STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK L NOOTJES Spanning in het naburige Oosten Vlissingen Middelburg. Oost- en West-Souburg Zeeuwsch-1 Aardenburt Biervliet. IJzendijke Schoondijk Waterland Aangezien het verleentien van verloven m geen geval de paraatheid van onze weer macht mag aantasten, kan voor het tegen woordig bezwaarlijk aan de te verleennen Zakenverloven uitbreiding worden gegeven. o Op een berghelling by Goerz (Italië) is een granaat uit den wereldoorlog ontploft Twee mannen werden op slag gedood en twee andere mannen levensgevaarlijk ge wond. Ter bespa2ïng van brandstoffen zullen de Zweedsche scholen in Maart gedurende drie weken gesloten zijn. e s e Als gevolg van zes hevige aardschokken, die zich hebben voorgedaan in het district Kayseri (midden-Anatolië) zijn nog 16 per sonen om het leven gekomen. Er zijn nu 136 dooden. 2 Na de ontploffingen, welke zich Dinsdag avond te Londen hebben voorgedaan, heb ben ambtenaren van Scotland Yard gisteren den geheelen nacht in buurten in het noord westen van Londen gezocht. Dank zij zekere inlichtingen kan de politie haar onderzoek voortzetten. 4 Bij het onderzoek naar aanleiding van de ontploffing in de kruitfabriek van Waltham Abbey (Noord-Londen) welke zich op 18 Januari heeft voorgedaan, is komen vast te staan, dat er geen sprake is van sabotage. o o De Deensche slachterijen, die in de af- geloopen weken stil lagen door ijsmoeilijk- heden, zullen van af Maandag weer var kens voor den slacht aanvaarden. De al- gemeene prijsvaststelling voor het land voor varkens vervalt echter ook de vol gende week. 4 In een rede, welke hij gisteravond voor zijn kiezers te Devenport heeft gehouden, drong Hore Belisha erop aan, dat Engeland en Frankrijk in het Finsche conflict tus- schenbeide zouden komen. GERUCHTEN OVER EEN RUSSISCH- TURKSCH GRENSINCIDENT. 1 De correspondent van de „New York Times" te Belgrado meldt, dat de hoo- ge raad van oorlog te Ankara voor het geheele land den noodtoestand heeft afgekondigd, waartoe de eenige weken geleden aangenomen wet de be voegdheid gaf. Gisteren waren alle telefoonverbin dingen met Turkije verbroken, zoodat men geen nadere bijzonderheden kon vernemen. Volgens dezen zelfden correspondent ge looft men in de meest gezaghebbende krin gen te Belgrado, dat de berichten over een ernstig Russisch-Turksch grensincident geenszins overdreven zijn. Men meldde, dat een Russisch bataljon over de grens ge ko men en door Turksche troepen ontwapend is. De Turken aldus dit bericht noo- digden daarop de Russische autoriteiten uit de wapens te komen halen, terwijl de Russische soldaten als deserteurs geïnter neerd werden. De Sovjet-autoriteiten zou den toen een cavalerie-afdeeling over de grens gezonden hebben voor het terughalen der wapenen, doch dit detachement zou ge weigerd hebben naar Rusland terug te keeren. Geen Turksche troepen langs Russische grens. In een mededeeling aan het telegraaf- agentschap Reuter spreekt de Turksche regeering het bericht uit Moskou, volgens hetwelk Turkije langs de Russische grens een half millioen man zou hebben samen getrokken en bij die grens vliegloodsen zou hebben doen bouwen, welke 50Ü toestellen bevatten, met stelligheid tegen. De marine te Vlissingen komt voor de radio. Naar wij vernemen zal Zaterdag 2 Maart a.s. des middags te drie uur voor den Vara- microfoon in de reeks uitzendingen „Neder land verdedigt zijn grenzen" een reportage worden gegeven van een bezoek aan het wachtschip „Noord-Brabant" alhier. De chef van den staf Zeemacht van het commando Zeeland spreekt namens den Schout-bij nacht, commandant in Zeeland, een inlei dend woord. Het belooft een interessante uitzending te worden, die in onze provincie wel aandacht zal trekken. De stomme sprekende. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het onderwijs aan doofstommen is voor velen nog steeds een onbekend terrein. Leert de stomme werkelijk spreken? Maar hoe gaat het dan En leert hij ook hooren? Worden er nog steeds gebaren gebruikt Welke ontwikkeling kan de doove bereiken? En wat kan hij straks bereiken in het leven, als hij de school verlaten heeft? Op deze en nog veel andere vragen hoopt de heer P. T. Brei- mer, die zelf dagelyks onderwys geeft aan het Chr. Doofstommen-Instituut Effatha te Voorburg, een antwoord te geven tij dens een lezing met lichtbeelden, welke hij zal houden op Dinsdag 27 Februari in het gebouw v. .Chr. Belangen in de Pa lingstraat. De Chr. Zangvereeniging „Hosanna heeft welwillende medewerking toegezegd. Schoolgeld betalen I Belanghebbenden wordt eraan herinnerd dat vóór 1 Maart de helft van het schoolgeld betaald moet zijn. VERGADERING GEMEENTERAAD. Een motie van afkeuring aan het adres van Gedeputeerde Staten Ons verslag van gisteren eindigde met de mededeeling dat de Raad in besloten zitting ging. Na heropening van de openbare zitting (de deuren zijn 1 uur gesloten geweest) wordt een crediet van 2000 toegestaan voor het maken van een ontwerp voor ver bouwing van het Gasthuis. Het brandvrije arcliief. De heer DE RUITER spreekt over de verbouwing van het archief en huldigt B. en W. voor hun beleid. Aan de zaak is ech ter nog niets veranderd en daarom dient spr. een motie in, geteekend door alle raadsgroepen, waarin de Raad zijn teleur stelling er over uitspreekt dat Ged. Sta ten het indertijod met algemeene stemmen genomen raadsbesluit nog altijd niet heb ben goedgekeurd, terwijl de verantwoorde lijkheid door de gemeente niet langer kan worden gedragen. De VOORZITTER kan zich hiermee vol ledig vereenigen. Uitvoering van het plan van B. en W. is noodig. De motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer DE WIT bepleit een betere en snellere opruiming van sneeuw in de toe komst en aanschaffing van een zand- strooi-apparaat. Veel ingezetenen hebben hun plicht ver zaakt bij het sneeuwruimen. Zij zijn door de politie aangeschreven zegt de VOOR ZITTER. WETH. RORUE zegt dat men zich met de sneeuw-ruiming nogal heeft uitgesloofd, de klacht vindt hij jammer. De situatie was niet ideaal, maarwie moet de kosten betalen De gemeente Er zijn 100 man te werk gesteld en dat heeft ettelijke duizenden guldens gekost aan loon, huur van auto's, sociale verzorgingen enz. Spr. zet uiteen welke maatregelen verder zijn genomen. Het is misschien ge- wenscht voor zulk werk voortaan een be- grootingspost uit te trekken. Tot de aanschaffing van een zandstrooier is intusschert door B. en W. besloten zegt de VOORZITTER, die tevens een andere vraag van den heer de Wit over de veilig heid bij de Keersluis beantwoordt. Te 10 voor half vijf sluit de voorzitter deze raadsvergadering. interessant te ervaren hoe Dis' „bedekte oogen" er in slagen de geheimen van het chantage-complot, gevormd door Eduardo Ciannelli, Paul Guilfoyle en Jack Arnold, te doorgronden. Wijders vraagt nieuws van Polygoon de aandacht in dit uitstekende programma. Vlissingsche Orkestvereeniging. