DRUKWERK BETER Sport ^M^jrofiéeerér" 53 postzegels )MTREK Middelburg. Oost- en West-Souburg Goes SCHEEPV AARTBERICHTEN Ernstige ongerustheid over het s.s. „Vecht". BINNENLAND Het spionnengevaar. GEMENGD NIEUWS F. van de Velde Jr. voetbal au hel buitenkansje, dat Quaker en II-O i uw kinderen bieden p am mooie, gesorteerde Maakt uw kinderen bly KERK- EN SCH00LNIEUWS LUCHTVAART BUITENLAND burgerlijke stand marktberichten HuOGTVaTER i~e vlissingen en breskens BJjz. School. v werd gisteren voor r van de Neutrale feestavondje gege- mag heten, d kon het hoofd der Qoe, er zyn vreugde 00 velen waren ge. eke bekwaamheden deren. Een bijzonder richtte spreker tot eren en wethouder idelrjk in! De vierde 3t teeken van den iermutsen op, beeld- mier de Nederland- ie voor de onafhan- derland de grenzen de vijfde klassers rienstelijke wijze ge- iken geven, terwijl assertjes klaar ge let spelletjes: „Hoe rijgesproken". Een [dat uitstekend uit- pcces oogstte. eerste en tweede het „Pietje van de en „Tuinier- ke publiek voor het jneelspel in drie be= klassen „Virgonda t met een koning, 1 :dames, nar, pages, ïisje, valt altijd in □mooie costuums en het tooneel de suggereeren. Ver» 1 daartoe meubelen I terwijl ook eenige un bijdragen lever» geheel. Ook hier- I behaald. I ïnk en een dank» ,ter der schoolver- lier, tot het per- succesvollen avond. uurdersbonden «d. 1 MIDDELBURG Ëstuurdersbonden in jen haar jaarverga» onder leiding van A. Weststrate uit ng en behandeling 'stukken, kwam het f-etaris, den heer H. J orde. Deze deelde de buitengewoon van het laatste lis een flinke groei [verkstelligen. Het liirdersbonden is ge» I bn nieuwe Bestuur- [it voor West-Wal- ïburg. De Bestuur- I met 77 leden, te iVlissingen met 307 er 1 Januari 1940 f bn bedragen Axel j, Middelburg 1219, [ieuzen 532, Tholen Z. Vlaanderen 848, zee 877 leden. Het fcpt 8146. Veie pro- bonden plaats. werd het verslag jarverslag van den |r A. W. Bouff te fl saldo te zijn van verwierf de goed- ag uitgebracht van werkloozenzorg in secretaris-penning- de heer D. Tigge- |e dat in totaal 160 werkverschaffing fcien werden ge s-inspecteur voor tu ter sprake. In den laatsten tijd Eenheid. Van ver in het comité inza- Idere besprekingen Vermoedelijk mede dere werkgelegen- andelde zaken iets inde jaar. Met den naai geconfereerd. met den rijks-in- pde oplossing kon pn ter verdere af- ;ie landelijke com- zitter dankte den ïrig verslag. orde het jaarver- 1 bureau voor ar» dat uitgebracht r van dit bureau, eelde mede, dat in n gegeven en 105 n 1938 157 advie- saken, zoodat de kelijk zijn uitge- dviezen betrof de De behandeling rtement gaf aan- derhoud, dat dc in der departe- sgedeeid, dat er mtwoord wach- en met invorde- rag van 2899.56 rdoor het totaal- in het provinciaal is tot 10.409. goedgekeurd, ïissie verslag had ting was vastge- erkiezing aan de istuursverklezing. ïr A. C. de Pauw an der Werf voor West Zeeuwsch-Vlaanderen en in de plaats van den heer L. Aalbrechtse kwam de heer j. Leenhouts uit Tholen. De penningmees ter, de heer A. W. Bouff, kon zich wegens dienstplicht niet herkiesbaar stellen. Een nieuwe functionaris werd nog niet geko zen de afdeeling Vlissingen moet voor deze vacature een candidaat aanwijzen. Het be stuur is thans als volgt samengesteld A. Weststrate, Kruingen, voorzitterH. Ver beek, Goes, secretaris J. Leenhouts, Tho len M. M. Bilius, Zierikzee J. v. d. Werf, Terneuzen en H. de Jonge Baas uit Mid delburg. Tot afdeeling voor de contróle-commissie werd aangewezen de Bestuurdersbond te Vlissingen. Hierna hield de heer G. Akkerman, lid van de centrale propaganda-commissie van het N.V.V. een inleiding. Na het beantwoorden van eenige vragen bij de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. Mutaties b$ den belastingdienst. Tot surnumerair der invoerrechten en accijnzen in trjdelijken dienst werd be noemd N. G. Timmerman te Zierikzee. Ingetrokken werd volgens het DagbL v. N.