VMM PASTILLES NOOTJES ft ft ft ft ft ft Buitenlandsche hulp aan Finland was onvoldoende. Het accoord van Moskou. 9el»eurle«»»sew dbw Jew Jnfl Voordat het „vrede" werd Duitsche duikboot in Duitsche Bocht tot zinken gebracht Amerika gaat zijn vloot en luchtmacht „eenïgszïns" uitbreiden Merkwaardige bood schap van de Duitsche kolonie in Helsingfors. HOEST f bedaart oogenblikkeiijk bij gebruik var De ondergang van de „Eulota". STADSNIEUWS Vlissingen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het op 13 Juni 1938 te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland gesloten verdrag hou dende vaststelling van een grensregeling aan het Schoonebeekerdiep (Grenzaa), ean de Worm, (Wurm), tusschen de ge meenten Losser en Bardel, aan de Ram melbeek (Rammenbach) en van een ge- biedsruii met bijbehoorend slot protocol. De minister van Economische Zaken Jieeft bepaald, dat in 1940 voor de zeelt geen gesloten vischtüjd wordt vastgesteld. ft Met 136 tegen 24 stemmen en 15 stem men blanco heeft de Belgische Kamer gis teren het wetsontwerp betreffende de ver dediging der nationale instellingen aange nomen, De inschrijving op de Zwitsersche de- fensieleening ten bedrage van 200 millioen frank is gisteren gesloten. De leening is met 20 millioen overteekend. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, Von Ribbentrop, is gister avond te 22.30 uur van zgn bezoek aan Rome te Berlijn teruggekeerd. 3 ft Drie Ieren, Parnell, Lyons en Mcder- mott, zijn volgens Reuter door een speciale rechtbank van Dublin tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld in verband met den aanval op het magazijn van het fort in het Phoenix Park te Dublin op 24 De cember. De beroemde kerk te Dima in Spanje, die uit de 12de eeuw dateert, is door brand verwoest. Een kostbaar archief en het koor werden een prooi der vlammen. s Lioe Jen Soei, een aanhanger van Wang Tsjing Wei, en zijn vrouw zijn gister ochtend in hun woning in de Fransche concessie te Sjanghai aangevallen en ge wond door twee terroristen, die niet ge grepen konden worden. Dit is in een week tijds de tweede aanslag op aanhangers van Wang Tsjing Wei. Ook het grensverkeer tusschen Zwitser land en Duitschland zal evenals met Ne derland van 15 Maart af aanzienlijk be perkt worden. Voor overschrijdingen van de Duitsche grens in beide richtingen zal een speciale vergunning noodig zijn. Te Bonneval Sur Briancon in Savoie is volgens Havas een felle brand uitgebro ken, die 20 van de 25 huizen in het dorp verwoestte. De brand is te wijten aan een ongeluk. By de Amsterdamsche politie heeft zich een zeventienjarige jongen, uit Arnhem aangemeld, die een paar dagen geleden met twee gulden van zijn patroon er van door was gegaan op een gestolen fiets. Het veelbelovende jongmensch is op trans port naar zijn woonplaats gesteld. Generaal Penjaranda is bij de verkie zingen van Zondag met overweldigende meerderheid gekozen tot president der republiek Bolivia. MEN HEEFT TOEGEGEVEN TENEINDE TE VOORKOMEN DAT HET GEHEELE LAND BEZET WERD. Radiorede van Tanner. De Finsche minister Tanner heeft he denmorgen in een radiorede gezegt, dat de nieuwe grenzen ongeveer overeenkomen met die van 1921. Tanner De aanval, verklaarde Tanner voorts, is als een verrassing gekomen. Tot het laat ste oogenblik hebben wij in de vriendschap van Rusland geloofd. Den geheelen oorlog hebben de Finsche soldaten gedaan wat zij konden en hun successen gingen alle verwachtingen te boven. Doch tydens de operaties bleek, dat het tekort aan mannen voortdurend groo- ter werd en dat men de eenheden moeilijk kan vernieuwen.' Nadat vastgesteld was, dat de eenï- ge weg waarover eventueele hulptroe pen vervoerd konden