen groote groepen burgers alle waardevolle zaken, welke vervoerd konden worden, uit de stad verwijderd. Alle Finsche spoorwegen zijn voor de evacuatie gemobiliseerd en van automobi listen is de medewerking ingeroepen. De kosten van deze volksverhuizingen zijn enorm. DAN ZOU DUITSCHLAND GEÏNTERVENIEERD HEBBEN. De Deensche minister van buitenland- sche zaken Koht heeft g%teravond in een radioredevoering o.m. gezegd Van betrouwbare zijde hebben wij de in lichting verkregen, dat indien wij den beiden Westersehen mogendheden verlof zouden hebben Verleend Zweed sch of No'orsch grondgebied te gebruiken voor oorlogsdaden tegen de Sovjet-Unie Duitsch land dit als een vijandelijke daad zou heb ben beschouwd en direct zou hebben ge- intervenieer*. Wij zouden dan dus in. den grooten oor log betrokken zijn geworden en het slag veld voor de groote mogendheden hebben kunnen worden. Op die wijze zouden' wjj Finland groot nadeel hebben berokkend. Indien Duitsch land den oorlog tegen Finland zou zijn in gegaan, zou de Finsche nederlaag zeker zijn. Wordt een Karelische republiek gesticht De Finsche bladen noemen den dag van Woensdag een somberen en tragischen dag in de Finsche geschiedenis en wyzen. op de verantwoording, welke de Finsche leiders op zich hebben genomen door het accoord met de Sovjets te teekenen. De mannen, die aan het bewind zijn, schrijft „Helsinki Sandmat" namen een besluit voor het wel zijn des lands, maar dat neemt niet weg, dat zij een verklaring moeten geven. Het blad „Usi Suomi" verwijt minister Tanner, dat hij zich altijd tegen uitgaven voor het leger heeft verzet. Het blad „So cial Demokraatti" vraagt waarom Finland niet terstond na de verklaring van den Zweedschen minister-president, die zei, dat de neutraliteit van Zweden niet vereenig- baar was met Zweedsche militaire inmen ging door het zenden van troepen, officieel een beroep gedaan heeft op de Westelijke mogendheden. In Finsche politieke krin gen is men ervan oyertuigd, dat deze zaak nog een breeden weerklank zal hebben in Finland en in de rest van Europa. De ontruiming van de afgestane gebieden. Het Finsche ministerie van de voorraden heeft alle vrachtauto's en andere vervoer middelen opgevorderd om de ontruiming van goederen en eigendommen te verge makkelijken van de bevolking in de aan Rusland afgestanegebieden. De bevolking hiervan omvat ongeveer 500.000 zielen. Drie belangrijke plaatsen komen aan de Sovjéts, t.w. Viipuri, de derde stad van Finland met 80.000 inwoners, Kexholm of Kakisalmi met 6000 inwoners en Sortavala met 5000 inwoners. Maar de 50.000 lyken van Russische soldaten die in de sneeuw begraven liggen, zullen een geheele streek ten noorden van het Ladogameer tot een ongezond oord maken. Zoodra het zal be ginnen te dooien, zal dit een afschuwelijk kerkhof zijn, waar geen grassprietje meei kan groeien. De Finnen zullen talrijke moeilijkheden moeten overwinnen. Men vraagt zich af wat moet geschieden met de 85.000 inwo ners van Sortavala, Wiborg en Kexholm. hoofdzakelijk bestaande uit arbeiders, handwerkslieden en kantoorbedienden. Ook zal een groot deel van het vee geëvacueerd moeten worden, daar de boeren niet onder overheersching der Sovjets willen leven Reeds zijn 100.000 stuks vee onderweg. Tenslotte zullen ook de Russische minder heden geëvacueerd moeten worden en in het bijzonder de orthodoxe monniken van het klooster van Valam, die eeuwenlang in Finland hebben gewoond. Van het schier eiland Hangoe zullen 2000 personen naar het centrum van Finland worden overge bracht. Het eerste convooi bewoners van Viipuri is volgens Havas gisteren uit Helsingfors vertrokken om hun in de vernielde stad ach tergebleven bezittingen te gaan halen. De regeering heeft speciale treinen te hunner beschikking gesteld, evenals auto's. De evacuatie zal in den sector Viipuri op 19 Maart gereed moeten zijn, op 23 Maart in den sector van Hanko, en op 26 Maart in Sortavala en Vartsila. Men laat de keuze der nieuwe haardsteden voor de geëvacu eerde bevolking aan het individueel initia tief over. Zij, die ouders of vrienden in het binnenland hebben, zullen eerst daarheen gaan. De anderen zullen waarschijnlijk op kosten der regeering ondergebracht wor den in kantonnementen, die voorbereid worden. Wat de oppervlakte betreft krij gen de Sovjets ongeveer 30.000 KM2., d.w. z. minder dan