Breskensche Courant so? J sa. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Vrede nog niet in zicht. De voorbereidingen voor evacuatie zijn getroffen. Groningsch motorschip „Ida" aan Engelsche Westkust gezonken. H. M. de Koningin voor de radio iiiilllliiiilllliiiilllliiiilllliiiilllliiiilllliiiilllliiiilllliiiilliliiii Positie der Finnen is moeilijker geworden. De oorlog ter zee. §el»CMrlewi?s«en tinn Jew iSafli De nieuwe Staatslening ruim volt Zal de strijd aan het Westfront binnenkort in alle hevigheid ontbranden Ijiziek. no en zang. Suziek. orkest, en het Félix Boor. l»rdracht. I Legrand'a (mmuzlek. 456 M. jpnmuziek. [rkest. jsnmuziek. fan den Rijks- I ;ienst. [flemorkest. tusschenspel. I concert. Qoldt's orkest en. [st-Duitsch fertet. Itisch pro- onmuziek. tschland- 322 M. 12.30, 4.20, 5.50 jramofoonmu- Qdaten. onmuziek. jymphonie- polisten en het Omroepkoor, lonmuziek. 484 M. lonmuziek. 1 Radio-orkest. [Jonmuziek. jrartet Caecilia. onmuziek. -muzikaal pro- I '.daten. 1,rkest en solis- Jordracht met onmuziek. andsender, li M. ■koren, orkes- j solisten, [■brindt's orkest In. I Heyden's overzicht. Concert. Jn. Hierna ncert. programma. V *SCHAP VAN ■Zaterdag te Rot- lj en der achtste pm het kampioen- |iden: 1—1 1—1 1—1 1—1 het Parkhotel te ronde gespeeld, [spit delven tegen 2—0 1—1 1—1 1—1 0—2 Seller 14 punten beiden 12 punten [en 10 punten (9), Ham en Kalden jrg 8 punten (10), Lochtenberg allen ÏRIEK SPAAN SCHE j CORUNA. eender is overge- r La Coruna. De liteit van twintig Jheel West-Europa werken met een iloc> les op een r. AKELIJKHEDEN, N. ENZ. Van Vrijdag 23 •dag 29 Februari: „Hoe langer hoe andag 26 en Dins- ievensspiegel" en mg". Algemeene ver- miging voor Lucht- flissingen, Concert- VLISS1NGEN KENS uur uur 3.03 15.35 3.51 16.22 4.39 17.11 5.27 18.01 JR AUTO'S, DERTUfdEN YJlssingsche Courant 7851e JAARGANG NUMMER 49 DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 Abonnementsprijs: IV ct. pei week of J 2.20 pei w kwartaal. Franco pei post 2.50, Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1- -5 regels 11.25; iedere regel meer 25 een- By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma V AN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te:BresKens, Dorpsstraat, Tel. 21: ^jDost- en *Vest-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P V B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NIDE8LANDSCHE DAGBLADPERS' bruari 26 27 28 29 uur 6.- 6.02 6.04 6.06 KORT COMMENTAAR. Sumner Welles, de Amerikaansche onderstaats-secretaris heeft vandaag een beleefdheidsbezoek aan Musso lini gebracht en zou hedenavond naar Berlijn vertrekken, waar hem van de zijde der nationaal-socialisten onge twijfeld een tot in de puntjes georga niseerde ontvangst wacht. Amerikaansche regeeringskringen hebben indertijd reeds gewaarschuwd, geen te hooge verwachtingen van dit bezoek te koesteren, wat betreft de kansen op het in naaste toekomst sluiten van vrede. De reis van Sum ner Welles beoogt „slechts" een be gin te maken met het leggen der fundamenten waarop de na-oorlogsche wereld-huishouding, eens, volgens nieuwe principes zal moeten worden opgetrokken. Dat vrede voorloopig nog niet in zicht is, wordt o.i. bevestigd door het opvallende feit, dat zoowel Chamber lain als Hitier het noodig hebben ge vonden, aan den vooravond van Sumner Welles' bezoek aan Europa, redevoeringen over den oorlog uit te spreken. Deze toespraken werden in eigen lering gehouden, maar zijn natuurlijk voor luisteraars en lezers elders be stemd. En er valt geen andere con clusie uit te