Breskensche Courant PYAMA'S MEUWSEN LIKKER WARM GROOTE OVERWINNING VAN DE FINNEN De gebeurtenissen met de „Altmark". EERSTE BLAD Sel. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de v» i y Achttiende Russische divisie vernietigd. Dertien millioen voor nieuwe vliegtuigen aangevraagd. Achthonderdduizend gulden voor een nieuwen mijnenveger. d Ruim 22 milioen voor onze luchtverdediging. Vlissingsche Courant 78ste JAARUANU NUMMdk 4a DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 pe» kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25. iedere regel meer 25 een- Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 Lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren teBreskens, Dorpsstraat, TeL 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 De Russen verliezen 18.000 dooden en gevangenen. Het Finsche legerbericht van Maandag maakt melding van een uroote Finsche overwinning ten noordoosten van het Ladoga- meer, waar de achttiende Russi sche divisie bij Syskyjaervi geheel werd vernietigd. 18.000 Russen werden gedood of gevangen genomen. Al het oor logsmateriaal is den Finnen in handen gevallen. Deze Finsche overwinning is het resul taat van geduld en volharding, aldus Havas. Gedurende een week hebben de Finsche troepen, die niet sterk genoeg waren om de Russen rechtstreeks aan te vallen, met ski-patrouille? rond de Rus sen gecirkeld en de ravitaileering onder schept. Convooien van vijftig tot honderd wagens werden vernietigd. De overwinning is behaald zonder grooten slag én vooral door het goed gebruik maken van het terrein en het geduld en de volharding van de Finnen. De Finnen hebben geen groote verliezen aan manschappen geleden, hetgeen voor het Finsche leger van groot Hang is. Men moet evenwel niet gelooven, dat thans alle Russische troepen ten noorden van het Ladogameer zijn verdwenen; nog steeds bevinden zich hier ongeveer twee Russische divisies. Eenige dezer divisies verkeeren in uiterst ncteligen toestand en lijden aan zienlijke verliezen. Een dezer divisies verkeert in een toestand, die in zekere mate gelijkt op die van de achttiende, welke geheel vernietigd is. De verbin dingen met de bases zijn afgesneden en, de bevoorrading geschiedt door de lucht De moeilijkheden dezer eenheid kan men zich voorstellen, wanneer men bedenkt, dat de temperatuur in dit verlaten gebied nog steeds dertig gra den onder nul bedraagt. Bij de vernietiging van de achttiende divisie hebben de Finnen een zeer hooge Russische militaire persoonlijkheid, die een bekenden naam heeft, gevangen genomen, tezamen met een deel van zijn generalen staf. De vernietiging van de achttiende divisie is te opmerkelijker, daar numeriek de Finsche troepen zeer bescheiden waren en tegenover iedere Fin minstens zeventig Russen stonden. In den sector van Taipal'. hebben de Russen hun hevige aanvallen weer ingezet, waarschijnlijk om het front van het La dogameer te ontlasten. De Russische tanks in den sector van Taipale opereeren zonder gevolgd te worden door infanterie. Wat de luchtaanvallen betreft raamt men het aantal Russische vliegtuigen, dat boven Finland gevlogen heeft op 600, waar- van er naar schatting twintig werden neer gehaald. De Russische luchtmacht-bombardemen ten waren gericht op Abö, Hangö, Salmi, Koevola, Hapamaki, Loimaa, Riinimaki. Ook Viipuri en Jaensu werden bestookt. