Breskensdhe Courant DE GEALLIEERDEN KOMEN TE HULP. EERSTE BLAD el>eurUw*sseii lien Jen Jnq Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de f MISDADIGE ROEKELOOSHEID Een ernstig geval van spionnage. Finland staat voor een moeilijke keus. J)^JNDëPljP vmCCHAFT U WOLK£N VAN G€NOT Blijf van vreemde voorwerpen af Nedsrfandsche schepen uit vliegtuigen beschoten. VJissingscTie Courant 78ste |AARGANG NUMMER 5& ZATERDAG 9 MAART 1940 vDonnementsprys: l< ct. pei weèk ol 1 2.20 pe ^wartaal Franco" per post t 2.50 Afzohderlgkt J nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eer- ij abonnement op het postkantoor zynei gemeente ij Advertentieprijs: Van 1 5 regels 1 1 '25. iedere jj <-egei meer 25 een- Bg abonnement speciale orgs Kleine advertenties van l -5 regelt ö0 cent. iedere regel meer to cent imax 11 •"gels» Derde plaatsing gratis vonrmthr-tHiing Uitgave: firma f V A/V «lil VEi.lir, -jr.. riureau» iV'alstr. 58-60. lel. 10 (2 lijnen); Giro No. 6628? Eigen .cantoren te: Bresuens. Dorpsstraat, l'el.Ul )ost- «n «Vest-Souburg. Kanaals+raat 15. Tel 35 aangesloten bij het bureau voor pubuciteitswaarde. ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers KORT COMMENTAAR. Wij waren gisteren van plan, ons commentaar te wijden aan de roeke loosheid die op Schiermonnikoog zulke rampzalige gevolgen had. Een belang rijker onderwerp (de gebeurtenissen rond Finland) deed ons hiervan afzien. Toch lijkt de zaak ons van voldoende beteekenis om er vandaag op terug te komen. Menherinnert zich de feiten Drie mannen vinden op het strand een vlieg tuigbom. Een hunner probeert het ding in zijn tuin uit elkaar te halen. Het pro jectiel ontploft. Drie menschenlevens zijn afgesneden «c Dit geval doet ons terugdenken aan hetgeen wij een tijdje geleden op het Vlissingsche strand zagen. Er was een mijn aangespoeld. Een groepje, kinde ren stond er vlak bij. Jongens gooiden stcenen op het monster en stuurden er een hondje op afherhaaldelijk mepte het speelsche beest met de pooten op het ronde gevaarte Wij weten dat die mijn gedemonteerd was. Maar zouden al die kinderen dat wel beseft hebben Naar onze overtui ging is zoowel de plaatselijke als de militaire overheid bij die gelegenheid tekort geschoten, toen zij het strand niet onmiddellijk liet ontruimen. Wat een drukte voor een gedemon teerde mijn, zult U misschien zeggen. Toch is dit verantwoord/Want de ge beurtenissen op Schiermonnikoog heb ben gisteren bewezen, dat zelfs volwas senen geen onderscheid weten te ma ken, tusschen gevaarlijke en tot op ze kere hoogte ongevaarlijke militaire wapens. Wanneer volwassenen hiertoe niet in staat zijn,. Is dit zeker met kin deren het geval. En wanneer men hen Ir. ut .spelen" met een gedemonteerde mijn (waar intusschen de springlading nog in zat), maakt men hen argeloos. Wie dit toelaat, is onbewust oorzaak dat diezelfde kinderen bij een volgende gelegenheid niet voldoende op hun hoede zijn als er eens een mijn aan spoelt die nog actief is. En als men daar even over nadenkt, behoeven wij niet te gaan uitleggen wat in zulk een geval de gevolgen zijn, wanneer opnieuw met steenen wordt gegooid en hondjes te water worden gejaagd <1*4 Het is oorlog. Een kille adem strijkt over de wereld de adem des doods. Dagelijks hooren wij van vreeselijke rampen. Nieuwe wapens worden uitge vonden oude geperfectionneerd. Het oorlogstuig wordt in ruime mate ge bruikt en nu en dan verdwaalt een of ander projectiel op neutraal gebied. Zonder tot ontploffing te komen blijft het daar liggen. U vindt het en maakt