trekken, dan dat de leiders van Engeland èn van Duitsch- land, vast besloten zijn, den oorlog te voeren tot het bittere einde. Tot het bittere einde. Oat is in dit geval helaas méér dan een phrase. Want als de oorlog lang mocht duren, wordt in de vijandelijke kampen (maar ook in neutrale kringen) zóóveel ver nietigd op tastbaar en geestelijk ter rein, dat ook de overwinnaar tot de verliezers moet worden gerekend. De menschheid schijnt te dien opzichte nog niet veel wijzer te zijn geworden sinds den vorigen wereldoorlog, waar van ieder die het z.g. weten kon, zei, dat het beslist de laatste zou zijn. Wie zich even bezint op den poel van ellende, de ontwrichting der ze den, het loslaten van oude beproefde normen, de gestegen criminaliteit en al het verdere onmetelijke leed, dat op den oorlog 1914.—1918 volgde, hui vert voor hetgeen de toekomst te dien opzichte in haar schoot verbor gen houdt. Hitier heeft in zijn rede teruggaaf van de voormalige Duitsche koloniën geëischt, zijn tegenstanders nullen ge noemd en verzekering van de Duit sche levensruimte gevorderd. Een en ander onder verwijzing naar de geweldige militaire macht, die het Duitschland van thans in het leven heeft geroepen èn de mededeeling, dat de Duitsche wapens niet zullen rusten voor de overwinning bevoch- ten is. Chamberlain heeft herstel geëischt van de Poolsche en Tsjechische on afhankelijkheid èn tastbare en be vredigende bewijzen, dat het van Duitsche zijde gegeven woord, ook wordt nagekomen. Dit ging gepaard van de mededeeling, dat de hu i- d i g e Duitsche regeering hiervoor geen waarborgen voor de toekomst kan geven. Met andere woorden: het Hitler-regime moet verdwijnen; een oorlogsdoel waarvan van Engelsche en Fransche zijde trouwens reeds sinds het uitbreken der vijandelijk heden, melding is gemaakt. De tegenstanders blijken onver zoenlijk te zijn. Dat de leider van het tegenwoordige Duitschland eigener beweging een einde aan zijn bewind zal maken, is niet te verwachten. Ver dwijning van dit regime is echter een der onwrikbare eischen van Duitschlands tegenstanders. Een com promis lijkt ons onmogelijk. En dat de beide genoemde staatslieden in dien geest spraken, aan den vooravond van het bezoek van Roosevelts afge zant, is een veeg" teeken. De vrede w. naar wij vreezen, nog lang niet in zicht! WIE GEEN AANZEGGINGSBILJET HEEFT ONTVANGEN, BLIJFT WAAR HIJ IS! Natuurlijk hoopt ieder, dat evacuatie het ontruimen van haar woonplaatsen door de burgerbevolking nooit meer zal worden dan een ver verwijderde mo gelijkheid. Er is ook geen enkele reden om juist nil over evacuatie te schrijven. Maar juist daarom is het moment ge schikt. Als de nood aan den man komt, im mers, is het te laat voor het inlichten der bevolking. Dan moet ieder op de hoogte zijn en weten, wat hem te doen staat. Dan komt het slechts aan op tucht, saamhoorigheid, vaderlandsliefde. De autoriteiten, welke met de voorbe reiding van de eventueele evacuaties zijn belast, hebben deze week in een pers conferentie opening van zaken gedaan. Voor hen, die zullen worden ge- evaeueerd, is gezorgd. Een uitgebreide organisatie staat voor hen klaar. Voor alle anderen geldt: evacueert niet! Reeds thans hebben allen, die in geval van nood hun woonplaatsen zullen moeten ontruimen, daarvan aanzeg ging gekregen. Wie dus een dergelijk aanzeggingsbiljet niet ontvangen heeft, hoort er niet bij en zal in eigen en in aller belang goed doen, daar te blyven waar hij is. Den weinigen, die om de een of andere reden meenen, bijzonder gevaar te loopen bij een inval van vijandelijke