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande: Vrijdag 1 Maart a.s. hoopt de Vlissing sche Orkestvereeniging een uitvoering te geven in het Concertgebouw, onder leiding van Jan Kuiler. Het programma bevat werken o.a. van Dall' Abaco (16751742), van wien een Concerto di Chiesa wordt uitgevoerd. Dall' Abaco is een tijdgenoot van Correlli, die bekend was om zijn concerti grossi. Het kerkconcert ontstond toentertijd door het feit, dat de geestelykheid de nog in op bloei zijnde instrumentale muziek voor den kerkdienst gebruikte. Het karakter van het Concerto di Chiesa is dus ernstig. Vervolgens zal uitgevoerd worden een concerto grosso van G. F. Handel. De solo-partijen worden gespeeld door de concertmeesteres der vereeniging mevr. Höfelein-Bekker, mevr. Bonthuis-Dhont, en f de heer Vleugels. Naast twee Elegische melodieën van Grieg speelt het orkest nog: Mozart's bekende serenade „Eine kleine Nacht- musik". Als soliste werkt deze keer mede de bekende zangeres mevr. Ankie van Wicke- voort-Crommelin uit Den Haag, die twee aria's van Buononcini en Scarlatti, lie deren van Grieg en Humperdinck met orkestbegeleiding zal zingen. Het streven van de Vlissingsche Orkest vereeniging is: goede muziek in onze stad ten gehoore te brengen. Zij hoopt daarbij op de belangstelling van het muziek- minnend publiek, dat zeker zal begrijpen, dat de tijden extra moeilijkheden mee brengen voor alle vereenigingen. Zoo ook de Vlissingsche Orkestvereeniging. Moge, door een talrijk bezoek op 1 Maart a.s. van de belangstelling in het streven wor den blijk gegeven. LUXOR-THEATEK. De engel der duisternis. Deze boeiende, wondermooie United Ar- tists-film, naar een tooneelstuk van Guy Bolton, behandelt de ontroerende geschiede nis van een in den wereldoorlog hlind ge worden jongeman, die als gesneuveld wordt beschouwd, doch in feite als krijgs gevangene werd uitgewisseld, maar niet naar huis terugkeerde, omdat hij zijn ver loofde niet tot last wilde zijn, door haar aan een invalide te binden. In gedachten stelt hij zich z'n hulpeloosheid nog erger voor dan zij is, hij stapt niet uit bij het dorpje, waar allen, die hem liefhebben wonen, en vestigt zich in een plaatsje, dat een tiental kilometers verder ligt, als schrijver van kinderboeken, die hij met succes onder een pseudoniem uitgeeft. Het meisje, dat hij innig lief heeft, laat hij daardoor over aan zijn neef, die ook met haar is opgegroeid en ofschoon zij haar eersten geliefde niet kan vergeten, zal het toch met den tweeden iets worden, totdat een vossenjacht de personen van dit drie- hoeksgeval weer by elkaar brengt en de waarheid vernomen en begrepen wordt. De tweede verloofde geeft dan het meisje haar woord terug, zoodat zij den man, dien zij trots alles bemint, kan volgen en nog licht kan brengen in zijn duisternis. Het gegeven is weliswaar niet nieuw, doch het trio Merle Oberon, Fredric March en Herbert Marshall spelen dit imponee- rende liefdesdrama zóó voortreffelijk, dat de film in een hoekje van uw hart zal blijven leven. Bedekte oogen. Ook in deze rolprent is sprake van een blinde, maar het is een kunstmatige, die deze vermomming benut om de eer van een vrouw te kunnen redden, die het slachtoffer dreigt te worden van een ge- wetenlooze chantage. Richard Dix, bijge staan door fcrjn trouwen geleidehond Ace, is de hoofdfiguur in deze spannende de tective-film, Whitney Bourne is zijn tegen speelster. Na een harden strijd legt de bende natuurlijk het loodje. Het is bepaald 55-jarige echtvereeniging. Zondag a.s. herdenkt het echtpaar J. J. Kokké-Robijn, Gravenstraat 10, zijn 55- jarige echtvereeniging. „ALHAMBRA'-THEATER. In het jornnaai de gebruikelijke oorlogs opnamen, Het