Breskensche Courant STADSNIEUWS EERSTE BLAD itie .■Ei iddelburgsciie jpij v. Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de FINLAND. 'Ware dagen"? ""KAKKERTJE Weinig nieuws van de landengte van Karelië. Sumner Welles te Zurich. Nieuw zeegevecht aan de Zuid-Amerikaansche kust? De spionnage-affaire. De nieuwe Psalm- en Gezangbundel boekhandel D. GOETHtE* De kwestie van een eventueele vredes conferentie. De visscherij wordt getroffen. De vreemde vliegtuigen boven Nederland. Vli$stn«2n lag Jfefe No. 31 ing imer lOmer sring ig adres voor Haar- en, Rijwielen en on- Ikkundige reparaties, yien vanaf 15, bij aul Krugerstraat 12. 'oordeel? Vraagt U jw RIJWIEL of voor n Uw rijwiel eens 1JW1EL CENTRALE, leweg 59. soorten Scheerzeep, Crèmes en Poeders, len blijft het beste SCHELDE BAZAR" CHAPPEN. Hamers 5 ct.. Nijptangen 29, laven 45, 65, 105,169 ren 69, 89, 129 ct, 49 59, 69 ct., Steek- B 59 ct., Handzagen DE CONCURRENT, 1 55. 28 Febr. 29 Febr. |ief Rotterdam—Md- en omgekeerd. Ie klasse 2,255 llasse 3.50 Enkele 1.35 Retour 2e joor het vervoer van (ren zeer billijk. i bij te Rotterdam: Erven iringvliet 86, Tel. 22727 52018. Gebrs. BUYTENHEK, Telef. 3521. mj. SANDERS, Tel. 153. 'OSTEKHOUT.Tel. 282. Lduur retourbiljetten pnbepe.kt. Ylisslngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 51 DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 V. ^.Donneinentsprys: IV ct. pei week ot 2.2U pet Kwartaal. Franco pei post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zyner gemeente ^.dvertentieprys: Van 1- -5 regels t 1 25. iedere regeJ meer 25 een*. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van t -5 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruit betaling Uitgave: Firma t.VAft UL V ÜJbüt Jr., Bureaux Walstr. 58-60. l'el. lü (2 lijnenGiro No. 66287 Eigen Kantoren te: Breskens. Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en »Vest-Souburg. Kanaalstraat *5. Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" KORT COMMENTAAR. Het wil met de hulp aan Finland nog maar niet vlotten. Zeker, in vele landen en in het onze niet in de laatste plaats worden inzamelingen gehouden. Er gaan zendingen kleeren, geneesmiddelen, geld, wapens, vlieg tuigen, enz. naar Finland. Maar dat is, hoe belangrijk op zichzelf ook, slechts dood materiaal. En Finland heeft menschen noodig, getrainde sol daten en officieren; legercorpsen als het kan. De verpletterende massa van het onuitputtelijke Russische menschen- reservoir, kan op den duur alleen worden weerstaan door een voldoend aantal goed uitgeruste menschen aan den anderen kant. Dat de Finnen het nog zoo lang hebben uitgehouden, kan naast de diepste bewondering, slechts de grootste verbazing wekken. Men meene echter niet, dat dit zoo kan blijven. Wij hebben reeds herhaalde lijk gepubliceerd, dat de Finsche troepen nauwelijks gelegenheid tot slapen en rusten krijgen, omdat hun aantal te gering is en de Russische aanvallen elkaar steeds opvolgen. Finland is niet geholpen met mee warige betuigen van sympathie; even min met materiaal zonder geoefend personeel om dit materiaal te be dienen! Finlands minister van Buitenland- sche Zaken, Tanner, heeft gisteren in een interview gezegd, dat de buiten- landsche hulp nog steeds onvoldoende is en te langzaam komt. In Frankrijk en Engeland schijnt men te beseffen, dat materieele hulp niet genoeg is. Daladier heeft ten minste voor de commissie voor Bui- tenlandsche Zaken van de Fransche Kamer gisteren uiteengezet, dat de Russen „door de wanverhouding van de krachten en het gebrek aan reser ves van Finland successen behalen op de landengte van Karelië." Frankrijk en Engeland hebben Finland belang rijke materieele hulp gezonden en die hulp zal voortduren, heeft Daladier nog gezegd. Maar daarmee is Finland niet gebaat, al wordt dit materiaal natuurlijk op prijs gesteld. De geallieerden willen Finland on getwijfeld te hulp komen. Zij weten dat een overweldiging van Finland de democratische gedachte in ons wereld deel groote schade zal toebrengen. En zij weten evenzeer, dat dit verder reikende gevolgen kan hebben in den strijd tusschen democratie en dictatuur, die thans met de