legers en bovendien in de gelegenheid zijn reeds thans te verhuizen, wordt de overheid nog geen moeilijkheden in den weg gelegd. Indien deze verhuizingen echter een ze keren omvang zouden aannemen zou, naar ons van bevoegde zyde werd ver zekerd, daartegen worden opgetreden. Wie zullen bij evacuatie betrokken zyn? Bij een vijandelijken inval zal onze ver dediging op eenige voorbereide linies steunen. Het spreekt wel vanzelf, dat dan de aanwezigheid van groote groepen van burgerbevolking in die zones ongewenscht is, zoowel voor de landsverdediging als voor de veiligheid der bevolking zelve. In verband hiermede is van militaire zijde nauwkeurig nagegaan, welke zones in dat geval voor ontruiming in aanmer king komen. Deze omvaten in het alge meen de inundatie-velden, alsmede de ge bieden, blootgesteld aan de inwrking van de eigen vijandelijke en de eigen vuur- organen, in het bijzonder van de artillerie en van de vliegtuigen. De diepte van deze zones bedraagt veelal 10 km. en meer. De gebieden, welke wellicht door de vreemde troepenmacht zouden worden be zet, zijn dus niet in de voorbereiding der evacuatie betrokken. Wel is gezorgd voor de bewoners van die punten, welke welis waar buiten de linies liggen, doch niette min toch verdedigd zullen worden. De voor hen getroffen maatregelen zijn van plaatselijk en tijdelijk karakter. In de groote steden kan het met het oog op het luchtgevaar noodig blijken be paalde wijken, gelegen in de nabyheid van vitale punten zooals stations, emplace menten etc., te ontruimen. De bevolking moet dan naar andere wijken of naar randgemeenten worden overgebracht. Ook deze verplaatsing is in voorbereiding. Ontruiming van groote steden op den voet, waarop zij in andere landen geschied is, waar stadswijken zijn ontvolkt en scholen gesloten, is in ons land niet mogelijk, - aangezien de bevolkingsdichtheid een dergelijke verplaatsing niet toestaat. Een indruk van den omvang der voorbereidingsmaatregelen geven de volgende getallen: de voorbereide ont ruiming voor onze verdedigingslinie betreft meer dan honderd gemeenten, omvattende ruim een half millioen per sonen, verdeeld over een oppervlakte van meer dan tweeduizend vierkante kilometers. Uiteraard kunnen al deze ontruimingen niet tegelijk geschieden. Dit is ook niet noodig. De ontruiming zal daarom in phasen plaats vinden, welke phasen op machtiging van den opperbevelhebber van land- en zeemacht zullen intreden. (Men zie ook onze rubriek Binnenland). DE BEMANNING GERED. By de directie van het scheepskan- toor J. G. Mulder te Groningen is Maandagavond een telegram ontvangen van kapitein G. Kuur van het motor schip „Ida", groot 250 bruto ton, thuisbelioorend te Maassluis, waarin hy meldt, dat het schip gisternamid- dag ter hoogte van St. David aan de Westkust van Engeland is gezonken. De bemanning is gered. Omtrent de oorzaak van deze scheepsramp is to'1 nu toe niets naders bekend. H. M. de Koningin zal einde Maart of be gin April per radio een persoonlijk woord spreken voor de Foreign Missions Confe rence of North America. Deze „conference" bestaat uit vertegen woordigers van verschillende zendingsge nootschappen, die behooren tot de protes- tantsche kerkgenootschappen van de Ver- eenigde Staten en Canada. ZIJ HEBBEN KOIVISTO MOETEN VERLATEN. RUSSISCHE LUCHTRAJDS BOVEN HET BINNENLAND. In het Finsche iegerbericht van Maandag wordt medegedeeld, dat de Finsche troepen het eiland Koivisto hebben verlaten. Het verlies der batterijen van Koivisto wordt te Helsingfors als ernstig beschouwd. Met haar vuur zijn de Russische