-Br. en Z., de verplaatsing van den hulp kommies der belastingen G. D. Beer van Vlissingen aan boord „Albatros" naar Lo- bith. Met ingang van 16 Maart 1940 werd de kommies ter water le Masse S. v. d. Linde verplaatst van Vlissingen aan boord „Albatros" naar Lobith. Eervol ontslag veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met Ingang van 1 April a.s., op daartoe gedaan vei'zoek, aan M. de Block eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter der ge meente Clinge. Op 1 Mei invoering van faciliteiten voor het grensverkeer? De commissaris-generaal voor het toeris me te Brussel, dr. J. A. Goris, heeft gisteren in een toespraak te Amsterdam o.m. mede gedeeld dat de misschien in uitzicht te stel len faciliteiten voor het grensverkeer wel licht den eersten Mei zullen worden inge voerd. Het zal evenwel geheel van de inter nationale omstandigheden afhangen, of men er toe zal kunnen besluiten. De schuilplaatsen worden verbeterd. Momenteel is men bezig om de open bare schuilplaatsen, die tot nu toe alleen een ingang aan de bovenzijde hadden, ook van een toegang aan den zijkant te voorzien. Bijj de jongere landbouwers. De deze week gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg en omstreken van de Z.J.L. in het Militair Tehuis werd ge opend met een woord van den voorzitter, den heer W. Besuyen. Nadat enkele gestelde vragen waren be antwoord, werd gepauzeerd. Vervolgens kreeg de heer Maljaars het woord en sprak over: ruilverkaveling. Wees voorzichtig by achteruit ryden. Gistermiddag kwam een vrachtauto uit de Heerenstraat en draaide de Langedelft in. In die straat parkeerden enkel auto's achter elkaar en de chauffeur van den vrachtauto meende bij het nemen van de bocht met een der andere auto's in aan raking te zullen komen. Hij reed daarom na een signaal te hebben gegeven, achter uit. Hij had zich daarbij niet voldoende overtuigd of de weg vrij was. Het gevolg was, dat hij een jongedame aanreed. Het liep af met een deerlijk gehavend voorwiel van het rijwiel van de jongedame. Adjunct-commies vraagt ontslag. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met ingang van 22 April a.s., op daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan .den heer L. A. H. Jansen, als adjunct-commies ter Provinciale griffie. Geslaagde uitvoering van het Souburgsch Mannenkoor. Gisteravond hield het Souburgsch Man nenkoor een uitvoering in de zaal „Mar- nix", onder leiding van den directeur den heer H. K. van Duijvenvoorde. Aan deze uitvoering werd medewerking verleend door mevr. Durjvenvoorde-Passe- hier en den heer Dj. Kappenburg. De voorzitter sprak een woord van wel kom tot de begunstigers, bestuursleden van het Vlissingsch en Middelburgsch Mannenkoor en tot de afgevaardigden van zusterverenigingen. Hierna werd een aan- Van gemaakt met de afwerking van het programma. Door het koor werden vier zangnummers gegeven, nl. 1. en 2. 