Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de België en Nederland. Sumner Welles op weg naar Berlijn. De oorlog ter zee. I *Uu> geschenk Druk van de Russen op Viipuri neemt toe. Twee Britsche slag schepen buiten gevecht gesteld. Luchtafweer rond Amsterdam opnieuw in actie geweest. EERSTE BLAD Doische en Britsche vliegers zijn actief. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 50 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 -ibonnementsprys: 17 ct. pei weeK oi 2.2U pei Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zyner gemeente Advertentieprijs: Van 1--5 regels t 1.25. iedere regeJ meer 25 cem. Bij abonnement speciale prijs- Kleine advertenties van 1—5. regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 '•egels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma t .VAAOtVKbüh Jr.,Bureau* VValstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen Kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,TeL21 Oost- «n *Vest-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 Vi i AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDEBLANDSCHE DAGBLADPERS", kort commentaar. MILITAIR OVERLEG GE- WENSCHT? Een oud-militair, luitenant-kolonel b.d., die de brieven „van onzen mili tairen medewerker" schrijft, die van tijd tot tijd in ons blad plegen te ver schijnen, vestigde onze aandacht op een interview, dat de vorige minister van Buitenlandsche Zaken. mr. A. N. Patijn, aan een Antwerpsch blad heeft toegestaan. Mr. Patijn moet bij deze gelegenheid hebben gezegd, dat hoe genaamd geen voeling wordt gehou den tusschen de generale staven van België en Nederland. Mr. Patijn kennend als een in zijn uitingen bijzonder voorzichtig man, be schouwen wij deze mededeeling als zeer belangrijk. Daarnaast veronder stellend dat de tegenwoordige be windsman in dezen het beleid van zijn voorganger tot het zijne maakt, kun nen wij begrijpen dat onze militaire medewerker vraagt: maar is dat nu wel juist? Dat België en Nederland neutraal zijn en het willen blijven met volledig behoud hunner zelfstandigheid, is vol doende bekend; en wij zouden dit niet anders willen. Maar is vriendschap pelijk contact tusschen de generale staven van beide landen met dit principe in strijd? O.i. is dit niet het geval. Wat onze militaire medewerker, die toch zeker als deskundige kan worden beschouwd,, wil, komt in het kort hierop neer: Zuiver theoretisch redeneerend, is het mogelijk dat de geallieerden Duitschland willen aantasten door, met vermijding van de sinds langen tijd bestaande geduchte versterkingen aan de Duitsche westgrens, van Frankrijk door België en Ne derland op te rukken. Is het dan niet te dwaas, dat eerst België de geallieerde troepen moet pogen tegen te houden en dat, wanneer deze poging (natuurlijk) mislukt, Neder land hetzelfde op zijn beurt gaat doen? Beide landen willen zelfstandig blijven. Beide landen liggen tusschen de oorlogvoerende mogendheden. Welnu, wat is logischer dan dat hun militaire deskundigen overleg plegen over de mogelijkheid om gezamen- 1 ij k weerstand te bieden aan de legers van welke mogendheid dan ook, waarmede gepoogd zou worden onze neutraliteit en zelfstandigheid te schenden? Natuurlijk, het staat niet van te voren vast, dat een overweldiging van België, tevens door een soortgelijk lot van ons land zal worden gevolgd. Men denke aan den oorlog 1914— 1918; maar men bedenke tevens, dat de omstandigheden sindsdien geheel anders zijn geworden. De inlichtingen<- diensten van beide mogendheden zijn echter wel in staat tijdig te beoor- deelen of met deze, dan wel met gene waarschijnlijkheid moet worden 9erekend. Voor het geval dat moet worden ingenomen, dat beide landen het zelfde lot zullen deelen, is het toch niet strijdig met onze zelfstandigheids- Politiek dat de generale staven nauw