tjfaU Breskensche Courant '.n. N.Vb GE2NT 1KOOPENI Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Positie der Finnen wordt hachelijk. Verwoede gevechten cm Viipuri. Engslsch passsg'ersc' ip in het Kanaal door Duitsche bramen- werper aangevallen. Militaire vlieger aan den dood ontsnapt. DE ROODE KRU1S-A1BULANCE NAAR FINLAND. Luchtgevechten aan het Westfront. Gevecht tusschen Belgisch en Duitsch vliegtuig. Twee Nederlandsche schepen door vlieg tuigen aangevallen. EERSTE BLAD elieurlenïssen van den ^ag Duitsche luchtaanvallen op schepen. ivrouw Echt leuk loekjes vol. Andere jaren sparen. Mazon g bij elkaar. Er zijn lies met zegel 1 aar. Wij zoeken een gedaan heeft, en op - goede kracht flink weezenfonds. Aan- aart tusschen 6'/2 en Electro, is de stof- ieder gezin vanaf aar garantie, ook op oetaling. Zie etalage, 5RG, Bellamypark. slonderdeelen in DE T, Groenewoud 55. 29, 39 ct., Voetpom- 15 ct., Pompslangen Bagagedragers 39, gkasten 95, 125 150 ten 19, 59, 85, 98 ct., 12, 15 ct. per stel. >edkoop en spoedig w voordeel. tofzuigers, alle mo eraad leverbaar, ook jke betaling, reeds Gebr. v. d. BERG, 50-52. Zie etalage, te - Sally Salminen; C. de Dood Een st - Sholem Ash - Willy Waterman Daphne du Maurier. re nieuwe boeken. BONüERS, Paul iby is het beste bijna genoeg 1 Koopt at-artikeien, Fissan, \lles verkrijgbaar bij Kerkstraat 7. Tuinspaden 98, 125, zonder steef, 20, ricen, met steel, 57, nkappers 59, 69, 79 per Meter 28 ct., 15 ct., Klemmen 7 'ereedschap 3 stuks Asfalt 20, 25 ct. per NCURRENT, Groe- zorgd ook thuis. Is :r or ang uw Schoonmaak- een partij Zeemen de bekende lage ing de voorraad Kastpapier vanaf 8 spotgoedkoop. Al- ïelde Bazar", Schel- 1.25, Tuinharken tten 80 ct., Wascli- Wringers en Writ es even voordeelig CENTRALE, Kou- g 59. VJissingsclie Courant 78ste IAARGANU INUMmER j-* MAANDAG 4 MAART 1940 iDonuementsprys; i» ct pei ween al pt «wartaal Franco per post 12.50 Afzonderlijk» nummers 5 ct. Vooi bet buitenland neme men eei abonnement op bet postkantoor zrjner gemeente Ad verten tieprys: Van 1 -5 regels t 125. ieder* regel meer 25 cen„ Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l -5 regelt 50 cent. iedere regel meer 10 cent imax li -•egelsDerrie plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: firma f V AN l>F V EI.»»F Ji.,Bureau» «Vafstr. 58-60. I'ol. 10 <2 lijnen). Giro No. 66287 tëigen «antoren te: Breskens. Dorpsstraat, rel.'21 Oost «n «Vest-Souburg. Kanaalstraat 15. Tel 1' ANG ES LOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DEVEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Finnen zouden hierbij 17000 man hebben verloren. GROOTE NEDERLAAG DER RUSEN BU HET LADOGAMEER. De Russen zenden voortdurend-troe pen naar voren herhalen hun massa- aanvallen aan de westzijde van de Karelische landengte steeds vaker. De Finnen bieden wanhopïgen tegenstand. Met hun moorddadig vuur breken zij talrijke aanvallen, doch op enkele plaatsen zijn zij volgens Reuter ge dwongen zich terug te trekken, willen zij niet door aanstormende massa's onder den voet geloopen worden. Ten koste van groote offers zijn de Bussen er in geslaagd vasten voet in de ruïnes van Viipuri te krijgen, doch de Finnen verdedigen hun stellingen energiek in overeenstemming met hun gewone taktiek: nooit terrein afstaan zonder den vijand zoo groot mogelyke verliezen toe te brengen. Nog steeds dalen Russische parachutisten achter de Finsche linies, doch geen enkele ontsnapt aan de verdedigers. Straatgevechten te Viipuri. In de straten van Viipuri werden Zon- 3ag hevige gevechten geleverd. De stad ligt in puin. De Finnen zijn van plan