maken van vliegtuigen in Frankrijk, jonge vliegers op weg naar het binnenland van Duitschland om foto's en de strijd in Finland. Hoe langer, hoe gekker. Dorothy Lee heeft zich thans in een kleine, niet zeer op den voorgrond tredende ról tusschen de dwaasheden van de Ame- rikaansche komieken Bert Wheeler en Robert Woolsey, die het natuurlijk niet kunnen halen bij het vermaarde andere Amerikaansche duo, gevoegd. De „Unver- frorenheit", de groote sigaar en de ruime brilleglazen zijn weer de beste wapenen van Woolsey. Beiden bespelen zij het thema der naïev° domheden, zelf-ingenomenheid en brutaliteit, die door blind geluk uit alle dwaze situaties redding brengen. Niet altijd is de komiekerigheid bijzonder van vondst. Het tweetal fungeert thans als rondrei zende tandartsen. Onder dwaze manipula ties wordt een bendeleider een tand ge trokken in een stadje, waar zij pas met een huis bedot zyn, trekt de bevolking weg naar de goudvelden, in het goudzoekers kamp worden de twee als verraders aange zien doch door Indianen meegenomen, om ten slotte toch weer de blanken te redden, zij dit dan met chloroform-sponsjes. Zoo ongeveer is de zwakke intrige, waarom het echter minder te doen is. Want inder daad, hoe gekker, hoe beter, en als zooda nig is het er slechts om te doen het publiek te laten lachen. Love affair. Dit is subtiel, verfijnd spel, deze film van twee menschen, die wij volmaakt lee- ren kennen, die ons voortdurend boeien en wier levensgang niet anders schijnt te kun nen dan zooals zij natuurlijk voorbij ons vloeit. Modern sentiment met veel gevoel voor humor, juiste psychologie en weemoedige, menschelijke accenten make* dit tot een weldadig aandoend film-experiment. Charles Boger met zijn ietwat droefgees tig gezicht, waarop de tegelijk spottende en navrante glimlach den mensch van he den teekent, speelt een Franschen schilder en bon-vivant, welke op weg is naar New York om met een Amerikaansche erfdoch ter te huwen. Een prachtige patrijspoort- scène en een meesterlijk stukje dialoog leiden de kennismaking in niet de bemin nelijke en geestige Terry de Kay, een za kenvrouw. Gedurende de vier uur opont houd in Madeira stelt Michel Terry voor aan zijn daar levende grootmoeder. Dit geeft gelegenheid tot "het scheppen van een buitengewoon poëtisch, vredig milieu en wonderfraai camera-werk. De zeer oude Maria Ouspenskaga vervult de rol van oude dame zoo, dat een groote mate van tceder- heid zich over onze harten legt. De twee jonge menschen spreken echter af elkaar in New York terug te zien, pas na zes maanden. Wanneer de een echter wacht en de ander zich naar de plaats spoedt, brengt een ongeluk de scheiding. Beiden gaan dan een langen weg, toch naar elkaar getrokken. Een schilderij, die Michel van de uitverkoren vróuw heeft gemaakt, ruimt tenslotte alle misverstand op en doet de twee elkaar na de lange om zwervingen vinden. Een vrij eenvoudige doch zuivere film, vaak vol geest, ontroerend en gevoelvol. In zijn rustig spel beheerscht Charles Boger prachtig de film, waarbij Irene Dunn een perfect afgestemde tegenspeelster is, die bovendien zeer goed enkele zangnum mers ten gehoore brengt. VEREENIGING VOOR WATERTOERISME „SCHELDE". Een feestelijke bijeenkomst. Men schrijft ons De Vereeniging voor Watertoerisme „Schelde" hield gisteravond, in het Vereni gingsgebouw in de Noordstraat, een feeste- lijken voordrachtavond. De voorzitter, de heer Zwaai, heette de vele aanwezigen en vooral de heer Kuijt, hartelijk welkom en wees er op dat 's winters den band tusschen