Uit den omtrek Sport tweede blad postzegels Vlissingsche Courant BINNENLAND Middelburg Domburg dagblad voor Zeelcma, waarin opgenomen de Breskensche Courant Vrijdag 23 Februari 1940. No. 4{j DB VORSTELIJKE FAMILIE WOONT GALAVOORSTELLING IN DEN KON. SCHOUWBURG BIJ. H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gister avond in den Kon. Schouwburg te 's-Gra- venhage de gala-opvoering van het tooneel- stuk „Artisteningang" door de vereeniging van vrouwelijke studenten, bijgewoond. begrooting van economische zaken. Waardeering en critiek voor minister Steenberghe. pleidooi voor boter voor 1.10 per kg. De Eerste Kamer heeft Donderdag de behandeling voortgezet van de begrootin gen van Economische Zaken en het Land bouwcrisisfonds voor 1940. De eerste spre- jcer, het sociaal-democratische lid, de heer Van de Bilt, drong aan op industria lisatie ter bestrijding van de werkloosheid, waarbij hij de werkzaamheid van het economisch-technologisch instituut voor Limburg ten voorbeeld stelde. Ook was deze spreker van oordeel, dat de regeering te weinig de plannen, die uit het parti culier initiatief opkomen, steunt. De a.r. spreker, de heer Diepenhorst, kwam op tegen het betoog, dat de heer De la Bella Woensdag had gehouden over de tegenstelling tusschen oude en nieuwe economie, die o.m. een der oorzaken van het verbreken van de coalitie zou zijn geweest. De heer Diepenhorst betoogde, dat van anti-revolutionaire zijde aan de zg. nieuwe economie die den met een ziel begiftigden mensch in het middelpunt plaats, warme sympathie niet mag wor den onthouden. Ook constateerde deze spreker bij de aanhangers dezer strooming een verschil tusschen de r.k. en de s.d., welke laatsten den staat in het middel punt plaatsen. In dit opzicht staan de a.r. aan de zijde der r.k. De heer Diepenhorst prees den werkelijkheidszin van minister Steenberghe. De heer Heldring (lib.) zei in te stem men met het beleid van den minister. Hij uitte echter zijn bezorgdheid over het zijns inziens te groote apparaat der crisis diensten. Deze afgevaardigde toonde zich voorts verheugd over het feit, dat de re geering de reederrjen door credieten wenscht te steunen. Het r.k. lid, de heer Bruineman, drong aan op regeling van de directe en indi recte gevolgen van de militaire inundatie. Zoo bepleitte hp spoedige uitbetaling van d getaxeerde waarde van het door de regeering overgenomen veem. Hij drong er bij den minister op aan de door de defensiewerken getroffen kleine boeren in de eerste plaats in aanmerking te laten komen voor gronden in den nieuwen Zuiderzee-polder. Een andere liberale spreker, de heer Gelderman, wijdde enkele woorden aan het toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek en aan de tegenstelling die tus schen enkele keuringsdiensten voor zaai zaden bestaat. De eerste nationaal-socialistische spre- per, de heer Maarsingh, zei in het land bouwbeleid van den minister geen vaste lijn te kunnen ontdekken. Ook toonde hij zich voorstander van een afzonderlijk de partement van landbouw. Voorts schetste deze spreker den slechten toestand van land- en tuinbouw en veehouderij. De tweede nationaal-socialistische spre ker was de heer Von Bönninghausen, die als zijn meening uitsprak, dat de geschied schrijver later van ons huidige tijdsge wricht zal zeggen: Het volk was werk loos, de regeering willoos en het land weerloos. Deze spreker bepleitte investee- ring van ons goud in eigen land en Indië. De laatste spreker was de heer Blom- jous (r.k.), die enkele onderdeelen van de rede van den vorigen spreker bestreed en betoogde, dat ons land, dank zij de prijs- toeslagen voor den akkerbouw er heel wat beter voor staat dan in 1914. Ten slotte bepleitte hij verkrijgbaarstelling van Nederlandsche boter voor onze bevolking voor 1.10 per kg. Vanochtend zou minister Steenberghe de sprekers beantwoorden. WETSONTWERP INZAKE BIJZONDERE SCHULDEN. Tweede Kamerstukken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend inzake bijzonder regelen met betrekking tot schuldenaren, die m het