Breskënsche Courant De geallieerden bieden convooi aan. DE FINNEN MOETEN TERUGTREKKEN. iddelburgsche pij v. Stoomvaart enst is lot aankondig ng ang gestaakt. Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Groote verontwaardiging in het buitenland. De Koningin op inspectie. De nieuwe Staatsleening De Japanneezen moeten terugtrekken. De neutrale scheep vaart betaalt zwaren tol. Finsche weering vraagt militairen steun. ren, maaf We eten iet alleen I voor de no vinden c. Er be- voor het Band, d.9 w. k. met net Meisje schen 25 en 35 j. Br. elke op eerewoord worden, onder let- ur. „Vliss. Courant". t op het verkeerde eldestroom Rijwielen U een solide degelij- Ieder Scheidestroom t twee jaar ten volle d. Ieder Riiwiel met chterlicht, bagage- eschermer en electri- Ueen verkrijgbaar in Groenewond 55. uw ZEEM (voordat jn), nu nog 34, 42. 54, 148 175 ct. Alleen BAZAR", Schetde- iet Uw Schilder- en te laten uitvoeren, n netjes doet W. DE it voor U. Adres t 37. RotterdamMid- en omgekeerd. Ie klasse 2*25 tasse 3.50 Enkelo se j 1.35 Retour 2e oor het vervoer van ren zeer biliyk. bij te Rotterdam: Erven ringvliet 86, Tel. 22727 2018. ïebrs. BUYTENHEK, ie lei. 3521. SANDERS, Tel. 153. OSTRRHUüT.Tel 282. duur retourbiljetten nbeperkt. VJissI ngsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 40 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 Het torpedeeren van de „Buigerdijk" Nederlandsche schepen maken hiervan om voor de hand liggende redenen geen gebruik. De geheele Belgische pers wijdt veel ruimte aan het torpedeeren van neutrale schepen, zulks naar aanleiding van de torpedeering van het Nederlandsche s.s. Burgerdyk". De verontwaardigde pers commentaren uit Nederland en de Scandi navische landen worden opvallend gepu bliceerd. Engeland biedt convooi aan. Reuter meldt; In officieele kringen te Londen is geen verrassing gewekt, door de Duitsche bedreiging alle neutrale sche pen te torpedeeren, welke den schijn heb ben 'zich naar Groot Brittannië te be geven of Britsche contrólehavens aan te doen. Langen tijd hebben de Duitschers neu trale schepen blootgesteld aan deze proce dure, welke zij thans openlijk verkondigen. Deze kringen zijn van meening, dat het ie bedoeling der Duitschers is, alle neu trale schepen op Noordzee, het Kanaal, i Golf van Biscaye en Atlantischen Oce aan bevreesd te maken Frankrijk en Groot Britannië aan te doen. Dit komt neer op het stellen van den eisch, dat de Scandinavische landen, als ook Nederland, België en landen, die han- I del dryven via de Middellandsche Zee, er volkomen mede ophouden schepen uit te zenden, omdat de Duitsche bedreiging zoo I ruim is, dat zij de scheepvaart op alle I zeeën, welke toegang geven tot de wes- I tersche mogendheden bedreigen. Te Londen heeft men alle vertrou wen, dat geen enkele neutrale mogend heid in feite zal worden afeschrikt door een dergelijke bedreiging, welke slechts de Britsche opvatting ver sterkt, dat het grootste percentage veiligheid voor de geheele scheepvaart slechts gelegen is in geallieerde con- vooien.* Amerika vraagt te Berlijn opheldering. Minister Huil heeft medegedeeld, dat de Naar aanleiding hiervan merkt men in bevoegde Nederlandsche kringen op, dat ils bekend Nederlandsche schepen nim mer in buitenlandsch convooi varen. Amerikaansche ambassade te Berlijn op heldering tracht te verkrijgen omtrent de door de Duitsche pers gepubliceerde ver klaring, dat ieder neutraal schip, de Ame rikaansche hieronder begrepen, dat op weg is naar een haven der geallieerden of een contrabande controle-station, door Duitsche duikbooten en kaperschepen „voor goeden prijs" zou worden verklaard. Met betrekking toe het bericht, vol