keurig bezien wat in dat geval voor °nze landen het beste zou zijn. Om misverstand te voorkomen, voegen wij hier uitdrukkelijk aan toe, dat wij niet willen aansturen op een militair verdrag met de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Neder land èn België moeten staatkundig zelfstandig blijven. Maar daarom kun- nen de technische details van een ev?ntueel e samenwerking toch Wel van alle kanten door de daartoe bevoegde deskundigen worden bezien en geregeld. Komt de nood aan den man, dan kunnen de souvereine re deringen van beide staten een beslis- Sln9 nemen over de vraag of al dan Sumner Welles heeft Dinsdagmiddag de lunch gebruikt op de Amerikaansche am bassade te Rome, waaraan ook de ambas sadeurs van Engeland en Frankrijk mede aanzaten. Welles heeft een langdurig, on derhoud gehad met de beide ambassadeurs. Des middags heeft hij een bespreking ge voerd met den Duitschen ambassadeur te Rome, die door den Amerikaanschen am bassadeur op de thee was uitgenoodigd. Verder heeft hij een kort bezoek gebracht aan de voornaamste bezienswaardigheden der stad. Aan de Amerikaansche journalisten heeft Welles te kennen gegeven dat hij Mussolini wellicht opnieuw zal bezoeken, voor hjj Europa verlaat. Hij zei zeer bemoedigd te zijn door de hartelijkheid, welke hij te Ro me had ondervonden. Hij herhaalde, dat hij slechts de opdracht had de stroomingen der Europeesche politiek na te gaan. Politieke kringen te Rome gelooven, vol gens Reuter, dat het bezoek van Welles de hoop op tastbare resultaten zal rechtvaar digen. Radio Roma meldt, dat Sumner Welles om vijf minuten over middernacht per trein uit Rome naar Berlijn is vertrokken. Hij wordt vergezeld van den secretaris der Amerikaansche ambassade te Berlijn, Kennan, die naar Rome was gekomen om hem daar te ontmoeten. De, Amerikaansche zaakgelastigde te Berlijn is gisteren door staatssecretaris ba ron van Weiszacker in de Wilhelmstrasse ontvangen voor de vaststelling van de laat ste details van het bezoek van drie dagen, dat Sumner Welles aan de Duitsche hoofd stad zal brengen. Volgens de Neue Zuercher Zeitund wordt bevestigd, dat de vertrouwensman van Roo sevelt Vrijdagmorgen een onderhoud zal hebben met von Ribbentrop, vervolgens met rijkskanselier Hitier.en dat hij tevens zal worden ontvangen door maarschalk Goe- ring. Volgens den correspondent van de Neue Zuercher Zeitung te Berlijn worden daar zekere toespelingen gemaakt op de mogelijkheid van besprekingen tusschen Sumner Welles en leidende kringen der Duitsche buitenlandsche politiek over de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen en het eventueel uitzenden van nieuwe ambas sadeurs naar Washington en Berlijn. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP REDT ENGELSCHE SCHIPBREUKELINGEN. Maandagavond is het 1245 ton metende Britsche s.s. „Efos" op een wrak geloo- pen. De geheele uit 19 personen bestaande bemanning werd opgepikt door het Neder- landsche motorschip „Antwerp", die hen heeft overgegeven aan een treiler. Deze is gisteravond in een Engelsche haven aan gekomen. Sedert den nacht van 9 op 10 Februari heeft men niets meer vernomen van het Deensche s.s. „Maryland" uit Kopenhagen. Het schip, dat 4895 ton meet, was op weg van Zuid-Amerika naar Denemarken met een lading veekoeken. Dp 7 Februari was het van Madeira vertrokken. Er was een bemanning van 35 koppen aan boord. ZWEEDSCH SCHIP DOOR DUITSCHERS OPGEBRACHT. De Noorsche radio-omroep meldt, dat het Zweedsche schip „Buenos Aires" bui ten de territoriale wateren ter hoogte van Gothenburg door een Duitsch schip is aangehouden en naar Bremerhaven is opgebracht. Het vaartuig was op weg naar Zuid-Amerika. Zweedsch s.s. „Santos" werd zonder waarschuwing getorpedeerd. De Londensche correspondenten van „Svenska Dagbladet" en „Stockholms Tid- ningen" melden, dat het Zaterdag tot zin ken gebrachte Zweedsche s.s. „Santos", volgens de geredden zonder waarschuwing door een duikboot is getorpedeerd en bin nen zeven minuten vergaan. 