De haven van Vlissingen in 1939. UIT DEN OMTREK Middelburg. Oost- en West-Souburg Higgekerke Zoutelande GEMENGD NIEUWS het orkest onder leiding van mej. de Hondt, het Wilhelmus speelde. Met het uitspreken van de beste wen- schen voor het welslagen van dezen ba zar, knipte mevrouw Hartjes het gespan nen rood-wit-blauwe lint dooi*,waarmede de bazar officieel was geopend. Spoedig heerschte er nu een geweldige drukte in de smaakvol versierde zaal. Tal van dames en heeren noodigden den bezoeker deel te nemen aan de diverse spelletjes en attracties, want daaraan is op dezen bazar geen gebrek. Het Irjkt ons niet noodig deze attracties allen te noemen, een uitzondering willen wij maken voor de smaakvol ingerichte stand van handwerken, waarin speciaal voor de da mes heel wat is te vinden. Een gezellig hoekje is ingericht als theeschenkerij, ter wijl het orkest van,mej. de Hondt mede zorgt voor een prettige stemming. Zij die zich dan ook eens echt willen amuseeren, zouden we willen adviseeren: Breng een bezoek aan dezen bazar in hot Concert gebouw. G\j steunt daarmede tevens een bijzonder goed en symphatiek doel. Vrijdagavond zal, met medewerking van jC.K.W.O. een gezelligen avond worden gehouden. DRAMA TER ZEE Leege reddingboot gevonden. Op verzoek van een consulaat hier ter stede heeft de politie tijdelijk een redding boot in bewaring genomen, die op zee door Het Nederlandsche motorschip „Viking" drijvende was gevonden en die vermoedelijk afkomstig is van een Engelsch schip waar omtrent niets meer is vernomen, waarom vermoed werd dat dit schip met man en muis is vergaan. In de boot bevonden zich kogelgaten terwijl op het daarin aanwezige drinkwa- tervat een adres in Engeland is vermeld. Verder werden een kompas, een reddings gordel en een verbanddoos in de boot aan getroffen. Kennelijk was de boot niet opge tuigd geweest, zoodat zich daarin vermoe delijk geen personen hebben bevonden. Een nader onderzoek wordt ingesteld. DE WERKLOOSHEID EST ONZE GEMEENTE. Weer een daling. Bij den Gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden volgens de jongste opgave als werkzoekenden inge schreven Mannen 1 boekbinder, 2 letterzetters, 1 grondwerker, 6 metselaars, 12 opperlieden, '17 schilders, 11 timmerlieden, 1 vlechter, 1 opzichter, 1 houtbewerker, 1 mandenma ker, 2 meubelmakers, 1 stoffeerder, 4 kleermakers, 16 metalbewerkers, 3 brood banketbakkers, 3 koks, 1 sigarenmaker, 4 slagers, 1 tuinman, 4 magazijnbedienden, 5 reizigers-agenten, 2 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 13 kellners, 20 loopers, 3 por tiers, 60 transportarbeiders, 24 kantoor bedienden, 40 varensgezellen (w.o. stuur lieden, maohinisten, stokers, matrozen enz.), 94 losse arbeiders. Vrouwen2 kantoorbedienden, 2 huis houdsters, 1 dienstbode, 4 werksters, 2 onderwijzeressen. Totaal 385 ingeschrevenen (vorige week 421), waarvan 181 in zorg t.w. 21 in de werkverschaffing, 24 in de plantsoenen, 94 crisissteuntrekkers en 42 gesteunden van wege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermindering van 34 werkzoe kenden. JAARVERGADERING VLISSINGSCHE SPEELTUINVEREENIGING. In September wordt het 20-jarig bestaan gevierd. Onder leiding van den heer D. Herjboer hield de Vlissingsche Speeltuinvereeniging gisteren haar jaarlijksche vergadering in het St. Vincentiusgebouw aan de Brouwe- naarstraat. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter er zijn spijt over uit dat niet meer le den aanwezig waren. Spr. hoopte dat de tijdsomstandigheden geen moeilijkheden voor het werk der vereeniging met zich zullen brengen. Hij vroeg de medewerking van de leden. Na voorlezing der notulen bracht de se cretaris, de heer P. van der Sluijis, het 19e jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de ver eeniging 100 leden telt, welk aantal in de zomermaanden 140 bedroeg. Het werd be treurd, dat in den winter, als de speeltuin gesloten is, .altijd velen als lid bedanken. In den tuin werd een nieuwe wip geplaatst. Bij het tuinfeest waren 300 kinderen aan wezig. Het St. Nicolaasfeest werd in de Luxor-bioscoop gevierd. Er werden in het afgeloopen jaar 17 bestuurs-en 2 ledenver gaderingen gehouden. Het verslag eindig de met een opwekking propaganda te ma ken voor het speeltuinwerk. De penningmeester, de heer B. de Groot, bracht het financieel verslag uit. De in komsten bedroegen 1043.64%, de uitga ven 935.76, zoodat er een batig slot is van 107.88i/2. Het 2-centsfonds (be stemd voor een tuinfeest voor de kinde ren) wees in ontvangsten aan 160.38 en uitgaven 158.47, dus een goed slot van 1.91. Deze verslagen werden onder dank zegging goedgekeurd. In de kascommissie werden benoemd de heeren F. Klopmeijer en P. J. ten Hacken. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren P. van der Sluis, le secre taris, J. Baart, 2e voorzitter, Minderhout, 2e penningmeester en G. Hilbert, commis saris, allen bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De voorzitter deelde mede, dat op een nog nader te bepalen datum in de maand j Mei, de tuin wederom voor de kinderen zal worden opengesteld. Voorts werd de viering van het 20-jarig bestaan der vereeniging besproken. De voorzitter was van meening dat dit feit feestelijk mag worden herdacht, zoowel door de kinderen als de ouders. Voor de kinderen zal een tuinfeest worden geor ganiseerd, terwijl den ouders een feest avond zal worden aangeboden. Uit de ver gadering werden eenige opmerkingen naar voren gebracht, terwijl de financieele zijde werd besproken. Daar het feest eerst in September zal plaats vinden, werd nog geen definitief plan vastgesteld en zegde het bestuur toe, deze zaak in overleg met de leden te regelen. Mededeeling werd gedaan van het aan- koopen van een nieuwen draaimolen, daar herstel van den tegenwoordigen draaimo len een belangrijk bedrag zou vorderen. Voorts deelde de voorzitter mede dat in verband met het uitbreidingsplan een klein gedeelte van den tuin aan den nieu wen verkeersweg zal moeten worden op geofferd. De oorlog maaktg een eind aan gunstige vooruitzichten. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Haven van Vlissingen werden de jaarstukken over 1939 behandeld en werd besloten de jaar lijksche aandeelhoudersvergadering bijeen te roepen tegen 7 Mei. Terwijl het mogelijk was over 1938 een dividend uit te keeren van 3% zal er over 1939 geen sprake van een dividend- uitkeering kunnen z\jn. Dit is het recht- streeksche gevolg van het feit, dat een gedeelte van het kapitaal van de N.V. be legd is in Nederlandsche Staatsfondsen, waardoor tengevolge van de koersdaling van deze fondsen, op de effecten rekening een koersverlies werd geleden van 55.039.55. Indien er geen koersverlies op ef fecten zou zijn geweest, zou de exploi tatierekening dit jaar een winstcijfer hebben aangewezen van 41.073.38 tegenover 41.917.73 over 1938. Balaus-cijfers. De balans over 1939 die op de alge meene vergadering ter goedkeuring werd voorgelegd, ziet er als volgt uit: Debet: Vaste activa f 532.105.07 Kas en kassier 38.075.77 Effecten 260.067.50 Belasting en verzekeringen H 250. Debiteuren 12.197.28 Interest 3.192.50 Onderhoud werktuigen en gereedschappen 791.25 775.000.