wapens te land en ter zee wordt gestreden. Aan sym pathie voor Finland ontbreekt het dus niet. Maar de betrokken mogend heden durven tot dusver de beslis sende stap niet nemen. Engeland heeft zijn onderdanen weliswaar permissie gegeven om als vrijwilliger naar Fin land te gaan. Maar men kan er niet toe komen, op eenigerlei wijze voldoend uitgeruste troepen, georga niseerde legers, naar het bedreigde Finland te zenden. Dit is begrijpelijk. Uitbreiding van het oorlogsterrein is nooit aanlokke lijk. En 'geallieerde hulp aan Finland, beteekent oorlog met Rusland. Erger nog, het beteekent een nauwer tot elkaar brengen van Rusland en Duitschland; terwijl Engelsche leiden de kringen er van overtuigd zijn, dat binnen afzienbaren tijd Engeland en Duitschland bondgenooten zullen moeten worden tegen de commu nistische dreiging van het in weste lijke richting voortschrijdende Rus- De keus is ontzaglijk moeilijk en beeft groote nadeelen, hoe zij ook uitvalt. Intusschen wordt Finland van deze besluiteloosheid de dupe. BEIDE PARTIJEN MELDEN SUCCESSEN. Van het front op de landengte van Ka relië komen weinig berichten. De geruch ten, volgens welke de Russen zouden po- ge een aanval te doen op de westkust van de baai van Wiborg worden niet bevestigd. Deze kust zou, met de voorliggende eilan den, zeer goed kunnen dienen als uitgangs punt van operaties in westelijke richting, doch op het oogenblik verwachten de Fin nen nog geen gevaar van dezen kant. De dorpen aan de westkust van de baai zijn evenwel reeds ontruimd, aangezien zij bij de vuurlinie liggen. Omtrent het ontruimen van Koivisto wordt vernomen, dat de bezetting in den nacht is ontkomen, gebruik makend van een dichten mist, welke gedurende drie dagen elke activiteit in de omgeving van Koivisto onmogelijk maakte. De man schappen maakten een marsch van 40 km. over het ijs naar het dorp Sakkajaervi. Zij werden hierbij niet door den vijand lastig gevallen. Het materieel van de forten is niet in handen van de Russen gevallen. Alles wat kon worden meegenomen hebben de Finsche soldaten meegenomen, terwijl het zware geschut, dat niet kon worden meegenomen, onbruikbaar is gemaakt. Toen de batterijen reeds verlaten waren, hebben de Russen nog groote hoeveelheden munitie hierop verspild. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht van Woensdag vermeldt o.m. Op de landengte van Karelië hebben de Finsche troepen de verdediging voortgezet en den vijand zware verliezen toegebracht. Verscheidene gevechtwagens werden .ver nietigd. Aan weerszijden een krachtige ac tiviteit der artillerie. Ten noordoosten van het Ladogameer werden pogingen van den vijand op te dringen verijdeld. Verscheiden Russische afdeelingen werden verspreid. De Finsche luchtmacht heeft Dinsdag verkennings vluchten gemaakt en vijandelijke colonnes, materiaal depots, verbindingslijnen en ver scheidene doelen in de Finsche Golf en langs de kust van de Finsche Golf gebom bardeerd. De activiteit der Russische lucht macht in de operatiezóne werd beperkt tot de Karelische landengte en het gebied ten noordoosten van het Ladogameer. Te Pet- samo hebben eenige vijandelijke escadrilles bombardementen uitgevoerd zonder groote schade aan te richten. In het binnenland heeft de Russische luchtmacht Hangoe, Kovola en Fredericksham gebombardeerd. Een burger werd gedood en eenige gebou wen werden beschadigd of verwoest. Vol gens geverifieerde inlichtingen werden 2 Russische vliegtuigen omlaag geschoten. Russisch legerbericht. Het gisteravond uitgegeven Russische legerbericht meldde o.m. Op 28 Februari gingen de Sovjettroepen voort het offensief op de Karelische land engte tot ontwikkeling te brengen. De vij and trachtte tegenaanvallen te doen om het offensief der Sovjettroepen te stuiten, doch leed zware verliezen en zette den te rugtocht voort. De Sovjettroepen hebben vijandelijke verdedigingswerken genomen aan den noordelijken oever van de rivier Salmenkaita, zij bezetten de stad Ritasaari op den westelijken oever van het meer Vouksijaervi, evenals de dorpen Malkela, Hammarnijemi, en Heikurila ten noorden van het meer Jurapanjaervi, Kamara op 4 km. ten zuidwesten van het