Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de f Rusland wil vrede j De drie vermisten van de O 11 omgekomen. Rusland stelt vredesvoorwaarden Cèsccrf- EERSTE BLAD Van goede „komaf"! ZWANENBERG Vliegtuigbom ou Schiermonnikoog ontploft. Drie eilandbewoners gedood bij poging tot demonteeren. VJissf ngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 58 VRIJDAG 8 MAART 1940 vDonnementsprys: 14 ct. pei ween oi z.zo pe «wartaal Franco per post 2.50 Afzonderlijk* nummers 5 ct. 'Vóoi bet buitenland neme men eer abonnement op net postkantoor zijner gemeente jj Advertentieprijs: Van 1 -5 regels t 1 25. iedere 1 regel meer 25 een-.. Brj abonnement speciale ij prijs. Kleine advertenties van l -5 regels 1 50 cent., iedere regel meei 10 cent (max it •egels» Derde plaatsing gratis Vontmthftaiing L'itgave: tsrrua f VAN lit V M-irr- li., tsuirau* ♦Valsfcr. 58 «0. lel. lü (2 lijnen). Giro No 60287 IC i gen tan to ren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel. 21 t Dost «n «Vest Souburg. Kanaalstraat *5 lel SP AANGESLOTEN BIJ HETxBUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VER EE NI GING ..DENEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' IC0RT COMMENTAAR. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat de strijd in Finland misschien spoediger een einde zal vinden dan algemeen wordt aangenomen. Een andere moge lijkheid is, dat de geallieerden dezer dagen officieel gewapende hulp gaan verkenen. In ieder geval staan ingrij pende gebeurtenissen voor de deur. Elders op deze pagina vindt de lezer bijzonderheden over vredesvoorstellen, die Rusland door Zweedsche bemidde ling heeft aangeooden. Weliswaar heeft een en'ander den vorm van een ultimatum. En weliswaar staat bij voor baat vast, dat Finland er niet aan zal denken, deze eischen in te willigen. Maar toch... het verschijnsel is bijzon der veelzeggend Het officieele Rusland schijnt de tac tiek van den marktkoopman te willen toepassen. Veel meer vragen, dan men redelijkerwijze kan hopen te krijgen. De „klant" (Finland) gaat dan wel af dingen en na eenig marchandeeren vin den de partijen elkaar. Met andere woorden Rusland vraagt naar onze meening opzettelijk veel meer dan het hoopt te zullen krijgen, ir de verwach ting, dat dan wel tegenvoorstellen zul len volgen. Want natuurlijk verlangen ook de Finnen naar vrede. Dat wil zeg gen naar werkelijken vrede. Immers officieel is er geen oorlog met Rusland oorlogsverklaringen zijn te genwoordig vrij ouderwetsch gewor den en men kan evengoed verdelgings- werk verrichten zonder die vervelende formaliteiten 1 Het feit, dat de Russen bereid schijnen te zijn tot het aanknoopen van onderhandelingen, komt ons voor van zeer groote beteekenis te zijn. Het be wijst, dat Rusland beseft, met wapen geweld zijn doel in Finland niet te kun nen bereiken. En zelfs, als het Finland op den langen duur er onder krijgt, zou dit toch niet van blijvenden aard zijn. Te eeniger tijd zou het Finsche volk d?n overweldiger ongetwijfeld weer verdrijven. De historie spreekt te dien opzichte duidelijke taal. Voor Finland is het een groote vol doening èn een moreele ruggesteun, dat deze Russische „eischen" worden gesteld. Het leert er uit, dat de mach tige tegenstander een les heeft geleerd de les, dat met de Finnen beter onder handeld dan gevochten kan worden. Natuurlijk zullen de onderhandelin gen geen vlot verloop hebben. Aan bei de zijden doen prestige-kwesties hun ver reikenden invloed gelden en het zal den Russen zwaar vallen, eventueel hun troepen terug te trekken, zonder belangrijke afstand van Finsch gebied aan Rusland. De Sovjets hebben daar bij in ernstige mate rekening te houden met den weerslag van dit alles in hun binnenland, waar een nederlaag in Fin land tot verlies van geloof in het juiste beleid der regeerders kan voeren met alle gevolgen van dien. Wij zijn er dus nog niet. En er zal in Finland voorloopig nog wel gestreden worden. Maar het feit dat Rusland thans vredesvoorwaarden heeft ge steld, zal den Finnen een hart onder den riem steken, hun moed en hun wil tot volhouden sterken. Eindelijk zacht weer! En onmiddellijk zult U behoefte gaan voe len naar andere kleeding. Reeds nu ont vingen wij nieuwe modellen en kleuren in HOEDEN en nieuwe dessins in Overhemden. 