den leden onderling zeer zwak is en men daarom door film- of voordracht-avonden het contact weer tot stand tracht te bren gen. Vervolgens kreeg de heer Kuijt het woord om te vertellen van zijn reis met zijn jacht „Holland" naar Amerika en terug. Eerst werden eenige lantaarnplaatjes vertoond, betrekking hebbende op zijn vaartuig en plaatsen welke zijn aangedaan. De voor dracht. welke allen geboeid deed medeleven, was niet van geestigheid ontbloot. De film die van de „Holland" vertoond werd, was schitterend. Een luid applaus aan het einde bewees de dankbaarheid der aanwezigen. Hierna volgden een gezellig samenzijn. In de pauze werd voor Finland gecollec teerd resultaat 12.70, welk bedrag via de „Vlissingsche Courant" aan de Ned. Mid- denstandsbank is afgedragen. DE PAARDENHANDEL IN 1939. Pro en contra centrale keuring. Onder leiding van den heer H. A. Han- ken vergaderde Vrijdag te Goes de afdee- ling Zeeland van het Ned. Trekpaarden stamboek, Mede aanwezig waren de algemeene voorzitter van het Stamboek jhr. J, van Vredenburch en de algemeene secretaris de heer Bom. De voorzitter wees er op, dat het in het voorjaar van 1939 met den paardenhandel mis ging, maar dat er door de mobilisatie bevredigende prijzen zr|n gekomen. Met het tot stand komen van de paardenwet felici teert spr. de fokkers. Dat het Belgische stamboek niet tot onderhandeling wil ko men betreurt spr. Het heeft wel zeer onbe hoorlijk gehandeld door een brief van het N.T.S. maanden lang te laten wachten. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. Lako, ontleenen wij, dat het jaar 1939 voor de paardenfokkers bemoe digend was. Wel waren er enkele zwakke punten, bijv. de hengstenhandel. In het voorjaar waren de hengsten laag in prijs, zelfs onverkoopbaar. Ook in het najaar konden er zoo goed als geen verkocht wor den* De handel in jong fokmateriaal daar entegen was zeer bevredigend tot goed. Ook de volwassen merriën brachten loonen- de prijzen op, ja werden door de vordering zelfs duur. Niet ingeschreven paarden werden ook goed betaald. Het aantal leden ging omhoog tot 1725. Ook de aantallen opgenomen merriën en veulens stegen. De keuringen hadden een vlot verloop. Op de nationale tentoonstel ling waren de kampioenshengst en -merrie in Zeeland gefokt. Spr. wekte op tot schouder aan schouder staan. Nu het con tact met België is verbr-oken, moeten wij toonen op eigen beenen te kunnen staan. Nadat de diverse rekeningen en begroo tingen waren vastgesteld, aftredende be stuursleden en afgevaardigden waren her kozen en tot lid der jury was gekozen de heer C. de Putter te Axel, kwam in be spreking het voor en tegen van een cen trale keuring. Verschillende der aanwezigen meenden dat het verdwijnen der locale keuringen en het instellen van een centrale keuring in het nadeel van de kleine fokkers zou zijn. De kosten zullen niet gering zijn. Men zal practisch een week kwijt zijn. Het contact op de keuring te Goes tusschen de Zeeuw- sche fokkers en tusschen deze en de land bouwers zal verloren gaan en zal te Den Bosch niet worden hersteld. In centralisa tie zag men ook geen stamboekbelang. Een centrale keuring te Den Bosch wordt, zoo meent men, een dure liefhebberij. Van de zyde van den landbouwer-fokker zijn er vooral groote bezwaren. De voorstanders van een centrale keu ring achtten den tegenwoordigen toestand niet ideaal. Er moet meer uniformiteit ko men. Een goede schifting is alleen op een centrale keuring mogelijk. Een goed over zicht van het geheel krijgt men alleen op een centrale keuring. Ook waren er voorstanders die met be leid wilden handelen. Zij wilden de locale keuringen nog niet direct afschaffen, maar de premies te Den Bosch toekennen. Met algemeene stemmen werd besloten geen besluit te nemen maar het hoofdbe stuur op te dragen een onderzoek naar de voordeelen en nadeelen van een centrale keuring in te stellen. Beperking van de paardentractïe in Zeeland. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft beslist, dat, wegens den ingeval len dooi, het vervoer met paard en wagen op alle kunstwegen in de geheele provincie zal worden beperkt, zulks met ingang van middernacht in den nacht van 23 op 24 Februari. Hierbij wordt toegepast art. 79 van het Provinciaal wegenreglement. De beperking is niet van toepassing op rijkswegen. ZOMERPLANNEN VAN DEN A.N.W.B. Zij, die het vorige jaar tengevolge van de mobilisatie de provinciale tochten, wel ke in Gelderland 3n Zeeland door den A.N.W.B. waren uitgeschreven, niet kon den beëindigen worden in de gelegenheid gesteld dit alsnog, doch vóór 1 Juli a.s. te doen. Ook wordt voor deze provinciën een nieuwe tocht georganiseerd met 15 be zienswaardigheden, per provincie, welke nog niet werden opgenomen in de beide vorige tochten. Goedkeuring Statuten. Goedgekeurd zijn de statuten van de Nieuwlandsche Burgerwacht, gevestigd te Nieuw- en St. Joosland en van de Nisse- sche Burgerwacht, gevestigd te Nisse. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden (Middelburg). Wijzigingen: N.V. Kon. Mij. „De Schelde", Vlissingen, Glacisstr. 165, scheepswerf, mach.fabr., rep.-inr., constr.-werkpl. en vlïegtuigenfabr. Overl. Proc. Ir. H. Suyver, Ingenieur- Consulent. Nieuwe Proc. Ir. H. W. van Tijen, Hoofdingenieur Machinebouw. A. Nout, Kapelle, Ooststr. A 34, bakkerij en kruid/winkel. Overl. E. A. Nout. Han- delsn. gew. in Wed. A. Nout. Nieuwe E. Wed. A. NoutOele. CHR. NAT. WERKMANSBOND. De ring Walcheren vergadert. De ring Walcheren van den Christelyken Nationalen Werkmansbond hield Donder dagavond zyn 19e jaarvergadering in het Vereenigingsgebouw. De heer J. Dekker, voorzitter der afdee- ling Amemuiden van den C.N.W.B., opende deze vergadering met een korte inleiding naar aanleiding van eenige teksten uit de Heilige Schrift, waarna hij de leiding over droeg aan den ringvoorzitter, den heer Schender. Na een hartelijk welkomstwoord gespro ken te hebben in het byzonder tot burge meester H. G. Horninge en wethouder J. van Belzen en de predikanten Ph. Warners van Koudekerke en ds. Bartlema te Rit- them berandelde spreker het onderwerp „Onze taak". Hierin wees hij op de moei lijke tijden van thans en op Rusland waar men kan zien wat er van komt, wanneer Gods geboden vertrapt en verworpen wor den. De secretaris van den ring, de heer Roose, bracht zijn verslag uit over het werk van het afgeloopen jaar. Doordat dit het laatste verslag was van den heer Roose als secretaris, dankte de voorzittter hem voor al hetgeen hij voor de bond verricht had. Hij was een ijverig en trouwe werker voor den C.N. \,.B. Hierna werden verschillende felicitaties uitgebracht onder ander door den heer P. Janse, het hoofdbestuur, provinciale comitées, afdeelingen Middelburg en het Zand, waarna gepauzeerd werd. Over het financieel beleid van dn ring bracht de penningmeester verslag uit. heeft ettelijke duizenden gulden gekost aan spr. een motie in geteekend door alle ter nog iets veranderd en daarom dient Vervolgens werden staande 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen waarna Ds. Bartelema sprak over „Bijbel en