„Vrede" tusschen Finland en Rusland Breskensche Courant Tlteuioen Bundel Finland rouwt. Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Finnen staan de Karelische landengte af Hangoe wordt voor 30 jaar verpacht. De Russen trekken zich uit Petsamo terug. Jaaski, ANTRI Helsinki iAKKOl WK A" t W** KYVRÖLA iSTJOHANNES f VALKI IBJÖRKO/ WïIP,ALAf RAUTUS \RAIVOLA_J KORKEMJAKI ^^'^'bjeloostrow ^^Ss*SE5TRO J E nykyrka eisariz [leningraI ISHORKS1 .avansaarii AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 'SOVJET RUSLAND yU "DE GEEISCHTE 25KM LIJN KORT COMKKNTAAR. FINLAND BETAALT HET GELAG. VREDE DIE BLJNA HET AANVAARDEN VAN EEN het vredesverdrag van 1920 werd bepaald, in zijn territoriale wateren aan de kusten van de Noordelijke IJszee geen oorlogs schepen en andere gewapende schepen te stationneeren, met uitzondering van ge wapende schepen met minder dan 100 ton waterverplaatsing, welke Finland het recht heeft in onbeperkt aantal te onderhou den, evenals niet meer dan 15 oorlogs schepen en andere gewapende schepen, waarvan de tonnage de 400 ton niet te boven mag gaan. Finland verplicht zich, zooals in hetzelfde verdrag werd bepaald, in genoemde wateren geen duikbooten en gewapende vliegtuigen te stationneeren. Evenzoo verplicht Finland zich, zooals in hetzelfde verdrag was bepaald, aan deze kusten geen oorlogshavens, vlootbases en militaire werken in grootere mate aan te leggen dan vereischt is voor de er aan wezige schepen en derzelve uitrusting. Artikel 6 Aan de Sovjet Unie en haar staatsburgers wordt, zooals in het ver drag van 1920 was voorzien, het recht van vrije doorreis door het gebied van Petsamo naar Noorwegen en terug verleend. Daar bij wordt aan de Sovjet Unie het recht verleend, in het gebied van Petsamo een consulaat op te richten. Goederen, die door het gebied van Petsamo uit de Sovjet Unie naar Noorwegen worden vervoerd en even zoo goederen, die uit Noorwegen naar de Sovjet Unie en door dit gebied vervoerd woeden, zijn niet aan visitatie en contróie onderworpen, slechts met uitzondering van de voor de regeling van het transito ver keer noodige controle, terwijl zij ook niet onderworpen zijn aan doorvoerrechten en andere heffingen. Bovenbedoelde contröle der transitogoederen wordt slechts toege laten in den vorm, die in zulke gevallen in het internationale verkeer gebruike lijk is. Staatsburgers der Sovjet Unie, die zich door het gebied van Petsamo naar Noor wegen en uit Noorwegen terug naar de Voorradig alle uitvoerigen van den voor de Nederlandsche Hervormde EerTc. BOEKHANDEL D'HTJY Badhuisstraat 15 Sovjet Unie begeven, hebben op grond van de door de bevoegde Sovjet-organen af gegeven passen het recht van vrije door reis. Met inachtneming van de geldende al- gemeene bepalingen hebben ongewapende Sovjet-vliegtuigen het recht, tusschen de Sovjet Unie en Noorwegen door het gebied van Petsamo een vliegdienst te onderhou den. Artikel 7 De Finsche regeering ver leent de Sovjet Unie het recht van door voer voor het goederenverkeer tusschen de Sovjet Unie en Zweden. Om dit transito- verkeer op de kortste spoorwegroute te ontwikkelen, achten de Sovjet Unie en Finland het noodzakelijk, zoo mogelijk in den loop van 1940, elk der partijen op zijn gebied, een spoorweg aan te leggen, die de stad Kandalaksja met de stad Kemijaervi verbinden moet. Artikel 8 Na het van kracht worden van dit Verdrag worden de economische betrekkingen tusschen de verdragsluitende partijen hervat en tot dit doel zullen de verdragsluitende partijen onderhandelingen openen over het sluiten van een handels verdrag. Artikel 9: Het bovenstaande vredesver drag wordt na onderteekening onmiddellijk van kracht en moet geratificeerd worden. De uitwisseling der ratificatie-oorkonden zal binnen tien dagen te Moskou geschie den. Bovenstaande vredesverdrag is in twee origineelen, in de Russische, de Finsche en de Zweedsche taal op 12 Maart 1940 te Moskou opgemaakt. W.g. Molotov, Sjdanov, Wassilewski, Risto Ryti, Paasikivi, Walden, Vainos