Breskensche Courant WAT ZICH OP ZEE AFSPEELDE.... STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Verschillende schepen op mijnen geloopen. Hitier spreekt zijn getrouwen toe. Britsch vliegtuig op drie huizen neergestort. Hevige strijd om de sleutel-stad van de MannerheimlinieViipurl Duitsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. Zes en twintig dooden bij het vergaan van de „Den Haag". Vlis.c'nven now Jew tStmq Jaarvergadering Zeeuwsche Korfbal Bond. A A N G E S L OTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. IJ^GE STEL D DOOR DE VEREENIGING „D E NEDERLANDSCHE D A G B L A D P E B S" Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 48 MAANDAG 26 FEBRUARI 19'.0 Abonnementsprijs17 ct. pei weel? ot 2.20 pet Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zgner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25. iedere regel meer 25 een*. Bg abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma B.VAJN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 Ignen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tei. 21; Oost- en vVest-Souburg, Kanaalstraat 45, Te!. 85 Xi ui—————————— Zeelieden komen om op hun post. Het Deensche stoomschip „Aase" (1206 ton) is naar uit Kopenhagen wordt ge meld op een reis van Spanje naar Enge land gezonken. Een lid der bemanning werd gedood, een werd gered, en vijftien andere opvarenden worden vermist. De reederij van het Noorsche schip „Akabahra", dat naar verluidde Vrijdag door een Duitsch vliegtuig zou zijn aan gevallen, heeft van den kapitein van het schip bericht ontvangen, dat deze niets wist van een aanval. Het Estlandsche schip „Borghild", me tende 959 ton, is Vrijdag na een ont ploffing gezonken. Belgisch visschersvaartuig ui* vliegtuigen beschoten. Het Belgische visschersvaartuig Z 2 is Zondag in de haven van Oostende te ruggekeerd, na op de Noordzee door vliegtuigen van onbekende nationaliteit uit machinegeweren te zijn beschoten. Twee andere te Zeebrugge thuisbehoorende treilers zijn verdwenen. Men veronder stelt, dat zij op mijnen zijn geloopen of opgebracht. De treiler Heyst 78, waaromtrent men sinds Vrijdag niets meer had vernomen, heeft Zondagochtend radiotelefonisch me degedeeld, dat zij, na door. een Engelsche duikboot te zijn gepraaid en opgebracht naar Harwich, weer is vrijgelaten. Verscheidene treilers zijn naar de haven van Zeebrugge teruggekeerd en deelden mede, dat de kapitein van een onderzee boot hun had aangeraden terug te gaan. De nationaliteit van de duikboot was niet bekend. Wellicht dat de aanwezigheid van een mijnenveld dezen regel rechtvaardigde. Ook Deensche kotter door vliegtuig beschoten. De schipper van den Zondagmorgen in IJmuiden binnengekomen Deenschen kot ter „Olympia" E. 544, heeft gerappor teerd, dat toen hij met zijn vangst op weg was naar een Engelsche haven, door een Duitsch vliegtuig is beschoten. Het vliegtuig cirkelde eerste eenige malen Ter gelegenheid van de viering van den twintigsten verjaardag van de stichting van de nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij, heeft Zaterdagavond de Führer een rede gehouden, van dezelfde plek, waar hij 20 jaar geleden ook zijn eerste aanhangers heeft toegesproken. Over zijn tegenstanders zei de Führer, dat hij steeds het ongeluk heeft gehad te gen louter nullen te moeten strijden, zoo wel in het binnenland als in het buitenland. Deze lieden beheerschen het grootste deel van de geheele aarde en zijn niet eens in staat in hun eigen land de werkloosheid te bestrijden. En deze oude nullen spreken thans van een nieuwen opbouw van Europa. De wereld zal nieuw worden opgebouwd, doch zonder deze lieden. God heeft de wereld niet alleen voor de Engelschen geschapen. Hij heeft niet be paald, dat drie kwart van de aarde door enkele volken wordt onderdrukt en honger lijdt. Dit was mogelijk doordat volken zwak waren, thans bestaat deze zwakte niet meer. De verlangens van Duitschland wa ren zeer bescheiden, nl. de verzekering van de Duitsche levensruimte. Spreker verklaarde er trots op te zijn, dat zijn tegenstanders