een tiende deel van de totale oppervlakte des lands. Besloten is, dat de evacuatie van inva liden en gewonden uit den oorlog in Fin land naar Zweden voortgezet zal worden. De straatverlichting; te Helsingfors heeft weer gebrand. De autoriteiten te Helsingfors hebben gisteravond de maatregelen ingetrokken, welke bij het begin van den oorlog waren genomen voor de passieve verdediging. Voor den eersten keer sinds 106 dagen is de stad weer verlicht. De trams rijden en ook de auto's hebben de lichten aan. De etalages der winkels zijn 'weer ontstoken. Wel bevinden zich nog stapels zandzakken langs de huizen en rond monumenten. Stichting van een Karelische republiek De Moskousche correspondent van het Zweedsche „Aftonbladet" meldt dat Rus land op de thans door Finland afgestane landengte een Karelische republiek wil stichten, waarvan Viipuri de hoofdstad zou worden, en waarin de leidende regeerings- posten gegeven zullen worden aan thans in Rusland wonende Finsche communisten. In het Noorden trekken de Rus sen terug. Volgens een bericht uit Noord-Fmland zijn de Russen begonnen terug te trekken. De Finsche troepen en de vrijwilligers aan dit deel van het front blijven in hun stel lingen in afwachting van orders. De Finsche troepen moeten tusschen 15 en 25 Maart teruggetrokken worden, be halve in den sector van Petsamo, waar de termijn tot 10 April loopt. Hanko moet vóór 23 Maart overgedragen zijn. Zweedsche vrijwilligers lontstemd jegens hun regeering. Het blad der Zweedsche vrijwilligers is, naar de correspondent van „Stockholm Tidningen" aan het noordelijk front in Finland meldt, vandaag met een zwarten rouwrand verschenen. De vrijwilligers- krant toont zich uiterst verbitterd tegen over de Zweedsche regeering. De comman dant der vrijwilligers Linder heeft gewei gerd een verklaring af te leggen. De vrijwilligers zijn van oordeel, dat het belachelijk is, thans te spreken van een verdedigend verbond met Finland, nu dit land zijn verdedigingsmiddelen heeft ver loren. Zij stellen de vraag, waarom dit ver bond niet is gesloten toen Finland nog sterk was en zich kon verdedigen. Dit nummer bestaat uit Scl»ci»rle«i'ssew won len lag Nieuwe arrestaties in de Vlissingsche spionnage-affaire. (Pag. 1, eerste blad) De straffen op spionnage worden ver moedelijk verhoogd. (Binnenland) De Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance vertrekt binnenkort naar Fin land. (Pag. 1, eerste blad) Nieuwe arrestaties verricht. MEER AANHOUDINGEN MOGELIJK GEACHT. Scheepvaart-bewegingen werden aan vreemde mogendheid verraden. Hoewel het uiterst moeilijk is, over de spionnage-affaire hier ter stede na dere bijzonderheden te verkrijgen (de autoriteiten zijn zoo gesloten als een bus en laten niets los) kunnen wij nu toch wat meer vertellen over de aan leiding tot de arrestaties te Vlissingen en elders. Op zichzelf is het niet bezwaarlijk over deze opzienbarende kwestie zooveel de tails te krijgen als wij maar verlangen. Opgewonden praatjes doen de ronde en men weet ons de meest tegenstrijdige bij zonderheden te vertellen. Dikwijls bijzondei interessant. Doch met slechts één gebrek de feiten zijngeen feiten, maar fan tasie. Ook weet het publiek vele namen te noemen van menschen die gearresteerd zijn. Als wij de groote „men" moesten ge- looven, zou op het moment ongeveer half Vlissingen achter de tralies zitten Intusschen is het begrijpelijk dat een en ander in deze omgeving groote aandacht trekt en dat het gebeurde de gemoederen blijft bezig houden. Onware geruchten kunnen vele onschuldigen groot nadeel be rokkenen. Daarom leek het ons ge'wenscht. na voorzichtig onderzoek in verschillende richtingen, van het gebeurde zóóveel te vertellen, als raadzaam kan worden geacht en dienstig om de zaak tot haar ware proporties terug te brengen. In dit verband moet ons de opmer king van het hart, dat de geslotenheid der Justitie, hoe begrijpelijk op zich zelf misschien ook, niet in het algemeen belang is. Men kan ook on- noodig zwaar op de hand zijn. Nu in ons land in zoo groote mate wordt gespionneerd, is het een landsbelang dat het publiek weet van welke prac- tijken de spionnen zich bedienen en voor welk soort onderwerpen de „hee- ren" belangstelling hebben. Dan, daar zijn wij zeker van, zal het herhaalde lijk voorkomen, dat een burger de aandacht vestigt op handelingen