worden, over Zweden en Noorwegen liep, en deze landen verklaard hadden, dat zij in verband met hun houding van strikte neutraliteit geen doortocht zouden verleenen, heeft Finland niet een be roep gedaan op Frankrijk en Enge land,. Ten aanzien van Zweden verklaarde Tanner in^Hoofdzaak, dat verscheidene ma len aan Zweden vragen, waren gesteld. Deze hadden geen resultaten opgeleverd en er werden ook niet voldoende vrijwilligers gezonden. Pas de laatste dagen waren deze vrij willigers gereed om naar het front te worden gezonden. Wat betreft de redenen voor het sluiten van den vrede, verklaarde Tanner, dat, aangezien de buitenlandsche hulp onvol doende bleek te zyn, de verantwoordelijke regeering niet riskeerde, dat het gebeele land door de Russen bezet zou worden, met alle verschrikkelijke gevolgen, die zulk een toestand zou meebrengen. De regeering is twee weken lang met Moskou in contact geweest, zonder dat de Sovjet-regeering ooit een wapenstilstand voor den duur der onderhandelingen aan vaard heeft, hetgeen een beslist abnormaal feit in de geschiedenis is. De Russische voorwaarden waren zwaar der en vérstrekkender dan de resultaten die het Sovjet-leger op het slagveld had verkregen. Het algemeen belang des lands eischte, dat de voorwaarden werden aan vaard. De regeering kan er over voldaan zijn, dat in het accoord geen politieke voor waarden zijn opgenomen. De vrijheid, söuve- reiniteit en onafhankelijkheid van Finland blijven intact en het politieke programma van de regeering-Kuusinen is prijsgege ven. Tanner besloot Men weet niet wat de toekomst ons zal brengen. Eén ding is zeker het leger is intact en wij kunnen thans in afwachting van de toekomst werken om ons economische leven in op- bouwenden zin tot ontwikkeling te bren gen. BITTERHEID TE HELSINGFORS. De Finnen ontwaakten vanochtend om in enkele hunner kranten met dikke kop pen,, buitenlandsche radioberichten" over het sluiten van den vrede te zien aan gekondigd. Tot dusver is van Finsche zijde geen officieele mededeeling gedaan. Het besef van de strengheid der voor waarden van de regeling bracht volgens Reuter groote ontsteltenis teweeg en me nige uiting van bitterheid werd gehoord. Zelden kan een vrede met zoo weinig geestdrift verwelkomd zijn als deze. WAT DE BUITENLANDSCHE PERS ERVAN ZEGT. „Het offer Is gebracht". De Fransche bladen waren te laat van de onderteekening van het accoord van Moskou op de hoogte om er commentaren aan te kunnen wijden. Naar aanleiding van de mededeeling van Radio-Moskou, dat een FinschRussisch vredesverdrag tot stand was gekomen, schrijft de Petit Parisien: Het offer is ge bracht. De uiterst smartelijke stap, die Finland zoojuist heeft gedaan, kan zijn glorie als natie, die ondanks zijn moed en heldhaftigheid is gekruisigd slechts ver meerderen. „Rusland heeft geheel zijn plan verwezenlijkt". Het vredesaccoord tusschen Finland en Rusland wordt door de Italiaansche bladen in grooten opmaak gepubliceerd. In een kort commentaar doet de Mes- saggero uitkomen, dat als gevolg van de door Finland gedane concessies, Rusland geheel zijn plan verwezenlijkt tot het we der in bezit nemen van de posities van het oude tsarenrijk in de Oostzee, dat reeds Vrede tusschen Rusland en Finland. (Pag. 1, eerste blad) Finland betaalt bet gelag (Kort commentaar) Enorme uitbreiding der Amerikaansche vloot en luchtmacht. (Pag. 2, eerste blad) De bemanning van het Nederlandselie tankschip „Eulota" is veilig te Fly- mouth aan wal gezet. (Pag. 2, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEE1 LAATSTE BERICHTEN. gedeeltelijk verwezeniykt was door de vo rige accoorden met Letland en Estland. Doordat de Karelische landengte met Viipuri aan Rusland