station Heinjoki en Alasome óp 6 km. ten zuiden van Viipuri. Volgens onvolledige gegevens hebben de Sevjettroepen op 28 Februari 42 vijandelijke verdedigingswerken bezet. EEN RUSTPOOS TOT NADENKEN? Sumner Welles is Woensdagmiddag te Zürich aangekomen. De Amerikaansche gezant te Bern zou Sumner Welles hedenochtend te Zürich een bezoek brengen. De bedoeling van Sumner Welles' op onthoud te Zürich, zoo verluidt, is slechts naar Reuter uit Zürich meldt, hem een rustpoos te geven en gelegenheid tot na denken tusschen zijn bezoeken aan Rome en Berlijn. Er schijnt geen sprake te zijn van speciale besprekingen in Zwitserland. Welles zou hedenmiddag met een speciale slaapwagen, die door de Duitsche regeering tot zijn beschikking is gesteld, van Zürich vertrekken. Verwacht wordt, dat na een verblijf van twee of drie dagen in Berlijn, hij weer door Zwitserland naar Parijs en Londen zal gaan. De grootste geheimhou ding wordt betracht ten aanzien van Wel les' missie en er is hier geen verklaring aan de pers verstrekt. Volgens den correspondent van de „New York Times" te Montevideo zijn de geruch ten over een zeegevecht oij de Zuid-Ame rikaansche kust herleefd, nadat het bekend was geworden, dat het Britsch eskader in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan zich had verzameld in de nabij heid van de Rio de la Plata. De correspon dent voegt hieraan toe, dat de Britsche kruiser „Hawkins" gisteren in de buiten haven van Montevideo is aangekomen. In allerijl werd brandstof geladen; waarna het schip vertrok, zonder dat iemand aan land was gekomen. Een Ameri- kaansch stoomschip heeft gisteren gemeld, dat het vijf Britsche oorlogschepen is ge passeerd op 50 mijl van Montevideo. NOG DRIE AANHOUDINGEN. In verband met de spionnage-affaire in West-Friesland en Groningen, waarvoor de zer dagen een zestal personen in arrest zyn gesteld, zyn thans nog drie personen aangehouden, nl. twee uit het havengebied en een ten plattelande. Van de zijde der Groningsche politie wordt nog medegedeeld, dat na de arrestatie van een zevental verdachten in Groningen en elders, die allen ter beschikking van de justitie zyn gesteld, het vanzelf spreekt, dat het onderzoek met kracht wordt voortgezet, en dat vele personen door de politie zijn ver hoord. Zoo zyn gisteren twee personen voor de commissaris van politie te Groningen ge leid. Zy waren aangehouden in een der groote steden van ons land. Een van hen is na verhoor op vrije voeten gesteld. De an dere is in bewaring gehouden en zal aan de justitie worden overgeleverd. voor de Ned. Herv. Kerk is in verschil lende uitvoeringen verkrijgbaar bij Paul Krugerstraat 41 Telefoon 573. VRAGEN VAN HENDERSON. Gisteren is in het Britsche Lagerhuis volgens Reuter de kwestie van een even tueele vredesconferentie ter sprake ge bracht. Henderson (Labour) stelde de vraag of een vredesconferentie „vertegenwoordigers zou hooren van iedere Europeesche regee ring, welke haar nationale grieven aan de conferentie zou willen voorleggen." Butler verwees Henderson naar de Za terdag door Chamberlain te Birmingham gehouden redevoering, waarin deze duide lijk heeft gemaakt, dat „wij en onze Fransche bondgenooten niet alléén een nieuw Europa zouden kunnen en ook niet zouden willen in elkander zetten." Butler voegde hier aan toe, dat dit Hen derson zou moeten geruststellen. Ook voor de beantwoording van verdere vragen verwees Butler naar de redevoe ring van Chamberlain. Toen Henderson refereerde aan de „Of- ficieele Duitsche propaganda", welke be weert, dat de Britsche politiek beoogt Duitschland te verdeelen, verklaarde Butler, dat een dergelijke propaganda reeds als fantastisch en kwaadaardig was aan de kaak gesteld. De besprekingen der Vereenigde Staten met de neutralen. Huil heeft volgens Reuter gisteren ver klaard, dat tusschen de Amerikaansche diplomaten en de buitenlandsche regeerin gen in de geheele wereld besprekingen worden gevoerd, met het doel te voor komen, dat na den oorlog te autarkie en het totalitarisme de overhand krijgen. Huil deelde mede, dat afschriften van zijn recente verklaringen inzake contact met de neutralen met het doel, na den terugkeer van den