Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Voorlichting over Luxemburg. Finsch-Russische besprekingen nog niet ten einde De kwestie van geallieerde hulp aan Finland. Von Ribbentrop naar Duitschland terug gekeerd. Nederlandsch tankschip „Eulota" gezonken. Russen maken kleine vorderingen. De oorlog ter zee. ¥lissing sche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 61 DINSDAG 12 MAART 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 125, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regeis 50 cent, iedere regel nieer 10 cent imax. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 i AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR Dl YERIEN1GING „D E N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" kort commentaar. EEN VERBETERING DIE VERBETERING BEHOEFT. Onze Zaterdagsche medewerker schreef eenigen tijd geleden in een der Belgische brieven, dat de Luxemburgsche regeering „juist dezer dagen een begin heeft doen maken met den bouw van verdedigings werken op strategische punten bij de Duit- sche grens". Dit was voor den Luxemburgschen Pers Dienst aanleiding, ons plaatsruimte te vra- geen voor een in ons blad van 24 Februari opgenomen stukje, waarin werd geschre ven, dat van bedoelden bouw geen sprake kan zijn en waarin letterlijk stond „De bescherming der neutraliteit van het klei ne Groothertogdom geschiedt niet met de wapenen, doch uitsluitend door de internationale verdragen en door het internationale recht. De e e n i g e schijnbaarrmilitaire maatregelen welke Luxemburg neemt, staan in verband met de ontwapening en interneering van even tueel over een zijner grenzen komende hoeveelheden deserteurs of vluchtelingen". (Wij hebben hier twee woorden bijzonder laten uitkomen. Red.) Hierop volgde dan een slotzin, waarin werd gezegd, dat elke andere mededeeling of berichtgeving die duidt op het aanleg gen van versterkingen e.d. in strijd is met de waarheid en gevaarlijk voor de neutra liteit van het Groothertogdom. Vertrouwend op de goede informaties van den Luxemburgschen Pers Dienst, plaatsten wij dit stukje. Wij hebben daar spijt van gehad, want sindsdien troffen wij in büitenlandsche bladen berichten aan over wegversperringen die omschreven worden als „met rails bezette betonnen blokken, hier en daar vergezeld van kui len die als tankvallen kunnen dienst doen". Nadat wij hier te bevoegder plaatse de aandacht op hadden gevestigd, bereikte ons de semi-officieele mededeeling, dat de Lu xemburgsche regeering inderdaad hinder nissen laat aanleggen zoowel aan de Duitsche als aan de Fransche grens. Hier wordt aan toegevoegd, dat deze versperringen „symbolische obstakels" zijn, niet bestemd om bewapend, bemand of verdedigd te worden. De Luxemburgsche regeering zal wel haar redenen hebben, om haar neutrali- teitswil op deze wijze nog eens extra te onderstrepen. Zij bevestigt nu, dat in Luxemburg weg versperringen zijn of worden aangelegd. Onze briefschrijver noemde deze indertijd „verdedigingswerken". Op gezag van de Luxemburgsche regeering nemen wij gaar ne aan, dat een en ander inderdaad niet meer dan symbolische beteekenis heeft. Maar in ieder geval er z ij n aan de Luxemburgsche grens nieuwe werken ont staan. Dit wordt, behalve door genoemde semi-officieele mededeeling der Luxem burgsche regeering, ten overvloede beves tigd door het bericht, dat zij door het bu reau Belga liet lanceeren en waarin ge meld wordt, dat langs de Fransche en Duitsche grens betonversperringen zijn aangelegd. Dit klinkt anders dan het stukje van den Luxemburgschen Pers Dienst, die in ons blad publiceerde dat van den bouw van hetgeen indertijd „verdedi gingswerken" werd genoemd, „geen sprake kan zijn"! Genoemde persdienst was dus niet vol ledig op de hoogte van hetgeen in Luxem