UIT DEN OMTREK GING. „MIJN ERVARINGEN ALS AALMOEZENIER". Middelburg. Koudekerke KERK- EN SCH00LNIEUWS SCHEEPV AARTBERICHTEN LAATSTE BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN MARKTBERICHTEN hy van hetgeen zich had afgespeeld, „ih vater en kon mij niet st me niets dan mist ind kon ik niet meer benzine raakte op, plotseling een schip! ;n ondernam toen den lug werd ik opgepikt ille leden van de be. hoofd kapitein Cou. in het Engelsch een un best gedaan voor ukgewenscht hadden kten zijn kameraden uniformkleeding brj an nam hartelijk af- rsoneel, dankend voor ing met den Belgi- Grieksche schip mee het Belgische loods- illen van enkele for- t was nog met een m boord uit de haven verleenen van even- op de reede werden rug te keeren, daar ehouden en .wel aan ÏEENKOMSTEN. belangstelling. aatsing van het on- •or de hedenavond te ïomsten is geweldig. de bijeenkomst in tot de laatste plaats doorverbinding ig .erzaal ingeschakeld rs het gesproken en n overbrengen, ter* or zorg draagt, dat kleine zaal ook even ekers en speeksters /orden. gt precies 8.15 uur vordt verzocht stipt zijn. s verlangen om deze >ten te kunnen bjj- omen, heeft het co- atre gelen genomen, ie kerk in de Wal- is gebracht. Daar nen plaats vinden, t zullen waarschon en spreeksters op. Finsche Luthersche rnooy, de pastoor uit ot weer maar op de met vereende krach- gooid. De kiel werd gd doch wy hebben er van ondervonden. Een half uur later gboot gestapt, want rjt geraakt, dan zou k uitgezien hebben, ngen te gaan halen nste wij hebben het nog eens naar bene em die reeds direct t, is later nog terug ch hij moest weer in de „Ida" steeds ver veen. Toen het onge- /onden wij ons op 38 n Smiles. Wij zetten e en zyn toen gaan den wy wind en tij ren wij twee Engel chip tegen en staken j moeten ons gezien misschien zelf aan- ebben zij ons schijn- ven komen. Eenmaal Wij dachten dat men eil werd neergelaten en we roeien in de doch het voer ver en. Hierop zetten we /uurtoren Smiles. Gored! roeien in hevige kou- een golf overkwam, art over twaalf des Een reddingboot is fitjl tegemoet komen and, hebben wjj het en ondergebracht in efdadlgheidsinstelling waarvoor overal in sjes hangen, zorgde rij alleen ons werk- doornat geworden n wij van haar een reis naar Londen, ja en ticket tot Neder- wilden wy niet heb- den morgen zijn we zijn we naar Lon- n het Nederlandsche zyn tot Vrijdag. Er gezamenlijke pas :>r te reizen naar Ne- ivierboot zyn wij nu Rotterdam aangeko* irect den trein naar ïin Kuur die met een trouwd is en te Tur* eland achtergebleven, er spoedig naar hier 'O van de verzekerin- wel een kwestietje il. in Engeland tegen d, terwijl de gewone derland is onderge- u een ongeval, onfc- den oorlog of een .ar afwachten. Eerst rie aan den walde co moet ik ook nog iw naar zee. De ka- scheepje koopen en ing stappen we er op zee, dus wat zal Joen? k niet vertellen, zoo n eenvoudig verhaal» Voorspoediger vaart heid namen. EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS BOUGIES N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (W.) HAARLEMMERWEG 475 TELEFOON 86211 (4 tüNEN j rijken kunstminnaar wereldberoemd wordt en na lange jaren terugkeert in het stadje waar zijn oude moeder woont. Onder ademlooze stilte schetste de be gaafde declamator op ontroerende wijze de thuiskomst en ontmoeting tusschen moe der en zoon vol van teerheid en men voel de het aan dat dit de plek was iwaar de verafgoode zanger met zyn veelbewogen leven, eindelijk rust vond aan de knieën