— 30.029.87 32.998.87 35.650.74 Or edit: Kapitaal geplaatst Crediteuren Fonds voor buitengewoon onderböud en vernieuwing Extra reserve Verlies- en winstrekening terwijl de voorgestelde verlies en winst rekening de volgende cijfers vertoont: Debet: Afschrijvingen 16.394.51 Onderhoud gebouwen, ter reinen en materialen 5.042.48 Fonds voor buitengewoon onderhoud en vernieuwing 8.665. Koersverschil effecten 48.387.47 Algemeene onkosten 31.028.30 Credit: Havengelden 36.183.28 Huur terreinen en gebouwen 29.391.43 Exploitatie 27.136.84 Water m 463.13 Interest 7.466.22 Havensporen 415.79 Kadegeld 1.146.98 Verlies 1939 7.314.09 De oorlog steekt een stok in het wiel. Aan het verslag van de directie ont- leenen wij het volgende: Terwijl gedurende de eerste 8 maanden van 1939 het aantal schepen dat Vlissingen aanliep (1637 schepen met 2.023.795 N. R.T.) grooter was dan in de overeenkom stige periode van 1938 (1608 schepen met 1.865.104 N.R.T.) en de geïnde havengel den hooger waren, bracht het uitbreken van den oorlog een dusdanige verminde ring van het verkeer gedurende de laatste 4 maanden van het jaar teweeg, dat de cijfers voor het geheele jaar 1939 belang rijk achterbleven bij die van 1938. Dien tengevolge was ook het geïnde havengeld minder. Het oliebunkerbedrijf gaf in 1939 een dusdanige toename te zien, dat ondanks het feit, dat dit bedrijf gedurende de laatste vier maanden bijna geheel stil lag, in dit jaar toch nog meer schepen werden gebunkerd dan in 1938. Het kolenbunker- bedrijf gaf een verdere achteruitgang te zien. Ook het verkeer van zeeschepen op de Binnenhaven voor de N.V. Vlissingsche Mineraalolie Asphalt Raffinaderij onder vond den terugslag van den internationa len toestand. In het begin van het jaar werd Vlis singen nog enkele malen bediend door de schepen van de Red Star Linie, voor het innemen van passagiers. Toen deze pas sagiers echter weer via Antwerpen konden embarkeeren, vervielen deze schepen. De tankinstallatie voor melasse had een bevredigend emplooi. De hoeveelheid op- en overgeslagen goederen was wederom grooter dan in 1938. De tonnage van de schepen, die in 1939 de haven binnenliepen bedraagt (de tus- schen haakjes geplaatste getallen zijn die van 1938): 1.707 (2.031) zeeschepen 1.816.822 (2.425.518) N.R.T. 1.839 (1.878) binnenschepen 4.94.870 (633.331) tonnen draagvermogen. 266 (390) schepen van de N.V. Stoomv. Md- „Zeeland" 376.374 (437.764) N.R.T. 5.054 (5.531) schepen van de Prov. Stoombootd. o/d W.-S. 1.365.505 (1.424.449) tonnen draagvermogen, benevens een groot aantal schepen van de Koninklijke Nederlandsche Marine en het Nederlandsche en Belgische Loodswe zen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerdSchakelarm band grijze bivakmuts damesrgwiel heerenrijweizwemvestlichtblauw over hemd wollen kindermuts, en dat inlichtin gen zijn te bekomen omtrentzeildoeken handbeschermer bij G. de Vos, Kolvenier- straat 34 bankbiljet bp J. Schrier, Leliën- laan 13 damesparapluie bij C. Woltering, Scheldestraat 27 rijwielbelastingmerk bij Sanderse, Westelijke Bermweg 4ver chroomd nikkelen heerenhorloge bjj J. Prins, Lepelstraat 6 bruine wollen kinder handschoen bij J. Schillemand, Bankert- straat 19staafje soldeer bp van de Grijp, Dortmansstraatö; donker grijze bi vakmuts bij M. van Boven, Nieuwendijk 43 verfkwast bij Janse, Ravensteijnplein 1 beige band van damesmantel bij Stroo, Singelweg 116 paar blauwe wollen kin derwanten bij de Jonge, Parklaan la bruine muts bij Th. Swennen, Kolvenier- straat 14 blauwe kinderwant bij T. Theu- ne, Verk. Quakkelaarstraat 13 kinder