beenen zoo hard U maar loopen kuntl Dat is de eenig juiste houding die een burger mag aannemen. Zoo gauw mo gelijk op veiligen afstand van het vreemde voorwerp komen en dan de autoriteiten waarschuwen. Weet men niet tot welke deskundigen men zich moe* wenden, waarschuw dan de poli tie die zorgt wel voor het overige. Maar in ieder gevalblijf met Uw vin gers van het vreemde voorwerp af. Prent dat ook Uw huisgenooten en kin deren in. Liever een keer onnoodig werk veroorzaakt, doordat een demon tage-ploeg een volmaakt onschuldig voorwerp aantreft, dan in onwetend heid rampen doen geschieden zooals eergisteren op Schiermonnikoog. Een andere bewoner van genoemd eiland heeft ongeveer op hetzelfde tijd stip eveneens een bom gedemonteerd d-w.z. hij liet dit zijn beide zoons doen. Er is gelukkig niets gebeurd. Maar die wan heeft het leven van zijn kinderen in de waagschaal gesteld om zijn nieuwsgierigheid te kunnen bevredigen of om een paar stukjes waardevol me taal meester te worden En de burgemeester van Schiermon nikoog gaat eveneens niet vrij uit. Hij heeft den verongelukten van Dijk aan geraden, voorzichtig te zijn, „omdat wen nooit kan weten wat het is." Pre cies burgemeester. Maar juist daarom had U de bom die drie Uwer gemeen tenaren doodde, in beslag dienen te nemen en de militaire autoriteiten moe ten waarschuwen Juist omdat U niet wist wat dit vreemde voorwerp was. De bom had niet in handen van het slachtoffer mogen blijven. Door dit toe te staan, is U (natuurlijk zonder dit te willen) oorzaak geworden van zijn dood en dien van twee zijner buren 4 De reeks onvoorzichtigheden van verschillende burgers heeft eergisteren tot een vreeselijke ramp geleid. Laten wij daar leering uit trekken. Het geeft niet of „men" ons niet flink vindt, of misschien zelfs laf. Als U een verdacht of ook maar een vreemd voorwerp vindt dat U niet weet thuis te brengen, blijf er dan af, maak dat U weg komt en waarschuw de politie. Dan hebt U het eenige gedaan, dat U als goed bur-' ger móet doen. En dan is U heel wat flinker dan de „helden" die hun held haftigheid thans helaas met den dood hebben moeten bekoopen. TWEE ARRESTATIES VERRICHT. Naar eerst thans officieel bekend wordt, hebben zich te Vlissingen ernstige gevallen van spionnage voorgedaan, waaraan in het belang van het onderzoek tot dusver geen publiciteit kon worden gegeven. J.l. Dinsdag heeft de commissaris van politie in verband hiermede een te Vlissin gen woonachtigen stuurman van de groote vaart gearresteerd. Ook heeft de recherche elders in het land een arrestatie verricht en huiszoeking gedaan. De tweede arrestant is Donderdag naar Vlissingen overgebracht en hier ter stede ter beschikking van de poli tie gesteld. De aangehouden stuurman fs heden aan de justitie te Middelburg overgeleverd. De andere arrestant bPjft nog in het politie bureau in bewaring, daar het politioneel on derzoek nog niet beëindigd is. Het was ons niet mogei'jk te bevoegder plaatse nadere bijzonderheden over deze aangelegenheid te bekomen. De autoritei ten moeten er zich toe bepalen, te verklaren dat het om ernstige gevallen van spionnage gaat. Finland behoeft slechts te vragen en Het lot van Scandinavië op het spel. De wereld wordt in spanning gehouden. Finland staat thans aan den tweesprong, het is aan Finland om te besluiten over zijn lotEn geland en Frankrijk zullen geen druk op dit land uitoefenen, zoo is Vrijdagavond, volgens Reuter, in welingelichte Fransche kringen verklaard. Wanneer Finland voortzetting van de geallieerde hulp wenscht, behoeft