bons .50 ier! Breskensche Courant AKKEftTJÊ. DE RUSSEN ZETTEN ALLES OP ALLES.' zijn zijn arom lauw- "vlleen n, dat echts taling jd de liddelburgsche ppij v Stoomvaart ienst Is tot aankondig ng gang gestaakt. Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Het opperbevelhebberschap dient in vredestijd geregeld te worden. Kou gevat Levendige strijd ten oosten van de Moezel. De torpedeering van de „Burgerdijk". Zeeoorlog wordt steeds meedoogenloozer. EERSTE BLAD Vlissingeti raat, at, F Heden- jmstandsgheden geen middelkoor. uw ZEEM (voordat jn), nu nog 34, 42, 54, 148 175 ct. Alleen BAZAR", Schelde- schoenen 75, 95 ct., 150, 165, 195 ct., Mo- andschoenen gevoerd pa 295, 365 ct,. Leren .75 en 27.50, Lange 1 f 34.75 en f 37.50, kKen vanaf f 1.45, Motorcaps, enz. enz. J. GOEDBLOED, 9, Tel. 634. liet Uw Schilder- en te laten uitvoeren, ■n netjes doet W. DE lit voor U. Adres it 37. irief RotterdamMid- g en omgekeerd, i le klasse 2.251 klasse f 3.50 Enkele sae S 1.35 Retour 2e 5. voor het vervoer van eren zeer billijk. in bij jr te Rotterdam: Erven laringvliet 86, Tel. 22727 52018. Gebrs. BUYTENHEK, ,e Telef. 3521. j. SANDERS, rel 15!' UOSTERHUUT.Tel 282, dsduur retourbiljetten onbeperkt. Viissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 38 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 t\bonnementsprgs: li ct per week ol z.ÜU pet Kwartaal. Franco pei post t 2. 50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van l -ö regels 1 i 25. iedere regel meer 25 cent Brj abonnement speciale prijs Kleine advertenties van l -5 regets 50 cent, iedere regel me er 10 cent max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: firma t VAN i>* v M.lih Jr., Bureau» Waistr. 58-60. el 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, iel.21 Oost- «nWest Souburg. Kanaalstraat 15. Tel 35 Botsing tusschen regeering en opperbevelhebber had moeten worden vermeden. Ben militaire medewerker schrijft ons Het plotseling aftreden van generaal Reynders als opperbevelhebber van land en zef macht en diens vervanging door generaal Winkelman, te voren als gep. luitenant-generaal commandant van een luchtverdedigingskring, doch vooral het feic, dat deze commandowisseling noodig werd, nadat de weermacht nog geen half jaar gemobiliseerd is, hebben het opper bevelhebberschap in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Wij denken er uiteraard niet aan, ver moedens te uiten omtrent den aard van het conflict tusschen regeering en opper bevelhebber en willen, voor wat betreft de hierbij betrokken personen, slechts vast stellen dat de Nederlandsche weermacht en het Nederlandsche volk in den nieuwen functionaris niet alleen een kundig, doch vooral een bij uitstek krachtig opperbevel hebber hebben gekregen. Wij beperken ons derhalve tot de beantwoording van de vraag, wat de diepere oorzaak er van is, dat een dergelijk conflict kon ontstaan; want iedereen zal het wel met ons eens zijn, dat deze hotsing tusschen regeering en opperbevelhebber had moeten worden vermeden. Geen opperbevelhebber in vredestijd. In vredestijd kent de Nederlandsche weermacht, waaronder in dit verband te verstaan: de koninklijke landmacht en het gedeelte van de koninklijke marine, dat bestemd is mede te werken aan de verdediging van het rijk in Europa, geen opperbevelhebber. Sterker nog: ook de koninklijke landmacht bezit, in tegenstel ling tot het leger in Nederlandsch Indië, geen eenhoofdige bevelvoering. Recht streeks onder den minister van Defensie, den verantwoordelyken raadsman van den Kroon, staan, voor wat betreft het leger, drie hooge functionarissen: de chef van dén generalen staf, de commandant van het veldleger (tevens commandant van de vesting Holland) en, sedert 1940, de com mandant van de luchtverdediging. Dé chef van den generalen staf is be last met de voorbereiding van de lands verdediging, met uitzondering van mari tieme aangelegenheden, die onder den chef van den marinestaf ressorteeren. Op zijn bureau, gevormd door een aantal officieren van den generalen staf en een aantal bij dien staf werkzaam gestelde officieren, wordt de mobilisatie voorbereid, worden verschillende oorlogsgevallen bestudeerd en in verband daarmede