gens hetwelk van Britsche zijde is ver klaard, dat Engeland ..aar aanleiding van het Duitsche dreigement aaii alle neutralen convooibescherming zou aan bieden, verklaarde Huil, dat het aan vaarden van convooi de risico's voor koopvaarders natuurlijk zou vermin deren. Hij weigerde te zeggen, welke houding de regeering dèr Vereenigde Staten op dit punt zou aannemen. „Zeeroof," zegt eon Noorsch blad. Het Noorsche „Arbeidersbladet" schrijft in een hoofdartikel, dat tot" opschrift draagt „zeeroof", dat de methode, welke in den oorlog der duikbooten wordt ge volgd, gelijk staat met zeeroof. De blokkade, welke door de westelijke mogendheden wordt uitgeoefend tegen Duitschiand, wordt gevoeld als een harde maatregel, aangezien hiervan ook de bur gerbevolking te lijden heeft,doch de neu trale mogendheden zijn den oorlog niet begonnen en zijn niet verantwoordelijk voor de oorlogveering en daarom moeten we met kracht protesteeren tegen de bar- baarsche en onmenschelrjke methode, waar aan onze zeelieden in het bijzonder zijn blootgesteld. Het tot zinken brengen van de „Bur- gerdijk" tusschen twee .ieutrale havens, aldus gaat de „Arbeidersbladet" verder, is een bedreiging voor de geheele Neder landsche scheepvaart en heeft veel ver bittering gewekt. Er is alle reden voor de neutrale landen om samen te werken ter béscherming van hun wettelijke belan gen en hun neutraliteit. De blokkademaatregelen, welke door de oorlogvoerenden zijn ingevoerd en de zeeroof, zullen doeltreffende tegenmaat regelen noodig maken. Van officieele zijde meldt men ons: H.M. de Koningin vergezeld van de hof- dame jonkvrouwe van Tets en den adju- j dant generaal-majoor jhr. de Jonge van I Ellemeet heeft zich Donderdag per auto I begeven naar den Tielerwaard. De Ko- I ningin heeft aldaar de legering en werk zaamheden van eenige legeronderdeelen gezien en ten slotte van Tiel tot nabij I Waardenburg den noordelijken Waaldijk om een indruk te verkrijgen van huidigen ijstoestand. Maandag 26 Februari wordt <3e inschrij- ving geopend op een vrijwillige Staatslee- I ning van 300 millioen. Zieker een groot bedrag. Het grootste, dat in 20 jaar aan „nieuw geld" door de Kegeering aan het publiek gevraagd is. Er waren in dien tijd wel leeningen, waarvan het cyfer nog hooger liep, maar deze strekten dan geheel of gedeeltelijk tot conversie van bestaande uitgiften. Niemand echter, die op de hoogte van !n tegenwoordigen toestand is, zal kun- :n meenen, dat de Regeering thans te tegelijk vraagt. De mobilisatie, die bestemd is ons land voor de vreeseiijkste rampen te behoeden, verslindt dagelijks schatten geld. Daarom zullen wij thans allen onze schouders er onder moeten zetten om, al "ost het dan inspanning, het gevraagde geld bijeen te brengen. Ziende op de zooveel grootere offers, die honderdduizenden met inzet van hun per- s°on thans voor 's lands veiligheid brengen, zullen wij ons verheugen ons steentje te hunnen bijdragen en ons schamen in dit uur ons te onttrekken aan een vaderland - chen plicht, die in den grond der zaak niet efl* een nadeel brengt. Aan den één zal het vervullen van dien allen, die eenig vermogen hebben, het be sef levendig is van hun zedelijken plicht, den Staat aan de gelden te helpen, die hij behoeft. De leening wordt uitgegeven in stukken van 1000, 500 en 100 ook aan den kleinen belegger biedt zij derhalve een aantrekkelijke belegging. De koers van uitgifte is 100 pet. de rente bedraagt 4 pet. Jaarlijks zal door uitloting ten minste twee en een half percent der leening. wor den afgelost. Daar het gevraagde geld er in ieder ge val moet komen, heeft de wetgever beslo ten dat, indien onverhoopt de vrijwillige leening niet tot