het slechts een beroep te doen waaraan de geal lieerden bereid zijn gevolg te geven. Wan neer het niet verkiest dit beroep te doen, heeft het het alternatief om in te gaan op de onderhande lingen, die Zweden het uitnoodigt te bestudeeren. Eerst Maandag eenige opheldering. Vrijdagmiddag had men te Helsingfors doen hopen, dat voor middernacht een communique zou worden uitgegeven. Daar komt niets van. Een polit.'eke persoonlijk heid heeft volgens Havas verklaard, dat eerst Maandag a.s. de bijna angstige af wachting der openbare meening een begin van voldoening zou kunnen krijgen. Het antwoord op de Zweedsche bemidde ling is langdurig bestudeerd. Men kan hier geen aanwijzingen vinden, dat de voorafgaande beraadslagingen moeilijk zouden zijn geweest door belangrijke mee- ningsverschillen. Het schijnt, dat het ge stelde probleem vooral van tactischen aard was: moest men kort en goed de Russische ouvertures afslaan, die waar schijnlijk zouden uitkomen op voorstellen, welke verder zouden gaan, dan die van den vorigen herfst, terwijl het Russische échec duidelijk is? Men spreekt hier van een Finsche overwinning, maar men heeft het diepe gevoelen, dat men de Sovjet- Russische plannen verijdeld heeft door den onverwachten, doeltreffenden weerstand. De Russen hebben dit nog de laatste da gen geconstateerd in de baai van Viipuri, vooral aan het Karelische front en op het ijs van de Finsche Golf. Men verklaart, dat de Finsche gedele geerden niet zqn vertrokken om bevelen in ontvangst te nemen, maar om zich op de hoogte te stellen, alvorens werkelijke onderhandelingen aan te gaar Zij weten reeds, dat de Zweedsche hulp evolueeren kan en dat, wanneer zij geheel verdween, daardoor een diepe wijziging zou ontstaan in de gegevens van het Russisch-Finsche probleem. Men geeft er zich rekenschap van, dat de ommekeer in de Zweedsche houding alleen door Duitschen druk kan zjjn ontstaan. De houding van Zweden. In officieele Zweedsche kringen wordt ten stelligste ontkend, dat Zweden ook maar den geringsten politieken óf diplo- matiéken druk op de regeering van Fin land zou uitoefenen. Zweden heeft zich geenszins als bemiddelaar opgeworpen, doch zich beperkt tot het overbrengen van de Russische voorwaarden aan Hel singfors. Men verklaart tevens, dat niet Zweden het initiatief tot onderhandelen heeft ge nomen. Dat ïniatief berustte uitsluitend bij de Russische regeering, die Stockholm verzocht de Finsche regeering in te lich ten over de grondslagen van een mogelijk a.ccoord. De berichten over die voorwaarden schijnen niet geheel juist te zijn geweest. Zoo zouden de Russen benoorden het Ladogan.eer alleen het gebied tot aan Sortavala eischen. Op de Kare lische landengte zou de door de Sovjet Unie geëischte grens in hoofdzaak het front van thans volgen. Ten aanzien van Hangö zouden de Russen on buigzaam blijven: zij verlangen hier een vlootbasis aan te leggen. Daar entegen zouden zij de beteekenis van Petsamo niet overdrijven: daar zouden zij zich tevreden stellen met den af stand van het schiereiland in het uiterste noorden, waartoe de Finnen zich reeds in het najaar bereid ver klaarden. In ieder geval zijn de R?is- sische voorwaarden harder dan te voren. Interview met Tanner. Het Zweedsche Aftonbladet publiceert een interview met Tanner, den Flnschen minister van Buitenlandsche Zaken, die bevestigt, dat tusschen Finland en Rus land door een derde mogendheid contact tot stand is gebracht. Dit contact is vol gens hem niet verbroken. Nya Dagligt Allehanda doet nadere me- dedeelingen