Gezin". Nadat een collecte gehouden was werd deze bijeenkomst gesloten. Een dankbetuiging. Van mevrouw J. C. Crucq-OnderdijR kwam een schrijven by den raad in, waar» in zyn namens haar moeder, mevrouw Onderdijk-Cornê en de verdere familie, dneraad een vooral den heer A. Jeronimus voor zijn initiatief in deze, hartelijk dank brengt voor het graf, hetwelk de familie van gemeentewege ia aangeboden. De fa milie is ten zeerste vereerd met deze eer door den raad aan de nagedachtenis van den vader van schrijfster bewezen en stelt dit op zeer hoogen prijs. Kinderherstellings- en vacantie- kolonies. Gisteravond hield de afdeeling Middel- burg van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies haar jaarvergadering ten huize van de secretaresse. Na een openingswoord van de voorzit ster, mevrouw Werjl-Snuijf, heeft de pen ningmeester, de heer P. Luteyn, de reke ning over 1939 uitgebracht, die aanwijst in ontvangst 1721.98 en in uitgaaf 1682.63, alzoo een goed slot van 39.85 tegen 107.41 over 1938. Behalve de 39.35 bezat de afdeeling op 31 December nog 31 als haar aandeel in het profilaxenfonds. De rekening werd goedgekeurd. Hierna bracht de secretaresse, mejuf frouw M. de Cleijn Brem, haar jaarver slag uit, waaraan wij het volgende ont leenen: Nimmer heeft de secretaresse een be- wogener jaar in de afdeeling meege maakt dan 1939. Voor het eerst gingen er 10 Middelburgsche Kinderen in winter- verpleging. Zij vertrokken den 26 Januari onder geleide van mevrouw Koch, die ook nog andere Zeeuwsche kinderen medenam en één uit Bergen op Zoom, naar Heel- sum. Nauwelijks waren zij 14 dagen in het koloniehuis of de een na den ander kreeg roodvonk; drie zijn er van gespeend ge bleven. 7 Maart kwamen de drie niet rood vonkkinderen terug. De overig/ kinderen bleven totdat allen beter waren. Dit was 12 April. De kinderen zagen er buitenge- De vereeniging „Bio-Vacantieoord" zond 5 Middelburgers naar Russenduin te Ber gen aan Zee van 25 Maart tot 4 Mei. De kinderen werden gebracht door Goes en teruggehaald door Vlissingen. Voor de Zomerverpleging te Ellecom, huize Kete laar, had dr. Broekhuyzen 7 kinderen, waarvan 5 daar verpleegd werden van 30 Juni tot 2 Augustus. Deze werden ge bracht door mevr. Koch en teruggehaald door mej. Gebennus, die een patiëntje van dr. Feikema naar het koloniehuis mee nam en één uit Breskens en één uit Rozendaal mee terugbracht. Er was voor twee kinderen verlengd verblijf aange vraagd en toegestaan. Eérfï werd 25 Aug. vóór den tijd door haar zuster terugge haald wegens de tijdsomstandigheden en her andere 6 September door de moeder. Het patiëntje, dat 2 Aug. gebracht was, is later 11 October teruggehaald door de moeder met een kind uit Aardenburg. in Maart werd door dr. De Stoppelaar plaatsing gevraagd voor B. verpleging in 't Boschhuis te Nunspeet. Dit kind werd pas geplaatst in Mei en bleef tot 11 No vember, toen er telegrafisch bericht kwam, dat ale koloniehuizen ontruimd moesten worden wegens den toestand. Nil is het Boschhuis aangewezen, ook voor A-verpleging, maar alleen onder zekere voorwaar deen. Een groot verlies voor de afdeeling is het vertrek van dr. Broekhuijsen, die veel voor het kolonieleven voelde. In het geheel zyn 24 kinderen uitge zonden (van wie 10 met verlengd ver lengd verblijf). De kostprijs per kind en per week is 9.17. Er zijn 296 leden tegen 284 verleden jaar. De jaarlijksche collecte met speldjes verkoop heeft 302.80 opgebracht. De spaardoosjes die met Sinterklaas 1938 zyn uitgezet, kwamen begin 1939 met 114.18 terug. Dit