Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De „Tara" zonder waarschuwing getorpedeerd Gevechten tusschen Moezel en Saar. Bomaanslagen in Engeland. Op vreemde vliegtuigen gevuurd. Geen accoord tusschen Nederland en Engeland afgesloten. Duitsche vliegeraanval op Engelsche kust. Finnen verwachten Russisch offensief. De stationstram gaat verdwijnen. EERSTE BLAD flelseurle nissen van en VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 46 V R IJ D A G 23 FEBRUARI 1940 f \bonnementspnjs: 17 ct. pei wèek oi 2.2U pet kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eev abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1--5 regels 11.25, tedere regel meer 25 een- Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma K VAN Oh, VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21 Oost- en »Vest-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 i AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DEVEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' Alle opvarenden In Spanje aan land gekomen. Wij vernemen, dat bij de direc tie van de maatschappij „Vracht vaart" te Rotterdam hedenmor gen een telegram van den kapi tein van het stoomschip is ont vangen, waarin wordt medege deeld, dat de „Tara" Woensdag ochtend te twee uur ter hoogte van Finistèrre zonder waarschu wing is getorpedeerd. Donderdagochtend waren 23 opvarenden van de bemanning van het stoomschip „Tara" door den Spaanschen treiler „Mi- lin" te La Coruna aan land gebracht. Zij waren op ongeveer 30 mijl van kaap Finisterre door den treiler. aan boord ge nomen. Zij hadden niets gehoord van de andere sloep, waarin 12 opvarenden hadden plaats genomen. Gisteravond om half elf is een telegram van den gezagvoerder van de „Tara" bin nengekomen, waarin deze meldde, dat de geheele bemanning veilig in La Coruna is aangekomen. Uit dit telegram bleek dus, dat de twaalf man, die na de aankomst te La Coruna van de 23 overige opvarenden nog vermist werden, eveneens gered zijn. Zij waren met hun boot in de kleine haven van Corme by La Coruna aangekomen. De mannen vertelden, dat zij Woensdag ochtend te twee uur door een hevige ont ploffing waren gewekt. Terwijl zij zich in de booten haastten, deed zich een tweede ontploffing voor, die het schip deed zinken. LUCHTMACHT EN ARTILLERIE AAN BEIDE ZIJDEN ACTIEF. Gisterochtend heeft men een sterke acti viteit van de Duitsche Luchtmacht in de nabijheid van Echternach opgemerkt, zoo meldt Belga uit Luxemburg. Den geheelen middag heeft men Woensdag, te Luxem burg het gedonder van de artillerie tus schen Moezel en Saar gehoord. Tusschen 21.40 en 23 uur Woensdagavond moet een gevecht zijn geleverd onmiddellijk ten Oosten van de Moezel, want de bewoners van de Luxemburgsche plaatsen aan den oever van de Moezel hebben het geknetter van de mitrailleurs en het ontploffen van handgranaten gehoord. Ook was de artil lerie bijna voortdurend in actie. In de om geving van Apach zag men het schijnsel van een brand. Het Fransche legerbericht. Het Fransche Legerbericht van gister avond luidde: Activiteit van de artillerie aan beide zij den, vooal ten Westen van de Saar en ten Oosten van de Blies., Activiteit van de luchtmacht van beide partijen tusschen Moezel en Rijn boven den Elizas. Van andere zijde (Belga) meldt men ons: Teneinde op een eventueelen inval be dacht te zijn, heeft Luxemburg krachtige voorzorgsmaatregelen genomen, welke vereenigbaar zijn met het statuut van on gewapende neutraliteit. Op de grensbrugr gen is een aantal zware stalen deuren aan gebracht. DRIE ONTPLOFFINGEN IN HET WESTEND VAN LONDEN. Donderdagavond hebben zich in Westend in Londen drie ontploffingen voorgedaan, die toegeschreven worden aan agenten van net Iersche republikeinsche leger. Een der ontploffingen verwondde een vrouw. Voorts heeft een man bij de tweede ex plosie ernstige beenwonden bekomen, twee Personen kregen snywonden, vier werden naar het ziekenhuis gebracht, daar zij een zenuwschok hadden bekomen. Na de eerste ontploffing was ook een man, die een ze nuwschok gekregen had, in het ziekenhuis behandeld. In totaal zijn 12 personen gewond bij de explosies. Twee hunner hebben ernstige verwondingen bekomen. De ontploffingen