van zijn oude moeder Na de pauze volgden nog verschillende voordrachten, en wisselden ernst en luim elkander af. Wij noemen o.a. „Liedeken van het vrouweleven" van de 80-jarige Héléne Swarth; van Vondel „De ontvluch ting van Hugo de Groot uit het slot Loeve- steijn", een stukje humoristische proza „Het bezoek in den kerker". Dit typisch Duitsche schetsje werd door mimiek en zeggingskunst op sublieme wijze voor gedragen en verwekte groote vroolijk- heid. Hierna volgde „Een herinnering aan den vorige wereldoorlog", ontleend aan Fran- sche familiepapiereneen fragment, vol van tragiek. Ds. Westmijse besloot zijn repertoire met het imige „Jopie's poesje". Zoowel voor als na de pauze had de voordrachtskunstenaar langdurig applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter der af deeding, de heer J. C. Paap, was zeker de tolk der aanwezigen toen hij den heer Westmijse hartelijk dankte voor het buitengewoon mooie dat hij heeft geboden. Vervolgens wees de heer Paap erop, dat dit de laatste Nutsavond in het seizoen was. Gedachtig aan het „Nutspeil is hoog peil" hoopte spr., dat' de gegeven avonden hieraan zullen hebben beantwoord. Toch betreurde hij de soms geringe be langstelling en gaf den raad wanneer er onder de leden zijn, die meenen nieuwe ideeën te hebben, dat zij die bij het be stuur kenbaar maken. Tenslotte wekte spr. op, propaganda te maken voor het werven van nieuwe leden. Ouderen vallen weg en het Nut kan niet bestaan zonder leden. Daarom hoopte hy dat vele jongeren als lid zullen toetreden. ïeid verhinderd was aanwezig te zyn. Spr. .ritte zyn hoop op een spoedig herstel van den voorzitter. Spr. wierp een korten terugblik over 1939 en zeide, dat er veel reden tot dankbaarheid is voor wat de landbouwbedryven betreft. Jammer dat het veebedrijf nu reeds voor het vierde jaar met mond- en klauwzeer te kampen heeft. De lagere landbouwschool te Middelburg zal 1 April aanvangen, al is het eigen ge bouw nog niet gereed. Het is de bedoeling 4 jaar les te geven en wel het eerste jaar 2 dagen per week gedurende 40 weken, het tweede jaar 1 dag per week gedurende 40 weken derde en vierde jaar 1 dag per week gedurende 30 weken. De vacanties kunnen genomen worden tijdens de drukste tijden. De leerlingen blijven dus 4 of 5 dagen be schikbaar voor het practisch werk. Het eerste jaar zullen zij, die pas zeven leer jaren op de lagere school hebben gehad in de eerste klasse komen ouderen, die dit reeds vroeger hadden, in de tweede klasse, die dan beiden 2 dagen per week les zullen krygen. Het zal zeker goed zijn als theorie en praktijk in deze samen gaan. Toegezegd is dat het schoolgeld zoo laag mogelijk zal blijven. De secretaris en de voorzitter wek- 'en op, druk van deze goede instelling ge bruik te maken. Zy, die 7 jaar op de i.o. school gingen, worden toegelaten. De secretaris, de heer J. Goedbloed Jzn. bracht daarop het jaarverslag over 1939 uit. Het aantal leden daalde van 47 tot 45. Er had een goede veekeuring plaats en 3en goed werkende melkcontröle, doch de 3tierenkeuring viel te Middelburg tegen. Het ergste is, dat geen verbetering in de prijs regeling der landbouwproducten tot stand kwam. Men zit voor dure kunstmest, dure onkosten en te lage pryzen. „Wee minister Steenberghe, als de maat vol is", aldus ein digde het verslag, dat werd goedgekeurd, evenals de rekening, die een goed slot aan wijst van 30.33 tegen 46.13 over 1938. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Overbeeke en gekozen tot lid van de finan- cieele commissie de heer Heijboer. Bij de bespreking van de oprichting van een Varkensfonds, dat men algemeen weJ gewenscht achtte, werd aan een commissie opgedragen deze zaak verder voor te berei den. Inzake de te houden veekeuring zal we der overleg met den C.B.T.B. worden ge pleegd en dan evenveel bijdragen als die afdeeling tot een maximum van 5. Er zal ditmaal alleen jong vee en koeien worden aangebracht, gezien de centrale stierenkeu ring, die apart zal staan. Nadat de niet-werkgevers onder de aan wezigen de vergadering verlaten hadden is nog zeer uitvoerig beraadslaagd in verband met de binnenkort te houden samenkomst van werkgevers ter bespreking van eischen gesteld door den Chr. Landarbeidersbond. Aan een vijftal leden werd opgedragen over leg te plegen met leden van den C.B.T.B. over de houding, die de Middelburgsche werkgevers in dezen zullen aannemen. De Langevielebinnenbrng. Velen zullen zich afvragen waarom de tram naar Vlissingen nu reeds vele dagen by het Hospitaal aankomt en vertrekt, terwyl toch niets aan de brug wordt ge daan. Wij vernemen, dat het een voorzorgs maatregel is, omdat de brug toonde den zwaren last van de tram niet te kunnen torsen en nu overleg over de uitvoering der herstelwerken gaande is. Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft hedenmorgen in een der lokalen van de Stadsschuur aanbesteed net maken van verbreedingen, hoofdzakelijk in beton aan de Noordburg, Seisbuiten- en Seisbinnen- burg. Inschrijvers waren: L. Corstanje, Wemeldinge, 16.600; A. Kuiper, Middel burg, 16.500; M. Andriessen en v. d. Werf, Scherpenisse, 16.090; L. Dekker, Veere, 15.800; De Waal, Middelburg, 15.000; F. Groosman, Middelburg, 14.733; A. A. de Wilde, Middelburg, 14.070; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 13.980; P. de Boergraaf, Wemeldinge, 13.600 en J. Haringman, Colynsplaat, 13.400. Helsinki, terwijl voor verdere actueele pro- grama-indeeling wordt gezorgd. Deze bijeenkomst zal onder leiding staan van ds. C. F. Nolte, terwyl getracht wordt ook hier een zangkoor te doen optreden. De aanvang van deze bijeen komst is bepaald op 8.80 uur. Wie dus ju het Concertgebouw geen plaats mocht kunnen vinden, kan in de kerk komen luisteren. Bezitters van programma voor jiet Concertgebouw gaan daarby voor. Het is misschien interessant te weten, dat de zangkoren in het Concertgebouw voor het eerst het Finsche volkslied zul len uitvoeren, terwyl mevr. Meyer-Fars- berg haar tournee uit Vlissingen begint ten behoeve van haar landgenooten, het geen gezien de sympathieke belangstelling ui* ons gewest een succesvol begin beloofd te worden. Ds. J. S. Hartjes spreekt voor den N.C.R.V.-microfoon. Voor den N.C.R.V.-microfoon heeft ds. J. S, Hartjes, predikant der Ned. Herv. Kerk te Vlissingen en momenteel verbindings veldprediker bij het me legerkorps, gister avond een causerie gehouden over zy'n er varingen als protestantsch aalmoezenier in Frankrijk gedurende den oorlog 19141918. Spreker begon excuus te vragen voor het veelvuldig gebruik van het woordje „ik" in zijn causerie. Als nationaal zoowel als in ternationaal dit woordje minder gebruikt zou worden, zou ik thans in een andere we reld spreken, aldus spr. Hierna vertelde hij op welke wijze hij er toe gekomen was pre dikant in Frankrijk te worden. Na in Utrecht theologie te hebben gestudeerd, trok ht) naar Genève om ook daar te stu- deeren. In de provincie heeft h\j toen Frank rijk, het land en zijn volk, leeren kennen, beter dan degenen die