omtrent de rol van Zweden bij de hervatting der Finsch-Russische onderhandelingen. Opgemerkt dient te worden, dat dit een radicale wijziging van de houding van Rusland tegenover de Finsche regeering beteekent, daar ^Island, toen Zweden zich wilde belasten met de behartiging der Finsche belangen in dat land, weigerde onder het voorwendsel, dat het de regee- ring-Ryti niet kende. Vredesbesprekingen te Tallin of Riga. Vrijdagavond is te Kopenhagen me degedeeld, dat de Russische-Finsche vredesbesprekingen waarschjjnljjk in Tallinn of Riga zullen worden ge voerd. Er wordt de nadruk op gelegd, dat nog geen vredesbesprekingen in den eigenlijken zin des woords gehou den zjjn, maar dat alle mogelijkheden van een beëindiging van den oorlog in de afgeloopen 24 uur zjjn onder zocht en nog overwogen worden. Men gelooft in de Deensche hoofdstad, al dus Reuter, dat het vitale punt voor Finland de kwestie van Hangö zal zijn. Duitschland blijft afzijdig. 3n Berlijnsche politieke kringen verklaart men volgens Stefani, dat in strijd met door de buitenlandsche pers verspreide berichten Duitschland geenszins eeD standpunt heeft bepaald tot verzoening in het FinschSovjet-Russische conflict. Duitschland blijft een houding van strikte neutraliteit en niet deelneming in dit con flict innemen. Italiaansche commentaren Het omroepstation van Rome heeft naa Havas meldt in zijn nieuwsuitzending^ fm 1 van gisteren de volgende commentaren gegeven op den huidigen toestand in Fin land „Wanneer het dat noodig acht, kan Finland den strijd voor de ona-r.ankelijkheid voortzetten. Het moet echter voor alles oppassen niet het spel te spelen van vreemde mogendheden. Een vrede tus schen de Urss en Finland zal niet in.slagen het verfoeilijke te verzachten van den aanval, die de URSS gepleegd heeft, noch de ellende, die het Finsche volk heeft on dergaan door het roode leger." De pogingen tot bemiddeling worden in de Italiaansche pers toegejuicht. Zij ziet in de mogelijkheid van vrede in Finland de opheffing van een gevaar voor Europa als geheel. ARBEIDER LINKERHAND AFGERUKT. De arbeider Ch. M. uit Overloon had dezer dagen een buisje met springstof ge vonden. Donderdag wilde hij dit in de wo- ring van zjjn ouders met een sclïaar de- monteeren. Het gevolg van deze poging was, dat het buisje met zoo'n kracht uit elkaar sprong, dat M. de linkerhand werd afge rukt terwijl hij verder aan borst en hals deerlijk werd gewond. Een dokter uit Venray, die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer on middellijk naar het ziekenhuis te Venray voor verdere verpleging overgebracht. Misdadige roekeloosheid. Dit nummer bestaa' uit 4 bladen (Hoofdartikel) Nederlandsche en Belgische schepen met vliegtuigen beschoten. (Pag. 1, eerste blad) Finland staat voor een moeilijke keus. (Pag. 1, eerste blad) Weer een ongeluk bjj het demonteeren van een ontplofbaar voorwerp. (Pag. 1, eerste blad) Gevallen van ernstige spionnage te Vlissingen 2arrestaties. De defensie-begrooting in de Eerste Kamer goedgekeurd. (Pag. 2, derde blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het m.s. „Saba" door kogelgaten beschadigd. Donderdag is in de Amsterdamsche haven; komende van Engeland, aangekomen het Nederlandsche motorkustvaartuig „Saba", kapitein de heer Roorda uit Voorburg. Het vaartuig vertoont op verscheidene plaatsen kogelgaten. Zondagochtend j.l. was het aar. de oostkust van Engeland beschoten door een vliegtuig, dat eenmaal over het schip heenvloog. De opvarenden bleven onge deerd. Het m.s. „Confid" eveneens