een bevredigend resultaat mocht leiden, een gedwongen 3 pet. leening zal worden uitgeschreven, waaraan diege nen zullen moeten deelnemen, die niet of niet voldoende op de vrijwillige leening hebben ingeteekend. Daartoe mag het ech ter niet komen. Het landsbelang eischt, dat de. vrijwillige leening zal slagen. Moge de paraatheid van ons land ook op deze wijze worden bevestigd Plicht momenteel moeilijker vallen dan aan 1 ander. Het slagen der leening zal daar- 1 een bewijs temeer opleveren, dat bij EEN CHINEESCHE OVERWINNING. Na een bloedig gevecht hebben volgens Havas de Chineesche troepen Maandag ochtend de stad Linho heroverd op de Ja- panneezen. De Chineezen moesten nog in de straten der stad strijden tegen de ach terhoede van het terugtrekkende Japansche leger. In de stad werden de lijken van meer dan 600 gesneuvelde Japanneezen ge vonden. De Chineezen slaagden er in ten oosten van de stad Japansche versterkingstroepen tegen te houden. De woordvoerder der Chineezen heeft verklaard, dat de Japansche troepen in Zuid-Kwangsi op alle fronten terugtrekken en dat de Chineezen convergeerend naar Nanning oprukken.. Het gros der Japan sche troepen, dat Pingyang had bereikt, is door de Chineezen aangevallen en gedwongen zich over smalle bergpaden naar Nanning terug te trekken, achter volgd door de Chineesche colonnes. De Ja panneezen verloren in het gevecht 20.000 dooden en gewonden, doch ook de Chi neesche verliezen waren aanzienlijk. ITALIAANSCH SCHEP OP EEN MIJN GELOOPEN EN GEZONKEN. 17 van de 32 opvarenden gered. Woensdag is het 5649 ton metende Ita- liaansche vrachtschip „Giorgio" Ohlsen" voor de oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Op het oogen- blik van de ontploffing bevonden zich 32 man aan boord. Gisternacht is op twee mijl van de oost kust een kleine boot opgepikt, welke den naam „Giorgio Ohlsen" droeg. Het wrak van het Italiaansche stoom schip is gevonden buiten de oostkust nabij de stad, waar een reddingboot in zee was gegaan. Zeventien leden der bemanning zijn gered. HET TOT ZINKEN BRENGEN VAN DE „TEMPO". Sloepen met opvarenden onder vuur genomen. De Noorsche„Morgenposten" heeft een der officieren van het op 3 Februari voor de Britsche kust tot zinken gebrachte Noorsche schip „Tempo" geïnterviewd. De officier deelde mede, dat zijn schip in den ochtend met een aantal andere neutrale schepen de haven van Methyl had verlaten, doch tengevolge van het slechte weer ver loor het de andere schepen spoedig uit het gezicht. Het schip werd door drie Duitsche vliegtuigen aangevallen, die bom men wierpèn en mitrailleurvuur openden. Een bom ontplofte in de machinekamer. De bemanning verliet het schip in twee booten en toen z\j ongeveer 30 meter van de „Tempo" verwyderd waren, keerde een van de vliegtuigen terug en begon met zyn mitrailleurs te schieten. Twintig of dertig kogels kwamen ongeveer een meter afstand van een der booten in het water. Een van de booten is gekenterd bij het passeeren van de rotsen bij de kust. Hierbij zijn vijf man om het leven gekomen. OVERLEVENDEN VAN DE „SNESTAD" TE BERGEN. Duitsche duikboot, die Noorsch schip wilde torpedeeren, ging zelf de diepte in 33 overlevenden van het Noorsche mo torschip .