Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de De ondergang van de FINLAND HOUDT HET ALLEEN NIET VOL „Ieder land moet de ruiten betalen die hef ingooit". „Burgerdijk" Opnieuw talrijke drama's op zee. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARCE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 41 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 iOohuemeiusprus: 1< ct pei vveeü ol c.&\pe «wartaal Franco per post t 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct- Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van L -i> regels t i ,25, tedere '•egel meer 25 cent Brj abonnement speciale orgs Kleine advertenties van l -5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent max. 10 •egels» Uerde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: firma f VAN VfJ-OE li.,Bureaux vValstr. 58-60. e» 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te; Breskens. Dorpsstraat, I el. 21; Dost- «nWest Souburg. Kanaalstraat 45. fel 85 Zal een beroep op de Westersche mogendheden worden gedaan Dit nummer bestaat uit 12 bladz. Kort commentaar. Duitschland moge zich dit woord van Bismarck herinneren. De Berliner Boersenzeitung van gis teren verwijst in een hoofdartikel over neutraliteit naar een onlangs door Goebbels voor de buitenlandsche cor respondenten te Berlijn uitgespro ken rede. Deze heeft hierin o.m. ge zegd „het is onmogelijk en onveree- nigbaar met het begrip neutraliteit een verschil.te construeeren tusschen open bare meening en staatsmeening en ons van staatswege neutraliteit te verzeke ren, doch tegelijkertijd aan de openba re meening iedere publicistische uitwas te veroorloven tegenover het Duitsche volk en zijn leiding". Het blad verwijst dan naar Noor- sche bladen die verontwaardigd schre ven over een vermeend geval van tor pedeering door een Duitsche duikboot, dat naderhand een verzekeringzwendel bleek te zijn. En het noemt tevens een Engelsche ,maar door Amerika tegen gesproken, bewering, dat voor de Amerikaansche kust een Britsch vracht schip zou zijn getorpedeerd. De Berliner Boersenzeitung vervolgt dan„zeer zeker is het verre van ons een vuur aan te blazen, waaraan zich niemand anders dan Engeland en Frankrijk de handen zouden kunnen warmen. Wij willen vrede met de neu tralen en mogen verwachten, dat zij hun bijdrage daartoe leveren dóór met de rechten ook de plichten van eerlijke neutraliteit op zich te nemen. Bismarck heeft gezegd: „Ieder land moet de vensterruiten betalen, welke het in gooit". Op den langen duur kan geen enkele berekening opgaan, welke met deze waarheid in strijd is". Het is merkwaardig dat dit hoofd artikel van het Duitsche blad ver schijnt vlak na de in heel de wereld gebleken verontwaardiging over de torpedeering van de „Burgerdijk". Het is verre van ons, practijken te willen verdedigen als de door bedoeld blad gesignaleerde. Onware beschuldi gingen met propagandistische bijbedoe lingen van het laagste allooi, zijn min derwaardig en gemeen. Maar... wat heeft dit alles te maken met gebeurtenissen als die met de „Burgerdijk"? Hier gaat het toch niet om verdraaid voorgestelde feiten, maar om daden die verbijsteren door hun onbegrijpelijkheid. Want door den Ne derlandsehen aanvoer te belemmeren, bemoeilijkt Duitschland het handels verkeer met ons land waarbij het toch zelf het grootste belang heeft. Juist omdat Duitschland er zakelijk belang bij heeft, dat dit handelsver keer intact blijft, accepteeren wij de waarachtigheid van de bovenbedoelde Duitsche verklaring „wij willen vre de met de neutralen". Maar dan zal Duitschland zijn duikbootcommandan ten toch dienen in te prenten dat ge beurtenissen als die met de „Burger dijk" voortaan achterwege moeten