Breskensche Courant Het mijnengevaar kan voorkomen worden EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de ONZE KINDEREN (^Er dreigt gevaar .Q „Concertgebouw". 7lon~Stop~fial 2 Orkesten DANCING „KLEINTJE" Wat Duilschland als contrabande beschouwt Duitsche luchtraids aan de Engelsche kust. Duitschland acht aanvaarding van Britsche zeecontrole onvereenïgbaar met neutraliteit. De oorlog ter zee. eurlen'sscn A «9 Vreemde vliegtuigen boven ons land. Nieuwe uit\ inding maakt para vanen tot een gevaar voor het schip VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 53 ZATERDAG 2 MAART 1940 ibonnementsprys: IV ct. pei week o! 7 Z 2U pe- «wartaal Franco per post 12 50 Afzonderlijke jj nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1 -5 regels f125. tedere regel meer 25 een.. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l -5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent (max 10 egels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma t V AIS Ilk Vkl<l>k li.,Bureaux vValstr. 58 60. lel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen «antoren te:Bres«ens, Dorpsstraat, Tel.21 Oost- «n »V est- Souburg. Kanaalstraat 15. Tel. 85 aangesloten bi j he tabure au 'voor'pub liciteits wa arde, ingesteld door devereeniging „de nederlandsche dagbladpers' Kort commentaar. Jaarverslagen leren is lang niet al tijd een opwekkende arbeid. Er zijn naar weinig instanties, die de kunst verstaan, hun verslagen in een prettig leesbaren vorm te gieten. Dat is jam mer, want wij zijn er van overtuigd, dat veel verslagen thans grootendeels ongelezen blijven; hoewel er toch bui tengewoon belangrijke materiaal in ver werkt is. Zoo troffen ons dezer dagen ver schillende cijfers uit het verslag van het Geneeskundig Schooltoezicht te Vlissingen over het jaar 1938, opge nomen in het Gemeenteverslag van genoemd jaar, dat enkele maanden ge leden verscheen. Wij aarzelen niet, de conclusie, die uit deze gegevens helaas moet worden getrokken, ont stellend te noemen. Het ziet er met de gezondheid der Vlissingsche schooljeugd (en met die van de Vlis singsche alléén?) lang niet goed uit! Men oordeele: Van de schoolgaande kinderen werden 1322 onderzocht. Van 106 hunner (ruim 8%) bleek de lichaamsontwikkeling onvoldoende. 146, of ca. 11%, hadden verminderde gezichtsscherpte. 55 kinderen (ruim 4%) hadden platvoeten; niet minder dan 165 (12,4%!) hadden een krom men of scheeven rug en 49 kinderen (3,7%) bleken zeer nerveus te zijn. De toestand der gebitten was slecht, een gevolg van geringe belangstelling voor goede mondverzorging; en veel kinderen hebben een slechte houding. De schoolarts voegt aan dit laatste toe: De verwaarloozing van de lichame lijke opvoeding zal daar niet vreemd aan zijn. Voorts klaagt de arts over de over volle schoollokalen, die uit hygiënisch en paedagogisch oogpunt afgekeurd moeten worden. Een klacht waartoe zeker aanleiding bestaat, wanneer wij weten, dat in datzelfde jaar zoowel bij het openbaar als bij het bijzonder lager onderwijs, 13 klassen bevolkt waren met 40—50 leerlingen en twee maal 1 klas zelfs met méér dan 50 leerlingenl Bovenstaande gegevens kunnen aan leiding zijn tot beschouwingen van velerlei aard. Wanneer wij ons be palen tot de klachten over lichaams ontwikkeling, slechte houding en de te volle klassen, dan vinden wij een ge meenschappelijke oorzaak: de finan- ciëele politiek onzer regeering. Nu het oorlog is, kunnen millioenen worden opgebracht voor defensie. Ieder zal hiervan de noodzakelijkheid erkennen; en geen Nederlander die niet bereid is, zijn deel van de hieruit voortvloeiende belastingverhoogingen te dragen. Maar is de volksgezondheid, in den ruimsten zin van dat woord, niet even belangrijk en *"*t brengen van offers evenzeer waar^1 Wat nü kan, omdat het moet, kan ->ik in vredestijd. Wan neer het Nederlandsche volk thans in staat is honderden millioenen te offeren, kunnen wij zeker in rustiger tijden de enkele millioenen bijeen brengen, die voor verbetering der volksgezondheid noodig zijn! De klassen zijn overbevolkt. De onderwijzers klagen in koor. Het systeem der kweekelingen met acte, dat een beetje hulp moet beteekenen, is een aanfluiting van hetgeen onder- wijs behoort te zijn. De regeering „adviseert" de gemeentebesturen, de scholen ontheffing te doen verleenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. De onderwijzers zijn dus gedwongen, zoo goed en zoo kwaad als dat gaat, vrije- en orde-oefeningen te laten uit voeren. Zij doen hun best; maar het gaat niet goed. Dat is werk voor specialisten; die vroeger dit onderwijs ook plachten te geven. Nu is de staat zuinig geweest. Maar het is een zui nigheid, die de wijsheid bedriegt! De ruim 12% kinderen met scheeven of krommen rug en de zeer velen met een slechte houding, zullen in hun toekomstige leven ruimschoots gele genheid hebben, die misplaatste zui nigheid te betreuren. En heeft ook de keuring voor den militairen dienst niet herhaaldelijk aangetoond, dat het met de lichamelijke gezondheid onzer jeugd treurig gesteld is Wij zijn op den verkeerden weg. En hoewel, wij vurige voorstanders zijn van een zuinig staatsbeleid, zijn wij niet minder vurig overtuigd, dat méér geld beschikbaar moet worden gestéld voor de dringend noodzake lijke verbeteringen van ons onderwijs stelsel. Een gezonde geest behoeft een gezond en veerkrachtig lichaam! Wij hebben bewezen, het geld te kunnen opbrengen, dat voor de ver dediging onzer grenzen noodzakelijk is. Dus zullen wij bereid moeten zijn. eveneens het geld op te brengen, waarmede de gezonde staats burgers worden opgeleid, die deze landsgrenzen misschien eens zullen moeten verdedigen. Wie van kinderen houdt en ze misschien zelf heeft, schrikt van het geen onder de huidige verhoudingen op verschillend gebied van hen moet terecht komen. En zij zijn ons te lief, om daarin te mogen berusten! MORGENAVOND VAN 8 TOT 12 UUR GROOT SILVERSTARS en „THE MINSTRELS". Komf U ook eens kijken VRIJ ENTREE en VRIJE GARDEROBE. Morgenmiddag van 3 tot 6 uur Geruchten over Brltsche schepen naar de Zwarte Zee tegengesproken. Gisteren werd te Londen vernomen, al- us Reuter, dat er geen enkele waarheid •rnuilt in een bericht, dat Groot-Brittan- rae de Turksche regeering zou hebben rzocht er in toe te stemmen, dat sche- P n naar de Zwarte Zee worden gezonden- DIENSTBODE VOOR DAG EN NACHT Als U zoo'n onmisbare hulp noodig heeft, doet U het best een te plaatsen in de „Vlissing- sche-Breskensche Courant", voor 'n koopje Tot 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Derde plaatsing gratis. De president van het prijzenhof te Ham burg, Rothenberger, schrijft in het „Zeit- sclirift der Akademie fuer Deutsches Recht" o.m. over het begrip „vijandelyke bestem ming" van contrabande. Krachtens een rechtsgedachte, die in het volkenrecht reeds lang gelding heeft, wordt de vijandelijke bestemming als aangetoond beschouwd, wanneer het vaartuig een vijandelijke haven zou aandoen. Dit geldt ook voor goederen, die feitelijk voor een neutrale haven bestemd zyn, om dat, wanneer een vijandelijke haven aange daan wordt, elke betrouwbare controle op een mogelijk mgrijpen van den vyand op houdt. Bij aankoop van een Nederlandsch Boek, van tenminste 2.50, ontvangt U, gedu rende de Boekenweek van 29 Maart een BOEK ten geschenke Boekhandel F. LANDSM N St. Jacobsstraat 16 Telefoon 117. VERSCHILLENDE SCHEPEN AANGEVALLEN. Duitsche vliegtuigen hebben Vrijdag op nieuw bombardementsvluchten uitgevoerd op visschersschepen in de Noordzee, Brit- sche gevechtsvliegtuigen zijn opgestegen om den strijd aan te binden. Voorts hebben zij op de Noordzee een Britsch convooi aangevallen, doch geen schade aangericht. Gisterochtend vroeg is de motortreiler „Courage" een Engelsche haven binnen gekomen, na te zijn gebombardeerd zonder daarbij rechtstreeks getroffen te zijn. Een van de drie opvarenden geraakte evenwel overstuur. Gedurende eenige uren vlogen Britsche gevechtsvliegtuigen boven de kuststreek. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over deze aanvallen, dat verscheidene aanvallen werden uitgevoerd op Engelsche oorlogs schepen, convooivaartuigen en gewapende koopvaarders. Eenige schepen met groote tonnage werden door voltreffers van bom men tot zinken gebracht. Verscheidene andere in brand geschoten en een convooi verspreid. Noorsch schip gebombardeerd Het Noorsche schip „Brott" (1583 ton) is eveneens door Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd. Een reddingboot van een haven aan de oostkust van Engeland heeft het schip met zware slagzij binnengebracht. Men gelooft, dat zes opvarenden op een vlot ronddrijven. De vliegtuigen