't Haas- ke en Belletje, beide van P. M. Zijderlaan. No. 3 Avondlied van Fr.Abt, waarop volg de no. 4 Ave Maria van J. D. Ramshorst. Deze nummers werden zeer goed uitge vend en vooral Avondlied oogstte een luid applaus. Mevr. Duijvenvoorde (viool) en den heer Kappenburg (piano) speelden een drietal nummers, waarna een solo zangnummer volgde, gezongen door den directeur met begeleiding van piano. No. 9 Verleidend, gezongen door het koor met pianobegeleiding van den directeur werd met stille aandacht aangehoord, evenals „De liefste plek" van J. H. Losser. Na een pianosolo volgden twee duetten van F. Abt, nl. O, wie wunderschön 1st die Priihlingszeit en Wollt ihr die Engelein horen im Chor, gezongen door den heer en mevr. van Duijvenvoorde met piano begeleiding van den heer Kappenburg. Deze beide nummers werden verdienste lijk uitgevoerd en oogstten veel byval. Verder werd de avond gevuld met eenige humoristische zangnummers van dames en heeren. Aan het eind dankte de voorzitter allen die tot het welslagen dezer uitvoering hadden meegewerkt. Het Souburgsch Man nenkoor mag met groote voldoening op dezen avond terugzien. Vooral het eerste gedeelte, van het programma stond op hoog pen. Het te eigenlyk wel Jammer, dat na zooveel moois te hebben gehoord, er nog eenige aanvulling kwam, waar van da strekking nu niet bepaald kunst zinnig was. Dat was ook niet noodig ge weest. Al was dan daardoor de uitvoering wat vroeger klaar geweest, wat toch ook niet zoo erg is; daarom geven wy het Mannenkoor advies dergelijke aanvullin gen achterwege te laten. Dat verhoogd de waarde van het gebodene. Overigens hebben wij voor dit energieke mannenkoor niets dan bewondering. Het kwijt zich ernstig van zyn taak. Tijdens de uitvoering werd een collecte voor Finland gehouden. Vereen, ter bevordering van de pluimvee teelt in Zeeland. Heden hield boven genoemde vereen, te Goes haar jaarlijksche algemeen© vergade ring, waarin de secretaris, de heer J. M. Slegt, het jaarverslag uitbracht. De algemeene toestand van de pluim veehouderij in Zeeland ging er als ge volg van de oeconomische toestanden niet op vooruit. De Centrale Eierveiling te Goes ging op dezelfde wyze met haar bedrijf voort, de aanvoeren op de wekelyksche veilings- dagen namen beduidend toe. De gemaakte prijzen gaven alleszins reden tot tevreden heid. BRESKEN SCHE VISSCHERSBOOT EN PATROUILLEVAARTUIG HEBBEN WRAKSTUKKEN GEVONDEN. Omtrent lot van de 22 opvarenden niets bekend. Er is ernstige ongerustheid gerezen over liet lot van het s.s. „Vecht" van de N.V. Hontvaart, directie Vinke Co., te Rotterdam. Op de Noordzee hebben de Br. 24 en een patrouillevaartuig wrakstukken aangetroffen, die van de „Vecht" af komstig moeten zyn. Hierbij waren een ledige, gebroken reddingboot en hout, o.a. stukken van luiken. De „Vecht" is in den nacht van Woens dag op Donderdag uit den Waterweg ver trokken nadat het schip bij Wilton-Feye- noord te Schiedam, een reparatie had ondergaan. Het schip voer in ballast en moest in Afrika graan gaan laden voor de Nederlandsche regeering. De bemanning van de „Vecht" bestaat uit" 22 koppen. Daar er aan boord drie reddingbooten wa ren en bij de wrakstukken voorzoover thans bekend, zich slechts een gebroken boot bevond, wordt alle hoop, dat de op renden zich hebben weten te redden, nog niet opgegeven. Indien wat thans ernstig gevreesd wordt, ten aanzien van de „Vecht", waarheid zal blijken te zijn, is dit schip het derde, dat onze koopvaardijvloot deze week verloren heeft. Eerst de „Rijnstroom", daarna de „Grutto" en nu de „Vecht", alle gebleven op de Noordzee zonder dat meer iets