Voionmaa. E3 Men bevestigt te Helslngfors, dat 9 de ministers van oorlog en onderwijs H zijn afgetreden, aangezien zij zich, j£ volgens Havas, niet konden vereeni- H gen met het besluit der regeering g vrede te sluiten met de Sovjet Unie. j| H Hoewel de ochtendbladen geenerlei 3 aanwijzing bevatten omtrent de voor- 5 waarden van het te Moskou tot stand j gekomen accoord, geven zij te ver- S §3 staan, dat het tot stand komen van h jg den vrede practisch zeker is. Vlaggen te Helslngfors halfstok. fg Terstond na de rede van Tanher gg werden alle vlaggen op de openbare gebouwen in de hoofdstad halfstok 3 geheschen. Dit gebaar werd door tal ig rijke particulieren nagevolgd. 78ste JAARGANG NUMMER 62 WOENSDAG 13 MAART 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een fj abonnement op het postkantoor zijner gemeente, j Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale i prijs. Kleine advertenties van 15i regeis 50 cent, iedere regel meer 10 cent imax. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE dr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 Itfnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 VJf ssingsche Courant Na een Russisch—Finschen oorlog van 104 dagen Is gisteravond te Moskou een overeenkomst gesloten, welke een einde maakt aan de vijandelijkheden. Bij het verdrag worden, volgens het D.N.B., aan de Sovjet-Unie o.m. toegezegd De geheele Karelische landengte met inbegrip van Viipuri, de geheele kust van het Ladogameer, het visschers-schier- elland en gedeelten van Oost-Finland. Hangoe en het daarbij behoorende gebied zal aan de Sovjet- Unie worden verpacht voor den duur van 30 jaren tegen 8 mlllioen Finsche mark tot inrichting van een marinebasis. Finland verplicht zich in zijn wateren aan de Noordelijke Ilszee geen oorlogsschepen, duikbooten en luchtstrijdkrachten te station neeren met u'tzonderlng van kle'ne kustwachtschepen de Sovjet-Unie verplicht zich haar troepen uit Petsamo terug te trekken de Sovjet-Unie zal het recht genieten van vrij transltoverkeer zonder douanecontrole via Petsamo naar en van Noorwegen in den loop van 1940 zal een spoorweg worden aangelegd van Kandalaksja naar Kemijaervi. FINSCHE PARLEMENT BIJEEN. Het Finsche parlement is, volgens Havas, gisteravond onder voorzitterschap van Vaino Hakela bijeengekomen om de door de Finsche delegatie te Moskou genomen beslu'ten te bestudeeren en sanctlonneeren cii de overeenkomst te ratlflceeren. Om half twaalf gisteravond was het Finsche parlement nog in beraadslaging bijeen. TWEE FINSCHE MINISTERS WILLEN AFTREDEN. Uit goede bron verneemt Havas, dat als gevolg van de tusschen Moskou en Finland gesloten overeenkomst twee Finsche ministers besloten hebben af te treden. Het zijn de ministers van landsverdediging Nikkanel en van openbaar onderwijs Hannula. Het Finsche parlement zou hedenochtend opnieuw bijeenkomen om verder te beraadslagen over de te Moskou bereikte overeen stemming. Over de overeenkomst is te Helsingfors nog geen enkel Finsch communiqué gepubliceerd. De tekst van het verdrag. Het telegraafagentschap der Sovjetunie meldt over het vredesverdrag tusschen de U.S.S.R. en de Finsche republiek het vol gende Het presidium van den oppersten Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjetrepu blieken eenerzijds en de president van de Finsche republiek anderzijds hebben ge leid door den wensch tusschen beide landen ontstane gevechtshandelingen te staken en duurzame vreedzame betrekkingen tot stand te brengen, in de overtuiging, dat het in overeenstemming is met de belan gen der beide verdragsluitende partijen nauwkeurige voorwaarden vast te stellen voor de waarborging der wederzijdsche veiligheid, daarbij inbegrepen de waarbor ging van de veiligheid der steden Lenin grad en Moermansk, evenals de spoorweg naar Moermanskhet noodzakelijk geacht te dien einde een vredesvèrdrag te sluiten en hebben tot hun gevolmachtigden be noemd het presidium van den oppersten Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken Wjatscheslaw Michailo- witsch Molotow, voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjetunie en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Andrej Alexandrowitsch Shdanow, lid van het presidium van den oppersten Sovjet der Sovjetunie, Alexander Michailo- witsch Wassilewski, brigadecommandant de president der Finsche republiek Risto Ryti, voorzitter van den minister raad van de Finsche republiek, Joho Kusti Paasikivi, minister, generaal Karl Rudolf Walden, professor Vainoe Voionmaa. Genoemde gevolmachtigden zijn, na we derzijdsche voorlegging van hun volmach ten, welke in den vereischten vorm en ge paste orde werden bevonden, tot overeenstemming gekomen over het volgende Artikel 1 De krijgsverrichtingen tus schen de Sovjet Unie en Finland worden direct volgens de modus van het bij dit verdrag gevoegde protocol, gestaakt Artikel 2 Voor de staatsgrens tusschen de Sovjet Unie en de Finsche republiek wordt een rpeuwe lijn vastgesteld, volgens welke in hèt gebied van de Sovjet Unie worden ingésloten de geheele Karelische landengte, met inbegrip van de stad Wi- borg (Viipuri) en de Golf van Wiborg met de daarin gelegen eilanden, de westelijke en noordelijke oever van het Ladogameer met de steden Kexholm, Sortavala, Suo- jaervi, een aantal eilanden in de Finsche Golf, gebied ten oosten van Merkjaervi, met inbegrip van de stad Kuolajaervi, een gedeelte van de schiereilanden Rybatschi en Sredni volgens de bij dit verdrag ge voegde kaart. Een uitvoerige omschrijving van de grenslijn zal worden vastgesteld door een gemengde commissie uit verte genwoordigers van de verdragsluitende partijen, deze commissie moet binnen tien dagen, gerekend van den dag der onder teekening van het onderhavige verdrag, worden samengesteld. Artikel 3 De beide verdragsluitende partijen verplichten zich te onthouden van iederen aanval jegens den ander en gee nerlei bondgenootschappen te sluiten, res pectievelijk niet deel te nemen aan coali ties, welke zich richten tegen een der ver dragsluitende partijen. Artikel 4 De Finsche republiek brengt tot uitdrukking erin toe te stemmen, dat het schiereiland Hangoe en de aan dit schiereiland liggende wateren binnen een radius van 5 mglen naar het zuiden en het oosten en van 3 mijlen naar het westen en het noorden van het eiland, zoomede een aantal eilanden, ten zuiden en ten oosten van dit schiereiland overeenkomstig de bij gevoegde kaart voor den duur van dertig jaren tegen een jaarlijksch bedrag van 8 millioen Finsche mark te verpachten, teneinde aldaar een steunpunt voor de vloot in te richten waardoor de toegang tot de Finsche .Golf tegen agressie kan worden verdedigd. Daarbij verkrijgt de Sovjet Unie het recht, ter bescherming van de vlootbasis op haar kosten aldaar de noodige aantallen land- en luchtstrijd krachten te stationneeren. De Finsche re geering zal binnen tien dagen na de van krachtwording van dit verdrag van het schiereiland Hangoe al haar troepen te rugtrekken, het schiereiland Hangoe en de daarbij liggende eilanden zullen overeen komstig dit artikel van het verdag onder bestuur komen van de Sovjet Unie Artikel 5 De Sovjet Unie verplicht zich haar troepen uit het gebied van Pet samo terug te trekken. Overeenkomstig het vredesverdag van 1920 werd dit gebied door de Sovjet Unie aan Finland afge staan. Finland verplicht zich, zooals in PROTECTORAAT BETEEKENT. Na de fiere houding der Finnen en hun moed, aan den dag gelegd bij de verdediging van het vaderland tegen den Russischen overweldiger, geeft het thans tot stand gekomen „vredes verdrag" (volgens Rusland is er ech ter geen oorlog geweest 1) aanleiding tot groote verwondering. De geheele Karelische landengte met de Golf van Wiborg, de stad van dien naam en de wijde omgeving van de westelijke en noordelijke kust van het Ladogameer tot en met Suojarvi, worden Russisch bezit. Dat is dus véél meer dan in November werd geëischt, hetgeen blijkt wanneer men even een blik werpt op het kaartje dat de Rus sische