burg gebeurt ondanks zijn naam „Lu xemburgsche Pers Dienst". Iets dat overi gens de beste kan passeeren. Het heeft ons intusschen niet prettig getroffen, dat deze persdienst ook thans nog volhoudt, het bij het rechte eind te hebben gehad. In een stukje dat hij den Nederland schen bladen in dit verband aanbiedt, wordt zelfs een passage uit een brief dien wij schreven misbruikt, door deze aan- en afgehaald te citeeren! Hiermede wordt den indruk ge wekt, alsof het hier eveneens om een er gens gepubliceerd bericht inzake Luxem burg gaat. Hetgeen dan wordt gevolgd door den zin: „Naar aanleiding hiervan zyn wij in staat thans mede te deelen, dat en in welke ernstige mate deze berichten in strijd met de waarheid zijn". Gesommeerd een en ander te herroepen, berichtte de L.P.D. ons, geen reden te kun nen vinden tot rehabilitatie van onzen Brusselschen correspondent. Iets dat die dienst natuurlijk zelf moet weten. Maar wij stellen er prijs op te verklaren, dat het ons genoegen doet, dat de Luxemburgsche regeering intusschen heeft medegedeeld, dat inderdaad betonversperringen langs de grenzen zijn aangelegd. Dit rehabiliteert onzen Belgischen briefschrijver voldoende, zoodat wij den L.P.D. gaarne het genoegen gunnen, van zijn eigen gelijk toch over tuigd te zyn. De Sovjets zouden enkele elschen hebben laten vallen. Naar Reuter uit Helsingfors verneemt is bij de Finsch-Russische besprekingen een basis tot onderhandelen tot stand geko men, doch talrijke bijzonderheden moeten nog worden geregeld. De leden van de Finsche regeering en van het parlement worden voortdurend op de hoogte gehouden van den stand van zaken. Volgens hardnekkige geruchten, welke de ronde doen in politieke kringen in de Finsche hoofdstad zouden de moeilijkste onderwerpen, welke bij de Finsch-Russi sche besprekingen behandeld worden zijn le. De spoorweg van Wiborg naar de Russische grens. 2e. Het toekomstig politiek en militair bewind van Finland. 3e. de status van Hangö. Volgens betrouwbare te Parys ont vangen inlichtingen heeft de Sovjet- regeering echter de aan Finland by het begin der loopende onderhande lingen aangeboden vredesvoorwaarden aanzienlek gewijzigd. Verklaard wordt, dat Moskou zyn eisch inzake den afstand van Viipuri en Petsamo laten vallen en er in toe gestemd heeft zekere deelen van de Mannerheimlinie in Finsche handen te laten. Gisteravond te zes uur werd te Helsing fors vernomen, dat ue Finsche delegatie zich nog steeds te Moskou bevindt. In welingelichte kringen beschouwde men de inlichtingen, welke in de büitenlandsche pers werden gegeven over de Russische eischen als zonder ernstigen grondslag. Men vestigt er de aandacht op, dat niet alleen de houding van de westelijke buren van Finland, doch ook van de geallieerden en van Duitschland invloed kan uitoefenen. De vraagstukken gaan verder dan een wij ziging van de grenzen. Ook acht men het niet onmogelijk, dat de besprekingen on derbroken zullen worden om de Finsche delegatie in de gelegenheid te stellen nieu we instructies te halen. Waarom Rusland bereid zou zyn vrede te sluiten. Een vooraanstaande buitenlander, die goed op de hoogte is van den toestand in Rusland, heeft in de Brusselsche Soir uit eengezet, waarom de Sovjet bereid zouden zijn vrede te sluiten. De Russen, aldus het artikel, duchten een Fransch-Britsche inmenging in Fin land. Deze interventie zou in het belang der geallieerden zijn. De oorlog in Finland begint zwaar te drukken op het Russische bedrijfsleven. Door gebrekkige organisatie worden de soldaten slecht geravitailleerd. De Finnen zouden het nog lang kunnen uithouden, zoodra met het voorjaar de dooi zal intreden. Een interview met Guenther. In een interview met den correspondent van Reuter heeft de Zweedsche minister van büitenlandsche