haar te verdedigen als een „vóór-kazemat" van hun derde linie. De Russen nemen aan de rest van het front langzaam contact van hun nieuwe stellingen uit. De Russen vonden in Viipuri niet meer dan rookende puinen. Wat nog slechts een maand geleden een fraaie stad met mo derne gebouwen was zelfs nog na de zware Sovjet-Russische luchtaanvallen en artillerie bombardementen is niet meer dan een hoop puin. De Finnen zijn vast besloten, dat niets van belang den Sovjet in handen zal vallen. De ruime voorraden levensmiddelen en artikelen, die nog in Viipuri waren, zij weggehaald. Alle groote gebouwen zijn opgeblazen of verbrand. Zelfs het oude slot van Viipuri, waarboven de Finsche vlag heeft gewapperd, is vol komen leeggehaald. Finsche kringen leggen er den nadruk op, dat het verliezen van Viipuri veeleer van gevoelswaarde dan van strategisch belang is. De stad zelf vormt geen mili taire sterkte. De volgende twee weken zullen een ernstige beproevingstijd zijn voor de Finnen, die dan nieuwe, nog niet op de proef gestelde linies zullen ver dedigen, welke liggen tegenover een meer open gebied dan tegenover Viipuri het geval was. Wanneer de Finnen deze twee weken stand honden, is het mogelijk, dat de Maartsche sneeuw en dooi hen zal redden. Algemeen nam men volgens Reuter Za terdag te Helsingfors aan, dat Wiborg (Viipuri) 's avonds door de Finnen is op gegeven. Het tragische lot van Wborg is voor namelijk te wijten aan twee oorzaken, te weten het gebrek aan manschappen en het gebrek aan artillerie. De Finsche verliezen by de verdedi ging van Wiborg zyn grcoter geweest dan op eenig ander tijdstip van den oorlog. Gisteren schatte men ze te Stockholm op 17.000 man. Bij hun offensief tegen Wiborg onder vinden de Russen moeilijkheden, doordat zij geen grootscheepsche aanvallen kun nen doen over het ijs. Finsche vliegers hebben namelijk het ijs in de Golf voor de stad gebroken, waardoor de Russen, volgens de Zweedsche correspondenten te Helsingfors, voor een onoverkomelijke wa terbarrière staan. Groote Russische nederlaag. Het Finsche legerbericht van Zaterdag maakte o.m. melding van een groote Rus- sischen nederlaag, ten noordoosten van het Ladoga-meer. Twee duizend Russische sol daten zijn doodgevroren. De Finnen maakten o.a. honderd tanks buit. Te Kollaanjoki verloor de vijand ongeveer duizend dooden. De Finsche luchtmacht heeft verschil lende vijandelijke colonnes en spoorwegen gebombardeerd, terwijl ook verscheidene vliegtuigen werden neergehaald. 100 Russische vliegtuigen boven Helsingfors. Meer dan 100 Russische vliegtuigen heb ben Zaterdag boven Helsingfors gevlogen. Twee keer werd luchtalarm gemaakt; een keer duurde de alarmtoestand drie uur. Een ooggetuige Leeft in een uur tijds dertig toestellen in twee formaties, ge volgd door 70 in meerdere formaties boven stad gezien. De toestellen vlogen op groote hoogte. Ook Zondag werd enkele malen luchtalarm gemaakt. VAN ANTWERPEN MET 143 BRITSCH- INDIËRS NAAR HUN VADERLAND ONDERWEG. 108 personen worden vermist. Officieel werd Zondag te Londen medegedeeld, dat de „Domala", groot 8441 ton, van de British India Stra. Nav. Co. Ltd., Zaterdag in het Kanaal door drie bommen van een Heinkel- bommenwerper getroffen is. De kapi tein werd gedood en midscheeps ont stond brand. 