verlangens van November 1939 weergeeft. Gisteren publiceerden wij een kaar tje van Hangö. Welnu, dit belangrijke schiereiland wordt voor 30 jaar aan Rusland verpacht, het komt onder Russisch bestuur en de Sovjets gaan er een vlootbasis inrichten. Dit beteekent voor Finland, dat het iedere zeggenschap in de Finsche Golf kwijt is. Het beteekent tevens, dat de hoofdstad en haven Helsingfors die immers aan de Finsche Golf ligt, in feite onder Russische controle komt te staan. Het beteekent échter tevens, dat Rusland voortaan de Oostzee zoo- al niet beheerscht, dan toch er zeer grooten invloed gaat oefenen. De Scandinavische landen, maar ook Duitschland, zullen dit in een niet al te ver verschiet ongetwijfeld onder vinden Finland en Zweden zijn in dertijd tot overeenstemming gekomen inzake de wijze waarop de belangrijke Aalandseilanden zullen worden ver sterkt. Of Rusland er zich echter bij zal neerleggen, dat die eilanden te veel beteekenis als militair steunpunt krij gen? Als Hangö eenmaal klaar is, heb ben de Sovjets te dien opzichte een belangrijke troefkaart om de Scandi navische landen „handelbaar" te ma ken. Rusland heeft al in Juni 1939 la ten merken dat het bij deze eilanden groot belang heeft Scandinavië wordt voor de toe komst nog op andere wijze bedreigd. Er komt een spoorweg tusschen de Kandalaksja Baai en Kemijarvi. Offi cieel om den handel met Zweden ge makkelijker te maken. Spoorwegen kunnen echter ook voor militaire doel einden worden gebruiktOf Zweden met dien aanleg dus zoo bijzonder in zijn schik zal zijn? Noorwegen heeft ook reden tot waakzaamheid. ÏDe schiereilanden Sredny en Rabatsji worden gedeelte lijk Russisch bezit en Finland mag in de Noordelijke IJszee geen zee- en luchtmacht van eenige beteekenis meer hebben. Bovendien wordt Petsamo een soort „corridor" tusschen Rusland en Noorwegen. De Russen zullen er tran sitohandel mogen voeren; hun lands lieden mogen er passeeren op Russi- sche(!) passen en ongewapende Rus sische vliegtuigen mogen er over naar en van Noorwegen vliegen. Dat kan allemaal met vreedzame bedoelingen worden verwezenlijkt. Maar zal dit altijd zoo blijven? Het is mogelijk, dat Finland ge meend heeft, zich ten bate der Scandi navische mogendheden belangrijke opofferingen te moeten getroosten. Had Finland geallieerde hulp ge vraagd (waarvoor volgens verklarin gen van Daladier een expeditieleger voor inscheping gereed stond!) dan waren Noorwegen en Zweden onge twijfeld in den oorlog betrokken. In plaats daarvan kunnen zij zich nu afvragen, wanneer en op welk punt te zijner tijd Russische „verlangens" merkbaar zullen worden. Rusland krijgt thans gelegenheid zich stevig te nestelen en zijn invloedssfeer in be langrijke mate in Westelijke richting uit te breiden. Dat is om vele redenen zeer bedenkelijk voor de toekomstige gebeurtenissen in ons werelddeel. Want ook Duitschland (het moge voor de naaste toekomst misschien op leveranties uit Rusland hopen) is toch eigenlijk allerminst gerust op den voortschrijdenden bolsjewistischen in vloed in Westelijke richting. De over eenkomst van thans is een zakelijke wie weten wil hoe de leiding van het huidige Duitschland over Rusland en zijn machthebber^ denkt, leze „Mein Kampf". Ook Italië dat bekend staat om zijn onverzoenlijke houding jegens het communisme, zal niet ingenomen zijn met hetgeen thans te gebeuren staat. In hoeverre dit in naaste toe komst de DuitschItaliaansche ban den zal beïnvloeden, valt nog niet te overzien. 9 Finland betaalt het gelag In ieder opzicht. De thans verkregen „resulta ten" zijn de gebrachte offers aller minst waard geweest. Over herstel van de in Finland aangerichte ver woestingen, over schadevergoeding voor het in 104 dagen van, door Fin land toch niet uitgelokten, meedoogen- loozen strijd veroorzaakte leed, rept het vredesverdrag niet. En de vele dooden zijn..... doodhun gezinnen rouwen en vragen „waarom?" WAT RUSLAND IN NOVEMBER VAN FINLAND EISCHTE.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1