althans tot op heden van de beman ningen is vernomen. Naar alle waarschijn lijkheid zijn in ieder geval de „Grutto" en de „Vecht" op ongeveer dezelfde plaats in de Noordzee ten onder gegaan, betrek kelijk dicht onder de Nederlandsche kust. De Vecht was in 1917 gebouwd bij A. Vuyk Zonen te Capelle a. d. IJssel. Het schip heeft eerst eenige jaren den naam „Graakallen" gedragen en werd daarna aangekocht door de N.V. Hout vaart, directie Vinke Co. te Rotterdam. De afmetingen zijn 1965 ton bruto en 1158 ton netto De Br. 24 te Breskens aangekomen. Vannacht kwam de Br. 24, schipper P. Lagasse, in de haven van Breskens van de vischvangst terug. Ten Noordoosten van de Thorntohbank hadden de visschers een groote partij wrakhout aangetroffen. Een gedeelte hier van hebben zij opgepikt en aan land ge bracht. Alles moet afkomstig zijn van het s.s. „Vecht". Verder had het schip aan boord ge nomen een sloep zonder kenteekenen, twee vaten olie, gemerkt „Standard'een in ternationaal seinboek, een oud logboek, een kist materiaal, een ladder, een red- dingvlot, een zwemvest, een boord met de Nederlandsche driekleur, het voorste ge deelte van een stuurhut en een reddings boei, gemerkt „Vecht", Van de bemanning is niets gevonden. ZWAAR BEWAPEND FRANSCH SLAGSCHIP TE WATER GELATEN. Kanonnen schieten granaten van 900 K.G. meer dan 40 K.M. ver. De Fransche minister van marine, Cam- pinchi, heeft gisteren verklaard, dat Woens dag het slagschip „Jean Bart" van stapel is geloopen. Om defensieredenen is dit strikt geheim gehouden. Dit schip meet 35.000 ton en is bewapend met twee vierlingtorens met geschut van 382 m.m. dat granaten van 900 K.G, meer dan 40 K.M. ver schiet. De snelheid bedraagt meer dan 60 K.M. per uur. ITALIAANSCH STOOMSCHIP GEBOMBARDEERD. En in brand gevlogen. Een reddingboot aan de Engelsche oost kust is gisteravond laat uitgevaren om te zoeken naar het in nood verkeerend Italiaan- sche s.s. „Amelia Lauro", dat in brand stond. Drie gewonden zijn in een ziekenhuis op- genomem De niet gewonde leden der bemanning zijn in een zeeliedentehuis opgenomen. Een man is door granaatsplinters gedood. De opvarenden van de „Amelia" hebben verklaard, dat vier bommen op hun schip waren geworpen. Vanochtend vroeg is ter hoogte van de oostkust van Engeland nog een tweede he vige ontploffing gehoord. De bemanning van de „Alkmaar" in Nederland terug. Gisteravond is het s.s. „Stuyvesant" van de K.N.S.M. in Nederland teruggekeerd. Te kwart over zeven kwam het schip te IJmuiden aan met aan boord de leden van de bemanning van het s.s. „Alkmaar" van dezelfde maatschappij, dat op 18 Februari nabij de Kaap Verdische. eilanden is ge strand en geheel verloren ging. GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR. Voor-het Leger des Heils. Het Prinselijk Paar heeft een belangrijk bedrag geschonken aan het Leger des Heils in verband met de „zelfverlooche- ningsaanvrage". DE STAAT VAN BELEG WORDT UITGEBREID. Verklaring van minister Dijxhoorn. Antwoordende, op sprekers, die ter be strijding van de spionnage uitbreiding van den staat van beleg hadden gevraagd, heeft de minister van defensie hedenmiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat de geheime inlichtingendienst, de justitie en de politie, reeds krachtig de spionnage bestrijden. In voorbereiding is een Kon. Besluit, waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte des lands zal worden afgekondigd. Indien het noodig zal blijken, zal de regee ring niet aarzelen, het