zaken, Guenther, ver klaard dat het doel van de Zweedsche re geering is, dat te doen, wat' het best is voor Finland en Zweden. De omstandighe den maakten het duidelijk, dat de beste wijze om Finland te helpen, was zelf neu traal te blijven en Finland zooveel moge lijk te voorzien van ateriaal en vrijwilli gers. Dit is in groote mate geschied, en in de meest hartelijke samenwerking met de Finsche regeering geschiedt dit nog. Ten aanzien van de huidige Finsch-- Russische besprekingen zei minister Guen ther dat van het begin tot het eind van deze onderhandelingen geen contact met Duitschland is geweest. Ook is niets ge daan om op een of andere wijze druk uit te oefenen op de Finscne regeering. ZWEDEN VERLEENT GEEN DOORTOCHT. In gezaghebbende Britsche kringen wordt, aldus Reuter, tegengesproken, dat Zweden zou hebben toegestemd in door tocht van munitie en troepen, op voor waarde, dat de geallieerde bijstand aan Finland van beslissenden aard zou zijn. Er verluidt, dat het Zweden duidelijk is gemaakt, dat de geallieerden bereid zijn verhoogden bijstand te verleenen aan Fin land, mits faciliteiten voor het transport verleend worden door de Zweedsche regee ring. Er is echter geen aanduiding ont vangen van eenigerlei wijziging in de Zweedsche houding. De geallieerden bereid tot hulp. In het Lagerhuis heeft Chamberlain me degedeeld, dat de Engelsche en Fransche regeeringen de regeering van Finland er van in kennis hadden gesteld, dat zy be reid waren om, in antwoord op een beroep op verdere hulp, over te gaan tot onmid dellijke en gezamenlijke hulp aan Finland met gebruikmaking van alle tot haar be schikking staande hulpbronnen. De parlementaire redacteur van Reuter voegt hieraan toe, dat de verklaring van Chamberlain aldus moet worden uitgelegd, dat Engelsch-Fransche hulp gegeven zal worden, wanneer er om gevraagd wordt. Finland heeft nog geen hulp gevraagd. Downingstreet 10 heeft Maandag een verklaring uitgegeven van den volgenden inhoud: „Aangezien er een misverstand schijnt te bestaan omtrent het antwoord, dat door den eersten minister heden is gegeven op een vraag van Attlee in het Lagerhuis over hulp der geallieerden aan Finland, wenscht de eerste minister het duidelyk te maken, dat nog geen beroep pp verdere hulp van de Finsche regeering is ontvan gen". DE PAUS ZOU HERSTEL VAN BEGAAN ONRECHT HEBBEN GEVRAAGD. De Duitsche minister van büitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft Maandagmid dag te half vijf een onderhoud van een half uur met zijn Italiaanschen ambtgenoot, Ciano, gehad. Vervolgens begaven beide heeren zich naar het Palazzo Venezia, waar zij een uur en twintig minuten met den Duce spraken. Hierbij was ook de Duitsche ambassadeur, Von Mackensen, aanwezig. De besprekingen tusschen den Duce en Von Ribbentrop hadden, naar officieel wordt medegedeeld, tot onderwerp een be studeering van den internationalen toe stand. Ze vonden plaats in den geest en het kader van het verdrag van bondge nootschap en de tusschen Italië en Duitsch land bestaande overeenkomsten. Graaf Ciano heeft voor het vertrek Von Ribbentrop en diens gevolg een intiemen avondmaaltijd aangeboden. Gisteravond te 21.40 uur is Von Ribben trop daarop met zijn gevolg uit Rome ver trokken. Von Ribbentrop na bezoek aan den Paus onwel geworden? In Vaticaansche kringen, die met de staatssecretarie in verbinding staan, be weert men volgens Havas, dat Von Ribben trop na zijn audiëntie bij den Paus onwel is geworden. Men zegt, dat de Duitsche mi nister juist in de antichambre van Maglio- ne's appartement was binnengeleid, toen hij zich minder prettig gevoelde. Hij moest eenige oogenblikken gaan zitten, alvorens hij binnenging in de audiëntiezaal, waar Maglione hem wachtte. Het onderhoud met den Paus. „Awenire", het