hem haten omdat hij vast besloten is Duitschland weer vrij te maken. De haat van zijn tegenstanders deert hem niet. Duitschland kan thans noch militair, noch economisch overwonnen worden. Ook de leiding in Duitschland is gewijzigd. Op nlle gebied zijn de leiders uitgezocht. De Führer besloot zijn rede met de Woorden van Luther „Al was de wereld vol duivels, toch zal het ons gelukken". DRIE DOODEN. Een Britsch vliegtuig is in een straat Van Wallington in het graafschap Surrey," omlaag gestort, waardoor drie huizen in brand zijn gevlogen. Ee vlieger is om het leven gekomen vier leden van een gezin, die in een an de getroffen huizen woonden, werden ernstig gewond. Een vrouw en een dochter 'Jn later in het ziekenhuis overleden. ~ok is een aantal auto's verbrand. Het nf)l®&tuig is neergestort enkele minuten adat het van Croydon was opgestegen. rond den kotter, waarna het over het scheepje scheerde en het met een machine geweer beschoot. De kotter kreeg een zestal treffers op dek, maar niemand werd gewond. Toen de E. 544 den steven oostwaarts wendde, werd hij door den vlieger met rust ge laten. De kotter zal nu zijn uit 175 kisten bestaande vangst in IJmuiden lossen. VERLIEZEN VOOR DE ENGELSCHEN. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de marinetreiler „Benvolio" op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest, dat de commandant en negen minderen zijn omgekomen. Ook is het Britsche s.s. „Royal Archer" Zaterdag voor de Schotsche kust op een mijn geloopen en gezonken. Het verging toen het door twee sleepbooten werd weggesleept. De geheele bemanning is aan land gebracht, hoewel 14 opvarenden gewond zijn. Verder is het Britsche s.s. „Jevington Court" (4.544 ton) op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De be manning is in een Engelsche haven aan land gebracht. Verschillende opvarenden zijn lichtgewond. Op Madeira zijn 33 opvarenden van het Engelsche tankschip „Endeavour", dat ge torpedeerd is, aangekomen. Vijf mannen worden vermist. Britsch oorlogsschip redt zes schip breukelingen van vlet. Een Britsche torpedojager heeft Zondag zes schipbreukelingen gered, die op een vlot in de Noordzee ronddreven. De ge redden, wier indentiteit niet bekend is, werden des ochtends vroeg opgemerkt door een Britsch patrouillevliegtuig, dat den torpedojager daarop waarschuwde. Duikbooten in Columbiaansche wateren Hoewel het bericht niet bevestigd is, meldt het blad El Tiempo, dat in Carta gena sensatie gewekt is door een mede- deeling, dat zich duikbooten in de ter ritoriale wateren van Columbia zouden bevinden tot in de nabijheid van de haven. De Russen op 11 km. van Wiborg. Door den krachtigen druk op den rechtervleugel van het Finsche front op de Landengte van Karelië zijn de Russen Zaterdag tot ongeveer 11 km. van Wiborg genaaderd, zoodat de versterkingen op de eilanden in de Finsche Golf thans in den strijd betrokken zijn. De Russen hebben den opmarsch duur betaald, want de Finnen hebben het ter rein krachtig verdedigd en hebben met verwoede kracht gestreden voor zij zich terugtrokken op de nieuwe linie, welke volgens Havas sterker is dan die, welke weid opgegeven. Vrijdag hebben de Russen een heftigen aanval ontketend op de versterkte eilan den tusschen Bjoerkoe en Kaiskahti, ter wijl zij. tegelijk poogden de Finnen terug te dringen bij Somme, Nayjarvi en Kaemaere. De Finnen verzetten zich met kracht en de Russen leden zware ver liezen; zes tanks werden volkomen ver nield. Aan het front op de Landengte van Karelië is thans een zekere stabiliteit in getreden en aan buitenlandsche journa listen is toegestaan enkele deelen van het front op de Landengte te bezoeken. Van Taipale tot de fjord van Viipuri zetten de Russen Zondag hun bijzonder heftige aanvallen voort in de buurt van Taipale, Kaemaerae en Uuras. De aanvallen zijn tot nog toe bijna overal teruggeslagen en met name bij Uuras. De Finnen hebben Bjorkoe en Koivisto ontruimd. Zondagavond hebben de Russen hun pogingen verdubbeld om Viipuri te nemen, de sleutelstad in de Mannerheimline. Naar verluidt worden, zonder -ekening te hou den met verliezen, stroomen nieuwe troe pen, geschut en tanks in den strijd ge zonden, die op cle Landengte woedt tus schen Muolojaervi en de Finsche Golf. De Russen bombardeeren Viipuri voortdurend. De stad is vrijwel geheel door de bevol king ontruimd. DeenschNoorsch—Zweedsche be middelingspogingen Een speciale correspondent van Reuter meldt uit Kopenhagen: Er verluidt dat Denemarken, Noorwegen en Zweden be sloten hebben de mogelijkheid te onder zoeken van bemiddeling in het Sovjet- Russisch-Finsch conflict. Het is .nog niet mogelijk te zeggen welken vorm de be middeling zou aannemen, maar het zou niet noodzakelijk zijn, dat de bemiddeling door Scandinavische mogendheden zou worden verleend. Zij zou bijvoorbeeld door Duitschland verleend kunnen worden. MACHINE HEEFT OP NEDERLANDSCH JACHTTOESTEL GEVUURD. Protesten te Berlijn. De Regeeringspersdienst meldt Een Nederlandsch jachtvliegtuig heeft Zondagochtend boven Oss een Duitsch Heinkel-lll-K-vliegtuig op omtrent achtdui zend meter hoogte aangetroffen. Het Duit sche vliegtuig werd achtervolgd in de rich ting Tilburg waar het werd aangevallen, waarop het Duitsche toestel terugvuurde. Het Duitsche vliegtuig is bij Reusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederland- sche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den start. Naar aanleiding van het feit dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Nederlandsch rechtsgebied heeft geschonden doch boven dien de vermetelheid heeft gehad hét vuur te openen op een Nederlandsch vliegtuig, dat in de rechtmatige uitoefening van zijn bewakingstaak optrad, zal de Nederland- sche regeering te Berlijn ernstig protestee ren. Zondag is ook in de omgeving van Wou denberg een Duitsch vliegtuig waargeno men waarvan de kenteekenen duidelijk zijn vastgesteld. Het vliegtuig bewoog zich van het zuid-oosten naar het noord-westen. Het is van den grond af onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie waarop het terug keerde in zuid-oostelijke richting. Ook naar aanleiding van deze neutrali- teitsschending zal de regeering stappen te Berlijn ondernemen. Duitsche berichten. Het Duitsche Nieuwsbureau deelde mede dat Vrijdagnacht Britsche vliegtuigen we derom boven Nederlandsch gebied hebben gevlogen. Zoo werd, zonder dat twijfel mo gelijk is, vastgesteld, dat te 22.00 uur een vliegtuig over het eiland Terschelling is ge vlogen in oostelijke richting, te 22.23 uur vloog een toestel bij Nieuwe Schans ten oos ten van Groningen in zuidwestelijke rich ting, te 22.45 uur vloog-, een vliegtuig 10 K.M. ten zuiden van Nieuwe Schans in zuid oostelijke richting en te 22.49 uur 10 K.M. ten oosten van Delfzijl vloog een toestel in zuidwestelijke richting. In de laatste drie gevallen was het zeer gemakkelijk te con- stateeren, dat de toestellen over Neder landsch gebied vlogen, aangezien de vlieg- weg tot boven Duitschland tot de grens nauwkeurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Ne derlandsch gebied gevlogen. In het bijzonder hebben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territoir ge schonden, toen zij met een aantal toestellen langs verschillende wegen dwars over Ne derlandsch gebied naar de Duitsche grens vlogen. Van gezaghebbende Nederlandsche zijde wordt hierbij opgemerkt De door D.N.B. meegedeelde grensschen- dingen door Britsche vliegtuigen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande gesignaleerde vreem de vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, zich Britsche toe stellen hebben bevonden. Wel is vorige week een aantal schendin gen van het Nederlandsch rechtsgebied door Duitsche vliegtuigen vastgesteld. In deze gevallen bestond er ontwijfelbare zekerheid, zooals o.m. bleek toen, bij een ontkenning van Duitsche zijde, de regee ringspersdienst het type van het in overtre ding zijnde vliegtuig kon noemen, waarna de Duitsche tegensprak niet is herhaald. Red. GEEN HOOP MEER OP REDDING DER VERMISTEN. Een tweede lijk aangespoeld. De reederij van het op lo Februari jl. door een explosie, waarschijnlijk