Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de J „Populair" kan heel goed beschaafd zijn. De spionnage-affaire. Hevige Russische aan vallen op de Karelische landengte. Vreemde vliegtuigen beschoten. Het vergaan van de „Den Haag". De positie van den Balkan en Scandinavië. Sumner Welles zal waarschijnlijk onder houd met Hitier hebben Als de oorlog voorbij EERSTE BLAD DE GEVOLGEN VAN DEN ZEE-OORLOG. Vilssingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 47 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 •\bonnementsprys: 17 ct, per ween of 2.2U pe> kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprys: Van 1- -5 regels f1 25. iedere "egel meer 25 een-. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma bVAM DE. VELDE Jr.,Bureaux VValstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen Kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel.21: Oost- en »Vest-Sou burg. Kanaalstraat 15. Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOORPUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEKEENIGING ..DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" RADIO EN CULTUUR Nu zijn vele programma's beslist vulgair. Ik hoop, dat de lezer er geen bezwaar tegen heeft, dat ik wel eens een partijtje biljart. Van de verschillende takken van sport, welke ik graag mocht beoefenen, is het biljarten de eenige, welke me bij het Klimmen der jaren en mijn groeiend em bonpoint ter lichamelijke ontspanning is gelaten. Helaas moet men voor het biljart spel naar het café, een gang, welke de overheid nog steeds blijft bevorderen door het heffen van een onmogelijk hooge be lasting op biljarts, welke men ter bevor dering van huiselijkheid en gezelligheid in een of andere kamer van de eigen woning installeert. Uitgezonderd dan het kinder speelgoed, dat men. „tafelbiilards" heet. De lezer stelle het zich dus voor: ik ben aan het biljarten in een café en terwijl ik een mooie serie aan het opbouwen ben, zeurt een stem door de radio over de men ging van geklopt eiwit en geraspte aman deltjes plus geschilferde citroenschilletjes, jnet de bedoeling om daarvan ik-weet-niet- wat-voor-lekkers te maken. Juist heb ik mijn queue hoog geheven voor een moeilijke piqué, als de leuteraar met nadruk waar schuwt: denk om den slagboom! Natuur- ljjk raak ik mijn bal nu veel te zacht en mis ik mijn piqué. c Onlangs zat ik by een kapper, toen ik te hooren kreeg, hoe een mijnheer in Bre men het onderwerp „Gott strafe Engelland" voor den microfoon behandelde. Gelukkig kon ik me er van overtuigd houden, dat mijn kapper m'n onvervalschte Nederlandsche nationaliteit kent en dus geen behoefte zou krijgen om de Voorzienigheid een handje te helpen, maar toen even later blijkbaar in de huiskamer van station verwisseld werd en een grimmig mensch de vivisectie kwam te verdedigen tegenover de volge lingen van Dr. Pijl, kreeg ik een wee ge voel in de maag. a Het gebeurt me wel eens, dat ik hier of daar beleefd vraag, of de radio misschien ook een oogenblik mag worden afgezet. Meermalen kijkt men dan verbaasd op. De radio? O ja, gunst, ik had er niet eens erg in! Niet altijd wordt zoo'n „zonderling" verzoek ingewilligdmen vergenoegt er zich soms mee om een schikking te treffen tusschen de wederzijdsche behoeften door het ding wat zachter te stellen. De radio is voor zeer vele menschen een geluidsfeer geworden, waaraan zij zich heb ben gewend en welke zij niet meer kunnen missen, al verschaft het geluid hun geen enkel genoegen meer. Ze zijn als de men schen, die vlak aan de kust wonen en steeds het ruischen van de zee om zich heen hebben zonder het geniisch te beluis teren. Ze hooren het niet nieer; ze zijn nog slechts in staat om het gemis van het ruischende geluid waar te nemen, wanneer 't plotseling zou ophouden. Talloozen zetten 's morgens om 6 uur de radio aan om met een half oor de pers berichten op te nemen en daarna laten ze het apparaat gedachteloos aanstaan. Het programma vervolgt automatisch: gramofoonplaten, de morgenwijding, kook les, piano-recital, een praatje over kunst meststoffen, en