Ko ninkrijk der Nederlanden geen woonplaats °f zetel hebben. In de laatste maanden is op vrij groote schaal in het koninkrijk beslag gelegd voor vorderingen, welker voldoening in normale tijden met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid hier nimmer zou zijn gevor derd of bewerkstelligd. Naar het oordeel van de ministers dient het in het belang van het internationale handelsverkeer van het ko ninkrijk hieraan paal en perk te worden ge steld. Be voorziening, die in het wetsontwerp Wordt voorgesteld, beperkt de tenuitvoer- legging van vonnissen en andere voor ge rechtelijke tenuitvoerlegging vatbare stuk ken ten aanzien van schuldenaren, die noch in het koninkrijk, noch in België woonplaats zetel hebben, door haar aan bijzondere formaliteiten te binden. Aangezien het hier een geval van spoed- eischenden aard betreft zoo besluit de hiemorie van toelichting is het niet mo- Solijk den volksraad van Nederlandsch-In- dië, de staten van Suriname en de staten van Curagao te hooren. Zoolang een mensch geen pijn heeft en ook geen bepaalde klachten, waardeert hij maar half, dat rijke bezit van een goede gezond heid. Maar ook bij de eerste aanwijzingen van pijn hier, stramheid daar, zijn we ge woonlijk nog onverantwoordelijk roekeloos en onverschillig. Dat is ook de fout van de meeste lijders aan Rheumatische pijnen. Het gros van de slachtoffers van deze kwaal, die al zoo tallooze levens verwoest heeft, verzuimt bijtijds maatregelen te ne men. Toch is het heel wat gemakkelijker Rheumatische pijnen in den aanvang te bestrijden, dan wanneer de schadelijke zu ren, die de pijnen veroorzaken, zich hebben vastgezet en genesteld in spieren, spier weefsels en in de gewrichten. Zoo'n haard van schadelijk urinezuur, wordt de bron van de steeds weerkeerende sloopende pij nen. Daélrom laat het zoover met ko men doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De minerale zouten oefe nen de aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden uit, welke deze orga nen noodig hebben, om het bloed met jeug dige kracht door Uw aderen te doen stroo men. Dè.t moet gebeuren Dè,n worden ai die giftige zuren, uit Uw bloed gefilterd. Dèn is er geen sprake van opeenhooping van urinezuur, want dit wordt dan langs natuurlijken weg afgevoerd regelmatig en grondig. DéArom, neem voortaan ook Kruschen Salts, iederen morgen de beroem de kleine dagelijksche dosis. Wèt zal U dat goed doen, hoe veel prettiger zult ge U voelen, méér zelfverzekerd, méér fit, bevei ligd voor pijnen, droefenis en ongemak. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. 0.40, 0.75" en 1.60 (extra groot pak). Febr. E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. (Adv.) DE INDISCHE BEGROOTING. Minister van Koloniën verdedigt zijn beleid. De Tweede Kamer heeft Donderdag de behandeling van de Indische begrooting- 1940 voortgezet. De heer Joekes (vrijz.-dem.) sprak als zijn meening uit, dat geen onmiddellijk gevaar bestaat voor schending van het rechtsgebied in Indië. Verder wees hij er op, dat de rede van den heer Roestam Effendi het revolutionnair karakter van het streven der Gapi heeft aangetoond en d?ardoor de regeering een waarschuwing heeft gegeven. De heer Kupers (soc.-dem.) betoogde, dat, zooals nu in Indië, zich vroeger ook üi Nederland de intellectueele bovenlaag zich bemoeid heeft met het Jot der arbei dersklasse. Toen is deze klasse wakker geschud en langzamerhand politiek bewust geworden. Hij meent, dat ook in Indië het houden van vergaderingen op de politieke ontwikkeling heilzaam kan werken, waar om hij het optreden van ie politie bij die vergaderingen afkeurt. De heer Wagenaar (a.r.) behandelde speciaal het financieel beleid. Hij meende, dat ook de Indische begrooting dient te worden opgesteld in het streven om te korten te dekken. De heer Van Houten (chr.