Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De mobilisatie-uitgaven moeten gedekt worden. Heffingen ten behoeve van hetleeningsfonds 1940 Italiaansch verkeers vliegtuig verongelukt. Twee Britsche treilers tot zinken gebracht. De „Burgerdijk" door Diïilsche onderzeeboot getorpedeerd. HF17 141C4 1 Orkaan teistert Georgië. Oorlogvoeren met een groeten mond §ci»em,tenia»t« van den dan Koning Winter blijft regeeren. Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 36 MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 ADonnementsprys: n ct. pei ween 01 <s.2u pej 7 «wartaal. Franco per post t 2.50 Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor Pet buitenland neme men eeD abonnement op öet postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—-5 regels t t-25, iedere regeJ meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere rege) meer LÓ cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma f. VAN Of vt|JLiib)t.lBureaiu IVa 1str. 58-60, el 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, rel.21; Oost-en West Souburg, kanaalstraat 45. Tel. 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL OP BENZINE, SUIKER, KOFFIE. Voorts opcenten op de successiebelasting. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp houdende heffingen ten behoeve van het Leningfonds 1940 ingediend. Het heeft tot doel om door tijdelijke heffingen dekking te vinden voor de jaarlyksche lasten der mobilisatie-uit gaven, voorzoover deze niet recht streeks zullen kunnen worden afge schreven uit de bate van de herwaar deering van het goud, de opbrengst der oorlogswinstbelasting en eventu- eele andere aan den kapitaaldienst van het Leeningfonds ten goede komende middelen. Er zal dit jaar dekking moeten wor den gevonden voor een uitgaafpost van 18.1 millioen. Deze post, voortvloeiende uit de mobilisatieuitgaven van 1938 en 1939, zal gedurende 15 jaar op de be grooting van het fonds blijven druk ken en zal in 1941 en volgende jaren stijgen ten gevolge van wat in 1940 en onverhoopt ook daarna de mobi lisatie zal hebben gekost. Vier maatregelen. De Minister heeft gemeend, dat door een viertal voorzieningen het op dit oogenblik voor het Leeningfonds benoodigde bedrag op de minst schadelijke wijze zal kunnen worden verkregen. In de eerste plaats wordt voorgesteld een heffing van 15 opcenten op de successiebe lasting. De tweede voorziening, die voorgesteld wordt, is een verhooging van de benzine belasting met een bedrag, hetwelk neer komt op een kleine V/2 cent per liter. De pompprijs per liter, die in België 23.4 cent bedraagt en in Duitschland (de mark op 75 cent gerekend) 30 cent, zal hierdoor ten onzent stijgen tot I8Y2 cent. In de derde plaats is het oog gericht op een object van heffing, dat afgezien van een korte periode ten bate van het land bouwcrisisfonds tot dusver onbelast bleef, namelijk de koffie. Als vierde middel wordt voorgesteld een heffing van 10 opcenten op den suiker accijns. Op dit oogenblik worden op dien accijns geheven 10 opcenten ten behoeve van de gewone middelen en 30 opcenten ten behoeve van het landbouwcrisisfonds, tezamen alzoo 40. Het jaarlijksche verbruik van benzine op rond 400.000 kg. stellende zal de voorge stelde verhooging een hoogere jaarlijksche bate geven van 7.600.000. Ten aanzien van de voorgestelde heffing op koffie en de daarmede verband houden de bepalingen merkt de Minister o.m. op, dat hier te lande hoofdzakelijk koffie ont daan van de hoornschil wordt ingevoerd. De belasting daarvan zal 20 per 100 kilo gram bedragen onverminderd de heffing van een waarderecht, indien de invoer „verpakt" geschiedt. Voor de gebrande koffie, die daaruit wordt verkregen, zal de belasting dan, aangezien ruwe koffie- door het branden aan gewicht verliest, gemid deld ongeveer 24 per 100 kilogram be dragen. Uitgaande van een uit de statistiek blij kend verbruik gedurende de laatste jaren van ruim 40.000.000 kilogram, meent de Minister de jaarlijksche opbrengst van het voorgestelde invoerrecht op