tweede blad Vlissingsche Courant Gemeentebestuur Vlissingen Neutraliteit ,/s het wel Sanostol? BINNENLAND Wat bij evacuatie komt kijken. SpvuSfiges ïoi Jekranl Hagbtad vooi Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant O Dinsdag 5 Maart 1S40 - No. 55 Burgemeester en Wethouders van Vlis- lingen; Gelezen een verzoek van het bestuur van de afdeeling Vlissingen van den Neder- jandschen Christelijken Vrouwenbond, dd. 12 Februari 1940, om ontheffing van het be paalde bij artikel 2 der winkelsluitingswet 1930 (Stbl. No. 460), ten aanzien van de winkels op de door genoemd bestuur te houden in het Concertgebouw aan de Emmastraat alhier, op 11, 12, 13, 14 en 15 Haart a.s.; Gelet op het advies van den commissaris van politie alhier, dd. 17 Februari jl. No. 296; Medegelet op artikel 9, 5e lid, der win kelsluitingswet 1930, (Stbl. No. 460); besluiten aan het bestuur voornoemd de gevraagde ontheffing te verleenen onder voorwaarde, dat de winkels hiervorenom- schreven op 11, 12, 13, 14 en 15 Maart a,s. voor het publiek geopendmogen zijn tusschen 5 uur des voormiddrgs en 11 uur des namiddags. Vlissingen, 4 Maart 1940. Burgm. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F BISSCHOP. BEZ. ZANDVOORT. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 6, 8, 13 en 15 Maart a.s. beW Vogelenzang zal worden geschoten met geschut. Gevaarlijk is het zeegebied, begrensd door de lijnen, getrok ken loodrecht op de kust uit de strandpalen 70 en 75 tot 2.5 km uit den wal en tot een hoogte van 650 m. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in bovenbedoeld gebied op te houden. Vlissingen, 5 Maart 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. ONS VOLKSBESTAAN ZOU ZIJN VERDEDIGING NIET WAARD ZLJN ALS DE VOLKSRECHTEN WER DEN MISKEND. In sommige, gelukkig nog maar zeer beperkte kringen, ontwikkelt zich ten aanzien van den neutraliteitsplicht van het Nederlandsche volk een opvatting, waarmee het niet in orde is. Deze op vatting steunt niet zuiver meer op de beginselen van het recht, maar op die van de opportuniteit. In de practijk valt het verschil, dat we hier aangaven, dui delijk waar te nemen. In het Russisch- Finsche geschil staat Nederland formeel precies zoo neutraal als in het geschil van de groote Westersche democratiën met Duitschland. Tegen de Russen ech ter mag in openbare vergaderingen en in de pers net zoo fel worden geageerd als men wil, niemand die (het on machtige communistische groepje in ons land uitgezonderd) daaraan aanstoot zal nemen of zich verontrust betoont over schending van onzen neutraliteitsplicht. Let wel: ik voel allerminst behoefte om de Russen in dit artikel te gaan ver dedigen tegen, Nederlandsche agressie! Ik heb groote bewondering voor den met zoo veel moed en offerbereidheid betoonden vrijheidszin der Finnen en ik verafschuw het Russische imperialisme en de commu nistische ideologie. Over den Russischen aanval op den kleinen nabuur heb ik me herhaaldelijk even scherp uitgelaten als wie ten onzent ook. Ik wil er slechts de aandacht op vestigen: dat mèg! Daar mee schenden we blijkbaar onzen neutraliteitsplicht niet. Maar als vele Nederlanders telkens in woord en schrift opkomen tegen de daden van onrecht, welke ter zee worden be gaan, wanneer we van onze veront waardiging laten blijken, dat de Duitsche duikbooten meer neutrale schepen tot zinken brengen dan vaartuigen van den vjjand en daarbij moeten vaststellen, dat vele honderden zeevarenden uit de neu trale (enkel de kleine!) landen aan kou, dood en ellende worden prijsgegeven wanneer we de herhaaldelijke schendingen van Nederlandsch en ander neutraal ge bied brandmerken, dan zijn er Nederlan ders, die meenen, dat met dergelijke oor deelvellingen aan onzen neutraliteitsplicht te kort wordt gedaan. Zij hebben het mis. Wanneer neutraliteit zou beteekenen, dat we geen oordeel mo- fien hebben, althans niet mogen uiten, over de politieke situatie in Europa, over de wijze waarop de oorlog zich ontwikkelt en over de methoden, waarmee de oorlog voerenden