12 leden der bemanning werden gered door een En- gelsch schip, nadat zij 15 uren op een vlot hadden rondgedobberd. Men heeft weinig hoop de 31 vermisten terug te vinden. Britsche treilers door vliegtuigen aangevallen. Vier Britsche vischtreilers uit Aberdeen zijn gisteren op de Noordzee aangevallen door Duitsche vliegtuigen, die bommen lieten vallen en een machinegeweervuur openden. Een der vaartuigen beantwoordde den aanval met zijn kanon, waarop de vliegtuigen zich verwijderden. Uit den staart van een der toestellen steeg rook op, het verloor bovendien hoogte. Een op varende van den treiler, die het vuur had beantwoord, werd gewond. Drie treilers zijn een Schotsche haven binnengeloopen, de vierde heeft zijn reis voortgezet. OOK ZWARE AANVALLEN BIJ PETSAMO. De Finnen bieden nog weerstand te gen de zware Russische aanvallen ten zuiden en oosten van Viipuri, doch staan thans tegenover een nieuwe bedreiging aan liet poolfront ten zuiden van Pet- samo. De verwoede strijd, die Maandag tot ontwikkeling kwam bij Hoejenjaer- vi, op 80 K.M. ten zuiden van Petsamo, is des nachts voortgezet. De Finnen moesten, volgens Reuter, terugtrekken op nieuwe stellingen te Nautsi, ongeveer 15 K.M. naar het zuidwesten, langs den grooten poolweg, die zuidwaarts door loopt tot het spoorvvegkopstation te Ro- vaniemi. Volgens berichten uit Kirke- nes hebben zich verscheidene groote luchtgevechten voorgedaan en zyn voor de eerste maal Finsche gevechtstoestel- ïen op dit front verschenen om den strijd aan te binden met de Sowjet-Rus- sische vliegtuigen. niet hulp van den bevrienden buur moet worden gevraagd. Luidt het antwoord bevestigend, dan is de technische voorbereiding op dat moment gereedl Een voordeel van niet te onderschat ten beteekenis. Want de gemotoriseerde legers werken tegenwoordig snel Misschien heeft het door ons bepleite overleg reeds lang plaats ge had. De officieele verklaringen luiden tot dusver echter in tegenovergestelden zin. En dat is bedenkelijk en kan reden geven tot ongerustheid. Re- geeren is vooruitzien De correspondent van de Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda" in Finland bericht aan zijn blad, dat de druk van de Russen op Viipuri steeds toeneemt. De Finsche autori teiten hebben de omstreken van de stad doen ontruimen en de stad zelf is geheel dood, doch de Finsche vlag wapert nog trots op het kasteel. De stad kan nog verdedigd worden, niettegenstaande den val van Bjoer- ko, doch de Russen schijnen verscheidene divisies ten westen van de stad aan land te willen zetten, ongeacht of zij de stad in handen hebben of niet, ten einde regelrecht op te rukken naar Kotka en Frederiksham. Reeds zijn zij met sleden naar Sakkijaervi, dat door de Finnen is verlaten, gekomen. - In golven vielen de Russen aan op de ver sterkte eilanden in de Golf van Viipuri, evenals langs de geheele frontlijn tot Sal- menkaitah in de nabijheid van Vuoksen. Het lot van Viipuri is van dezen slag afhanke lijk. De Russen hebben, volgens Havas, in den loop van Maandag enorme verliezen aan manschappen en materieel geleden, achttien tanks werden beschadigd. Meer dan honderd Russische vlieg tuigen bij Helsingfors gezien. Maandag zyn in de buurt van de Finsche hoofdstad meer dan honderd Russische vliegtuigen waargenomen. Volgens inlich tingen uit goede bron zou de Finsche lucht doelartillerie 17 vliegtuigen hebben om laag geschoten. Van een achttiende is het verlies nog niet bevestigd. Het aantal in Finland sedert het begin der vijandelijkheden omlaag geschoten Rus sische vliegtuigen bedraagt thans, volgens Havas, vijfhonderd. Het Russische legerbericht. Het gisteravond