-dem.) zei het dogma der sluitende begrooting niet te kunnen onderschrijven. Indië is tot het uiterste aangepast. Ook hij vroeg meer vrijheid bij vergaderingen. De heer Teulings (r.k.), eveneens het financieel beleid besprekend, maande aan tot waakzaamheid en voorzichtigheid in dit opzicht. De minister spreekt. Hierna kwam de minister van Koloniën aan het woord. Spreker was erkentelijk voor de beiVyzen van instemming met zijn beleid, waarin hij de Indische ambtenaren liet deelen. Spreker wees er op, dat be langhebbenden zeer diligent zijn op het punt van eventu- sele concurrentie Ier synthetische rubber. De minis ter meende, dat er niets tegen is uat zij, die het Nederlandsch niet machtig zijn, zich in openbare licha men, in het Ma gisch uitdrukken. Doch het gebruik van die taal voor tien die voor de vuist in het Ne- lerlandsch rede voeringen kunnen houden, acht hy irrationeel. Daartegenover kan de regeering slecnt rustig-onbewogen zyn. De regeering zal aan de actie voor een volwaardig Indisch parlement niets in den weg leggen, indien die actie binnen de perken der openbare orde blijft. Wat de N.S.B. in Indië betreft: hij herhaalt dat dit in Indië een weinig- beteekenende beweging is. Er zijn in In dië vereenigingen die meer zorgen baren. De beweringen van een Indisch dagblad over de gezindheid van verschillende ambtenaren zijn, voor zoover de klachten konden worden onderzocht, ongegrond ge bleken. Verschillende beweringen konden, wegens gebrek aan medewerking, niet worden onderzocht. Spreker kwalificeert deze beweringen als „societeitspraatjes". De minister zal Dinsdag 27 Februari zijn rede vervolgen. KAMERLEDEN SPREKEN OVER „PERS-EXCESSEN". In verband met den staat van beleg. In het verslag der Tweede Kamer betref fende het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot het doen voortduren van de bij Koninklijke besluiten van 1 en 6 November 1939 afgekondigden staat van beleg, lezen wij, dat sommige leden gaarne vernemen of de regeering bijzondere voorzieningen voor bereidt tot het tegengaan van pers-excessen in die gebieden, waar de staat van beleg tot dusverre niet is afgekondigd. Uitbreiding van de gebieden, waar de staat van beleg geldt, alleen met het oog op het tegengaan van zulke excessen, zouden zy niet wenschelijk achten. Toch meenden zij, dat hiertegen krachtiger dan tot dus verre opgetreden moet kunnen worden. Zij vroegen zich af of het niet mogelijk ware met dit doel enkele artikelen van de reeds aangehaalde „Oorlogswet" voor het geheele land van toepassing te verklaren, terwijl dan de toepassing van de wet in haar geheel tot de thans aangewezen gebieden beperkt zou kunnen blijven. Andere leden zouden voorshands deze re medie erger achten dan de kwaal. Echter zouden ook zij gaarne vernemen, of bij de regeering plannen tot krachtiger bestrijding van met 's lands belang strijdige uitingen in de pers bestaan en, zoo ja, of indiening var? één of meer hierop betrekking hebbend' wetsontwerpen binnenkort kan worden ver wacht. Evenwel waarschuwden zij bij voor baat tegen aantasting van de vrijheid van drukpers. DE TOEKENNING VAN DUURTE- BIJSLAG. Tot nadere kennisgeving verlengd. De regeering heeft besloten goed te vinden, dat de regeling inzake toekenning van duurtebijslag op steunuitkeeringen aan werkloozen en arbeidsloonen betaald bij werkverschaffingen en die inzake toe kenning van duurtebijslag op de steun uitkeeringen aan kleine grondgebruikers, welke regelingen zijn neergelegd in de circulaires aan de gemeentebesturen van 19 December 1939 no. 3001129, afd. s en van 22 December 1939 no. 302—1129 afd. s en van kracht waren verklaard tot 2 Maart a.s., tot nadere kennisgeving worden verlengd. EXTRA BRANDSTOFFENBIJSLAG ÉÉN WEEK VERLENGD. De termijn, gedurende welken de extra brandstoffenbijslag, bedoeld in de missive van den minister van Sociale Zaken van 25 Januari 1940 wordt verstrekt, is nog maals met een week verlengd. n an mooie, gesorteerde winkelwaarde ruim 60 ct, voor slechts één dubbeltje Het zijn 55 verschillende, gesor teerde zegels uit 12 Europeesche landen, w.o. vele betere soorten, die U niet in goedkoope post zegelpakketten aantreft. Maakt utv kinderen blij met deze envelop en houdt ze ondertusschen opgewekt, gezond en