katholieke blad te Rome, schryft, dat de audiëntie door den Paus en kardinaal Maglione aan Von Ribbentrop verleend, ongewoon lang heeft geduurd. Het blad merkt op, dat er geen gebrek was aan onderwerpen van bespreking en vraagstukken, welke een onderzoek tus schen den Heiligen Stoel en Duitschland noodzakelijk maken de kerkelijke politiek, door het Rijk gevoerd ondanks het nog steeds geldende concordaat, heeft voor de kerk en de katholieken op het gebied van het Duitsche rijk een atmosfeer van vijan digheid en hinderpalen geschapen, welke lijk staat met een vervolging, aldus het blad, In een bericht, getiteld„de Paus spreekt openhartig tot Von Ribbentrop" geeft de Romeinsche co. respondent van de „Times" de punten weer, die volgens me- dedeelingen van geloofwaardige zijde ty- dens het onderhoud tusschen den Paus en den Duitsclien minister zouden zijn bespro ken. Von Ribbentrop zou den Paus geen uitgewerkt plan hebben voorgelegd, doch hebben verklaard, dat Duitschland den oor log niet heeft gewild en den Paus gevraagd hebben,of hij bereid zou zijn, steun te ver leenen aan een vredesplan, zoo dit door Duitschland of een bevrienden staat zou worden ingediend. De Paus zou hebben geantwoord, dat alle steun aan een eventueel vredesplan zou afhangen van het herstel van het onrecht, dat niet alleen den katholie ken, doch ook den niet-katholieken in Polen is aangedaan. Bovendien meent men te weten, dat de Paus gewezen heeft op de onrechtvaardigheden, die niet alleen tegenover Polen begaan zijn, doch ook tegenover andere landen zoo als Tsjecho-Slowakije. Hy zou te ver staan hebben gegeven, dat hy slechts steun zou geven aan vredesvoorstellen, op voorwaarde, da t deze niet in stryd zouden zijn met de vyf punten, om schreven in zyn Kersttoespraak voor het college van kardinalen. De „Times"-correspondent acht het voorts waarschijnlijk, dat het bezoek van Von Ribbentrop aan Rome tevens verband houdt met den a.s. terugkeer van Sumner Welles naar Rome: NA EXPLOSIE OP DE NOORDZEE. Bemanning gered. „Naar wy van de reedery N.V. Pe troleum Maatschappij „La Corona", een dochtermaatschappij van het Ko ninklijk* Shell Concern vernemen, is het motortankschip „Eulota" op weg van Rotterdam naar Curacao gister avond op de Noordzee door een ont ploffing verloren gegaan. De geheele bemanning bestaande uit 42 personen, is door een Engelsch oorlogsschip gered. De „Eulota" is een schip van 9000 ton, dat in 1936 is gebouwd en uitgerust was met paravanes. Op 8 Maart was het schip van Rotter dam vertrokken en voer in ballast naar Curagao. De ontploffing had plaats op 48 gr. 35 min. Nb. en 8 gr. 22 min. Wl. De gezagvoerder van de „Eulota" is kapitein B. Elzinga. ZIJ ZOUDEN BUITENWIJKEN VAN WIBORG HEBBEN BEZET. Het Finsche legerbericht van Maandag luidt Te land Op het ijs van de Finsche Golf zijn kleine Russische afdeelingen opgerukt, doch zij hebben zich later teruggetrokken. De vijand heeft zijn aanvallen op de kust van de Baai van Viipuri voortgezet eri op enkele punten maakte hij onbelangrijke vorderingen. Plaatselijke vijandelijke aan vallen tusschen de baai en de Vuoksi zijn afgeslagen. Zeven tanks werden vernield. Een vijandelijke aan al in de richting van Paakala is door de Finsche artillerie tot staan gebracht, evenals ee i aanval bij de Taipale. Op andere deelen van de landengte voor al bedrijvigheid van de artillerie. In het noordwesten van het Ladogameer heeft de vijand na krachtige artillerie voorbereiding een eiland can de Pitkaeranta-archipel be zet. Een aanval in de richting van Pitkae- ranta en Uoma werd afgeslagen. Te Kol- lanjolü duurde de strijd den geheelen dag de vijand verloor meer dan tweeduizend dooden. Vijandelijke aanvallen in de rich ting van Kuhmo en Salla zijn afgeslagen. Overigens niets te melden. In