Frankrijk binnenko men door Parijs, waar alles internationaal gedoe is. Op een Vrijdagavond kwam zijn professor hem opvorderen om in een klein plaatsje in de nabijheid van Genève te pree- ken voor een zieken collega. Daar hij nog nooit in het Fransch gepreekt had, beloofde de professor zyn predikatie van te voren te corrigeeren. Het vpor spr. moeilyke werk gelukte. Na den dienst kwam de zeventig jarige domineesvrouw tot hem. Door de ziekte van haar man was zij niet in staat het reisgeld te bekostigen, doch zy bood een bouquet roode rozen aan. Dit gebaar maak te op sprekers jong gemoed zulk een indruk dat hy zich als vanzelf bereid verklaarde dominee in Frankrijk te worden, waar toen een groote predikantennood heerschte. Zyn eerste gemeente was een klein dorp in de bergen. Hij wilde daar een jaar blijven om hierna te trachten een gemeente in Neder land te krijgen. Een verrukkelijken tijd heeft spr. daar doorgebracht, totdat Zater dagmiddag X Augustus 1914 de mobilisatie werd afgekondigd. Spr. schilderde den toe stand in het dorpje en noemde den morgen dienst op den daarop volgenden Zondag den meest ontróerenden dienst dien Irij ooit in zijn predikantenloopbaan heeft meegemaakt. Een samenkomst met hen die misschien niet meer zouden terugkeerenNa zyn twee zusters, die met vacantie waren, naar Ne derland te hebben gebracht, keerde hij naar zjjn gemeente terug, Spr. wees op de groote verandering die daar inmiddels had plaats gehad. De mannen tot 52 jaar waren opge roepen, zoodat de achterblyvenden voor alles moesten zorgen. Naast het prediken en bezoeken van zieken moest spr. ploegen, zaaien, ruiten .inzetten enz. Moeilijk waren ook de taken waarvoor hij zich zag gesteld, o.m. bij het brengen van de doodstijdingen op de boerderyen. En kwam het eens voor dat de burgemeester het heugelijke nieuws kwam brengen dat er een vergissing was gemaakt en een voor dood verklaarde nog in leven was, dan werd God wel bijzonder gedankt. Ook voor-de krijgsgevangenen die in het dorp aangevoerd werden, moest spr. zorgen. Menigmaal heeft hy in het Duitsch gepreekt, begrafenissen moeten leiden waarbij dan de kameraden van den overle dene meerstemmig het lied „Gisteren nog op het trotsche paard, vandaag in de borst geschoten en morgen in het kille graf", aanhieven. st Door een spoorwegongeluk in een tunnel in de nabijheid kwam spr. in aanraking met de troepen en werd zóó langzamerhand aal moezenier bij het Fransche leger. Eerst by het hospitaalwerk. Hier had hij het echter niet kunnen volhouden. Er was toen nog weinig electrisch licht, men moest zich be helpen met petroleum en kaarslicht. Kwam men de ronde doen, dan dienden alle solda ten in de ziekenzaal door stommelen eerst gewekt te worden, om het schrikken door de kaarsvlam te voorkomen. Op een avond had spr. weer hard gestommeld, doch echter blijkbaar nog niet luid genoeg. Een van de mannen was niet wakker geworden. By het zien van het kaarslicht ontwaakte de onge lukkige en riep uit„Daar komt de vyand". De heele zaal werd door een panischen schrik bevangen, sommige jongens die een operatie hadden ondergaan stonden op, het geen hun helaas het leven kostte. Toen ging hy op de hospitaaltreinen over, waar het werk ook ongelooflijk zwaar was. Spreker bracht een eeresaluut aan de dokters, pleeg zusters en hospitaalsoldaten die dag in dag uit dit prachtige doch moeilijke werk ver richten. Hij was met nog twee Nederlanders op deze treinen werkzaam en alle drie waren zij het er over eens dat dit