blijven. Omdat zij landsbelangen scha den van Nederland èn van Duitsch land. Naar wij vernemen zgn met ingang van 19 Februari a.s. de volgende muta ties in de hoogere legerleiding te ver wachten. De tegenwoordige sous-chef van den generalen staf, generaal-majoor N. T. Carstens zal worden overgeplaatst naar het wapen der artillerie als opvolger van generaal-majoor J. Harberts, tot dusver inspecteur van dat wapen, die zal worden benoemd tot commandant van het 2e legercorps waarbjj hij zal opvolgen generaal-majoor W. F. Sille- vis, die tot luitenant-generaal zal wor den benoemd en met pensioen gaat. Generaal Sillevis is bestemd om te wor den benoemd tot commandant van den luchtverdedigingskring Utrecht-Soester- herg, welke functie tot voor kort door generaal H. G. Winkelman, den tegen- woord gen opperbevelhebber, bekleed Werd. HET D.N.B. EN DE DUITSCHE BLADEN TRACHTEN DE TORPEDEERING TE RECHTVAARDIGEN. Betoogen missen elke overtuigingskracht. Het tot zinken brengen van het Neder- landsche schip „Burgerdijk" door een Duit- schen onderzeeër, wordt volgens het Duit sche Nieuwsbureau in een deel van de buitenlandsche pers onjuist voorgesteld. De gang van zaken is naar dit bureau mede deelt als volgt: Het schip kwam van een Amerikaansche haven en werd aan den ingang van het'Kanaal door een Duitschen onderzeeër aangehouden. Tot dit doel kwam de duikboot in de nabijheid van de Scilly-eilanden boven water en heeft met het hieraan verbonden risico het schip overeenkomstig het prijs- recht doorzocht. Zooals algemeen bekend is, zijn voor een dergelijk onderzoek de scheepspapieren alleen niet doorslaggevend, doch moeten ook andere factoren worden overwogen, welke in de Duitsche prijs verordeningen uiteen worden gezet. Nadat het onderzoek overeenkomstig het prijs- recht was geschied, werd het schip tot zinken gebracht, nadat zorg was gedragen voor het redden van de bemanning. Het schip is derhalve niet zonder waarschu wing, noch in tegenspraak met de inter nationale regelen, doch overeenkomstig het prijsrecht tot zinken gebracht. Indien de neutrale pers in dit verband het begrip contrabande ter sprake brengt, dan is de Duitsche verordening inzake het prijsrecht op dit punt volkomen duide lijk en in overeenstemming met de inter nationale beginselen. Tot het begrip con trabande behoort de vijandelijke bestem ming en deze blijkt uit yerscheidene punten. De in de scheepspapieren aan gegeven bestemming is hiervoor niet doorslaggevend. Een lading, welke op zich zelf beschouwd voor neutraal gebruik is bestemd, kan bijvoorbeeld reeds hierdoor gediskwalificeerd worden In haar eigen schap van neutrale lading, wanneer zij onder het voorwendsel van de controle in een vijandelijke haven het risico loopt door den vijand in beslag tc worden ge nomen. Onder deze omstandigheden kan bfj dé beslissing op voilé zée geen rekening ermede wordén gehouden of het neutrale schip een Britsche contrölehaven vrijwillig opzoekt, dan wel op grond van een door Engeland uitgeoefenden dwang. Het geheele vraagstuk heeft niets te maken met een zoogenaamd tot zinken brengen zonder waarschuwing. Er is slechts sprake van verschillende factoren, welke beslissen of een lading contrabande is of niet. Van deze beslissing hangt het af, of een schip na het onderzoek tot zinken wordt gebracht. Het gevaar voor de neutrale scheep vaart komt ook in dit geval enkel en alleen voort uit de bepalingen van de Britsche admiraliteit en dat deze bepalin gen worden nageleefd. De rechtmatigheid van het opbrengen en tot zinken brengen blijkt uit het prijsrecht. Men moet aan de neutralen overlaten, bij het besluit of een Britsche contrölehaven moet worden aangedaan of niet, een leer uit deze ge beurtenis te