vervolgens. Zou men op een gegeven moment het toestel afzetten en den „luisteraars" vragen, wat ze het laatst gehoord hebben, dan zouden, ze het in vele gevallen niet weten. s Het is een onzinnig gebruik van een tech nische vinding, welke op zich zelf voor de menschheid van een hooge cultureele waarde zou kunnen zijn. Gemakzucht en egoisme, (de drift om zich niets te laten ontgaan van wat geboden wordt) voert tot het geschetste misbruik van de radio. De ondeugd straft zich zelf, want wat een ge not zou kunnen zijn, wordt smaakloos of erger door oververzadiging; Het vraagstuk van radio en cultuur staat op het oogenblik midden in de be langstelling van onze Nederlandsche pers. Bladen van allerlei richting klagen over te ver gaande populariseering der radio, tot bij het banale of scandaleuze af. De cultu reele taak van den omroep komt in de ver drukking en de terrerrabondiejé-program- ria's vormen, vooral sedert de mobilisatie is „uitgebroken", schering en inslag. Het karakter van de vele levensliedjes, welke thans voor den microfoon worden gezongen e& de „moppen", welke in conférences wor- ren ten beste gegeven, hebben, vaak öf een te „bont" karakter öf ze zijn van een zoute- looze dan wel brutale geestigheid. Zóó is de vrij algemeene beoordeeling in de pers. De misvorming van de radio-program- hia's houdt m.i. nauw verband met wat We hiervoren schreven over het misbruik van het luistergenot. Waar talloozen hun toestel den geheelen dag hebben „aan" staan, is de aandacht verslapt en trachten de omroepen deze voor zich de iuister- vinkbijdragen te wekken en te boeien door programma's, welke aan de volksche sentimenten in het gevlei komen banale, huilerige melodieën, vulgaire beeldspraak, sentimenteel geleuter, bombastische spec tacles e.d., welke de aandacht van de mas sa uit haar verslapping moeten opwekken. Sensatie-stukken zyn eveneens geliefde programma-nummers. De microfoon wordt overal heengesleept, waar men ze niet verwachten zou. Verrassing, enormiteit Van deze sensatiezucht in het omroep bedrijf gaf de gewezen Avro-reporter Gus- tav Czopp een „treffend" staaltje in een boekje, dat hij over zijn ervaringen schreef By de begrafenis van een minister werd de microfoon onzichtbaar tus schen de bloemen op de kist verstopt. „Het ging gesmeerd zegt de vroe gere A.V.R.O.-reporter. Maar hij had te vroeg gejuicht, want even later ver stijfde hij van schrik, toen „bij het omlaag-laten van de kist onze kost bare electro-dynamische microfoon meedaalde" gelukkig kon „het ding" echter nog nèt van een „ontijdige ter- aardbestelling" worden gered. De „Avondpost" teekent hierbij terecht aan „Een voorbeéld, tot welke excessen en tot welk cynisme de ontwikkeling der radio, ook op het gebied der reportage leidt. En tal van andere voorbeelden, die de heer Czopp geeft, wettigen deze con clusie". Nu is de pers aan het zoeken gegaan, wat er in de programma's dient te veran deren. De benoeming wordt aanbevolen van omroepadviseurs en van adviesraden. Vóór alles moet de omroep zich weer zijn op voedende, cultureele taak bewust worden. Dat is ontegenzeggelijk waar. Maar wy vreezen zoozeer het tegenge stelde uiterste van wat thans wordt gebo den. Het verzet tegen de populai iseering van de radio mag niet „ontaarden" in een streven om slechts lezingen e.d. voor den microfoon te doen uitspreken, welke de intellectualiteit van de massa te boven gaan. En het verschrikkelijkste zou zijn, als men weer eens zooals eerder de massa vatbaar ging pogen te maken voor de verhevenheid van de zeer klassieke of heel erg moderne muziek. Deze muziek heeft niet enkel met de intellectualiteit van den mensch te maken, maar vooral met diens muzikale gevoelens. Het is een hope loos werk om te trachten, die gevoelens om te vormen. De meeste menschen kunnen enkel melodieuze klanken verstaan som mige klassieke en veel moderne muziek komt slechts tot de massa als een cacopho- nie van wangeluiden, die van binnen ver scheurt. Zelf kan ik dat zoo goed weten, omdat ik die muziek niet anders voel dan de massa. Ik vind ze iets verschrikke lijks en dat