uitgegeven Russische legerbericht luidt als volgt Op 27 Februari hebben de Sovjettroepen op de Karelische landengte, door de ver sterkte zóne van den vijand heenbrekende, 13 verdedigingswerken bezet, waarbij 9 ge wapend betonnen artillerieforten. In de andere sectoren van het front heeft zich niets van belang voorgedaan. In een aantal streken heeft de Sovjet luchtmacht met succes de vijandelijke troe pen en militaire doelen gebombardeerd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in luchtge vechten neergehaald. Engelsche vrijwilligers naar Finland. De Daily Telegraph meldt, dat een voor uit reizende groep Engelsche vrijwilligers op weg is naar Finland. Ruim 3000 vrijwilligers hebben zich laten aanwerven bij het Londensche bureau voor hulp aan Finland en verscheidene honder den zijn reeds voor den dienst aangenomen. ter gelegenheid van de aanneming een KERKBOEK]E of religieus boek van Boekhandel D'HUY Badhuisstraat 15 Churchill deelde in het Engel sche Lagerhuis gisteren mede dat het slagschip „Barham", dat door een torpedo is getroffen, spoedig weer'zeeklaar zou zijn. Het slagschip „Nelson" dat in December door een magnetische mijn is beschadigd en een gat in den scheepswand kreeg, zou zich spoedig weer bij de vloot voegen. Stefani verneemt, dat dertig op varenden van het Britsche slag schip „Nelson" door een ontplof fing gewond zijn, toen het schip met een magnetische mijn in bot sing kwam. In een hoofdartikel stelt de „Daily Express" de re geering de vraag, waarom dit feit tot gisteren voor het Britsche pu bliek verborgen is gehouden. Behalve de „Royal Oak" en de „Coura geous" zijn sedert hét uitbreken van den oorlog geen groote schepen meer bescha digd of tot zinken gebracht. Nieuwe slagschepen, welke thans in aan bouw zijn, zullen in staat zijn stand te hou den tegen luchtbommen en veel beter be stand zijn tegen ontploffingen onder water. Sprekende over de blokkade zeide Chur chill, dat de Noordelijke patrouille 1000 mijl moet dekken van Schotland tot Groen land. Daarom was het niet verrassend, dat een zeker aantal vijandelijke schepen in het verre Noorden naar de Noorsche kust konden komen en dan 800 mijl territoriale wateren naar het Zuiden varen. Niettemin hadden de meeste Duitsche schepen, welke geprobeerd hadden naar huis terug te keeren, zich zelf tot zinken gebracht of waren zij buitgemaakt. Na zes maanden oorlog. Hoe staan wij er nu na zes maanden oorlog voor, zoo vroeg Churchill. Wij heb ben oorlogschepen verloren tot een inhoud van 63.000 ton of ongeveer de helft der verliezen in de eerste zes maanden van den vorigen oorlog. Tenslotte hebben wij minder dan 200.000 ton koopvaardijschepen verloren op een totaal van 21 millioen ton schepen van ver schillende soorten of 17.500.000 ton de Oceaan bevarende schepen, welke de Brit sche vlag voeren. Dit getal van minder dan 200.000 ton schepen in zes maanden kan vergeleken worden met de 450.000 ton, welke alleen reeds in April 1917 zijn ver loren. Wy hebben naar de tonnage gere kend meer schepen, welke voor den vijand bestemd waren buitgemaakt, dan wij zelf hebben verloren. GRANAAT INGESLAGEN IN EEN WOONHUIS. Wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagavond en den afgeloopen nacht hebben de batterijen luchtafweergeschut, welke staan opgesteld rond Amsterdam, wederom het vuur geopend op vreemde vliegtuigen, welker nationaliteit, mede door de lage bewolking, niet kon worden vastgesteld. Een granaat van een luchtdoelkanon is vannacht om ongeveer half twee in geslagen in een vier verdiepingen hoog woonhuis aan den Amstelveenscheweg, hoek Bernard Kochstraat 2 te Amster dam. Dit huis wordt bewoond door vier families, die zich op dit uur van den nacht ter ruste hadden begeven. De granaat sloeg in het dak in, baande zich een weg door plafonds en muren van de derde, de tweede en de eerste étage en bleef tusschen het plafond van het benedenhuis steken. Hoewel het projectiel groote ravage heeft aangericht in de slaapkamers van dit huis, werd wonderlijk genoeg niemand gedeerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §c^eurlcimscn «nn Jew Gilesgg Afweergeschut rond Amsterdam weer in actie granaat slaat in een woon huis. (Pag. 1, eerste blad) Heftige aanvallen der Russen in Fin land. (Pag. 1 eerste blad) Twee Britsche slagschepen buiten ge vecht gesteld. (Pag. 1, eerste blad) Een auto-botsing op het ys. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ Bij het inslaan in het dak is slechts een gat ontstaan, dat even groot is als de gra naat zelf, d.i. ongeveer 7% centimeter. Op de derde étage bevinden zich twee slaapkamers van de familie Boltjes. Beide kamers werden beschadigd, zoowel in den vloer als in den tusschenmuur. De grootste uitwerking heeft de granaat gehad op de tweede étage in de slaapver trekken van de familie van Oostrum. In een der'slaapkamers bevonden zich de heer van Oostrum en zijn echtgenoote en in de kamer daarnaast de oudste zoon des hui zes. De granaat is hier in de kamer van den zoon tegen den muur geslagen. Deze muur is van beton; doch de kracht van dezen slag was zoo groot, dat er een gat van een meter lengte en vier decimeter breedte ontstond. In de slaapkamer van het echtpaar van Oostrum vloog de deur door den luchtdruk uit de hengsels. Het behang in beide ka mers werd van de wand gescheurd en een laag puin van vijf centimeter bedekte de vloeren over de volle oppervlakte van de beide kamers. Ook de beide bedden waren grijs van puin en stof. Het projectiel zocht zich verder een weg naar de eerste étage. Hier was de kracht van den val evenwel voor een groot deel reeds gebroken, want hoewel eveneens in twee slaapkamers gaten in plafond en vloer ontstonden, was de ravage niet zoo groot als op de tweede étage. Het benedenhuis bleef gespaard, want de granaat bleef hier in het plafond ste ken. ;De klap van den inslag wekte ook de buren, doch aan de buitenzijde van het per ceel was niets bijzonders te zien. Een der bewoners van het buis waarschuwde de po litie. De politie bracht de militaire autori teiten op de hoogte van het gebeurde. De granaat is vanochtend te half zes door militairen van de Hembrug verwijderd en meegenomen. Men kwam echter tot de ontdekking, dat er aan de granaat een stuk mankeerde de tijdbuis, waarin kruit zit, ontbrak. Men heeft nog geruimen tijd in het woonhuis naar dit onderdeel, dat nog wel eenig ge vaar kan opleveren, wanneer het tot ont ploffing komt, gezocht, doch niets gevon den. De mogelijkheid bestaat, dat deze tijd buis, voordat de granaat insloeg, zich reeds van het projectiel had losgemaakt en zich dus in het geheel niet in het huis be vindt. De bewoners, die gedurende den nacht in een politiebureau onderdak hadden ge kregen, zijn gewaarschuwd de tijdbuis, wanneer men deze alsnog tusschen pla fonds of muren mocht ontdekken, niet aan te raken, doch onmiddellijk de politie in kennis te stellen. Tegen den ochtend, toen de granaat was weggehaald, zijn allen per politie-aüto naar hun woning teruggebracht. BOVEN DE DUITSCHE BOCHT EEN BRITSCH TOESTEL NEERGEHAALD, Dinsdagmiddag om 14.36 uur is volgens het D.N.B. een Britsch vliegtuig van het type Bristol-Blenheim, boven de Duitsche Bocht door Duitsche jachtvliegtuigen om laag geschoten. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde mee, dat Britsche vliegtuigen een geslaagde verkennningsvlucht boven de Duitsche Bocht hadden gemaakt. Eén on zer vliegtuigen, aldus het communiqué, is niet teruggekeerd. Dit zal dan het toestel zijn, waarvan het verlies in bovenstaand D.N.B.-bericht wordt gemeld. De Reuter-correspondent bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1