gehavend. Bij assuradeuren van den Nederlandschen kustvaarder „Confid" is gisteren een tele gram ontvangen van den kapitein-eigenaar den heer H. Kajuiter te Rotterdam, waarin deze mededeelt, dat het schip gisternacht aan de oostkust van Engeland door een vliegtuig is gebombardeerd. De Bemanning kreeg geen letsel. Het schip kreeg vrij ern stige schade aan het dek, de stuurhut en de machinekamer. Voorts ontstond een lek, doch dit was niet van emstigen aard, zoo dat het vaartuig zonder assistentie de En- gelsche haven van bestemming heeft kunnen bereiken. De „Ccnfid" heeft een bruto in houd van 249 ton en is gebouwd in 1930. OOK BELGISCHE TREILERS DOOR VLIEGTUIGEN BESTOOKT. Ten noorden van Zeebrugge. De Belgische treiler „H. 65" is ten noor den van Zeebrugge door een niet geïdenti ficeerd vliegtuig met machinegeweervuur bestookt. Vijf of zes kogels sloegen door het dek, doch de bemanning bleef ongedeerd. De schipper van dit vaartuig heeft ver klaard, dat het vliegtuig, dat zijn schip te gelijk met 15 andere visschersschepen aan viel, van Duitsche nationaliteit was. Een onderzoek van de op de brug gevonden ko gels heeft deze verklaring bevestigd. Een andere Belgische treiler heeft een door de bemanning verlaten Britschen lich ter op sleeptouw genomen. Het visschers- vaartuig werd te Duinkerken gepraaid, waar de lichter in beslag is genomen. Nog een andere Belgische treiler heeft een door de bemanning verlaten Britsch koopvaardijschip op sleeptouw genomen en het naar een Britsche haven gebracht. Ook Britsche treilers, welke gisterochtend roeg in een haven aan de Engelsche oost kust zijn aangekomen, hebben medegedeeld dat zij Dinsdagavond door vijandelijke vlieg tuigen zijn aangevallen. Twee treilers werden gebombardeerd en uit machinegeweren beschoten doch niet ge troffen. Zij ontsnapten doordat zij de lich ten doofden. Gen andere treiler werd door kogels getroffen. Er werd evenwel niemand gekwetst. Drlo treilers uit Grimsby hebben eenige leden der bemanningen aan land gebracht, die bij de aanvallen waren gewond. Vier man zijn met min of meer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. ENGELSCHEN BOMBARDEEREN DUITSCHE PATROUnXEVAARTUIGEN. De Britsche luchtmacht heeft Donderdag, volgens Reuter, nabij Borkum drie Duitsche patrouillevaartuigen gebombardeerd. Voorts werd Donderdagavond nabjj Sylt een hulp vaartuig der marine gebombardeerd. Britsch schip aangevallen en gezonken. Het Britsche s.s. „Counsellor" (5068 ton) is, naar gemeld wordt, Vrijdag voor de N.W. kust van Engeland tengevolge van vijande lijk optreden gezonken. De bemanning is in een Engelsche haven binnengebracht. Noodvlotten verplicht voor schepen in Britsche wateren. Alle schepen, varende in de wateren rond Engeland, zullen voortaan noodvlotten of soortgelijke hulpmiddelen, welke alle opva renden kunnen dragen, aan boord moeten hebben. Elk vlot moet van een zelfontbran- dend licht voorzien zijn. In de officieele mededeeling wordt ge zegd, dat deze bepalingen gelden voor alle zeeschepen, varende tusschen de kusten van het Vereenigd Koninkrijk, de Kanaal-eilan den, het eiland Man, Eire en het vasteland van Europa. Geen gevecht tusschen een Fransch en een Britsch schip. In welingelichte vlootkringen te Parijs noemt men de DNB-berichten, waarvan wfl Donderdag melding maakten, volgens welke een Britsch schip Dij vergissing het vuur zou hebben geopend op een Fransch schip, fantastisch. Ook is het niet waar, dat een j'ransch convooi :s aangevallen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1