tegenover elkaar èn tegenover de neutralen optreden, dan moet dat ook |elden ten aanzien van het Russisch Finsche geschil. Anders zou men van ons kunnen zeg- j>en. dat we pas neutraal zijn en een «arakterloos zwijgen bewaren in gevallen, waarin we bang zijn voor de consequen ts van de uitgesproken meening en dat We ^iet-neutraal zijn en dapper met den m°ndf als het volk en de regeering, welke We veroordeelen, onze buren niet zyn! Regeering en volk hebben ten aanzien van de Nederlandsche neutraliteit den- elfden plicht: n.l. geen der oorlogvoeren de partijen op werkelijke wijze te steunen of te bevoordeelen. Maar tegenover ons Zelve hebben we den plicht van behoud en verdediging onzer menschenrechten; het recht van oordeel en veroordeel; het recht onzer vrije meeningsuiting, al vereischen de omstandigheden, dat wij daarvan een bedachtzaam (maar geen angstig of lafhartig) gebruik maken. Onze weermacht staat gereed om onze nationale vrijheden, zoo noodig", met de wapens in de hand te verdedigen. Wan neer we van plan zijn om in onze schulp te kruipen, vóór we worden aangevallen en we onze nationale vrijheden prijsgeven, opdat men maar geen geweld jegens ons zal begaan, och, laten we de jongens dèn maar liever naar huis terugsturen. In daden kunnen we, moeten we neutraal zijn, in onze meening en mee ningsuiting moeten we „w&ór" zijn en „objectief", maar we kunnen daarin van geen onverschilligheid laten blijken. Dat zou karakterloosheid wezen. We moeten ons eerlijk onzijdig stellen ten aanzien van de directe belangen der oorlogvoerenden. In dat opzicht zijn we Nederland en de Nederlanders neu traal en we hopen dat te kunnen blijven. We gelooven niet aan de volstrekte on baatzuchtigheid van een de** oorlogvoeren de partijen, zij vechten, elk voor zich, voor hun eigen zaak. Maar ook als neu tralen kunnen we niet vergeten, dat de zaak van den een ons meer kan schaden dan de zaak van den ander We kunnen niet vergeten, hoe we ons hebben gevoeld, toen er onrecht werd be gaan jegens Abessinië, Albanië en Tsjecho- Slowakije. We kunnen niet vergeten, dat toen Polen aan de beurt scheen om te worden aangevallen en vernietigd, we heb ben gegloeid van verontwaardiging van afschuw enook van vrees. We hebben ons afgevraagd: wanneer zullen wij aan de beurt zijn om door welke sterke mo gendheid dan ook te worden afge slacht We waren na München teleurgesteld laten we het erkennen omdat Engeland en Frankrijk Tsjecho-Slowakije tot toe geven tot den grooten gebiedsafstand had den bewogen. In Augustus van het vorige beefden wij van opwinding over de moge lijkheid een mogelijkheid, waarvoor we ons zelfs schaamden dat Engeland en Frankrijk ook Polen weer aan zijn lot zouden overlaten. Zij hebben dat niet gedaan. Laat ik dit artikel besluiten met enkele regelen uit het Boek der Openbaring, naar welke ik onlangs in verband met de kwestie onzer „onzijdig of afzijdig"-heid verwezen vond: „Ik weet uwe werken, dat gij noch koud zijt noch heet: och of gij koud waart of heet! Zoo dan, omdat gij lauw zijt en noch koud noch heet ik zal u uit mijnen mond spuwen." Openbaring 3 1516. Md. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN HET EERSTE LEGERKORPS. Défilé van het regiment jagers. H. M. de Koningin heeft gistermiddag, vergezeld van de hofdame jvr. Van Tets en den adjudant generaal-majoor jhr. De Jon ge van Ellemeet, meerdere onderdeelen van Haar eerste legerkorps in het Westland be zocht. Als slot heeft het regiment jagers voor Hare Majesteit gedefileerd. -MINISTER ALBARDA TE IJMUIDEN. De minister van waterstaat, ir. J. W. Al- barda, bracht heden een bezoek aan IJmui- den. Eerst werd een bezoek gebracht aan de vischhallen en tenslotte aan de in aanbouw zijnde sleephelling in de visschershaven. OPTREDEN TEGEN SPIONNAGE. Mogelijkheid van doelmatig toezicht verhoogd. Tegen personen, die hier te lande ten be hoeve van buitenlands che spionnagedien- sten trachten werkzaam te zijn, wordt door politie en justitie met groote activiteit op getreden, aldus verklaart