wordt afgestaan, krijgt Kroonstad, het voornaamste Rus sische arsenaal, zijn waarde van groote marinebasis terug. Moskou, zoo vervolgt het blad, heeft gekregen wat het wilde, nl. niet het verzekeren van de verdediging van Leningrad, welke door de Finnen in het geheel niet bedreigd werd maar het teruggeven van haar beteekenis aan de militaire haven Kroonstad en het opvoe ren van de Russische vlootmacht in de Oostzee. Geen zekerheid omtrent de toekomst van Finland. Aangezien de volledige inhoud van de Russische vredesvoorwaarden te Londen te laat is ontvangen, baseeren de Engel- sche bladen hun commentaren op de eerste berichten, waaruit reeds bleek, dat de voorwaarden zwaar zjjn. De Daily Telegraph meent, dat, als de Finsche regeering de voorwaarden, die Finland tot een hopelooze prooi van Sov jet-Rusland zullen maken, aanvaardt, er geen zekerheid kan bestaan omtrent zgn toekomst. De News Chronicle schrijft: Laat men nooit vergeten, dat het op initiatief van den aanvaller was, dat de vredesonder handelingen werden begonnen, omdat de aanvaller de volle consequenties van voort zetting van den oorlog vreesde. Uit de Scandinavische pers. De Zweedsche ochtendbladen betreuren eenstemmig de strenge bepalingen van het FinschRussische vredesverdrag. Alle stellen zij echter vast, dat Finland zijn souvereiniteit, vrijheid en onafhankelijk heid heeft behouden. De heldhaftige strijd van Finland, schrijft Stockholms Tidningen, is niet ver- geefsch geweest. Het moge waar zyn, dat de territoriale eischen der Sovjet-Unie die van November verre te boven gaan, toch is de toestand thans verschillend, want als Finland, zonder zich te verdedigen, had toegegeven zou de Sovjet-Unie haar eischen zonder ophouden verzwaard hebben, net staat verdwenen zou zijn. zooiang tot Finland als onafhankelijke De Deensche Berlingske Tidende schrijft: De vredesboodschap zal wel door geen en kelen man of vrouw in Scandinavië wor den ontvangen zonder een gevoel van ver nedering en zonder het begrip, dat alle Scandinavische landen getroffen worden door de Finsche nederlaag. De Noord- sché landen z\jn gisteren zwakker en armer geworden, en wel niet alleen in strikt territorialen zin. NOG HEVIGE STRIJD TE VIIPURI. Gisteravond werd nog enkele uren voor dat bekend werd dat een vredesovereen komst was gesloten, in de buitenwyken van Viipuri nog verwoed gevochten. Vol gens den correspondent van „Aftonbladet" te Helsingfors maaiden de Finsche ma chinegeweren de aanstormende vijandelijke rijen weg. Het Finsche legerbericht van gisteren meldde nog Op 11 Maart duurde de vijandelijke druk op de noord-westeiyke kust van de baai van Viipuri voort. Op enkele punten slaagde de vijand er In wat te vorderen. Oostelijk van Viipuri zijn vijandelijke aan vallen afgeslagen, behalve in de ètreek van de Tali, waar de strijd voortduurt. In de buurt van Pakkola brengt het Finsche geschutvuur den aanval van den vijand over de .bevroren Vuoksi tot staan. In de richting van het station Ayrapaa heeft de Finsche artillerie vijandelijke aanvalsfor- maties verspreid. Tusschen Vuosalmi en het Ladogameer bedrijvigheid van patrouil les en storingsvuur van de artillerie. Ten noordwesten van het Ladogameer duurden de vijandelijke aanvallen voort, vooral bij Pitkaranta en Kollanjokizij werden af geslagen. Overigens activiteit van patrouil les. Op 11 Maart heeft de Finsche lucht macht verkenningsvluchten ondernomen en vijandelijke troepen en artillerie- en tank colonnes gebombardeerd. In de operatie- zone was de activiteit der vijandeiyke luchtmacht gedurende' den dag zeer groot. In het binnenland bleven de vijandelijke luchtoperaties beperkt tot het gebied ten zuiden van de lijn Salo—RihimakiLathi Kouvola. Rihimaki, Lahti, Kouvola en de stad Mikkeli werden gebombardeerd. Volgens gecontroleerde berichten zijn 15 Russische vliegtuigen neergehaald. Boven dien zijn vermoedelijk zes toestellen om laag geschoten. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Maandagmiddag tydens een verkenningsvlucht boven de Duitsche Bocht en de riviermondingen een bommen werper der Britsche luchtstrijdkrachten met succes een aanval heeft gedaan op een Duitsche duikboot. Men heeft gezien, dat de duikboot door minstens één bom werd getroffen. Men gelooft, dat zij gezonken is. Reuter verneemt, dat de duikboot lang zaam aan de oppervlakte voer, toen de be manning van een Britsch bombardements vliegtuig haar in het oog kreeg. Het vliegtuig ging onmiddellijk tot den aanval over en liet vier bommen van 115 kilogram vallen. Een dier bommen kwam juist voor den commandotoren terecht en een tweede heeftvermoedeiyk eveneens doel getroffen. De bestuurder van het vliegtuig zag voor- en achtersteven van de duikboot boven water komen, terwijl het middenge deelte onder de oppervlakte was. Een Britsch verkenningsvliegtuig heeft later op de plek van den aanval een aantal pa trouillevaartuigen gezien. MET 21 SLAGSCHEPEN, 22 HULP SCHEPEN EN 1011 VLIEGTUIGEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij 655 millioen dollars worden gevoteerd voor de uitbreiding der Ameri kaansche marine en luchtmacht. Dit geld zal in de volgende twee jaren worden be steed. Het wetsontwerp, dat nu naar den Senaat zal worden doorgezonden, zal de vloot der Vereenigde Staten 21 nieuwe slagschepen, 22 hulpschepen en 1011 vlieg tuigen verschaffen. Er was in het Huis slechts weinig verzet. VERZOEK AAN GOER1NG OM OP TREDEN TEGEN DE BOLSJEWISTEN. De Duitsche kolonie in Helsingfors heeft gisteren volgens Havas een boodschap ge zonden aan Goering, waarin zy, na te hebben herinnerd aan het Duitsche streven in Finland, hem verzoekt, dat Duitsch land het initiatief zal nemen voor den weerstand tegen de bolsjewisten, wier vliegtuigen vrouwen en kinderen bombar deeren en een land aanvallen, dat een bastion der westersche beschaving vormt. Aangezien op deze boodschap geen ant woord is ontvangen, heeft de Duitsche kolonie zich rechtstreeks tot Hitier ge wend en zqn aandacht gevestigd op het feit, dat het monument, dat in Hange is opgericht ter eere van de voor bevrijding van Finland gevallen Duitsche soldaten, door de Russen is geoombardeerd. Ten slotte heeft de Duitsche kolonie een bood schap gericht tot alle Duitsche onder danen in de wereld, opdat zij zich aan eensluiten om het derde rijk de nood- zakeiykheid te doen gevoelen van het ne men van maatregelen om een einde te maken aan de terroristische daden der Sovjets. Er moet op gewezen worden, dat het grootste deel Ier Duitschers, die in Finland gevestigd zijn, nooit gunstig het Duitsch-Russische samengaan hebben ont vangen, ho'dnelckipste^^^^^ het sterk antiseptische geneesmiddel VA tegen Verkoudheid, Keelpijn en Ij Griep. Maar vraag naar de ÉR9 ECHTE VALDA X,:- Hollondscho doozen^r^",^' X p8[^ SO cenl. BEMANNING VEILIG TE PLYMOUTH AAN LAND GEZET. Relaas van kapitein Elzlnga:. Het Engelsche oorlogsschip, dat de op« varenden gered heeft van het Nederland- sche motortankschip „Eulota", dat door een explosie verloren is gegaan, is gister avond in Plymouth aangekomen. Daar waren alle maatregelen voor him ont vangst getroffen. Uitdrukkelijk wordt be vestigd, dat niemand is vermist of ge wond. Kapitein Elzinga heeft verklaard, dat de ontploffing, welke het zinken van het schip ten gevolge had, zich gistermorgen vroeg heeft voorgedaan. De radiohut werd door de kracht van de explosie gebeel vernield, zoodat het