fit door een dagelijksch ontbijt met het voedzame, heerlijke H-0 of Quaker, rijk aan de zenuw sterkende Vitamine B, PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS. H.K.H. Prinses Juliana woonde heden de wekelijksche vergadering van het dage lijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bij. In den loop van den dag is H.K.H. naar Soestdijk teruggekeerd. BINNENKORT NIEUWE KONINGEVNE- POSTZEGELS. De verschoning van een serie nieuwe postzegels met beeltenis van H.M. de Ko ningin kan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, binnenkort tegemoet worden gezien. Het eerst zullen de nieuwe zegels in de waarden 5 tot en met 40 cent in nieuwen vorm verschijnen tegelijk zullen ook de zegelafdrukken met beeltenis van H. M. de Koningin op briefkaarten van 7 wor den vernieuwd. De verkrijgbaarstelling hiervan zal, wel licht reeds op 1 April a.s. kunnen geschie den. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR FINLAND. Dr. W. J. Roos van den Berg gaat niet naar Finland. Wij vernemen, dat de ambulance-commis sie van het Nederlandsche Roode Kruis op zijn verzoek heeft besloten, wegens redenen van physieken aard, dr. W. J. Roos van den Berg, met dankbetuiging voor zijn bereid verklaring, te ontheffen van de hem gege ven opdracht om op te treden als leider van de ambulance, die naar Finland zal worden uitgezonden. VOETBAL DE COMPETITIE VAN DEN K.N.V.B. 7 Eerste klasse wedstrijden vastgesteld. Naar wij vernemen zijn voor Zondag 25 Februari de volgende wedstrijden vastge steld: H.B.S.Feyenoord, M.V.V.Hel mond, Limburgia Juliana, B.V.V. N.A.C., Willem IILonga, Roermond P.S.V. en iSindhovmNoad. Alle andere wedstrijden, uitgeschreven voor Zondag a.s. zijn door het bestuur van den K.N.V.B. afgelast. Alle door den Zeeuwschen Voetbalbond voor a.s. Zaterdag en Zondag uitgeschreven wedstrijden zijn afgelast. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteravond zijn te Amsterdam eenige par tijen uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland gespeeld. Keller won zijn partij tegen Rustenburg, waardoor hij zijnkansenomdentitletebehoudenver i i ii zijn kansen om den titel te behouden vergrootte. Ligthart maakte tegen Jurg remise, terwijl de partij Van Dartelen Lochtenberg eveneens in remise eindigde. In de Maasstad is voorts de partij HamBom gespeeld, welke ontmoeting door Bom werd gewonnen. SCHAKfcN Simultaan-seance. De door den schaakkampioen van Zee land, den heer J. M. Mullié te geven simul taanseance voor de Vlissingsche Schaak club, die 12 Februari jl. werd uitgesteld in verband met het overlijden van den heer Barth, zal thans Maandag a.s. plaats vin den. Tegen inzending van slecht9 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 cent aan postzegels, krijgt U deze verrassing, zoolang de voor raad strekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uitdeorigineele groote Quaker, H O of Kwix pakken en zendt ze met2post- zegels van Scent franco in gesloten couvert als brief met uw adres aan Quaker, afd. 2^ Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden. Het tooverboek is niet meer verkrijgbaar. NE E R IA ND S TOP U C A IRE, Z (Tl N I G E O NT'B IJ T Het ys op de rivieren. Nu de dooi is ingetreden, verdwijnen ook langzamerhand de belemmeringen die de scheepvaart tengevolge van den ijsgang ondervond. Op de Ooster- en Westerschelde en het Zijpe vinden alleen stoom- en mo torschepen met gering vermogen hinder de zeilvaart blijft nog gesloten. De haven van Wemeldinge is thans vry van ijs, al thans de scheepvaart wordt niet meer be lemmerd. Van Wolfaartsdyk naar Kortgene in anderhalf uur in plaats van drie minuten. Het wordt met het ys in de Zandkreek hoe langer hoe erger, meldt de Zeeuw. De veerboot heeft Woensdagmiddag een tocht vanaf het Wolfaartdijksche veer gemaakt naar het veer van Kortgene, die l'/2 uur heeft geduurd. (Anders is men in drie minuten over). Men voer om half vier weg en was om 5 uur te Kortgene. Nu eens moest de boot vooruit, dan weer achteruit varen. Het leek er veel op, als zou