4 Boeden vanaf 2.25 tot 8.50 Overhemden 2.95 6.75 TWEE LIJKEN REEDS GEBORGEN. Gistermiddag tegen vijf nur was men zoover met de bergingswerkzaam heden van de O. 11 gevorderd, dat men tot in het binnenste van het schip kon doordringen. Daar vond men het stoffelijk overschot van den sergeant telegrafist Steenvoort en den koksmaat Postma. Zonder twjjfel móet ook de sergeant-torpedomaker Logmans zjjn omgekomen. Men was er gisteravond evenwel nog niet in geslaagd tot in het voorste gedeelte van de boeghuiska mer, waar hij zich bevond ten tijde van de aanvaring, door te dringen Zoo gauw als men er, na de gemeen schappelijke poging der drie bokken met een totaal hefvermogen van 180 ton, gis termiddag in geslaagd was de O 11 uit den bodem van de haven te Den Helder te trekken, zoo lang duurde het transport van het gevaarte naar het andere einde van de haven. Rond de O 11 dreven de drie bokken Het geheel werd langzaam voortgetrokken door de sleepboot .Antoinette Goedkoop", terwijl drie andere sleepbooten van de fir ma Goedkoop aan de achterzijde navigeer den om het transport in het middelste ge deelte van de haven te houden. Langs de kade volgden duizenden het sleepwerk, dat zeer langzaam vorderde. Nu en dan was de O 11, die voor twee derden schuin uit het water stak, zichtbaar. Nadat de koopvaarderschutsluis was ge passeerd, kon het publiek het transport niet langer volgen. Achter het zgn. nieuwe werk stopte het transport. Het was de be doeling, dat men de O. 11 bij het wassende water steeds verder boven een aldaar liggende zandbank zou manoeuvreéren, om, wanneer by laag, water deze zandbank droog zou komen te vallen en het water uit het schip verwijderd zou kunnen worden, de slachtoffers te bergen. Voorts zou men dan ook aan weerszijden een bekisting aanbrengen, en het gat pro visorisch dichten om het schip tenslotte naar het dok op de Rijkswerf te kunnen sleepen. Wij werden door de marinedirectie in de gelegenheid gesteld hier het bergingswerk van dichtbij gade te slaan. Met een sleep bootje arriveerden wij omstreeks kwart voor vijf bij het sleeptransport, waar men juist twee slachtoffers bleek gevonden te hebben. Men was er in geslaagd het voor schip iets meer te lichten, zoodat het ge- heele dek van de O 11 even boven water uitstak. Het schip maakte een flauwe hel ling. naar bakboordzijde. Men was juist be zig deze helling naar stuurboordzijde over te brengen, teneinde het gat, dat door de aanvaring was ontstaan, boven den water spiegel te krijgen. Wij vernamen, dat men het vierhoekige luik boven het voorste batterijcompartiment, vlak voor het Iucht- afweerkanon, had geopend. Dit compar timent stond vol water. Nadat men het had leeggepompt, begaven zich een onderofficier en een matroos met het Draegerapparaat naar binnen, waar zij het stoffelijk overschot van den 21-jarigen koksmaat O. Postma en den 34-jarigen sergeant telegrafist F. Steenvoort met olie be dekt aantroffen. Aangenomen moet worden, dat zij door verdrinking om het leven zijn gekomen. Hun lyken werden op inmiddels uit het Marine hospitaal gerequireerde brancards ge legd en met een deken afgedekt. Met een verbindingsbootje van den onder- zeedienst, waarvan de vlag halfstok woei, werden de lijken naar het Ma rinehospitaal vervoerd, waar enkele uren lang een dichte menigte stond te wachten. De plaats waar het derde slachtoffer zich moest bevinden, kon men nog niet berei ken. De sergeant-torpedomaker G. Logman bevond zich nl. op het oogenblik van de aanvaring in de boegbuiskamer by het fcorpedoruim. De aanvaring bracht in dit compartiment een verticale scheur aan van circa 1 meter hoogte van het verwrongen dek naar beneden. De breedte van deze scheur bedroeg circa 20 centimeter. Het derde slachtoffer moet derhalve terstond na de aanvaring den verdrinkingsdood zijn gestorven. Wanneer de O 11 bij laag water op de zandbank droog komt te liggen ,zal ook dit compartiment leeg komen en men hoopt dan het derde slachtoffer te kunnen ber gen. Wij hoorden echter, dat de plaats, waar het derde slachtoffer zich bevindt, moeilijk te bereiken is, daar het vermoede lijk in het torpedoruim- is bekneld geraakt. Ook het derde slachtoffer geborgen. Vanmorgen is