minister Gerbran- dy in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Justitie. Door middel van de aangevangen coördinatie en verbetering van verschillen de documentaties is de mogelijkheid van doelmatig toezicht te dezen verhoogd. Ook de politieke propaganda, welke het vertrouwen in de Nederlandsche overheid en staatsinstellingen beoogt te ondermij nen, heeft de volle aandacht van den Minis ter. Zoowel met betrekking tot dit ver schijnsel als met betrekking tot de zooeven bedoelde activiteit ten behoeve van het bui tenland is hij zich er van bewust, dat de vraag kan rijzen, of de bestaande middelen van controle de repressie toereikend zijn. Maatregelen om te dezen tegen alle moei lijkheden gewapend te zijn, zijn in overwe ging. SNEEUWRUIMEN IS EEN TAAK DER GEMEENTEN. In een nota, mede onderteekend door de ministers van Financiën en Binnenland- sche Zaken, naar aanleiding van het ver slag in de Tweede Kamer over de begroo ting van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1940 schrijft de minister van Sociale Zaken o.m. Gelijk reeds in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 8 Februari jl. uiteengezet, gaat het hier niet over de vraag, of de werkloozen zouden sneeuwruimen, doch over de vraag, wie de loonen zal betalen. Deze loonen dienen, naar het hem voor komt, te blijven ten laste van die openbare lichamen tot wier taak het sneeuwruimen behoort, dus in de eerste plaats ten laste van de gemeenten. Door de loonen geheel of gedeeltelijk voor rekening van het werk loosheidssubsidiefonds te brengen, zouden de middelen van dit fonds worden bestemd voor andere doeleinden dan voor welke het fonds in het leven is geroepen. Wees maar gerust, kleine meid, Moeder geeft je voortaan alleen nog maa>" Sanostol: het lékkere levertraanproduct Want dat heeft niet alleen een frisschen sinaas- appelsmaak, het is ook het eenige levertraanprodnct.. dat zóó'n schat aan vitaminen A B, C en D bevat. Endaarom neemt het heele gezin Sanostol, de natuurlijke krachtbron. De „familieverpakking" van f. 2.75 is voordeelig Zij bevat 2V» x zooveel als de bekende flacon van t. 1.40 „Het lékkere levertraan -product BROCADES STHCEMAN PHARMACIA Voor zoover door de toeneming van het wegverkeer ook andere dan gemeentelijke belangen bij het sneeuwvrijmaken van be paalde wegen zijn betrokken, behoort het sneeuwruimen tot de taak van die openbare lichamen, die met de zorg voor de algemee- ne verweersbelangen zijn belast. Dienover eenkomstig heeft o.a. de dienst van den rijkswaterstaat getracht de belemmering van het verkeer, voor zooveel mogelijk, te voorkomen. TOEPASSING VESTIGINGSWET. Heden zijn uitgegeven de Staatsbladen no. 647, 648 en 649, houdende een algemeenen maatregel van bestuur tot toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 onder scheidenlijk ten aanzien van den brandstof - fenhandel, het rijwielbedrijf en het schil dersbedrijf. Deze besluiten treden met ingang van 7 Maart 1940 in werking. Een Haarlemsche jongeman G. W. Pieterse, heeft in ongeveer 3 y2 jaar vrijen tyd een planetarium gebouwd, waarvan het resultaat thans te bewonderen is in het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Haar lem. Dit optisch planetarium heefteen middellijn van 480 cm., en het heelal bestaat uit 5000 sterren, zon, maan en 3 planeten. Het is te vens mogelijk een sterrenregen weer te geven. Dit is de eerste schol in Nederland, zoo niet in Europa, welke een planetarium be zit. Interieur van het planetarium met links G. W. Pieterse en rechts de amanuensis van het R.K. lyceum, broeder Pius, welke hem bij stond dit werk tot stand te brengen. DE 42STE JAARBEURS VANMORGEN GEOPEND. Deelneming bevredigend. Een week vroeger dan in andere jaren J is vanmorgen onder, de omstandigheden in aanmerking nemende, alleszins bevredigen de belangstelling de 42ste Koninklijke Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht geopend. De deelneming aan deze „jaarbeurs in oorlogstijd" is alleszins bevredigend. De groote jaarbeursgebouwen zijn