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten vielen geen slachtoffers. De aanvallen van de Russen op de Land engte van Karelië duren ook nog voort, wel niet zoo hevig als de voren, doch met aanzienlijk meer manschappen, dan waar over de Finnen beschikken. Viipuri wordt nog wel niet onmiddellijk bedreigd, doch de stad ligt dicht bij het front en op de Landengte van Karelië hebben de Finnen manschappen en mate rieel noodig. Hier heeft Finland hulp noo dig. De Russen voelen het verlies van een divisie nauwelijks. Een Russische vlag Onder de buit, veroverd op de achttiende Russische divisie, bevindt zich een vlag der divisie, welke afkomstig is uit de stad Jaroslav. Deze vlag stelt de helft der wereld voor waarop de stad Jaroslav zelf wordt voorgesteld door een sikkel en hamer, een Russische bajonet steek door de stad, gaat door de Baltische landen heen over Scandinavië en raakt met haar punt Noorwegen. Succesen van de Finsche luchtmacht. Volgens verslagen van den Finschen staf hebben de Finnen sinds 1 Februari min stens 160 Russische vliegtuigen omlaag geschoten. Sedert den aanvang der vijandelijkheden hebben de Finnen in het geheel 412 Rus sische vliegtuigen neergehaald. Het Finsche legerbericlit. In het Finsche legerbericht van Maan dag wordt medegedeeld: Te land. Op de Landengte van Karelië heeft de vijand Zondag plaatselijke aan ballen gedaan op de nieuwe stellingen van de Finnen tusschen de Finsche Golf en de vuoksi. De aanvallen werden afgeslagen fret verliezen voor den vijand, welke op een bataljon worden geraamd. Bovendien werden zes tanks buitgemaakt. Ten Zuidoosten van Salemkaita hebben Finsche troepen een vijandelijke colonne verstrooid en drie kanonnen buitgemaakt, alsmede een hoeveelheid mitrailleurs en munitie. Bij Taipale werd een aanval van den vijand, welke cegen den middag begon, voortgezet. Ten noordoosten van het La dogameer hebben de Finsche troepen een groote overwinning behaald. Zij maakten zich meester van een belangrijk punt, dat door een sterke vijandelijke macht was be zet. Twintig tanks, 36 stukken geschut van verschillend kaliber, zeventien trac toren, 32 veldkeukens, 25 automobielen, 260 wagens en nog meer materieel vielen in handen van de Finnen. Na dit hardnekkig gevecht hebben de Finsche troepen de achttiende divisie geneel vernietigd. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft Zondag met succes verscheidene verken ningsvluchten uitgevoerd en bommen ge worpen op en achter de linies van den vijand. In verscheidene luchtgevechten boekten de Finnen successen. Boven de gevechtszone was de activiteit van de vijandelijke luchtmacht zeer groot, zoowel overdag als gedurende den nacht. De ste den Kexholm, Wilmanstrand en Viipuri werden gebombardeerd; de laatstgenoemde stad door verscheidene, elkaar opvolgende vijandelijke formaties. In het binnenland heeft de vijandelijke luchtmacht Kotka, Kouvola en de distric ten Iisalmi en Pori gebombardeerd. Vol gens tot nu toe ontvangen berichten zijn enkele burgers gewond en verscheidene huizen vernield. Sovjet-Russische vliegers hebben met mi trailleurs op burgers geschoten. 'Het Russische Legerbericht. Het militaire district Leningrad deelt mede: „Op 19 Februari heeft zich het offensief der Sovjet-Russische troepen op de Kare- lische Landengte gunstig ontwikkeld. De Russen hebben de zuivering van het ver sterkte vijandelijke gebied van Bjorke voortgezet en het eiland Rion, drie kilo meter ten westen van de stad Juhannes, het eiland Revon, vijf kilometer ten zuid westen van Juhannes, en de stations Lahteenmaki en Humoljoki bezet. In andere sectoren geen belangrijke wij zigingen. De Russische luchtmacht hèeft aanvallen op vijandelijke troepen gedaan en militaire objecten gebombardeerd. Bg luchtgevechten zijn 14 vijandelijke toe stellen neergeschoten" GEDEELTE DER LUCHTMACHT ZAL BLIJVEND BINNEN DE VESTING HOLLAND WORDEN GEVESTIGD. Bij de Tweede Kamer is een suppletoire defensiebegrooting 1939 ingediend. Voor de aanschaffing van vliegtuigen is in de verhooging een bedrag van 13 mil lioen opgenomen, waarvan reeds een be drag van rond 6.000.000 is besteed alvo rens daaromtrent de goedkeuring van de Staten-Generaal werd verkregen. De mo gelijkheid deed zich nl. voor om een aan tal jachtvliegtuigen, welke voor export ge reed stonden, tegen aannemelijke voor waarden terstond