tenge volge van torpedeering, gezonken motor tankschip „Den Haag" heeft bericht ont vangen, dat Zaterdag te Sint Just in Cornwall het l\jk is aangespoeld van één der opvarenden van het verongelukte tankschip. Vermoedelijk is dit het stoffe lijk overschot van den 22-jarigen mar conist M. Stegenga uit Wolvega. De thans leeg aangespoelde twee red dingbooten zijn door de geredde leden der bemanning niet herkend als de boot, waarin zij zich bevonden, alvorens zij aan boord werden genomen van een En- gelsch schip. Waar bovendien niet in de zelfde reddingboot had plaats genomen als de bediende Van der Horst, wiens lijk Vrijdag is aangespoeld, moet worden gevreesd, dat uiteindelijk 26 personen bij dezen ramp het leven hebben gelaten. Russisch kerkkoor zingt niet. De uitvoering van het Russisch kerk koor die hedenavond te Middelburg zou plaats vinden, kan door onvoorziene om standigheden geen doorgang vinden. Heeft de mensch zyn lot in handen? Men vraagt ons plaatsing van het onder staande: In deze tijden van verschrikkingen en rampen dringt telkens 1e vraag naar voren: Waar ligt de oorzaak? De oorzaak niet alleen van het droeve lot der vol keren, maar ook van het lot der enke lingen, die de volkeren samenstellen. Men vraagt zich tevens af: staan we machte loos tegenover de gebeurtenissen in ons leven, zijn we speelbal van het noodlot, of is het mogelijk richting te geven aan de wederwaardigheden en gebeurtenissen in ons leven. Het zijn deze vragen, die mej. van Wijngaarden uit Utrecht op uitnoodiging van de Hermes-Loge der Theosofische Vereeniging a.s. Donderdagavond in de Doopsgezinde Kerk zal behandelen. De lezing zal opgeluisterd worden door orgelspel. Voor bijzonderheden zij ver wezen naar achterstaande advertentie. Marine Sanatorium Fonds. Zaterdag a.s. geeft de cabaretclub van bovengenoemd fonds een bonten avond in het Concertgebouw. Voor verdere bijzonderheden verwgzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 19 tot 24 Febru ari werden bij het badhuis 909 baden ge nomen en wel 608 door heeren, 124 door dames, 35 door kinderen, en 142 door mili tairen. VLISSINGSCH MANNENKOOR „D.O.U." De jaarvergadering. Gerechtvaardigde ontstemming over de commissie voor O. en O. Men schrijft ons: Onder leiding van den voorzitter, den heer J. Ekoteen kwam het Vlissingsche Mannenkoor „D.O.U." dezer dagen in jaarvergadering bijeen. De opkomst was bevredigend. De voorzitter wees in zijn openingswoord er op, dat het afgeloopen jaar moeilijk is geweest; het bestaan der vereeniging heeft aan een zijden draad gehangen, maar gelukkig is er een ken tering gekomen, zoodat de vereeniging thans weer vooruitgaat al ia het moeilijk, mede door den huidigen maatschappelijken toestand. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Snoep, was begrijplijker wijze, ook niet in blijden toon gesteld, maar door aller medewerking zoowel van directeur, leden en anderen kan men voortgaan. Dit jaar was het niet mogelijk veel te presteeren. Er werd een concert in het UIT DEN OMTREK In „De Landbouw" te Goes hield de Z.K.B. Zaterdagmiddag en -avond onder voorzitterschap van den heer M. Haas donk zijn jaarlijksche algemeene vergade ring. Zij was flink bezocht en aanwezig waren afgevaardigden van Animo, Oost en West-SouburgB.K.C., Breskens Blauw-Wit, RoosendaalH.B.S., Middel burg Madjoe, Vlissingen Rapide, Axel S.S.S., Colijnsplaat Swift, Middelburg T.O.G.O., Goes V.K.V., VeereVolhar ding, Yerseke Wemeldinge, Wemeldinge Zeelandia, Hansweert, benevens van H.D.S. te Bergen op Zoom, welke vereeniging nog niet bij den bond was aangesloten. Bij de opening heette de voorzitter alle aanwezi gen hartelijk welkom, speciaal Bergen op Zoom, en sprak de hoop uit, dat de korf balsport ook in West-Brabant, waar het niet zoo reuskleurig gaat, spoedig in goede banen geleid moge worden. De heer Haas donk moest daarop een droeven toon laten hooren, daar dit de eerste jaarvergadering was, waarop de Z.K.B. aller vriend en bondssecretaris, den heer Ad. de Visser, miste. En als secretaris, en als redacteur van het Z.K.B.