verschillende con centraties van het leger, met al wat daar aan verbonden is, als verpleging, spoorweg vervoer, enz., uitgewerkt, worden vredes- en oorlogsorganisaties ontworpen en tal van andere werkzaamheden verricht. Beslissen kan de chef van den generalen staf niet; hij bezit in het algemeen geen bevoegdheid, doch moet rich beperken tot het doen van voorstellen aan den minister van Defensie, dan wel het doen uitwerken van door dien minister getroffen beslis singen. De rol van den minister van Defensie. Reeds bij het doen van voorstellen is het echter veelal noodig en ten deele ook voorgeschreven, het oordeel in te winnen van een der beide andere hooge aütori- teiten. Zoo eischt het voorbereiden van een concentratie, d.w.z. van de wijze waarop het leger in een bepaald geval bijvoor beeld een oorlog tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk met Engeland an derzijds zal worden samengetrokken uit de over het geheele land verspreide mobilisatiecentra, nauw overleg met den commandant van het veldleger, die het gros der mobiele strijdkrachten comman deert. Voor alles wat de luchtverdediging betreft moet de chef van den staf sedert 1940 overleg plegen met den commandant der luchtverdediging. Dat een dergelijk overleg tusschen twee of drie prominente persoonlijkheden aanleiding moet geven tot langdurige en tijdroovende besprekingen, spreekt vanzelf. Ten slotte moet er evenwel worden be slist en gehandeld en dit kan, by ontsten tenis van een opperbevelhebber, slechts geschieden door den minister ven Defensie. In de jaren vóór den huidigen oorlog was dit gewoonlijk een politieke, op militair gebied niet deskundige persoonlijkheid. In geval de drie hoogste legerautoriteiten geen eenstemmigheid konden bereiken of indien de voorstellen naar het oordeel van den minister budgetair te hooge eischen stelden, had hij dus behoefte aan Sen deskundige. Als zoodanig fungeerde Het hoofd van de afdeeling generale staf (11de afd. B) van het departement van defensie (niet te verwarren met den chef van den generalen staf en diens bureau), zoodat in feite de eigenaardige toestand bestond, dat de ontbrekende opperbevel hebber werd vervangen door een luitenant kolonel of majoor, hoofd van de Ilde afd 33 van het departement van defensie. Nadeelen van het systeem. In de hezuinigingsjaren was deze toe stand den minister van defensie gemeen lijk aangenaam, daar van een opperbevel hebber of daartoe aangewezen functionaris meer verzet viel te duchten tegen afbraak van het instrument, waarmede hij te velde zou moeten trekken, dan van een drietal functionarissen. Aan een doelbewusten legeropbouw is dit stelsel echter niet bevorderlijk. Er is echter nog een grooter nadeel verbonden aan het ontbreken van een hoogsten func tionaris in vredestijd. Tal van defensie aangelegenheden zijn zoo belangrijk, raken zoo de levensbelangen van het Neder landsche volk, dat niet de minister van defensie daarover behoort te beslissen, doch een Kroonraad, d.w.z. de ministers onder voorzitterschap van H.M. de Ko ningin. In dit hoogste staatscollege be hoort dan de man te verschijnen, die be stemd is opperbevelhebber te worden, om van technische voorlichting te dienen. Hier behooren de algemeene richtlijnen van het defensiebeleid waarvan het rijn of niet rijn van den staat afhangt te worden vastgelegd. Wij denken aan vraagstukken als de volgende Moeten in een bepaald geval de buiten provinciën worden verdedigd en, zoo ja, welke of alleen het hart des lands (de vesting Holland) Kan in een bepaald geval worden gerekend op samenwerking met bondgenooten, of niet? Uiteraard moeten daarbij ook de mid delen ter sprake komen, want indien de regeering een bepaald doel wil bereiken, is rij verplicht, ook de middelen daarvoor beschikbaar te stellen. Worden op deze wijze de groote vraagstukken door regee ring en aangewezen opperbevelhebber in nauw contact besproken en vastgelegd, dan wordt een vaste basis verkregen voor diens voorbereidingen en valt na enkele maanden mobilisatie, waarin zich geen onvoorziene wijzigingen hebben voorgedaan, geen con flict te vreezen. Bezuiniging was het parool waar het defensie betrof. Aan het leggen van dezen grondslag