20 van de 48 Engelsche onderdanen en 88 van de 253 Britsch- Indische onderdanen worden vermist. Men vreest, dat zy om het leven zijn gekomen. Engelsche schepen en een Nederlandsch vaartuig hebben de meer derheid der passagiers en bemanning gered. Verscheidene overlevenden zyn gewond. Het Heinkeltoestel ontdekte de „Domala" in het maanlicht en liet vier bommen vallen. De „Domala", die thans in een haven voor anker ligt, was een passagiersschip, dat van Ant werpen was uitgevaren met 143 Britsch-Indische onderdanen, die door de Duitsche regeering waren vryge- laten en naar hun vaderland terug gingen. Nader wordt gemeld, dat de „Domala" ook door het Duitsche vliegtuig met ma chinegeweervuur is bestookt. 42 Indiërs en 9 Europeanen zijn opge pikt en Zaterdagavond aan land gebracht door een reddingboot van een stad aan de Engelsche zuidkust. Later zijn de lijken van twee Indiërs en een Eui-opeaan aan land gebracht. Een lid der bemanning vertelde, dat het vijandelijke toestel over het schip vloog, dat alle navigatielichten aan had. De be manning dacht, dat het een Engelsch toe stel was, tot het neerdook tot op ongeveer 40 voet hoogte van de dekken af en bommen neerwierp. Binnen 20 minuten stond het stoomschip van voor tot achter in vlammen, zoo voegde hij hieraan toe. De „Domala" is het eerste groote En gelsche passagiersschip, dat door een Duitschen bommenwerper werd aangeval len. De verlieslijst is grooter dan eenige andere sedert het torpedeeren van den „Athenia", De „Domala" had een beman ning van 150 koppen aan boord. Engelsche stoomschepen op een mijn geloopen en vergaan. Het Britsche s.s, „Albano", groot 1176 ton, is Zaterdag buiten de Schotsche kust gezonken na op een mijn te zijn geloopen. De gezagvoerder en de tweede officier werden gedood. De overige leden der be manning zijn aan land gekomen. Zondag is voor de Britsche westkust het Britsche s.s. ,Cato" (710 ton) gezonken, gelooft, dat het ook op een mijn is ge loopen. Ongeveer 11 leden der bemanning worden vermist. Twee overlevenden, die gewond zijn, zijn aan land gebracht, als mede de lijken van twee opvarenden. Het Britsche s.s. Royal Crown" (4300 ton), dat aan den grond is geloopen op 30 Januari te zijn gebombardeerd en be schoten, is geborgen en weggesleept. Het wordt in een dok opgenomen. NOORSCH SCHIP GEBOMBARDEERD EN GEZONKEN. De bemanning van het Noorsche s.s. „Vestfoss" (188 ton), dat door vliegtuigen gebombardeerd en gezonken is, is te Kirk wall aangekomen. Een Britsch marinevaartuig heeft Zater dag de geredden van het Italiaansche s.s. .Mirella", dat Vrijdag op een mijn is ge loopen, te Grimsby aan land gebracht. De geheele bemanning blijkt gered te zijn. Drie opvarenden waren gewond, waarvan één ernstig. TWEE GRIEKSCHE SCHEPEN VERMIST. De beide Grieksche schepen „Panacharn- tos" (2900 ton) en „Flora Nomilko" (4500 ton) zijn volgens het D.N.B. reeds lang over tijd. Men neemt aan, dat zij aan de Engelsche kust zijn vergaan. HET S.S. „SOUTHGATE" GEVONDEN. Amerikaansche marinevliegtuigen heb ben Zaterdag het Britsche s.s. „South- gate", dat S.O.S.-seinen had uitgezonden, gevonden. Het scheen niet in gevaar te verkeeren. F OVEN DE WIELINGEN UIT ZIJN TOESTEL GESPRONGEN. De korporaal-vlieger B. van Berkum, af komstig uit Deventer, en gelegerd op het vliegveld Vlissingen, is vanmiddag dank zy zyn moedig optreden van een wissen dood gered. Hy was met een lestoestel van hier opgestegen, doch boven de Wielingen ge raakte hy in den mist, zoodat hy zich niet meer kon oriënteeren. Bovendien raakte zyn benzinevoorraad op. Toen hy na eenigen tyd het Grieksche s.s. „Corinthia- tos" ontdekte, aarzelde hy niet en sprong van ongeveer 25 meter hoogte uit zyn toe stel. Van B. werd aan boord genomen van het Grieksche schip en is vanmiddag on gedeerd aan het roeiershoofd aan land ge bracht. De ambulance-commissie van het Neder- landsche Roode Kruis heeft, daartoe ge rechtigd door het dagelijksch bestuur in haar vergadering van Zaterdag 2 Maart, benoemd tot leider van de ambulance naar Finland den heer F. H. Meihuizen, arts te Rotterdam, die deze benoeming heeft aan vaard. VERSCHILLENDE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN. Ook te land vonden schermutselingen plaats. In het afgeloopen weekeinde viel er aan het we.