„Snestad", dat 11 Februari jl. tot zinken is gebracht, zijn te Bergen aan gekomen. Het „Bergens Aftenblad" ver neemt, dat het schip was getorpedeerd na waarschuwing en nadat de bemanning in de booten was gegaan. Zij werd aan boord genomen door een Noorsch schip, dat van de Vereenigde Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de ovarenden van de „Snestad" aan boord waren genomen, werd het aangehouden door een Duit sche duikboot. De bemanning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad" verdronken, toen zjj over boord sprongen om naar een vlot te zwemmen. De onderzeeër maakte zich gereed het schip tot zinken te bren gen, doch plotseling deed zich aan boord een ontploffing voor, waardoor de duikboot zonk, voor de gelegenheid bestond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, doch men veronderstelt, dat het schip tot zinken is gebracht door een Brit- schen torpedojager. De Noorscne zeelieden begaven zich wederom aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort. BEZORGDHEID OVER HET SCHIP „BISP". Het te Haugesund thuisbehoorende Noorsche s.s. „Bisp" (br. 1000 ton) is over tijd. Er Wordt gevreesd, dat het schip op de Noordzee is vergaan. Aan boord be vindt zich een bemanning van zestien koppen. Het laatste bericht over het schip werd op 20 Januari ontvangen, toen de „Fusp" met een lading kolen uit een Britsche haven naar Noorwegen is ver trokken. DE OVERLEVENDEN VAN DE „FLANDRES" TE OOSTENDE. Gistermiddag zijn aan boord van de „Prince Charles" 45 overlevenden van het Belgische schip „Flandres", dat verleden week naby de Duins na een aanvaring met het Belgische schip „Kabalo"' is gezonken, te Oostende aangekomen. SINDS BEGIN VAN DEN OORLOG MEER DAN 1500 PERSONEN AAN DE ENGELSCHE KUST GERED. Sir Archibald Carter, de secretaris van de Britsche admiraliteit, heeft namens de B' xtsche marine de gelukwenschen over gebracht aan de leden der bemanning van de reddingmaatschappyen, met name aan de Engelsche oostkust, voor hun voorbeel- digen moed en volharding, waarvan zy blijk hebben gegeven door de redding se dert het begin van den oorlog van 1500 menschenlevens. \Donnementsprys: 11 ct pel weeK oi i 4.20 pe. «wartaal Franco pei post t '2 50 Af zonder ly kt nummers 5 ct. Vooi het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1 5 regels i 25, iedere negeJ meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties van l -5 regels 50 cent, iedere regel me ér lü cent (max 10 regelst Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma t VAN Dfr VÉLDE li.,Bureau* Walstr. 58-60. e» 10 (2 lijnen), Giro No 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, fel.21; lost- Hn West Souburg. Kanaalstraat 15. Tel Sfi i EZX3HXHEM ^dieurtenasse»» 13 «KOT deOT doff De geallieeerden bieden convooi aan de neutrale scheepvaart voor Neder land onaanvaardbaar. (Pag. 1, eerste blad) De Finnen moeten terug trekken. (Pag. 1, eerste blad) Weer verschillende neutrale schepen vergaan. (Pag. 1, eerste blad) Ei was eens een man in De Lier Die was van beioep herbergier Door Buisman's G.S Werd z'n zaak een succes; Men dronk liever z'n koffie.,., dan bier, Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezond an door de fabriek te Zwartsluis. Strijd bij Summa wordt steeds heviger. Donderdagavond is in Helsingfors verklaard, dat met het oog op den verschrikkelyken druk der Russen op de Karelische landengte de Finnen zich hebben teruggetrokken uit de eerste linie van stellingen op een aantal pun ten in den sector van Summa. De beschieting is uiterst fel en de Rassen laten letterlyk een regen van bommen neerdalen op het Finsche front. De batterijen van Bjoerkoe werden niet alleen in actie gebracht om de Russische aanvallen op het ijs terug te dringen, doch ook om de Russische troepenconcentraties achter de Russische stellingen te bombar deeren. Er wordt bevestigd, dat de Finnen een aantal posten hebben heroverd, die door de Russen waren bezet, doch dat zij eenige andere stellingen hebben moeten prijsge ven. Dertien Russische strijdwagens wer den vernield. De Russen hebben in de buurt van Vuoksen 1000 dooden achterge laten. De sector van de