werk, geestely- ken bijstand aan de gewonden te verschaf fen, niet vol te houden was. Hierop ging spr. naar de loopgraaf. Dit noemde hy ech ter de meest schrikkelijke plaats die er be staat. Daar heerscht stilte en eenzaamheid. Men is er vlak bij den dood en alle maskers vallen er weg. Daar wordt de werkelykheid, waarheid en de ontzagiyk groote kame raadschap gevonden. De massa van den grooten troep beschermt er den soldaat niet Meer, hij staat alleen. Juist daar is de kans voor het Evangelie. Op zichzelf teruggewe zen heeft hij behoefte gewezen te worden °P God, hij wil er luisteren naar de taal van het Koninkrijk der hemelen, naar de bood schap die op deze aarde zoo slecht in prac- tijk wordt gebracht en die hy noodig heeft, in het verdere van zijn causerie wees spr. °P de kameraadschap en wekte de luiste raars op vooral veel te schrijven aan de ge- Mobiliseerden. Zy leven op brieven van thuis, die de gemeenschap onderhouden met de achterblyvenden. Veel wordt ook gedacht aan het vaderland dat dc soldaat verdedigt omdat het zyn eigen is. Spr. waarschuwde er ook voor niet te denken dat in de loop graven haat voorkomtwel grimmigheid en krachtsinspanning. Wie als frontsoldaat in leven bleef, keerde ernstiger terug dan hij er heengegaan is,-aldus spr. De taak van den veldprediker. De taak van den veldprediker is eigenlyk niet juist te omlijnen. Hij moet alles doen en overal zyn en het Evangelie verkondigen dat de mensch noodig heeft. In de loopgraven heeft spr. een fout van de theologie leeren kennen. Zy was historisch en keek achter uit. In de loopgraven moet het echter zijn „Bekeert U, want het Koninkrijk der heme len is naby gekomen." In alle ellenden van den oorlog is er een dankbare taak van den veldprediker, want de mensch in den loop graaf heeft den blik omhoog noodig, want zonder de zekerheid van de liefde Gods, de genade Gods in Jezus Christus, wordt hij wanhopig, kan hy alle ellende en strijd niet volhouden. Ook dééx de blik omhoog, als troost, als heil en als toekomst van al het geen dat ons wenkt, aldus eindigde spr. AFSCHEID BIJ DE P.ZE.M. De heer Kerkhove gaat den dienst met pensioen verlaten. Zaterdagmorgen werd ten tramkantore der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits-Maatschappy onder aanwezigheid van een talrijk personeel op zeer hartelijke wy- ze afscheid genomen van den heer P. Kerk hove, chef-controleur, die wegens het berei ken van den pensioen-gerechtigden leeftijd na een onafgebroken diensttijd van 37 ja ren den dienst der vennootschap gaat ver laten. De directeur, de heer J.Slooves, heeft den scheidende op waardeerende wyze toege sproken en hierbij de zeer groote plichtsbe trachting en de correcte wyze, waarop hy steeds zyn dienst had verricht, gememo reerd. Achtereenvolgens voerden hierna nog het woord de heer Linse, hoofdopzichter en de heer Baan, hoofdboekhouder, die beiden ook getuigden van zijn hoog plichtsgevoel. Ook zyn collega, de heer Adriaanse, sprak enkele "hartelijke afscheidswoorden. Als blijvende herinnering werd hem na mens directie en personeel een sigarenko ker met een kistje sigaren aangeboden. De koker was voorzien van een gouden plaat, waarop behalve het monogram van den heer Kerkhove, de data van indiensttreding en ontslag, een motorwagen met opschrift „Stad-Station" was gegraveerd. Inderdaad een zeer artistiek uitgevoerd geschenk. Aan zijn echtgenoote werd een bouquet bloemen aangeboden. De heer Kerkhove was zeer onder den in druk van dit afscheid, bedankte voor de zeer waardeerende woorden hem toegespro ken en getuigde nog, dat hy den dienst der vennootschap slechts noode gaat verlaten. (Door een betreurenswaardig misver stand ter zetterij, kon bovenstaand stukje, dat reeds voor de courant van Zaterdag bestemd was, eerst heden worden opgeno men. Red.) Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Buskens- straat werden in de maand Februari 1130 inlagen gedaan tot een bedrag van 112.473,01 en 467 terugbetalingen tot een bedrag van 86.595,90. Er werden in die maand 64 nieuwe boekjes uitge geven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 9313, met een tegoed van 3.008.659,19. Ter lediging werden 92 spaarbusjes aangeboden inhoudende 941,06 en met 3640 zegels werd bespaard 182.welke bedragen op de spaarboekjes werden bij geschreven. Voordrachtavond Nutsdepartement. De afdeeling Vlissingen van de Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen had gis teravond in het Concertgebouw een voor drachtavond belegd .welke verzorgd werd door ds. G. Westmijse van Rotterdam. Ds. Westmyse had voor de pauze tot hoofdvoordracht gekozen „De wilde vo gel". Spr. juichte het toe, dat ook de afdee ling van het Nutsdepartement van mee ning was, dat het gewone leven voortgang moet hebben. Daarin openbaart zich de kracht van ons volk, maar ook iets van het eeuwige. Spr. heette bovenal de vele aanwezige mi litairen hartelyk welkom. Vervolgens herinnerde spr. aan den sterfdag op 24 November 1924, van Her man Heyermans, dien hy vergeleek met een „wilde vogel" in de Nederlandsche let terkunde en ook aan de mannen van '80. Voor deze mannen staat de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" steeds op de bres. Herman Heyermans was de „Uiver" (ooievaar) in de Hollandsche letterkunde. Spr. gaf enkele bijzonderheden uit de jeugd van Heyermans, Rotterdammer van geboorte die zijn jeugdige leeftijd door bracht op een zolderkamertje en daarin ook maar dan in Amsterdam, nog geen 60 jaar oud zyn leven eindigde. Geen minister had zoo'n begrafenis, maar vrojrw en kinderen bleven onverzorgd achter. Doch toen dit bekend werd, bleek de spontaniteit van ons volk, en werd een groot bedrag voor de nabestaanden bijeen gebracht. In deze „boekenweek" wilde spr. eerbie dige hulde brengen aan dezen kunstenaar by God's genade. De heer Westmijse bracht thans eenige fragmenten uit Herman Heyerrrian's „Hoop op Zegen", ten gehoore en boeide daarmede onmiddellijk zijn publiek. Heijermans, van Joodsche afkomst, kon met groote liefde de intieme huiselykheid van het Joodsche volk schilderen, doch ook met scherpe waarheidsliefde hun conservatisme, enz. critiseeren. Ten bewijze hiervan declameerde spr. een gedeelte uit Heyermans' „Ghetto". Ondanks de vele te leurstellingen, welke het leven hem bracht, kon naar waarheid op zyn graf door Willem Royaards getuigd worden „Heyermans was nooit teneergesïagen van geest". Spr. besloot voor de pauze met het voor dragen van een schetsje van J. B. Hoyer „De Wilde vogel", de geschiedenis van een „wildebras", die door zyn prachtige stem opgemerkt en voortgeholpen door een Militair toestel maakt noodlanding. Gistermiddag ongeveer 1.30 uur maakte een militair vliegtuig dat door den misb de koers was kwyt geraakt een noodlan/ ding op een weiland onder Lewedorp (ge* meente 's-Heer Arendskerke). De beide in zittenden bleven ongedeerd. Ook het toe stel is onbeschadigd. Door den weeken bodem was opstijgen gisteren niet moge lijk. Men zou het vandaag probeeren. •Politiebewaking werd ingesteld. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen van mor gen worden de volgende aanwinsten ge toond een fraaie verzameling schelpen, afkomstig uit de Perzische Golf, geschon ken door mevrouw Fruin-Buteux te Mid delburg een oud zyden dames-costuum, geschonken door mevrouw de wed. J. v. d. Stel-Koster te Utrecht. KET KLOMPENMAKER SBEDRIJF IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eenige opleving. Na eenige jaren van groote slapte is er den laatsteu tijd weer opleving te be speuren in de Zeeuwsch-Vlaamsche klom penindustrie langs de grens. Er is veel vraag naar klompen, doch de pryzen bly- ven nog aan den lagen leant, zoodat dege nen, die de klompenmakersstiel nog uit sluitend als handwerk uitoefenen .klagen over geringe verdiensten, niettegenstaande deze opleving, meldt de N.R.Ct. Hier komt nog bij, dat de ooomprijzen aan den hoo- gen kant blijven. Men ziet hierin verbete ring, wanneer meer klompenmakershout uit België kan worden betrokken. Afdeeling Middelburg van de Z.L.M. Gisteravond vergaderde de afdeeling Mid delburg van de Z.L.M. in de bovenzaal van De Vriendschap onder voorzitterschap van den heer L. Lorier. Deze deelde mede, dat de afdeelingsvoor zitter, de heer p. Cornelisse, door ongesteld- Loop der bevolking over de maand Februari 1940. G e v e s t i g d L. Willemse, dienstbode, C 32, van Sint Laurens A. L. W. Buyn, kellner, B 451, van DordrechtL. Willemse, matroos, E 145, van RotterdamC. J. Adriaansen, zonder, E 325, van Vlissingen; C. P. Franken, zonder, B 450, van Bergen op Zoom P. van Soelen, dienstbode, E 377, van UtrechtP. van Meurs en gezin, kapi tein kustvaart, E 350, van Groningen G. D. Remeyn en gezin, vliegtuigbouwer, E 121, van Middelburg M. J. de Landmeter en gezin, zonder, E 317, van Vlissingen. Vertrokken: J. J. Loeff, zonder, A 85, naar Elburg A. Bravenboer, naais ter, D 253, naar Middelburg P. O verweel, sly per, E 382, naar Middelburg Th. J. Kup en gezin, 2e luit., E 316, naar Bergen op Zoom D. de Kurjper, zonder, E 44, naar Vlissingen P. A. Sonius, zonder, E 212, naar Sint Laurens J. Ridder, onderwyze- res, E 13, naar Wolphaartsdyk A. Marys, dienstbode, A 72b, naar Middelburg A. Kaljouw, dienstbode, E 161, naar Middel burg J. J. Domenie en gezin, bankdirec teur, E 342, naar Goes L. de Steur en ge zin, kruidenier, E 154, naar Middelburg B. Hoogesteger, zonder, A 155, naar Den Helder J. W. Klanderman, zonder, A 155, naar Den Helder W. M. Huijsman, leer ling-verpleegster, D 184, naar Bergen op Zoom M. Geuze, leerling-verpleegster, E 108, naar Bergen op Zoom. Voor het propaedeutisch examen werk tuigkundig ingenieur is aan de Technische hoogeschool te Delft geslaagd de heer J. M. Kuyper te Vlissingen. Geref. Kerken. Drietal te Zierikzee ds. G. Leene te Baarland, ds. H. Scholing te Arnemuiden en ds. G. J. Sybesma te Pa- lembang. V.P.R.O. GAAT NIEUWE STUDIO BOUWEN. Door de ontwikkeling van zijn werk daartoe gedwongen heeft de V.P.R.O. het besluit genomen over te gaan tot het bouwen van een nieuwe studio. Dooi' enkele vrienden daartoe in staat gesteld, heeft de V.P.R.O. in Hilversum een terrein gekocht. DRUKTE IN DE HAVEN VAN ANT WERPEN STERK VERMINDERD. De Duitsche vlag door de Nederlandschd verdrongen. De drukte in de haven van Antwerpen is sedert September jl. met meer dan tweederden verminderd. Het aantal sche pen, dat de haven bezocht, bedroeg vóór den oorlog gemiddeld 1.000 per maand. In Februari jL bedroeg het niet meer dan 350 en in Januari 340. De