gevoel is volkomen gelijk ge bleven, nadat ik mijn uiterste best heb ge daan om mijn geest door muziek-paedago- gen in dat opzicht te laten verheffen. Ik heb eens van een spotter gelezen, dat het aantal zelfmoorden onrustbarend toe nam, toen voor den microfoon een tijd lang veel moderne muziek ten beste werd ge geven. Ik geloof haast in de droeve werke lijkheid van dezen spot mijn eigen leven althans heb ik enkele keeren slechts weten te redden door tijdig mijn toestel af te zetten. too De radio-programma's behooren populair te wezen, omdat ze voor de bont samen gestelde massa bestemd zijn. Populair kan zeer goed samengaan met beschaafd, hoog staand en opvoedend. De fout der huidige programma's is niet, dat ze populair zijn, maar vaak althans vulgair. Tegen het misbruik van de radio door de luisteraars en het verkeerde streven der omroepleiding om de slechte instincten der massa te voeden, zou slechts beperking in de uitzending dienstig kunnen zijn. De uit zendingen moesten nu en dan eens een uur of enkele uren op den dag worden* onder broken. Dan zou er weer aandacht groeien voor-wat er stréks (éven naslaan, wat er komt zal worden geboden. En de omroepzendvereenigingen dienen, hoe dan ook, door de heffing van een radiobelasting of anderszins, onafhankelijk te worden gemaakt van de gunst, de gril len der luisteraars. Md. EEN NIEUWE ARRESTATIE. Men meldt aan het Vad., dat ten huize van J. K. te Sint-Pacras, één der ver dachten in de spionnagezaak in Noord- Holland en Groningen, een schrijfmachine met allerlei papieren met verdachten in houd in beslag is genomen. By den tim merman P. B., eveneens te St. Pancras, heeft de recherche een boekje met aan- teekeningen over aankomst en vertrek van Nederlandsche schepen in beslag genomen. Dergelijke stukken z^jn ook nog bij K. gevonden. Gistermorgen is te Graft, een dorpje in de buurt van Uitgeest, in verband met de spionnagezaak nog gearresteerd de handelaar in autobanden J. J. B. aldaar. Alle verdachten zijn overgebracht naar Groningen waar de hoofdverdachte woont, die ook isgearresteerd. DE FINNEN BRENGEN DEN AAN VALLERS ZWARE VERLIEZEN TOE. Ondanks den hevigen sneeuwstorm, die reeds langer dan 24 uur woedt, vallen de Russen na een korte periode van kalmte in alle sectoren van de Karelische Landengte met toenemende hevigheid aan. Zij trachten thans door te dringen tot Viborg, waarvan zij gisteren nog een tiental kilometers verwijderd waren. Finseh legerbericht. Het Finsche legerbericht meldt o.m. Op de Landengte van Karelië tusschen de Finsche Golf en het Muolameer hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aan vallen afgeslagen alsook de aanvallen in de richting Hasome, Naekkijaervi, het station Kaemere en Leipasuo. Gedurende den dag werden zestien tanks vernield. Tusschen het Muolameer en het Aurapaameer heeii de vijand twee aanvallen gedaan, beide keeren liet hij een bataljon, dooden op het slag veld achter. Een detachement, dat over het ijs van het Aurupaameer by Stikamiemi poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en verloor 800 dooden en meer dan 100 gevangenen. De Finnen hebben bovendien tiental len mitrailleurs en ander oorlogstuig buitgemaakt. Een aanval ten oosten van Salmenkaitas werd afgeslagen, evenals een reeks aan vallen bij de Taipale. Ten noordoosten van het Ladogameer gaan de Finnen voort met het zuiveren van de steunpunten der Russen, welke gis teren zijn bezet; nog een aantal Russische steunpunten werden veroverd. De oorlogs buit is hier belangrijk, o.a. twaalf stukken geschut, meer dan vrftig mitrailleurs, tien veldkeukens.' tractors, pantserwagens en munitie. Bovendien werden zes pantser wagens vernield. In den sector Kuhmo waren patrouilles zeer actief, verscheidene vijandelijke detachementen werden ver nield. De Finsche luchtmacht heeft op 22 Fe bruari de verkennings-en bombardements- vluchten boven de kantonnementen en concentraties van de Russische troepen voortgezet. Boven de operatie-zone was de activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht zeer levendig, vooral benoor den het