jaar zyn er wegens de tyds- omstandigheden geen spaardoosjes uitge zet. Het resultaat der uitzendingen was voor 3 zeer goed, voor 15 goed; voor een gun stig, komt nog eens voor uitzending in aanmerking; voor een tot nu toe gunstig, voor een voldoende, voor een even voldoen de, voor een erg verbeterd en voor een wel wat verbeterd. De gemiddelde ge- wichtstoename was 2.7 kg. per kind. Het jaarverslag werd met grooten dank aan de secretaresse, waarin ook de pen ningmeester deelde, goedgekeurd. Mevrouw van Weijl en mej. de Cley'n Brem werden bij acclamatie als bestuurs leden herkozen. Besloten werd ook over 1940 5 aan het hoofdbestuur af te dragen en 6 aan het Bosfonds. Vergadering Anti-Revolutionnaïre kiesvereeniging. Vrijdagvond kwam bovengenoemde ver eeniging in ledenvergadering bijeen, onder' leiding van den voorzitter, den heer J« Suurmond Pzn. Na opening der vergadering op gebruikelijke wyze, werd overgegaan tot het eenige punt der agenda, nl. bespre king der gemeentepolitiek. Dit werd ver zorgd door het raadslid J. Suurmond Pzn> Spr. gaf een breedvoerig overzicht van het verhandelde in' den raad in het jaar 1939. Deze bespreking had voornamelijk betrek king op de debatten bij de algemeenge be schouwingen op de gemeentebegrooting voor 1940. In verband jBtilgestaan by de Hierbij bleek, dat het door de S.D.A.P., niet Een leerzame bree' volgde. De opkomst v pe sluiting geschiedd< wijze. Jaarvergadering G< Gisteravond hield de alhier haar jaarver voorzitter de byeenkoi Re wijze had geopend, de heer J. van Malde uit. Hieruit bleek, da hehooren kon ontw door de mobilisatie en jeugdgebouw door mil den stil gelegen. Uit de penningmeesteress bleek dat de ontvang: gen f 57.33. De ui tg; drag van 32.11, zoot was van 25.11. Na afdoening van werd het woord verlet Gdrjpskerke, die sp werp Gemeenschap schap van boven. Ir spr. stil bij het jeug inunisme en dat der 1 Het was een zeer dacht gevolgde lezing Te 10 uur werd de Op wilde zwafl Dezer dagen was i nen.en een waterganl een wak neergestrekel hebben enkele landbo|J uitgehongerde dieren Jitie stelt een onderzq Roodel De collecte ten batf heeft hier ter plaats van 36,84. Jaarvergadering Op de algemeene vereeniging „Gemeeif bestuursleden herkoz| Ion, Max Hendrikse ning 1939 bedroeg in| ven' 823, met een j Automobilist Woensdagavond bewoners van „VeldJ v;eg OostburgSchf door een luiden knalj De vlashandelaa was met zyn Ford-aufl de langs den wegf aangereden. Een boo houtje afgeknapt en splinterd. Hoewel oq vend was bleef G., zat, ongedeerd. Daar de man, nal den invloed van ste| heeft de inmiddels hem medegenomen bureau te Oostburg. I Wie moa De kiezerslijst te 275 kiezers. De stierel Gisteren werden iii ten in ons gewest si den. In Oostburg werd voerd, waarvan twel nl, van de heeren J. J A. J. Buyck, Waterll In Zuidzande wer| aangevoerd, waarvaB gekeurd, nl. een va.nl Voogd, P. van Cruyl van I. RisseeuwHa. en een van Z. C. Bral In Cadzand werd# dieren goedgekeurd. dom van de volgend] Ög Bruyne, vier vati wee van J. A. Prol Minderhoud. Te Sluis werden goedgekeurd en well %cke, S. van Voort de Badts, allen Sliö landkerkje en J. Qui De zeven in Retra dieren werden event drie van A. RisseeiJ A. Poissonnier en f sonnier en P. G. de 3 hient In Nieuwvliet werj goedgekeurd, nl. dr oen van A. Hoste ei- Te Groede werderl 0h drie goedgekeurd ghw, A. J. M. Dus< tfemel. Op alle plaatsen iingen veel belangsj schillende burgemee angstellinggaven. De aangevoerde 1 'gemeen van beste

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2