ook het stoffelijk over schot van het derde slachtoffer van het ongeval met de „O. 11", den sergeant- torpedomaker G. J. Logmans, geborgen. IN DEN VORM VAN EEN ULTIMATUM DAT OM MIDDERNACHT AFLOOPT. De „Paris Soir" bevatte gisteren een artikel van zyn correspondent in Finland, Georges Kessel, waarin mede gedeeld wordt, dat de Sovjets Finland een ultimatum zouden gesteld hebben, dat vandaag om middernacht afloopt. Het ultimatum zou zyn overgebracht door Zweden en den steun hebben van Duischland. Het zou nog draconischer voorwaarden behelzen, dan die welke Moskon gesteld had voor de opening der vijandelijkheden. Acht dagen geleden, zoo schrijft Kessel, kwam de Finsche Minister van Buiten- landsche Zaken terug uit Stockholm, waar heen de Zweedsche regeering hem had uit- genoodigd. Hij kwam echter alleen. Hij was vergezeld van een bijzonderen ver tegenwoordiger van Koning Gustaaf. Zoo dra minister Tanner in Helsingfors was aangekomen, werd de ministerraad vol tallig bijeengeroepen ten huize van Ritti, aer ministerpresident. Tanner nam ter stond het woord. „Ik deel u mede," zoo verklaarde hij, „Dat Zweden, op verzoek van Rusland, als bemiddelaar tusschen onze beide landen heeft willen optreden. Zijn vertegenwoordiger zal u de voorstellen van Moskou- overbrengen." Hierop werd het woord gegeven aan den Zweedschen afgezant, die de ministers in kennis stelde van de Russische vredesvoorwaarden. In het kort komen die voorwaarden hier op neer: 6 1. Finland zal aan de Sovjetunie de ge- heele landengte van Karelië, met inbe grip van Viipuri afst-ian. 2. Finland zal aan de Sovjetunie het geheele gebied ten Noord-oosten van het Ladoga-meer met inbegrip van Sortavala afstaan. 8. Finland zal aan de Sovjetunie het Noordelijke deel van Lapland met inbe grip van Petsamo afstaan. 4. Finland zal aan de Sovjetunie de basis Hangoe en het geheele schiereiland van dien naam afstaan. De Zweedsche regeering heeft van de Sovjetregeering een termijn van tien dagen gekregen om over een vi-edes verdrag tus schen beide landen te onderhandelen. De termijn loopt af in den nacht van Vrijdag 8 op Zaterdag 9 Maart. DE NIEUWSTE VICTORY TWEEDDEMI Een jas, die U met plezier zult dragen, niet alleen dit voorjaar, maar 't geheele jaar door. Wij hebben een pracht collectie in chique MODERNE TWEEDS. Alle modellen met of zonder ceintuur. Ook in Gabardine jassen, is onze sortee ring compleet. Komt U eens passen? De pryzen kunnen geen bezwaar zijn. Tweed-Demi's en Ga bardine-jassen 19.75, 24.50, 27.50 tot 42.—. Walstraat 32. Heerenmodehuis Van Finsche zijde is volgens het D.NJB. gisteren het vol£ jnde officiee le communique uitgegeven: Het is de Finsche regeering ter ken nis gekomen, dat de Sovjetunie voor nemens zou zijn geweest aan Finland eischen te stellen, die verder gingen dan die van het vorige najaar. Over de bijzonderheden van deze eischen zyn tot dusver geen berichten ont- vangen. In diplomatieke kringen te Helsingfors werd gisterenavond het bericht over een Russischen stap te Stockholm en over eventueele bemiddeling van Zweden in het Finsch-Russiseh fconflict, op den grond slag van nieuwe concessies van de zijde van Finland, druk besproken. De commen taren hebben volgens Havas bijna uitslui tend betrekking op het feit, dat het gisteravond te Helsingfors gepubliceerde communique preciseert, dat de Russische eischen verder gaan dan die, welke bij de laatste onderhandelingen gesteld zijn. Men doet uitkomen, dat de regeering van Fin land het aan den eenen kant heeft over Zweedsche interventie, en aan den anderen kant reeds duidelijk maakt, dat de Finsche openbare meening niet zou kunnen be grijpen, dat deze eischen als grondslag voor onderhandelingen worden genomen." Men bsgrijnt, dat bij den huidigen stand van z°ken de Finsche regeering zich, zoo lang de officieele onderhandelingen duren, uiterst zwijgzaam toont, en het onderwerp der bespreking nog niet ter kennis van de Finsche bevolking brengt. De open bare meening, zoo kan men constateeren, oordeelt, dat het weinig succes, dat de Russen in deze oorlogsmaanden hebben behaald, concessies, welke niet vereenig- baar zijn met de onafhankelijkheid des lands, verre van rechtvaardigen. Een officieele bevestiging. De volgende verklaring