geheele grondgebied in staat van beleg te verklaren. SUIKERPRIJS WORDT VERHOOGD. De samenwerkende organisaties in den detailhandel hebben in overleg met de fa brikanten en groothandelaren den suiker prijs geregeld. Door de genoemde samenwerking is het nu gelukt als norm te stellen een bruto winst van circa 10 procent. De suikerprijs bedraagt van 1 Maart j.l. 50 ct. per kilogram (uniform vastgesteld). Na de accijnsverhooging per 1 Mei a.s. van 10 procent of 2.00 per 100 kg. zal de prijs nogmaals met 2 cent per kilogram worden verhoogd. TWINTIG DOODEN BIJ TREINBOTSING, WAARONDER 16 GEËVACUEERDE KINDEREN. Gisteren is een op weg van Finland naar Zweden zijnde sneltrein ingereden op een trein, welke op weg naar Tornio was. Hierbij zijn twintig passagiers gedood, waaronder 16 geëvacueerde kinderen van nog geen 12 jaar oud, zoo meldt Reuter uit Helsingfors. Het ongeluk geschiedde terwijl het pik donker was en een verblindende sneeuw storm woedde in het station Littela, Nabij Tampere was de sneeuwstorm oorzaak, dat de machinist niet zag, dat het signaal op onveilig stond. MILITAIRE PATROUILLE SCHIET OP DOORRIJDENDEN AUTO. Dame gewond. Tn den afgeloopen nacht naderde te Zandvoort uit de richting Haarlem met groote snelheid een auto. Een militaire patrouille wilde den wagen op de Zand- voortschelaan aanhouden en gaf stoptee- kens. De wagen hield in, doch vlak by de patrouille gekomen, werd weer vol gas gegeven. Op den snel rydenden wagen werd nu geschoten, waarna gestopt werd. Bij onderzoek bleek, dat de inzittende, mevr. Z. uit Zandvoort vrij ernstig ge wond achter het stuur zat. Het bleek n.l., dat zij via het portier door een kogel in haar dybeen was geraakt. Direct werd de vrouw naar het St. Elisabeth-gasthuis te Haarlem overgebracht, waar de kogel ope ratief moest worden verwijderd. Haar toe stand is bevredigend. De wagen is in be slag genomen. Voor FIRMA a Grensfaciliteiten verleend. De K.N.V.B. deelt het volgende mede: Voor den wedstrijd BelgiëNederland zijn door de Belgische regeering de vol gende grensfaciliteiten verleend. Zij, die in het bezit zijn van een geldig bewys van Nederlanderschap en van een toegangsbewijs voor den wedstryd, kunn op 17 dezer naar Antwerpen reizen en moeten denzelfden dag België weer ver laten. Hun namen moeten op door den K.N.V.B. onderteekende verzamellijsten worden genoteerd, welke bij den K.N.V.B. verkrijgbaar zijn. winkelwaarde ruim 60 ct, voor slechts één dubbeltje Het zijn 55 verschillende, gesor teerde zegels aitl2 Europeesche landen, w.o. vele betere soorten, die U niet in goedkoope post zegelpakketten aantreft. Een aantrekkelijke collectievoor jeugdige verzamelaars. met deze envelop en houdt ze ondertusschen opgewekt, gezond en fit door een dagelijksch ontbijt met het voedzame, heerlijke H-0 of Quaker, rijk aan de zenuw sterkende Vitamine B, Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 cent aan postzegels,, krijgt U deze verrassing, zoolang de voor raad strekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-0 of K wix pakken en zendt ze met 2post» zegels van 5 cent franco in gesloten couvert als brief met uw adres aau Quaker, afd. 2^ Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden- Het tooverboek is niet meer verkrijgbaar. INE ERLAN D S PO PU l Al RE, Z U IN I G E ON T B IJ T Practisch Christendom. Ergens in Nederland, niet zoo héél ver van Amsterdam, heeft men gedurende de koude dagen een predikant hier en daar het tuinhek van een villa kunnen