Ladogameer en Lapland. Bij deze bombardementen zijn twaalf vrouwen en kinderen gedood. De vijand liet een aantal parachute-springers om laag springen, doch zij werden gedood of gevangen genomen. Volgens bevestigde mededeelingen ia een vijandelijk vliegtuig omlaag geschoten, terwijl een ander vermoedlijk is vernield. Verder zijn de wrakken gevonden van vliegtuigen, welke Donderdag als vermoe delijk verloren werden gemeld. Het Russische legerbericht. Het gisteren uitgegeven Russische leger bericht luidt: Op 23 Februari heeft zich niets van belang aan het front voorgedaan. De diepe sneeuw en de mist op de Karelische Landengte verhinderen operaties. De Sov jet-troepen hebben twaalf vijandelijke ver dedigingswerken bezet, waaronder vier stalen en betonnen artillerieforten. Gezien het slechte weer bleef het optreden der luchtmacht beperkt tot verkenningsvluch ten. De regeeringspersdienst meldt dat heden nacht in het centrum en in het westen des lands op vliegtuigen van vreemde, doch on bekend gebleven nationaliteit door afdeelin- gen luchtafweergeschut is geschoten. TWEEDE SLOEP GEVONDEN. De 13 inzittenden waarschijnlijk verdronken. By de directie van de Standard Ameri- kaansche Petroleum Compagnie- is bericht ingekomen, dat in de buurt van Falmouth (Z.W. Engeland) de tweede vermiste sloep van de, vergane tankboot „Den Haag" ledig is gevonden, ongeveer terzelfdertijd als waarop het lijk van den bediende C. van dei- Horst, zooals elders in dit nummer wordt gemeld, is aangespoeld. Volgens inlichtingen van den kapitein van het motortankschip hadden in deze sloep 13 opvarenden plaats genomen, zoodat thans moet worden aangenomen, dat deze men schen allen zijn verdronken. Er wordt dus ook nog steeds een derde sloep met beman ning vermist. ONGERUSTHEID IN DE SCANDINAVISCHE LANDEN. De diplomatieke redacteur van het Ita- liaansche agentschap Stefani brengt in herinnering, dat men nog eenige weken geleden den indruk had, dat het conflict zich spoedig zou uitbreiden tót den Bal kan. Men is dienaangaande evenwel niet meer zoo ongerust, hetzij, omdat men van Italiaansche zijde duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat geen enkele poging der Russen ten zuiden van de Karpathen zou worden geduld, hetzij omdat de Finsche tegenstand de Russische strijdkrachten dwingt een dergelijke belangrijke krachts inspanning te voltooien, omdat het moeilijk, zoo al niet onmogelijk is, dat Moskou el ders andere ondernemingen zou willen pro- beeren. s Daar zich de zaak met de „Altmark" heeft voorgedaan, schijnen gevaren voor een uitbreiding van het conflict zich nu veeleer in het noorden voor te doen. De entering van een Duitsch schip door de En- gelschen in de Noorsche territoriale wate- .ren wordt in feite in verband gebracht met een waarschuwing, welke de eerste lord der Britsche admiraliteit openlijk aan de neutralen had gegeven, opdat zij een dui delijke houding aannemen tegenover het aan den gang zijnde conflict. Overigens wordt dezelfde aangelegenheid uitgelegd als een eerste manifestatie van nieuwe methoden voorden oeconomischen zeeoorlog, welke men zou willen toepassen om de blokkade steeds doeltreffender te maken. Het is tenslotte 4 de politiek van het ge weld, welke zal worden toegepast. Groot-Brittannië zou vooral beoogen te verhinderen, dat Scandinavische mijnpró- ducten over de Noorsche territoriale wate ren naar Duitschland zouden worden ver voerd. De aanwezigheid van een Britsch eska der in de buurt van den noordkust van Noorwegen zou wijzen op den vastberaden wil zelfs door directe interventies te ver hinderen, dat deze voorziening zou kunnen voortgaan. Indien, naar het den schijn heeft, dit de bedoelingen van Engeland zijn, dan zou men andere incidenten niet moeten uit sluiten. Men begrijpt bijgevolg, dat de ongerust heid in de Scandinavische landen toeneemt. Naar de New-Yorksche Radio gister avond meedeelde, verwacht men, dat Sum ner Welles, wanneer hij de volgende week op zijn informatie-reis Berlijn bezoekt, ook een onderhoud met Hitler zal hebben. De Amerikaansche Ambassadeur te Berlijn heeft