koffie op ruim 8.000.000 te kunnen stellen. De Minister heeft gemeend de chichorei, peekoffie en andere koffiesurrogaten niet in de specifieke belasting te moeten be trekken. Ten aanzien van de opcenten op de sui keraccijns wordt nog opgemerkt, dat, uit gaande van de opbrengst van de hoofdsom van den suikeraccijns over 1939, welke ruim 55 millioen gulden bedroeg, de op brengst van de voorgestelde 10 opcenten kan worden geraamd op ruim 5.5 millioen gulden per jaar. Bij artikel 9 stelt de Minister een navor dering voor, welke hij noodig acht om te voorkomen, dat aanzienlijke partijen suiker, welke in de suikerfabrieken en entrepots zijn opgeslagen, vóór 1 Mei 1940 tegen be taling van den niet-verhoogden accijns zul- J len worden uitgeslagen. Wat de opcenten op de successierechten betreft, zegt de Minister nog Daar de hoofdsom van de rechten van successie, overgang en schenking voor het jaar 1940 geraamd is op een kleine 37 millioen (met de 20 opcenten 44 milli oen), mag de jaarlijksche opbrengst voor de nieuwe voorgestelde 15 opcenten ge schat worden op ongeveer 5.5 millioen. In verband met de beoogde voorloopige invoering tegen ongeveer medio Februari 1940 van de verhoogde benzine-, benzol-, koffie- en suikerrechten op den voet van de tariefmachtigingswet 1934 is de op brengst van die verhooging voor het jaar 1940 te stellen op 14.000.000. Daar de opcenten op den suikeraccijns en de successierechten met 1 Mei in wer king zullen treden, zal hun opbrengst in 1940 blijven beneden het als jaaropbrengst geraamde bedrag. De raming wordt dientengevolge aldus In 1940 een opbrengst van 14 mil lioen uit benzine en koffie, 3.6 mil lioen (2/3 van 5.5 millioen) uit de 10 opcenten uit den suikeraccijns, en eeni- ge bate uit de grootendeels eerst na 9 maanden betaalde successierechten. Tezamen rond 18 millioen. In 1941 en volgende jaren een op brengst van 16 millioen uit benzine en koffie, 5.5 millioen uit de 10 op centen op den suikeraecijns, en 5.5 millioen uit de 15 opcenten op de suc cessierechten. Tezamen 27 millioen. In verband met de onzekerheid nopens den duur en de kosten van den tegenwoor- digen oorlog kan vooralsnog geen tijdstip worden genoemd, waarop de ontworpen wet, welke voorloopig is bedoeld geduren de de vijftien jaar, vermeld in artikel 6 van het ontwerp voor de Leeningfondswet 1940, te blijven werken, weder zal kunnen vervallen. Nabij het Italiaansche dorp Aiello Cala- dor is Zaterdag in dichten mist een Itali aansch verkeersvliegtuig van de lijn Brin- disiRome verongelukt. Het toestel stiet tegen een beboschten heuvel en vloog on middellijk in brand. Toen hulp kwam was het toestel reeds geheel verkoold, tien ver koolde lijken van de vier personen en 6 leden van de bemanning zijn uit de ruine ge haald. TWEE EN TWINTIG DOODEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat twee treilers, de „Robert Bowen" en de „Fort Royal" Zaterdag door aanvallen van vijandelyke vliegtuigen in de Noordzee tot zinken zijn ge bracht. Vier officieren en achttien manschappen zyn om het leven ge komen. Andere schepen, die zich in de buurt bevonden van de „Robert Bowen" en de „Fort Royal" hebben den aanval der Duitsche vliegtuigen beantwoord en zijn er in geslaagd de bommen te ontwijken door zig-zag te varen. De aanval heeft ongeveer tien minuten geduurd, toen de komst van Engelsche jachtvliegtuigen de vijandelijke vliegtuigen heeft gedwongen een goed heen komen te zoeken in de wolken. Mislukte aanval op kustvaartuig. Een Duitsch vliegtuig heeft Vrijdag zon der succes het kustvaartuig „Boston Tra der" (371 ton) gebombardeerd, toen dit zich eenige mijlen uit de kust bevond. Na ongeveer 14 bommen bij het schip te hebben uitgeworpen en dit met machine geweervuur te hebben bestookt, vloog het Duitsche toestel in de richting van de Britsche kust. Drie Britsche vliegtuigen hebben het evenwel vei'jaagd naar zee. Aan boord van de „Boston Trader" zijn twee personen door mitrailleurvuur licht ge wond. ALLE OPVARENDEN GERED. De directie van de