de boot in het ys bekneld raken. Ten laatste voer men voorbij het steiger zonder dat men kon aanleggen. Het ijs was by het steiger te zwaar. Na zeer langen tijd be reikte men den Noord-Bevelandschen kant. Des avonds was de dienst gestagneerd. Noord-Beveland kreeg geen post. Ook per roeiboot was de overtocht onmogelijk. Het vele ijs is komen opzetten van Katscheveer, waar men met een ijsbreker is bezig ge weest. Bouw van 25 woningen voor groote gezinnen aan Karelsgang. Burg. en Weth. hebben zich op 24 Maart 1939 in verbinding gesteld met het Werk fonds 1934 met verzoek voor 30 woningen voor groote gezinnen een voorschot van 83.500 te verleenen, met de bedoeling den bouw te doen plaats hebben op het voor volkstyinen verhuurde terrein aan den Karelsgang, terwijl zij in dat voorschot een bijdrage fonds perdu vroegen ten beloope van 16.500 (30 maal 550) ter dekking van het deel der stichtingskosten. De Minister meent echter dat met 25 woningen behoort te worden volstaan. Ge rekend zou kunnen worden op ryks-voor- schotten van ten hoogste 11.650 en 43.325, benevens een bijdrage fonds perdu van ten hoogste 13.750 in die voor schotten. De gezamenlijke som van 54.975 is evenwel lager dan 25/30 van de som van 82.500 welke Burg. en Weth. als te ver krijgen voorschot geraamd hadden. B. en W. hebben nu een andere oplossing overwogen en wel om den minister nader te verzoeken om voor den onderwerpelijken bouw mede toepassing te geven aan zijn in Januari gestelde regelen voor krotoprui ming, inhoudende o.m. de mogelijkheid tot verkrijging van voorschotten met een lager rente-type en een aflossing in 50 jaren met gelijk blijvende annuïteiten. Burg. en Weth. zouden er bij den minis ter op willen aandringen een voorschot te verstrekken van 92.000 tegen 2i/2 en op annuïteitsbasis met 50-jarigen looptijd, onder genot van een bijdrage a fonds perdu van 13.750 (25 maal 550) in dat voor schot. Vanzelfsprekend willen Burg. en Weth. niet eerder met den bouw beginnen, voordat overeenstemming met het Rijk is verkregen. Onder dat voorbehoud stellen zij voor tot den bouw van 25 woningen voor groote gezinnen aan den Karelsgang te be sluiten. Gerekend is op een inhoud per wo ning van 250 M3, terwijl de aanwezigheid van 4 slaapkamertjes is aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor den raad la ter te doen beslissen hoe de woningen zul len worden geëxploiteerd, rechtstreeks door de gemeente of ^p andere wijze. Bezwaarschriften tegen waterleiding- tarieven. Burg. en Weth .komen terug op het om advies in hun handen gestelde adres van Jac. M. Doorenbos, houdende verzoek voor zijn pand Segeerstraat alsnog een water- prijs per M3 te willen bepalen. Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Nog bereikte Burg. en Weth. een adres van de Vereeniging van Huiseigenaren, houdende verzoek de tariefsverordening al dus te herzien, dat een verbruiker over den meter in geen geval meer heeft te betalen dan zijn aantal verbruikte M3 en eventueel terugbetaling over het laatste abonne mentsjaar te doen geschieden aan hen, die daarover minder verbruikten dan waarvoor zij betaalden. Burg. en Weth. meenen, dat voor wyzi- ging der verordening thans geen voldoende termen aanwezig zijn en stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken, waar mede de commissie van bijstand zich ver- eenigt. Brand in de Stationstraat. Vannacht te kwart over twaalf is brand uitgebroken in het perceel Stationstraat 75, bewoond door de familie P.J. Mal- jers. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch door snel optreden van de brandweer, die spoedig ter plaatse was en met drie stralen op de water leiding het vuur aantasten, kon de brand beperkt blijven tot de twee benedenkamers van het groote pand. De uit vier personen bestaande familie, die zich reeds te ruste had begeven, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Omwo nenden echter moesten de twee kleine kinderen langs een ladder van de boven verdieping huien. De oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5