oorlogs schepen op een afstand gehouden en zijn landingspogingen achter de Mannerheim- linie voorkomen. De Russen die probeerden een omtrekkende beweging te maken door over het ijs in de Finsche Golf te gaan, werden ook door de kanonnen' van Koi visto verspreid. Zoowel de Russen als de Finnen hebben hun troepen op de land engte versterkt. Tot nu toe is geen enkel bericht te Helsingfors ontvangen, dat de Russen er ergens in geslaagd zouden zijn door te dringen tot de tweede, verdedi gingslinie op de landengte. Na het verlaten van het fort op het eiland Koivisto wordt gemeld, dat de Fin nen voorbereidingen treffen voor de eva cuatie van de stad Sakkijaervi, tegenover Viipuri aan den anderen kant van de Vii- puribaai. Dit beteekent waarschijnlijk al leen een evacuatie der burgers. De stad is rechtstreeks blootgesteld aan het bombardement der Russen, die Koi visto thans bezetten. Uit Helsingfors wordt verder nog ge meld, dat de Finnen er in geslaagd zijn de kanonnen en alles, wat den Russen van voordeel kunnen zijn, van Koivisto te ver wijderen, alvorens zij het eiland ontruim den Het geschut zal opnieuw tegen de Russen gebruikt worden De kazematten en alles, wat niet kon worden medegenomen, werden vernield Gisteren is te Helsingfors verscheidene malen luchtalarm gemaakt. Bij het eerste alarm gisterochtend werden veertig Rus sische vliegtuigen waargenomen, welke op zeer groote hoogte ten westen van de hoofdstad in noordelijke richting vlogen. De Sovjetluchtmacht heeft gisteren in het binnenland Koevola, Lahti, Rjimaki en Hango gebombardeerd, benevens eenige plaatsjes van minder belang. Talrijke ge bouwen werden door de bommen vernield of beschadigd. Een burger werd gedood in" Lahti èn er vielen eenige gewonden. Iri het strijdgebied zijn Wilïmansstrand en andere plaatsen bestookt. Volgens niet gecontro leerde berichten werden twee burgers ge dood en een twintigtal gewond. Finsch scherpschutter schoot 419 Russen en 2 vliegtuigen neer. De Finsche bladen publiceeren bijzonder heden over den Finschen scherpschutter Sino Hayha, die tot dusverre met zijn ge weer 419 Russen heeft neergelegd en twee Russische vliegtuigen omlaag gescho ten heeft. Finsch Iegerbericht. Het Fiiische Iegerbericht van Maandag meldde o.m. Op 25 Februari heeft de vijand zijn aan vallen op het westelijk deel van de land engte voortgezet, de aanvallen werden af geslagen door het vuur van de Finsche ar tillerie en. infanterie, de vijand leed hierbij groote verliezen aan menschenlevens. Te Salmenkaita werden de aanvallen van den vijand afgeslagen na een geheelen dag strijden. Op het oostelijk deel van de landengte is de dag kalm verloopen, afgezien van een levendige activiteit van de artillerie. Een vijandelijke batterij werd tot zwijgen ge bracht- en verscheidene geïsoleerde vijande lijke afdeelingen werden vernietigd. By Kuhmo is een Russische sterkte ge nomen en is een Russische compagnie ver strooid. Aan alle deelen van het front wa ren patrouilles actief. In de lucht Op 25 Februari heeft onze luchtmacht bombardementen uitgevoerd en verkenningsvluchten gemaakt boven de achterhoede van den vijand. Ook is een aantal gevechtsvluchten uitgevoerd, waar bij de Finsche vliegtuigen een aantal suc cesvolle gevechten hebben geleverd. Volgens bevestigde rapporten zijn vijf vijandelijke.vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn vernield. Russisch Iegerbericht. Het Maandag uitgegeven Russisch Ieger bericht luidt Op 26 Februari zijn de Sovjettroepen op de Karelische landengte voortgegaan de vijandelijke sterkten te