wantje bij G. de Rijke, Flesschenstraat 12; rijwielbelastingmerk bp Poppe, Schelde straat 70 paar roode glacé heerenhand schoenen bij A. Mommaas, Bouwen Ewout- straat 28boven rijwielbelastingmerk bij van Noorden Kanaalstraat 32 zilveren armband bij Ratelband, Clijverstraat 17 rijwielbelastingmerk bij Zoutewelle, Noordstraat 35 blauw kinderschoentje bij Wed. Daamen, Bankertstraat 27 gekleurd kinderwantje bij van der Schouw, Groote Markt 17 roïschaats-sleutel bij R. Mulder, Coosje Buskenstraat 18 dubbeltje bij J. Bakker, Coosje Buskenstraat 52 zakmes bij J. de Wijze, Koudenhoek 21 glacé hee renhandschoen (nappa) bij van Gessel, Coosje Buskenstraat 5 schakel armband bij de Rijke, Papaverlaan 9 ring waaraan een sleutel bij H. de Quellerij, Bonedijke- straat 142 kruideniersboekje bij Wage naar, Noordstraat 19 wit zadeldek je by Braat, Emmastraat 12 kettinkje met vier sleutels bij I. Bosselaar, Palingstraat 46 donkerbruine autostep met luchtbanden bij J. Post, Keizerstraat 12. Badhuis aan de Bonedykesfcraat. Gedurende de week van 5 tot 9 Maart werden in het badhuis 912 baden genomen en wel 620 door heeren, 141 door dames, 41 door kinderen en 110 door militairen. KRING WESTELIJK ZÜID-BEVELAND DER ZEEUWSCHE LANDBOUW-MIJ. Ontstemming over de prijzen der landbouwproducten. De afdeeling algemeene leden van den kring Westelijk Zuid-Beveland der Zeeuw- sche Landbouw Mij. hield Dinsdag haar jaarvergadering te Goes. De voorzitter, de heer Jac. Klompe, betreurde het, dat de belooning en waardeering van den land bouw zooveel te wenscben overlaat. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan, besprak de heer Koert te Wol- phaartsdijk den z.i. te lagen bietenprijs. Vooral het klein-bedrijf komt er door in moeilijkheden. De groote boeren, die aan- deelen in de suikerfabrieken hebben, ko men belangrijk hooger. Ook met de aardappelenprijzen gaat het volgens den voorzitter verkeerd. Deze loo- pen terug en het kwantum dat de regee ring heeft aangekocht is te gering. Daarna hield de heer ir. Versteeg, waar nemend secretaris der Z.L.M. een rede over „Voedselvoorziening in oorlogstijd". Daarin behandelde spr. o.a. de kunstmest- distributie en bodemproductie, de inname van de verschillende producten en de vee voederdistributie. Spr. waarschuwde de boeren tegen op timisme wat de prijzen betreft. Voor den oogst 1940 staat nog niets vast. Gezien de heffing op de aardappelen achtte spr. het billijk, dat er een prijs garantie komt. de pogingen zullen worden voortgezet. Ds. Stegenga uit Zuidzande, voorzitter van het comité, zei, dat de pessimisten, die meenden dat er geen jongens voor te vinden zouden zijn, weer eens niet heelemaal gelijk kregen. Hij dankte den leeraar voor zijn groote toewijding en den rijks-landbeuw- consulent voor de vele medewerking. De burgemeester van IJzendijke, jhr. L. von Bönninghausen tot Heringhaven, voor zitter van de commissie van toezicht, ver klaarde dat hij door het bijwonen van ver scheidene lessen nog beter heeft ingezien welk een uitgebreide en interessante stof er bij dit onderwijs te behandelen is. Aardig was, dat de oudste cursist uit aller naam het comité bedankte en in het bijzonder hun leeraar, wien een herinne ringsgeschenk werd overhandigd. DE BRUG OVER DE EENDRACHT BIJ THOLEN. Beroep van den raad van Thoïen ongegrond verklaard. Bij Kon. besluit is thans een beschik king gegeven op het beroep van den raad der gemeente Tholen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan besluiten van den Tholensehen gemeenteraad, vol gens welke uit de middelen van het brug- bedrijf