is gisteravond om 21 uur volgens Reuter door den om roep In Helsingfors uitgezondenen: „De Finsche regeering maakt officieel bekend, dat de Sovjetregeering nieuwe en ver strekkende eischen aan Finland beeft doen toekomen. Verdere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt". Dit nummer bestaat uit l bladen. §ct>curlci«'sscn van d «9 Rusland zou vredesvoorwaarden hebben gesteld. (Pag. 1, eerste blad) De 3 vermisten van de O 11 zijn om het leven gekomen. (Pag. 1, eerste blad) Op Schiermonnikoog zyn 3 menschen gedood toen zij een vliegtuigbom wil den demonteeren. (Pag. 1, eerste blad) Het staat nu wel vast dat de „Grutto" met man en muis is vergaan. (Stadsnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zwanenberg's augurken... 25 a 30 heerliik-croquante. zoetzure augurkjes in ieder blik I Zóó geconserveerd, dat zij- goed blijven, ook als de bus eenmaal ge opend is. mits men de augurken onder het vocht in de bus laai staan. maakt wat smaakt! Onbegrijpelijke onvoorzichtigheid. Omstreeks half zes is gister avond op Schiermonnikoog bii het ontploffen van een bom één persoon gedood en twee anderen ernstig gewond, die later ook aan de bekomen verwondingen zijn bezweken. Woensdag ontdekten drie bewoners van het eiland, de ongeveer 40-jarige F. Band stra, R. Visser en A. van Dijk, beiden om streeks dertig jaar, langs het strand een vliegtuigbom. Zij wisten niet welk gevaar lijk voorwerp zij hadden gevonden. Men plaatste het achter op de fiets van een der mannen en transporteerde het op deze wijze naar het huis van Van Dijk. Gistermiddag besloten de mannen het gevaarlijke projectiel in den tuin te demonteeren. Nauwelijks was men hiermede bègonnen of de bom kwam tot explosie De gevolgen waren ontzet tend. De beide beenen van de drie mannen werden afgerukt, terwjjl zij voorts ernstige verwondingen aan het lichaam kregen. Bandstra bleek on middellijk te zyn gedood. De heer Visser, die naar zijn woning werd overgebracht, is gisteravond kort na zeven uur overleden. In den loop van den avond is ook het derde slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. De zwaargewonde van Dijk werd met de reddingboot „Insulinde" van het eilan.i naar Oostmahorn overgebracht, om vai daar naar het ziekenhuis te Leeuwarden te worden overgebracht. Bij aankomst te Oostmahorn bleek de toestand van den ge troffene zoo ernstig te zijn, dat verder ver voer niet raadzaam werd geacht. Korten tijd later is van Dijk overleden. Vanochtend zou het stoffelijk overschol met de „Insulinde" naar het eiland 'worden teruggebracht. De geneesheer Berghuis van Schiermon nikoog verleende de slachtoffers de eerste hulp. Tengevolge van het explodeemn van de bom zijn de ruiten van de in den om trek gelegen huizen vernield. Nog een tweede oom gedemonteerd. Gisteren heeft de heer Boersma op het strand van Schiermonnikoog een tweede vlieguigbom gevonden. Hij nam deze mee naar zijn woning, waar zijn beide zoons het projectiel hebben gedemonteerd. Gelukkig hebben zich hierbij geen ongelukken voor gedaan. Nadere bijzonderheden. Omtrent het verschrikkelijke ongeluk, waarbij drie levens verloren gingen door een onbegrijpelijke onvoorzichtigheid, verna men wij nog het volgende Woensdagmiddag ontdekte de 22-jarige zoon van den burgemeester van Schiermon nikoog op het strand de bom, welke giste ren zulk een noodlqttige uitwerking heeft gehad. Hy meende te doen te hebben met een peervormige boei. Uit dien hoofde is het te verklaren, dat hij er niet al te voor zichtig mee omging en ten slotte het voor werp ter plaatse achterliet. Korten tyd later vond van Dyk, die op de fiets een tochtje langs zee maakte, het projectiel. Ook hij zag den gevaarhjKen aard van het aangespoelde voorwerp niet in en het eveneens voor een boei aanziende, raapte hij het op en nam het mee naar huis. Hier deponeerde hij het in den tuin. Des avonds begaf hij zich naar den burge meester om dezen van zijn vondst te ver wittigen. De burgemeester ging daarop met van Dijk naar de woning om het ge vonden voorwerp in oogenschouw te nemen. Hij ried van Dijk aan er vooral voor zichtig mee te zyn, zeggende „Wees maar voorzichtig, je kunt nooit weten, wat het is".

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1