nebben winkelruiten in Oxfordstreet ver nield en ernstig schade teweeggebracht in ®en kleedkamer in het ondergrondsche sta- °n van Marblearch. Dit was de tweede reeks ontploffingen de eerste deed zich voor in Birming ham Ieren sedert de terechtstelling van twee Birmingham. TEN ZUIDEN VAN AMSTERDAM. Granaat valt in een school. De regeeringspersdienst meldt: Hedennacht is door een batterij lucht doel-artillerie ten zuiden van Amsterdam gevuurd op een of meer vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Het Duitsche vliegtuig boven Leeuwarden. Het bericht in ons nummer van gisteren voorkomende, waarin wordt medegedeeld, dat een Duitsch militair vliegtuig, van het Heinkel-type Hl Dinsdagmiddag boven Leeuwarden heeft gevlogen, moet tenge- gevolge van een misverstandin zooverre worden gewijzigd, dat hier geen sprake is geweest van een' Heinkelvliegtuig type IH, maar van het type 111. Een granaat in een school in Amsterdam ingeslagen. Een der afgeschoten projectielen is in de hoofdstad neergekomen en heeft zonder te ontploffen, eenige materieele schade aange richt. De granaat kwam terecht op het dak van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers, gelegen aan de Nieuwe Prin sengracht 89. Het projectiel sloeg door het dak en verbrijzelde vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veranderde de granaat van richting en sloeg toen door de zoldering en kwam in een daar onder gelegen klasselokaal te recht. De vaart van het projectiel was door de aanraking met den balk en den muur echter reeds zooveel verminderd, dat in het klasselokaal slechts eenige banken werden beschadigd. Het gevaarlijke voor werp, dat gelukkig niet tot ontploffing is gekomen, bleef in een hoek van het lokaal liggen en werd daar vanmorgen gevonden. De Hembrug werd gewaarschuwd en in den loop van den ochtend werd het projec tiel door personeel van de artillerie-inrich tingen weggehaald. Tot zoolang werd het door eenige militairen bewaakt. De leerlingen van de kweekschool wer den vanmorgen niet in het gebouw toegela ten en hadden, tot vreugde van de jongelui, een onverwachten vrijen ochtend. VERKLARING VAN MINISTER STEENBERGHE EN DE EERSTE KAMER In antwoord op een vraag van den heer Heldring heeft Minister Steen- berghe vanmiddag in de Eerste Kamer verklaard, dat het accoord met Enge land niet is afgesloten. Hij kon hierover verder niets mede- deelen, dan dat de optimistische pers berichten, die den laatsten tijd zijn verschenen, niet voor de verantwoorde lijkheid van de regeering zijn. TWEE TOESTELLEN VERLOREN GEGAAN. Treiler tot zinken gebracht. Engelsche cijfers omtrent de Duitsche verliezen. De Duitschers hebben Donderdag by aanvallen op de Britsehe kust twee vlieg tuigen verloren. Een bommenwerper stort te op eenigen afstand van de kust van Northumberland in zee en een andere stortte neer in een veld nabij Saint Abbs Head in Schotland. Een gewond lid der bemanning van het Duitsche toestel, dat nabij Saint Abbs Head neergehaald is, heeft een operatie ondergaan kort na in het hospitaal te zijn opgenomen. Zijn toestand blijft critiek. Het Duitsche bombardementsvliegtuig, dat bo ven zee neergeschoten is buiten Northum berland, is vernield na een jacht over een afstand van dertig mijl door de wolken. De Britsehe piloten zagen het toestel bre ken en in het water storten. Engelsche treiler tot zinken gebracht. De Britsehe admiraliteit deelt mede, dat de treiler „Fifeshire" door een vijandelijken aanval tot zinken is gebracht. Men vreest, dat er slechts één overlevende is. Twee of ficieren en negentien manschappen worden vermist en zijn naar men vreest, omgeko men. Ook de treiler „Solan" is met bom men en machinegeweervuur aangevallen. Het vijandelijke toestel werd evenwel ver jaagd en het schip keerde naar de haven terug. Engelsche verkenningsvlucht boven Duitschland. Het Britsehe ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Royal Air Force in den afgeloopen nacht opnieuw geslaagde ver kenningsvluchten boven Oostenrijk en Bo- hemen gemaakt heeft. AANVALLERS WEER VERLIEZEN TOEGEBRACHT. De Finnen verwachten, dat de Russen vandaag, op den verjaardag van het roode leger, een krachtig offensief zouden ont