°tfront een merkbare opleving in den strijd in de lucht waar te nemen. Van beide zijden werden verschillende verkenningsvluchten ondernomen, waarbij het tot enkele luchtgevechten kwam. Twee Britsche gevechtsvliegtuigen wer den Zaterdag aangevallen door zes Messer- schmidt-toesteilen, toen zij boven Duitsch gebied zeven Heinkels achtervolgden. Een Messerschmidt werd volgens Reuter bran den neergeschoten. De beide Britsche vliegtuigen zijn be houden teruggekeerd. Ook een Duitsch Dornier-vliegtuig werd aangevallen en achter de geallieerde linies tot daling gedwongen. Drie van de vier inzittenden van het toestel werden ge vangen genomen. Het Fransche legerbericht van Zondag ochtend maakte melding van de gebruike lijke activiteit van verkenners. Verschei dene luchtverkenners zijn over dag en des nachts tot ver in Duitschland doorgedron gen. Voorts hebben Fransche jachtvliegtuigen Zaterdag boven de Fransche linies twee vijandelijke verkenningsvliegtuigen omlaag geschoten. De bemanningen van alle Fransche vliegtuigen zijn op haar bases teruggekeerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde gisteren mede, dat Britsche ge vechtsvliegtuigen in Frankrijk des middags een Heinkel 111 hadden neergeschoten. Het Duitsche toestel viel tusshcen de linies en men kon zien, hoe twee leden der be manning de machine in brand staken, alvorens naar de Duitsche stellingen te ontsnappen. Duitsche toestellen by Parys. In het Duitsche legerbericht werd gis teren o.m. medegedeeld, dat Zaterdag overdag verkenningen werden gedaan bo ven N.O. Frankrijk tot in de buurt van Parijs. Bij de grenscontrole werden verscheiden luchtgevechten geleverd aan de Duitsch- Fransche grens. Hierbij werden drie Fran sche vliegtuigen door Duitsche jagers om- laaggeschoten. Twee Duitsche verkenners worden vermist. Voorts hebben Zaterdag vier DuitsGhe Messerschmidt-vliegtuigen den strijd aan gebonden met 12 Fransche jagers van het type Morane. Het gevecht viel voor ten zuidoosten van Diedenhofen, en duurde geruimen tyd. De Fransche machines na men ten slotte de vlucht, nadat volgens het D.N.B. een Morane was neergescho ten. Alle Duitsche machines keerden be houden terug. Aanval van Duitsche troepen. Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond meldde, dat ten oosten van de Moe zel een van de Fransche verkenningsaf- deelingen werd aangevallen door Duitsche troepen, die sterker in aantal waren. De Fransche afdeeling voerde met succes een gevecht en bracht den. vijand verliezen toe. Het Fransche legerbericht van Zondag avond luidt: Bij een overval ten westen van de Vo gezen maakte de vjjand eenige krijgs gevangenen. Van onzen kant hebben wij in den sector van de Lauter een hinderlaag gelegd die slaagde. BELGISCH TOESTEL NEER GESCHOTEN. Zaterdagmiddag is tijdens een lucht gevecht tusschen drie Belgische en een Duitsch vliegtuig een Belgisch toe stel neergeschoten. De persdienst van het Belgische mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelde hieromtrent mede: Op Zaterdag 2 Maart tegen 12.15 uur ontmoette een afdeeling van drie Belgische eenpersoonsvliegtuigen, die op verkenning waren boven de provincie Luxemburg, in de omgeving van Soint Hubert een Duitsch militair toestel van het type Dornier 17, plaats biedend aan verscheidene inzittenden