die hem verdacht voorkomen en dat op deze wijze een spionnage-complot kan worden ontmaskerd. Hetzelfde is ette lijke malen met misdrijven van ande ren aard het geval geweest en de Zeeuwsche justitie heeft in een zeer recent verleden nog de gunstige gevol gen kunnen bespeuren van nauwe en vertrouwelijke samenwerking met de Pers in een belangrijke strafzaak. Bij ons onderzoek is komen vast te staan, dat de spionnage-affaire betrekking heeft op scheepvaart-aangelegenheden Toen eenigen tijd geleden de „Heemskerk" een tijdlang te Vlissingen lag en vervol gens naar Zuid-Afrika ging vertrekkeh, werd ons dringend verzocht van dit ver trek geen melding te maken en te bevor deren dat dit ook elders niet gebeurde. Men vreesde, dat de „Heemskerk" anders misschien het lot zou r \oeten deelen van het getorpedeerde zusterschip de „Arends- kerk". EEN „VERTROUWENSPOSITIE". Intusschen blijkt deze discretie weinig zin te hebben (al zullen wij haar natuurlijk ook in de toekomst blijven betrachten). Gewetenlooze lieden blijken oereid te zijn gevonden, tegen betaling allerlei bijzonder heden op scheepvaartgebied aan een vreem de mogendheid bekend te maken. Een ex- stuurman van de groote vaart, zekere B. te Vlissingen woonachtig, is enkele maan den geleden afgekeurd en had sindsdien „een vertrouwenspositie" gekregen. Ook zijn echtgenoote wist van zijn nieuwe werkzaamheden niet méér, dan dat het om een vertrouwenspositie ging. B. legde zich toe op het verkrijgen van bijzonderheden over de; ondanks den oorlog toch nog altijd vrij talrijke, schepen die te Vlissingen aan komen, er passeeren of van hier vertrek ken; hun naam, nationaliteit, lading, plaats van bestemming, datum van vertrek, enz. enz. Het behoeft geen betoog dat en waar om zulke bijzonderheden voor oorlogvoe rende mogendheden van groot belang zjjn. Om dezelfde reden zal men tegenwoordig in de Pers niet veel scheepvaartbewegin gen meer aantreffen, daar onze neutrali- teitshandhaving dit ongewenscht doet zijn. B. moest zijn materiaal naar een adres in Rotterdam zenden en ontving voor zijn moeite geregeld geld. Naar verluidt (maar hieromtrent hebben wij ons geen zekerheid kunnen verschaffen) is het uitbetalen van dit salaris aanleiding geworden tot het aan het licht komen dezer spionnage-af faire. Dit zou namelijk een keer in een der Vlissingsche hotels hebben plaats gehad en de aandacht hebben getrokken van an dere bezoekers die de zaak verdacht von den en er de aandacht van derden op ves tigden, zoodat het onderzoek aan het rol len kwam. De hier bedoelde B. is de Vlissingsche arrestant waarvan in het eerste bericht over deze aangelegenheid melding werd ge maakt. De tweede daarin bedoelde aange houdene komt uit het midden des lands en wel uit een gemeente wier naam een auto riteit ons vertrouwelijk mededeelde, zoodat wij dezen niet kunnen publiceeren. Dit feit is trouwens ook slechts van bijkomstige beteekenis. Voorts zijn hier ter stede ver schillende huiszoekingen verricht. NIEUWE ARRESTATIES. Intusschen is het bij deze twee arresta ties niet gebleven. Oud-stuurman B. had natuurlijk relaties noodig wom de scheep- vaart-gegevens waarvoor zekere mogend heid geld over heeft, te kunnen verkrij gen. Een dezer relaties was een Vlissing sche cargadoorsbediende, die zich kort ge leden zelfstandig als cargadoor heeft ge vestigd, zekére B., en die uit hoofde van zjjn beroep natuurlijk uitstekend op de hoogte is van belangwekkende bijzonderhe den der hier vertoevende vaartuigen. Deze B. is jl, Maandagnamiddag op straat in de omgeving van het station door twéé marechaussees aangehouden en naar Zevenaar overgebracht. Denverdachte werd niet de minste gelegenheid gelaten, even tueel bezwarende stukken te vernietigen of derden te waarschuwen. Direct na de arrestatie werd hij naar Zevènaar overge bracht. Naar verluidt zal ook deze ver dachte binnenkort ter beschikking van de Middelburgsche Justitie worden gesteld hij blijft in bewaring. Elders in den lande heeft sindsdien een vierde arrestatie plaats gevonden. Ook in dit geval is ons de plaatsnaam op ver trouwelijke wjjze ter oore gekomen, zoodat wy dezen niet nader kunnen aanduiden. In tot oordeelen bevoegde kringen acht men de mogelijkheid van meerdere arres taties niet uitgesloten; men verwacht deze zelfs.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1