ketenen. Zy hebben alle maatregelen ge nomen om een verrassing te voorkomen. Wegens het stilzwijgen, dat ten aanzien van den toestand op de Karelische Land engte in acht wordt genomen, kan men geen nauwkeurige inlichtingen verkrijgen, doch het is bekend, dat de Russen buiten gewoon hevige aanvallen op Kaemaerae hebben gedaan. De Finnen sloegen den vijand terug en behielden hun zeer hechte stellingen. Tusschen Muollaljavi en Vuoksen hebben de Russen eveneens aan zienlijke strijdkrachten, gesteund door tanks, in het vuur gebracht. Zij vielen hier over het ijs aan. De twee Russische divisies, die bij de Taipale waren terug geslagen, hebben versterking gekregen en haar aanvallen hervat. Hier bekommeren de Russen zich niet om hun verliezen; zij hebben reeds 2000 dooden verloren. Het Russische offensief tusschen Mu- olaaljavi en de Finsche Golf schijnt zeer hevig te zijn: het Russische commando zou beloofd hebben vandaag de roode vlag te Viipuri te hijschen. De stad wordt door zwaar geschut gebombardeerd. Ten zuid oosten van het Ladogameer hebben de Finnen terrein gewonnen en 300 gevan genen gemaakt. Bij de Pitkaeranta-eilan- den hebben zij 200 vrachtauto's buitge maakt. Tot dusver heeft het offensief van Wo- rosjilov aan het Karelische front het roode leger reeds 60.000 menschenlevens Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat hoewel aan de grens een sneeuwstorm woedt, Russische bombarde mentsvliegtuigen gistermorgen het district Ivalo in Finland bestookt hebben. Luchtgevecht boven de Noordelijke IJszee? Er doen te Oslo hardnekkige geruchten de ronde, dat een verwoed luchtgevecht geleverd is boven de Noordelijke IJszee. Deze geruchten zijn afkomstig uit Kirkenes aan de NoorschFinsche grens. Uit Vardso, on ongeveer 30 mijl ten noord oosten van Kirkenes, noch van het eiland Vardo in de IJszee kon bevestiging van de geruchten over het luchtgevecht verkregen worden. Volgens bevestigde inlichtingen rijn der tien Russische toestellen omlaag gescho ten. Bovendien heeft men nog kunnen vaststellen, dat Dinsdag drie Russische vliegtuigen, waarvan het verlies als ver moedelijk werd aangegeven, werkelijk om laag rij'n geschoten. Woensdag rijn vermoedelijk nog drie toe stellen neergeschoten, doch men heeft de toestellen nog niet gevonden. Van semi-officieele Finsche rijde wordt medegedeeld, dat de Russische vliegtuigen in den loop van den nacht gepoogd heb ben een trein te bombardeeren. Enkele bommen zijn niet ver van de hoofdstad neergekomen; twee kerken en een zieken huis werden geraakt. In het Russische legerbericht wordt me degedeeld, dat de Sovjet-troepen met af slaan van den vijand 21 verdedigingswer ken op de Karelische landengte hebben bezet, waaronder 15 stalen en betonnen artillerieforten. Er komt een autobus voor in de plaats. STADNIEUWS ROUTE VOERT S ZOMERS OVER DE BOULEVARDS. Wij hebben reeds eerder geschreven, dat de stationstram dit jaar voor het laatst rijdt aangezien de concessie van de P.Z. E.M. ten einde loopt en niet werd verlengd. Wat wij echter nog niet vertelden, is, wat voor deze verbinding in de plaats komt. Er is een vrij druk verkeer van en naar het station en de stad en het zou er niet mooi uitzien, wanneer straks geen en kel vervoermiddel ter beschikking zou staan. Maar stel u gerust lezers, het zal niet noodig zijn, steeds naar en van het station te loopen of te fietsen. De tram wordt vervangen door een autobusdienst die in de stad een uitge strektere route zal volgen dan met de tram het geval is en in welk traject 's zomers, ten gerieve der badgasten, ook enkele boulevards worden opgeno men. Het staat vrijwel vast, dat met ingang van den aanstaanden winterdienst (15 Oc tober dus) de verbinding zal worden on derhouden door de garageonderneming der Gebr. van Fraassen hier ter stede. Deze heeft voor dit doel reeds een moderne trambus besteld die 37 passagiers tegelijk zal kunnen vervoeren. Natuurlijk worden er verschillende nieuwe snufjes in den wa gen aangebracht. Voor en achter komen deuren die van de chauffeursplaats af automatisch geopend kunnen worden, zoo dat de reizigers van voren kunnen instap pen en aan de achterzijde den wagen kun nen verlaten. Op een stopplaats kan