over te nemen en met deze toestellen te voorzien in een dringen de behoefte. Bij éin der jachtafdeelingen toch ontbrak, tengevolge van afvoering van materiaal, een aantal toestellen .ter wijl de overige van verouderd model waren en op het punt stonden te worden afge voerd, waardoor een geheele jachtafdeeling dreigde te worden uitgeschakeld. Het resteerende bedrag ad 7 mil lioen, dat nog niet is verbonden, houdt rekening met een vervangingsprogram ma, dat is opgemaakt met het doel aan de Nederlandsche vliegtuigindus trie de behoefte van de weermacht tgdig kenbaar te maken, waardoor die industrie in de gelegenheid is de ver langde types te ontwikkelen en tijdig te. leveren. Het thans ontworpen programma omvat de aanschaffing van strategische verken ners, eenheidsverkenners en lesvliegtuigen ter vervanging van verouderd en ver bruikt materieel tot een totaal bedrag van 11.000.000, waarvan 7.000.000 thans wordt aangevraagd en 4.000.000 is aan gevraagd op de defensiebegrooting voor het jaar 1940. Het ligt voorts in het voornemen na af loop Van de mobilsatie magazgnen en werkplaatsen van het luchtvaartbedrijf niet weder op een beperkte ruimte terug te brengen, doch een gedeelte blijvend te vestigen binnen de vesting Holland Van het daartoe benoodigde bedrag (ƒ1.600.000) wordt thans een eerste termijn ad 700.000 aangevraagd. NU DE „WILLEM VAN EWIJCK" VERGAAN IS. Gelijk bekend, is Hr. Ms. mijnenveger „Willem van Ewijck" op 8 September 1939 bij West-Terschelling op een mijn geloopen en dientengevolge vergaan. Teneinde een behoorlijke uitoefening van den mijnendienst té waarborgen, is het noodig aldus wordt in de memorie van toelichting op een suppletoire defensiebe grooting 1939 medegedeeld tot vervan ging van het aan de Koninklijke marine ontvallen schip over te gaan. Dit kan slechts geschieden door een nieuwen mij nenveger te doen bouwen. Zooals bij de be handeling van de defensiebegrooting 1940 in de Tweede Kamer door den minister werd medegedeeld, is dit nieuwe schip reeds op stapel gezet. De bouw- en uitrustingskosten van Hr. Ms. „Willem van Ewijck" hebben 690.000 bedragen, in verband met de, b\j een voortduring der buitengewone omstandig heden, te verwachten belangrijke stijging van materiaalprijzen en de alsdan bestaan de onzekerheid ten aanzien van het loon peil, is het niet te verwachten dat een nieuw schip voor genoemd bedrag zal kun nen worden gebouwd en uitgerust. Hoewel nu niet is aan te geven hoeveel boven deze som noodig zal zijn, meent de minis ter thans met het aanvragen van een som van 800:000 te kunnen volstaan. De minister verwacht dat, behoudens on voorziene omstandigheden, de bouwtijd van het vervangende schip ongeveer 8 maanden na opdracht zal vorderen. I IN ONDERGOED VAN MEUWSEN. DEZE WEEK SPECIALE AANBIEDING IN ONDERGOED WOL EN INTERLOCK IETS BIJZONDERS IN FLANEL EN POPLIN ZIE SPECIALE ETALAGE. WALSTRAAT 66 Verklaring van den Noorschen minister van buitenlandsche zaken. Wat de gevangenen vertelden. In een zaal van het ministerie voor de voorlichting te Londen hebben verscheidene gevangenen van de „Altmark" gisteravond tegenover vertegenwoordigers van de in ternationale pers verteld van hun gevan genschap en hun bevrijding. Wat de onder gane behandeling betreft, loopen de verha len uiteen, al naar zij betrekking hebben op de „Admiral Graf von Spee", dan wel op de „Altmark". Aan boord van de „Ad miral Graf von Spee" was de voeding slecht maar dragelijk en de behandeling der gevangenen behoorlijk. Aan boord van de „Altmark" daarentegen gaven voeding en sanitaire omstandigheden reden tot klagen. De meesten leden voortdurend honger. Sommigen konden een half uur per dag, anderen om den anderen dag een half uur frissche lucht inademen, een derde verhaalde, dat hij negen dagen in het ruim had gezeten zonder naar buiten te komen. Er werd op matten geslapen. Slechts