niet mogelijk was noodseinen uit te zen den. Inmiddels begon het schip over te hellen. De bemanning begaf zich in de booten en na tien minuten bevond men zich op veiligen afstand van het zinkende schip. Kapitein Elzinga voegde eraan toe, dat hij met de booten gedurende zes en een half uur in de nabijheid van de „Eulota" bleef, voordat het schip in de golven verdween. Later verscheen een Fransch vliegtuig boven de booten en de bemanning wenkte den bestuurder voor hulpverleening. Na eenigen tijd kwam een Britsch oorlogs schip op de plaats, waar de booten dre ven en dit nam de Nederlanders aan boord. Gisteravond heeft het de beman ning aan wal gezet. Slechts enkele opvarenden hadden lichte» wondjes bekomen. Kapitein Elzinga kon geen verklaring geven van de oorzaak der ontploffing. De „Eulota" had alle lichten ontstoken en toonde de Nederlandsche vlag op het oogenblik, dat de ontploffing plaats greep. BAZAR TEN BATE DER CHR. SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGE KINDEREN. Gisteravond geopend. Tot en met Donderdagavond a.s. wordt in het Concertgebouw een bazar gehouden, waarvan de opbrengst ten bate komt van de Chr. School voor Zwakzinnige kinderen te Walcheren. De bazar is georganiseerd door de af- deeling Vlissingen van den Ned. Chr, Vrouwenbond. Gisteravond had de officieele opening plaats, doch tevoren hadden velen zich vereenigd in de voorzaal van het Concert gebouw, waar wij o.a. opmerkten: mevr. van Woelderen-Sprenger, wethouder Edel man, de eere-voorzitster mevr. Hartjes- Mijland, het bestuur van de afdeeling Vlissingen van de Chr. School voor Zwak zinnige kinderen, den voorzitter en een bestuurslid van de afdeeling Middelburg, resp. de heeren ds. Dippel en notaris Terpstra en verder predikanten, onder- wyzers( essen) en vele anderen. Dit gezelschap werd welkom geheeten door de presidente van het bazar-comité mevrouw Schmidt, die dankte voor de groote belangstelling, omdat deze zoo hard noodig is voor het welslagen van den bazar. Lang heeft de afdeeling ge aarzeld, een bazar tè houden, doch de school, waarvoor de opbrengst bestemd is, heeft het te hard noodig, waarom spreek ster allen verzocht goede propaganda te willen maken voor het bezoeken van dezen bazar. Ds. J. W. Dippel heeft daarna, namens het schoolbestuur dankgebracht voor het initiatief en het vele werk. Spreker schetste vervolgens de oprich ting van de school te Middelburg. De aanleiding daartoe was het zwak-intellec- tueele »iönd, dat zooveel te kort komt. Het zwakzinnige Kind was in Zeeland verwaarloosd en daarom was het een eer dit werk te mogen aanvangen in naam van Christus. Men heeft echter vele moei- ïykheden moeten overwinnen. Het Rijk zorgt voor de salarissen, de provincie voor de vervoerkosten, doch al het andere, zoo als de inrichting van de school, de leer middelen enz., moest ~elf bijeengebracht worden. Voor dit doel heeft het bestuur contact gezocht en gevonden met de vrou wenverenigingen en daarop vertrouwd. Dit vertrouwen is, aldus spr. niet be schaamd. Eerst organiseerde do afdeeling 't Zand een bazar, daarna de afdeeling Middelburg en thans de afdeeling Vlis singen. Spr. sprak de hoop uit dat het schoolbestuur met de opbrengst van deze drie bazars, de kosten van de inrichting zal kunnen dekken. De opening- Vervolgens sprak mevr. Hartjes haar vreugde uit, dat haar was verzocht dezen bazar te openen, omdat het voor zoo'n schoon doel is. Spreekster uitte haar groote bewondering voor de onderwijzers en de onderwijzeressen, die het op zich nemen het misdeelde kind wat te leeren. Daarna begaf het gezelschap zich naai' de groote zaal, waar, bij het binnentreden,

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2