ruim 30.000 zouden worden uit gekeerd aan de algemeene kas der ge meente. Gedeputeerde Staten hebben over wogen, dat de vraag, in hoever de ge meente Thoïen gerechtigd is tot het heffen van verkeersrechten op de brug over de Eendracht nog niet tot oplossing is ge bracht en dat het, hangende deze kwestie, geen goed financieel beleid is, de finan cieele positie van het brugbedrijf door ont trekking daaraan van gemeld bedrag, te verzwakken. Ook werd ovexwogen, dat het bedrag van 30.000 wordt onttrokken aan het doel, waarvoor het werd bijeenge bracht (het bouwen en exploiteeren van een brug) en dat de brugexploitatie, de heffing van verkeersgeld daargelaten, reeds verre de draagkracht der gemeente te boven gaat. De Kroon heeft thans beslist, dat geen middelen aan het brugbedrijf behooren te worden onttrokken ten bate van den a 1- gemeenen dienst der gemeente. Daardoor immers zegt het betreffende Kon. be sluit zou de financieele positie van het brugbedrijf aanmerkelijk worden verzwakt, hetgeen ontoelaatbaar zou zijn, nu het geenszins vaststaat, dat het bedrijf ook in de toekomst de hooge bruggelden zal blij ven ontvangen, welke het thans ontvangt. Overigens bestaat er te minder rede om de inkomsten van den algemeenen dienst der gemeente te verhoogen ten koste van het brugbedrijf, nu de gemeenteraad kort geleden is overgegaan tot verlaging van het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting en de personeele belasting en daarmede dus gewone inkomsten van de j gemeente heeft prijsgegeven, r Het beroep der gemeente is mitsdien on- gegrond verklaard. Aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg heeft hedenmorgen aanbesteed het maken en inhangen van twee binnenvloeddeuren van greenhaerthout voor de Westsluis en het herstellen, uitnemen en inhangen van deuren van de Middensluis van het kenaal door Zuid-Beveland te Hansweert. Inschrijvers L. P. Korstanje, Wemel- dinge 13.880 N.V. v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht 13.420 L. Schermers, Nieu- wendijk 13.400 G. Schermers, Nieuwen dijk 13.200 G. v. d. Klippe, Vlissingen 13.100 N.V. v.h. Van Dongen en Van Hove, Dordrecht 12.830 L. J. Dekker, Veere 12.380 J. M. Dekker, Hansweert 12.032 N.V. A. v. d. Straaten Jr.'s Aan nemersbedrijf, Hansweert 11.990 Aan nemersbedrijf P. Visser, Den Haag 4299. EINDLES CURSUS VOOR JONGE LANDARBEIDERS. Uitgaande van het comité voor jeugdwerkloozenzorg. Als proefneming werd dezen winter te IJzendijke een landbouwcursus gehouden voor jonge landarbeiders. Deze cursus ging uit van het comité voor jeugdwerkloozen zorg in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de eindles op Maandag j.l. gaf de leeraar, de heer Bukkens uit IJzendijke, een overzicht van het verloop van den cursus. Dit was betrekkelijk gunstig. Hij betreurde het echter dat het aantal deelnemers nog teveel was geslonken. Zij die volhielden, hebben goed meegewerkt. In landarbeiders kringen moet nog beter het belang van vak- onderricht worden ingezien. Hierna werden enkele greepen gedaan uit de behandelde stof, waarbij de leerlingen blijk gaven van hun vorderingen. Dé heer Hofstra als vertegenwoordiger van den rijkslandbouwconsulent sprak er zijn blijdschap over uit, dat ten minste een begin wordt gemaakt met het vakonderwijs aan den landarbeider. Het werk kan met veel meer vreugde gedaan worden als het „waarom" ervan wordt begrepen, en er worden dan 9 minder fouten gemaakt. Ook zullen de ontwikkelde arbeiders de meeste kans hebben zelf landgebruiker te worden. Hij is er van overtuigd, dat op dit gebied nog veel valt te