vrede een betere we reldorde te scheppen, gezonden waren naar alle Amerikaansche vertegenwoordigers in het buitenland, zoodat zy ze onder de aan dacht konden brengen van de regeeringen, waarby zij geaccrediteerd zijn. Hiertoe is overgegaan, aldus Hull, met het doel, voorbereidingen te treffen voor een eco nomische en militaire reorganisatie na den oorlog. De minister wees erop, dat het niets te maken had met de omstan digheden gedurende den oorlog. Huil weigerde zich uit te laten over den aard der reactie van de regeeringen, waarmede reeds contact was gezocht, doch wel zeide hij, dat deze volgens zijn eerste indruk gunstig was. BELGISCHE TREILER VERMIST. Belga meldt uit Oostende dat een aldaar thuis behoorende treiler niet is terugge keerd. Het vaartuig was gelijk uitgevaren met een anderen treiler, die bij zijn thuis komst heeft gemeld, op zee een ontploffing te hebben gehoord. Men leidt hieruit af, dat de vermiste treiler op een mijn is ge- loopen. In verband met de incidenten der laatste dagen is een groot deel der Belgische vis- schersvloot niet uitgevaren. Ook de Deensche visschersvloot, welke den laatsten tijd in de Noordzee heeft ge- vischt, heeft steeds meer redenen deze vis scherij op te geven. Van Duitsche zijde worden sedert eenigen tijd berichten verspreid over schendingen van onze neutraliteit door Britsche vliegtuigen, welke des nachts over ons land zouden vliegen. Andermaal wordt er daarom van bevoegde zijde op gewezen, dat de nationaliteit van vreemde vliegtuigen des nachts zelden kan worden vastgesteld. Dit kan toch alleen geschie den door beschijning met zoeklicht; doch hetzij het wolkendek, hetzij de zeer groote vlieghoogte, welke ook het modernste zoeklicht niet meer bereiken kan, ont trekken de vliegtuigen meestal aan her kenning. Zou men moeten uitsluiten, gelijk van Duitsche zijde gesuggereerd wordt, dat zich onder de vliegtuigen van vreemde nationaliteit, welke des nachts boven Ne derland gesignaleerd worden, ook Duitsche toestellen bevinden, dan zou zich de vraag voordoen, waarom Duitsche vliegtuigen al leen bij daglicht boven ons grondgebied zijn verschenen. Nieuwe opdracht voor De Schelde. SCHEP VAN DE K.P.M. De N.V. Koninklijke Paketvaart Maat schappij heeft dezer dagen de 5 schepen aanbesteed die zij wil laten bouwen. Wy hebben daar in ons blad van 6 dezer reeds het een en ander overgeschreven. Hoewel officieel geen inlichtingen over deze aangelegenheid verkrijgbaar zyn, kun nen wy het voor onze verantwoording ne men, het voor Vüssingen verheugende feit te publiceeren, dat „De Schelde" een dezer schepen zal bouwen VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING. Afdeeüng Vüssingen. Algemeene ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in het Concertgebouw haar jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer F. C. Matzinger, opende de niet druk bezochte byeenkomst met een woord van welkom. Spreker hoopte dat de geringe opkomst niet beschouwd moet worden als een bewijs van weinig belangstelling in het werk dei luchtbescherming. Spr. legde den nadruk op het verschil tusschen de vereeniging voor luchtbescherming en den luchtbescher mingsdienst, die meer tot de taak der over heid behoort. De eerste heeft tot taak de burgerij tot zelfwerkzaamheid en zelfbe scherming op te wekken. In deze spannen de dagen echter komt ook de Vereeniging voor Luchtbescherming meer met de offi- cieele autoriteiten in aanraking, en heeft zij aandacht te schenken aan verschillende maatregelen, die in het belang der bevol king moeten worden genomen. In verband hiermede dienen statuten en reglement een wijziging te ondergaan. De secretaris, de heer P. L. Abrahamse, las hierna de notulen der vorige jaarverga dering, welke onveranderd werden goedge keurd. De penningmeester, de heer B. J. Dyk- drenth, bracht het financieel verslag uit, welke cijfers wij reeds, hebben gepubliceerd. De commissie tot controle der financiën rapporteerde dat alle bescheiden in orde zyn bevonden. De penningmeester werd onder dankbe tuiging voor zijn beheer gedéchargeerd. De secretaris bracht vervolgens het jaar verslag uit, waaruit wij in ons nummer van gisteren