hadden het schip ook met machinegeweren be schoten. Een dokter is aan boord gegaan. De reddingboot van een plaats aan de kust van Yorkshire heeft gisteren vergeefs gezocht naar het stoomschip „Katvaldis" dat gisterochtend vroeg had gemeld, dat het door twee Duitsche vliegtuigen met bommen en machinegeweren werd bestookt. Ten aanzien van de kwestie van het aanvaarden van de Britsche controle ter zee door neutrale staten wordt er volgens het D.N.B., te Berlyn op ge wezen, dat door de bevoegde autoritei ten te verstaan is gegeven, dat zulk een aanvaarding niet in overeenstem ming te brengen is met de neutraliteit en de souvereiniteit van een staat. Britsch antwoord. Ten aanzien van deze verklaring, geeft het Engelsche ministerie voor de econo mische oorlogvoering het volgende ant woord Het is de plicht van de neutralen om zich te onderwerpen aan de uitoefening van belligerente rechten, welke wettig ten uitvoer worden gelegd. Geen oorlogvoeren de heeft eenigerlei recht tot klachten je gens een neutraal land, dat zich op die wijze onderwerpt. Wat de Duitsche bewering betreft, dat Duitschland geen zekerheid heeft, dat schepen, welke met navicerts varen, niet zullen lossen in een vyandelijke haven, hierop wordt geantwoord, dat het aan de Duitsche oorlogsschepen is de betrokken schepen aan te houden en hun lading te onderzoeken, wanneer zij dat kunnen. Ten aanzien van een Duitsche bewering, dat het systeem der navicerts een Britsch net van economische spionnage op groote schaal begunstigt, geeft het ministerie als antwoord, dat het navicertsysteem zuivei is opgesteld om de neutralen bij te staan in de voortzetting van hun gewettigder handel met een minimaal ongemak. Het is geen systeem den dwang en zij, die er niet van houden, hebben steeds de keuze om naar een contrölebasis te varen. DE BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT MOET VERLIEZEN BOEKEN. Reuter meldt uit Londen, dat het 7418 ton metende s.s. Pyrrhus" van de Ocean S.S. Co. (A. Holt Co.) gisteren aan Engeland's Westkust door Duitsche actie tot zinken is gebracht. Acht Chineesche stokers, die zich in de stookplaatsen be vonden, worden vermist. Er waren geen passagiers aan boord. De „Pyrrhus" had bijna zeventig man aan boord. Het was uit een haven aan de Noordkust naar het Verre Oosten vertrok ken. De overlevenden zijn aan de Westkust aan land gebracht. Men gelooft dat het fatalisme der Chineezen hun dood tot ge volg heeft gehad. Het Mackay radio station meldde Vrij dagavond laat, dat het te Londen thuis- hoorende s.s. „Southgate" groot 4862 ton, draadloos geseind heeft, dat het werd aan gevallen door een duikboot nabij Puerto Rico. De Amerikaansche kustwachtkotter „Unalga" en drie Amerikaansche destro yers hebben zich naar de „Southgate" begeven. A Dit is de eerste duikbootaanval, waar van melding gemaakt wordt aan deze zijde van den Atlantisehen Oceaan. Marineoffi eieren in Washington verklaren, dat de aanval „waarschijnlijk een stuk binnen de neutraliteitszone" is ondernomen. Een officier gaf als zijn meening te ken nen, dat er ook een vergissing in het spel zou kunnen zijn. Er bevindt zich namelijk een Amerikaansche duikboot in de buurt, waar de „Southgate" voer, en het Britsche schip zou, zonder de nationaliteit van de duikboot herkend te hebben, noodseinen hebben kunnen uitzenden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. van len Onze kindeken er dreigt gevaar (Hoofdartikel) Duitsche luchtraids op de Engelsche kust. (Pag. 1, eerste blad) Uitvinding die paravanen tot een ge vaar maakt (Pag. 1, eerste blad) Wetsontwerp ingediend tot regeling der lijkverbranding. (Binnenland) De regeeringspersdienst meldt, dat gis termiddag een tweetal vreemde vlie~ ~en, waarvan de nationaliteit niet konden wor den vastgesteld, zich boven het centrum des lands hebben bevonden. Zij werden van verschillende plaatsen door batterijen luchtafweergeschut beschoten. Bovendien zijn vliegtuigoatroui.iles opgestegen. Hier na hebben de vreemde vliegtuigen ons rechtsgebied verlaten. Onvoldoende belangstelling in scheepvaartkringen. Paravanen geven geen voldoende bescherming. Een Vlissinger heeft vorig jaar een apparaat uitgevonden, waarmede het mijnenge vaar doeltreffender èn goedkooper kan worden bestreden dan met paravanen het ge val is. De man, die niet vermogend genoeg