gisteren een bezoek aan de Wilhelm- strasse gebracht om een regeling* voor deze ontmoeting te treffen. Welles wordt Dins dag te Berlijn verwacht en „zal dan een onderhoud met Von Ribbentrop .hebben. MOETEN DE GEMOBILISEERDEN HUN WERKKRING TERUG VINDEN. De Minister van Defensie kan mededee- len, dat ongeacht' wat door verschillende instanties ter zake reeds is verricht de regeering een commissie heeft samenge steld, waarin zijn opgenomen een verte genwoordiger van den minister van finan ciën, Sociale Zaken, Economische Zaken, Binnenlandsche Zaken en Defensie, welke commisie opdracht heeft de regeei'ing te adviseeren omtrent het vraagstuk van den terugkeer van de gemobiliseerden in het burgerleven, met inbegrip van de even tueel te treffen wettelijke voorzieningen. Dit nummer bestaat uit 4 bladen Sclieurlewissew «ni» Jen Jqfl Hevige Russische aanvallen op de Ka- relisch landengte. (Pag. 1, eerste blad) Ongerustheid in de Scandinavische lan den over de bedoelingen van Engeland. (Pag. 1, eerste blad) Geruchten over een RussischTurksch grensincident. (Pag. 2, eerste blad) Weer neutrale vaartuigen vernietigd of beschadigd. (Pag. 1, eerste blad) De Raad voor de Scheepvaart behandelt het vergaan van de „Simon Bolivar". (Pag. 3, eerste blad) Mededeeling aan de beide Kamers over den eventueelen slagkruiserbouvv. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. DE NEUTRALEN KRIJGEN WEER ZWARE KLAPPEN. Twee Noorsche schepen gebombardeerd. Donderdag zijn bij de Britsche oostkust twee Noorsche stoomschepen door Duitsche bombardementsvliegtuigen aangevallen. De 1524 ton metende „Akabahra" geraakte in brand. 'Toen een reddingboot te hulp kwam, bleek het vuur reed s overmeesterd te zijn, terwijl er bovendien een lek ge stopt was.' Het schip kon zijn reis voort zetten. De kapitein deelde mede, dat een tweede Noorsch schip, dat eveneens ge bombardeerd was, tot zinken was ge bracht. De naam van dit schip is niet be kend een marinevaartuig heeft naar de opvarenden gezocht. De reeders van het Nooi'sche stoomschip „Telnes" (2550 br. reg. ton) verklaren, dat er ernstige reden is te onderstellen, dat dit schip op weg van New York naar Neder land en België met een gemengde lading en een bemanning van achttien koppen verloren is gegaan. Sinds het schip op 9 Februari uit New York was vertrokken, heeft men niets meer vernomen. BELGISCH VTSSCHERSVAARTUIG OP DE NOORDZEE BESCHOTEN. En door oorlogsschip naar buitenlandsche haven gesleept. De reeders van de Belgische visschers- sloep „Heyst 48" hebben draadloos bericht ontvangen, dat het schip op de Noordzee met mitrailleurs is beschoten, doch dat het zijn weg vervolgde. Aan boord bevinden zich vier man, het vaartuig wordt volgende week te Zeebrugge verwacht. De reeders van de „Heyst 78" hebben draadloos bericht ontvangen, dat dit schip door een oorlogsschip naar een buitenland sche haven wordt gesleept. Het bericht werd gestoord, zoodat men niet kon hoo ren, wie het schip had aangehouden en waarheen het werd gebracht. TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIELD? Vrijdagavond deden in Londen berichten de ronde, dat weer twee Duitsche duik- booten op de noordzee tot zinken waren gebracht. Officieele bijzonderheden waren niet te verkrijgen. Er verluidt, dat de Brit sche luchtstrijdkrachten een. rol gespeeld hebben bij het tot zinken brengen dezer duikbooten. BRITSCH SCHIP AANGEVALLEN. Het Britsche schip „Gothic" (2429 ton) dat Donderdagavond was uitgevaren is een paar uur later teruggekeerd, na door Duitsche vliegtuigen te zijn aangevallen. De kapitein en de tweede stuurman zijn gewond, de laatste ernstig, door mitrail leurkogels. De bovenbouw van het schip werd door kogels gehavend. Het Britsche stoomschip „Leo Dawson" (4330 ton) is bijna drie weken over tijd. ïen vermoedt dat het met man en muis is /ergaan. ENGELSCHEN MAKEN DUITSCHEN TREILER BUIT. Een officieel Duitsch radiobericht meldt, 'at de Duitsche treiler „Herrlichkeit" buit- ;emaakt is door Britsche oorlogsschepen ouiten de Noorsche kust.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1