trekken. Het kan niet als een teeken voor een neutrale hcuding worden beschouwd, wanneer een volkomen duide lijk juridische zaak voor de neutrale pers een aanleiding is, om een der beide oorlog voerende partijen verwijten te maken, en zonder critiek de argumenten van de tegenpartij tot haar eigen te maken. Van gezaghebbende Nederlandsche zijde wordt erop gewezen, dat bovenstaand be toog, voor zoover de los aaneengeregen opmerkingen daarop aanspraak kunnen maken, elke overtuigingskracht mist. De „Burgerdijk" was niet op weg naar een Britsche contrölehaven en had geen con trabande aan boord, zoodat de handelwijze van den duikbootcommandant noch in het internationale recht, noch in de Duitsche „Prisenordnung" zelve steun vond. Boven dien is geen opvarende van de buikboot aan boord van de „Burgerdijk" geweest; ook de verklaring dat de duikboot het schip heeft doorzocht, is dus ten eenen- male onjuist. De redeneering, welke het D.N.B. tegen over de nuchtere feiten en de daaruit door de Nederlandsche pers getrokken logische conclusies volgt, is hiermede voldoende ge kenschetst. Redactie. Tot sous-chef van den generalen staf zal worden benoemd generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die als commandantvan de lichte divisie zal worden opgevolgd door luitenant kolonel H. C. van der Bijl, thans com mandant van het eerste regiment wiel rijders, overste van der Bijl zal boven dien tot kolonel worden bevorderd. De commandant van het 2e regiment veldartillerie, luitenant-kolonel D. M. Lucardie zal tot kolonel worden be noemd en naar wij meenen te weten het commando krijgen over een van de di visies. Ten slotte is de bevordering te ver wachten van luitenant-kolonel V. E. Wilmar, van den generalen staf, tot kolonel. In zijn nieuwen rang zal hij chef van den staf van het commando j luchtverdediging blijven. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft Zweden een door Finland gedaan ver zoek om militaire J^ulp afgewezen- Naar „Aftenbladet" meldde, hebben de Finnen medegedeeld, dat zij niet meer zeer lang alléén stanc zullen kun nen houden. Of zij moeten vragen om een vrede op voorwaarden, die de be langen van Zweden evenzeer als de hunne zullen benadeeien, of zij moeten de beschikking hebben over hulp van Zweedsche vrijwilligers tot een sterkte van twee opratie-eenheden, d.w.z. twee divisies. Het alternatief, is dat de Finner zich om hulp tot de westelijke mogendhe den wenden. De Zweedsche regeering, aldus „Aftenbladet", heeft de kwestie vier dagen in overweging gehad: Tan ner werd Dinsdag van de definitieve Zweedsche weigering m kennis gesteld. Gemeld wordt, dat het Zweedsche ka binet ten deze eensgezind was. Officieel Zweedsch communiqué. Vrijdagmiddag is een offcieel Zweedsch communique gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „De Zweedsche regeering heeft brj ver schillende gelegenheden verzoeken van de Finsche regeering om levering van be- noodigdheden. ontvangen. In het algemeen zijn deze verzoeken ingewilligd. Het vraag stuk van de verzorging van gewonden en invaliden uit Finland in Zweden en van het overbrengen van burgé; arbeiders van Zwe den naar Finland hééft geleid tot zekere maatregelen, die reeds zijn genomen. Ge durende hun bezoeken aan Stockholm hebben leden van de Finsche regeering het vraagstuk van hulpverleening door het beschikbaar stellen van manschappen op geworpen. Het laatst gebeurde dat op 13 Februari, toén de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken over dit onderwerp een bespreking had met den Zweedschen minister-president," minister van Buiten landsche Zaken sn minister van Defensie. Bij die gelegenheid sneed Tanner de kwestie van het zenden van Zweedsche troepen naar