de lucht De Finsche luchtmacht heeft Zondag haar verkenningsactie voort gezet. Bovendien bombardeerde zij vijan delijke concentratiepunten en formaties en achtervolgde zij de Russische troepen op het ijs van de baai van Viipuri. Zy heeft ook ravitailleeringscolonnes en artillerie- treinen gebombardeerd. Aan het oorlogs- tooneel vertoonde de Russische luchtpiacht in vergelijking met den vorigen dag een groote bedrijvigheid. Vooral de achterste linies bij Rovaniemi, Kemijaervi en Kexholm werden gebombardeerd, evenals de streek van Simola en Satkijarvi. In het binnen land zijn eenige plaatsen tusschen Lahti, Kouvola en Fredrickshamn gebombardeerd. Volgens gecontroleerde rapporten zijn acht Russische vliegtuigen neergehaald- Gisteren is te Helsingfors vijfmaal lucht alarm gemaakt. Ondanks de onderhande lingen te Moskou blijft de militaire bedrij vigheid zeer aanzienlijk. Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het Russische militaire district Leningrad deelt mede. dat op 11 Maart de Sovjet-Russische troe pen den ring rondom Wiborg hebben ge sloten. De oostelijke en noordelijke wijken van de stad zijn door de Russen bezet. Op den westelijken oever van de baai van Wiborg rukken de Russische troepen zege vierend op. De infanteriegevechten by het station Lojmola aan den spoorweg tusschen Suo- jarvi en Serdobol duren voort. De Sovjet-Russische luchtmacht is op getreden tegen militaire objecten van den vijand en heeft vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Soep van VOllijpe tomaten! Tomatensoep gemaakt van volrijp geplukte tomaten. Een rijkdom aan gezondheid en genot. Voedzaam en heerlijk van smaak! Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. ^ckcwrlcw'sscw tien ^nq De „Amor" van de K-N.S.M. vergaan. (Stadsnieuws Vlissingen) Ernstig ongeval aan boord van te Vlis singen liggend kustvaartuig. (Stadsnieuws Vlissingen) Voorlichting over Luxemburg. (Kort commentaar) Tankschip van de Shell gezonken. (Pag. 1, eerste blad) De RussischFinsche onderhandelingen zyn nog niet ten einde. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Wijziging in de Finsche militaire organsatie. Naar Reuter uit Stockholm meldt zijn in het Finsche leger eenige wyzigingen ge bracht in de militiare organisatie. Ver nomen wordt, dat generaal Oesch, de chef van den generalen staf, thans het bevel voert over de krijgsverrichtingen welke ten doel hebben de zuidelijke kust van Finland te beschermen tegen de Russische aanvallen over het ys. Generaal Oesch, die vijftig jaar oud is, heeft zijn militaire opleiding genoten ty- dens den vorigen oorlog in een Duitsch jagers-bataljon. Hij kent zijn terrein uit stekend, want hij is geboren in de buurt van Viipuri. NEDERLANDSCH SCHIP KOMT GRIEKSCH SCHIP TE HULP. Maandag is het 3854 ton metende Griek- sche schip „Hiritos"" voor de zuidkust van Engeland op een mijn geloopen en door drie sleepbooten op sleeptouw ge nomen. Het Nederlandsche schip „Kerkplein" heeft zich ter assistentie naar het Griek- sche schip begeven. De bemanning van een reddingboot, welke zee had gekozen om te zoeken naar overlevenden van het Grieksche stoom schip is gistermiddag in de haven terug gekeerd. De mannen deelden mede, dat de geredden waren opgepikt door eén schip, dat zijn reis heeft voortgezet. SCHOTSCH SCHEP VERGAAN. Het Schotsche schip „Clan Stuart", groot 5760 ton, is Zondagavond na een bot sing met een ander schip in het kanaal gezonken. Twee reddingbor.ten zijn uitge varen en hebben de geheele bemanning van 57 personen gered. BELGISCHE TREILER VERMIST. Men vreest, dat de treiler Z 47 met de vier opvarenden op de Noordzee vergaan is. Een andere treiler heeft een boot van de Z 47, gehavend door granaatscherven gevonden.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1