-nieuws en als propagandist zal er in de eerste jaren wel niemand ge vonden worden, die hem evenaren zal. Op voorstel van den voorzitter werd daarop de nagedachtenis van den tragisch ver scheiden heer De Visser geëerd het één mi nuut stilte, waarbij allen zich van hun zit plaatsen verhieven. Na dit treffende mo ment wees de voorzitter op het moeilijke jaar in 1939 mobilisatie en slecht weer waren oorzaak, dat niet de geheele compe titie kon worden uitgespeeld. Voorts deelde spreker mede, dat den bond een nieuw verlies treft, daar de redacteur van het bondsblad, de heer G. Versluis, naar Den Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bg het vergaan van de „Den Haag" zijn 26 menschen om het leven ge komen. Pag 1, eerste blad. Gistermorgen zgn Duitsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied geweest. Gevuurd op Nederlandsch jachttoe- stel. Pag 1, eerste blad. Britsch vliegtuig valt op drie huizen, die in brand vliegen. Pag 1, eerste blad. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. St. Joseph Ziekenhuis gegeven. Op het internationaal concours te Rotterdam werd de tweede prijs behaald in de af- deeling uitmuntendheid. Het financieel verslag van den penning meester, den heer P. Meeuwse, werd nog duidelijker aangetoond, dat het koor heel zuinig moet zijn. Toen men in October 1939 van het concours terugkwam, wer den plannen voor het a.s. seizoen ge maakt. O. en O. voor de militairen. Besloten werd een avond te organi- seeren voor O. en C. Wij gaven ons op en dat het genoteerd was, bewees de vermelding in de Vlissingsche Cou rant in begin November. Wij hoor den echter niets en half December gingen wij op informatie uit en het bleek toen, dat ons aanbod wel ter dege op prijs werd gesteld. Het werd eind Januari en steeds werd niets ge hoord. Na een schrijven kregen we eindelijk begin Februari bericht, dat er van ons aanbod geen gebruik kon worden gemaakt. Dit werd vanzelf door de vergadering niet erg fair ge vonden, termeer door het koor er ook onkosten voor heeft gemaakt, terwijl ook het seizoen verloopen is. Verder werden plannen besproken om dit jaar aan een concours deel te nemen. Op 5 Maart a.s. zal medewerking ver leend worden aan de bijeenkomst voor Hu.; aan Finland. Na nog eenige beprekingen wijdde de voorzitter enkele woorden aan het 45-jarig bestaan in Januari 1941. Spreker hoopte, zeker kan, daar Vlissingen toch ook in dat opzicht nog veel te kort komt, nl. een groot mannenkoor. Haag vertrekt. De heer Haasdonk dankte den scheidende voor alles wat hij voor den Z.K.B. heeft gedaan, hoopte, dat in het gebrek aan bondsfunctionarissen voorzien zou kunnen worden en dat de besprekingen vlot en aangenaam zouden verloopen in het belang van de Zeeuwsche en Brabantsche korfbalwereld. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Bij de ingekomen stuk ken was een verzoek van de K.V. Biltho- ven, om, nu het niet mogelijk is tegen België uit te komen, een wedstrijd te spe len tegen een Zeeuwsch twaalftal. In be vestigend geval zal een officieele uitnoo diging van den G.U.K.B. volgen. De voor zitter vindt het prettig, dat de ontmoeting op Zeeuwschen bodem in den smaak is ge vallen en vertrouwt, dat de 12-tal commis sie, zoomede de financieele zijde van het vraagstuk tot een oplossing zullen komen. Swift vestigt in dit verband de aandacht op een sportcontract met de Ned. Spoor wegen. De jaarverslagen, welke de secretaris penningmeester, de heer H. G .Bruggeman, aan alle leden van te voren had thuis ge stuurd, werden met dank aan de samen stellers goedgekeurd. Medailles uitgereikt. Met een lofzang op de grootste vereeni ging van den bond, de K.V. Swift, reikte de voorzitter aan de kampioenen der le en 2e klasse (1939), Swift I en Swift H, een medaille uit. De heer M. C. Harinck dank te voor de uiterst waardeerende woorden. Zonder discussie werd aangenomen de contributie ook voor 1940 te stellen op 0.70 per jaar en per lid. De overleden bonds-secretaris herdacht. Beslissing over de competitie-indeeling uitgesteld.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1