Finland aan." Het communique vervolgt dan met de m dedeeling, dat Zweden het verzoek om directe militaire hulp heeft afgewezen. De Finsche minister van Buitenlandsche Zaken werd van Zweedsche zijde herinnerd aan de richtsnoeren voor de Zweedsche hulp aan Finland, zooals die zijn uiteen gezet in een rede van den eersten minister in den rijksdag op 17 Januari en daar algemeen werden goedgekeurd. In dit standpunt, aldus het communique, is geen verandering gekomen. Is Zweden niet solidair met Finland? Een Finsch blad drukte gistermiddag een artikel af van den Zweedschen schrij ver Paul Djerre, dat verschenen is in een Stockholmsch dagblad. Na te hebben geconstateerd, dat geen enkel Zweedsch regiment naar Finland is gezonden, schrijft Djerre: Heeft men tijdens de conferentie der Noordsche staatshoofden niet besloten, dat Zweden solidair is met Finland Heeft de menigte in de' straten van Stockholm niet haar vreugde getoond over dit be sluit Hebben wij niet dagelijks verklaard, dat de zaak van Finland onze zaak was? Heb ben wij deze laatste maanden niet de verwonderlijke eensgezindheid kunnen op merken van de Zweedsche meening over dit punt Voortgaande eischt Djerre hulp aan man schappen en materiaal voor Finland, waar na hrj schrijft: Geloöven w\j met geld ons te kunnen bevrijden van den moreelen plicht jegens de wereld? Gelooven wjj dus, dat de vrij heid met geld gekoelit wordt? Hebben wij vergeten, dat onze minister van Buiten landsche Zaken op Nieuws jaarsdag open lijk gezegd heeft, dat ons land in gevaar verkeert te worden vernield? Thans weten wij allen, dat de eerste verdedigingslinie van het noordelijke land ligt op de Kare- lische Landengte. Er ryn alleen nog dwa zen, die gelooven, dat het de laatste linie is. Neutraliteit en neutraliteit tot lederen prijs. Interventie in oen Noordschen oorlog mag ons niet mengen in den Europeeschen oorlog. Dat willen wij niet. Wij zijn ge komen op het oogenblik, waarop men vrij- willigersregimenten naar het front kan zenden zonder de neutraliteit te schenden. Het bevel, dat men ze zou geven, zou kort zijn: Z.M. de Koning veroorlooft, dat dit regiment vertrekt als vrijwilligers ter ver dediging van het noorden. Zij, die niet wil len komen, kunnen het zeggene... en alles zou geregeld zijn. Vrijdagochtend vroeg zijn twee Deensche schepen voor de oostkust van Engeland getorpedeerd. Men vreest, dat zij verloren zijn. Het zijn de „Rhone" (1Ü64 ton) en de „Sleipner" (1066 ton). Negen-en-dertig overlevenden van deze schepen zijn in Engeland aan land ge bracht. Er worden 22 man vermist. De reederij van het tot zinken gebrachte Deensche s.s. „Martin Goldschmidt" deelde mede, dat vijf leden der bemaning door een Noorsch schip zijn gered. Vijftien man, waaronder de kapitein en alle offi cieren, zyn om het leven gekomen. Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Naar Vrijdagavond te Londen werd me degedeeld, is gisteren op de Noordzee een Duitsche duikboot door een Britsch vlieg tuig gebombardeerd en mogelijk vernietigd. Het. vliegtuig bereikte de duikboot, juist toen de periscoop onder water verdween. Een bom viel vlak voor de periscoop en een andere weer daarvoor. Er verschenen daarop olievlekken en luchtbellen aan de oppervlakte. Hoewel het vliegtuig gerui- men tijd bleef uitkijken, werd van de duikboot geen spoor meer gezien. Engelsch schip in den grond geboord. Na 56 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt zijn 15 overlevenden van het Britsche s.s. „Langleeford" groo' 4622 ton, Vrijdagavond in Ierland in uitgeputten toe stand aan land gekomen. De „Langleeford" die van Boston op weg was naar Engeland, is door den vijand Woensdagmorgen tot zinken gebracht. Een man overleed in de