een uitvoerig overzicht hebben gegeven. De secretaris deelde nog mede, dat door instructeurs reeds 4 lezingen voor de buurtvereenigingen zijn gehouden. Jammei Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»eurIeM»s»ew van Jen Ji Finland krijgt nog niet voldoende hulp. (Buitenland) Geruchten over een nieuw zeegevecht by Zuid-Amerika. (Pag. 1, eerste blad) Zwerver pleegt moordaanslag op dame te Soesterberg. (Gemengd nieuws) De K.P.M. besteld een schip bij De Schelde. (Stadsnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ genoeg was de belangstelling der burgerij voor deze leerzame lezingen zeer gering. De voorzitter zei, dat voor de instruc teurs cursussen zijn gehouden in bommen- gevaar, brandgevaar en gasgevaar. Met de ze kennis toegerust zullen nu de instruc teurs de bevolking inlichtten. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Marijs. Statutenwijziging. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel tot statutenwijziging. Verschillende artikelen dienen gewijzigd te worden, waarvan de meeste van weinig belang zijn. Donateurs o.a. mag de vereeniging niet meer bezitten. Ook mogen geen bui tenlanders lid der vereeniging zyn, waar tegen deze afdeeling bezwaar maakt. Hier door zullen o.a. Belgische ingezetenen geen lid der afdeeling meer kunnen worden. Om adspirant-lid te zyn, moet men den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben voor gewoon lid 18 jaar. Hiertegen bestaan ook bezwaren de afdeeling telt thans vele adspirarit-leden die jonger zijn dan 16 jaar. Voorts heeft het bestuur er bezwaar te gen, dat vereenigingen, die als lid willen toetreden, rechtspersoonlijkheid moeten be zitten. De aanwezigen machtigden het dage- lijksch bestuur op de eerstvolgende verga dering met het algemeen hoofdbestuur, te gen deze voorgestelde wijzigingen bezwaren in te brengen. Voorts zullen in het vervolg de eventueel te benoemen voorzitter en secretaris der afdeeling de sanctie van den burgemeester moeten hebben. Op het oogenblik bedraagt de minimum contributie 0.25 per jaar, verhoogd met 10 cent voor het tijdschrift „Luchtgevaar", hetwelk aan alle leden wordt toegezonden. Bovendien moet nog 10 pet. worden afge dragen aan het hoofdbestuur. Het tijd schrift worstelt met een groot tekort. Het algemeen hoofdbestuur wil de contributie verhoogen en thans brengen op minimum 40 cent.. Het bestuur stelt daarom voor de minimum-contributie te verhoogen tot .96 cent per jaar. Voor hen die dit verlangen zal de contributie in 12 termijnen van 8 ct. geïnd worden. By deze contributie is ook het ontvangen van het tijdschrit, dat zeer actueel is, inbegrepen Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. Voortaan zal een vast bedrag van 10 cent per lid aan het hoofdbestuur moeten wor den afgedragen. Na korte rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Na afloop van de bijeenkomst vroegen wij het hoofd van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst, den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, naar zyn oordeel over deze verga dering. Deze verklaarde zich daartoe gaar ne bereid, temeer omdat dit oordeel kort kon zijn. De heer Casinjet was zeer teleur gesteld, dat deze vergadering zoo weinig belangstelling had. Daar men dag in, dag uit in de dagbladen de ellende kan lezen van luchtaanvallen e.d., die plaats hebben in oorlog zijnde landen, a.h.w. in onze onmiddellijke nabijheid, geeft het verwon dering, om niet te zeggen ontmoediging aan hen, die meer officieel zijn aangewezen alles in het werk te stellen in dagen van nood bescherming te verleenen aan de bevolking, d.w.z. aan mannen, vrouwen en niet te vergeten zieken, hulpbehoevenden en kinderen. Het schijnt dat men doorgaat te leven en te denken met het idee „Ons kan niets gebeuren". Filmavond CJK.W.O. Donderdag, 7 Maart a.s., geeft de veree niging C.K.W.O. een filmavond in het Luxor-theater. Vertoond zal worden de cul- tureele film „Waarheen China?" Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Voor Finland. De patroonsvereeniging „Bouwkring" al hier deponeerde een bedrag van 25 voor Finland op ons bureau.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1