nagenoeg geheel bezet en ook het terrein Vreden- burg is geheel door exposities ingenomen. Er zijn behalve individueele buitenland- sche deelnemers, collectieve inzendingen van België, Duitschland, Frankrijk, Lu xemburg, Zuid-Afrika en Zwitserland. SCHEEPY AARTBERICH TEN Verkeer in de Scandinavische wateren ondervindt nog moeilijkheden door het kruiende ys. Hoewel enkele der belangrijkste scheep vaartroutes tusschen de landsdeelen weer bevaren worden, ondervindt de Noorsche scheepvaart nog groote moeilijkheden, doordat het ijs is gaan kruien. De verbin ding met Zweden over HelsingoerHelsing- borg moest bijv. gistermiddag voor de rest van den dag gestaakt worden. Honderd Finsche kinderen, die verscheidene dagen onderweg waren van Finland naar Dene marken, moesten inderhaast in Helsingborg worden ingekwartierd, ofschoon de vaartijd naar Denemarken normaal slechts twinitg minuten bedraagt. Op verscheidene plaatsen heeft het krui ende ys aanzienlijke schade aangericht aan de havens en dijken. In de Deensche wate ren nabij de mijnenvelden zijn door het kruien van het ijs vele mijnen ontploft. Op een punt aan de kust heeft men bijv. kort na elkaar vijf mijnontploffingen waarge- ALLES ÏS THANS GEREGELD. 223 gemeenten a's „vluchtoorden" aangewezen. Vijf en twintig jaar geleden arriveerden in Californië de gebroeders Stephen en An drew D'Arrigo. Van Itali- aansche afkomst en van huis uit expert-tuiniers, gingen zij er toe over, om op modern-wetenschappelij ke wijze selderij en spruit- kooltjes te telen. Hun pro duct noemden zij „Ever Sweet", later ,,Andy Boy". Zij adverteerden in de dag bladen, eerst weinig, later meer. Hoewel nog slechts een be gin werd gemaakt met een nieuwe groote campagne in de dagbladen, zijn de bin nengekomen rapporten on verdeeld gunstig. Deze cou rantencampagne had niet alleen tot gevolg, dat de be- langsteling van den consu ment werd verhoogd, maar tevens die van den grossier en winkelier, met dit resul taat dat do samenwerking beter werd nog dan ooit te voren. In een vorig artikel is voornamelijk gesproken over de beide eerste phasen van een eventueele evacuatie van een deel der burgerbevolking, nl. de ontruiming en het vervoer. Thans iets meer over üe derde phase, de huisvesting en verzorging der afgevoerde burgerbevolking. De gemeenten, waar de te evacueeren bevolking zal worden ondergebracht, 'wor den „vluchtoorden" genoemd. Door de re geering worden de streken aangewezen, waar de af te voeren bevolking, indien tot ontruiming van bepaalde gebieden zal moeten worden overgegaan, zal worden gehuisvest. De in die streken gelegen ge meenten worden in algemeenen zin als vluchtoord gebezigd. Zooals wij reeds mededeelden, gaat het Niettemin wordt voorbereid om op het eerste sein bloem en meel te zenden van bepaalde depóts uit naar de betrokken gemeente. Ten aanzien van aardappelen kan wor den. aangenomen, dat ie voorraden groot genoeg zijn om ook ae geëvacueerde be volking te voeden. Geen enkele zorg behoeft voor de voor ziening met boter en margarine te be staan. De vleeschpositie is van dien aard, dat de vleeschvoorziening van de geëvacu eerde bevolking verzekerd is. Bovendien zijn door het departement van Sociale Zaken in een groot aantal Nederlandsche gemeenten busjes vleesch opgeslagen, en beschikt ook de Nederlandsche Veehoude- hier om de onderbrenging van rond een i r^centrale zelf over een voorraad blik- half millioen burgers, afkomstig uit rond 100 verschillende gemeenten. De voor een bepaald geval aangewezen vluchtstreken omvatten in totaal 223 ge meenten, ressorteerende onder 5 verschil lende commissarissen afvoer burgerbevol king. Ten einde de zoo belangrijk toegenomen volkshuishouding in de vluchtoorden zoo goed mogelijk te doen ^unctionneeren, zijn „aanwijzingen voor de burgemeesters in de vluchtoorden" opgemaakt. Er worden daar in verschillende wenken gegeven aan de burgemeesters. Ten aanzien van voorzieningen die ge troffen moeten worden is een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan beddenzak- ken, hoofdkussens, kachels en kookketels. De zorg voor de evacuatie-aangelegen heden, die de volksgezondheid raken, is opgedragen aan een afzonderlijke sub commissie. Zij moet in de eerste plaats nagaan voor welk deel der te evacueeren bevol king maatregelen moeten worden getroffen met het oog op de gezondheidszorg. In de tweede plaats moet zij haar aandacht schenken aan de gezondheidszorg in de vluchtoorden. Een vraagstuk op zichzelf bij een eva cuatie op groote schaal, is dat der voedsel voorziening voor de geëvacueerden. Eerst moge geconstateerd worden, dat de bevolkingsvermeerdering in dat ge deelte des lands, waar de vluchtoorden gelegen zullen zijn, ongeveer 10 pet. be draagt van de bevolking, welke daar reeds woonachtig is. Als geheel gezien behoeft men dus geen vrees te koesteren, dat deze bevolkings vermeerdering tot bijzondere moeilijkheden bij de voedselvoorziening aanleiding zal geven. Waar men echter wel in het bijzonder op bedacht moet zijn is, dat het vervoer in dien tijd min of meer ontwricht kan zijn en dus onmiddellijke toevoer van grond stoffen niet altijd mogelijk zal zijn. Het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd heeft dan ook nauwkeurig na gegaan of er gedurende de eerste dagen in de eerste levensbehoeften, ter plaatse waar geëvacueerde bevolking zal worden ondergebracht, kan worden voorzien, om dat weliswaar de geheele bevolking in het gebied, waar de vluchtoorden gelegen zijn, slechts met 10 pet. toeneemt, doch In sommige gemeenten «'e bevolkingstoe name tot 70 en 80 pet. in een enkel geval zelfs 100 pet bedraagt. In het algemeen nebben de bakkers een paar weken voorraad bloem en meel, zoo dat zelfs by een totale verdubbeling van het inwonerstal in een gemeente toch altijd nog voor de eigen bevolking, ver meerderd met de geëvacueerde, een week voorraad aanwezig is voor het bakken van brood. vleesch. Deze centrale beschikt verder over zoodanige voorraden varkensvleesch en spek, dat terstond in een extra-be hoefte kan worden voorzien. Ook de melkvoorziening is verzekerd. Maatregelen worden getroffen, dat ook de voorziening van suiker, koffie, thee, gist e.d. voor de geëvacueerde bevolking gewaarborgd is. Als geheel gezien (groene erwten, bruine en witte boonen) behoeft voor peulvruch ten geen enkele zorg te bestaan. Groenten zijn in zeer ruime mate aan wezig. Resumeerend mag derhalve geconsta teerd worden, dat de voedselvoorziening ook gedurende de eerste dagen voor de geëvacueerden zonder al te groote moei lijkheden verzekerd >s. Incidenteel worden nog maatregelen getroffen om, waar dit noodig is, de plaatselijke voorraden van enkele producten te vergrooten. Overigens is het een kwestie van organisatie van een snel vervoer, waarvoor dan ook in samenwerking met den etappen- en ver keersdienst auto's beschikbaar moeten worden gehouden, opdat ~ar die plaatsen, waar een tekort zou dreigen, het benoo- digde kan worden verzonden. KERK- EN SCH00LNIEUWS Geref. Kerken. Op een drietal te do HeyTuindorp komt voor W. J. de Ruiter, cand. en hulpprediker te Axel. Myron Taylor by den Paus. Z.H. Paus Pius XH heeft gisteren den bijzonderen vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt, Myron Taylor, ontvangen. r Mgr. Hopmans onderscheiden. De Belgische gezant te Den Haag, de heer Leon Nemry, heeft zich gisteren met den Belgischen gezantschapsraad, baron Ruzette, naar Breda begeven om den bis schop, mgr. A. P. W. Hopmans, de versier selen uit te reiken van grootofficier van de Kroonorde van België. Deze plechtigheid had plaats in een van de zalen van het bisschoppelijk paleis. Ook de heer Ch. Smit, consul van België in Bre da, was hierbij aanwezig. R.-Kath. Kerk. Benoemd tot deken van het dekenaat Middelburg en tot pas toor te Goes, de zeereerw. heer R. M. A. xSieveen van Dijkum. Benoeming tijdelijk onderwijzer. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School, Singelstraat, Middelburg, is be noemd de heer D. Wisselo te Utrecht.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5