is, om zelf de hooge octrooirechten te kun nen opbrengen, heeft zich in December tot Nederlandsche scheepvaart- en verzeke ringskringen gewend, met verzoek eenige deskundigen aan te wyzen die zyn uitvin ding zullen onderzoeken. Schier dagelijks vallen schepen, ladingen en menschen ten offer aan het gruwelyke zee-monster de mijn. Ook veel fraaie Nederlandsche zeekasteelen en Hollandsche be manningen verdwenen door dezelfde oorzaak in de zilte golven. Men zou dus mogen verwachten ,dat in kringen van belanghebbenden groote belangstelling wordt getoond voor Iedere mogelijkheid die aan dit leed een einde kan maken. Het is voor ons land een levenskwestie dat de scheepvaart gaande wordt gehouden. Wy moeten varen i Niettemin wordt de uitvinder, de electro-technicus F. Steutel, nog steeds van het kastje naar den muur gestuurd. Alle mogelijke instanties verwezen hem naar nog weer andere instanties, in plaats van in dezen benarden tijd voor een kwiek nauwkeu rig onderzoek zorg te dragen. Het afschuifsysteem viert hoogty ook bij verschillende officieel© instanties wier namen in dit verband minder ter zake doen. De betrokkenen schynen van oordeel, dat de talrijke scheepsrampen van den jongsten tyd, een onder zoek naar de mogelykheden van de nieuwe vinding niet voldoende wettigen Een slap pe houding, waarvoor wy maar niet zuilen probeeren, voldoend krachtige woorden te vinden die haar naar verdienste zouden kunnen brandmerken 1 Wij herinneren er even aan, dat het nieuw uitgevonden toestel ongeveer 1'5 zal behoeven te kosten van den prijs van een paravaan. Het werkt, in tegenstelling tot paravanen die een diepte van minstens 7 vadem en een snelheid van minstens 8 mijl behoeven, op iedere diepte en bij iedere snelheid ja, zelfs als het schip stil ligt. Het apparaat dat ongeveer 15 M. lang is, grijpt met een door een electro motor aangedreven ketting met haken, de mijnkabels, brengt deze in een schaar waai ze worden geknipt. Het toestel beweegt zich zelf voort en doet de snelheid van het schip niet afnemen. Het signaleert iedere myn die het ontmoet en signaleert ook ieder defect dat mocht ontstaan. De kost baarste onderdeelen kunnen worden gede monteerd en zijn ook in het vredes-scheep- vaartbedrijf voor vele doeleinden bruikbaar. Ook voor mijnveegwerkzaamheden door de Marine, biedt de nieuwe vinding groote mo gelijkheden. In de afdeeling nieuwe vindingen van de Utrechtsche Jaarbeurs zullen vele teekeningen van dit voor de scheep vaart zoo uiterst belangryke apparaat worden tentoongesteld tusschen 5 en 14 Maart, terwijl de uitvinder daar tegen woordig zal zijn om serieuze belang hebbenden en belangstellenden van voorlichting te dienen. De uitvindingen die daar mogen wor den geëxposeerd, worden eerst nauw keurig onderzocht door een commissie van deskundigen. De deskundige die zich op mijnen en hetgeen hiermede verband houdt, specialiseert, acht de nieuwe vinding beter dan paravanen en heeft daarom tot toelating geadviseerd. Ondanks de slappe houding van de offici- eele Nederlandsche instanties, zal binnen enkele dagen dus -elegenheid bestaan, in ruimeren kring kennis te kunnen nemen van deze nieuwe methode van mijn-bestrij- ding. Dit is ook har-' noodig. Want dezelf de uitvinder heeft inmiddels een ver betering van mynen uitgévonden, waar mede paravanen niet alleen onwerk zaam, maar tot een direct gevaar wor den gemaakt voor het schip dat ze ge bruikt Het staat nameiyk vast, dat em met de nieuwe vinding uitgeruste myn, den paravaankabei onwrikbaar aan een deel van de mynkabel kan bevestigen, het resteerende deel van den paravaankabei vernietigen zoodat de paravaan naar den bodem der zee zinkt. Het schip vaart dan door met een actieve mijn aan den paravaan kabei Luttele momenten later zal een ontploffing midscheeps het gevolg zyn Ook deze vinding is door denzelfden des kundige gezond bevonden Zy is eveneens toegelaten voor expositie op de Jaarbeurs, maar de uitvinder heeft daar nog van afge zien, met het oog op de gevaren voor onze scheepvaart die er het gevolg van zouden «ünnen zyn. Zal Nederland nu éindelijk uit den dom mel ontwaken en belangstelling toonen? Of zijn daarvoor nog niet genoeg schepen, menschenlevens en ladingen verloren ge gaan? Wij gelooven dat het hoog tijd wordt

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1