reddingboot. Een tweede boot met den ka- Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan een der havens van Nederland, waar hy een gedeelte van de vloot Inspecteerde. Z.K.H. verlaat de Z. 7. §el»cwr8cn*sscn linn glen Jnq De ondergang van de „Burgerdijk" een commentaar en een wonderlijke lezing van het D.N.B. (Pag. 1, eerste blad) Mutaties in de hoogere legerleiding. (Pag. 1, eerste blad) Er gaat een Nederlandsche Marine- missie naar Italië. (Marine en Leger) Weer verschillende neutrale schepen tot zinken gebracht. (Pag. 1, eerste blad) Verwoede strijd in Finland. (Buitenland) ZIE VERDER EVENT!'KEI LAATSTK pitein en de overige leden der bemanning wordt vermist. Noorsch© en Deensche protesten te Berlijn. Officieel werd te Oslo medegedeeld, dat Noorwegen onlangs tot drie keer toe te Berlijn heeft geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van Noorsche schepen. Het behoudt rich het recht voor schadeloos stelling te eischen voor ie verliezen van levens en eigendommen. In officieele kringen te Kopenhagen werd vernomen, dat Denemarken te Ber lijn en démarche heeft ondernomen naar aanleiding van het torpedeeren van het Deensche s.s. „Chastine Maersk". Protest van Noorsche zeelieden. De bonden van Noorsche zeelieden heb ben een gemeenschappelijke resolutie over handigd aan den minister van buitenland sche zaken, Koht, waarin wordt gedreigd de leden van de bonden te verzoeken „te wei geren te varen op schepen, welke lading brengen naar „dat land" dat tot trotsch doel stelt, weerlooze zeelieden te dooden". De bonden protesteeren met kracht tegen den huidigen vorm van oorlogvoering ter zee, waarbij wordt gewezen op een aantal Noorsche schepen, dat door Duitsche duik- booten tot zinken is gebracht. Twee Finsche schepen door Duit- schers buitgemaakt. De radio van Helsingfors heeft gister avond medegedeeld, dat de Duitscbers twee voor Engeland bestemde Finsche schepen met een lading hout opgebracht en ver beurd verklaard hebben. Engelsche torpedojager zou Noorsche neutraliteit hebben geschonden. Het Duitsche s.s. „Altmark" heeft, vol gens het D.N.B., draadloos gemeld, dat de Britsche torpedojager „Intrepid" in de Noor sche territoriale wateren, op 200 meter uit de kust, getracht heeft de „Altmark" aan te houden. Slechts door het handige manoeuvreeren van den Duitschen kapitein en het krachti ge optreden van twee Noorsche torpedoboo ten kon verder optreden van het Britsche oorlogsschip voorkomen worden. Sloep drijvende gevonden. Nabjj den vuurtoren Santa Anna aan de kust van den staat Rio de Janeiro, hebben visschers een leege sloep drijvende gevon den. Slechts eenige levensmiddelen en wat munitie lagen in de sloep. De politie stelde vast, dat de sloep teekenen van projectielen vertoonde, vermoedelijk afkomstig van mi- trailleurvuur. Men neemt aan, dat de sloep afkomstig is van het Duitsche vrachtschip („Wakama"), dat Maandag jl. door de be manning tot zinken is gebracht. Schip met hout voor Nederland vrijgegeven. De derde ritting van het prijzenhof te Hamburg heeft zich gisteren berig gehou den met het opbrengen van vijf buitenland sche schepen. O.m. werd de zaak behandeld van het 2747 br. ton metende Letlandsche s.s. „Konsul P. Dannenbergs", thuisbehoo- rende in Riga. Het schip werd onderweg van Riga naar Rotterdam wegens rijn uit hout bestaande lading op 26 October in de Oostzee opgebracht. Na ontvangst van een garantie der Nederlandsche regeering, dat de lading alleen in Nederland zou worden gebruikt, stelde de voorzitter een vergelijk DEENSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Noorsche en Deensche protesten te Berlijn. Tientallen zeelieden worden vermist.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1