doen en hoopt daarom, dat Goedkeuring Statuten. Goedgekeurd zijn de statuten van de Weerbaarheidsvereeniging Domburg,, thans genaamd: Schietvereeniging Domburg, ge vestigd te Domburg, alsmede van de schietvereeniging „Wilhelmina" te Koude- kerke en de schietvereeniging „Soranus" te Oostkapelle. Faillissementen Uitgesproken is het faillissement van P. van Reeven, gewoond hebbende te Groede (Z. VI.), verfhandel, thans wonende te Rot terdam, Zaagmolenstraat 219. Rechter-com- missaris mr. J. C. Brongers, curator mr. H. van der Beke Callenfels, Middelburg, Hof plein 7. Op vr\je voeten. De koopman K. M. alhier, van wiens aanhouding wij dezer dagen melding maak ten, is uit het huis van bewaring ontslagen en weder op vrije voeten gesteld. Faillissement. De rechtbank te Middelburg heeft fail liet verklaard J. de Nood, koopman, Mid delburg. Rechter commissaris Mr. A. v. d. Hoop, rechter curator: Mr. A. Bolle te Middelburg. OUDERAVOND MARNIXSCHOOL. Het hoofd heeft afscheid genomen. Maandag 1.1. werd in de Marnix-school een druk bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, hield de heer J. Wolters een inleiding, over „Voor 't eerst naar school" en de heer J. Deij over „Opvoeding in dezen tijd". Op het eind van den avond nam het hoofd der school wegens vertrek naar de Juliana-school afscheid van de ouders. Alg prov Comité van samenwerking uit de Chr. sociale organisaties in Zeeland. Het onlangs opgerichte comité van sa menwerking uit de Chr. sociale organisa ties in Zeeland had tegen Maandagavond een vergadering te Goes belegd, waartoe speciaal de middenstanders en landbou wers waren uitgenoodigd. In deze verga dering, die echter niet druk bezocht was, hebben de heeren A. Vingerling te Goes (hoofdbestuurder van den Ned. Christ Landarbeidersbond) en A. L. Louws te Oostkapelle (voorzitter van de afd. Zee land van den Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersbond) het pleit gevoerd voor de Chr. organisatie ook voor werkgevers en middenstanders. Vergadering Patrimonium. Gisteravond hield de afdeeling Souburg van Patrimonium een ledenvergadering onder leiding van den heer P. A. van de Putte. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken gaf de heer P. Suurmond een inleiding, die tot titel droeg :„Christocen- trisch". Spreker schetste in dit onderwerp de allesomvattende plaats, die Christus bij al het werk van Christenen in moet ne men. Dit geldt niet alleen t.o.v. het kerk- leven, maar strekt zich uit over het gehee le wereldleven, en over elk levensterrein. In verband daarmede hebben wij positie te nemen tegen alle humanistische instellin gen en doelstellingen. Op deze inleiding volgde een zeer geanimeerde discussie, waarbij de inleider gelegenheid kreeg om eenige nadere punten zijner inleiding van de noodige toelichting te voorzien." Sluiting volgde op de gebruikelijke wijze. Jaarvergadering Chr. Jongensclub „Samuel". Dinsdagavond hield bovengenoemde jon gensclub in de zaal Rehoboth haar 23e jaarvergadering, onder leiding van den heer L. Vader. Uit de verschillende jaar verslagen bleek o.a., dat het ledental iets achteruit was geloopen. De financieele toestand was echter gunstig te noemen. Door Kerkeraad en zustervereenigingen werden felieitatiewoorden gesproken. Deze avond werd afgewisseld met inlei dingen, voordrachten en samenspraken, welke op verdienstelijke wijze naar voren werden gebracht. Ouderling Boogaard sloot deze vergadering met dankzegging. Jaarvergadering Boeren- en Tuindersbond. Maandagavond hield onder leiding van den voorzitter den heer M. Houterman de afdeeling