vernietigen. De vijand trachtte een tegenaanval te ondernemen, doch werd teruggeslagen, waarbij hij zware verliezen leed. Bij een tegenaanval werden vijf vijandelijke tanks beschadigd, drie van hen werden door de Sovjettroepen buitgemaakt. De Sovjettroepen hebben op het eiland Koivisto 26 vijandelijke verdedigingswer ken, met inbegrip van 15 gewapend be tonnen artillerieforten genomen, evenals twee kazematten, vier opslagplaatsen voor munitie en 'voorraden, 10000 granaten en ruim 5 millioen patronen. In de andere frontsectoren heeft zich niets bijzonders voorgedaan. De Sovjet luchtmacht heeft aanvallen gedaan op de vijandelijke troepen en mili taire doelen. Negentien vijandelijke vlieg tuigen werden neergehaald in luchtgevech ten. ZWEEDSCH SCHIP OP DE NOORDZEE GEZONKEN. Talryke dooden. Het 3840 ton metende Zweedsche schip „Santos" is gisteren in het noordelijk deel van de Noordzee gezonken. Aan boord be vonden zich dertig (een ander Reuter-be- ricihtspreekt echter van 42) personen, waaronder enkele passagiers. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn twaalf personen ge red. ENGELSCH STOOMSCHIP „LOCH MADDY" GETORPEDEERD. Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Het te Glasgow thuisbehoorende stoom schip „Loch Maddy" (4996 ton) is Donder dag-in het noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan getorpedeerd. Vier personen zijn om het leven gekomen. 35 geredden zrjn opgepiktdoor een oorlogsschip, dat, naar men gelooft, aldus Reuter, een Duitsche duikboot heeft tot zinken gebracht. SPAANSCH SCHIP GETORPEDEERD. Naar Reuter gisteren uit Hendaye meldt wordt bevestigd, dat het Spaansche schip „Banderas", dat 19 Februari na een ontplof fing voor Vigo is gezonken ,door een Duit- schen onderzeeër is getorpedeerd. Men ver onderstelt, dat dezelfde onderzeeër het Grieksche schip heeft getorpedeerd, dat on langs in deze wateren is gezonken. Van de 38 leden der bemanning van het getorpedeerde Britsche tankschip „En deavour" werden 33 opgepikt. Zij bevinden zich in Madeira. De andere vijf worden ver mist. Aan bóord bevond zich geen enkele passagier. DUITSCH STOOMSCHIP „ORIZABA" GEZONKEN. Uit Hammerfest werd gisteren aan het Noorsché telegraaf agentschap gemeld, dat het'stoomschip „Orizaba" (6937 ton) van de HAP AG ten noorden van Skjervoey aan den grond is geraakt. Uit Tromsoe wordt gemeld, dat het Fin sche vrachtschip „Margaretha" de uit 45 personen bestaande bemanning gered heeft van de „Orizaba", na noodseinen van dit Duitsche vaartuig te hebben opgevangen. De „Margaretha" was te hulp gesneld en had de opvarenden aan boord genomen. De „Orizaba" is gezohken. De „Orizaba" kwam van Amerika en Spanje. De uit 5 personen bestaande beman ning is gered. Nader wordt gemeld, dat het schip Maandagmiddag onder de kust van Wales, ter hoogte van Pembrogesire, op een zich onder water bevindend voorwerp gestooten is, waardoor het schip lek werd geslagen en zeer spoedig zonk. De „Ida" had een lading steenkolen van Groningen naar Salcombe in Engeland ver voerd en na lossing aldaar een lading ijzererts ingenomen. Het was niet bekend, op weg waarheen het sclüp zich thans be vond. De verliezen der koopvaardij- In het Duitsche Iegerbericht van Zondag werd gezegd, dat de verliezen der geallieer de en neutrale koopvaardij van het begin van den oorlog tot 20 Februari 469 schepen met een totale tonnage van 1.810.315 ton bedragen. De Fransche admiraliteit verklaart, dat deze cijfers verkeerd zijn. Tot 19 Februari hebben de geallieerden en neutralen 312 schepen met een tonnage van 1.065.129 