HollandAmeri- kaljjn deelde vanmorgen mede, dat zy van den kapitein van het stoomschip „Burgerdijk" bericht heeft ontvangen, dat zyn schip Zaterdagmiddag te 18.35 uur 15 mijlen ten zuiden van Bishop Rock door een Duitschen onderzeeër is aangehouden en daarna is getorpe deerd. De directie van de Holland-Amerika- Lijn heeft hiervan mededeeling gedaan aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. De reden van het torpedeeren van de „Burgerdyk" is niet bekend. Het Amerikaansche radiostation Mackay had Zaterdag noodseinen opgevangen van het schip, meldende, dat het, tengevolge van een botsing, op zestig mijl ten zuiden van Bishop Rock, zinkende was. Op dit bericht is een reddingboot naar de aangegeven plaats gegaan. Zondagochtend is langs radiotelegrafi- schen weg van het Nederlandsche schip „Edam" van de Holland-Amerikalijn be richt ontvangen, dat bemanning en passa giers van de „Burgerdijk" zijn gered en dat alles wel is. De „Burgerdijk" vertrok 30 Januari jl. van New York naar Rotterdam en naderde nu de Engelsche kust. Bishop Rock is een rotseiland van de Scilly-eilanden. De „Burgerdijk" meet 6835 bruto reg. ton en is eigendom van de Holland- Amerikalijn, voor welke zij in 1921 bij C. van der Giessen Zonen te Krimpen aan den IJssel werd gebouwd. Zóó lekker smaakt Sanostol, dat de kinderen geen druppel aan den lepel willen laten 'n Volwaardig, natuurlijk levertraanproduct, maar bovendien nog verrijkt met vita mine B uit het verwerkte mout en vitamine C uit net toegevoegd zuiver sinaasappelsap, dat Sanostol zoo smakelijk maakt» En neemt het zelf ook, ter "ergrooting van Uw weerstandsvermogen en Uw energie? Vraagt dan de nieuwe, voordeelige „familieverpakking" a f2.75, die 2Vi X zooveel bevat als de bekende flacon f. 1.40. „Het lékkere levertraan-pnduci!" BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. Groote materieele schade. Albany en Georgië is Zaterdagochtend door een orkaan geteisterd. Hoewel bij het aantal slachtoffers volgens officieele mede- deelingen 23 dooden zijn, vreest men, dat de ramp 50 dooden en 500 gewonden heeft geëischt. Vooral de negerwijk werd getroffen. De daken werden als het waie van de huizen gelicht en tientallen huizen zijn volkomen verwoest. Kerkgebouwen werden als zie kenhuizen ingericht. Van alle kanten komt hulp. Twee compagnieën van de nationale garde patrouilleeren door de stad. Na den orkaan begon het hevig te rege nen, waardoor uitbreiding van de branden, welke waren uitgebroken, werd voorkomen. De materieele schade wodt op ongeveer vijf millioen dollar geraamd. FRANSCHE LUIDSPREKERS AAN HET FRONT. Aan het front langs den Rijn vinden in de gewoonlijk zoo rustige sectoren reeds een week lang heftige wederzijdsche schietpartijen plaats, waarvan de oorzaak ligt in een nieuwen vorm van zenuwen oorlog het gebruik door de Franschen van luidsuprekers, die in het Duitsch berichten uitzenden voor de Duitsche soldaten, die in de verdedigingswerken op den anderen rivieroever, op nog geen honderd meter van de Fransche stellingen liggen. Tenein de hun manschappen te beletten, naar de Fransche luidsprekers te luisteren, laten de Duitsche officieren onmiddellyk met automatische wapens en zelfs kanonnen het vuur openen, niet zoozeer in de hoop, den zorgvuldig beschermden en gecamou- fleerden luidspreker te vernielen, doch ten einde het geluid ervan te overstemmen. Wat de legerberïchten vertellen. Het legerbericht van Zaterdagavond luidt: Over het algemeen een kalme dag. Er werden schoten gewisseld tusschen de ka zematten aan de oevers van den Rijn. Het Zondagavond uitgegeven legerbe richt zegtPlaatselijke activiteit van pa trouilles en artillerie. Het opperbevel der weermacht deelde Zaterdag o.a. mede: Duitsche vlieger for maties, die een gewapende verkennings vlucht boven de Noordzee maakten, hebben zes Britsche of in Britsch convooi varende schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 15.000 ton, alsmede twee Britsche patrouillevaartuigen tot zinken gebracht ol zóó zwaar beschadigd, dat zij verloren ge acht moeten worden. Gisterenw erd gemeld Aan het wes telijk front is de dag kalm verloopen. Het Duitsche luchtwapen heeft ondanks het slechte weer zijn verkenningsactiviteit tegen Groot Brittannië voortgezet. Een Britsch patrouillevaartuig werd tot zinken gebracht. Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Een Duitsche duikboot, welke van een verren tocht is teruggekeerd, heeft de tot zinkenbrenging gemeld van schepen met een inhoud van totaal 38.000 br. ton. Het zijn voor een deel weer convooischepen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen erschiilende heffingen voorgesteld om de mobilisatie-uitgaven te dekken. (Pag. 1, eerste blad) De burgemeester van Goes onder groo te belangstelling ten grave gedragen. (Provincienieuws) Orkaan richt verwoestingen in Albanië aan vele slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad) De ^Burgerdijk" getorpedeerd thans zinkend. (Pag. 1, eerste blad) Italiaansch verkeersvliegtuig met 10 inzittenden verbrand. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOCKHOLM NOTEERDE DEN KOUDSTEN FEBRUARIDAG SEDERT 168 JAAR. In de buitenwyken van Stockholm is de thermometer gisternacht gedaald tot S4 graden onder nul. Sedert 168 jaar heeft de Zweedsche hoofdstad zulk een kouden Februaridag niet meer gekend. Zware slagen voor verschillende bedryven in Denemarken. Tot de bedrijven in Denemarken, die door de brandstoffenschaarschte tengevolge van de strenge koude het zwaarst getrof fen zijn, behooren de tuinderijen. Talrijke kassen moesten door gebrek aan steenkool gesloten worden. De onmogelijkheid om de kassen op temperatuur te houden, betee- kent voor de eigenaars meestal, dat een vol jaar werk verloren gaat, aangezien de oude cultures ten gronde gaan en nieuwe niet uitgezet kunnen worden. Verder zijn door de vervroegde sluiting van de café's en vermakelijkheden alleen in Kopenhagen ongeveer 2000 bedieden werkloos gewor den. In Aalborg zijn 6000 schoolkinderen voor onbepaalden tijd met „steenkool-vacantie" gestuurd In verband met de ook in Finland dooi' de aanhoudende koude ontstane moeilijk heden in de brandstoffen voorziening en de reeds aan den dag tredende prijsstijgingen voor brandstoffen heeft het ministerie voor de volksverzorging een verordening uitge vaardigd, waarin nieuwe maximumprijzen worden vastgesteld, die aangepast zijn aan de gestegen behoefte. Achtergehouden voorraden brandhout, die om speculatieve redenen worden vastgehouden, kunnen in beslag genomen worden. Nieuwe koudegolf in Zuid-Slavië. De nieuwe kóudegolf in Zuid-Slavië heeft voorloopig heb- gevaar voor een rampspoed in de overstroomingsbedden van het Mora- wadal bezworen. Men verwacht echter, dat bij het invallen van den dooi de overstroo mingen zich zullen uitbreiden. Reeds thans staat op het overstroomde gebied gemid deld 40 cM. water. Acht dorpen zijn door het water ingesloten. De nieuwe koudegolf, die met hevige sneeuwstormen gepaard gaat, heeft in Hongarije zes slachtoffers geeischt. Eenige menschen zyn op landwegen door sneeuw jacht overvallen en doodgevroren. Op een groot aantal lijnen moest het treinverkeer wederom gestaakt worden. De sneltrein van Triest bleef bij Szekesfeher- var in de sneeuw steken. 7 locomotieven konden hem niet bevrijden. De passagiers kwamen in een anderen trein met, elf uur vertraging te Boedapest aan. Het treinver keer met Kosice is geheel verbroken. Te Szegedin zijn drie daken onder den sneeuw- last bezweken., Een meisje kwam daarbij om het leven. Bij Belgrado is het ys op Save en Donau weer gaan kruien. Bij de IJzeren poort heeft zich een ijsbarrière gevormd, met het gevolg, dat een deel van de stad Donji Mi- lanovac door het Donauwater werd over stroomd. In het overstroomingsgebied van de Morawa is het gevaar verminderd. Uit het dal van de Timok in Oost-Servië en uit streken in Midden-Kroatië komen be richten over nieuwe overstroomingen, waarbij menschenlevens verloren zouden zijn gegaan.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1