heeft ten onzent alles ontbroken. De mi nisterraden uit de défaitistische periode heb ben zich met defensie-aangelegenheden uitsluitend bemoeid voor wat betreft het vaststellen van het aandeel van defensie in de bezuinigingen. Een aangewezen op perbevelhebber om met klem de defensie- belangen naar voren te brengen ontbrak. Thans onder den drang der omstandig heden, is dat alles anders geworden en het noodzakelijke gevolg is, dat de wrij vingen, die anders in vredestijd zouden zijn overwonnen, zich nu in mobilisatietijd hebben doen gevoelen. Wil men dit in de toekomst vermijden, dan moet ten eerste de regeering in haar geheel in vredestijd de defensiegrondslagen vaststellen en ter uitvoering de noódige middelen beschikbaar stellen en moet er ten tweede reeds in vredestijd een aange wezen opperbevelhebber zijn als verant woordelijk raadsman. Voor laatstbedoelde functie kan o.i. slechts de chef van den generalen staf in aanmerking komen. Welken titel men dezen functionaris daarbij wil geven is byzaak. Men zegge niet, dat de aanwijzing in vredestijd van een dergelijken hoogen mili tairen functionaris zich met ons demo cratisch staatsbestel niet laat vereenigen. In Frankrijk, dat zeker niet minder demo cratisch is dan wij, was Generaal Gamelin niet alleen in vredestijd reeds geruimen tijd aangewezen als opperbevelhebber, doch oefende hij sedert 8 Juni 1939 als „com mandant en chef" ook het daadwerkelijk opperbevel over de drie weermachten uit. A/eem *n DUITSCHE AANVAL ZOU MISLUKT ZIJN. Ten Oosten van de Moezel is de strijd Dinsdag levendiger geworden. In den loop 1 van den nacht had de Fransche artillerie een hevig vuur geopend op den Thammels- berg, hetgeen gisterochtend acht uur werd hervat. De Duitsche artillerie antwoordde en vuurde op Apasch en Kirsch. Den gehee- len ochtend hebben de bewoners van het Moezelgebied het geronk van vliegtuigen gehoord. Het Fransche legerbericht van gister avond meldde dat ten oosten van de Moe zel een aanval van den vijand, welke was voorbereid door hét vuur van artillerie en mtjnenwerpers, volkomen is mislukt. In fanterie- en artillerievuur aan den Rijn. Den geheelen dag activiteit van de lucht macht. DUIKBOOTCOMMANDANT WEIGERDE INZAGE VAN DE PAPIEREN TE NEMEN. De directie van de HollandAme rika Lyn deelt mede, dat nit de ver klaringen door den gezagvoerder van het s.s. „Burgerdijk" te Londen is ge bleken, dat de kapitein van de onder zeeboot weigerde inzage van de papie ren te nemen en slechts onder bewe ring, dat het schip en de lading voor een Engelsche haven bestemd waren, tot torpedeering is overgegaan, nadat de gezagvoerder, état-major, beman ning en passagiers van de „Burger dijk" in de gelegenheid waren gesteld in de reddingbooten te gaan. DUITSCHE LEZING. Van bevoegde Duitsche zijde wordt be toogd, dat de „Burgerdijk" door een Duit sche duikboot werd getorpedeerd overeen komstig artikel 23 van de Duitsche prijzen- verordening van September 1939. Volgens dit artikel moeten schepen, die contrabande aan boord hebben en zich naar de Duins begeven, worden beschouwd als schepen, welke een vijandelijke haven aandoen. Het feit, dat zij zich om welke reden ook naar een vijandelijke haven be geven, wordt beschouwd als een „dolus eventuali" (een daad, welke de mogelijk heid biedt een wederrechtelijke handeling te plegen), aangezien zulks het vermoeden doet opkomen, dat de goederen voor den vijand bestemd zijn. Kapitein, officieren en bemanning van de „Burgerdijk" zullen eerstdaags met het s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. naar Am sterdam vertrekken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Duitsche koopvaardijschepen brengen zichzelf tot zinken. ZWARE SLAGEN VOOR DE SCANDINAVISCHE SCHEEPVAART. De duikbooten maken slachtoffers. De meedoogenlopze oorlog ter zee schijnt thans met den dag in hevigheid toe te nemen. Ook heden ontvingen wij weer talrijke berichten over het verlo ren gaan van kostbare koopvaardij schepen, zoowel van de neutrale als van de oorlogvoerende landen. En iederen keer opnieuw vinden weer een of meerdere zeelieden den dood in de golven. Admiraal sir Henry Harwood, die aan boord van den Britschen kruiser „Haw kins" te Rio de