van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond haar jaarvergadering. Deze was slecht bezocht. De secretaris-penningmeester de heer C. Polderman bracht verslag uit over het af geloopen jaar. Hieruit bleek dat het leden tal thans 31 bedraagt. Van de Coöperatie „Eiland Walcheren" werd betrokken voor een bedrag van 3865.65. De ontvangsten waren 178.23, de uitgaven bedroegen 199.54, zoodat dus een nadeelig slot te constateeren viel van 21.51. De heer P. Polderman bracht verslag uit van de laatst gehouden Kringvergade ring. Jaarvergadering A.R. Kiesvereeniging. Maandagavond hield de Anti-revolution- naire kiesvereeniging alhier haar jaarljjk- sche ledenvergadering. Van de 28 leden wa ren er 14 aanwezig. De secretaris, de heer A. Geschiere, bracht het jaarverslag uit. De penningmeester, de heer A. Kodde, bracht het financieel jaarverslag uit. De op brengst der contributie bedroeg 20,75. Er is een tekort van 1.07%. De heer H. Melis werd als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer A. Ge schiere, welke zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer Joh. Jobse tot bestuurslid ge kozen. De heer A. Jobse hield een inleiding over de verhouding van Staat en Kerk. (Zie verdere yag. 2, tweede blad.) VIER NEDERLANDERS BIJ VERGIS SING OVER DE DUITSCHE GRENS. Een Nederlandsche wachtmeester en drie manschappen zijn volgens het D.N.B. bij Kleef bij vergissing over de Duitsche grens gekomen. Na vervulling van de gebruike lijke formaliteiten, zullen de Nederlanders naar hun land kunnen terugkeeren. Mis schien zouden zij reeds vanmiddag weer kunnen terugkeeren. MIJN SLAAT EEN GAT IN DEN DIJK OP TEXEL. Arbeiders juist op tijd gewaarschuwd. Vanochtend omstreeks negen uur heeft een mijn een gat van zeven meter middel lijn in den dijk van het oude fort de Schans op Texel geslagen. Eenige militairen, die op den dijk liepen, zagen omstreeks dat uur drie mijnen op de Texelstroom drijven. De voorste was niet ver meer van de kust verwijderd. Gestuwd door de krachtige golven, kwam de mijn met groote snelheid landwaarts. Aan den anderen kant van den dijk was men bezig met het vergraven van de grond, om plaats te maken voor een door het waterschap „De Dertig Gemeenschap pelijke Polders" te stichten gemaal. De acht grondwerkers, die met het graven bezig waren, werden gewaarschuwd. Zij snelden terstond naar het fort, dat op honderd meter van den dijk ligt. Nauwe lijks hadden ze zich in een schuilgang in veiligheid gebracht, toen de mijn tegen den dijk sloeg. De mannen werden door den geweldigen luchtdruk door elkaar ge gooid. Van de loodsjes werden de ruiten verbrijzeld. Het vliegkamp de Mok werd gewaar schuwd om de andere mijnen te achter halen. Een van deze mijnen raakte op honderd meter uit de kust vast. De andere dreef verder in de Richting van Nieuwe Schild. Reeds driemaal is de dijk in deze buurt door een mijn beschadigd. EEN TUNNEL ONDER DE NEW YORKSCHE HAVEN. De kosten op 80 millloen dollar geraamd. Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan den bouw van een ruim drie ki lometer langen autotunnel, loopende van de zuidspits van het eiland Manhattan onder de haven van New York en het Gouver neurseiland naar Brooklyn. De totale bouwkosten worden volgens het D.N.B. ge raamd op tachtig millioen dollar. De bondsregeering heeft aan de stad New York daartoe een leening van 57 mil lioen dollar toegezegd. MARKTBERICHTEN VISCHMBN VUSSINGEÏT. 12 Maart. Heden 8 manden uitsluitend wijting in consignatie aangevoerd a 1.802.2Q per 10 kg.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3