twee of drie van de driehonderd hadden matrassen. Sommige Duitsche ma trozen trachtten hun lot te verzachten. Ook een officier van de „Admiral Graf von Spee", luitenant Schmidt, zou klaarblijke lijk hun toestand hebben willen verbeteren, maar hg stond onder de bevelen van den gezagvoerder van de „Altmark", die on handelbaar leek en vooral scheen te vree zen, dat hij verrast zou worden door Brit- sche of neutrale patrouilles terwijl hij ge vangenen aan boord had. Over het bezoek aan Bergen konden de mannen maar weinig mededeelen. Zij ver telden hoe zij getracht hadden de aandacht te trekken van de Noren, door een luik op te lichten en luid te schreeuwen. Ook had den zij met een Engelsche vlag gezwaaid. Zij twijfelden er niet aan, of men heeft hen moeten hooren. Over de bewapening van de Altmark konden zij niet veel zeg gen, wel waren de leden van de bemanning gewapend. Van hun bevrijding konden zij evenmin veel vertellen toen zij aan dek kwamen was de vechtpartij al aan den gang. De slachtoffers begraven. De begrafenis van de om het leven ge komen opvarenden van de „Altmark" te Sogndal is gisteren onder groote belang stelling geschied. Terwijl de zes kisten aan land gebracht werden, bracht een detache ment van het Noorsche oorlogsschip „Olav Tryggvason" de eerbewijzen. Ongeveer 75 auto's volgden de lijkauto's op weg naar het kleine kerkhof van Sogndal, waar zich een groote menschenmenigte had verza meld. Een plaatselijk koor zong liederen, terwijl de Duitsche predikant van Oslo den dienst leidde. Er werden korte redevoerin gen gehouden door den Duitschen gezant te Oslo, den kapitein van de „Altmark" en een kapitein van de Noorsche marine, die namens zijn land een laatsten groet bracht en een krans met de Noorsche kleuren leg de. Voorts zag men o.a. kransen van Hitier en van de Duitsche marine. Een Duitsch radiobericht meldt, dat het aantal dooden bij het gevecht met de „Alt mark" is gestegen tot acht. Gevreesd wordt, dat nog eenige der vijf zwaargewon den, het leven zullen verliezen. Hoe de Noorsche minister van buitenlandsche zaken oordeelt. Minister Koht De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft gisteren in het Storting een verklaring afgelegd, waarin hij zei, dat Britsche oorlogsschepen in het geval van de „Altmark" de Noorsche neutraliteit op grove wijze hebben geschonden. De „Altmark" was een „Reichsdienstschiff" en had voor de Duitsche marine gevaren. Bij gevolg diende zij overeenkomstig het inter nationale recht als een oorlógsschip te worden beschouwd. Het schip kwam op 14 Februari ter hoogte van de Trondheimsf jord in de Noor sche territoriale wateren en werd denzelf den dag aangehouden door een Noorsche torpedoboot welks commandant verzocht het schip te onderzoeken, hetgeen de kapi tein van de „Altmark" toestond. Oorlogs schepen zgn niet verplicht, zich aan een in spectie te onderwerpen en de vertegen woordiger van de Noorsche marine had alleen het recht vast te stellen of het schip inderdaad was, wat de kapitein beweerde dat het was. De Noorsche officier verge wiste zich zelf hiervan door de scheepspa pieren in te zien. Hem werd medegedeeld, dat de „Altmark" met luchtafweerkanon- nen was uitgerust. De commandant van met marinestation Bergen geloofde evenwel niet, dat hrj vol ledig was ingelicht en daarom werd de „Altmark" op ongeveer 100 mijl ten noor den van Bergen den 15en Februari tege moet gevaren door een ander Noorsch oorlogsschip, dat het recht eischte, haar te onderzoeken. Doch de kapitein weigerde en zooals ik -eeds eerder zeide, was hij daar toe wettelijk volkomen gerechtigd, zoodat de eisch werd ingetrokken. Koht deed vervolgens het relaas van het gevecht in de Joessingf jord. Over het Duitsch protest, waarin ver klaard werd, dat de Noorsche regeering het Duitsche schip niet zoo doeltreffend had bijgestaan als mogelijk was geweest, zei Koht, dat de Noorsche oorlogsschepen Dit nummer bestaat uit 2 bladen cnrten*ssen van ten Groote overwinning van de Finnen. (Pag. 1, eerste blad) Ruim 22 millioen voor onze luchtver dediging. (Pag. 1, eerste blad) 13 millioen vliegtuigen voor defensie. (Pag. 1, eerste blad) 800.000 uitgetrokken voor een nieuwen mijnenveger. (Pag. 1, eerste blad) Alle post die aan boord van de „Ame land" werd vervoerd, is verloren gegaan. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ zich voor een overweldigende meerderheid in kracht geplaatst zagen en dat tegen stand nutteloos en onzinnig geweest zou zijn. De Britsche gezant wees er op, dat de „Altmark" gevangenen aan boord had en dat wij het schip op dezen grond hadden kunnen aanhouden.Hierop moesten wij antwoorden, dat het schip in elk geval het recht zou hebben, door de Noorsche territoriale wateren te varen. De. comman dant van de Noorsche torpedobooten in de Joessingf jord had eveneens den Britschen commandant medegedeeld, dat, zelfs al zou de „Altmark" Britsche gevangenen aan boord hebben, dit den Britschen oorlogs schepen geenszins het recht gaf, hun wil door te zetten in de Noorsche wateren. Er bestaat in het internationale recht geen bepaling, die een oorlogvoerend land verbiedt, gevangenen te vervoeren over neutraal grondgebied, als de doortocht zelf maar wettig 'is. Koht noemde vervolgens de instructies, die aan den gezant te Londen gegeven zijn voor het indienen van een protest. Halifax heeft toegegeven, aldus Koht, dat technisch de neutraliteit was geschonden, doch hg redeneerde, dat dit weinig of niets beteekende verge leken met het feit, dat de Duitschers 300 of 400 Britsche gevangenen vast hielden onder meer dan hondsche om standigheden. Het schgnt, dat de Brit sche regeering van oordeel was, dat zy in dit geval gerechtigd was, het inter nationale recht terzijde te stellen en zich niets aan te trekken van een klein land, dat in dezen oorlog geen ander doel had, dan zijn neutraliteit te hand haven. Noorwegen is een klein land en het kan zijn rechten niet baseeren op geweld, doch wij hebben gedacht, dat de groote mogend heden het als een eerezaak zullen be schouwen de rechten van de kleine naties evenzeer te eerbiedigen als de rechten van de groote naties. Noorwegen kan een beroep doen op den Volkenbond of op een internationaal hof, doch wij zijn er zeker van, dat in beide ge vallen zulk een schending der neutraliteit als die waaraan wij thans hebben blootge staan, berecht zal worden door de open bare meening in alle landen. HET GESCHUT ENZ. IS REEDS GEKOCHT. Gelet op het groote belang van een krach tige luchtverdediging, mede met het oog op de handhaving van de neutraliteit, achtte de regeering het noodzakelijk de luchtdoelbe strijdingsmiddelen op korten termijn te ver sterken. Ten gevolge van de bijzondere om standigheden moest omtrent den aankoop van het gewenschte materieel terstond wor den beslistuitstel zou de levering in de waagschaal hebben gesteld. Om deze reden heeft de regeering zeer tot haar leedwezen aan haar plannen uitvoering moeten geven alvo rens daaromtrent de goedkeuring van de Staten-Generaal was verkregen. Dit betreft, volgens de memorie van toe lichting op een suppletoire defensiebegroo ting 1939, den aankoop van 20 batterijen middelbare luchtdoelartille rie met bijbehoorende munitie en vuurlei dingstoestellen 16.610.000) de bij deze 20 batterijen benoodigde zoek lichtinstallaties 4.000.000) het zoeklichtmaterieel, hetwelk aan de voorgenomen organisatie voor de luchtver dediging nog ontbrak 1.750.000) 20 luchtdoelkanonnen van klein kaliber met munitie en toebehooren, bestemd voor de luchtverdediging van gemeenten en par ticuliere bedrijven (f 2.200.000). Deze gelden vloeien later weder grootendeels in de schatkist terug.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1