Janeiro is aangekomen, heeft den correspondent van Havas ver klaard, dat het Duitsche vrachtschip „Wa- kama" Maandag door de bemanning tot zinken is gebracht. De geheele bemanning, bestaande uit tien officieren en 36 man werd opgepikt, nadat rij het schip in brand hadden gestoken. De admiraal voegde hier aan toe, dat de „Hawkins" hierbij tegen woordig was geweest. De „Wakama" was in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan ter hoogte van Sao Thome waargenomen door een vliegtuig van een Britsch oorlogsschip. Toen het schip van het vliegtuig order kreeg te stoppen, stak de bemanning het in brand en bracht het tot zinken. Ook de „Wolfsburg" tot zinken gebracht Naar verluidt is het Duitsche vracht schip „Wolfsburg" (6201 ton) voor de Noordelijke kust van Brazilië door de be manning van de „Wakama" aanleiding gaf, gelooft heeft de bemanning de buiten boordskranen opengezet op het zien van hetzelfde Britsche oorlogsschip, dat de be manning von de „Wakama" aanleiding gaf, dit schip tot zinken te brengen. Verscheidene Duitsche schepen uit neutrale havens vertrokken? Naar de „Evening News" meldt, zijn vol gens een te Londen ontvangen telegram Zaterdagavond onder begunstiging van de duisternis zes Duitsche schepen uit de Spaansche haven Vigo vertrokken om té trachten, door de Britsche blokkade tè komen. Voorts zijn, behalve de „Wakama", nog drie andere Duitsche schepen uit Bra- riliaansche havens vertrokken. Volgens het Engelsche blad hebben deze Duitsche sche pen, die bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht in een neutrale haven heb ben gezocht, order gekregen, pogingen te doen om naar Duitschland terug te keeren en, indien deze pogingen mislukken, moeten zy tot zinken worden gebracht. DE „ORANIA" ZONDER WAARSCHU WING GETORPEDEERD. Sloep met 14 inzittenden vermist. Het Zweedsche s.s. „Orania" is volgens Reuter Zondag zonder waarschuwing op de Noordzee getorpedeerd. In diépe duis ternis zonk het binnen drie minuten. De opvarenden hadden ternauwernood den tijd zich in de sloepen te begeven. De boot, waarin de kapitein, zijn vrouw en 12 sche pelingen een plaats hadden gevonden, wordt vermist. De tien inzittenden van de andere sloep zijn gered. De „Orania" was van Buenos Aires op weg naar een haven in Zuid-Zweden met een lading graan. Nog een Zweedsch schip getorpedeerd. Het Zweedsche s.s. „Dalaro" (3927 ton) is Dinsdagochtend vroeg nabij de Noorde lijke kust van Ierland getorpedeerd. De uit Oostende afkomstige treiler 0-164 heeft des middags 30 leden der bemanning opgepikt. De kapitein is kort na de redding overleden. De treiler heeft koers gezet naar een Schotsche haven, waar de schipbreukelin gen ontscheept zullen wordèn. OOK EEN NOORSCH SCHIP VERGAAN. Het 4114 ton metende Noorsche motor schip „Snestad", dat naar de Vereeenigde Staten op weg was, is Zondag na een ont ploffing, veroorzaakt door myn of torpedo, gezonken. De geheele bemanning is in vei ligheid. Het schip had geen lading aan boord. Het zou te Philadelpiha een lading steen kolen voor Noorwegen halen. BRITSCHE TREILER TOT ZINKEN GEBRACHT. Door Duitsche duikboot onder vuur genomen. Na 28 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt, rijn Dinsdag elf leden der bemanning van den Britschen treiler „To- gimo", waarvan drie ernstig géwond, in uitgeputten toestand in een haven aan de Zuidoostkust van Eire aangekomen. De „Togimo" (290 ton) was tot zinken ge bracht door een Duitsche duikboot, die van een afstand van 500 meter twintig schoten had gelost, waardoor een lid der beman ning werd gedood. De overlevenden wer den door het Spaansche schip „Monte Na vajo" opgeilikt. BRITSCH SCHIP ZENDT NOODSEINEN UIT. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat het Britsche koopvaardijschip „Brodwall", dat 3385 ton meet, gisteren noodseinen heeft uitgezonden. Het schip bevindt zich in de nabijheid der Azoren. SCHIP VOOR BRITSCHE KUST GEKENTERD. Na voor de kust van Norfolk te zijn ge kenterd, dreef gisteravond een onbekend schip niet de kiel naar boven. Enkele overlevenden zijn door een stoomschip op gepikt, doch het lot der overige opvarenden is niet bekend. Een reddingboot is gister avond na zes uur zoeken teruggekeerd met reddingbooten van het omgeslagen schip, die op 6 myl van de kust leeg ronddreven De schipper van de reddingboot deelde me de, dat de oppervlakte van het water op sommige plaatsen bedekt was met stook olie. DERTIEN VERMISTEN. Het Britsche petroleumtankschip „Gre- tafield", 10.191 ton groot, is vanochtend vroeg aan de Noordoostkust van Schotlanr tot zinken gebracht. Het schip raakte in brand. Treilers hebben 28 opvarenden ge red, 13 zeelieden worden vermist. ffcl»curlc«»»ssc« van len tag Steeds nieuwe slachtoffers van den oorlog ter zee. (Pag. 1, eerste blad) Strijd Len Oosten van de Moezel. (Pag. 1, eerste blad) Zeer hevige gevechten in Finland. (Pag. 1, eerste blad) Het blyft vriezen. (Pag. 1, tweede blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERB< HTEN Felle gevechten van man tegen man. Met betrekking tot de Russische be wering, dat 32 „defensiewerken" by het offensief op de Mannerheimlinie zyn veroverd, hebben gezaghebbende Finsche kringen verklaard, dat de Russen tijdens felle gevechten tydelyk zekere versterkte stellingen in hun be zit hadden gekregen, doch die werden vervolgens door de Finnen heroverd. Er is geen sprake van dat de Russen de Mannerheimlinie waren binnenge drongen. In de streek van Summa is de strijd gis teren uiterst .hevig geweest. Volgens de Finnen kunnen de gevechten daar verge leken worden met den strijd aan de Som- me en by Yperen in den vorigen oorlog. Groote Russische detachementen en een enorme hoeveelheid materiaal werden by deze aanvallen gebruikt. De Finsche weer stand is echter intact gebleven. De Russen hadden de beste troepen van het roode leger in den strijd geworpen. Er werden gevechten van man tegen man geleverd, waarby de Finnen met messen streden. Het optreden der Sovjet-Russische lucht macht was zeer intensief in het gebied van Summa. Men berekent, dat sedert den aanvang van het offensief, d.w.z. sinds 1 Februari, de Russen 13000 tot 14.000 man hebben verloren. De aanvallen werden ge steund door ruim 1500 tanks. De stad Lahti is gebombardeerd. Min stens drie burgers werden gedood. Ook Heinela is gebombardeerd, zonder dat men kan verklaren waarom, aangezien deze stad alleen door geëvacueerden bewoond wordt. De stad Viipuri is een geheelen dag het doelwit geweest. De kleine stad Borgo, op 50 km. ten oosten van Helsingfors, is des middags om 14 uur met naar schatting 250 zware bom men gebombardeerd. Borgo, dat geen mili tair doel biedt, telt ongeveer 6 tot 7000 inwoners en heeft eveneens een aantal ge- evacueerden opgenomen. De correspondent van Havas meldt, dat 20 tot 30 Russische vliegtuigen het bom bardement voltrokken. Op twintig plaatsen brak brand uit.Tot dusverre weet men nog niet of er slachtoffers zijn gevallen. Het Russische opperbevel heeft alle re serves by Summa in het vuur gebracht. Voortdurend zendt het nieuwe troepen en nieuwe tanks naar voren. Verscheidene honderden vliegtuigen vliegen over de Fin sche stellingen en het aantal projectielen, dat op één enkelen dag in dezen sector is terecht gekomen, wordt op 300.000 ge schat. Men berekent, dat veertig Sovjet divisies geconcentreerd zyn op de Karelische land engte, o.m. bevindt zich daar een divisie Siberische skiloopers en tien bataillons zware tanks van het nieuwe 70 tons mo del, voorzien van drie kanonnen elk. Bo vendien is de Russische luchtmacht ditmaal vertegenwoordigd met een aantal vliegtui gen, dat veel grooter is dan dat, hetwelk by andere offensieven gebruikt werd. Volgens een schatting van den Finschen staf zjjn in deze zóne sedert den aanvang van het offensief reeds 40.000 Russen ge sneuveld. De laatste twee dagen hebben de Finnen 200 gevechtswagens vernietigd. Zy vechten dag en nacht door. Het heeft er den schyn van, dat de Rus sen naar een beslissing te hunnen gunste juist in dezen sector streven. Zy hebben hier hun beste troepen bijeengebracht, ter sterkte van vijf tot zes divisies. Russisch offensief by Saila mislukt. De correspondent van de „Berlingske fidende" te Rovaniemi meldt, dat een Finsch officier, die daar Maandag is aan gekomen, verklaard, heeft, dat een nieuw groot offensief der Russen aan het front

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1