en sterk bewapend. De Belgische piloten omsingelden het Duitsche toesteL Plotse ling opende dit op hen een aanhoudend vuur. Een der Belgische vliegtuigen werd herhaalde malen geraakt. Van een ander toestel werden de machinegeweren be schadigd. De leider der patrouille, onder luitenant Henrard, zette de achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten Henrard werd gedood en zyn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, de minister van Buitenlandsche Zaken, den Duitschen ambassadeur ont vangen en jegens hem een krachtig pro test geuit namens de Belgische regeering wegens deze ernstige schending der Bel gische neutraliteit, alsmede den daad van agressie, waaraan de Duitsche vliegers zich hebben schuldig gemaakt. Duitsche verontschuldiging. Het Duitsche nieuwsbureau meldde Zon dag: Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zich op den terugweg bevond van Noord- Frankrijk werd Zaterdag door zeven vlieg tuigen van het Engelsche Hurricanetype aangevallen. Daar de vliegtuigcommandant geloofde, dat hij zich boven Fransch ge- gebied bevond, en daar het Hurricane vliegtuigen, betrof, hield de Duitsche vlieg tuigcommandant deze voor Engelsche jachtvliegers. Bij het zich ontwikkelende gevecht werd een Hurricane toestel neer geschoten, terwijl het Duitsche vliegtuig ongedeerd zijn thuishaven bereikte. Naar thans is vastgesteld, heeft het luchtgevecht zich afgespeeld op enkele minuten vliegens van de Fransche grens boven Belgisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Belgisch jachttoestel van het Engelsche Hurricane-type. Den Belgischen ambassadeur, Vicomte d'Avig- non, die Zondag een bezoek bracht aan het departement van Buitenlandsche Za ken, werd de spijt van de rijksregeering te kennen gegeven over deze gebeurtenis. Weer vreemde vlieg+uigen gesignaleerd. Officieel werd Zondag volgens Reuter te Brussel medegedeeld, dat des ochtends vele vliegtuigen, welke nationaliteit niet kon worden vastgesteld, over België zijn ge vlogen. Het luchtafweergeschut trad in werking. De Nederlandsche zeeschepen „Sint An- naland" en „Schieland", beide eigendom van de te Rotterdam gevestigde Scheep vaart- en Steenkolen Maatschappij, zyn na het vertrek uit Newcastle-on-Tyne door een onbekend vliegtuig aangevallen. Na met mitrailleurvuur te zijn bestookt, verliet de bommenwerper beide schepen. Gelukkig werd niemand der opvarenden door de ko gels geraakt en beide schepen konden zon der schade bekomen te hebben, de reis ver volgen. De „Sint Annaland" die een lading ko len in had voor de cokesfabriek te Sluis kil, arriveerde jl. Zaterdagavond in de ha ven te Temeuzen. Een der opvarenden gaf het volgende relaas Donderdagsavonds, omstreeks zeven uur verlieten wij de haven van Newcastle-on- Tyne. De „Schieland" een boot van dezelf de maatschappij die eveneens een lading kolen vervoerde, met bestemming Zand voorde (bij Oostende), aanvaardde tegelijk met ons de reis. De nacht was kalm en er deden zich geen bijzonderheden voor. Den volgenden morgen omstreeks kwart over zes, toen wij ons ter hoogte van het lichtschip „Humber" bevonden, verscheen plotseling boven de „Sint Annaland" een vliegmachine. Het vliegtuig voerde zijn na vigatielichten, zoodat wy meenden met een Jlngelsch toestel te doen te hebben. Doch dit kwam anders uit. Met groote snelheid kwam het op ons af, daalde tot even bo ven den mast, cirkelde rond den achterste ven en verdween daarna in de richting van de „Schieland", die evenwijdig aan ons op- stoomde op een afstand van slechts 500 meter. Wij hoorden het gerikketik van een mi Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Finnen komen er moe.iyk voor te staan. (Pag. 1, eerste blad) Belgisch vliegtuig neergeschoten na gevecht met Duitsche machine. (Pag. 1, eerste blad) De oorlog ter zee eischt weer tlarjjke slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) Er zijn weer vreemde vliegtuigen boven Nederland. (Pag. 2, eerste blad) Luchtgevechten aan het Westfront. (Pag. 1, eerste blad) De dader van den aanslag op mevrouw v. d. G. is gearresteerd. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENT!TEEL LAATSTE BERICHTEN. trailleur en zagen het lichtschijnsel dat de vuurstooten vergezelde. De „Schieland" werd beschoten De bemanning op ons schip werd gepord en in minder dan geen tijd stond zij ge kleed, en voorzien van zwemvesten aan dek. Het vliegtuig verliet toen plotseling de „Schieland" en vloog recht op ons schip af. De mitrailleur begon te rikketik ken en de kogels sloegen ter hoogte van de scheepsbrug in. Een ieder zocht dekking. De aanval duurde slechts kort. Achter ons op een afstand v-n ruim 150 meter voer een Engelschman en deze was daarna het doel van den bommenwerper. Het schip werd eveneens beschoten en toen de be manning in de booten ging, gaf de marco nist een S.O.S. sein dat op ons schip op gevangen werd. Wij gaven hard bakboord, draaiden op en stevenden op het aange vallen schip af, om eventueele hulp te bie den. Aan boord van de „Schieland" voerde men dezelfde manoeuvre uit en onze sche pen bevonden zich spoedig in de nabijheid van den Engelschman. Het bleek dat een bom in de machinekamer terecht was ge komen. Het schip zonk var onz oogen in slechts enkele minuten. Wij zijn er om heen gevaren, doch een drietal Engelsche torpedojagers bevond zich reeds in de na bijheid. Wy zagen dat de schipbreukelingen aan boord werden genomen. Wij hebben toen onze reis weer tezamen met de „Schieland" voortgezet. Later vernamen wij nog dat een kogel op de „Schieland" het sloependek had doorboord en terechtgekomen was in de .;ajuit van den stuurman waar hy door het hoofdkussen dat op het bed lag, sloeg. Gelukkig bevond de stuurman zich niet in de kooi. AANVALLERS WERDEN VERDREVEN. Oorlogsschepen en Britsche gevechts vliegtuigen hebben Zaterdag de Duitsche bommenwerpers verdreven, welke des morgens op 400 mijl van de Firth of Forth een aanval op de scheepvaart hebben on dernomen. Een visschersboot keerde naar de haven terug met de mededeeling een bommenwerper met het kanon te hebben verdreven. Ter hoogte van Amble in Nort humberland hebben oorlogsschepen en vliegtuigen een aanvaller verdreven. Een schip uit New Castle heeft het vuur van een Duitsch vliegtuig beantwoord. Kort daarop verschenen Britsche vliegtuigen, die den aanvaller verdreven. Deze keerde ech ter later terug en wierp bommen uit, waar van twee het vaartuig ernstig troffen. Toen verdween het Duitsche toestel. Twee Duit sche vliegtuigen hebben met hun machine geweren visschersbooten uit Scarborough beschoten. De vaartuigen wisten echter te ontkomen door hun lichten te dooven. Naar aanleiding van een mededeeling in het Duitsche legerbericht, dat Duitsche vliegtuigen met succes Britsche oorlogs schepen en in convooi varende koopvaardy- schepen hebben aaangevallen, verneemt Reuter, dat te Londen berichten over den schepen hebben aangevallen, verneemt logsschepen noch aan convooischepen scha de is aangericht. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een Britsch vliegtuig, door dat men zich in de identiteit ervan, Zondag middag in de nabijheid van Gravesend door een Britsch gevechtsvliegtuig is neerge schoten.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1