zien binnengaan; dominéé was daar per auto gekomen en elk der handen was met een kolenkit gewapend: „Zoudt u die even willen vullen?" Natuurlijk deed men dat. Even daarna tufte hij met de gevulde kitten weg, naar een geheel ander deel van het dorp. En daar bracht hij wat warmte, in dubbelen zin. Practisch chris tendom! Examens. Geslaagd voor derden stuurman de heer J. W. Zachariasse, leerling van de „De Ruyterschool". Zwitsersch militair vliegtuig verongelukt. Gisteren is een Zwitsersch militair vlieg tuig, dat zich gereed maakte te landen op het vliegveld te Thun, in een sneeuw storm geraakt en te pletter geslagen op een militair oefenterrein. Vier artilleristen, die hier aan het oefenen waren, werden gedood en twee anderen gewond. SUMNER WELLES OP BEZOEK BIJ DALADIER. De Fransche premier zeer voldaan over het onderhoud. Gistermiddag om circa 5 uur heeft de heer Daladier den Amerikaanschen onder staatssecretaris Sumner Welles ontvangen. Alvorens zich naar het ministerie van den minister-president te begeven, had Sumner Welles een bezoek gebracht aan president Lebrun op het Elysée. Beide staatslieden hadden een onderhoud van meer dan een uur. Daladier voldaan. Enkele minuten nadat Sumner Welles den premier had verlaten, verklaarde Da ladier tegenover den Reutercorrespondent te Parijs: „Ik ben zeer voldaan over myn onder houd met Sumner Welles en over zijn be zoek." Oorspronkelijk had het onderhoud een uur zullen duren, doch dit werd ver lengd tot 1 uur en 40 minuten. BRIT SCHE VLIEGTUIGEN BOVEN POLEN. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht boven Polen gevlogen. De vliegers waren uit Engeland recht streeks naar Posen gevlogen en keerden volgens Reuter naar Frankrijk terug. Zij hebben bijna 2430 km. afgelegd en zijn bijna tien uur in de lucht geweest. Er is uit zoeklichten naar de vliegtuigen ge zocht, doch slechts een der vliegtuigen werd onder vuur genomen. Boven Polen werden in het Poolsch ge stelde pamfletten uitgeworpen. Duitsche verkenningsvluchten, bij bij Britsche kust. In den nacht op Donderdag en Vrijdag zijn volgens het D.N.B. opnieuw succes rijke verkenningsvluchten gemaakt naar de Britsche oostkust. Daarbij zij in het geheel elf in Britscli convooi of met afgeschermde lichten onder de Britsche oostkust varende koopvaardij schepen met een totalen inhoud van onge veer 30.000 brutoregisterton tot zinken ge bracht of zwaar getroffen. Alle Duitsche vliegtuigen zijn zonder verliezen teruggekeerd. OOST- EN WEST-SOUBURG. GETROUWD: G. van de Voorde, 21 j. en M. Schunse- laar, 24 j. BEVALLEN: J. C. F. de Visser, geb. Dekker, d. J. E. Wagner, geb. Lieverst, z. C. Minderhoud, geb. van de Vede, d. T. Kemeling, geb. Torbijn, z. M. van der Linden, geb. Koe kendorp, d, (Nbld.) VISCHMIJN VLISSINGEN. Geringe aanvoer van consignatiezendin gen. Bot 1.802.10, wijting 1.702, gul 2.102.50, alles per 10 KG. FRUITVEILING MIDDELBURG. Appels Goudreinetten 319 ct., zoete Ermgaard 417 ct., zoete Bellefleur 26 ct., zure Bellefleur 112 ct„ Champagne zoet 28 ct, Court Peodu 310 ct., Grouw» zoet 18 ct., Reine d'or 4 ct., Adams Germain 5 ct., Meigroen 3 ct., Present van Engeland 611 ct., Roode Bakker 17 ct., Jonathan 22 ct„ Lane Prinse Albert 8 ct., Hondsmuil 6 ct., Paradijsappel 8 ct„ Peren Saint Remy 913 ct„ Kleipeer 614 ct., Gieser Wildeman 916 ct., Frangois Borgian 12 13 ct., Pondspeer 811 ct, Brederode 511 ct., alles per kg. Vrijdag' 8 1.10 13.34

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3