Duitsche vlag, die de eerste plaats innam, is verdrongen door de Nederland sche vlag, gevolgd door Engeland en België. VISCHKOTTER ONTMOET DRIJVENDE MIJN. Man in zee gevallen, doch gered. De vischkotter K.W. 10 heeft op zyn laatste reis een drijvende myn ontmoet. Een der opvarenden slaagde erin de myn met behulp van een stok af te duwen, zoo dat het schip hiervan geen hinder onder vond. De man viel tijdens deze manoeuvre in het water. Met veel moeite slaagden de e:e opvarenden er in hem te redden. TWEE ITALIAANSCHE KOLEN SCHEPEN AANGEHOUDEN. Cross heeft heden in het Engelsche La gerhuis, in antwoord op vragen over ver schepingen van Duitsche steenkolen uit Rotterdam naar Italië, gezegd, dat „van daag reeds twee schepen zijn aangehou den." „Buitenzorg" (uitr.) 3 Maart te Sabang „Blommersdijk" 4 Maart te New York „Kota Baroe" 3 Maart te Boston „Maasdam" 4 Maart te Havanna „Martien" (thuisr.) 5 Maart v. Batavia Noteering van 5 Maart, des midd. 3 uur. (Officieel). Londen 7.32%, Berlijn ƒ75.55, Parijs 4.15%, Brussel 31.81, Zwitser land 42.21, New York 1.88%. VISCHMWN VLISSINGEN. 4 Maart. Ruime aanvoer van consignatiezendin gen. Schar 1.30—2, schol 1.30—1.50, wijting 1.802, gul 1.902.10, koolvisch 1.401.50, alles per 10 kg. kabeljauw 1.30—2 per 2 stuks. GOESCHE MARKT. 5 Maart 1940. Eieren per 100 stuks f 4.655.45, per 25 stuks 1.26, particuliere prijs 6.05, kleine eieren 4.554.65. Boter 1.70 per KG., boter 0.85, parti culiere prijs 0.95, fabrieksboter 0.95, afwijkende boter 0.50, 2e kwal. Boeren- boter 0.80, alles per KG. Noteering handelaren X Boter 0.70 per t/2 Kipeieren 4.40, eendeieren 3.50, poelje eieren 4, alles per 100 stuks. Eïervelling Goes. Aanvoer 70.000 stuks groote 'f 4.67 5.45, kleine 4.55—4.65. VEEMARKT ROTTERDAM. 5 Maart. Aanvoer162 paarden, 4 veulens, 708 magere runderen, 806 vette runderen, 25 vette kalveren, 82 graskalveren, 2569 nuchtere kalveren, 333 schapen en lamme ren, 4 varkens, 78 bokken en geiten. To taal 4771 stuks. Prijzen per kg. vette koeien 7287, 5870, 4656 ct. vette ossen 7280, 58—70, 46—56 ct. stieren 70——76, 56—68, 5054 ct. vette kalveren 125140, 105 120, 90100 ct. schapen 58, 53, 43 ct. lammeren 60, 55, 52 ct. graskalveren 60, 50 ct.; nuchtere kalveren 40, 35, 30 ct. slachtpaarden 66, 56, 45 ct. Pryzen per stuk Schapen 35, 27, 21 lammeren 25, 20, 15 zuig- larnmeren 10, 8, 6 slachtpaarden 300, 210, 145 werkpaarden 275, 250, 150 hitten 265, 215, 135 kalfkoeien 290, 200, 140 varekoeien 200, 145, 110 vaarzen 150, 125, 95 pinken 105, 85, 65 bokken en geiten 15, 10, 6. OverzichtVette koeien en ossen aan voer iets korter, handel vlot, pryzen als gisteren, prima koeien tot 90 ct., prima ossen tot 84 ct. stieren aanvoer gewoon, handel matig, prijzen voor 2e kwaliteit iets hooger, overigens onveranderd vette kalveren aanvoer kleiner, handel lui, prij zen als gisteren, prima 1.55 schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel stug. prijshoudend nuchtere slacht- en fokkal- veren aanvoer grooter, handel vlug, prij zen hooger paarden aanvoer iets grooter, handel stroef, prijzen iets stygende kalf- en melkkoeien aanvoer iets grooter, han del kalm, pryzen als vorige week; vare koeien aanvoer iets korter, handel slee- pend, prijzen onveranderdvaarzen en pinken aanvoer korter, handel stil, pryzen stabielgraskalveren aanvoer als vorige week, handel stil, pryzen iets hoogerbok ken en geiten aanvoer als vorige week. handel redelijk, prijzen vast,

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3