ton verloren. Butler heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis in antwoord op een' vraag mede gedeeld, dat van het uitbreken van de vijan delijkheden af tot 22 Februari in 128 geval len ter kennis van de Britsche regeering werd gebracht, dat ongewapende Britsche koopvaarders en visschersbootèn door vijan delijke vliegtuigen waren aangevallen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De nieuwe Staatsleening is ruim voltee- kend. (Pag. 1, eerste blad) De positie der Finnen is moeilijker ge worden. (Pag. 1, eerste blad) De oorlog ter zee eischt weer talrijke slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) Voorbereidingen voor evacuatie. (Pag. 1, eerste blad) Sumner Welles bij Mussolini. (Buitenland) Britse! schip op een mijn geloopen. Het Britsche stoomschip „Clan Morri son" (5936 ton) is in de Noordzee op een mijn geloopen. Een lid der bemanning kwam om het leven, vijftien anderen wer den gewond. De geredden zijn Zondag in een haven aan de oostkust van Engeland aan land gebracht. De bemanning, allen Britsch-Indiërs, hebben na de explosie een half uur gewerkt om den eersten officier, die bekneld was 'geraakt, te bevrijden. Toen de geredden m de sloepen gingen, dreef het schip nog. Een Duitsch schip naar Engelsche haven gebracht. Officieel wordt te Londen medegedeeld: Het Duitsche schip „Wahehe" (4709 ton) is buitgemaakt door een Britseh oorlogs schip en naar een Engelsche haven ge bracht. Vernomen wordt, dat de Duitsche bemanning verhinderd werd in haar po- ging. het schip tot zinken te brengen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de 4 Staatslee ning 1940, ad 300 millioen, waarvoor de gelegenheid tot in schrijving tot Maandagmiddag 4 uur openstond, ruim vol te e k e n d, zoodat eenige kor ting op de bedragen, waarvoor werd ingeschreven, zal moeten worden toegepast. GROOTE ACTIVITEIT DER DUITSCHERS OP DEN RECHTEROEVER VAN DE MOEZEL. De correspondent van de Ober Mosel Zeitung meldt uit Remich in Zuidoost- Luxemburg, dat op den rechteroever van de Moezel groote Duitsche activiteit heerscht. Nooit, schrijft hy, waren de trei nen zoo talrijk, terwijl men ook cavalerie kan zien. Uit Winterange, een dörp tus-. schen Remich en Schengen, komen berich ten binnen over een soortgelijke drukte. Dag en nacht bewegen zich tusschen Non- ning en het front munitie en levensmidde len colonnes. Tusschen Nonning en Besch is een nieuw dorp als een paddestoel uit den grond verrezen. De correspondent van de Ober Mosel Zei tung te Echternach meldt met alle voor behoud, dat Goering Zaterdag met vier ge neraals vertoefd heeft by de brug te Ech ternach, welke over de rivier de Sauer van Duitschland naar Luxemburg leidt. Duitsche vliegtuigen boven Parijsch gebied. Maandagavond tegen 20 uur 30 hebben Duitsche vliegtuigen gevlogen boven het Parijsehe gebied. Zij moesten echter spoe dig rechtsomkeert maken, aangezien ter stond de luchtafweer van het gebied in actie was gekomen. Luchtalarm in de Fransche hoofdstad. Vanochtend te 4.20 uur is in de streek van Parijs luchtalarm gemaakt. Te 5.35 uur klonk het sein, dat alles veilig was. Het Fransche avondlegerbericht van gis teren luidt „Over het geheel genomen een kalme cfag". Ook verkenningsvluchten boven de Oostzee. Voor het eerst is in een mededeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart melding gemaakt van verkenningsvluchten boven de Oostzee. De Britsche vliegtuigen hebben daarvoor een aanzienlijk deel van het Duitsche gebied moeten oversteken.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1