Taipale is buiten gewoon fel bestookt. Twee "Russische divi sies werden tegen de Finsche stellingen in gezet. De Russen werden teruggeslagen. Men schat het aantal door de Russen achtergelaten dooden op 2500. In den sec tor van Kuhmo hebben de Russen 500 man verloren. Hoe krachtig de Finsche tegen stand ook moge zijn, de gebeur tenissen geven aanleiding tot ern stige bezorgdheid, daar de Fin nen niet over versche reserves beschikken. Finsch legerbericht. Het Finsche legerbericht meldt o.m. Te land Op de landengte van Karelï heeft de vyand zyn aanvallen voortgeze een poging om by Suomulathi het ijs ove te steken, is door de Finsche troepen ver tjdeld. Aan het front by Summa hebben de Finsche troepen eveneens alle aanvaller van de Russen afgeslagen. Ten noordoosten van het Ladogameei hebben de Sovjets op verscheidene puntei aangevallen, behalve dat de aanvallen wer den afgeslagen, is nog een colonne van on geveer 100 wagens door de Finnen ver nield. Ter zee De Finsche kustbatterijen heb ben met succes deelgenomen aan den strtfd op de landengte van Karelië en hebber» aanvallen van den vijand over het ys afge slagen, waarbij de Russen zware verliezen leden. In de lucht: De Finsche luchtstrijdkrach ten hebben met succes gestreden tegen de Sovjet-Russische bombardements- én jacht vliegtuigen. In den af geloopen nacht heb ben Finsche vliegers de kantonnementen van de Russen en de aanvallende troepen' gebombardeerd. De activiteit van de vijan delijke luchtmacht in de gevechtszone was zeer levendig. Wiborg werd gebombar deerd, evenals Willmanstrand. De brand weer van Wiborg werd door de Russische vliegers met mitrailleurs beschoten. In het binnenland werd Frederikshamri gebom bardeerd. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Zestien vliegtuigen van den vijand wer den neergeschoten. Een aantal Sovjet-Rus sische vliegtuigen zijn onderling slaags ge raakt en een der toestellen werd omlaag geschoten, waardoor het verliescijfer op 17 werd gebracht. Dit vliegtuig is achter de Finsche linies neergekomen. Vermoede lijk werden nog meer Sovjet-Russische vliegtuigen omlaag geschoten. In den middag werd luchtalarm gemaakt van 3 tot 4 uur, achttien vliegtuigen werden 3 tot 4 uur, achttien vliegtuigen werden ten westen van de stad gezien, zij vlogen op meer dan 4000 meter hoogte. Omstreeks half vier weerklonken enkele kanonscho ten, men weet niet of de vliegtuigen bom men hebben geworpen. Het Russische legerbericht. Het gisteren uitgegeven Russische leger bericht luidt Op 15 Februari hebben de Sovjet-troe pen hun succesrijke acties op de Kareli sche landengte voortgezet. De vijand trekt terug en laat wapens en oorlogsmateriaal achter. Hy lijdt ernstige verliezen. De Sov jet-troepen zijn nabij het station Kamara gekomen. Op 15 Februari hebben de Sov jet-troepen 53 verdedigingswerken bezet, met inbegrip van 21 stalen en betonnen ar tillerieforten. In de andere sectoren bedrij vigheid van verkenner^ en in een aantal gebieden botsingen tusschen infanterie- eenheden. De Sovjetluchtmacht heeft met succes vijandelijke troepen en militaire doelen bestookt. Zes vijandelijke vliegtui gen werden tijdens luchtgevechten neerge haald. Twee divisies nood'g. ZWEDEN HEEFT GEWEIGERD. Naar het Zweedsche „Aftenbla- det" meldt, heeft de Finsche re geering verklaard, dat Finland niet alléén stand kan houden en of over twee divisies vrijwilligers van Zweden of elders moet be schikken, of zich om hulp tot de westelijke mogendheden moet wenden. De Zweedsche minister-presi dent heeft heden verklaard, dat Zweden een verzoek van Finland om directe militaire hulp heeft af gewezen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1