in- en uitstappen dan gelijktijdig geschieden. Voorts wordt het interieur in staal uitge voerd. met leeren banken en pluche rug rijden om het wegglijden te voorkomen, de ramen zullen tochtvrij en van onsplinter- baar glas zijn, terwijl de wagen des win ters wordt verwarmd. Evenals bij alle soortge](jke bussen wordt de motor geheel ingebouwd. Naast de plaats van den bestuurder die in uniform zal worden gestoken, komt een ruimte voor de bagage, terwijl verder op verschillende plaatsen in den wagen baga gerekken worden aangebracht De route. De route die men gaat rijden, zal ge heel afwijken van die van de tram. Er wordt van de garage in de Paul Kruger- straat vertrokken, waarna gereden wordt langs Singel en Badhuisstraat naar de Leeuwentrap. Des zomers wordt dan over de boulevards Evertsen en Bankert gere den, vervolgens langs Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Walstraat, Betje Wolffplein, Aagje De kenstraat, Koningsweg, Prins Hendrikweg naar het station. In den winter zal het traject langs de boulevards niet gereden worden en gaat de route van den Singel via de Badhuisstraat naar de Coosje Bus kenstraat enz. Behalve een groot aantal stopplaatsen op verzoek, zal geregeld ge stopt worden op het Betje Wolffplein, Bel lamypark en Kleine Markt. Daar thans een veel grootere route door de gemeente wordt gevolgd, zal deze dienst ook voor intern plaatselijk verkeer aan trekkelijkheid hebben voor de bewoners van onze steeds uitbreidende stad. VERBETERDE VERBINDING VOOR VERSCHILLENDE STADSGEDEELTEN. Het ligt in de bedoeling dat voor de stadstrajecten, dus voor niet-stationsritten, een lager tarief zal gelden. Omtrent de ta rieven voor het station staat nog niets vast, daar deze van verschillende omstan digheden, zooals de benzineprijzen enz. af hankelijk zullen moeten worden gesteld. Er staan ons in de verbinding met het station dus groote veranderingen te wach ten. Maar hoewel iedei. verandering geen verbetering pleegt te zijn, gelooven wij dat hiervoor in dit geval niet gevreesd behoeft te worden. De ondernemers die ten ge- noege van het gemeentebestuur een con cessie krijgen die hen verplicht tot het onderhouden van een verbinding op alle treinen en booten, zijn voornemens hier voor te zorgen ook als een trein te laat is. Nu moet men dan wel eens loopen omdat de tram niet kon wachten met het oog op latere verbindingen waarop moet worden gereden. Maar de nieuwe ondernemers zijn van plan, in zulke gevallen een extra-bus in te leggen. Dat doen zij niet uit philan thropic hoe meer passagiers vervoerd kunnen worden, hoe beter voor de kas van het bedrijf. Maar dit neemt niet weg, dat het wel degelijk ook een voordeel voor het reizende publiek is, dat het te allen tijde op een verkeersmiddel kan rekenen. Als de practyk dus gaat worden wat de vooruit zichten thans beloven, gaan wij er niet op achteruit wanneer straks in October de stationstram zal zijn verdwenen. EEN HOND VAN EEN WISSEN DOOD GERED. Ten koste van eenpannekoek. Men schryft ons Een hond die zich vanmorgen op het ijs in de watergang aan de Schuitvaartgracht gewaagd had, gleed van een schots af en kwam in het water terecht. Hoe het dier ook zwom en telkens probeerde op het ijs te klimmen, het slaagde hierin niet. Een man begaf zich daarop met een trap op het ys. De trap bleek echter te kort en het ijs zeer zwak, zoodat het een waagstuk was. Het arme dier raakte uitgeput, doch ei kwam méér hulp opdagen in den vorm van twee dames, met den reddingstok en haak die aan de steenen brug.hangt. Met deD haak probeerde men nu het beest naar der smallen kant van het ys te duwen, wat ook gelukte. Met de voorpootjes stond het dier erop, doch weer glipte het weg, wat vele medelijdende uitroepen van de omstanders tengevolge had. Wéér duwde men het beest naar den smallen kant, totdat het één der menschen gelukte, het dier bij de poot jes te grijpen en weer veil g aan wal te brengen. Vele dankbare menschen gingen naai huis het zou dan ook vreeselijk geweest zijn, wanneer men den hond voor z$n oogeD had zien verdrinken. Bij een van de dames die zoo hulpvaar dig met den langen reddingstok kwamer aandragen, stond de pannekoek zwart ver brand op de kachel, maar dat was zoo erg niet. Het tevreden gevoel, een hond van een wissen dood gered te hebben, woog wel tegen dien verbranden pannekoek op Dit nummer bestaat uit 2 bladen De „Tara" is zonder waarschuwing getorpedeerd. (Pag. 1, eerste blad). Te. Rotterdam is een uit 9 personen bestaande dievenbende gearresteerd. (Gemengd nieuws) Bij de aardschokken in Turkije zijn 120 menschen omgekomen. (Gemengd nieuws) Bomaanslagen te Londen gepleegd. (Pag. 1, eerste blad) Granaat in Amsterdamsche school ge slagen. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Jaarvergadering V.A.R.A.-afdeeling. In een der zalen van het „Concertge bouw" hield gisteravond de V.A.R.A. afdee- ling haar Jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer J. van Leeuwen. In rijn opening memoreerde de voorzit ter hetgeen in het afgeloopen jaar was ge beurd. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Een groot aantal ingekomen, stukken, werd afgehandeld-. Uit het jaar verslag van den secretaris den heer H. Quelery bleek dat het ledental zich met eenige tientallen had uitgebreid. Verschil lende storingen werden door bemiddeling van de afdeeling en de bevoegde instanties verholpen. Ook werd melding gemaakt van de veroverde penning voor de ledenwerf actie. Het jaarverslag van den secretaris, evenals dat van den penningmeester den heer J. P. Kempe, werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden herbe noemd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Ch. Wisse, indertijd Vereenigingsraadslid, werd de heer J. van Roo benoemd. Voor het vervullen van het Vereenigingsraadslid werd de heer J. Ph. Paul, Wethouder van Middelburg, candi- daat gesteld. Alle drie aftredende hoofd bestuursleden werden opnieuw gecan- dideerd. Het jaarverslag en omroeprapport lokten nogal eenige discussie uit. Er werd o.m. geklaagd over de storing, veroorzaakt door een Russischen zender, die den Jaarsveld zender in zijn uitzending hindert. Het expe riment met de schooluitzending en de streek-uitzendingen, waarin het Zeeuwsche uurtje het moest ontgelden, werden bespro ken. Verder werden nog. enkele interne aan gelegenheden besproken. Getracht zal wor den in dit seizoen nog een avond te organi- seeren met een der populaire orkesten. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze vergadering met een opwekkend woord door den voorzitter gesloten. DE HULPACTIE VOOR FINLAND. Men verzoekt ons opname van het onder staande: Woensdagmiddag vergaderde het Werk comité voor de Finsche Hulpactie te Vlis- singen. Het aanvankelijk kleine Comité had diverse personen en corporaties aange schreven om aan dit werk deel te nemen waaraan door allen welwillend werd vol daan. In de byeenkomst rijn de functies als volgt verdeeld: Ds. D. J. Vossers, Ned. Herv. Predikant, voorzitter; C. L. Koster, secre taris; J. Huser, Steenhuisstr. 30, Post-Giro 289620, penningmeester; J. Spaanderman, 2e secretaris. Voorts hebben als leden zitting: A. Rorije voor de S.D.A.P.; J. L. Verhagen namens de Vrijz. bevolkingsgroe pen; Ds. G. Smeenk, Geref. Predikant; Pastoor J. B. M. Timp; Ds. C. F. Nolte, Ev. Luth. Predikant; A. R. König voor den Vlissingschen Bestuurdersbond; A. E. Andriessen voor den R.K. Volksbond en J. Marys voor den Chr. Besturenbond. Besloten werd een Comité van aanbe veling te organiseeren waarin autoriteiten en notabele personen zullen worden uitge- noodigd ritting te nemen. Het dames-comité dat hier ter stede op initiatief van Mevr. v. Woelderen-Spren- ger werd gevormd, zal tot samenwerking bij de uitvoering der plannen worden uit- genoodigd. Voorts werd besloten op Zaterdag 9 Maart een groote openbare collecte te houden welke met zorg zal worden voor bereid. Het voornemen bestaat deze col lecte uit drie wijzen van inzameling te doen bestaan. lo door het werken met lijst/n; 2o door een huis aan huis collecte op 9 Maart; 3o door op dien datum op een drietal plaatsen in de stad geldpotten op te stel len teneinde het publiek gelegenheid te oieden daarin zyn giften te deponeeren. Gezien de belangrijke resultaten die deze collecten in andere gemeenten des lands te zien gaven, is het Comité vol vertrouwen

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1